Ships that pass Dokter Wagemaker en Marsdiep Waarin een klein dorp groot kan zijn Vier maal ,Ja" op het stadhuis De Waal heeft een dorpshuis De heer S. Boon verlaat de P.T.T. „Stormeiland" Cocksdorpers speelden voor Oosterender Sportvereniging Dankzij het feit, dat de ouwe, trouwe ..Marsdiep" een geboren ijsbreker blijkt te zijn, is Texel in weerwil van de ijsbarrière geen dag geïsoleerd geraakt. Wel heeft het vorige week een haartje gescheeld of het contact met de Vastewal was finaal verbroken. Deze foto's zijn Zaterdagochtend omstreeks kwart over negen genomen. Op de bovenste ziet U de Marsdiep uit de monding van de haven van Oudeschild komen, terwijl de Wagemaker pogingen doet de Marsdiep te passeren. Enkele minuten later was het ijs tussen de boten zodanig bewerkt, dat passeren moge lijk werd, getuige het onderste plaatje. Zaterdag 26 Februari werd het dorps huis „De Wielewaal" feestelijk geopend. Nadat het hoofd der school, de heer G. Snoeij, de aanwezigen hartelijk welkom geheten had en een bijzonder welkomst woord gericht had tot de burgemeester, wethouder De Waard, de heer Veldstra, adjunct-directeur van gemeentewerken en de heren Buisman en Kempenaar van de Culturele Raad, dankte hij allen, die meegewerkt hadden aan het tot stand komen van het dorpshuis in De Waal. Er is in zes weken heel wat gepres teerd in De Waal. De oude school is wel veranderd en inplaats van dit oude ge bouw af te danken heeft de dorpsge meenschap er de mooiste bestemming aan weten te geven, die men zich voor De Waal denken kan. Nadat men de laatste jaren dankbaar gebruik gemaakt had van de schuur van de familie Vermeulen voor schooluit- voeringen, bezit het kleinste dorp van Texel thans een mooie zaal, die andere dorpen van ons eiland tot voorbeeld kan dienen. Dit was ook de mening van de burge meester, die de aanwezigen gelukwenste met dit resultaat en vooral wees op de grote betekenis van het initiatief uit de dorpsgemeenschap. In plaats van zich te verdiepen in al lerlei zwaarwichtige theorieën over het nut van dorpshuizen heeft men in De Waal de handen uit de mouwen gesto ken. Dank zij de hulp van de vakmen sen onder de ingezetenen kwam het snel en goed in orde. Burgemeester De Ko ning sprak dan ook de hoop uit, dat het voorbeeld van De Waal navolging zal vinden. Na deze openingswoorden werd be gonnen met het programma, dat door 'n stampvolle zaal aandachtig gevolgd werd. Uit de reacties van het publiek bleek wel, dat het gebodene goed in de smaak viel. Het werd een daverend suc ces voor de jeugdvereniging van De Waal, die met toneelspel en zang voor het voetlicht kwam Het blijspel „De Emigrant" werd uit stekend gespeeld. Trijntje Dijker, Joop Blankenvoort en Adrie de Wolf, die wel de zwaarste rollen hadden, speelden vlot. Ook de wijze, waarop Matty Keij- ser en Cor de Wolf hun rollen naar vo ren brachten, liet niets te wensen over. Met een hartelijk applaus gaf de zaal blijk van waardering voor het spel van deze jongelui. Na de pauze oogstten de dames Plaats man, Keijser en Bakker veel succes met hun modeshow. Op de muziek van Ger- rit Keijser's accordeon werd menig wijs je meegezongen. Het toneelstukje „Ik rook" bracht nog vele lachspieren in beweging. Dolf Keij ser, Leo Brons en Ig Plaatsman wisten de herbergier (G. Snoeij) er handig in te laten lopen, dank zij de hulp van Rie Eelman, Kees Eelman en Jaap Kreeft. Zo werd het kwaad gewroken waarvan Aaf Brak de dupe was geworden. De rest van het programma bestond uit zang van Trijntje Dijker, Rie Eel man en Matty Keijser, die enige beken de liedjes zeer verdienstelijk ten gehore brachten, waarna Ko Splunter, Piet Keijser en Adrie de Wolf vol rhythme enige top-hits zongen. Ko Splunter trok