Met Vlag en Wimpel Kleedkamerfon ds voor Gemaskerd bal 32 voorstellingen Dinsdag Jeugdconcert Telefonistes klappen uit de school Hotel „De Toekomst" te De Koog was Zaterdagavond uitstekend bezet, toen daar de Revue „Met Vlag en Wimpel" door de leden van de Sportvereniging voor het voetlicht werd gebracht. De avond werd geopend door de voor zitter, de heer W. Visser, die o.a. de be tekenis van de voetbalsport voor De Koog uiteenzette. Vervolgens stapte de heer J. Klaassenbos op het podium. Als regisseur moedigde hij de aanwezigen aan en dat was wel nodig, want de somberheid - die blijkbaar rond de ver eniging hangt - was daar vertegenwoor digd door een zwarte gedaante, die zich ophield op een ten dele verduisterd to neel. „Laten wij hem trachten te ver drijven", zei hij. Dan komen Meijer Janssen (D. en K. Bonne) de komische figuren in deze revue met vlag en wim pel hun entree maken. Zij schrikken zich een aap van die zwarte figuur (Arie Mosk), maar met assistentie van vier lieftallige danseresjes, uitbeeldende de vrolijkheid, weten zij de duistere per soon op de vlucht te doen slaan. De heer Zwart zingt van tante Koos je in het stadion. Hij deed dat prima oogstte dan ook groot succes. J. M. houden vervolgens een voetbalpraatje, waardoor de lachspieren flink aan het werk gezet werden. Nadat de heer Zwart nogmaals zijn tenor -door de zaal had laten schallen, voerden vier dames Katrien Eelman, Marga Dekker, Janke Pranger en Tinie Otten, voortreffelijk 'i klompendans uit. Ze werden aandachtig gevolgd door J. M., die daarna op him manier en onder grote bijval de benen van de vloer lichtten. Tom van Eerde speelde als gast enige liedjes op zijn gitaar, wat hem als steeds goed af ging. Een stille pantomime met 4 mede werkers, waarvan er tenslotte maar 2 overblijven volgt. Het paartje, dat de eenzaamheid en elkaar beminde had het bezit van ongedierte voorgewend, waar op de anderen schielijk waren ge vlucht. Hierna verscheen Koning Voetbal (Rudi Feenstra). Op zijn troon, geflan keerd door junioren, ontvangt hij aller lei afgevaardigden uit de sportwereld, o.a. een verwoed hengelaar. Hij neemt afscheid met de toezegging SVK met 'n flinke subsidie te zullen gedenken. De vorst was per auto gekomen, hofchauf- feur was de heer C. Bonne. Na de pauze met de traditionele (en GESLAAGD Mej. Lia Witte slaagde te Amsterdam voor het examen kantoorstenograaf 130 lettergr. Ze was opgeleid door mej. W. J. Dijt Cd. FILMNIEUWS „BLUME VON HAWAII" De geschiedenis van een paar theater mensen uit Hamburg, die deze beroemde operette uit de jaren dertig weer eens willen gaan opvoeren. Het lukt ze en beetje bij beetje krij gen we alles weer te zien en te horen: het Paradijs aan het strand van de zee, de fraaie bloemen van Hawaii en het schip met de matrozen en de meisjes. Minder wee dan men van ginds zou verwachten, hetgeen erop zou kunnen wijzen, dat de Duitsers ook op dit ge bied weer betere films gaan maken. „VIER IN EEN JEEP" Deze film speelt in Wenen, in de in ternationale sector, het centrum van de stad, dat wordt, bestuurd door de vier geallieerde mogendheden. De internatio nale sector staat om de maand onder controle van één der vier mogendheden. Patrouilletochten worden gereden met jeeps, waarin zich vier mannen bevin den: een Rus, een Amerikaan, een En gelsman en een Fransman. De beman ning van één van die jeeps beleeft een warm-menselijk avontuur, zij ontmoeten een vrouw, wier man uit Russische krijgsgevangenschap is gevlucht en We nen heeft weten te bereiken. Hij wordt achtervolgd door de Russische politie. De Rus in de jeep heeft juist