De eerste Raadsvergadering 1955 m Het Hoornder Fanfarecorps vierde 30-jarig bestaan ïÊÊmm lïiïli Maandagmiddag kwam de Gemeente raad voor de eerste keer in 1955 bijeen. Naar aanleiding daarvan wierp de voor zitter, burgemeester C. de Koning, een terugblik op het afgelopen jaar, gevolgd door zijn verwachtingen t.a.v. de toe komst. 1954, zo kon hij vaststelllen, is economisch gezien gunstig of niet on gunstig geweest voor de landbouw, vis serij, bloembollenteelt en vreemdelin genverkeer. De weersgesteldheid heeft afbreuk gedaan, maar veelal kon een oplossing worden gevonden. Van een werklozenprobleem kan niet gesproken worden, te meer omdat de Ruilverkave ling en ook wel de waterleiding en enige objecten buiten de beroepssfeer om vol doende werkgelegenheid scheppen. Voor het boerenbedrijf is het zelfs zo, dat tal van moeilijkheden worden ondervonden wegens gebrek aan werkkrachten. Zo deze moeilijkheden groter worden zullen hopelijk in samenwerking wegen en middelen gevonden kunnen worden om een oplossing te vinden. Wat de Ruilverkaveling aangaat: de samenwerking tussen de verschillende instanties en de plaatselijke commissie is goed. Het zal noodzakelijk zijn in tal van gevallen die samenwerking nog dui delijker tot uitdrukking te brengen, ir de eerste plaats t.a.v. het wegenpro bleem, opdat de werkzaamheden behoor lijk gecoördineerd worden; de financiële moeilijkheden zijn dan tevens eenvoudi ger op te lossen en van bovenaf valt dan ook meer financiële steun te ver wachten. Het is mijn oude stokpaardje, zo vervolgde spreker, dat dit ook nog eens in het dijkbeheer aan de orde zal komen. Wat de verbinding met de vastewal betreft, de Minister van Waterstaat heeft beslist, dat de verbinding via het Horntje zal worden bewerkstelligd. An derzijds heeft TESO in andere richting een beslissing genomen: voortzetting van de huidige route. Ik hoop, dat deze twee ogenschijnlijk tegenstrijdige be slissingen in één samengesmolten be slissing terecht zullen komen. Het Havenprobleem zelf is nieuw. De Raad zal hierop t.z.t. terugkomen. Begroting 1954 was zeer tijdig door de raad aangenomen en het lijkt mij dan ook zo, dat indien de goedkeuring tijdi— ger was ontvangen, tal van zaken vlot ter verloop zouden hebben gehad. Toch zijn verschillende belangrijke zaken tot stand gekomen: er kwamen immers twee scholen gereed en twee wegen, van be lang vooral voor het toerisme. In de sfeer van de woningbouw nadert plan- Zuid Den Burg zijn voltooiing. Het valt te betreuren, dat het volume voor 1954- 1956, dus voor drie jaar, zo laag gesteld is. Van tempering van de nood is nog steeds geen sprake: 46 woningen voor drie jaar is ten enenmale onvoldoende. Wij hopen dan ook, dat verruiming zal men nauwelijks of zeer^moeffijk Neem b.v. de school te Den Hoorn: plannen tot de bouw lagen reeds in Juli gereed, maar pas op 31 December verleende O. K. en W. haar fiat. De be trokken ambtenaar treft geen blaam, doch de centraliserende tendenz berok kent ook ons financiëel duidelijk schade. Als wij reeds hadden kunnen aanbeste den zouden wij geld bespaard hebben. Ik hoop, dat de bouw nu spoedig kan beginnen. Begroting 1955 is gevolgd door tal van belangrijke gebeurtenissen. Ik hoop, dat deze een kortere bestudering zal vergen dan de vorige. De Culturele Raad heeft reeds goed werk verricht, maar zij zal alleen goed kunnen werken als zij gedragen wordt door de gehele gemeenschap. Een der verheugende verschijnselen ervan is, dat de diverse commissies haar taak zo juist hebben opgevat en uitgevoerd. De Raad heeft onlangs eveneens de Stichting Sociaal Toerisme aanvaard. De wijziging van de stichtingsvorm heeft tot