Puistjes izelóe o/Helan, MARTIEH BAKKER DD.D. Texelse bezocht Wassenbeeldenmuseum te Londen Wi*ijf Kou en Pijn Iedereen heeft J i Douwe Egberts 0p Maandag 28 Februari komen wij Beste pantoffels voor halve prijs Waterleiding Texel Watervoorziening van Texel. „Verhage's Zaadhandel vraagt telers voor Westerwoids raygras oogst 1955 Coöperatieve Boerenleenbank Jaarlijkse Algemene Vergadering Cadeautje Garage A. Kievit Taf. 58 en voor al Uw drukwerk Drukkerij Texelse Courant HUTSSPAARBANK Rente 2'2 pCt Onze eilandgenote mej. Bab Miehels, die enige tijd geleden naar Engeland vertrok om daar als kinderverzorgster te gaan werken, en wier reisverhaal wij al eerder publiceerden, vertelt ons in bijgaand artikel over haar bezoek aan het wassenbeelden- museum van Madame Tussaud te Londen. Wie heeft nooit gehoord van de was sen beelden van Madame Tussaud? Hier een belevenis in het wereldberoemde museum te Londen. „Welke kant nu?", is onze eerste vraag als we het ondergrondse station Bakerstreet uitkomen. „Daar is het" zegt mijn vriendin, die ook een Texelse is, wijzende op een groot bord, waarop met grote letters staat: Madame Tussaud's. Drie minuten later staan we voor de cassa. In de cassa staan twee dames, beiden dragen hetzelfde uniform, ze zijn beiden blond, maar er is er maar één die kaartjes verkoopt. „En waarom di( extra juffrouw dan?" zult U zeggen, /jis die voor als men haast heeft misschien?" Och, men zou haar dan kunnen vragen, zoals zovelen anderen reeds deden, maar ze zal geen kaartjes verkopen, zelfs niet met een vriendelijk knikje naar die an dere juffrouw verwijzen. Er kan geen lachje af bij dit zo knappe meisje, want ze is van was en staat daar om U en mij er in te laten lopen. Maar wij liepen er niet in, kochten 'n kaartje en liepen de trap op. „Zou het interessant zijn?" vroeg mijn vriendin. „Vraag het die mijnheer daar", zei ik, wijzende op een man die in een hoek stond, met een hand op de trapleuning en een voet naar voren alsof hij zo maar naar je toe zou komen om je welkom te heten. Al stond hij daar misschien al jaren, hij zou ons geen enkele inlichting kunnen geven. We komen in de grote hal en even kijken we verbaasd rond, enige tiental len personen staan hier in het rond, een gedeelte is echt en de rest is van was. We draaien naar rechts. Hier beginnen de nummers. Als nr. 1 staat hier waar lijk William Pitt. We herkennen hem direct, nr. 2„is moeilijker. We besluiten een catalogus te kopen, waarin de na men en bijzonderheden van de wassen beelden worden vermeld. We kijken rond en zien een juffrouw achter een toonbank zitten, ze staart voor zich uit en ik kijk haar eerst eens goed aan, want het is niet mijn bedoeling om an deren de lachspieren aan het werk te zetten, door een wasfiguur aan te spre ken. Voordat ik iets gevraagd heb, heeft ze al een boekje in de hand en zegt „One shilling please". Uit het boekje blijkt dat de eerste twaalf figuren historische ministers zijn. Als 2e groep vinden we de vroegere ko ning van Engeland, nu de Hertog van Windsor, die zijn troon verliet om met een Amerikaanse dame te trouwen, die, zoals -men zei, de best geklede vrouw ter wereld was. Haar wassen dubbelgangster laat dat niet erg uitko men. Als derde groep de kroningsplechtig heid van H.M. Koningin Elisabeth II. Het is een groep van 12 of 13 personen, waarbij ook H.M. Koningin Juliana. We moeten er even voor gaan zitten en vin den dat het toch een geweldige kunst moet zijn, dit zo allemaal te kunnen maken. In deze zaal vinden we o.a. de „sleeping beauty", die werkelijk ligt te zuchten. We zien daar Stalin, Molotov, Tito, Franco, Malan, Nehru en noem maar