9 roen in het harL, Als de storm is uitgeraasd verschijnen de helmplanters ïifill Vereniging van Ond-Leerlingen bood interessant toneelstuk WOENSDAG 2 FEBRUARI 1955 69e JAARGANG No. 6910 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevedd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. „Ik we®t er nog van, dat het reddingboothuisje slechts door kleine, alleen staande duintjes tegen de zee beschermd werd, dat is een vijf-en-vijf tig jaar ge leden. Als de vloed flink opzette stroomde het water rond het reddingboot huis''. Aldus vertelt ons de heer J. Schaatsenberg, een der oudste ingezetenen van De Koog. Wij troffen hem heel toevallig aan de ingang van het Koger Slag waar hij een met hout beladen fiets door het zeer mulle zand scheurde. Hij kan er onmogelijk van weten, dat zijn dorp eens zelfs als vissersdorp stond inge schreven. In die verre, grijze tijd zal de omgeving van De Koog er dus wel heel anders hebben uitgezien dan tegenwoordig. De helm wordt op Texel zelf gewon- de. Hierboven het transport van de nen. Dezer dagen troffen wij de helm- helm naar de vrachtauto. Op de achter trekkers bezig ten zuiden van de vuur- grond staat (nog) de vuurtoren, toren, waar een prachtig product groei- Een machtige duinenrij, waarop het Badhotel en enkele kleinere gebouwen als verspieders Westwaarts blikken, heeft aan de voet een vallei, die kilo meters lang is en aan de overzijde daar van vindt men wederom een lange duin richel, zij het niet zo hoog als de bin nenste richel en tenslotte krijgt men dan de duinenrij die aan het strand grcnat. Wij kunnen ze rangschikken als de waker, de slaper en de dromer. Die wa ker komt inderdaad nooit aan slapen toe, die leeft voortdurend met de zee èn de wind op voet van oorlog. Het hevigst is er de strijd als een fel le Noordwester de Noordzee tot één woedende massa water heeft omgeto verd en de golven onvermoeid en met geweld op het duin beuken. Dat dit duin daarbij wel eens méér dan een veer moet laten kan men na iedere storm ontdekken. De jutters en andere eerzame wandelaars zeggen dan: „D r is weer puur afslöge". Niemand hunner of onzer zal echter een hand uitsteken om de toegebrachte schade aan de duinen te herstellen. Maar dat hoeft ook niet: wij hebben daarvoor immers de dienst van de Rijkswaterstaat, die na het duel de schade komt opnemen. Daarna zien wij de auto's met materiaal naar de bedreigde punten gaan: waar duin is verloren worden rietschermen geplaatst om opnieuw duinvorming te bevorderen en waar het duin zijn beschermend kleed van helm verloor, treden de helmplanters te voorschijn. Zij verschaf fen het duin een nieuw kleed en hech ten de wonden, die soms zo wijd gapen, dat je vanaf de kust grote brokken zee kunt waarnemen. Als een grillige gierlande troffen wij U kent de functie, welke de helm ver vult: ze houdt het aanstuivende zand niet alleen vast, maar vormt tevens duin. Dat gaat vrij vlug, want gezonde helm op een voedselrijke bodem schiet per jaar een halve meter de hoogte in en de omgeving gaat prachtig mee. Als wij geen helm kenden zou Texel nooit zijn huidige vorm hebben gekregen.... toepassing. In onze provincie werd ze op Zeeuws voorbeeld begonnen en wel in de eerste helft van de 17de eeuw. Het aantal bunders, dat in de loop der jaren met helm is beplant valt moeilijk na te gaan. Vast staat, dat ieder jaar nieuwe helmbeplanting moet worden aangebracht. Het zou er voor