de stoute schoenen aan en zong tot slot alleen, hetgeen door de toehoorders nog eens extra gewaar deerd werd. Het optreden van de gebroeders Keij ser was een der hoogtepunten van de avond. Het moet voor Piet prettig ge weest zijn nu eens voor de dorpsgenoten te fluiten. Piet is in De Waal geen onbe kende, maar men kon in de zaal een speld horen vallen tijdens het kunst fluiten en het daverend applaus bewees wel hoe trots men is op deze beide Waalders. Nadat Piet en Matty' Keijser, als be stuursleden van de jeugdvereniging, mevrouw Snoeij bloemen en de heer Snoeij een boek aangeboden hadden als blijk van waardering voor het werk, verricht voor deze avond, dankte het hoofd der school alle aanwezigen voor hun komst en sprak de hoop uit, dat deze avond aanleiding mocht zijn, nog eens terug te komen. De avond werd besloten met een ge zellig bal, waarbij Gerrit Keijser voor de muziek zorgde. Het was een geslaagde avond, ook voor de schooljeugd. De jeugdvereni ging heeft namelijk de- opbrengst van deze avond afgestaan aan de schoolkas, zodat de leerlingen van de Redmer IJs- kaschool dit jaar vier dagen naar Zuid- Limburg kunnen. Een zeer mooi aanbod, dat de avond nog 'n extra glansje geeft. Velen hebben geholpen en geofferd, al len hebben genoten van de avond, ook de spelers. De Waal heeft nu een dorps huis en de jeugd, in de nieuwe school, profiteert deze zomer van hetgeen de ouderen vreugde gaf in de winter. 12 Maart volgt een herhaling in „De Wielewaal". Ook die tweede avond is bijna uitverkocht. Op lot no. 888 wit kan nog een prijs afgehaald worden. ONVERWACHTE WEGGEBRUIKER Bij de Ruitersplaats ontstond gister ochtend een botsing tussen een perso nenauto bestuurd door de heer Broek man, en een paard en wagen. De chauf feur van de auto moest plotseling uit wijken voor een bromfietser, die uit het Meierboombosweggetje kwam. De auto werd beschadigd. TEXELSE BESTUURDERSBOND De door de Texelse Bestuurdersbond georganiseerde cabaretavond mocht zich in zeer grote belangstelling verheugen. De Oranjeboom was geheel bezet, toen de voorzitter van de Texelse Bestuur dersbond, de heer D. Dapper, de aanwe zigen welkom heette. Hierna bracht het gezelschap Adri van Oorschot een bont cabaret-program ma, waarin wel aardige momenten voor kwamen o.a. „Brein en Hart" met Henny Fontaine en Rudi West, zang van de Spelbrekers en het Babyforum, maar over het algemeen was het een middel matig programma. Talloze bezoekers waren dan ook be slist in hun verwachtingen teleurgesteld. De voorstelling besloot met een wens van het N.V.V., nl. in het jubileumjaar 500.000 leden! De heer Dapper sloot de bijeenkomst en hoopte dat alle leden hun uiterste best zouden doen om het ledental zo hoog mogelijk op te voreen. Als we hieraan meewerken, zullen we op Texel ook spoedig boven de 600 leden zijn. Door ledenwinst van enkele afdelingen in de laatste weken zijn we dit getal al zeer nabij. Met een zeer gezellig bal, o.l.v. de band van Craanen werd de avond be sloten. HOOFD KLEUTERSCHOOL HUWDE „Juffrouw Grietje gaat trouwen" zei den de leerlingen van de Oosterender Kleuterschool met vol verwachting kloppend hart tot elkaar. Juffrouw Grietje staat thans ingeschreven als mevr. G. Medema-van der Vis, want het huwelijk vond gisterochtend plaats. Toen het jonge paar van de kerk naar het feestlokaal ging - het gebouw voor Chr. Belangen te Oosterend, stonden de kleuters daar met vlaggetjes opgesteld en uit volle borst zongen zij him juf toe. Mevr. Medema werd verrast met 'n keurige bijzettafel en de jeugd werd gul onthaald, zodat Oosterend vele blij de gezichten zag. Mevr. Medema is zes jaar aan de school verbonden geweest, waarvan iVz jaar als Hoofd. Oudeschild. De heer S. Boon