deze maand het commando. De Russische M.P. ont dekt het vluchtende echtpaar. Bijzonder enerverend zijn de laatste meters van deze film, waarin uiteindelijk de Rus stilzwijgend toestemt in de ontsnapping. In „Vier in een jeep" worden vier ta len gesproken. Lindtberg heeft kans ge zien de kluwen gebeurtenissen in rechte banen te leiden. Meer dan dat, hij heeft met meesterhand een uitstekend film werk het leven geschonken. Een sympa thieke en boeiende film. Nederlands nieuws O.a.: IJszeilen op het IJselmeer; Ruilbeurs en tentoonstelling voor ver zamelaars; Dames-voetbalwedstrijd te Velsen. Wereldnieuws O.a.: Nieuwe tactiek in Kenya; Mate riaalwinning voor Ier land's wegen; Ontvangst bij de President van Frank rijk; Feest van de vrijheid op Formosa; Franse voorjaarshoeden; Een Prinses gaat op reis. S.V.O-nïeuws Wegens de sneeuwval werden alle wedstrijden afgelast. Programma voor Zondag a.s.: Oosterend 1-MOC 1, aanvang 1,30 uur. Het tweede en Oosterend a zijn vrij. Heeft U al kaarten voor „Stormei- land", het toneelstuk in 3 bedrijven, dat wordt opgevoerd door SVC? Ze zijn verkrijgbaar bij C. Daalder en A. Kalis f 1,per stuk. Nederland-België. Wie deze wedstrijd willen zien, gelieven dat op te geven bij S. Keijzer vóór 20 Febr. De wedstrijd wordt gespeeld op Zondag 3 April, aan vang half drie in het Olympisch Stadion te Amsterdam. even noodzakelijke) verloting ten bate van het kleedkamersfonds, heropende de revue met zang van de heer Zwart. Meijer Janssen raken in een lachbui als een boer, door misverstand door de dokter voor het voetbalelftal gekeurd wordt. Hierin speelden mee K. Bonne Dzn., G. Douma, C. Eelman en J. Zwart. Vervolgens accordeonmuziek door Tiny Otten, zang van Tom van Eerde, decla matie door de heer Zwart. „Het drama in de studio" leidt tot komische ver wikkelingen als een boer (J. Zwart) en een supporter (de heer Klaassenbos) ie der op hun wijze een beschouwing ge ven over het praatje voor de landbouw en over het voetballen. Nadat de heer Zwart nogmaals heeft gezongen volgt de schets „Trijn laat zich pedicuren". Trijn (C. Eelman) raakt in een netelige situ atie als zij de veearts, die is opgebeld door boer Krijn (A. Mosk) voor de pedi- curist aanziet. „De moord op het elftal" was een lied vol griezeligheden, gezon gen door de heer J. Zwart. Nadat M. J. afscheid hebben genomen, verschijnen alle spelers op het toneel en zingen een lied, dat opwekt toe te treden als wer kend lid. De heer W. Visser sprak tot slot een woord van dank tot allen, die aan het welslagen van deze avond hadden me degewerkt en gaf vervolgens het woord aan de Band van Beumkes, onder welks gezellige muziek velen nog een poosje op de gladde vloer bijeen bleven. WIJZIGING POLITIEVERORDENING Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat de door de Raad op 31 Janu ari 1955 vastgestelde verordening tot wijziging der Algemene Politieverorde ning voor de gemeente Texel, vastge steld 20 April 1929, ter gemeente-secre tarie gedurende drie maanden, te reke nen vanaf heden, voor een ieder ter lezing is neergelegd. De verordening, welke heden in wer king treedt, is in druk algemeen ver krijgbaar gesteld tegen betaling der kosten, zijnde f 0,30 per exemplaar. Texel, 14 Februari 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer NIEUWS UIT OUDESCHILD Donderdag gaf Mevr. Kuip-Huisman, De Westen, een demonstratie in het Ei gen Gebouw met een door haar verte genwoordigde breimachine. Er was een behoorlijke belangstelling van de zijde der Oudeschilder dames. De fa. Jan Agter, Den Burg, demon streerde in het Stoombootskoffiehuis enige