op, elke politieke figuur is aan wezig. We nemen afscheid van de grote zaal en volgen de pijlen naar de Hall of ta bleaux nr. 1. Hier bezichtigen we Wil liam Shakespeare, Sir Walter Scott, Charles Dickens. In de Franse groep staat Jeanne d'Arc en Marie Antoinette. Och, ik noem U maar enkelen, wanneer ik ze allemaal zou opschrijven, zou ik 'n pagina van de Texelse Courant nodig hebben. In deze hall vinden we ook en kele taferelen, o.a. „De dood van Nel- i weg met son". Het is zo prachtig, natuurgetrouw uitgebeeld. Het is alsof je het zelf mee maakt, alsof je zelf moet gaan helpen. Het maakt ons stil, wat een kunst moet het zijn dit uit te beelden. Dit museum geeft ons niet alleen op politiek gebied iets te zien. In Hall of Tableaux' nr. 2 vinden we behalve de oorlogshelden ook de B.B.C. studio en filmsterren. Charlie Chaplin is een van de eerste. Als je naar Danny Kaye lacht, lacht hij terug, als je ernstig naar hem kijkt, lacht hij je uit, die schalk. We herkennen direct Grace Garson uit „Goodbye Mr. Chips" en wat kijkt Sir Laurence Olivier ons aan. Mannetje, je voert wat in je schild, ik lees het van je gezicht. Bij de sporthelden zien we o.a. Barbara Ann Scott, de bekende schaat sten De Hall of Kings wordt bezet door koningen en koninginnen. Kijk daar staat Willem van Oranje. Het zal niet meevallen jaar in jaar uit zo'n geplooide kraag om je hals. Maar we kunnen hem aanschouwen. Beter als 'in het beste ge schiedenisboek. Komaan, er moet nog iets anders zijn. Eens hebben we gehoord van de gruwel kamer en nu moeten we het zien ook. Voor het loket staan we te beraadslagen met z'n drieën. Ons gezelschap is onder tussen uitgebreid met een Zweeds meis je: Londen is vol vreemdelingen. „Dur ven jullie". „Ik ben doodsbang". De één is nog banger als de ander en we bedenken allemaal griezelige voorstel lingen. De meneer van het loket ver telt ons, dat het wel mee zal vallen en even later lopen wij door schemerige gangen, die ons in een ruimte brengen waar we de Franse revolutie in volle gang meemaken. In het midden staat 'n apparaat waarmee men gemakkelijk ge halveerd kan worden. De guillotine is in volle gang. We horen iemand gillen. Dat willen we ook zien, tillen een gor dijn op, twee grote ogen kijken ons aan. Een wilde pruik haar hangt naar bene den. Meer zien we niet van deze man, want het gordijn is van schrik losgela ten. Aan de andere kant staat een elec- trische stoel. Brr. Hitler is ook aanwezig en daar zitten Goebels, Von Ribbentrop en hun vriend jes in de rechtbank. Laat ik over de rest van deze Ghambre of Lorrors maar zwijgen. Het lijkt me beter om U te ver tellen wie en wat Madame Tussaud is. Anna Marie Grasholtz is geboren in Straatsburg 7 December 1761. Toen ze zes jaar oud was nam haar oom Phillip Crtius haar op in zijn woning te Parijs. Het maken van wassen beelden was zijn beroep. Door haar artistieke gaven was haar werk spoedig beter dan dat van haar oom. In 1780 verliet ze haar oom om de taak in Versailles op zich te nemen als kunstlerares voor Madame Elizabeth zuster van Louis XVI, tot Crtius haar terugriep in het begin van 1789. Na het uitbreken van de Fran se revolutie werd hij als buitengewoon gezant naar Mayence gestuurd en Marie nam zijn taak over in het atelier en zijn beroemde museum. Tijdens het schrik bewind, begin 1793, werd zij gedwongen maskers van de door de guillotine ge dode mensen te maken. Zij heeft zich gevangen laten nemen omdat ze niet koningsgezind meer Was. Losgelaten aan het einde van de terreur, keerde ze te rug naar het atelier, waar ze hoorde dat haar Oom was gestorven en haar alles had nagelaten. In 1795 trouwde zij met