NEELS Jongenspakjes Fa. Frans Zege! li V.P.R.O. geniet op Texel grote belangstelling De boten moesten gisteren onverrichterzake terugkeren Fa Frans Zegei Kzn. MU Siffi Hedenavond uitvoering Stormeiland Maandag na 12 uur afwezig spanapparaten voor Ursusgaas? A. v. d. SSIkke Alg. vergadering Dokter Feiksma Maandag geen spreekuur administrateur Kribben Voerbakken Schuilen Ruiven Hooimanden H.H. Veehouders A. v. d. Slikke Kencica Kalk Wanneer U ten einde raad bent Notaris MULDER Notaris MULDER M. A. J. Vonk Voor liet a.s. voorjaar vanaf f 19.75 tot 64.50 Het gaat nog steeds excelsior met de z.g. Bindingsavonden, welke door de V.P.R.O. ieder jaar worden georgani seerd. Toen Ds Van Sluijs Donderdag avond opende was de zaal van „De Oranjeboom" nagenoeg geheel gevuld, er hadden zelfs meer bussen moeten rij den dan men maar had durven dromen, zodathet weerstandsfonds moest worden ingeschakeld. „Wij komen bij zonder goed voor de dag, gezien de ver spreidheid der bezoekers" aldus spreker, die vooral burgemeester en mevrouw De Koning en de heer S. de Waard en echtgenote hartelijk verwelkomde. „Alvorens Benny Vreeden en zijn staf ons zullen gaan vergasten op hun pro gramma, getiteld „Televisioenen" zal eerst nog het woord worden gevoerd door Ds JKnot, om het (verplichte) propaganda toespraakje te houden, al dus Ds Van Sluijs. Het is - zo bleek - echter niet alleen verplicht, maar zelfs hard nodig, want dat speechje had o.a. ten doel erop te wijzen, dat de positie van de V.P.R.O. feitelijk nog niet rots vast is, nu een nieuwe omroepwet in het verschiet ligt. „Binnenkort staat het radio-bestel geregeld te worden, in de loop van dit jaar zal de radiowet van kracht worden, waarbij de zendtijdver- deling plaats vindt. De ontwerpwet is U bekend: Men mag uitzenden mits men genoeg aanhangers telt naar rato-abon- né's op het omroepblad. Heeft men niet genoeg mensen achter zich dan doet men niet meer mee! Er is minstens 5 pet van het aantal op de radio aangeslote nen nodig om te kunnen uitzenden. Dat wordt 120.000. Als U nagaat, dat de VPRO kort geleden nog slechts 90.000 aanhangers telde, is het duidelijk, dat het voorhoofd door velen gefronst werd. Maarhet vrijzinnig volskdeel slaapt lang, doch als het ziet, welke belangen er voor hen op het spel staan, worden ze wakker; dat bewijst de stijging tot rond 115.000 abonné's op Vrije Geluiden. Jarenlang had de VPRO zich afzijdig gehouden van propaganda, omdat zij meende, dat het om andere dingen gaat dan het werven van leden en abonné's, doch op eenmaal werd het dringende noodzaak aan de wedloop mee te doen. 5 Pet., 120.000, die hebben we, zult U zeggen, zeker, maar iedere dag stijgt over de hele linie het aantal luisteraars, zodat ledenwerving en -uitbreiding noodzakelijk blijft. Wij moeten door gaan, anders raken wij er toch nog uit. Onze kleine omroep heeft U nodig, er zijn immers nog altijd mensen, die bij ons horen, maar, doorgaans uit onver schilligheid, niet besloten toe te treden. Wek hen op (en incasseer de aanbreng premie!) Denkt er eens aan wat de VPRO U brengt en wat het voor U zou betekenen, dat te moeten missen. