De heer W. G. Bakker bezocht Oud-Texelaars in Australië Allemaal Onze Raad verzoeke inpoldering Waddenzee nummer één te plaatsen op het urgentieplan van inpolderingen Anders kan verloren gaan wat niet terug te krijgen is Kustlijn Noordzijde van Texel meer binnenwaarts Het begin was moeilijk, maar nu zijn ze allemaal geslaagd ft/ERMOGÊNE SVC had druk bezochte vergadering Rijkswaterstaat onderzoekt de mogelijkheid „Ja, ook wat het boeren zelf aangaat, zit ik liever in Australië dan in Frank rijk", aldus de heer W. G. Bakker, Ada van Hollandstraat 16, Den Burg, die dezer dagen op Texel terugkeerde van een vacantietrip naar de Nieuwste We reld, Australië, een land, dat bijna even groot is als Europa. Hij is daar ongeveer een jaar lang geweest en het is hem er best bevallen. Als het wat dichter bij de deur lagwant „Opa Bakker" is het reizen wel gewoon: verscheidene keren heeft hij een bezoek aan Frankrijk ge bracht, waar drie van zijn zoons, Wim, Cor en Dirk als landbouwer werkzaam zijn en waar hijzelf voor de oorlog ook vier jaar als deelpachter gewerkt heeft. Australië. U begrijpt dat toen onze oud-eilandgenoten die naar dat wereld deel zijn geëmigreerd, ervan hoorden, dat Opa Bakker - hij is 71 jaar - maar heeft de lust en ondernemingsgeest van 17 - dat een Texelaar naar het zuiden kwam, zij allemaal wel even naar buiten wilden lopen om hem te begroeten en toen de „Sibajak", die op 22 Februari 1954 ons land had verlaten op 3 Maart de haven van Free Mantle binnenstoom- de, stonden er Texelaars op de kade om Opa Bakker welkom te heten. „How are you?" Nou, Opa Bakker had een prachtige reis achter de rug, helemaal niet ziek geweest en hij was erg benieuw, hoe ze het allemaal maakten. Hij was voor deze grote tocht uitgenodigd door zijn zoon Wim, die in Victoria boert, maar na tuurlijk nam hij de uitnodiging aan om eerst eens bij de Texelse families ir Perth, een uurtje rijden van Free Man tle, een kijkje te komen nemen en een kopje thee te drinken. Dan konden onderwijl de laatste nieuwtjes van Gouden Boltje verzamelen. „Dus leeft ook nog?!"Enz. In West-Australië, Perth, wonen families Adr. Mechielsen-Verstegen. van Lenten en P. Verstegen. Mechielsen was chauffeur, evenals P. Verstegen, die jammer genoeg niet in de stad was. Me chielsen heeft zelf zijn huis gebouwd en het was een degelijk gebouw geworden. Goed afgewerkt en best in de verf. Jn van Lenten is zelfs huizenbouwer van beroep geworden: hij was al aan zijn vierde woning bezig. Zoals U weet zijn de huizen daar van hout, alleen de schoorsteen wordt uit steen opgetrokken. Van Lenten had drie huizen verkocht en dat schijnt daar best te gaan, want zijn duur. De families Dijt (vier gebroeders), de vijf gebroeders Vendel, de familie Rens- maag, Jn Witte Dzn., B. Leen, Tj. Was senaar, D. Bakker Wzn en W. Bakker W. Gzn. wonen in de staat Victoria. L. Dijt is ook daar metselaar, Jb Dijt is machinist op een goederentrein, de gebr. Vendel werken in fabrieken, B. Leen op een Shell-fabriek, Tj. Wassenaar is ook metselaar, D. Bakker is contractor (aan nemer). De families Leen, Gebr. Vendel, Wassenaar en D. Bakker wonen alle maal bij elkaar in Geelong. Opa Bakker kwam juist op tijd om de bruiloft van Jn. Witte Dzn en 'n meisje uit Hilversum bij te wonen. Het werd 'n knalfuif, waaraan 70 Hollanders o.a. ook de fam. Vendel, deelnamen. Jan is ook al contractor: samen met twee zwagers legt hij rioleringen aan en ook dat ver dient best. Het gaat hun goed Het gaat alle Texelaars, die Opa Bak- het die KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn- stillende Thermogène; de weldadi ge warmte verjaagt verkoudheid. EILAND-COMPETITIE De aangekondigde beslissing om de wisselbeker is Maandag jl. niet gevallen De strijd Oosterend-Texel 2 is in een