avonden met een televisietoestel. Ook hiervoor was de belangstelling groot, vooral Zaterdag. Naar verluidt zijn enige toestellen verkocht. TEXELSE MARKT Aangevoerd 14 Februari 1955 4 koeien 700850; 5 schapen 85100; 36 biggen 5060; 22 nuchtere kalveren 35—50. Met 32 voorstellingen en veel meer gemaskerden heeft de S.V. Texel Zon dagavond in Hotel „Texel" haar jaar lijks Balmasqué in de goede sfeer ge vierd. De jury had ondanks het niet buitensporig groot aantal gemaskerden toch nog een hele puzzle, die omstreeks half elf opgelost was. Voor de enkelin gen was de uitslag: 1. De sneeuwpop en de Rattenvanger van Hameln, beiden 'n eerste prijs; 3. Cognac meisje, 4. Grab belton, 5. Hartenvrouw, 6. Pierespitter VVV, 7. Bolletje Beschuit. Paren: 1. Sterren stralen overal, 2. Volendam- mers, 3. Kaasjagers, 4. Kaartspel, 5. Dag en Nacht, 6. Ouwe Taaien, 7. Wijn meisjes. Groepen: 1. Met Pa en Moe naar het Balmasqué, 2. Damesvoetbal S.V. Texel, 3. Lifters, 4. Kaartspel. Voorts zagen wij langs de jury defile ren: de bok (met een zware kater), de gelaarsde kat, zigeunerinnen, zwarte Piet, Clowns, twee vooraanstaande Chi nezen, nóg een pierespitter, Simpelman en zijn Rivaal, Geisha's, Signorita, „Dok ter De Graaf zoekt werkkring bij da meshandbal", een lifter, damesvoetbal supporters, cowboys, zeerovers en niet te vergeten miss Kruivedons. De balmuziek werd verzorgd door de band van Beumkes met nu en dan zang van de heer L. Sok, die ons aller Piet in de hulde liet delen. De voorzitter van de S.V. Texel, de heer D. Dapper, leidde de avond in met een hartelijk welkomstwoord en sprak Deze Balinese schonen hadden jammer- genoeg de boot en daardoor het gemas kerd bal gemist. l(Tele-opname J. de W.) waarvan een groot percentage veel werk van hun pakjes had gemaakt, was het aantal niet-spelenden echter aan de tè royale kant. Dat moet voortaan natuur lijk anders, hetgeen de voorzitter van de jury in zijn slotwoord dan ook van harte wenste. Tijdens het bal, waarbij de stemming dikwijls tot een ware carnavalsvreugde oplaaide, werd een verloting gehouden, veiAuiiisiwuuxu en öuittrw de hoop uit, dat de prettige sfeer, i waarvoor vele leuke prijsjes waren uit waardoor een sportvereniging Jroot kan A wandelende grabbelton worden, ook op dit festijn aanwezig zou j 0 e zijn. Daarna gaf hij het woord aan de j S v T 1 jury, welke gevormd werd door de heer i Aexel en mevr. Bakker-Zuidewind, de heer en Er viel voor ons eiland geen sport te mevr. Van der Kooi-Moojen, mevr. Sok- genieten, al werd er in de afd. 4A nog Moerbeek en de heer A. de Wilt. I een enkele wedstrijd gespeeld, nl. Suc- In verhouding tot de gecostumeerden, ces-Schagen 31. i Overigens kon ieder lid zich instellen op het Bal-Masqué, en ook nu weer kan ons jaarlijkse festijn geslaagd heten. Wel hopen we dat er in de toekomst wat meer gemaskerden gaan deelnemen. De uitbeeldingen waren dikwijls wel aardig bedacht, enkele zelfs zeer goed. We denken aan „De rattenvanger van Hameln", aan het duo „Sterren stralen overal" en de oerkomische uitbeelding van „Met pa en ma naar het Bal-mas- qué". Actueel was het onderwerp da mesvoetbal, leuk die Ouwe Taaie en verder allen, die zich op een of andere manier hebben ingespannen om deel te nemen. We danken de jury, die het weer lang niet gemakkelijk had, maar het kwam weer dik in orde. PUBLICATIE CULTURELE RAAD j Woensdag 16 Februari (heden) Oosterend, Gebouw v. Chr. Belangen, Spr. de heer Oostweller, declamator verteller. De Cocksdorp, De Hoop, Vergadering Holl. Mij. van Landbouw, afd. Eierland. i Donderdag 17 Februari i Den Burg, Oranjeboom, Uitvoering