Francois Tussaud. Na de geboorte van haar 2 zoons, nam ze de voordelen waar van het verdrag van Amiens, door haar belangrijkste werken naar Engeland te brengen. Zij exposeerde in het oude Ly ceum Theater en had geweldig succes. Van 1804 tot 1811 maakte zij een tour nee door Schotland en Ierland en keerde teen weer terug naar Engeland om in el ke stad van belang te exposeren. In 1835 stelde ze het museum in Bakerstreet in Londen in. In 1842 schonk ze alles aan haar zoons en leefde de laatste 9 jaren van haar leven in Bakerstreet 58. Bab Miehels HERDENKING BEVRIJDING Te Oosterend zijn Dinsdag personen van verschillende gezindten bijeen ge weest om te komen tot de vorming van een geheel nieuwe feestcommissie ter voorbereiding van het bevrijdingsfeest. Uitvoeriger nieuws volgt. BOUWVERGUNNINGEN Mevr. E. H. Luberti-Van Bergen, Huize „Janneke", Minister Ruysweg, De Koog, uitbreiding zomerwoning. OOSTEREND KOCHT DE FILM De Chr. Muziekvereniging „Excelsior" het Chr. Mannenkoor en „De Lofstem" hebben de film gekocht welke onlangs van Oosterend en omgeving is gemaakt. Deze zeer goed geslaagde film, ja boven verwachting mooi uitgevallen, - wij schreven dat reeds - hoopt men op Za terdag 5 Maart a.s. wederom te draaien. De velen die vorige keren wegens plaatsgebrek teleurgesteld moesten wor den, raden wij aan zich tijdig van een plaatsbewijs te voorzien. Ingezonden mededeling. wel eens een ogenblik, dat hij zich niet helemaal fit gevoelt. De opwekkende en verkwikken de eigenschappen van de natuur zuivere King pepermunt helpen U er overheen. King is lekker en gezond. GEZINSDONATEURSKAARTEN De toneelclub „De Plankeniers", Oos terend heeft een nieuw stuk in studie genomen en wel „Die brave meneer Pot", een klucht in drie bedrijven. Men hoopt dit eind April voor het voetlicht te brengen. Ten einde de kas te ver sterken hoopt men donateurs te kunnen werven. Men is voornemens gezinsdona- teurskaarten uit te geven, d.w.z. op de kaart zal één uitvoering bezocht kunnen worden en wel door twee leden van het gezin. De bijdrage wil men stellen op f 1,50. Als „De Plankeniers" de steun krijgt van vele donateurs zal zij het fi nanciële probleem beter het hoofd kun nen bieden. Succes toegewenst! WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor telegraaf en tele foon van 8-9 uur. TELEFONISTES KLAPPEN UIT DE SCHOOL Dat ons eiland toch klein is en ieder elkaar kent, blijkt hieruit: Een abonné uit Oudeschild vroeg een gesprek met Breskens aan. Daar de abonné Breskens in gesprek was bleef de komst van het gesprek nogal lang weg. Na een half uur belt de abonné opgewonden naar de centrale en zegt: „Juffrouw weer bluuft Breskens toch, ik sting net met (volgt naam eilandgenoot) te répelen en die heb Breskens tien mi nuten na mij gevraagd en die heb al lang sproken zeit-ie. Nou moet U mijn toch es vertellen hoe dat ken". Met vriendelijke i(?) en welluidende stem werd hem toen medegedeeld, dat de abonné Breskens nog sprak en het daardoor kwam dat zijn dorpsgenoot eerder gesproken had. Hoe heerlijk op een dorp te wonen en alles van elkaar te weten!! Telefoniste Gemeentehuis belt en vraagt: „Kunnen jullie alle gesprekken, die voor ons binnenkomen even noteren, want we geven 2 uur geen gehoor. Er gaat iemand van de Gemeentereiniging met pensioen en nu hebben we een af scheidsfeestje". Wat dacht U van zoiets in een grote plaats?? En een nieuwbakken vervangster ver zocht haar abonné, dat „lawaai-ding" eerst even af te zetten. Dat ging echter moeilijk, want zij sprak met de Centrale van Texels Electriciteits Maatschappij Geurig, krachtig, werkelijk uitmuntend, zo oordeelt men algemeen over Douwe