gelijk spel geëindigd, waarbij Texel 2 zich over onfortuin niet mag beklagen. Het lot besliste, dat Oosterend de be ker Dinsdag 1 Febr. opnieuw moet ver dedigen in Hotel „De Graaf". Damclub Eierland wees De Koog overtuigend terug naar de onderste plaats. Oosterend-Texel 2: Jac. Visman-A.v.d. Slikke 20 A. Bakker-C. v.d. Werf 11 J. Trap-P. W. Kooy 20 H. Mulder-C. P. Burger 20 C. Timmer-J. Hooijberg 11 K. Burger-S. v. Heerwaarden 1-1 P. S. Kuyper-A. Vinke 02 J. Mechielsen-Jac. v. Heerwaarden 02 J. Vlaming-J. P. Stam 02 J. Breman-Jb Koorn 11 10—10 Eierland-De Koog: A. Dootjes-H. van Dorp 20 P. de Bloois-C. Groenhof 02 G. A. ten Brugge-C. Stoepker 20 A. Boon Mzn-Joh. Hillenius 20 C. Boon Mzn-Jac. Kooiman 20 W. de Bloois-W. v.d. Werf 20 H. Stolk-H. Daalder 20 W. Stolk-C. Bakker 02 M. Voorthuizen-B. Kramer 20 J. van Loo-P. Kooiman 02 146 Oosterend res.-Texel res.: R. Eelman-C. Medendorp 02 S. Trap-A. de Vries 20 Jac. Plaatsman-J. J. de Beurs 02 C. C. Barhorst-D. v.d. Werf 02 P. Timmer-J. Hillen 02 S. Bremer-C. Vinke 02 2—10 De Texel-reserves kwamen als kam pioenen weer goed voor de dag. ker ontmoette voorspoedig. Allemaal vertelden ze, dat de eerste twee jaar erg moeilijk Waren geweest, maar nu zijn ze geslaagd en niemand prakkezeert over terugkeren, integendeel. De grootste moeilijkheden gaven eerst wel de taal, die ze niet goed machtig waren en het woningprobleem, dat ook daar groot is. Maar nu hebben ze allemaal 'n goede woning. Het Gouvernement helpt je daarbij: als je zelf een stuk grond bezit, verleent het Gouvernement je nl. subsi die bij de bouw van een woning. Onze oud-eilandgenoten wonen in ge bieden met een prachtig klimaat. „Alles blijft er het hele jaar door groen. Win ter wordt het er nooit". Zoals wij schreven: de heer Bakker was uitgenodigd door zijn zoon Wim, die ruim vijf jaar geleden emigreerde. Die is wel bijzonder goed vooruitgeboerd, want hij melkt thans 78 koeien en heeft in totaal 98 stuks grootvee. De eerstë tijd had hij als knecht gewerkt, viel toen met de neus in de boter, toen een bejaarde boer, wiens zoon geen zin in het vak had en naar elders was ver trokken, hem een prachtig aanbod deed, waardoor hij na vrij korte tijd de gehele inventaris zijn eigendom kon noemen. Zijn boerderij, groot 60 bunder, is een z.g. irigatie farm: de landerijen worden bevloeid vanuit een enorm reservoir, dat in de bergen ligt. Toen hij daar kwam bleek hij de eerste Hollander te zijn, nu wonen er - in wijde omtrek - zes Hollandse boeren. Ze zitten op zeven km van de stad Maffra. „Ja, je kimt daar best vooruitkomen, als je maar aanpakken wilt: ik ontmoette b.v. een Hollander, die vroeger in Den Haag banketbakker was, maar die daar nu een boerderij met 125 koeien heeft". Opa Bakker heeft zich best geamu seerd. Vooral dank zij de prachtige na tuur. Hij is dikwijls met de auto de ber gen in geweest en ze reden dan zover ze konden en zaten dan niet ver van de eeuwige sneeuw af. Toen hij weer af scheid moest nemen zei zijn kleindoch tertje: „Blijft Opa nou niet zo lang weg?" Maar Australië ligt aan de andere kant van de wereld. De terugreis ging helemaal over Indonesië (zes dagen la gen ze in Soerabaja) en na 44 dagen was hij weer in Holland. Ook de terugreis was prachtig geweest; alleen waren er nogal wat zeezieken in de Golf van Bis kaje, die een zware storm te verwerken had Opa Bakker toonde ons een foto, wel ke genomen was in de stuurhut van de Sibajak. Hij draagt een baby in de ar men: de oudste en de jongste passagier. Ook op de heenreis was hij trouwens de oudste. Wij moeten natuurlijk ook nog even in het prachtige fotoalbum van Austra lië bladeren. Zon, blauwe bergen, groe ne weiden, bossen, wild, vee, meren, bloemen. Wat wil je nog meer? Bijen honing soms? Wel, Opa Bakker heeft 'n