heeft op 19 Februari, na 35 jaar trouwe dienst zijn werkzaamheden als besteller eerste klas bij de P.T.T. beëindigd. De hulpbesteller, de heer A. Dootjes, neemt de dienst tijdelijk waar en is door de heer Boon nog even met het dorp vertrouwd gemaakt. Simon de post, zoals hij meestal wordt aangeduid, heeft heel wat reizen ge maakt in de afgelopen jaren en heel wat fietsen versleten op zijn tochten naar de P.H. Polder en het Horntje. Vooral bij gladde wegen of veel sneeuw waren dit lang geen pleziertochtjes en we kunnen ons indenken, dat hij daar tegenop be gint te zien nu hij de 6 kruisjes achter de rug heeft. Maar hij bleef er altijd dezelfde bij. Bij mooi of slecht weer, hij maakte al tijd een grapje als hij aan de deur kwam. De bevolking zal hem dan ook stellig node zien vertrekken. Hij is een verwoed knutselaar en hij zal zich tijdens zijn welverdiende rust stellig niet vervelen. Nog vele jaren in goede gezondheid toegewenst! Tot zover onze Oudeschilder corres pondent. Wij hebben ook nog een praatje ge maakt met een bewoner uit de Prins Hendrik Polder, waardoor de heer Boon ook heel wat reizen heeft gemaakt, mooie en kwaje, want wij geven het U te doen als er bergen sneeuw liggen en je fiets telkens vastloopt. Enfin, de moei lijkheden nam hij op de koop toe, want het werk deed hij steeds met plezier en bijzender nauwgezette plichtsbetrach ting, waarvan ons krasse staaltjes ver teld werden. „Je zult zelden zo iemand vinden" zo werd ons verzekerd. De heer Boon had de allerzwaarste dienst van de PTT op Texel en feitelijk had hij zijn tijd er al dik op zitten, want de klok was vaak precies rond eer hij de stoel bij de eigen haardstede kon schuiven. Twee maal ging hij met de post door Oudeschild, nam daarna de tas met wis sels etc. en trok 's middags de Prins in. Ze wisten er daar niet van, dat hij ooit wegens ziekte de strijd had opgegeven. Ja, zelfs gunde hij zich amper tijd voor de vacantie, die aan het eind van het jaar dikwijls nog lang niet verbruikt was. Onze correspondent schrijft, dat hij heel wat fietsen versleten heeft, maar hij heeft ook een motorfiets gehad, doch die namen de Duitsers hem in de oorlog 't Zal moeilijk voor zijn opvolger zijn de sporen van „Siem de Post" te druk ken, want algemeen zeggen zijn men sen „Nee, zo'n besteller krijgen we nóóit meer!" BENOEMD AAN SCHOOL MET DE BIJBEL De heer J. Wittermans, Jutrijp, Fries land, is benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel en wel in de plaats van de heer Van Beijeren, die naar Grevebicht vertrekt. DE WAAL KRIJGT EEN KLEUTERSCHOOL De Waal In een op 22 Februari ge houden vergadering werd besloten tot het stichten van een kleuterschool. Het bestuur is als volgt samengesteld: voor zitter: G. Snoeij, secretaresse: mevr. Janse, penningmeesteres: mevr. Snoeij en de heren C. Witte, L. Witte en Kager. Als hoofdleidster werd aangesteld mej. A. van Heerwaarden. Zodra men gereed is met de voorbe reidingen hoopt men de school te openen ARME KOEIEN Gisterochtend stonden zes koeien op de haven. Van de warme stal in de ijzi ge koude. Zonder dek. Een der dieren rukte zich tenslotte los en sprong de ha ven in. Hij kwam tussen de Dokter Wa gemaker en de wal terecht. Men slaagde erin de koe uit het water te halen. Het arme dier was er zo ernstig aan toe, dat het moest worden afgemaakt in de Noodslachtplaats. De Dokter Wagemaker vervoerde gis terochtend 48 koeien, waarvan er zeker 20 zonder dek waren. P.S. Wie is hier verantwoordelijk voor? DAMES ZAGEN FILMPROGRAMMA De afdeling Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen hield Vrijdagavond met 60 leden in Hotel „Texel" een bij eenkomst, waarop de hoofdschotel een serie films vormde, vertoond door de heer