Egberts Pickwick Thee. Gun Uw gezin en U zelf het genot van deze fijne thee met de pittige, kernachtige smaak van een zuivere Engelse melange. Ieder kopje Pickwick Thee is weer opnieuw een heerlijke verkwikking. En let vooral pok op de royale, goudkleurige afschenk, zo verrassend rijk! Ceylon Melange (Geel etiket) Engelse Melange (Rood etiket) Engelse Melange (Groen etiket) op de markt met een partij PANTOFFELS restanten VOOR HALVE PRIJS, allemaal prima beste kwaliteit Dit komt maar eenmaal 1Benut deze unieke kans. Vooral de dames worden verwacht. Vraagt niet hoe het kan, maar profiteert er van. PIET «ROEGOP St. Pancras Tel K 2267 588 rima oordelig Maandags op de markt Op Woensdag 2 Maart a.s zal Ir. van Hoytema van het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland in Hotel Texel te Den Burg een lezing houden met lichtbeelden over de Na de pauze is er gelegenheid tot het stellen van vragen, Aanvang 20 uur. Toegang vrij Telefoon 552, Schagen. Zeer goede financiële uitkomsten per HA. Gemak kelijke teelt op alle grondsoorten. Weinig manarbeid. Weinig risico. Vroeg oogstbaar. Alle gewenste inlichtingen worden gaarne verstrekt, s Maandags in hotel Texel. te Texel der leden op Donderdag 10 Maart 1955 nm 8 uur in hotel „De Zwaan" Den Burg. O a. verkiezing van een Bestuurslid, een lid van de Raad van Toezicht en een plaatsvervangend be stuurslid. De agenda en candidatenlijst liggen vanaf heden ter inzage aan het kantoor der bank. Het Bestuur. voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Taxi, Trouwen, Buitenritten Verwarmde wagens Voor een betere Permanent slaagt U zeker in Oosterend KAPPER BAKKER, Telef.37 De muziek die IJ mint wanneer 'net U zint PLATENVERKOOP Telefoon 153 Overleg en leg wat over Spaar bij de Dagelijks berekend HYPOTHEEK beschikbaar. Inlichtingen: Bij- i kantoor Kooger- I straat 34, tel. 215 FEUILLETON: De zoon Door Tom Lodewijk van ds Burgemeester 14. In één oogopslag had Rob de omge ving opgenomen. Achter de tafel stond Koster recht, in een donkerblauw shirt, nog glimmend van de douche die het garagevuil van hem had afgespoeld. Er hing nog een flauwe lucht van warm eten. Het lamplicht scheen op de al grij ze haren van een vrouw, die door haar brilleglazen verwachtingsvol naar hem opzag. Het meisje stond achter hem. Ah, die Rob, begroette Koster en schudde hem hartelijk de hand. Man van de klok, zoals altijd. Moe der, dit is Rob van Liempden, waar ik je van verteld heb. De vrouw stond nu ook op en gaf Rob een hand. Ze had een blozend fris buitengezicht. Dag.Rob, zei ze en aarzelde even. Haar scherpe intuïtie had het al meteen gemerkt. Dit was een jongen uit een geheel andere kring. Geen arbeidersjongen. Hannes had wel goed gezien. Neem een zit, nodigde Koster jo viaal. Heb je al kennis gemaakt met m'n dochter? Bij de deur al, antwoordde die en thans had Rob gelegenheid haar goed op te nemen, nu ze naast haar moeder on der de lamp ging zitten. Ze was vrij lang, had een athletisch figuur, en in haar gebruind gezicht zagen twee grijs blauwe ogen de bezoeker vrijmoedig en opmerkzaam aan. Het haar was hoog blond en ze droeg het strak langs haar hoofd gevlochten. Rob vond dat ze er zeer verzorgd uitzag, al had ze geen lip penstift of nagellak gebruikt. Haar han den waren mooi, smal, lange vingers, goed onderhouden. Goed type, dacht hij en vond dat Rie Koster helemaal geen gek figuur zou slaan onder de meisjes die hij kende. Het eerste kwartier ging voorbij met de gewone bezoeksdrukte. Sigaretje op steken, koffie, koek d'r bij? een praatje over de garage, over zijn kosthuis. Moe der Koster informeerde bezorgd of hij wel goed te