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 14 tot 19 Februari 50 kg Schol; 27 kg Schar; 23 kg Bot; 863 kg Exportgarnalen; 200 kg Krukels; 580 kg Wulken. DE EERSTE TOERISTEN De Koog heeft zijn eerste toeristen reeds gehad. Het was de heer J. Her sent, leraar aan de tekenacademie te Parijs met een tiental leerlingen. „Om uw eiland te leren kennen", aldus de heer Hersent, „moet je in de winter ko men, want dan krijg je het ware beeld van het vertoeven op een eiland". Hij kende Texel reeds en was er enthousi ast over geworden. Ondanks de kou maakte hij met zijn leerlingen fikse wandelingen. Aanvankelijk was de groep ingekwartierd geweest in de jeugdherberg, maar wat voorschrift be treft is dit nogal een verschil met de Franse jeugdherbergen, zodat ze in De Koog belandde - aldus onze correspon dent. (De Jeugdherberg krijgt ieder jaar vele buitenlanders op bezoek en nimmer heb ben wij op- of aanmerkingen vernomen omtrent de voorschriften - red.) Het grote aantal fietsers wekte nogal hilariteit, alsmede de tweemaal daagse broodmaaltijden, maar daar tegenover stond het compliment over de melk. Het was de bedoeling slechts enkele dagen op Texel te blijven en dan terug te keren naar de wereldstad. In de eerste plaats kunt U de VPRO steunen door een abonnement op Vrije Geluiden, het beste blad dat er bestaat en toch geen hogere abonnementsprijs vergt. Vervolgens stond Ds Knot even stil bij de tegenwoordige uitzendtijd van 51/* uur per week oftewel een 10de deel van hetgeen de andere omroepverenigingen is toegewezen, terwijl die toch lang niet 10 maal zo groot zijn; de grootste mis schien 3 maal zo groot. Als wij het ver langde aantal abonné's bezitten zullen wij stijgen naar een 12-urige uitzendtijd. Dan kunnen wij brengen wat reeds lang op stapel staat. De kosten van het lid maatschap zelf bedragen f 1,per jaar. Dat is altoos zo geweest, óók toen de lammeren f 5,per stuk deden Tot zover in het kort over hetgeen Ds Knot betoogde en met aandacht werd beluisterd. Hierna was het woord aan Benny Vreden's Cabaret „Televisioenen". Een programma, dat om met Ds Van Sluijs te spreken, op zeer hoog peil stond. De proloog gaf al zo'n goede start met een televisie-apparaat met Piet Ekel in le vende lijve (erin). Een avond voor elck wat wils met sketches, zang (vooral „Wij hebben een tweeling" was uitstekend), anno 1900 met Katja Bemdsen en Kitty Knappert, de schoentjes treffend ge bracht door Kitty Knappert, en niet te vergeten „Sprookjes", waarin alle vier medewerkenden een rol speelden. De heer Vreden was ook weer voortreffe lijk in zijn liedjes-aan-de-piano, waarbij vooral de tragedie van Ome Loeks peerd, in diverse versies, meesterlijk werd voorgedragen. En zo kunnen wij doorgaan: het klonk van A tot Z als de VPRO-klok en het publiek viel dan ook voortdurend bij met gul applaus. Ds Knot had TESO nog bedankt voor het vervoer der gasten. „Maar het blijft de vraag, of de Mij. er in zal slagen hen óók weer van Texel af te voeren Dat dit nog een hele kluif werd leest U elders. DE CLIPPER IN HET IJS „De Twee Gebroeders" van TESO, die de dienst op Harlingen onderhoudt, on dervond Woensdag moeilijkheden van het ijs toen het schip een extra reis naar Harlingen maakte. Tot Kornwerderzand ging het goed, doch daarna werd het varen moeilijk. In het kielzog van een coaster werd tenslotte de haven van Harlingen bereikt. Van terugkeer is momenteel sprake. Een kokkervisser zit een eind uit de Friese kust in het ijs. Een sleepboot zal trachten het scheepje binnen te brengen. SCHOOLNIEUWS Benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel te Oosterend, de heer J. Wittermans van Jutrijp i(Friesl.) BROMFIETSCURSUS GESTART Oudeschild. Donderdag is de brom fietscursus gestart met plm. 30 cursisten. Volgende week is er nog gelegenheid voor nieuwe cursisten, daarna niet meer. GARNALENVISSERIJ De garnalenvissers zijn maar twee dagen weg geweest, daarna was door ruw weer het vissen niet mogelijk. De prijzen der garnalen waren zeer hoog nl. f2,01 tot f2,21 per kg. Ook de kottervissers waren vanwege het slechte weer reeds vroeg in de week binnen. BRIDGECLUB „GROOT SLEM" A.