Coöp. Boerenleenbank boekte 40 nieuwe leden Onder de Pomp Bloembollencultuurjubileert Oud-Leerlingeo bijeen Schapenteelt, Groenbemesting en Arbeidsvraagstuk WONING VOOR HOOFD DER SCHOOL Door architectenbureau J. W. H. C. Pot en J. F. Pot-Keegstra, Amsterdam, werd namens B. en W. ten Raadhuize openbaar aanbesteed, de bouw van een woning voor het Hoofd der Lagere School aan de Prof. Keesomlaan te Den Burg. De uitslag was: (alles in massa) Jac. Drijver Zn f 35.000,Fa. D. Trap f 34.938,Fa. J. J. van Wessem f 35.200,—; Fa. C. H. F .Duin f 34.190,—; Fa. Wed. I. Voigt f34.220,—. BRANDSPUITHUISJE DE KOOG Door B. en W. werd Zaterdag aanbe steed de bouw van een brandspuithuisje te De Koog. De uitslag was: D. Trap, Oosterend f5680,—; Fa. Wed. I. Voigt f 5810,en Fa. Jac. Drijver Zn f 5775,—. 55 JAAR GETROUWD Het echtpaar J. Wetsteen en J. Wet steen-Peper, Witte Kruisweg, Den Burg, hoopt Dinsdag 22 Maart de dag te her denken, waarop zij vóór 55 jaar in de echt werden verbonden. Beiden genieten nog een goede gezondheid. Nog vele jaren! BEROEP AANGENOMEN Naar wij vernemen heeft Ds C. J. J. Janse, voorganger bij de Hervormde Gemeente van De Waal en De Koog, het beroep door de gemeente Doetinchem aangenomen. VRIJDAG VOOR DE DERDE MAAL! De Waal Ook de herhaling van het programma van 26 Februari jl. werd 'n succes. Het Dorpshuis was Zaterdag weer tot de laatste plaats bezet. Vrijdagavond a.s. volgt, bij voldoende langstelling, de laatste uitvoering. Er zijn reeds tientallen kaarten ver kocht. Velen kwamen al voor de tweede maal. Profiteert van deze laatste gele genheid. Er is natuurlijk weer bal na. Dus Vrijdag allen op naar „De Wiele waal". AANVULLENDE PUBLICATIE CULTURELE RAAD Woensdag 16 Maart De Koog, gemeenteavond Ned. Herv. Gemeente. Donderdag 17 Maart Zuid-Eierland, Kapel, Toneeluitvoering „Morgenrood". Vrijdag 18 Maart De Cocksdorp, Wijkgebouw, Ned. Herv. Gemeente, Toneeluitvoering „Morgen rood". De Waal, Dorpshuis „De Wielewaal", jeugdtoneeluitv. „De Emigrant" (nog onzeker). Zaterdag 19 Maart Den Burg, Landbouwhuishoudschool, ge zamenlijke avond oudleerlingen land bouwhuishoudschool en oudleerlingen landbouwschool. BELANGRIJK NIEUWS VOOR TONEEL- EN JEUGDVERENIGINGEN, SCHOLEN EN FEESTVERENIGINGEN Vrijdag a.s. zal van 5,30 tot 6,30 uur in Hotel „Texel" een bescheiden tentoon stelling worden ingericht van toneel spelen, wagenspelen, kinderspelen en volksspelen. De entree is gratis. Het bijeengebrachte materiaal is zeer geschikt om in het kader van de viering van het a.s. bevrijdingsfeest te worden gebruikt. Het materiaal is afkomstig uit verschillende bronnen. De Nederlandse Jeugdgemeenschap, Jeugdorganisaties en verschillende uitgeverijen leverden er hun aandeel aan. Het gemeentebestuur overweegt die verenigingen of scholen, die er toe zou den besluiten uit het bijeen gebrachte materiaal een keuze te doen in verband met de viering van het komende bevrij dingsfeest, in de met een opvoering ver band houdende kosten tegemoet te ko men door him gratis te doen beschikken over de betreffende tekstboekjes. Voor de bezoekers van de vergadering met de bevrijdingscomité's is de ten toonstelling ook nog in de avonduren te bezichtigen. De tentoonstelling omvat: 11 toneel spelen in meerdere bedrijven; 10 wagen spelen; 2 één-acters; 4 jeugdspelen; richtlijnen: herdenkingsdiensten, volks spelen en jeugdspelen. Uw bestelling kunt U ter plaatse op geven aan de secretaris van de Culturele Raad. TEXELSE MARKT Aangevoerd 14 Maart 1955 6 koeien 650750; 30 biggen 4060; 74 nuchtere kalveren 3045. Zeg Sieme d'er is an de Burg gien weuninggebrek meer. Hoe kom je deer zo bee, Kees? Nou ik ben guster de Burg er's rondlöpe en ik telde maar effies veer tien hüze die niet beweund ware. Ja, dat is gien smoessie van me, maar de waarheid. „OP EEN MOOIE DAG IN MEI" „Het Klein Toneel" is voornemens om op Zaterdag 2 April in het „Eigen Ge bouw" te Oudeschild het vrolijke spel met zang in drie bedrijven door Rosita Peters, getiteld „Op een een mooie dag in Mei" op te voeren". „DAT PAST IN HET LANDSCHAP" Het dezer dagen door de fa. Wed. I. Voigt te Den Hoorn opgeleverde ge bouwtje ten behoeve van de a.s. auto matisering van ons Texels telefoonnet, ziet er uit als een miniatuur schapen- boet je, terwijl het interieur gelijk is aan ieder ander voor dit doel opgetrokken bouwsel. Het staat naast de speeltuin van Loodsmanswelvaren. VISSERIJFILMS TE OOSTEREND Zaterdag 19 Maart zal te Oosterend voor alle vissers van Texel