WITSTi MEI MINSTE WiRK 1 m Witete jurkje dak „jarig Jetje' ooit droeg..» °P reis susass. di n&aaie vttea&ïy zww ÜUNLIGH1 OLIE OP DE NOORDZEE Duizenden vogels vinden er de dood Een „olieveld" dat sinds Vrijdag langs de Deense en Duitse kust op de Noord zee drijft, beslaat een oppervlakte van ongeveer 60 km lang en 25 km breed. Tienduizenden vogels meeuwen, een den en andere watervogels vinden er de dood in. De vettige olie kleeft hun veren vast zodat zij als zij eenmaal met de olie in aanraking zijn gekomen, red deloos verloren zijn. De Duitse autoriteiten overwegen het olieveld in brand te steken, zodra de wind gunstig is. De bevolking van de Deense en Duitse kustplaatsen maakt zich ongerust dat de kwalijk riekende substantie hun stranden zal bederven en de zomertoe- risten straks uit de badplaatsen zal weg houden. Het olieveld is een gevolg van een scheepsongeluk. De Deense tanker Gerd Maersk is tien dagen geleden aan de Duitse kust aan de grond gelopen, waar na ongeveer 6000 ton olie uit de tanks is weggelekt of in zee gepompt. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau De tijden voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. dan Uw spoorkaartje ge- kaaldbij de V.V.V.„Texel" S.V. Texel Uitslagen van Zondag: DTS-VVW 24; Water vogels-Schagen 2—2; ZAP-VZV 3—2; Succes-Texel 3—1; Handbal Petten-Texel 29. Zouaven-BKC af gel.; Andijk-WGW 22 Texel 2-HRC 6 24; Succes a-Texel a 1—5. Texel 1, dat vooral in de eerste helft prima partij geeft, kon dit niet tot het einde volhouden. Als goede kansen niet of te weinig tot succes leiden, zakt soms de strijdlust. Wie door training in prima conditie is, heeft de beste kansen. Hoe wel we ons niet met de hoop op een overwinning gevleid hadden, bleef in onze gedachte toch nog plaats voor de wisselvalligheid in onze sport. Intussen behaalden Watervogels, An- dijk en WGW ieder een punt, terwijl de uitslag van VZV tegen ZAP wel wijst op een behoorlijk elftal, waarmede we maar willen wijzen op een spannende strijd om van de onderste plaats weg te blijven. Onze dames op bezoek bij Petten, de den het weer best, ondanks het feit dat enige invallers moesten meespelen. Ge lukkig dat voldoende speelsters beschik baar zijn; met 92 werd gewonnen, waarmede het max. aantal punten 8 uit 4 wedstrijden een duidelijke taal spreekt. Texel 2 trof het weer best en moest met 8 man de strijd aanbinden. D. v.d. Slikke en V.d. Steen bleven zonder af- bericht weg. We vertrouwen dat de elf talcommissie het juiste antwoord klaar heeft. T. deed het goed en wist de num- merieke minderheid tamelijk te over bruggen door extra aan te pakken. Cees in het doel en de verdedigers Henk, Guus en Cor deden het best en zelfs wis ten Joop, Grootes en Jan v.d. Sterre enige goede aanvallen te ondernemen, waaruit H niet zonder geluk ongeschon den onder vandaan kwam. In buiten spelpositie scoorde H. haar le doelpunt, nog voor de rust werd het 20 en zelfs 30 uit een strafschop. In de 2e helft, intussen was de ploeg tot 10 man uitge breid, werden enige goede aanvallen op gezet. Joop miste de kans van de dag, toch verkleinde T. de achterstand door Grootes, die z'n doorzetten met 'n doel punt bekroond zag. H. maakte een doel punt in buitenspelpositie. Het verwon derde ons buitengewoon, dat scheids rechter Kelder dergelijke fouten kan maken, trouwens