gevolg, dat de gemeentelijke autono mie enigszins in het gedrang komt, maar ik verwacht, dat dit in de practijk geen verandering met zich zal brengen. De stormvloeden van eind December hebben van Texel een betrekkelijk zwa re tol geëist. Met betrekking tot het be wakingssysteem hebben deze stormvloe den aangetoond, dat de voorbereidingen daarvan gunstig hebben gewerkt. En over de ondervonden medewerking mag niet geklaagd worden. Echter kon ge constateerd worden, dat de spontanëiteit der bevolking hier niet als in vroegere mate aanwezig was, men heeft terecht iets te veel vertrouwen op de voorberei dingen en men heeft zich prompt veel critischer ingesteld, een critiek, die naar mijn gedachte, onrechtvaardig is. De Dijkgraaf van Polder Eierland heeft daar dan ook tegen geageerd. De vrij willigheid achtte spreker gelukkig diep geworteld en hij hoopte dan ook, dat dwangmaatregelen achterwege zouden blijvèn. Naar aanleiding van tal van opmer kingen door G.S., is begroting 1955 be snoeid. Het beeld is nu niet zo rooskleu rig. Met de discussie over de financiële verhouding moeten wij dan ook voort gaan. Spreker hoopte, dat nog veel ten behoeve van de onderwijsvoorzieningen gedaan zou kunnen worden. Ook t.a.v. het kleuteronderwijs en de volksgezond heid. Spreker was zijn Helderse collega er dankbaar voor, dat hij het probleem van de fin. verhouding in diens nieuw jaarsrede aan de orde stelde. Hij komt daarin a.h.w. naar voren met een ver wijt aan die gemeente die er maar op los zoudpn leven. Het duidelijke verschil in de voorziening t.o.v. het welvaarts peil van de ene gemeente en de andere toont aan, dat onze gemeente behoort tot die categorie, welks eenvoudigste voorzieningen nog steeds niet gecomple teerd zijn. Het bedekte verwijt kan dan ook door onze gemeente gemakkelijk van de hand worden gewezen. Aldus on geveer burgemeester De Koning, die vervolgens punt 2 van de agenda aan de orde stelde: ingekomen stukken en mededelingen. De Rijkswaterstaat berichtte, dat de afslag aan de NO-kust. reeds geruime tijd een punt van studie uitmaakt. Als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herbenoemd mej. M. Brouwer en de heren Jac. Roe per Johzn en P. B. Riteco. Tot nieuwe leden de heren M. L. Kempenaar en G. Maat. Mej. M. de Bruin, reeds werkzaam te De Cocksdorp, werd met algemene stemmen benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school aldaar; mevr. M. C. E .C. Rappard-Smeur idem tot onderwijzeres aan de o.l. school te Oosterend. De heer M. Bosma werd met algemene stemmen bevorderd tot technisch ambtenaar. Van mevr. E. van Wijk-Spiegelaar, De Cocksdorp, werd gekocht woonhuis nr. 161 met 975 m2 grond voor totaal f1650. De bepaling, dat het pand, dat feitelijk reeds onbewoonbaar is, vrij en onver- huurd moet worden overgedragen, werd ingetrokken. De heer Daalder zag zijn vrees, dat dit voor de gemeente moei lijkheden zou kunnen geven weggewaaid door een geruststellende mededeling van wethouder De Waard. Overname dient bovendien twee belangen: ver schaffing van bouwgrond en krotoprui ming. De heer Joh. Daalder werd op zijn verzoek om ontslag als lid van de ad viescommissie woonruimtewet 1947 eer vol ontslag verleend. De heer Jn. Daal der volgde hem op. De heer Jn. Daalder werd op verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de Culturele Raad en de heer H. Westerdijk op diens verzoek als hoofd van de o.l. school te Oosterend, wegens diens benoeming te Winterswijk. Vervolgens werd overgegaan tot wij ziging van de statuten der Stichting So ciaal Toerisme Texel. De heer Wasse naar betoogde, dat de gemeente anders beter weet wat er gebeuren moet dan de mensen