grote pot zuivere bijenhoning meegeno men als souvenir - zolang de voorraad strekt tenminste - want die honing is afkomstig van het bedrijf van zijn zoon Wim. Toen de voorzitter, de heer Jb van der Kooi, de vergadering opende kon hij ruim 50 personen welkom heten. De be langstelling voor de sportvereniging SVC, 22 Januari in „De Hoop" in ver gadering bijeen, was groot. O.a. waren aanwezig de heren J. Westdorp Sr., oud voorzitter, en de G. van der Kolk, regis seur van de toneelafdeling. De voorzit ter dankte mevr. Witte-Blom voor het geen zij als leidster van de meisjes- gymafdeling heeft verricht. Nadat de 2 de secretaris, de heer W. Ran, de notulen had gelezen, bracht de secretaris, de heer W. Verseput, zijn Jaarverslag uit. Het wel en wee pas seerde uitgebreid de revue en ontlokte de vergadering een hartelijk applaus. Uit het verslag van de penningmeeste- resse, mej. R. Kos, bleek dat de vereni ging er financiëel vrij goed voor staat, maar toch moest worden gewaarschuwd tegen te groot optimisme. Bestuur. De heren Jb. van der Kooi G. van Boven en H. van Sijp werden met resp. 43, 29 en 39 stemmen herkozen. Medegedeeld werd dat de afdeling jeugdgym Zaterdag 5 Maart 's avonds 'n uitvoering zal geven in de grote garage van de heer B. Dros. Inzake de training moest worden op gemerkt, dat het bezoek wel wat te wen sen overlaat. Dat geldt voor alle afdelin gen. Verkiezing Elftalcommissie: Gekozen werden de heren C. Zuidema, H. Beu- ving en Adr. Westdorp met resp. 40, 39 en 28 stemmen als opvolgers van de he ren J. Zwart, Jb van der Kooi en J. Verseput. Bij acclamatie werden de he ren C. Zuidema en Adr. de Wolf herko zen tot leden van de Kascommissie en inplaats van de heer L. de Waard werd de heer J. de Graaf, „Weilust" benoemd. In de Rondvraag merkte de heer J. Westdorp Jr op, dat hij had vernomen, dat groep „De Witte Hoek" de sunder- klaasbeker niet was gegund. De secreta risantwoordde, dat die mening beneden alle peil stond om een antwoord te ver dienen, wel zou hij het op prijs gesteld hebben als de bron dit zelf op de verga dering naar voren had gebracht. Aan het slot van de vergadering dankte de oud-voorzitter voor de uitno diging en hoopte de bijeenkomst nog vaak mee te mogen maken. Het is wel eens nuttig, lezer, Dat de vroedschap nu en dan, Ons een wèt brengt onder ogen, Want daar hébben wij iets an. En zo trof het mij terdege, Toen ik in ons lijfblad las, Dat 't tweehonderdste artikel, Aan deez' tijd wordt aangepast. Ik vermoed, dat 't onbekend was, Dat men was en IS verplicht, Schop en bezem te hanteren, Als sneeuw op de wegen ligt. Ik weet niet of dat artikel, Hier wel ooit is toegepast, Maar dat het van groot belang is, Dat staat, dunkt mij, toch wel vast. Want een elk weet uit ervaring, Wat voor last het wel kan zijn, Als er sneeuw ligt op de straten. Werkelijk, dat is geen gijn. Doch dat hoort tot het verleden, Texel kent geen sneeuwlast meer, Want zodra een sneeuwbui neerdaalt, Is een ieder in de weer, !t Witte sneeuwdek op te ruimen, Ongeacht hij dominee, Wethouder of worstartist is, Alle rangen werken mee. Voor de vele buitenwerkers, Ongeacht op welk terrein, Kan een toepassing in deze, Enkel maar tot voordeel zijn. En dan nu maar rustig wachten, Of er werk'lijk iets geschiedt, Als er sneeuw valt, want daar komt het, Toch op aan, lui, waar óf niet. Huib de Rijmelaar NIET ALLEEN BETON Rondom een der bunkers aan het Westerslag bevond zich een houten damwand van vier meter lange palen. Door de fa. Daalder werden ze dezer da gen, 35 in totaal, geborgen. Het was een heel karwei en men moest gebruik ma ken van een motorpomp met straalstang. Het materiaal zal ten behoeve van de rijkswaterstaat worden gebruikt. Enkele kortere palen bleken in handen van jut ters te zijn gevallen. ERGER