9 roen /wa in het harL, Aantrekkelijk concert met revue toe AU Ben Hassan roofde een parelcollier VIOS trad op in „De Oranjeboom" Sprookje ia Loodsmanswelvaren WOENSDAG 16 FEBRUARI 1955 69e JAARGANG No. 6914 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -(- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Wij kregen Zaterdagavond tijdens de uitvoering van fanfarecorps „VIOS" niet de indruk, dat Rein Vlaming Gerrit Eelman achterna gaat: de tengere knaap zal in elk geval nog véél van „het" var ken moeten verslinden, wil hij voor een dubbelganger van zijn corpsgenoot door gaan, maar wij vinden het juist zo sym pathiek van de Mpze, dat zij niet let op het postuur van degenen, die haar een wit voetje willen afsnoepen, noch op de leeftijd of het aantal. Rein b.v. was 9 jaar toen hij voor het eerst op het con cours meeblies. Nu is hij 14 en Zaterdag dorst men hem de moeilijke taak van de eerste pistonnist op de smalle schou ders te leggen. En telkens als hij na het volbrachte nummer even bescheiden tussen de coulissen verdween, zagen wij de dirigent, de heer H. Westerdijk, zijn pupil een bemoedigend én huldigend schouderklopje geven. „Best jong!" De directeur van een ander fanfare corps, die tot de zeer vele luisteraars behoorde, liet steeds weer de blik op Rein rusten. „Een beste blazer", voelden wij hem denken. En tegelijkertijd zal hij gedacht hebben: „Jammer, dat het corps niet wat meer leden telt", want op het podium gaapte hier en daar nog volop ruimte voor stoelen en standaards. Enfin, erg groot is VIOS nooit geweest, ofschoon ze behoorlijk geslonken zijn sinds 20 jaar geleden, toen het corps 27 leden telde. Nu musiceerden er 18. Tot deze 18 leden behoren niet minder dan 5 dames. Vier hunner speelden voor het eerst in het winterprogramma mee, terwijl twee hunner pas in Juni waren toegetreden. Vorig jaar telde VIOS nog maar 14 leden, zodat dit misschien het beein van het herstel is. De toekomst zou er voor VIOS dan ook werkelijk niet gek uitzien, alszij binnenkort niet per Texelaartje, gewone advertentie of zonder beide publicaties gedwongen wa ren tot het oproepen van sollicitanten voor de functie van directeur, want tot aller spijt gaat de heer Westerdijk ons eiland verlaten. INGEZONDEN Men verzoekt ons opname van onder staand, aan de Raad van Commissarissen van Texels Eigen Stoomboot Onderne- min°- gericht schrijven: Mijne Heren, De jaarvergadering van de Texelse Bestuurdersbond heeft zich ook bezig gehouden met de intrekking van het vrij vervoer voor Texelaars, die naar een specialist gaan. Deze maatregel werd al gemeen betreurd, omdat het weer de kleine man is, die hiervan in ernstige mate de dupe is, waarbij de mensen die van de Noodwet Drees trekken, wel het zwaarst getroffen zijn. Onze vergadering beschouwde het vrij vervoer als een stuk sociale voorziening, in dit geval niet ingesteld door de Over heid, doch door een particuliere instel ling. Texels Eigen Stoomboot Onderne ming deed hier zijn naam alle eer aan. En nu wordt dit stukje sociale voor ziening plotseling en o.i. zonder gegron de redenen ingetrokken. Want wij heb ben wel gehoord dat er klachten zijn, maar nimmer van steekhoudende be wijzen, dat die klachten ook inderdaad gegrond zijn. Natuurlijk zullen er wel enkelen zijn, die misbruik van het vrij vervoer maken, want er zijn altijd men sen, die goede maatregelen saboteren. Maar dit mag o.i. nog geen reden zijn, daarvan de mensen, die wel serieus zijn, de dupe te laten worden. Naar wij vernemen heeft ziekenfonds „Texel" over 3 maanden een steekproef genomen en bleek er weinig verschil te zijn tussen de aangevraagde vrije ver voeren en de door de specialisten in re kening gebrachte behandelingen. O.i. kunnen de overtredingen dan ook nooit zo belangrijk zijn, dat niet ge wacht had kunnen worden op de Alge mene Vergadering van Aandeelhouders van T.E.S.O. Deze had dan een