Ac- cordeonvereniging o.l.v. de heer K. 1 Brouwer. j Den Burg, De Zwaan, Onderlinge avond R.K. Ontwikkelingsclub. Den Burg, Casino, Gymnastiekvereni- i ging „Texel". Film over turnen. Spreker de heer Schotsman. Zaterdag 19 Februari I De Cocksdorp, De Hoop, Feestavond Bijzonder verdienstelijk en prachtig sociëteit „De Vriendenkring". j gevonden was wel de grabbelton, die Den Burg, De Graaf, Jaarvergadering tevens nog f 26,50 opbracht. Ned. Fruittelers org., afd. Texel, ('s Mid- j Een leuke verloting, gezellige sfeer, dags 2 uur bij P. v.d. Slikke, Westerweg snoei-demonstratie door J. Bakker, as sistent R.T.V.D.) Vrijdag 25 Februari Den Burg, Casino, Algemene vergade- ring VW „Texel". prettige muziek, alles tezamen geslaagd. We danken allen die hebben medege werkt aan voorbereiding, controle en alles wat nodig was. En nu weer aan de slag voor onze fancy-fair. Wij zullen dus waarschijnlijk de kans hebben op die datum 'n jeugdconcert bij te wonen, uitgevoerd door het Utrechts Studenten Orkest. Dit zal dan een af sluiting zijn van de serie lessen en con certen, die wij in de laatste tijd in Den Burg hebben kunnen volgen. Een afslui ting en een hoogtepunt tevens, want in dit concert zullen twee solisten optreden. Het eerste nummer is een werk van Joseph Haydn (1732-1809). Van deze componist horen we de Kinder-sympho- nie. Dit is een van de meer dan honderd symphonieën, die hij geschreven heeft. Deze Kinder-symphonie is maar 'n kort stuk. Vele van zijn andere symphonieën duren ongeveer een half uur. Franz Joseph Haydn werd in 1732 ge boren in een klein Oostenrijks dorpje, als zoon van een eenvoudige wagenma ker. Joseph was op één na de oudste van vijftien kinderen. Vader Haydn kon mooi zingen en knap harp spelen en dan zong de kleine Joseph vaak mee. Dit bracht de vader op de gedachte hem naar de schoolmeester van Haimburg te sturen. Van hem kon Joseph al gauw niet veel meer leren en na een paar jaar ging hij naar Wenen, om koorknaap te worden in de Stephans Domkerk. Op zijn 18 jaar raakte hij zijn stem kwijt (hij kreeg „de baard in de keel") en werd weggestuurd, omdat hij bovendien de staart van de pruik van één der koor knapen had afgesneden. Daarna is voor hem een moeilijke tijd aangebroken, waarin hij veel armoede heeft geleden; maar tenslotte is Joseph Haydn toch 'n beroemd componist geworden en vele vorsten hebben hem eerbewijzen gege ven. Haydn was een gemoedelijk man, die hield van een grapje. Dat is ook het muziekstuk, dat hij de Kindersymphonie noemde. Waarom? Wordt het dan door kinderen gespeeld? Wel, tegenwoordig gebeurt dat niet zo dikwijls meer, maar toen het werk door Haydn werd uitge voerd, speelden er wel kinderen in mee. Je moet namelijk weten, dat dit stuk op een heel grappige manier is ontstaan. Op een dag wandelde Haydn op de kermis in Wenen. Wenen was toen een vrolijke stad, vol vrolijke mensen, die er van hielden om vaak feest te vieren. Op die kermis was ook een kraam, waar speelgoed verkocht werd. Heel veel kin deren verdrongen zich om die kraam, maar weinigen konden iets kopen. De meesten hadden geen geld. Het was een leuk toneeltje, al die kinderen om de speelgeedkraamen Haydn stond er met plezier naar te kijken. Het had hem al zo vaak gespeten, dat hijzelf geen kin deren had en nu dacht hij er over na, hoe hij al die jongens en meisjes een plezier zou kunnen doen. Plotseling kreeg hij een ingeving. Hij had wat geld op zak en daarvoor kocht hij heel veel muziek-instrumenten. Speelgoed-instru menten natuurlijk! Toeters, ratels, trommels, blikken trompetten, fluiten, ook van die houten