enkele malen waren zijn beslissingen aanvechtbaar. Jan van der Sterre kreeg een keurig pasje van Ben en met een mooi strak schot werd het 24. Texel a won van Succes a met 51, een uitslag die ruim verdiend was. Ook hier een wegblijver. Leo Brons liet ver stek gaan zonder afbericht te zenden. Ook hier geldt: fout! Een goede op voeding in de sport laat zoiets niet toe; ook hier is het teleurstellend voor de andere spelers. De wedstrijd Texel b-De Koog ging niet door. Zonde, wat was het er prach tig weer voor geweest. Zondag over een week, 13 Febr. a.s., Balmasqué S.V. Texel, dat is duidelijk genoeg. Zorg er voor dat het in orde i komt. Tex. Boys Tex. Boys 1-Kolp. Boys 1 13. Het is Kolp. Boys gelukt de punten mee naar huis te nemen. Fel doch fair werd er om de overwinnig gestreden. Tex. Boys speelde eerst tegen de vrij krachtige wind. Vooral in de eerste helft was Kolp. Boys het meest in de aanval en hun goed samenspelend team leverde on ze achterhoede handen vol werk op; maar met keeper Hoogenbosch aan het hoofd wist zij al deze aanvallen te weer staan en steeds werd onze voorhoede op nieuw aan het werk gezet. Ook Kolp. Boys' achterhoede stond haar mannetje. Na 25 min. ontstond er voor ons doel 'n scrimage, waaruit de Kolp. Boys-r.bui- ten G. Jongbloed scoorde 01. Bij een der aanvallen kregen de Boys een direc te vrije schop net buiten het strafschop gebied, deze werd hard door K. Witte in geschoten, doch keurig door keeper Hes gestopt, de terugspringende bal was toen een gemakkelijk prooi voor J. van Heerwaarden: 11. Rust. Tijdens het begin van de 2de helft werd er door beide ploegen zeer snel gespeeld, hetgeen na een kwartier be loond werd met een prachtig doelpunt voor Kolp. Boys. De bal werd uit een voorzet van links onhoudbaar ingekopt. Onze aanvallen werden talrijker, maar de Kolp. Boys-achterhoede was trapvast en gaf de Boys-voorhoede geen gelegen heid tot schieten, wel werden er nog en kele goede schoten gelost, die jammer- genoeg net langs gingen. Een snelle aan val van Kolp. Boys over de linkervleu gel bracht de Boys-achterhoede uit hun evenwicht en met een lage schuiver bracht de 1.buiten de stand op 31. Het 2de elftal moest uit naar Water vogels 4. Dit was voor onze jongens een zeer zware opgaaf. Eerst speelden ze met de wind mee en stonden bij de rust met 31 voor. Na de rust was Watervo gels herhaaldelijk in de aanval, binnen 10 min. had Watervogels reeds 2 maal gescoord. De Boys stonden hierna met de rug tegen de muur, maar doordat Watervogels geen kans zag om ons doel nog eens te doorboren, begonnen zij for ser, ja, vaak ruw te spelen. Toch wisten onze jongens met kunst- en vliegwerk het doel schoon te houden. 10 Minuten voor het einde een Boys-aanval, de r.- buiten schiet hoog in, doch de keeper weet de bal weg te stompen, echter voor de voeten van de toestormende C. Rite- co: 43. Einde. Nog even volhouden, Boys, de kans is er. SVC-Nieuws Na een lange rustperiode werd er Zondag weer gevoetbald. De adsp. start ten tegen Oosterend a en wisten met 54 te winnen. Het 2de speelde tegen WGW 6 en ook zij wisten de punten te De Cocksdorp te houden 41. Zaterdag 5 Febr., 3 uur, Tex. Boys a- SVC a. Zondag gaat het eerste naar SVW, aanvang 2 uur. Het tweede speelt eveneens uit en wel tegen Watervogels 4, aanvang half drie. Morgen (Donderdag) trainen het eer