uitspraak kunnen doen. Want juist op de vorige vergadering is door een bestuurslid gezegd, dat wan neer op het Horntje gevaren zou wor den, door tekort op de exploitatie het vrij vervoer in gevaar zou komen. Wel nu we varen nog steeds op Oudeschild en de nieuwe boot is er nog niet.Wat moet men dan van deze argumenten denken, als nu toch al aan de vrije ver voeren wordt getornd. Als we bedenken dat een zieke toch al te kort komt ten opzichte van zijn gezonde medemensen, is de maatregel wel dubbel hard. Wij doen alles om de gezondheidstoestand van de mensen om hoog te brengen, doch de maatregel van T.E.S.O brengt ons weer een stap ach teruit. Wij verzoeken daarom Uw bestuur dringend, de getroffen maatregel weer in te trekken, opdat ook de minst draag- krachtigen naar een specialist kunnen gaan, telkens wanneer dit nodig is. Voor de Texelse Bestuurdersbond, w.g. D. Dapper, voorzitter A. Backer, secretaris Wie Zaterdag gezien heeft op welk 'n geestdriftige wijze de dirigent zijn corps leidt, zal begrijpen, dat de corpsleden even heel diep in de put schoten, toen „meester" elders bleek te zijn benoemd. Enfin, ,,de dirigent gaat heen, leve Vios" zullen we maar zeggen, de school te Oosterend kan toch niet zonder hoofd blijven en. zou het nou erg toevallig zijn, ais het nieuwe hoofd - dat intussen nog benoemd moet worden - de uitnodiging, te stappen in het voetspoor van de heer Westerdijk, zou accepteren? Immers, VIOS, dat half December zijn 25-jarig bestaan gaat vieren, is de helft van die tijd aangevoerd geweest door hoofden der o.i. school. De resp. direc teurs waren nl.: Zondervan, Bouwsma, Bremer, Van der SI ikke (zelf), Flokstra, Smit en Westerdijk. Zondervan en Flokstra waren ook als hoofd van de o.i. school te Oosterend werkzaam. Maar nu de uitvoering. Het begon met een alleraardigst openingsnummer. U bent toch als supporter van VIOS niet geschrokken, toen U bij het vaneen- wijken van het doek maar twee leden op de repetitie zag? Gelukkig druppel den ze allengs toe, zodat de dirigent ten slotte met een volledig orkest kon be sluiten. Vervolgens sprak de voorzitter, de heer S. van der Slikke, een kort woord, waarin hij vooral de leden der zusterverenigingen van harte verwel komde. „VIOS" gaat het concours tege moet zónder dirigent", zei hij. Hoe wij er straks dus voor komen te staan weet ik niet, maar ik doe een ernstig beroep op de donateurs ons kleine corps te wil len blijven steunen, opdat wij ook de moeilijke tijd zullen kunnen doorworste len". Die ernstige woorden werden even later weggeblazen door de vrolijke klanken van het eerste nummer „The Happy Wanderer", een mars met een prachtige melodie. Het ging full speed en een kleine schermutseling lieten wij uit dank voor het gebodene ons ene oor in en het andere onmiddellijk uitgaan. „Les Lilas bleus" genoot als ouverture een goede vertolking. Dit is het vrije nummer voor het a.s. concours en als de paar puntjes, die op enkele i's nog ontbraken aangebracht zijn - er is nog alle tijd voor gelukkig - zullen wij in Mei ons hart heus niet vast hoeven te houden als VIOS in het Park verschijnt. Mont La Ville was ook weer een pittig uitgevoerde mars, ja, dit genre ligt de VIOSianen best. Het beste nummer van het gehele concert vonden wij persoon lijk Claudia, een ouverture, die als ver plicht nummer op het concours gebracht Agent voor Texel: 0. KOQUMAN, Den Burg, Tel. 3. INENTING TEGEN KINKHOEST EN DIFTERIE Op verzoek van het Gemeentebestuur van Texel wordt U door het Witte Kruis in de gelegenheid gesteld Uw zuigeling en kleuters GRATIS in te laten enten tegen kinkhoest en difterie. Dit GRATIS inenten gebeurt uitsluitend en alleen tijdens het zuigelingen-bureau in het Consultatie-bureau van het Witte Kruis te Den Burg. Voorlopig op Woensdag 2 Maart, 30 Maart en 27 April. Verdere data zullen nader bekend gemaakt wor den. De inenting bestaat uit een serie