in Haarlem en de gemeente bezit verantwoordelijkheidsgevoel ge noeg om een en ander in goede banen te leiden. Ook de andere agendapunten zie ons nummer van 26 Jan. jl. werden aangenomen. Rondvraag Mevr. J. Koning-Bruin wilde graag weten onder welke bepaling de houten weekendhuisjes vallen. Is daar een be paalde plaats voor aangewezen? Ant woord. De plaatsing zal stellig gelimi teerd worden. Het plan is nog in ont wikkeling, maar zal hopelijk nog dit jaar definitief worden. Wethouder De Waard voegde er nog aan toe, dat de Ruilverkaveling en de Planologische Dienst aan een groot plan bezig zijn. K0Pe!3Ï..k2S3S .4atigfa'Wf'mk' de illusie maken, dat waar dat maar moge lijk is, een weekendhuisje geplaatst kan worden. Prof. Wieger Bruin en de Pla- streng hun dat raak toch spoedi- fietspad nologische Dienst zijn eisen. Mevr. Koning merkte voorts op, zware auto's in Oudeschild maar rijden. Geantwoord werd, dat er maar enkelen een vergunning bezitten. De politie zou beter kunnen toezien als er een woning voor de politie disponibel was. In antwoord op een vraag van de heer P. Smit inzake de wenselijkheid tot de aanleg van volkstuintjes, deelde wet houder De Waard mede, dat hij in een volgende zitting het herziene uitbrei dingsplan voor Den Burg zou kunnen voorleggen. De heer Merkx drong aan op ger sneeuwvrij making van het langs de Schilderweg, terwijl hij er op wees, dat de meeste bromfietsers me nen, dat het rijwielpad ook door hen mag worden bereden. „Is toegestaan voor bromfietsen" op het bord naast de hoofdweg wekt verwarring. De voorzit ter zegt een desbetreffende publicatie in het plaatselijk blad toe. De heer A. Dros Bzn merkt, mede als lid van de Woningcommissie op, dat vergroting van het bouwvolume een dringende eis is. De woningnood is gro ter geworden inplaats van kleiner. Hij verzoekt B en W. geen mogelijkheid tot uitbreiding te laten voorbijgaan. De voorzitter antwoordde, dat in deze alle mogelijke paraatheid wordt betoond: be gin 1956 dienen wij klaar te staan met onze plannen. De heer Jn. Daalder drong er op aan om alles te ondernemen wat mogelijk is tot verkrijging van bouwgrond. Volgens iemand die in de vrije sector wil bou wen is het te Oosterend ontzettend moeilijk, ja momenteel onmogelijk om aan bouwgrond te komen. Dit is trou wens op meerdere dorpen het geval. Hij vroeg of er van gemeenteweg niet stimu lerend gewerkt kon worden. Geant woord werd, dat er voortdurend pogin gen zijn gedaan om grond in handen te krijgen. „Maar wij zitten met de nala tenschap van zeg 40 jaar geleden". Ook de bouw van een muzieknis te Ooster end en Den Hoorn wordt door dit pro bleem vertraagd. Wethouder De Waard merkte op, dat nog één goedkeuring op de wijziging verkregen moet worden, waarop het plan van kracht is. In sa menwerking met de Ruilverkaveling kan misschien veel zonder onteigening worden opgelost. De heer Wassenaar: Betrokkenen zien alleen het belang voor zichzelf en niet dat van hun dorp. Spre ker zei, dat in ons land enige verminde ring van de woningnood gaande is, door de bouw van 60.000 woningen in één jaar tijds. Op Texel ligt het evenwel juist omgekeerd: de nood nemt toe. G.S. zijn met hun bevolkingsprognose mis. De bevolking neemt immers niet af, maar toe. De heer P. Smitvertelde, dat diverse kottervissers genodzaakt zijn naar el ders te verhuizen andat zij hier geen mensen konden platsen. Ik ken 8-9 be manningsleden, die nu elders wonen; voor andere visser.' lopen er ook aan vragen om woningo. Het zou dus niet denkbeeldig zijn, dit nog meer vissers vertrekken. De vorzitter meende, dat het zeer wenselijk iou zijn als van de zijde van de vissesorganisatie het ver