ste en tweede elftal. En we zijn allemaal present, hè? KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Het bovengenoemd Kraamcentrum houdt Donderdag 3 Februari a.s. spreek uur van 3-4 uur in het Consultatiebu reau, Schoonoordweg. Aanvragen voor Juli en Aug. moeten beslist deze Donderdag binnen zijn. VIER „KOTEX" DIEREN KAMPIOEN Op 29, 30 en 31 Januari is in Weesp als sluitstuk van het Tentoonstellings seizoen, de Kampioenstentoonstelling van de Provincie Noordholland gehou den. Hiervoor konden alleen de beste dieren worden ingeschreven. Zij moes ten reeds eenmaal Z.G. of hoger predi- caat behaald hebben. Er waren 170 die ren. Men krijgt 3 predicaten met max. 30 punten, voor het kampioenschap zijn min. 15 punten vereist. De volgende „Kotex" leden wisten met him dieren het kampioenschap te behalen: J. A .Barhorst, zilvervos voedster, jong, ZG 5, ZZG 7, ZZG 8 is 20 punten; E. de Jong, zilvervos ram, oud, ZG 5, ZG 6, ZG 6 is 17 punten; H. A. Witte, BI. Wener ram, oud ZG 6, ZG 6, ZZG 7 is 19 punten en BI. Wener voedster, jong ZZG 7, ZZG 7, ZZG 7 is 21 punten. En wanneer we nu bedenken dat het beste dier der keuring 25 punten heeft behaald, dan blijkt hieruit duidelijk dat „Kotex" een pracht resultaat heeft ver worven. De Havana van B. van Elk had 9 punten; de W. W. van J. A. Barhorst 17 pnt.; de zilvervos R. J. van E. de Jong 16 punt. De VI. Reus van H. A. van der Meer werd niet bekroond daar dit overigens prima dier een uitsluitingsfout had. Zo kunnen de „Kotex"-leden op een zeer geslaagd tentoonstellingsseizoen te rug zien. H. A. Witte Agent voor Texel: C. K00IJMAN, Den Burg, Tel. 3. PUBLICATIE CULTURELE RAAD Woensdag 2 Februari Den Burg, Dorpshuis, Vergadering be stuur en helpsters „Bejaarden-sociëteit Den Burg". Den Hoorn, Loodsmans Welvaren, Praat avond landbouwers. Onderwerp: „Ver anderde Bedrijfsvoering. Aangepaste Voeding". Donderdag 3 Februari Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub, Pater Witte spreekt over „Afrika". O sterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Muziekver. „Excelsior" vertoond om 6,45 en 9 uur de opgenomen film van „Oosterend". Vrijdag 4 Februari Den Burg, Hotel Texel, Depart. Texel van het Nut, Ir. Freitag Drabbe spreekt over „Geheimen uit de lucht gezien". Den Burg, Algemene Vergadering Rund veever. „Texel". Zaterdag 5 Februari Den Burg, De Oranjeboom, Toneeluit voering Ver. Oudleerl. Landbouwschool met „Het Wentelend Rad". De Cocksdorp, De Hoop, Toneelvereni ging „ODIT" voert op „De kat en de kanarie". Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, Toneel ver. „De Plankeniers" voeren op het stuk „Nacht en morgen". FEUILLETON: Be zaan Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 7. Bikkers wist er iets op. In Lierhoven, een middelgrote stad 'n vijftig kilometer verderop, had hij een vriend die daar 'n bloeiend garagebedrijf had. Daar zou Rob kunnen werken. De vriend zou een oogje in 't zeil houden. Rob zou daar een kamer zoeken en voor 't weekend kun nen thuiskomen. Niemand kende hem daar en toch was hij onder toezicht. Ook mevrouw van Liempden kon met deze oplossing, na lange strijd, accoord gaan. Niemand behoefde te weten dat de jon gen die daar in Lierhoven in een garage werkte, de enige zoon van de aristocra tische burgemeester van Beerzoyen was. En voor kennissen kon zij dan