van 3 injecties met vier weken tussen poos. Heeft het kind mogelijk al kink hoest gehad, dan kan het alleen tegen difterie ingeënt worden door middel van TWEE injecties. Mocht de afstand tot het Consultatie bureau een bezwaar zijn, dan kunt U zich wenden tot Uw huisarts. Jonge zuigelingen zijn zeer vatbaar voor kinkhoest. Hoe jonger de inenting gebeurt, hoe minder last zij ondervin den. Het ideale is de zuigeling van vier maanden tegen kinkhoest en difterie in te spuiten en dan weer drie maanden later tegen Pokken in te enten. Voor dit laatste bestaat tevens gelegenheid in het Consultatiebureau op dezelfde uren. Het Bestuur van de afdeling Texel van het Witte Kruis. dient te worden. Claudia kreeg een voortreffelijke vertolking met grote zui verheid. In de Fantasie Pastorale van Boedijn kregen Van der Slikke, bugel, en Rein Vlaming, zijn tegenspelende pistonnist, een open doekje. Je zou er 'n paar rooie oren van krijgen, hè Rein! „Vlug ter been" werd eveneens met be grip gebracht en hoe vond U dat avond partijtje?! Het werd in ieder stadium even toegelicht door de dirigent. De kunst tot uitbeelden vindt in VIOS een dankbaar uitvoerder. De ouverture „Joyeuse" trof eveneens met een ken merkende blijmoedigheid en onbezorgd heid, zoals de componist dit ook be doeld moet hebben. Besloten werd met de mars Florida. Na de pauze werd een varia-program- ma aangeboden, waarin Leendert Kui per, Den Burg, de conférence verzorgde. Hij lanceerde tal van inslaande moppen. Aan deze revue werkten mee: 'n koor tje gevormd door de dames Koning- Stam, N. van der Slikke, KI. Eelman, Maatje Kuiper, Gurie van der Vis, ac cordeon, mevr. Keijzer-Koning en Nel Plaatsman, die in diverse creaties hun liedjes zongen. In „De horige flat" za gen wij: Gerrit Eelman, Nel van der Vis, Nel Plaatsman, Toon Goeman; „Jansen voor de dokter" door Piet van der Slik ke, Toon Goeman en Kees Vlaming; „Jansen is jaloers" door Maatje Kuiper, Piet van der Slikke, Gurie van der Vis en Aad Kalf; in „De Suikertante" Ger rit Eelman, Nel van der Vis, mevr. Ko ning-Stam en Gerard Smit. Als je na gaat, dat deze revue in vier weken moest worden ingestudeerd is het duide lijk, dat alles op alles was gezet. Besloten werd met een geanimeerd bal onder leiding van de band van Craanen. V.P.R.O.-BINDINGSAVOND Ook nu belooft de V.P.R.O.-Bindings- avond, Donderdag 24 Februari a.s. in „De Oranjeboom", de stoutste verwach tingen te overtreffen, want het ensem ble Benny Vreden beschikt over bijzon der goede krachten, met vermaardheid tot ver buiten de Hollandse grenzen. Het programma, staande in het teken van de televisie, wordt verzorgd door Benny Vreden, Kat ja Berndsen, die sa men. met Kitty Knappert o.a. in cos- tuums van rond 1900 de goeie ouwe tijd zal doen herleven en Piet Ekel, die wij wekelijks in hoorspelen kunnen be luisteren, terwijl onze vroegere eiland- genoot Ds J. Knot, een korte inleiding zal houden. De avond is ook toeganke lijk voor niet-leden. Er rijden extra bussen naar Den Burg. De adv. meldt waar U Uw kaarten kunt verkrijgen. INGEZONDEN Geachte Redactie, Ik zou zo graag door middel van de Texelse Courant de aandacht willen vestigen op het volgende, naar ik meen zo belangrijke voor ons Vreemdelingen verkeer. Het zal ieder bekend zijn, dat de heer N. Kikkert, „Vredestein", bij de z.g. peperbus (bij Bispinckhof) een hokje als halte had geplaatst. Meerma len was deze halte het mikpunt van de baldadigheid van, nou ja, van wie dan ook. Onlangs werd het bouwsel door 'n auto in elkaar gereden en weer even later vond de eigenaar de brokstukken op de nabij gelegen heide terug. Deze heeft hij verzameld en natuurlijk mee genomen. Nu is deze halte verdwenen. Maar ligt het niet op de weg van de TESO om juist op dit punt een wachthuisje te plaatsen. Ze staan in Eierland, op Oost en elders ook. Mogelijk dragen deze paar regelen er toe bij dat TESO dit ten spoedigste in orde gaat maken. U Red. dankend, teken ik, J. C. Rijk BRIDGECLUB „GROOT SLEM" Uitslag competitie 9 Februari: A.