koekoeksfluiten. Haydn had zijn armen vol! De kinderen Wij kregen een exemplaar van het mededelingen en contactblad voor het telefoondistrict Haarlem onder ogen en vonden daar een vijftal nieuwtjes van Texel in. Hier is het eerste ware ver haal: Er heerst stilte op de afgelegen Tele fooncentrale te Den Burg. Het harmoni ca-bed staat gespreid, en een vermoeide Telefoniste ligt te slaapwaken. Het is half vier in de nacht. Ineens schrikt zij op, en blijft doodstil liggen. Langzame voetstappen klinken hol op het straatje naast het Telefoonkantoor in de donkere nacht. De persoon verkent de omgeving rond het gebouwtje en belt twee maal hard op de drukbel. Telefoniste's hart staat stil, en waagt het niet om in nachtgewaad compleet met krulspelden voor de onbekende te verschijnen. Ineens getik op de ramen: „Bé je der in sus? Een benauwde en van angst be vende stem der Telefoniste: Wie bent U? Ik ben (volgde zijn Zondagse naam) en me kleppie valt niet, nommer. weet je wel. Nou ik bel je so wel effe bij een ander vandaan". Een minuut daarna werd er inderdaad gebeld en klonk zijn stem: „Ik sit nqq. bee me buurman en geef me maar effe gauw het haveketoor, want ik moet me oto nog bespreken voor de eerste boot". Inderdaad bleek de man z'n eigen nummer gestoord te zijn. Zo kun je echter door de dorpse gemoedelijkheid toch een benauwd ogenblik in de nacht dienst beleven. Wordt vervolgd. iPt 3'/s - BIM EN BAM „Hier kunnen we ons geluk wel eens proberen", zegt Bim tegen Bam. De beertjes doen aas aan de haak en dan gaan ze op hun gemak allebei aan de kant staan. Hè, ze verheu gen zich al op de gebakken vis, de smulpapen. Maar de vissen in het meer hebben vandaag niet veel trek in het aas van Bim en Bam. Ze we ten trouwens wel wat er ge beurt als ze aan de haak ko men. Een van de oudste vis sen heeft een plan. Samen met een andere oude vissen- heer maakt hij heel voor zichtig de haak van Bam vast aan de haak van Bim en dan geven ze 'n harde ruk aan de lijnen. Haal op Bim en Bam! Als de vissen met hun snui ten boven water komen, proesten ze het uit van het lachen om de beteuterde ge zichten van Bim en Bam. dromden om hem heen en hij maar uit delen! En een lawaai dat het werd! Haydn glom van plezier om al die her rie. Daar werd zijn por getroffen door iets anders dan alleen lawaai. Hij keek op en zag een paar kinderen, die pro beerden om op al die speelgoed-dingen échte muziek te maken. „Aha", dacht Haydn, „die zijn muzikaal". Hij nodigde ze uit om met hun instrumenten bij hem thuis te komen; daar mochten ze mee spelen in een echt orkest. En om dit mogelijk te maken, componeerde hij speciaal voor die kinderen een muziek stuk en dat is nu de Kindersymphonie, die we te horen krijgen. En dan nog twee verrassingen: een pianoconcert van Wolfgang Amadéus Mozart 1(1756-1791) en een fluitconcert van Joseph Haydn. Het zijn muziek stukken voor een solo-instrument (hier dus een piano*en een fluit) met bege leiding van een orkest. De solist-krijgt in zo'n concert de gelegenheid om de schoonheid van het instrument en zijn vaardigheid te laten horen. Én nu zou er heel wat te vertellen zijn over de. op bouw van zo'n concert, over de hoofd vorm van het eerste deel, de liedvorm of een andere vorm van het langzame deel, over het menuet, het rondo of de fuga. Men is soms bang, niet volkomen te kunnen genieten, wanneer men er niet zoveel mogelijk van weet. Nog be ter kan men zich hierover aanvankelijk het hoofd niet breken en onbevangen genieten. Het is voor de hoorder hele maal niet noodzakelijk dit allemaal te weten. Hij komt voor zijn muzikaal ple zier