een dorp als De Koog, dat betrekkelijk dicht bij de zeereep ligt, slecht uitzien als de Rijkswater staat de natuur de vrije loop liet: het dorp zou spoedig grote last ondervinden van landinwaarts stuivend zand. De ge schiedenis leert ons intussen, dat het voormalige dorp De Westen door het voortdurend overstuiven van de niet met helm beplante duinen ten onder is gegaan. Trouwens er bestaat een provinciale verordening, houdende dat de betref fende instantie er op heeft toe te zien, dat de aangrenzende geestgronden van overstuiving gevrijwaard worden. Tft- Ieder jaar opnieuw presenteert Texel zijn toeristen een veranderd strand- beeld: duinen èn strand wijzigen zich voortdurend. Zonder de zee en zonder de wind - die ook een hevige vijand van het duin is - zou dit beeld nagenoeg niet veranderen. Trouwens, zonder die wind zouden de duinen nooit zijn ont- 1 -2^ V f Hier zien wij de helmplanters aan het oppervlakte beplant worden. Links de werk. Deze mensen verstaan hun werk man, die de gaten spit, ondiep, want de goed en per dag kan dan ook een grote helm „pakt" gauw. b.v. dezer dagen de duinen bij De Koog aan en was het een wonder, dat het corps helmplanters ook daar actief was? De helm bleek bij de vuurtoren te worden gewonnen. Helm is een plant, die tegen een stootje kan: ze wordt niet voorzichtig uitgegraven, maar ruwweg uitgestoken en dat schijnt haar geen kwaad te doen, want op andere plaatsen herplant groeit ze weer even plezierig verder. Ten zuidwesten van de vuurto ren bleek een flinke voorraad geschikte helm aanwezig en met auto's vol werd dit product naar de bedreigde punten bij De Koog getransporteerd. staan. Men vraagt zich wel eens af, hoe oud de duinen van ons eiland zijn. Wel, wij mogen aannemen - bodemonderzoe kingen rechtvaardigen die conclusie - dat onze duinen omstreeks het jaar 900 zijn ontstaan, niet alleen die van Texel, maar die van ons gehele land. Voordien zag ons land er heel anders uit dan nu en zouden de duinen verdwijnen, dan kregen wij wederom een andere kust lijn. Met de tijden verandert immers ook de wereld zelf. Texel zou er heel anders uitzien als zij haar duinen dijken miste. Bij een stormramp als die van Februari zouden enkel de hoogste TEXELSE MARKT Aangevoerd 31 Januari 1955: 1 koe 575625; 8 schapen 85110; 40 biggen 5565; 16 nuchtere kalveren 40—60. SELECTEURSCURSUS IN DE LANDBOUWSCHOOL Op Zaterdag 5 Fetruari, des namid dags 2 uur, begint d« cursus voor aard appelselecteurs in de landbouwschool. Er zijn 35 deelnemers. De lessen zijn gratis. Nieuwe cursisten zijn welkom, doch dienen zich in verband met het aantal zitplaatsen op te geven bij de heer C. P. Laan, Ko)gerstraat 21, Den Burg, Telefoon 126. HOOG VATER Hoog water ter rede van Oudeschild: Febr. 2,35 en 15,35; 3 Febr. 4,10 en 17,00; 4 Febr. 5,45 en 18,30; 5 Febr. 7,15 en 19.35. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- Ontleend aan „De getijtafels voor Ne derland 1955" bewerit bij de Directie Algemene Dienst vaa de Rijkswater staat. ONDERWIJSNIEUWS De heer W. D. J. van Beijeren, onder wijzer aan de School met de Bijbel te Oosterend, is per 16 April benoemd tot Hoofd der School voo: Christelijk Volks onderwijs te Grevenbicht (Limburg). De heer Van Beijeien was sinds Juli 1946 te Oosterend weikzaam. CAPRIOLEN BOVEN TEXEL Drie jonge sergeant-vliegers hebben zich schuldig gemaakl aan te laag vlie gen met hun Pipercubs. Dit bracht hen in