-lijn max. 84 punten: Uitslag competitie 23 Februari 1. Bakker-Brücher 2%. Mantje-Veenema 2%. Echtpaar Jouwersma 4. Echtpaar Beemsterboer 5. Kramer-Vennik 6. Bruin-Wessels 7. Van Lenten-Van Santen 8. Echtpaar Bakker B.-lijn max. 72 punten: 1. Mevr. Kooijman-Boeder 2. Hin-Van Dam 3. Bos-Dob 4. Gebr. Van Sambeek 5. Keijser-Michels 6. Echtpaar Boersma 7. Backer-Broekman 8. Roeper-Van der Werf 9. Mevr. De Graaf-Gieze Volgende drive 2 Maart. 55V2 pnt 44 Vz pnt 44% pnt 42V2 pnt 41% pnt 40 ¥2 pnt 37% pnt 29 y2 pnt 45% pnt 41 pnt 39% pnt 36% pnt 36 pnt 33% pnt 33 pnt 30 V2 pnt 28% pnt geen PREDIKBEURTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 9.45 uur Zondagsschool Den Burg 11 uur Ds Van Reijendam De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn De Koog 10 uur Ds Janse Met medewerking van het kerkkoor. De Waal 7.30 uur Ds Janse Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Maandcollecte voor de Kerkvoogdij 4 uur Instuif film 19,30 uur Ds Klijnsma Jeugddienst Maandcollecte voor de kerkvoogdij Oudeschild 9-30 uur Ds Van Reijendam Maandcollecte voor de Kerkvoogdij GEREF. KERK Den Burg 10 en 3 uur Leesdienst Oosterend 10 en 3 uur Ds J. H. Donner GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Hoekstraat 38 Oosterend 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZ. GEMEENTE Oosterend 10 uur Ds J- J- J. van Sluijs De Waal 11-15 uur Ds J. J. J. van Sluijs Den Burg 19,30 uur Ds J. J. J. v. Sluijs Gezinsdienst Extra collecte voor het Jeugdwerk S.V. Texel Dat zal Zondag wel weer een dag zon der voetbalsport worden. Nog steeds heerst een vorstperiode en al zou de dooi plotseling intreden, dan zijn de terrei nen nog ongeschikt. Volgens programma is Texel 1 vrij; speelt Texel 2 thuis tegen VIOS 2; gaat Texel a naar JVC a en speelt Texel b op ons terrein tegen Tex. Boys. Het zal waarschijnlijk per schaats worden. Een belangrijk bericht is echter dat Texel in de loop van April een fancy- fair organiseert. Het is jammer dat het financiële evenwicht op een dergelijke wijze moet worden hersteld, maar wil len we de jeugd een kans blijven geven op een gezonde ontspanning, mogen we op ieder een beroep doen hiertoe te steunen. Een groep dames gaat ijverig aan het werk, een werkcomité is reeds aan het voorbereiden, er komen vele en nieuwe attracties. Het ziet er goed uit. Mogen we ook op U rekenen? Tex. Boys Het laat zich aanzien dat Koning Winter a.s. Zondag nog spelbreker is voor de voetbal. Mocht het eventueel warm water regenen, zodat er weer ge speeld kan worden, dan wordt hetzelfde programma van de vorige week ge speeld, nl. Boys 1 uit naar Koedijk, en de adsp. Zaterdagmiddag op bezoek bij Texel B. Luistert vooral naar de Nieuwsberichten van Zaterdag voor eventuele afgelasting van 't programma. „Hij draait op volle kracht, maar wil niet eens meer van zijn plaats, het ijs zit tot aan de grond, we moeten maar terugkeren, want als je aan lager wal raakt...." Dit riep kapitein Krijnen gisterochtend om kwart voor elf naar de wal, diezeer nabij was, want de „Marsdiep", om 10 uur uit Oudeschild vertrokken, lag toen nog steeds vlak voor de mond. Na een uur van zwoegen, waarbij de passagiers, o.w. het gezel schap Benny Vreden, van bak- naar stuurboord holden om de boot schomme lend te houden, moest worden besloten de strijd te staken en weer de veilige haven op te zoeken. Jammer, want de heer Vreden had reeds mooie