-lijn (max. 84 punten) 1. Echtpaar Beemsterboer 49% pnt 2. Bruin-Wessels 46% pnt 3. Backer-Brücher 44 pnt 4. Mantje-Veenema 43 pnt 5. Echtpaar Jouwersma 42% pnt 6. Kramer-Vennik 41 pnt 7. Van Lenten-Van Santen 39 pnt 8. Echtpaar Bakker 30 pnt B.-lijn (max. 72 punten) 1. Gebr. Van Sambeek 44% pnt 2. Mevr. Kooiman-Boeder 42^2 pnt 3. Keijser-Michels 42 pnt 4. Bos-Dob 39% pnt 5. Boersma-Nap 39 pnt 6. Backer-Broekman 32% pnt 7%. Mevr. De Graaf-Gieze 30% pnt 7%. Roeper-Van der Werf 30% pnt 9. Van Dam-Hooijberg 23 pnt Volgende drive 23 Februari. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, Donderdag 17 Februari Zus- terkring. N.H. GEMEENTE OOSTEREND Hedenavond 8 uur Samenkomst in Oost HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 Febr. 1,35 en 14,25; 17 Febr. 2,55 en 15,35; 18 Febr. 4,15 en 16,55; 19 Febr. 5,45 en 18,15. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water- De jeugd uit Den Hoorn, die driemaal een succesvolle opvoering gaf van sprookje „Ali Ben Hassan" Ook dit jaar heeft de Hoornder schooljeugd met succes haar jaarlijkse uitvoeringen gegeven. Woensdag-, Vrij dag- en Zaterdagavond bracht zij het toneelsprookje „Ali Ben Hassan". De eerste twee avonden was de zaal flink bezet, de laatste avond was Loodmans Welvaren zelfs stampvol. Meester Gottschal en z'n staf kunnen terug zien op een paar goede avonden. Er werd met volle overgave door de jeugd gespeeld en de rolkennis was ook goed in orde. Op alle drie avonden werd een verloting gehouden, die ook prima geslaagd is. Het was een spannende week voor Meester nu overal de griep rondgaat, maar gelukkig eiste deze geen uitvallers. Tussen de bedrijven door zorgden Joke Barendregt op accordeon, Ria Slegh op gitaar, Tini Witte op de trom mel en Kees Witte op de trom voor wat muzikale afwisseling. Zaterdagavond was er tot één uur bal door een eigen gevormd bandje; het ging prima, alleen nog een versterker erbij! Het toneelsprookje speelde zich in het eerste bedrijf af in een kamer van het paleis van Koning Arazzio (Kees Slegh). Daar heerste onrust in het paleis, want de Prinses Gwendolene (Annie Bar- horst), die de volgende dag zou gaan trouwen met prins Buratti, wilde haar mooie parelcollier hebben, die in de stad was bij een goudsmid om veran derd te worden, want dat collier had ze gekregen van Prins Buratti en het ver tegenwoordigde 'n groot kapitaal. Maar in het bos woonden rovers, nl. „Ali Ben Hassan" (Ria van Rossum) en zijn hel pers Menarcto (Jan Dros) en Piroeta (Ferry Schilling) en Kokkerella (Reina Lap), de vrouw die voor de rovers kookt. De lakei Wezelhart (Gerrit Duinker) wordt belast met het halen van de col lier. Maar in het bos ontmoet hij de ro ver Ali Ben Hassan. Als hij vertelt van het collier geeft de rover hem een slaap middel en terwijl de lakei slaapt, wordt het collier verwisseld voor bonen. Als de lakei later in het paleis aankomt, ontdekt hij het bedrog. Hij probeert de schuld op het kamermeisjes Innocentia i(Jannie Lap) te schuiven, wat hem voor lopig gelukt. Innocentia had pas goed werk verricht door als oud vrouwtje vermomd een bezoek te brengen aan de roverhoofdman. Ze had vertelt dat het paleis 's avonds verlaten zou liggen en er een hoop te halen zou zijn. Dat was een kolfje naar de hand van de rovers. De kokkin moest achter blijven in het bos om op Innocentia te passen, maar deze bood de kokkin geld aan en wist baar om te praten en te doen vluchten. Zo kon het kamermeisje weer teruggaan naar het paleis, waar ze opgesloten werd wegens het verdwijnen van het collier. De koning vergaderde met z'n minis ters Theobald (P. Bakker) en Piloma (Bert Bruin) en maakte het plan de ro vers te ontvangen. Toen deze kwamen werden ze gevangen genomen. De tove naar en kleermaker Naald en Draad (Wim