WITSTE METIMINSTE WERK! De witste was die twee 4 „huisvrouwen"ooit gagen... sun \\>s 100 jaar zending op JNieuw Guinea Op reis SMüilUHf HET BEKALKINGSPROEFVELD BIJ JOH. WITTE Enkele jaren geleden werd door ons op een perceel grond, dat in gebruik is bij de heer Joh. Witte Jzn., „Bloemwijk" een bekalkingsproefveld aangelegd. De eerste opzet van dit proefveld was een aantal kalkmeststoffen met elkaar te vergelijken. Wij gebruikten hier 5 soor ten kalkmeststoffen, nl. Schuimaarde, Kencicakalk, Winterwijkse Dolomiet- mergel, Landbouwpoederkalk en Kalk- mergel. De aanwending van deze verschillen de kalkmeststoffen heeft ons geleerd dat de ene kalkmeststof wel iets sneller werkt dan de andere, maar dat we ten slotte met elke meststof het gewenste resultaat, nl. een verhoging van de pH of zuurgraad bereiken. De keuze van de kalkmeststof kan dus door een goed deel worden bepaald door het feit, welke kalkmeststof in het gebruik het goed koopste is. Hierbij moet wel worden op gemerkt dat dit speciaal voor bouw land geldt. Op grasland, waar men niet de mogelijkheid heeft de kalkmeststof door de grond te werken spelen ook andere factoren een rol. In de latere jaren hebben wij dit proefveld vooral beschouwd als een proefveld met verschillende pH-trappen. De resultaten, die wij tot nu toe hebben verkregen wijzen er op dat de meeste gewassen de voorkeur geven aan een grond met een wat hogere pH, dus een niet al te zure grond. Daarbij moet nog worden medegedeeld dat we hier te ma ken hebben met een zwaardere zand grond. Voor de allerlichtste zandgron den zal men mogelijk met een wat la gere pH genoegen kunnen nemen. In 1954 werd op dit proefveld zomer- tarwe verbouwd. De ontwatering van 't perceel laat nog al iets te wensen over en daardoor kon de zomertarwe pas op 22 April worden gezaaid. De bemesting was als volgt: (per ha.) 300 kg Kalkammonsalpeter 350 kg Slakkenmeel 250 kg Kali 40 De ontwikkeling van het gewas is voorspoedig geweest. Wel kon vanaf het begin van de groeiperiode geconstateerd worden, dat de zomertarwe op de veld jes met de lagere pH's een duidelijk mindere stand had. Bovendien kon wor den waargenomen dat op deze veldjes veel meer onkruid, speciaal roodschin- kel en spurrie aanwezig was. Voor een enigszins overzichtelijk ge heel hebben wij de veldjes in groepen gerangschikt, waarbij de hoogte van de pH de maatstaf is geweest. Op deze wij ze kregen wij deze groepen: Groep I pH lager dan 5.5 Groep II pH 5.6 - 6.0 Groep III pH 6.1 - 6.3 Groep IV pH 6.4 en hoger De verdeling van de veldjes over de verschillende groepen is helaas niet gelijk. In groep I vallen 2 veldjes, in groep II slechts 1 veldje, in groep III en IV resp. 5 en 4'veldjes. Bij het dorsen werden de volgende opbrengsten per are verkregen: Object, resp. opbrengst zaad, opbrengst stro en kaf: Groep I 40,31 kg 72,18 kg Groep II 45,47 kg 74,84 kg Groep III 56,12 kg 90,12 kg Groep IV 57,77 kg 93,01 kg Conclusie: De resultaten bewijzen ook dit jaar wel zeer duidelijk dat de hogere pH voor het gewas zomertarwe zeer gunstig is geweest. De gemiddelde opbrengst aan tarwe van de veldjes met de hoogste pH is ruim 1700 kg per ha hoger dan van de veldjes met de laagste pH. Een verschil van ruim 20 mud per bunder! Ook de opbrengst van het veldje in groep II ligt nog ruim 1200 kg per ha lager dan van de veldjes met de hoogste oobrengst. Het verschil in opbrengst tussen de veldjes uit groep III en IV is slechts ge ring. Maar in ieder geval zijn er nog geen aanwijzingen dat de pH van de veldjes uit groep IV (6,4 en