visioenen in het vizier Terug. Op dat moment voer de Dok ter Wagemaker, die gelijktijdig uit Den Helder was weggestoomd, nog full speed in de richting van Oudeschild, maar dit zou ijdel zijn: de walcommissaris, de heer J. de Vries Jr., was reeds in het magazijn gedoken om de driekleur te voorschijn te halen en op het haven hoofd te planten ten teken, dat de ha ven onbereikbaar was. Even later zagen wij de Dokter Wagemaker dan ook het roer wenden Op dat moment waren Texel en zijn bewoners dus voor het eerst in 1955 ge ïsoleerd geraakt, 's Morgens om kwart over acht was de Dokter Wagemaker nog met betrekkelijk weinig moeite bui tengaats gekomen, terwijl de Marsdiep toen vanuit Den Helder de verbinding nog had weten te onderhouden. Zij had den op die reis nog niet met eb te kam pen, om half tien was de eb al gaan lopen. Gistermiddag zou men proberen om kwart voor zes van Texel te varen en om zes uur van Den Helder. Daar ons blad toen reeds ter perse was, kunnen wij niet melden of de boten meer suc ces gehad hebben. Inmiddels houdt de Oostenwind aan. Voor de kust ligt een brede gordel van ijs, zodat wij voorlopig nog moeilijke verbindingsdagen voor de boeg hebben. Heden zal de boot - zo zijn de plannen - om kwart voor acht en om half tien uit Oudeschild vertrekken en op die zelfde tijden eveneens uit Den Helder. DE KOGERS NAAR LAPLAND De hooglerares, mej. Dr H. Andreas, uit Groningen, vereerde de Koger Oran jevereniging met haar bezoek door nog maals een lezing te houden en ditmaal over Lapland, opgeluisterd met licht beelden. Als voorzitter der Vereniging, heette de heer M. Mantje de spreekster harte lijk welkom. Over Lapland is niet zoveel bekend en zo vertelde spreekster over de reis, waarvoor men haast een etmaal nodig heeft. De bevolking bestaat uit jagers en vissers, die zoals bij ons de veeboeren hun koe, rendieren bezitten. De Lap is klein van stuk en erg op zich zelf en het zal onze ij delheid niet strelen te weten, dat hij niet op buitenlanders ge steld is. Het zijn ware natuurmensen, die nog amper een radio kennen of tele foon. Gedurende plm. 3 mnd. leeft de Lap 's winters in het donker in zijn hut, waar tegenover staat, dat ze zomers de middernachtzon hebben. Als plantengroei zijn er in het Zui den berken en elzen en in het Noorden berken en wilgen, bramen en Parnassia. In de pauze werd men in de gelegen heid gesteld kaarten en kledingstukken te bezichtigen. Hoortoestellen DIENSTREGELING N.V. TESO ingaande 1 Maart Werkdagen: Van Texel: 5,30; 7,45, 10,25; 12,55; 15,30; 18,00. Van Den Helder: 6,30; 9,20; 11,40; 14,10; 16,45; 19,30. Op Zon- en Alg. erk. Chr. Feestdagen ingaande 3 October 1954 Van Texel: 7,55; 11,45; 16,00; 18,15. Van Den Helder: 10,30; 13,10; 17 10; 19,30. SPOORWEG ESPERANTISTEN De werknemers bij de spoorwegen heoben een sterke internationale Espe- ranto-bond, die elk jaar in een ander land zijn congres houdt. Dit jaar komt men van 8 tot 13 Mei in Zürich bijeen. Het adres van .het congrescomité luidt: Postbus 2311, Zürich, Zwitserland. Voor F a mi 1 i e-D r u k vv erk slechts één adres Drukkerij Texelse Courant Voor de zeer vele en hartelijke blijken van be langstelling, ontvangen bij gelegenheid van ons huwe lijk, betuigen wij mede namens onze ouders, allen langs deze weg hiervoor onze oprechte dank. P. G. Kuip S. M. Kuip-Haarsma „St.Isidorushoeve" W.035 TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling lot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Deurwaarderskantoor Prins en Van Vliet houdt Maandag van 11- 2 zitting in Hotel Texel (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. P. C. Kaan, Ruygweg 101, Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Schoonmaakster gevr. in kl. gezin Den Burg Adres bur. Tex. Crt. Puik beste rauwe erwten te k. [b. Bak- cer Hoornderweg 111b, Den Burg Beste biggen te k. H. W. Stark, Witte Hoek Gev. een portemonnaie met enig geld. Tegen adv.kosten terug te bekomen Schilder end 85, Den Burg Mando line te k. i.g.st. Weverstr. 