en in volle vrijheid. Ook de compo nist heeft, als het goed is, voor zijn ple zier, zijn genot gecomponeerd. Maar ook nog om een andere reden is een bespre- kig van deze werken moeilijk. Wij heb ben hier namelijk te doen met „abso lute" muziek, d.w.z. muziek, die niet op een of andere manier iets te maken heeft met een verhaal, gebeurtenis of voorstelling. Het is de wonderlijke in spiratie van de componist, die buiten 'n verhaal om, werkende met rhythme, harmonie en melodie een geheel kan scheppen van wonderschone muzikale inhoud. Hopelijk zullen vele ouders hun kin deren in de gelegenheid stellen mee te laten beleven, wat deze inspiratie bij de edelste der menselijke geesten in klan ken heeft vastgelegd. (Publicatie Culturele Raad) TEXELSE OVER AMERIKA Op uitnodiging van de Oosterender Ontwikkelingsclub zal mej. Fr. Rab J. Cd. Zaterdagavond in „Het Wapen van Amsterdam" te Oosterend een cau serie houden over het familieleven in Amerika. Onze eilandgenote is een vol jaar in Amerika werkzaam geweest, het eerste half jaar in een Kindertehuis en daarna in een gezin. In verband met de Ramp van 1953 - toen zij in Amerika vertoefde - werden haar uiteraard vele vragen gesteld en om de Amerikanen de situatie enigszins te verduidelijken, groeide „het vragenuurtje" uit tot volle dige causerieën over de toestand van ons zo laag gelegen land. Zij mocht een groot aandeel hebben in de geldinzame ling. Zaterdagavond zullen ook enige films worden vertoond, welke door de Ameri kaanse Ambassade in bruikleen zijn af gestaan. De heer C. P. Laan is bereid gevonden de films te draaien. Films over de landbouw, de visserij etc. Het be stuur verwacht vooral grote belang stelling van de zijde der dairies. P.S. We komen toch op tijd? DAMCLUB TEXEL Deze week willen*we allereerst onze Junioren-afdeling onder de loupe ne men. De competitie is hier evenals vorig jaar in 2 afd. tot een goed einde ge bracht. De leiding berustte weer bij Oome Jan Kikkert. Maar nu, na vele jaren trouw lidmaatschap gi at hij ons toch echt verlaten. De jeugd heeft in hem de laatste jaren een vlot en goed lachs leider gehad. Met voldoening kan Oome Jan er evenwel aan denken, dat Damclub Texel reeds nu een beloftevol dammer uit de Junioren-gelederen in haar hoofdafdeling heeft opgenomen. C. Medendorp n.l., die ongetwijfeld het kampioenschap in C gaat winnen en volgend jaar gewis reeds een belangrijke rol in B zal spelen. In,, een feestelijk getinte clubmiddag werden de prijzen van de Junioren uit gereikt. A.: 1. J. Moerbeek; 2. J. A. v.d. Slikke; 3. Laan. B.: 1. J. Moerbeek; 2. P. v.d. Wulp; 3. J. Bout. De verdere uitslagen van 10 Februari luiden: A.: J. Vinke-G. Dros 11 A. v.d. Slikke-S. v. Heerwaarden 02 C. Dijker-Joh. D. Bakker 20 S. Bakker-N. de Graaf 02 C. v. Heerwaarden-S. Ros 20 B.: A. Vinke-Jo Schoo 11 S. v. Heerwaarden-Jn. Stam 20 P. W. Kooi-Jb. Koorn 1—1 Jac. v. Heerwaarden-J. Hooijberg 02 Jac. Rijk-C. P. Burger 20 C.: J. Koorn-J. J. de Beurs 11 C. Vinke- .Fv. Sambeek 20 J. Hillen-J. A. v. Enst 02 A. de Vries-Jn. Barhorst 20 In A. zijn G. Dros en W. A. v. Zeijlen op gelijke voet gekomen en staan met 12 uit 16 op gedeelde plaatseri boven hekkensluiter S. Bakker, die ook nu weer verloor. Jac. van Heerwaarden miste in B z'n kans op nadere aansluiting bij de leider. Ook C. P. Burger viel verder terug, al blijft hij de tweede plaats bezetten. In C hernam A. de Vries de tweede plaats. Wel is J. J. de Beurs met een achterstand van 3 partijen nog steeds de belangrijkste favoriet om met C. Meden- dorp te promoveren.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2