VOORKOMEN In de werkplaats van de De Graaf en Schoorl ontstond Woensdagmiddag om streeks drie uur een begin van brand, toen tijdens het lassen met een zuurstof- en gasfles-combinatie de slang van de gasfles in brand raakte. Doordat de vlam op de metalen ven tielen van de flessen oversloeg en de vlam door de uitstromende zuurstof sterk gevoed werd, ontstond een sterke warmteontwikkeling, 'die het onmogelijk maakte, de kranen van de flessen te sluiten. Enkele ogenblikken later was de ne velblusser van de vrijwillige brandweer aanwezig, die het vuur snel meester was. In verband met mogelijk ontploffings gevaar werd door politie en brandweer de straat terplaatse enige tijd-afgezet. DE VER. VAN OUDLEERLINGEN Nadat de dooi voor de zoveelste keer keer was ingevallen, hetgeen gepaard ging met regen en wind, verwelkomde de voorzitter, de heer H. de Lugt, de aanwezigen en in het bijzonder de direc teur van dé Zuivelfabriek, de heer Wie- ringa, welke zou spreken over „de melk" Spreker begon te vertellen, dat de oude Egyptenaren reeds wisten, dat melk zeer goed voor consumptiedoel einden gebruikt kon worden, terwijl de leuze: „Melk is goed voor elk", reeds door de oude Romeinen is verzonnen. De verplaatsing van de verwerking der melk werd ons door de spreker op keurige wijze uiteen gezet en voorge dragen. Vroeger gebeurde dit uitsluitend op de boerderij; soms op zeer primitieve manier, maar ja: „Ongekend maakt on bemind", men wist van geen Zuivelfa brieken en daarom verwerkte men de melk op de boerderij en bracht zelf de producten op de markt. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat Nederland met z'n producten niet kon wedijveren met Denemarken. Uit het onderzoek naar de oorzaak hiervan bleek, dat Denemarken ons land een be hoorlijke slag op voor was, aangezien zij de melk gemeenschappelijk verwerk ten in fabrieken en daardoor over een betere techniek en machines beschikten. Het gevolg hiervan was, dat er te Bols- ward een Zuivelschool werd opgericht, waardoor de Zuivelkennis door het ge hele land werd verspreid. De eerste fa briekjes brachten grote verbeteringen teweeg. Men kwam met een uniformer product op de markt, door meer vak- kermis, gespecifiseerde arbeid, betere en grotere machines, enz. Ook de wijze van verkoop onderging een grote verbe tering door de Zuivelfabrieken. Vooral toen de overkoepelingsorganen als Frico en N.C.Z. de producten op binnen- en buitenlandse markt brachten. Het was echter niet alleen goud wat er blonk, want het overzicht van de boer was verdwenen. De organisatie was nog niet ideaal, alhoewel de positie veel krachtiger was geworden. Ook de gezondheid van het vee werd soms na delig beïnvloed, doordat ziektekiemen via de fabriek door melk en wei van bedrijf tot bedrijf konden worden over gebracht. In de tijd van de zelfverwerking op de boerderij hielp het gehele gezin a.h.w. mee aan het productieproces, maar door de komst van de Zuivelfabrieken werd het werk de vrouwen a.h.w. uit de hand genomen, welke daardoor soms maar al te vaak van de boerderij vervreemdden, hetgeen volgens spreker als een nadeel beschouwd moet worden. De vragen, welke naar aanleiding van de lezing, maar ook buiten deze om, aan de heer Wieringa werden gesteld, wer den op deskundige wijze beantwoord. Nadat de chocolademelk en speculaas genuttigd waren, werd door de heer Laan een drie-tal films gedraaid, het geen ook zeer de moeite waard was, zo dat we mogen terugzien op een uitste kend geslaagde praat- en filmavond. G. B. Over enkele dagen - Maandag 31 Ja nuari a.s. - komt onze Vroedschap we derom bijeen. Bijzonder belangrijke punten vermeldt de uitvoerige agenda niet, maar toch leven wij in een tijd, waarin Texel „in het nieuws staat". Wij denken hierbij aan de positie