altijd zeg gen: Rob heeft een knobbel voor tech niek, hij krijgt een practische opleiding in het autobedrijf. Niemand zou hem daarop aankijken, men zou het veeleer wijs en breed vinden dat de ouders de jongen de roepstem van zijn hart lieten volgen. En de eer was gered. Het was dit besluit, dat Rob vernam, toen hij tegenover zijn vader aan diens werktafel gezeten was. Moeder en ik willen je niet langer laten studeren, Rob. We hebben gemerkt dat al je inspanning je niet verder brengt en wij zijn bang dat je hier ener gie vermorst die je ergens anders nuttig kunt aanwenden. Daarom hebben we be sloten je te laten doen, wat je altijd al zo graag deed. We hebben een baan voor je gezocht in het automobielbedrijf. De jongen durfde zijn verraste blijd schap niet te uiten. Te goed begreep hij wat dit voor zijn vader betekende., het offer van zijn leven. Maar met iedere seconde realiseerde hij zich beter wat dit voor hem betekende. Niet meer die lessen, die onmogelijke taken, dat blok ken zonder zin of doel; niet meer die angst voor de teleurstelling, de ontstem ming thuis, wanneer de rapporten uit kwamen of de overgang naderde. Niet meer het stiekum wegsluipen naar de garage van Marsman, om daar samen met Joep aan motoren te prutsen. Maar werken met zijn handen, altijd tussen de motoren, zich een man voelen en zich bezig houden met dingen die begrijpelijk waren en zin hadden Hij zag zijn. vader aan en diens ge zicht zei hem alles. Vader.stamelde hij, ik weet wel wat het voor u is Dat weet je nog niet half, gaf de burgemeester terug, scherper dan hij wilde. Hij zag de jongen inkrimpen als onder een zweepslag. Zijn stem werd milder. Dat begrijp je nog niet half, Rob. Maar je bent ons kind en wat we ook over je gedroomd hadden, het was tot je geluk. En als je moeder en ik nu tot de conclusie komen, een bittere conclusie, dat is waar.als wij tot de slotsom ko men dat jij alléén maar gelukkig kunt zijn, als je met je handen kimt werken en een vak beoefenen waar je van houdtdan moet al het andere wij ken De jongen kreeg een hoogrode kleur. Zijn ogen knipperden. Hij was bang voor zijn tranen en snoot onhandig zijn neus. Je draagt een nobele naam, Rob, ging zijn vader voort. Die naam kan een handicap voor je zijn, maar ook een aan sporing. Ik zou je raden, vergeet daar ginds, dat je 'n burgemeesterszoon bent, wees Robbert van Liempden zonder meer, doe je werk als ieder ander, ver lang geen voorrechten, geen considera tie - Daar ginds? vroeg Rob gespannen, waarheen, vader? Naar Lierhoven, antwoordde de burgemeester, daar heeft meneer Kor- renga een groot automobielbedrijf. Me neer Korrenga is een goeie zakenvriend van meneer Bikkers, die dit eigenlijk voor jou, voor ons in orde heeft ge maakt. Ozei Rob vlak. Maar dank bare gedachten gingen naar de grote za kenman, die hem begrepen en geholpen hadde vader van Isabeau. Alleen meneer Korrenga zelf weet wie je bent. Niemand anders komt het aan de weet. Je gaat daar gewoon aan 't werk. Het hangt van je zelf af of je het daar redt of niet. Het is een kans, Rob, en maak er gebruik van. Meneer Korrenga zoekt een kosthuis voor je, spreek onder je eh.collega's niet over pension, en gedurende de weekeinden kom je naar huis. Alles was al uitgekiend, begreep Rob. Hier gold geen ja of nee, hij had het maar te aanvaarden ofdoorsukke