zoek werd gericht tot disponibel stelling van woningen. „Ik moet een grondslag hebben om te kunnen handelen". De heer Daalder dankt de voorzitter voor deze suggestie en zegt toe dit punt door te zullen geven. De heer Wassenair meende dat de kosten van aansluiting aan de waterlei ding voor meerdert mensen bezwaarlijk zal zijn. Is het niet mogelijk, dat van ge meentewege een regeling wordt ge troffen? B.v. door liet verstrekken van een renteloos voorsthot? Wethouder De Waard: „Ja, wij méten iets zien te vin den". De voorz. zegt toe naar een oplos sing uit te zien. Mevr. Vrijdag-Keijser vond, dat in de inlichtingen welke van wege het P.W.N. vorden verstrekt meer uniform dienen tezijn. Ook de publica tie in de Texelse Courant week af. De voorz. antwoordde, dat deze was opge steld in samenwerking met het P.W.N. zelf. De heer S. van der Vis zei, dat enige dorpen reeds aan let net van het P.W.N. zijn aangesloten, naar in De Koog moet dat werk nog beghnen; hij vreesde dat dit evenals met de riolering tijdens het seizoen zal worder uitgevoerd. Voorzit ter zegde volle medewerking toe om herhaling te voorkrmen. De heer Van der Vis merkte voorts op, dat de o.l. school van De Koog nog steeds niet voorzien is van de naam. Tenslotte vestigde spreker de aandacht op de door de storm verdwenen afrit naar het strand, „ils het vóór de Paas dagen dan toch m.ar gereed is. Nadat de heer Paalder nog een lans had gebroken voor het beter schoonhou den van de Oostennder straten en plei nen werd om vijf uur deze vergadering gesloten. VIJFTIG JAAR GETROUWD Het echtpaar C de Wijn en B. de Wijn-Backer, Oucfeschild, heeft gisteren zijn gouden echtvereniging gevierd. TER HARINGVANGST Momenteel dotberen acht Texelse kotters ergens ter hoogte van de Belgi sche kust op de vijde Noordzee ter be oefening van de Haringvangst. Er wordt goed gevangen (althans op de vorige rei zen) en de vis is goed in prijs. In tegen stelling tot de gewone visserij, waarbij het zoals bekend hoofdzakelijk om het vangen van tong ie doen is, wordt de haringvangst door, koppels uitgevoerd: tussen twee schepen wordt het net door d zee getrokken. De koppels die thans achter de haring aan jagen zijn: TX 17 en TX 33, de 24 en de 32, de 8 en de 19 en de 21 en de 39. PRINSES BEATRIX WERD 17 o oft e° van Trmses Beatrix, Texels Fan fare blijft actief als de Kroonprinses haar verjaardag viert. Ook Maandag, toen Beatrix haar ,17de verjaardag vier de. De muziek heeft een mars met fak kels door het dorp gemaakt en genoot aller belangstelling. Lang zal ze leven! CONCOURS OP TEXEL Door de Westfriese Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen is dezer da gen definitief besloten het a.s. concours op Texel te houden. Dat vindt plaats op Donderdag 19 Mei (Hemelvaartsdag) en Zondag 22 Mei. FORMULIEREN VERZONDEN Naar wij vernemen zijn de formulie ren betreffende aanvullende bijdrage voor bedrijfsuitrusting Ex. art. 22 op de wet materiële oorlogsschade aan de ge dupeerden op Texel verzonden. In ver band hiermede adviseert het adviesbu reau voor oorlogsschade van de Stich ting v.d. Landbouw in Noord-Holland de betrokken landbouwers met de invulling van deze formulieren te wachten tot de binnenkort door dit adviesbureau op Texel te houden zitdag. STORM OVER DE POLDER Onder regie van de heer M. Mantje zal de Koger Toneelvereniging „De Duinkanters" in Mei voor de Oranje vereniging opvoeren het toneelspel „Storm over de polder", in 3 bedrijven. HERV. GEMEENTE DEN HOORN Donderdag 3 Febr. 8,30 uur Kring over Kerk en Secte in „Ons Huis". HERV. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 4 Februari, Vergadering Jonge Kerk, n.m. 8 uur in de Consisto riekamer. Overal present 30 Jaar lang een eigen fanfare. Na tuurlijk moest dat worden gevierd en de bewoners van Den Hoorn kunnen dat. U kunt hun best de organisatie van een feest toevertrouwen! En zo hebben ze in Loodsmans Welvaren Vrijdag- en Zater dagavond - of beter tot de prille morgen van de volgende dag - de bloemetjes buiten gezet ter ere van D.E.K., dat bij de dorpsgenoten de grootste populari teit geniet, want haar activiteit is gren- zenloos. Tweemaal een stampvolle zaal. Geopend werd door de heer Jac. Kil- jan, een enthousiast lid, die. er zijn ver wondering dan ook over uitsprak, dat verscheidene personen de rijen hebben verlaten. „Keer terug!", zei hij uitnodi gend. Nadat spreker een terugblik had geworpen nam burgemeester De Koning het woord, vervolgens sprak de heer Jac. Schrama namens het Texels Fanfa re, namens het Feestcomité voerde de heer F. Zwanenburg het woord en ten slotte stak de heer A. Slegh nog van wal namens de afdeling der VW. Za terdag sprak de heer Jur. Beumkes na mens S.V. ZDH en de heer Van den Berg namens „Excelsior" van Oosterend. Ook het fanfare VIOS van Oost had zich la ten vertegenwoordigen. De pittige mars Concordia opende het muzikale gedeelte, dat uitgevoerd werd onder leiding van de heer U. Bouwsma. Er werd goed gemusiceerd en daarom is het jammer, dat de bezetting aan de krappe kant is. Daar kwam nog bij, dat de heer D. Lap als alt-saxofonist ver stek moest laten gaan. Uitgevoerd wer den marsen, ouverture Salvius Brabo, dat waarschijnlijk het vrije nummer voor het concours zal zijn, dansen in ou de stijl, de Aquarelles en een potpourri. De Symfonie Concertante werd wel het mooiste uitgevoerd. Na de pauze werd de D.E.K.-jubileum- revue „Zet 'm op" gepresenteerd. Zes dames openden met het jubileum-lied, begeleid door Duwi Drijver en Joke Ba- rendrecht op hun accordeon. Hierna Drijver en Willem Kikkert. Deze kamer was erg gehorig want de buren van be neden Juffrouw De Bruin (Mevr. A. Boon-Haker) en de buurman van boven Meneer De Bruin <de heer S. Zijm) kwa men steeds met wat ze nodig hadden aanlopen, ook toen het toilet op slot was, kwamen zij met de nodige hulpmiddelen aan. Hierna zongen de dames samen met de heer G. Kil jan enkele populaire liedjes. In de sketch „De ambtenaar" was M. Witte een reclame-agent, die de ambte naar van de Burgerlijke Stand (de heer S. Zijm) wist te bewegen om in zijn toe spraakje na de huwelijksvoltrekking een beetje decente reclame op te nemen. Als bruidspaar speelden Willy Duinker en Willem Kikkert. „Kiss Proof" was de volgende sketch, een romantische dwaasheid over liefde en lippenstift. Een heel leuk stukje. Hierin speelden mee Louki, verkoopster in een parfumerie-zaak (Fien Slegh), Thea, haar vriendin, (Door Drijver), Juffrouw Prater (mevr. A. Boon-Haker), Juffrouw Snater (Willy Duinker), HBS- meisjes Riet Lap, Joke Barendrecht en Nelly Koopman; de heer Willem Kik kert als Wim, vriend van Louki en te vens kus-mannequin en G. Kiljan als de chef. De heer G. Kiljan declameerde hierna „Mijn Holland" op de achtergrond neuri ënde dames in Rood, Wit en Blauw. „De strandpantalon", hierin speelden mee Riet Lap en Willem Kikkert, als radio-omroeper, de heer M. Witte en radiospreker, de heer S. Zijm. Joke en Duwi gaven op hun accordeon enkele nummers ten beste. De heer M. Witte speelde als fakir in de sketch „Hassa Ben Hompi", verder speelden mee S. Zijm als chef van de fakir en Willy Duinker en G. Kiljan als bezoekers. Het KSK-trio, bestaande uit G. Kil jan en W. Kikkert, zang en Ria Slegh op haar gitaar, zorgde voor enkele liedjes. In de sketch „De Bromfiets" was M. Witte op zijn best. Verder speelden mee S. Zijm als chef en Fien Slegh en Door Drijver als personeel. Ook een stukje dat het goed deed. Het laatste nummer vormden de D.E.K.