hoger) te hoo<? zou zijn geweest. De gunstige invloed van de hogere pH wordt ook zeer duidelijk gedemon streerd door de stro-opbrengsten. Er is een verschil van ruim twee ton per bunder. Op grond van het voorgaande menen wij te mogen zeggen dat wij met onze „propaganda" voor een verbetering van de kalktoestand van zeer veel Texelse gronden op de goede weg zijn. C. v. Gr. Ds P. J. Mackaay, secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Herv. Kerk, heeft Donderdagavond in de Her vormde Kerk te Oosterend voor een vrij talrijk en zeer aandachtig gehoor gesproken over „100 Jaar zending op Nieuw-Guinea". Sprekers schetste al lereerst de geschiedenis van de Israëlie ten in de woestijn, hoe deze rond de mu ren van Jericho trokken en door Gods wil deze stad in handen kregen. De mu ren vielen. Zo heeft ook de zendeling Bink, die 100 jaar geleden naar Nieuw- Guinea vertrok, de muren daar weten te doorbreken. Hij? Nee, door Gods wil. Hij begaf zich onder de koppensnellers, maar vreesde niet. Hij won terrein, hetgeen velen voor onmogelijk hadden gehouden Door het geloof oogstte hij succes. Na 15 jaar van moeizame arbeid keerde hij voor de eerste keer naar Nederland te rug. Twee jaar later vertrekt hij weder om. Zijn vrouw is bij hem, maar ver trekt weer vroegtijdig. Bink blijft zijn volk evenwel trouw, ofschoon hij het niet gemakkelijk had, want de prediking stuitte telkens af op de onverschilligheid der mensen. Hij blijft echter zaaien. De oogst bleef niet uit: sinds 1855 zijn er velen tot Christen gedoopt, er werden kerken gebouwd, zelfstandige kerken. De muren werden dus doorbroken. Maar er zijn nog meer muren, die doorbroken dienen te worden: in Zuid-Afrika en achter het IJzeren Gordijn. Velen gelo ven niet, dat die muren ook zullen val len, maar Ds Niemöller twijfelt daar niet aan. „Niet versagen maar geloven". Velen hebben in de stoet gelopen en de muren zien vallen, maar dat is niet voldoende: er moet bereidheid zijn tot het brengen van offers, ook in financi eel opzicht. Spreker noemt voorbeelden, die spreken van zulk een vast vertrou wen en besloot met de opwekking: „Broeders en Zusters, staat op en strijdt de goede strijd". Ds P. C. Klijnsma zei in zijn slotwoord „Als men hoort wat Ds Mackaay ver telt, wordt men er stil van. Ach, wij leven zo gemakkelijk, de realiteit dringt zo moeilijk tot ons door". Op deze avond, die door Ds Klijnsma met gebed was geopend en gesloten werd, verleende vier gezamenlijke kerk koren hun medewerking onder leiding van de heer J. Visser. Gezongen werden o.a. Gez. 162:2, 105:1-5 en Gez. 281:1-4. In de Kerkekamer was een collectie boekwerken uitgestald, welke flinke be langstelling genoot. TONEELUITVOERING UITGESTELD Wegens te beperkte repetitie-moge lijkheden heeft de toneelgroep „Het Masker" moeten besluiten de uitvoering van „De Gouden Kooi" uit te stellen tot Zaterdag 19 Maart. De uitvoering was aanvankelijk vastgesteld op 19 Febr. a.s. Dit stuk zal worden gebracht in het kader van de toneelcompetitie, georga niseerd door de N.A.T.U., afdeling Schagen, zodat verwacht mag worden, dat de tonelisten extra goed voor de dag zullen komen. FILM TE DEN HOORN Vrijdagavond 18 Febr. zal de heer W. Renout, Oosterend, in „Ons Huis" te Den Hoorn een film vertonen over zijn reis naar Finland. Alle leden van de jeugd clubs boven de 12 jaar zijn hartelijk welkom. Aanvang 8,15 uur precies. dan Uw spoorkaartje ge haaldbij de V.V.V. „Texel" GEZEL OF MEESTER De Vereniging ter Veredeling van het Ambacht zal ook dit jaar weer de gele genheid geven tot het onder Rijkstoe- zicht afleggen van de examens ter ver krijging van de graden „Gezel" en .Meester" in de onderscheiden ambach ten en wel te Amsterdam, Utrecht, As sen, Apeldoorn, Sittard, Maastricht, 's Hertogenbosch en Rotterdam. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij het Secretariaat onzer Vereniging, I Kerkstraat 363 te Amsterdam-C. GELDT DAT OOK VOOR TEXEL? De Harlinger Courant had een inter view met de directeur der VVV aldaar. Deze zei o.a.: - De Terschellinger Stoomboot Mij. (T.S.M.) die de bootverbindingen tussen Harlingen en de eilanden Vlieland en Terschelling onderhoudt, zou er goed aan doen, in ieder geval tijdens het sei zoen voorverkoop van passagebiljetten in te voeren. Het lastige en tijdrovende „in queue staan" zou daardoor kunnen worden geminimaliseerd. - Waarom de Zwitsers in zulk een groot aantal naar Harlingen komen? In hun eigen land zien ze nooit de zon on dergaan en daarentegen doen ze heel graag aan de hengelsport, waartoe de enige omgeving van Harlingen ruim schoots gelegenheid biedt. OOSTEREND WACHT GENOTVOLLE AVOND Hedenavond kan Oosterend zich in het gebouw voor Christelijke Belangen amuseren met hetgeen de declamator en verteller, de heer Oosterweller zal bie den. De heer Oosterweller moet de voordrachtskunst uitnemend verstaan en de organisatie hoopt dan ook, dat velen komen luisteren. BEROEPEN TE OOSTEREND Ds L. Loosman, predikant te Stad en Haringvliet, is beroepen bij de Gere formeerde Kerk te Oosterend. Z^D.H.-nieuws Alles werd Zondag jl. afgelast. Zon dag komt ALC uit Abbekerk op bezoek. Denken de leden van de handbal- en voetbalafdeling om de jaarvergadering, hedenavond in „Loodsmans Welvaren"? Ook de donateurs zijn hartelijk welkom. Aanvang 8 uur. COMMISSIE VAN ADVIES Bij beschikking van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid is per 26 Januari benoemd tot lid van de Commissie van Advies voor het Arbeids bureau Den Burg, de heer P. Bakker, Hallerweg 1 te Den Burg, vertegen woordiger van de Christelijke Bestu renbond, zulks in de plaats van de heer B. v.d. Velde, aan wie gelijktijdig eer vol ontslag uit genoemde functie werd verleend. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau De tijden voor het bureau zijn nu als volgt: 2-3 uur taxi's, 3-4 uur moeders met kinderwagens van buiten Den Burg en van 4-5 uur moeders van Den Burg. geeft U zonder weken zonder bleken zonder blauwen Wat heeft zij het druk, die huisvrouw in-de-dop. Maar.haar poppenwas wordt dan ook prachtig. Net als de was van Moeder: opvallend schoon, weergaloos wit. Zij gebruiken SUNIL, allebei. Dat maakt het werk bovendien zoveel lichter. HOE WAST SUNIL HET WITST? KIJK DOOR MICROSCOOP: QEW00N WASMIDDEL ook laat kalkzeep vuil achter. Kalkzeep veroorzaakt een grauwe tint. kan nooit kalkzeep geven en zuivert vei lig elke vezel. Van daar Uw witste was. Zonden weken Dat bespaart U heel wat rompslomp. Want al was send lostSUNIL vuil en vlek ken op, snel en afdoende. En Uw was is vlugger aan kant. Zonder bleken.*. 