len. Zichzelf een stommeling weten. Bij lessen die niets uithaalden. Altijd weer de angst voor het examen. Neen, er was geen andere keus. Hij moest het doen. Blij aanpakken. En zijn vader en moeder dankbaar zijn, omdat ze met terzijdestel ling van hun eigen idealen, hem deze kans gaven. Hoe je houding daarginds moet zijn, jongen, ging de burgemeester moei lijk voort, moet ik aan je eigen tact en begrip voor de situatie overlaten. Je komt daar onder heel andere mensen. Zodra je daar begint te stoffen op je eigen afkomst, wanneer je vergeet je aan te passen, ben je daar een gemerkte, een uitgestotene en dan red je het niet. Ik hoop dat onze opvoeding je zoveel heeft meegegeven, dat je daarginds de houding kunt vinden, die je nodig hebt om te slagen.zijn stem stokte, want met deze woorden drong eerst ten volle tot hem door, wat er ging gebeuren. Je wordt arbeider, bracht hij zijn eigen gedachten verder onder woorden, een gewone arbeider. Maar, jongen, be denk dit, een arbeider behoeft zeker geen eh. proleet te zijn. Ook een arbei der kan héér zijn, in gedachten, woord en daad. De woorden kwamen er niet zo heel vlot uit. In theorie zou het wel kloppen, maar de burgemeester, die altijd in zijn eigen maatschappelijke kring had ver toefd, kon zich toch niet al te goed het type heer-arbeider indenken. Dat is het, Rob, eindigde hij schor, we praten hier later nog verder over. Vóór de overgang ga je van school, we willen je niet nodeloos belasten met al die extra studie, want meneer Haentjes zegt, dat je niet dan met de grootste moeite de vierde zult halen. En dat is dan niet meer nodig. Vanavond na tafel praten we wel verder. Hij knikte zijn zoon toe, die automa tisch opstond. De jongen wilde iets zeg gen, woorden van dank, van blijdschap, van opluchting, maar een bilk op het ge zicht van zijn vader deed de woorden stollen in zijn mond. Nooit had hij dat gezicht zo verdrietig gezien Wordt vervolgd. 't Verlicht Uw werk. Het SUN1L zè. zonder flsisskem SsBsneew:::: Jetje is wat trots op haar feestjurkje. Vooral nut zo prachtig wit isWitter dan anders Moeder heeft het gewassen met SUNIL. En dat blijft Moeder doen. Ook om al dat gemak. HOE WAST SUNIL HET WITST? KIJK DOOR MICROSCOOP: GEWOON WASMIDDEL laat kalkzeep en ook vuil achter. Kalkzeep veroorzaakt een grauwe tint. kan nooit kalkzeep geven en zuivert vei lig elke vezel. Van daar Uw witste was. En zonder microscoop? U ziet meteen: SUNIL is totaal anders. Anders is de kleur - want SUNIL is blauw - en vooral... anders zijn Uw wasresultaten. SUNIL geeft U de schoonste, witste was, die U ooit hebt gehad. Daarvoor speciaal is SUNIL immers gemaakt. En er zijn meer voordelen. Papje maken? Met SUNIL overbodig. Strooi SUNIL zó in 't water. Even goed opkloppen... en zelfs 't hardste water wordt direct een vet en vlijtig sop. Dit ene SUNIL- sop doet alles beter, veiliger en gemakkelijker. Zondes* blauwen... De tijd is voorbij datUmoest blauwen om Uw goed extra wit te krijgen. Het blauwe SUNIL-poeder zélf geeft U een stralend witte was. Dus ook minder wringen. Zonder weken... Dat bespaart U heel wat rompslomp. Want al was send lost SUNIL vuil en vlek ken op, snel en afdoende. En Uw was is vlugger aan kant. Zonder bieken... 't Gebruik van scherpe, scha delijke bleekmiddelen is nu

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4