eten kreeg. Rob roemde zijn kost juffrouw. Langzaam zakte zijn onrust. Want de gevreesde vragen bleven uit. Koster en zijn vrouw voelden aan, dat wat de jon zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. VLOEISTOF gen kwijt wilde, hij zelf wel zou vertel len, daar zag hij er open en eerlijk ge noeg voor uit. En verder waren het zijn zaken. Zo kwam Rob op zijn gemak en praatte weldra vrijuit over het werk. Moeder Koster was ijverig bezig met 'n mysterieus haakwerkje en Rie was in 'n lage rookstoel gaan zitten met een boek. Steels gleden Rob's blikken telkens naar het meisje. Ze was prettig om naar te kijken, in haar simpele blauwe truitje, de strakke grijze rok, een paar slanke maar stevige benen gestoken in nylon kousen, bruinieren pantoffelschoenen met platte hakken. Sportief type, con cludeerde Rob waarderend. Hoe zou ze in de omgang- zijn. Waarschijnlijk net als ze er uitzag, zakelijk, flink, geen flauwe kul Zeg, zei Koster toen opeens midden in het gesprek, als jij voor die avond school niets voelt, dan is er toch nog wel een andere manier om er wat bij te leren Rob kleurde als een pioen en was toch blij dat het hoge woord er uit was. En dankbaar, dat Koster hem niet gevraagd had waarom hij er niet voor voelde. De ze mensen hadden een aangeboren tact, constateerde hij, en ze zeilden prompt langs alle moeilijke kwesties heen. Dat hij kleurde was om het meisje, dat er bij zat. Moest ze weten dat hij een stomme ling was? Hoe bedoelt U? vroeg hij een beet je onnozel. Nou, als je bijv. een schriftelijke cursus neemt van een goed instituut. Je kunt er net zo lang over doen als je wilt. Je hebt vrije tijd genoeg. Er zullen dingen zijn die je niet snapt, nou ja. kijk es, ik heb zelf ook op die manier wat meer moeten opscharrelen. Koster HQQFO'en SCISSPIJK] Mijnhardt Kiespijnpoeders. Doos 50 ct. Mijnhard! Hoolopijnpoeders. Doos 50 ct. Alleen ECHT met de naam MIJNHARDT nomen niet nodig hebt. Rob knikte in stemmend en dacht aan Karei de Kale en 't ministerie-Thorbecke. Zo'n cursus autotechniek bepaalt zich tot het nood zakelijke. En als je die ondergrond een maal hebt, dan krijg je misschien de smaak te pakken. In ieder geval, wat je leert is nooit weg. Rob was al half besloten. En Koster zou hem helpen. Hij mócht Koster. En hij mocht deze moederlijke vrouw. En misschien was dit meisje er dan ook j welmaar dat was niet zo prettig. Wordt vervolgd. was op zijn beurt een beetje verlegen, i de jongen moest niet denken dat hij hem zat aan te halen, misschien kan ik je een beetje helpen. Ik ben geen licht als leraar, hoor, maar ik doe het dan maar op zijn janboerenfluitjes. Rob dacht ingespannen na. Een schrif- j telijke cursus. Geen leraar, geen jongens j geen drang tot opschieten. Rustig wer- i ken op zijn kamer. Tekenenopeens I greep hem de bekoring van dat toe- j komstbeeld. Het blankhouten tekenbord, het witte papier, de haken en driehoe- kenzó'n ezel was hij toch niet dat j hij dat niet voor elkaar kreeg? i Kijk es, ging Koster voort, op zo'n i school leer je een hoop dat je strikt ge- I Maak Uw bloed zuiver met Kruschen Salts. En voorkom zo Rhenmatische Pijnen. De bloedzuiverende organen tot jeugdi ge, krachtige werking brengen, het bloed vrij maken van pijnverwekkende onzuiverheden, die zich anders vastzet ten in spieren en gewrichten; dat is het wonder dat zich voltrekt bij een regel matig gebruik van Krusdhen; daarmee bevrijd ge Uzelf van de jammer en de chagrijnige pijnen die U het leven ma ken tot een last. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begin morgenochtend die heilzame kuur-

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4