van ons eiland ten opzichte van de zee. Texel schrompelt zienderogen ineen. Wij zijn dezer dagen bij paal 11 de duinen inge slagen en behoefden werkelijk niet ver te lopen om de duinrand te bereiken waarachter het Noordvlak en andere als weiden in gebruik zijnde terreinen lagen. De zee - dat kon je best aan de duinen zelf zien, was daar in December zeer diep het duin binnengedrongen. Als dat nóg erger wordt komt ook het ge bied, waaraan de a.s. Waterleiding haar product moet ontlenen, in de gevaarlij ke zóne. Voorts kennen wij allen - van uit de kranten of door eigen aanschou wing - de situatie aan de Noordelijke kust. Als dat zo doorgaat. Er moeten maatregelen worden getrof fen. Maar welke? Voorlopige? Als die op zichzelf weinig zouden kosten, goed, dan was dat te overwegen, maar ogen schijnlijk kleine werken vergen ook al geweldige bedragen. Daarom: nü het grootse werk aangevat, dat t.z.t. tóch moet worden uitgevoerd. Zou het dus niet getuigen van een juist inzicht, als onze Raadsleden Maandag a.s. de vergadering tot een zeer belangrijke maakten door te besluiten om in Den Haag (wij denken aan de Minister-Pre sident, de Minister van Waterstaat, de Eerste en Tweede Kamer) te verzoeken de inpoldering van de Waddenzee als nummer één op het Urgentieplan yan inpolderingen te plaatsen, dus vóór het Deltaplan. De motivering ervan kunnen wii best aan onze Raadsleden overlaten. Nu volgens Prof. Ir J. Th. Thijsse de afsluiting der zeegaten technisch moge lijk en economisch verantwoord is, nu kunnen wij met recht voorrang vragen op andere werken, omdat om de Wad denzee zoveel verloren kan gaan, wat niet terug te krijgen is. Nü het Delta plan vóór laten gaan, zou inderdaad on verantwoord zijn. Zeker, verzilting is erg, maar niet onoverkomelijk. PREDIKBEURTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds v. Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Maandcollecte voor de Kerkvoogdij De Koog 10 uur Ds Janse Bediening H. Avondmaal De Waal 7.30 uur Ds Janse Bediening H. Avondmaal Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn Extra collecte voor kerkwerk onder zeelieden. Oosterend 11 uur Ds Klijnsma Maandcollecte voor de Kerkvoogdij j n.m. 4 uur Instuif voor de groteren j; i(15 jaar en ouder) Competitie, n.m. 7,30 uur Ds Klijnsma Jeugddienst Maandcollecte voor de Kerkvoogdij Oudeschild half tien Ds Klijnsma Maandcollecte voor de kerkvoogdij GEREF. KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds Peddemors Extra collecte voor de door de oorlog getroffen kerken. Oosterend 10 en 3 uur Ds H. P. Rutgers GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.J Hoekstraat 38 Oosterend 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE Oosterend 10 uur Ds J- J- J. van. Sluijs Collecte voor het noodfonds Den Burg Avonddienst te 19,30 uur Ds J. J. J. van Sluijs Collecte voor het noodfonds ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL Geboren: Agnes Maria Elisabeth, dv Hendrikus A. van der Meer en Anna Barhorst; Pieter Willem, zv Jan Kooij en Catharina S. Goeman; Elisabeth Wil- helmina Jozephina, dv Johannes H. van Benthum en Elisabeth W. M. Martens; Cornelis Tjeerd Sijbrand, zv Hendrik J. Keijser en Boukje C. Adema; Hendrik Martinus, zv Hendrik Boogaard en Cor nelia M. Witte. Ondertrouwd: Johannes Hilverda en Marretje C. Schaatsenberg; Ate Sijtsma en Wekkie J. Zuidema; Gerrit Kiljan en Theodora Smit. Getrouwd: Jan van de Kerkhof en Akke Kikkert; Johannes J. Kager en Johanna C. Smit. Overleden: Marinus G. van Boven, oud 67 jaar; Pieter Bakker, oud 66 jaar. Gevonden voorwerpen: Want, glacé, shawl, motorwanten;- INGEKOMEN PERSONEN Dirk Kalverboer, van Schellinkhout 136 naar S 26b; Reinoutje Tijsen, van Wieringen, Voorstraat 13 naar Peper straat 22. VERTROKKEN PERSONEN Geertje Dijksman, van S 19b naar Amsterdam, Koninginneweg 3; Albert je Bos, van B 153 naar Leeuwarden, Ach ter Tulpenburg 23. PUBLICATIE CULTURELE RAAD Zaterdag 29 Januari De Cocksdorp, De Hoop, 2 uur, Polder Eijerland. Vergadering over organisatie dijkleger. De Cocksdorp, De Hoop, toneelver. „O.D.I.T." met „De kat en de kanarie". Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, Ontwikkelingsclub. De heer J. C. Quint over „Uit de keuken der journalistiek". Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, jubi leum-uitvoering Fanfarekorps D.E.K. t.g.v. 30-jarig bestaan. Maandag 31 Januari Den Burg, De Zwaan, Jaarvergadering „Kotex". ,Kaii Dinsdag 1 Februari' Den Burg, De Oranjeboom, „Texels jeugd musiceert", jeugd-muziekuitvoe ring o.l.v. de heer J. Visser.. Woensdag 2 Februari Den Burg, Dorpshuis, Vergadering be stuur en helpsters „Bejaarden-sociëteit Den Burg". Donderdag 3 Februari Dén Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub, Pater Witte spreekt over „Afrika". Öosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Muziekver. „Excelsior" vertoond om 6,45 en 9 uur de opgenomen film van „Oosterend". Zaterdag 5 Februari Den Burg, De Oranjeboom, Toneeluit voering Ver. Oudleerl. Landbouwschool met. „Het Wentelend Rad". De Cocksdorp, De Hoop, Toneelvereni ging „ODIT" voert op „De kat en de kanarie". Oosterend, Het Wanen van Amsterdam, Toneelver. ,,De Plankeniers" voeren op het stuk „Nacht en morgen". S.V. Texel Nu begint het er toch naar uit te zien, dat er Zondag gespeeld kan worden: Hier is het programma: Succes 1-Texel 1; Texel 2-HRC 6; Succes a-Texel a; Texel b-De Koog a. Alle elftallen dus aan de slag. Dat be tekent flink aanpakken: Denkt U er aan, Zondag 13 Febr. in Hotel Texel ons Bal-Masqué. Het wordt weer goed. Daar kunt U op rekenen. Op de begrotingsvergadering van de Provinciale Staten kwam ook de positie van Texel ter sprake: Het voorstel van Ged. Staten om de verbetering van de zwakke gedeelten van de dijken van de polder de Een- dragt op Texel voorlopig bij wijze van voorschot uit de provinciale kas te fi nancieren, bracht al dadelijk de heer Lanser i(CPN) in het geweer, die be toogde, dat het herstel weinig zin had, zo niet tevens de verhoging en verzwa ring van de dijken ter hand zou wor den genomen. Als het Rijk anderhalf milliard per jaar voor de landsverde diging weet te voteren, aldus deze spreker, moest het ook mogelijk zijn grotere bedragen beschikbaar te stel len voor de verdediging tegen het wa ter. Aldus de Held. Crt., die vervolgt: De heer De Vries (PvdA) had lof voor het werk van Prov. Waterstaat, doch als de zaak blijft zoals nu, is Texel nog altijd in gevaar. Hij achtte het noodzakelijk, dat de dijken in zo danige staat worden gebracht, dat ze zware stormvloeden kunnen weerstaan en verlangde hieromtrent van Ged. Staten een duidelijk antwoord. O.m. informeerde hij naar de situatie van de bedreigde vuurtoren. Ook de CPN- er Gortzak gaf nog zijn visie op deze zaak, waarop de heer Blaauboer me dedeelde, dat Rijkswaterstaat de mo gelijkheid onderzoekt om de kustlijn aan de noordzijde van Texel meer bin nenwaarts aan te brengen, in welk ge val de vuurtoren wel zal moeten wor den prijsgegeven. Een andere oplos sing zou veel kostbaarder zijn, doch hoe deze zal worden gevonden is een rijksaangelegenheid. Z.i. heeft de Eijerlandse polder geen gevaar te duchten en ook voor het overige gaf hij nogal geruststellende mededelingen, die echter wat aan de vage kant ble ven, tot de heer De Vries een concre te uitspraak vroeg op de vraag, of de Eendrachtelijk niet slechts zal worden hersteld, maar ook versterkt. Na een duidelijke bevestiging werd het voor stel van Ged. Staten z.h.st. aangeno men.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2