-flitsen, die steeds in gedeelten door de voorzitter Jac. Kiljan werden voorgelezen en door het duo Gerrit en Willem in een liedje werden omgezet en gezongen. Over wat het fanfare doet en gedaan heeft, want voor alles trok het corps er op uit, zowel voor het rampen fonds als voor de vluchtelingen, voor bruiloften als jubilea of het inhalen van de militairen, die uit Indonesië terug kwamen. Overal is het fanfare present. De voorzitter eindigde aldus „En niet alleen voor deze avonden, maar voor de gehele toekomst van Door Eigen Kracht geldt het motto: „Fanfare, zet 'm op!" Na zang van het revuelied werd be sloten met een geanimeerd bal. CONTACTBIJEENKOMST De Contactbijeenkomst voor de Texelse leden van het Texels Schapen stamboek in Noordholland,. Maandag in Hotel De Graaf gehouden, werd bijge woond door 39 leden. Verslag volgt. NAAR ANDIJK Wachtmeester G. J. van Honschoten, Weverstraat 73, Den Burg, is per 1 Fe bruari overgeplaatst naar Andijk. Tot zijn opvolger is benoemd de heer W. J. van der Meer, agent van politie te Rot terdam. Ingezonden mededeling. Wegens gebrek aan afzetgebied, gaat het pierenspitten. voor de VVV niet deur jen -blunft Luut in de ..laoóiés". want. dit iene weet u, fa. Moerbeek kleedt U! PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN De leden van de afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen, Donder dag in Hotel Texel op haar jaarvergade ring bijeen, kregen een "op rijm gesteld jaarverslag te horen. Nadat de penning- meesteresse verslag had - uitgebracht volgde stemming. De voorzitster, mevr. Laan-Kistemaker, werd voor de periode van drie jaar met grote meerderheid van stemmen herkozen. - In de rondvraag werden" allerlei plan nen gemaakt, o.a. over een te houden excursie in Mei. Verder over het pro bleem van de dames die-ver van Den Burg wonen en zodoende moeilijk of al leen met extra kosten de bijeenkomsten kunnen bezoeken. Getracht zal worden hier iets op te vinden. In de pauze konden de dames de handwerken die op de cursus Perzisch ajour gemaakt"zijn, bezichtigen. Er was veel moois te bewonderen. Daarna volgde het vrolijke gedeelte van de avond, waaraan vele dames mee werkten, wel een heel verschil met het vorig jaar. Gaat zo voort, dames! Dat de Plattelandsvrouwen ook graag fit blij ven, liet Zuster Harinck zien met de da mes die aan de ochtendgymnastiek mee deden, al waren er dan ook een stelletje langslapers bij! Het was een afwisselend, bont pro gramma, waarbij de tijd omvloog. Dit maal was het dan ook heel wat later dan gewoonlijk toen de voorzitster deze geslaagde avond sloot. De volgende avond, op 24 Februari, zullen enige cul turele films vertoond worden. BIM EN BAM Bim en Bam zijn 's nachts wel eens bang dat er onverwacht 'n inbreker of iets dergelijks binnen komt. Daarom hebben ze nu iets verzonnen. Boven de voor- en achterdeur han gen ze een emmer water. Als nu een ongenode gast het waagt hun 's nachts' een be zoek te brengenOp een nacht denkt Bim dat hij ie mand aan de voordéur hoort. Hij loopt naar de deur en vraag angstig: „Wie is daar?" Plons de emmer water boven op zijn hoofd. Van al die herrie wordt nu ook Bam wakker. Hij springt uit bed en rent naar de achterdeur om te kijken of daar dat la waai vandaan komt, doet de deur open en weerplons, de tweede emmer water valt op zijn hoofdAls Bam de kaars aansteekt en ze in staat zijn elkaar door het water heen te zien, schudden ze van van het lachen, ze zijn drijf nat.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2