aanraking met de krijgsraad te velde Oost en deze veroordeelde hen tot mili taire detenties van drie tot vijf weken voorwaardelijk. De auditeur-militair had tegen alle drie vier weken onvoorwaar delijk geëist. Eén hunner had boven Texel zonder linge capriolen met zijn vliegtuig uitge haald. „Uit vreugde" omdat hij weer een stuurknuppel in handen had. De twee anderen hadden boven Ermelo vacantie- gangers aan het schrikken gemaakt door ^cPTÖFTe meter ho°§te hadden zich verschriKt l(fy JtaTg/lfie!Vgrs worpen. De auditeur-militair zei in zijn requi sitoir dat de vliegdiscipline streng handhaafd dient te worden. Voor over treders zijn strenge straffen noodzake lijk. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 28 Januari 1955: A.: S. Ros-G. Dros 20 Vinke-Joh. D. Bakker 11 S. v. Heer waarden-W. A. v. Zeijlen 20 C. Dijker-A. v.d. Slikke 20 Jac. Rijk-A. Vinke 20 Hooijberg-Jb. Koorn 20 P. W. Kooi-C. P. Burger 2—0 Jac. v. Heerwaarden-C. v.d. Werf 20 Jn. Stam- D. v.d. Werf 20 C.: J. de Beurs-C. Medendorp J. A. Barhorst-C. Vinke A. van Enst-A. de Vries J. Koorn-J. Hillen In A geen verrassingen. Winst voor wit in B., waardoor Hooijberg weer alleen de leiding heeft. De wekelijkse tijdnood kostte C. J Werf ditmaal de partij. J. J. de Beurs zag z'n opmars onder broken met een nederlaag tegen C. Me dendorp, die hiermee andermaal bewees dat z,n voorsprong niet op fortuin be rust. Deze week dammen we op Donderdag! De beslissingswedstrijd tegen Ooster end is weer uitgesteld en vindt nu plaats op Dinsdag 15 Febr. 0—2 2—0 0—2 1—1 gronden droog zijn 'gebleven en zo ook hebben onze verre voorouders dit eiland gekend. Intussen was er de kans Texel „groot'' te maken en handige, vooruit strevende mensen hebben die gelegen heid niet voorbij laten gaan Land veroveren kost geld, maar. land behouden niet minder. Toen Texel in de 16de eeuw aan de grond zat, wer den de dijken in het noorden en het oosten zo slecht onderhouden, dat deze herhaaldelijk bezweken en het lager ge legen land overstroomde. Bovendien werd in die jaren de helmbeplanting nog niet toegepast Texels duin blijft ook in de moderne tijd een voorname rol spelen. Al zijn wij in staat om op de moeilijkste plaat sen hechte dijken aan te leggen - zoals in Zeeland onlangs is geschied - toch '.ouden wij ons eiland niet gaarne door kunstwerken omringd zien. En als het maar even mogelijk was - doch dat is het immers niet - zouden wij zelfs de helmplanters een halt, willen toeroepen, want de natuur wordt wreed verstoord als de zo fraai geboetseerde duintoppen van hun grillige vormen worden be roofd en weldra „dijkaohtig" aandoen, waarbij de helm, keurig in de lijn, zelfs de nuchterste mens niet zal kunnen imponeren. Zo zagen wij althans vanaf Voor een uitstekend bezette zaal - op enkele rijen na uitverkocht - gaf de Vereniging van Oud-Leerlingen der La gere Landbouwschool Vrijdagavond in ,De Oranjeboom" een uitvoering, met het toneelspel „Het Wentelend Rad" ge schreven door de heer K. Bergsma uit Schagen. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer H. de Lugt, die hoopte, dat de grote belangstelling haar oorzaak vindt in het feit, dat deze vereniging be hoort tot die verenigingen, welke steeds in het centrum der belangstelling staan. Spr. verwelkomde in het bijzonder de genodigden. Bij de relaties is altijd met succes om steun aangeklopt. De vereni ging geniet een zekere reputatie, aldus spreker, welke uiteraard ook consequen ties met zich brengt, maar hij hoopte, dat die reputatie door deze opvoei-ing niet geschaad zou worden, ja, dat dit stuk en het daarin te geven spel de re putatie zelfs zou mogen versterken. Nu, geachte voorzitter, de reputatie is op deze avond niet in gevaar gebracht, in tegendeel, wij zijn het ten volle met eens. toen u aan het slot opmerkte, dat dit een der beste uitvoeringen is ge worden. Het was een boeiend stuk en de spelers hebben stuk voor stuk hun uiter ste best gedaan om de hun toebedeelde rol zo goed mogelijk uit te beelden. Het speelde in de periode van 1930- 1935 en ook de Texelse boeren weten dat het toen geen sinecuur was om-boer te zijn. De prijs der producten was door de crisis erg laag, terwijl men toch op tijd de pacht moest betalen. Treft men dan nog een genadeloze, onmenselijke landheer, wel, dan heeft men het zwaar. Dit was het hoofdgegeven voor dit ver haal, dat geromantiseerd werd dank zij het innemende dienstmeisje, dat de zoon van de pachtboer als de man harer dromen beschouwde maar vreesde hem te elfder ure toch nog te moeten ver liezen. Wij maken allereerst kennis met mevrouw Lindenboom van Stellendam (mevr. J. Beumkes-De Radder), de eige- OrLU'Sfif -Y3L— verschillende boerderijen, ker (de heer IJ. Lap) wordt* "FeboerdT Mevr. Lindeboom is al zeventig en zo zoetjesaan acht zij de tijd gekomen zich terug te trekken. Haar pleegkind Lena (mej. G. Bakker, „Spyk") schenkt zij het bedrijf. Het ongeluk wil, dat Lena ge huwd is met Jonkheer Sikkens van Kiesteen (de heer C. Koorn Mzn), die weinig verstand van het boerenbedrijf en de moeilijke omstandigheden waar onder dit op poten moet worden gehou den, heeft en bovendien de pachter in grote zorgen brengt, als de pacht af loopt en hij duizend gulden méér pacht wenst te ontvangen. (De pachtwet was nog niet van kracht). Maar er zijn meer moeilijkheden: de Jonkheer maakt het de dienstbode Liesje (mej. D. Witte Dd.) lastig, zodat zij wil vertrekken. Door de aanhankelijkheid aan de oude mevrouw loopt zij echter niet weg, maar nieuwe moeilijkheden doen zich voor als zij ge volg geeft aan de herhaalde uitnodiging van de Jonkheer om een ritje met hem door de stad te maken. Het rijtuig vliegt tegen een boom - -de oorzaak laat. zich raden - en Liesje wordt zo ernstig aan haar gezicht verwond, dat ze vreest door Gert Jan Dekker (de heer M. Roeper, Molenbuurt) slechts nog uit medelijden te worden bemind. Zij wijst hem dan ook aanvankelijk af. Maar de tijd heelt alle wonden en als Gert Jan, die meer voor de (lucratieve) handel voelt dan voor het boerenbedrijf zelf, na vijf jaar terugkeert, blijkt de oude liefde niet ge roest. Intussen is de Jonkheer door zijn verkwistingen behoorlijk aan lager wal geraakt. Eerst had hij zijn paarden al opgeruimd, daarna zijn oude arbeider stalknecht Albert (de heer C. Witte Szn, Driehuizen) de bons gegeven en tenslot te had hij getracht boer Dekker op te lichten door valse voorspiegelingen. Gert Jan, nu directeur van een coöp. afzetvereniging, komt juist op tijd het heerschap onschadelijk te maken en de Mariahoeve te kopen, waarop hij en zijn uitverkorene nog lang en gelukkig ho pen te leven. Toen het doek voor het laatst was ge vallen, werd het ensemble met een spon taan applaus beloond. De toeschouwers hadden zeer genoten van een stuk, dat de bijzondere aandacht uiteraard had van de agrarische sector, waarvoor