't Gebruik van scherpe, scha delijke bleekmiddelen is nu overbodig. SUNIL zélf Zonder blauwen... DetijdisvoorbijdatUmoest blauwen om Uw goed extra wit te krijgen. Het blauwe SUNIL-poeder zelf geeft U een stralend wicte was. Dus ook minder wringen 'tVerlicht Uw werk. En met 't blote oog? Ook dan ziet U verschil, al zodra U in 't pak kijkt: SUNIL is blauw. En waar het op aankomtDit blauwe poeder geeft U de schoonste, witste was die U zich kunt denken. Want daarvoor is SUNIL speciaal gemaakt Maar er zijn meer voordelen. Papje maken? Met SUNIL niet nodig. Hard water? Geen bezwaar. Strooi SUNIL er zó in, even goed opkloppen en... U krijgt direct een vet en vlijtig sop. Dit ene SUNIL-sop kan alles alleen af... beter, veiliger en gemakkelijker. FEUILLETON: De zoon Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 11. Er was opluchting in de woorden waarmee hij werd begroet. De burgemeester wist thans genoeg omtrent de levensomstandigheden van zijn zoon, en hij praatte er maar liever niet verder over. Mevrouw Agnes vond de hele zaak „horrible" en had die mor gen Rob's bed nagespeurd om te zien of hij geen ongewenste gasten had mee gebracht. Alleen Vera vond het bar in teressant, dat haar broer met zijn han den aan 't werk ging en haar belang stelling was echt en hartelijk. Maar nu kwam Henk en wikkelde de burgemees ter, zelf een „ouwe Leienaar" in 'n druk gesprek over de heerlijkheden van de Sleutelstad. Over het eten in de Vergul de Turk, de stoep van de sociëteit in de Breestraat, die het veld moest ruimen voor het verkeer (een roepende schande, waar moet dat heen? riep hij pathetisch) en oom en neef haalden herinneringen op over de groentijd. De burgemeesters vrouw luisterde met een glimlach toe, Vera met grote ogen en zelfs Rob kroop dichter bij om niets te missen. Want Henk was een gezellige babbelaar, ken de een schat van moppen, waarvan de meesten geestig genoeg waren om zelfs de deftige afgemeten vrouw des huizes in een lach te doen schieten, en de stem ming was bepaald vrolijk toen de familie Bikkers werd aangediend en maar meteen, als kind-aan-huis, binnen kwam. Vera keek van terzijde toe met een wetende blik. Ze wist wat er gebeuren ging. In haar hart schrijnde nog de te leurstelling om de vernedering van die avond, dat Frits Rijkens, de knappe adelborst, haar had veronachtzaamd voor de mooie, elegante Isabeau. Isabeau was de magneet die de mannen trok. Ze wist het en ze genoot er van. Ze kon niet zonder de bewondering van het sterke geslacht leven, ze moest het mid delpunt zijn. Het kon Vera niet schelen, maar ze moest van Frits afblijven, die was van haar. Nu stemde het haar een beetje tot vol doening te zien hoe het spel zich her haalde. Ze zag Henk's ogen oplichten, ze zag de elegante buiging waarmee hij haar zijn hulde bracht. Isabeau bleef heel rustig, vriendelijk maar niet toe schietelijk. De kring werd wijder en Henk, nooit om een onderwerp verlegen, ging verder met z'n Leidse histories. Mevrouw Bikkers keek waakzaam, moest eerst eens weten wat dit voor een jongeman was en welke vooruitzichten hij had. Haar man dook in een gemak kelijke stoel naast Rob, liet half z'n oogleden zakken en scheen bijna te sla pen, hoewel geen woord hem ontging. Henk was vastbesloten dat mooie strak ke gezichtje van Isabeau tot een lach te dwingen. Het was hem altijd nog ge lukt, het zou nu ook lukken. Vera luisterde en keek. Ze zag Isabeau haar spelletje spelen, ze hoorde haar stem vragend, een beetje plagend, tar tend, uitlokkend, maar toch koel. Isa beau was weer meester van het slagveld en Henk verbeeldde zich, dat hij het was. Vera glimlachte voor zich heen. Manneneerst Frits, de ongecompli ceerde, frisse zeeman, nu Henk, de ga lante, ervaren, beredeneerde student- van-de-wereld. En Isabeau pakte ze allemaal in. Het troostte haar een beet je toen ze zag hoe Henk aan de haak spartelde, zoals Frits er aan gesparteld had. Het was Isabeau niet om Frits be gonnen. Ook niet om Henk. Het ging niet om de knikkers maar om het spel. Als Frits dat in de gaten kreeg, was alles weer goed. En