du Porto) had hier een groot aan deel in met z'n tovermagneet. Het col lier kwam te voorschijn, maar ook de waarheid en de arme Innocentia werd weer vrijgelaten, maar de lakei Wezel- hart werd gelijk met de rovers opgeslo ten. Innocentia mocht een wens doen en vroeg toestemming om met de lakei Alano (Axel Lap) te trouwen. De minis ter maakte van de gelegenheid gebruik om de toestemming te vragen om met de hofdame, mevr. Nachtegaal (Gerdi Lap) te trouwen, die steeds weer als ze iets zei, la la la la zong. Zij had de lachers op de hand, paste prima in haar rol, echt vlot, evenals Hannie Lap, en Ali Ben Hassan. De koning had een flinke rol, wat hem goed afging; feite lijk moesten we ze allemaal noemen, want een ieder kende zijn rol goed en allen hebben prima hun best gedaan. Ellie Hin speelde mee als het kamer meisje Clarica. Na afloop bedankte de heer A. Slegh Sr als voorzitter van het Schoolverbond, allen die hadden medegewerkt. Hij bood mevr. Gottschal bloemen aan en de heer Gottschal rookgerei. VERTROKKEN PERSONEN Gerardus J. van Honschoten, van We verstraat 73 naar Andijk, Krimpen 381; Lammert J. van der Steeg, van W 63a naar Zwolle, St. Michaëlstraat 18. INGEKOMEN PERSONEN Walle J. van der Meer, van Rotterdam, Akkermanstraat 10b naar Julianastraat 8, Den Burg; Ida C. Kooijman, ev. van Agteren van Rotterdam, Beukelsdijk 124a naar Weverstraat 41. INGEZONDEN 7 Februari 1955. Zo ergens, dan zijn ze aan het Minis terie van Waterstaat overtuigd en door drongen van de grootsheid, de belang rijkheid van de kustverdediging en de inpolderingen - in ons land - zeg ik maar gemakshalve, zozeer, dat we al de 33e jaargang hebben van mededelingen over de Zuiderzeewerken, getiteld: Driemaandelijks bericht betreffende Zuiderzeewerken, uitgegeven door dit Ministerie. Dat heeft natuurlijk een be doeling. Wat doen de autoriteiten? Ze netjes wegzetten bij andere verslagen zonder er kennis van te nemen? Mag ik enkele regels citeren? a. Driemaandel. bericht 1950 le en 2e kwartaal, blz. 30: „Met de zuiger Vios is het eerste stukje dijk boven water gebracht". b. Driemaandel. bericht 1951 le en 2e kwartaal, blz. 9 t.m. 17 en verder: terwijl de specie uit de toegangs geul naar de haven van Spakenburg, zulks op verzoek en op kosten der Ge meente Bunschoten, onmiddellijk ten Westen van de haven werd opgeperst". De bedoeling? Coördineren. Zo'n dijk maken in het IJselmeer zal heel wat meer moeite kosten, dan een eenvoudige zanddijk opspuiten bij De Slufter, De Koog, het Westerslag (de Mokvallei), of de Grote Keten, alleen geldt de vraag: „Kan men uit de Noord zee vandaan genoeg dichtbij komen? Dat weet ik niet, maar dat kan ik ge rust aan de deskundigen overlaten. Waarom worden bij Waterstaat zulke vragen niet gesteld? Heel eenvoudig. De Directie van Zuiderzeewerken kan niet voortdurend met een loupe bekijken al les, wat buiten zijn werkgebied gebeurt. Locale besturen denken wellicht - en misschien soms niet zonder reden: Wat daar gebeurt bij die Zuiderzeewerken laat niet toe, dat wij hen met onze be slommeringen komen lastig vallen. Dat er met overleg wel wat 'te bereiken is, is bewezen met citaat b. boven. Dit zal dan ook vast wel door Bunschoten ge waardeerd zijn. Zand te kort voor zanddijken in gaten van de buitenste duinenrij? Als ik het goed heb. is er in de Waddenzee te veel. Wacht Gemeente Texel op het Rijk, of het Rijk op de Gemeente? Aan de Di rectie van de Zuiderzeewerken zal het niet liggen. VW, TESO, Museumbezoek op Schokland. Voor de heer Van der Vlis (maar die zal ze wel kennen) oudheid kundig bodemonderzoek. Op velerlei ge bied een schat van gegevens, die waard zijn in ruimere kring bekend te worden gemaakt. M. de R., met veel dank voor plaat sing, hoogachtend, Uw dw. P. N.B. De afleveringen zijn voor parti culieren tegen betaling der kosten ver krijgbaar.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1