C. P. Laan, echtgenoot van de ijve rige voorzitster. De films toonden ons allereerst een ouderwetse en daarna een hypermoderne (Canadese) keuken, een kleurènfilm uit Aalsmeer, een film over de malaria-bestrijding op Sardinië, en het leven van de grote componist en di rigent Toscanini. De volgende avond is vastgesteld op Dinsdag 15 Maart en wel in samenwer king met het Nut. Het programma wordt dan verzorgd door het echtpaar Boes man, de bekende en succesvolle ballon vaarder. (In de Oranjeboom). Het komt niet iedere dag voor, dat de Ambtenaar van de Burgerlijke Stand twee paartjes tegelijk in het huwelijk helpt. Gemiddeld gebeurt dat slechts om de twee jaar, wat ons aanleiding gaf een plaatje te maken tijdens de huwelijks voltrekking van (v.l.n.r.) J. Zuidema en J. V'iersma en A. Sijtsma en W. J. Zui- dema. Hierboven ziet U de reactie op het verzoek „Geeft elkaar de rechterhand". De bruidegom aarzelt natuurlijk nooit, want hem is dan reeds kond gedaan, dat hij als het Hoofd van het gezin zal worden beschouwd, welk predicaat toch wel aanlokkelijk genoemd mag worden. Natuurlijk zijn cr altijd wel vrouwen, die beweren, dat zij toch maar 't „nekkie" zijn, maar daar praten wij in de witte broodsweken natuurlijk niet over. De leden van de Toneelafdeling van S.V.C., De Cocksdorp, hebben Zaterdag avond in hét geheel gevulde Wapen van Amsterdam te Oosterend groot succes geoogst met hun opvoering van „Storm eiland", een ernstig spel in drie bedrij ven, onder de bekwame regie van de heer G. van der Kolk. De tonelisten wa ren uitgenodigd door de Oosterender Sportvrienden van S.V.O. De opvoering is zeer in de smaak gevallen en dit was te voorzien, want een zeemansstuk moet er bij bewoners van een Kottervissers- dorp toch altijd als gesneden koek in gaan. De voorzitter van S.V.O.de heer C. Daalder, gaf na een kort openings woord het sein tot „halen" en daarop blikten wij in de gezellig ingerichte huiskamer van de vuurtorenwachter Dekker (Gerard van Gogh). Hij en zijn vrouw (Thea Waldus) hebben 20 jaar geleden hun twee van de drie zoons, die het leven van schipbreukelingen tracht ten te redden, verloren. De ramp werd door slechts één opvarende overleefd. Deze, Arie (W. Ran) werd door het echt paar Dekker liefderijk opgenomen. Ook hun zoon Jan (G .van der Kolk) heeft een zware slag moeten incasseren door de dood van zijn vrouw. Hij heeft haar beloofd een reddingsbrigade te stichten net een reddingsboot. Op de medewer king van Arie kan hij echter niet reke nen, daar die liever het luchtruim kiest. De zon breekt echter in zijn leven door als hij in Christien (Riet Beerling) een nieuwe echtvriendin vindt, echter is hij pas helemaal gewonnen als de redding boot gearriveerd is. Als de storm op steekt zijn ze paraat en samen met Arie, de piloot, voeren ze een prachtig ge slaagde redding uit. In dit stuk speelden voorts mee C. Smit als Oom Leo, Joop Stolk als Thijs, Mia Beerling als Hanneke. Aan het slot werden de spelers met 'n EEN WEEK UITGESTELD Het plan bestond om op 5 Maart a.s. de film van Oosterend te vertonen, maar omdat de kottervissers pas volgen de week Zaterdag thuis komen is be sloten de film op 12 Maart te draaien. OOSTERENDER KLEUTERSCHOOL Naar wij vernemen is mej. Ina Schraag, Harkebuurt, benoemd tot hulp onderwijzeres aan de Kleuterschool te Oosterend, terwijl mej. Janny Schaap Rd. benoemd is tot waarnemend hoofd. DAT LIEP GOED AF Karei IJpenburg, De Koog, was zo onfortuinlijk op de Muy door het ijs te zakken. Gelukkig was 'hij weer gauw op het droge, maar. nog lang niet thuis! TELEVISIE TE DEN HOORN Dinsdag- en Zaterdagavond gaf de fa. J. Agter in Loodsmans Welvaren een demonstratie met een- televisie-apparaat. De uitzending kwam