15 Den Burg Wij betuigen hiermede onze hartelijke dank voor de zeer grote belangstel ling bij het overlijden en de crematie van onze innig geliefde vrouw en dochter ANNA MARGARETHA KRAAI W. Resoort F. F. Kraai—Bouman Assen voor S.V. Oosterend S.V C. brengt ons Toneelstuk in 3 bedrijven Bal na Dokter Schalkwijk en Dinsdag geen spreekuur Wie heeft onze Graag bericht rubber in vooroorlogse kwaliteit bij t.o. Postkantoor Tel 171 Den Burg 23 Febr. 1955 Aan allen die blijken van deelneming hebben be toond bij het overlijden en de teraardebestelling van onze lieve vrouw, moeder behuwd- en grootmoeder FROUWTjE DROS- Dalmeijer betuigen wij onze harte lijke dank Fam. A. Dros Pz. Molenbuurt, Febr. 1955. Vereniging „Texel" tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren te Texel op Donderdag 3 Maart a s. nm 8 uur in hotel De Lindeboom Agenda Opening Notulen Jaarverslag Rekening en verantw. Rondvraag en sluiting Het Bestuur Alleen spoedgevallen. Het bestuur van de Stichting sociaal Toerisme Texel roept sollicitanten op naar de betrekking van van de stichting. Beloning voorshands f300 per jaar Betrokkene moet in staat zijn de administratie voor de Stichting te verzorgen en regelmatig controle te houden op de beheerders van de kampeercentra Sollicitaties uiterlijk op Zaterdag 5 Maart a.s. in te zenden aan de secr. van de stichting de hr. M. Bakker Gravenstraat 2 Speciaal voor koeien Peneciiine 100,000 i.E. doosjes a 6 tubes v. 8,40 t.o. Postkantoor Tel 171 CQRURDIg) met 5 en 10 pet. kali Uit voorraad leverbaar J P. De Koog, Tel. 25 met het bedenken van een verjaarscadeautje, dan is een kop en schotel steeds een aardig ge schenk. Zowel in goed kope, maar toch mooie, als in duurdere soorten vindt U een grote collectie bij J. Nauta, Weverstraat zal op Woensdag 9 Maart a.s. des voormiddags 10 uur op de boerenhofstede „Brakenstein" nabij Oude schild op Texel (wit be drijf) publiek en a contant verkopen voor de heer P. W. Svvama plm 80 lamschapen, 13 koeien, 1 klamp hooi, los hooi in de schuur, 1 kuil voerbieten, klamp kuilgras ploegen, cultivator, wagens op luchtbanden, driewielde karren, hooischop, gecom bineerde, kribben, ruiven, voerbakken, landbouwge reedschappen, enz enz zal op Donderdag 10 Maart a.s. des voormiddags 10 uur aan de Kogerweg (hoek Pelikaanweg) publiek en a contant verkopen voor de heer A. Maas (wit bedrijf) 4 één-jarige schetters, 1 driejarige koe, 1 paard 10 jaar, 22 lamschapen, 2en- terlingen, 1 ram, 1 klamp hooi, 1 hooimachine ge combineerd, 1 hooischop, I wagen op luchtbanden, 1 driewielde kar, 1 krui wagen, 1 meikontromer, 2 ploegen, houtwerk en land bouwgereedschappen y /meubelen m Complets Woninginrichting P. MOERBEEK naar.... naar de nieuwe modellen *^1955 fantastisch'. Model S 1 S 2 S 3 325,— 415, 465, Kogerstraat Tel 78 Hogerstraat Tel. 273 hebben wij ontvangen een prachtige collectie de bekende goede kwaliteit en nierken met plusfour of korte broek Koopt bij het vertrouwde adres Keizerstraat 66, Den Helder Grootste speciaalzaak voor Den Helder en omstreken

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2