het dan ook in de eerste plaats geschreven is: Zoals in de aanhef gemeld, was het spel prachtig geweest: mevr. Beumkes gaf ons een zeer knappe creatie van de oude dame, haar stem onthulde 'n zacht karakter, dat nog geaccentueerd werd door de uitstekende gebaren. Meteen ge werd ons de gewenste sfeer, die de zaal geen ogenblik meer kwijt raakte. Een zeer goede indruk gaf ook het optreden van mej. D. Witte Dd., die een alleszins geslaagde rol van dienstbode vertolkte. Wij vernamen dat zij voor de tweede maal op de planken stond. Nou, dan heeft zij van het toneelspel behoorlijk kaas gegeten hoor. De heer M. Roeper is steeds een trouwe medewerker aan deze uitvoeringen. Vrijdagavond zagen wij hem op z'n best, als de jonge boer, die als een vlam kan opschieten zodra hem onrecht wordt aangedaan. De heer IJ. Lap had eveneens een zeer goede opvatting van zijn rol: echt de oudere boer, verknocht aan zijn bedrijf, dat hij tol. een der besten van de omtrek ge maakt had; zijn gehele houding sprak -waaRSniiï!? g* ayn'brood nen. Heel goed ook was hij in de scène, waarin wij hem de pacht persoonlijk zien komen afdragen. Mej. I. de Wit deed goed werk als zijn vrouw, de boer in, die minder hoog greep en zich wel zeer gelukkig scheen te voelen bij een gezond toom kuikens. Mej. G. Bakker had eveneens als luchtig levend vrouw tje aandeel in het succes. Nog een beet je rolvaster en de tweede opvoering zal zij nog beter van wal steken. De heer C. Koorn Mzn deed ook zijn uiterste best om de moeilijke rol van de jonkheer zo goed mogelijk te vertolken. O.i. had hij echter nog wat meer afstand kunnen nemen: niemand der toeschouwers zal die jonkheer een geweldige kwast ge vonden hebben. Toe maar. toon maar, dat-ie van adel is. De heer C. Witte Szn speelde zijn rol met verve, de vro lijke noot was zijn kracht en de vak kundige grimeur, de heer Jac. Groothui zen. Alkmaar, had hem daarin trouw ter zijde gestaan. De heer P. Stechwev was de regisseur van dit stuk, terwijl de heer C. P. Laan zich als souffleur had opgeworpen. Na de opvoering, welke Zaterdag avond a.s. wordt herhaald, volgde een geanimeerd bal. een duintop de nieuwe beplanting en was het geen louter toeval, dat wij de bunker („De koffie is klaar") even ver geleken met de natuur, waarin de mens helaas moest ingrijpen? Duin en bunker zagen westwaarts vanwaar het gevaar dreigt (dreigde), het was in beide geval len kunst, zij het resp. meteen grote (de Rijkswaterstaat) en met 'n kleine k. Echter, de natuur moet nu en dan wel tot de orde worden geroepen. Waarbij wij enkel maar behoeven te herinneren aan de roemloze ondergang van het leu ke poldertje „De Volharding", dat op een duinverdediging had vertrouwd Als de natuur haar gang gaat gaan de duinen verstuiven. Het zand wordt door de wind vanaf het strand en de buiten kant van het duin landinwaarts gewor pen. De helm verstikt en bij nieuwe aanvallen van de zee zal zij des te suc cesvoller kunnen toeslaan. beeld konden wij een waarbij de grillige duinvorm (helaas) Bovenstaand dezer dagen van het duin bij De Koog vastleggen. Momentecl is het as pect al weer gewijzigd, niet door de zee maar door de Rijkswaterstaat, die op dracht gaf tot het planten van helm, mede verloren moest gaan. Een leuk doorkijkje, maar de werke lijkheid is: dreigend gevaar, dat zo spoe dig mogelijk afgewenteld dient te wor den.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1