beide avonden pri ma door en de belangstelling was goed. GEEN IJSBONDWEDSTRIJDEN Zomin het ijs van de Rogsloot als dat van de Putten bij Oost is tot dusverre geschikt voor het organiseren van wed strijden om het kampioenschap van Texel. Op de Rogsloot bevinden zich nog wakken, die eer groter dan kleiner wor den. Men vertelde ons, dat het reeds te ver in het jaar is om nog mooi ijs te mo gen verwachten. OOSTEREND KRIJGT NIEUWE FEESTCOMMISSIE Morgenavond zal in het Wapen van Amsterdam te Oosterend een vergade ring worden gehouden met het doel een nieuwe Feestcommissie, te vormen uit alle kringen, te kiezen. Dit met het oog op de a.s. viering van de Bevrijding, welke een bijzonder ka rakter zal dragen, nu wij 10 jaar geleden de bezetters zagen afzwaaien. ovatie beloond. Er werd over het algemeen best ge speeld, vooral als wij nagaan, dat ver schillende medewerkers voor de tweede keer op de planken stonden. De heer Daalder richtte zich in een hartelijk dankwoord tot de Cocksdorper Sportvrienden: „U zijt amateurs maar het had in vele opzichten alles van-be- roepsspel", zo merkte hij huldigend op. De voorzitter van SVC, de heer Jac. van der Kooi, zag in deze ontmoeting ook 'n schone gelegenheid tot versterking van de vriendschapsbanden tussen de sport verenigingen. In de pauze was een taart verloot: hij ging naar Wim en Marianne, terwijl een andere taart eveneens in de familie Van der Vis belandde: die werd nl. gewon nen door Nel en verloofde. GEEN CONSULTATIEBUREAU In verband met ongeregelde vaar teden van de boot, gaat deze week,, het Consultatiebureau niet door. Ook de inenting tegen diphtherie gaat niet door. ZAKENNIEUWS TELEVISIE IN OOSTEREND Ook 'de fa. S. Rentenaar, Oosterend, blijft grote activiteit aan de dag leggen: op 17, 18 en 19 Maart zal hij allen die daar belang in stellen in het Gebouw voor Christelijke Belangen vergasten op een interessant 'Televisie-programma. Zie ook de adv. AANRIJDING DOOR GLADHEID In de onoverzichtelijke bocht van de Weststraat, Oosterend, ontstond Zondag middag een botsing tussen een auto, be stuurd door de heer P. Dros Nzn, Oos terend, en een wagen, bestuurd door de 'heer S. Kikkert, Oosterend, Oorzaak: de gladheid speelde parten, toen beiden afremden. Beide voertuigen liepen schade op. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Op de hoek Kaapweg-Minister Ruis- weg te De Koog zal door de Doopsge zinde Gemeente een verenigingsgebouw worden geplaatst. T.z.t. zal een soortge lijk gebouw verrijzen in tuin tegenover de Vermaning te Den Burg. TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f 0,2-0. Onder adres te bevr. (nier. eerder dan il u. in Boekn.) en onder or. f 0.20 meer Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Te k. 55 kippen met hok of zonder hok R. de Jong. Hoofdweg E 12, Eierland Voerbieten te k. F. M. Roe per 't Noorden Tel. O 53 Te k. een electr. kuikenkap voor 250 kuikens tebëvf. W. Verseput, Rio Grande -f' Te k. 4 1-pers. kribben met stro zak. een grote tafel, een kl. tafel zeer geschikt voor kam- peerhuisje. Den Hoorn 26 Verloren Zaterdagavond in Den Burg 2 bankbiljetten v. f10 Gaarne terug tegen hei- Witte, Kogerstr. 6 Aangeb. kinderstoel en kinderwagen A. Lap Jacz. Kerkstr. 44, Den Hoorn Gevr. 1 p. goede gebr. kunstschaatsen metleer werk Br. no. 619 bur. Tex. Crt Te k. pr. stofz.. lin nenkastje, 2 spiegels, stenen filter, parapluistandaard en enige huishoudelijke artikelen Te bevr. Schilderend 10, 3 Maart van 3 tot 5 uur Gevr. flink meisje voor 3 haive of 1 dag per week E. Lap. Parkstr. 5 Te k. een partijtje best gewonnen hooi zit in de schuur Kogerstr. 48 Gevr. dagmeisje of werk ster Adr, bur. Tex. Crt.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2