Vera zou het hem vergeven, zoals alle eeuwen door de vrouwen haar geliefden hun afdwalin gen, grofheden en tekortkomingen ver geven hebben Ook Rob had geen oog van Isabeau af. Maar ook deze avond, constateerde hij, had hij geen schijn van kans tegen de geestige student, die haar in zijn conver satie wikkelde. Hij keek naar die prach tige, diepblauwe ogen, die zo koel staar den en zo stralen konden, naar dat klei ne, zuiver gemodelleerde hoofd op die prachtige rechte hals, naar dat sierlijke figuurtje, als van een koningin. Hij zag zichzelf in gedachten naast haar in de wagen, haar sterke kleine handen om het stuur, haar ravenzwarte haar wapperend in de wind. Hij zag haar naast zich in de boot, lachend in de zon. Hij zag haar in de schemering, wanneer hij zijn arm om haar heen sloeg en alleen haar ogen op lichtten naar h,em. Isabeau! In de rom melige morsige omgeving van de garage had hij aan haar gedacht. En die ge dachte was het ook geweest, die hem zo pijnlijk nauwkeurig zijn handen had doen verzorgen. Hij moest Isabeau waardig zijn. Hij zou werken. Hij zou straks geld verdienen. En eenmaal zou hij voor Isabeau staan en haar vragen of ze met hem het leven delen wilde Hongerig staarden zijn ogen naar haar en het leek of ze het voelde. Haar ogen dwaalden terzijde, zagen hem aan, even koel-geamuseerd als ze naar de vertel lende student hadden gestaard. En toen opeens schoot de zon er in en lachte ze hem toe, piet een geheimzinnige ver standhouding. Hij kleurde tot onder z'n haarwortels en keek voor zich. En begon snel een gesprek met meneer Bikkers. Dat was een man naar z'n hart. Die vroeg hem ook naar z'n werk, zacht, zonder dat de anderen het hoorden, met vragen op de man af, vragen die getuig den van ervaring. Bikkers was zelf van onderop begonnen. Hij gaf raad, haalde eigen herinneringen op. Rob voelde zich naast deze self made man opeens even eens een man. Zij samen, zij waren de mensen die aanpakten met hun handen. Hij luisterde met 'n half oor naar Henk, die geanimeerd vertelde van een promo tiediner waar ze allemaal kachel waren geweest en haalde onwillekeurig de schouders op. Wat was de verdienste van intellectueel fuiven, tegenover de arbeid die adelde? Opeens schoof Isabeau naast hem. Zijn moeder was opgestaan om thee te schen ken, en Isabeau maakte van de gelegen heid gebruik van plaats te veranderen, niet dan nadat ze er zich snel van over tuigd had dat de gezellige verteller haar beweging met een frons volgde. Wat doe jij tegenwoordig Rob? wilde ze weten. Zijn rust en zekerheid waren heen. Ik zit in het automobielbedrijf, ant woordde hij wat verlegen. Ah zo, de onderste sport. Van de planken hut naar het witte huis! glim lachte ze. Hij mocht een boom zijn als hij wist wat ze bedoelde. Is dat alleen practijk of ook theo rie? vroeg ze verder. Hij zag haar vragend aan. Ik bedoel, verduidelijkte ze, studeer je er nog bij? Studeren, wat? Nu., techniek, economie, bedrijfs leiding. weet ik wat? Bewaar me, zuchtte Rob. Ze schoot in een lach. Wat doe je daar zo'n hele dag? wilde ze weten. Onder auto's kruipen met een veeg vet op je gezicht? Ze was akelig dicht bij de waarheid, dat hij plots voelde, dat hij op die vraag niet zonder meer kon antwoorden. Dat komt d'r óók bij, zei hij op zijn hoede. Ik zie jou nog eens als een tweede Ford, voorspelde Isabeau en zag hem aan alsof hij reeds een autokoning was. Je moest me eens zien, dacht hij, dan zou je wel anders praten. En je collega's, gaat dat nog al?

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4