en andere belangstellenden een voorlichtings-film- avond worden gegeven. De heer J. Reu ter zal namens het Nederlandse Visse rij Proefstation en Laboratorium voor Materiaal Onderzoek een inleiding hou den, de heer Ir Balham van de Techni- scl e Hogeschool te Delft, afdeling scheepsbouw, zal een causerie met film verzorgen over het Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen. Voorts - na de pauze - een Portugese kleurenfilm over de kabeljauwvisserij bij New Foundland, beugvisserij en een Engelse trawlfilm over de visserij in de Barendszee, en andere natuurfilms. Za terdag vermeldt een adv. nadere bijzon derheden. HELPT DE NARCISVLIEG BESTRIJDEN! Voordat de narcisvlieg haar vleugels uitslaat, dienen we te zorgen, dat de niet gekookte partijen worden nagelopen, de vliegbollen worden opgespoord en de larven gedood. Ook dat het opslag wordt verwijderd, dat zo hier en daar nogal eens voorkomt, o.a. ook in weilanden. Vandaar dat ik 'n beroep doe op Uw aller medewerking, zowel van kwekers als landverhuurders, cm met elkaar dit opslag zo spoedig mo gelijk op te zuiveren, teneinde besmet ting te voorkomen. Voor de narcissencultuur op Texel is dit van het allergrootste belang, want deze kunnen we alleen behouden door een gezond product te kweken en zo mers af te leveren. Het totaal van de met narcissen be plante oppervlakte bedraagt: 379,50 ha, vorig jaar 385,29 ha. NEDERLAND-DENEMARKEN VOOR DE TELEVISIE Zowel in Hotel „De Graaf" - fa. J. Ag- ter -, Hotel „De Lindeboom - fa. M. Bakker -, te Eierland - fa. C. Dros, in „Het Wapen van Amsterdam" - fa. Ren tenaar -, als in garage Vonk, hebben zeer vele belangstellenden genoten van hetgeen dankzij de televisie van de wed strijd Nederland-Denemarken te zien was. En dat was fantastisch goed: gedu rende practisch de gehele wedstrijd was het beeld af en zodoende kon de strijd goed gevolgd worden. Het is eigenlijk wel sneu voor die andere eilandgenoten, die helemaal naar het Stadion waren gereisd, uit de pen van een expert te vernemen, dat de televisiekijkers beter „zaten" dan velen in het Stadion zelf! Hij schreef: „Wat voor vele bezoekers in het stadion een gewriemel van kleine mannetjes rond een knikker was, werd voor de TV-schouwers een overzichtelijk geheel, waarbij men zich zelden behoef de af te vragen wat er zoal met de bal gebeurde. Vooral de individuele techniek, de balbehandeling en het positiekiezen wa ren op het scherm goed, misschien nog beter dan in het Stadion, te volgen. De pass van Timmermans bijv., waaruit Abe Lenstra de gelijkmaker scoorde, kan niemand beter gezien hebben dan de mensen voor het TV-apparaat. Een heel enkele keer konden de came ra's de overkant van het veld niet gauw genoeg „groot" in het vizier krijgen, maar ook dat kan in de toekomst bij een iets vlotter gebruik van de zgn. zoemlenzen beter worden". Na de voetbalwedstrijd bleven velen nog een ander programma volgen, voor al de paardensportliefhebbers hebben daarvan met volle teugen genoten: het betrof de directe reportage uit Dort mund van het internationaal concours hippique om de Grand Prix d'Allemag- ne. Veelal was dit nog spannender dan de voetbalmatch. Wij twijfelen niet of op Zondag 3 April zullen weer zeer velen - de zalen waren „uitverkocht" - de strijd tegen België willen volgen. En het zou ons niet verbazen als gasten van nu op 3 April achter hun eigen televisie-toestel tronen! Na de eerste wereldoorlog, waarin het bloembollenvak harde klappen kreeg te incasseren, herleefde het bloembollenbedrijf en gedurende een reeks van ja ren breidde de teelt, zowel als de export zich gestadig uit. Het ging goed in het bollenvak. En vooral de jaren 1925-1930 zullen als de vette jaren in herinnering blijven. Maar juist in deze jaren werd de kiem ge legd voor de débacle die in 1931 zou volgen. Want door de gunstige uitkomsten in het bloembollenbedrijf gingen vele land- en tuinbouwers, die toen onder de gevolgen van een zware depressie leden, zich ook op de bloembollenteelt toeleg gen, terwijl bijna alle bestaande bloembcllenbedrijven hun kwekerijen uit breidden. Toen de voorzitter van de Coöp. Boe renleenbank, de heer C. H. Roeper Lzn., Donderdagavond in Hotel „De Zwaan" de algemene ledenvergadering opende, kon hij een flink aantal leden begroeten. Dat is wel eens anders geweest, b.v. in de jaren, dat wijlen de heer T. Zegel als trouw lid steeds speciaal verwelkomd werd. Wellicht is de bijzondere belang stelling, welke de vereniging tijdens haar gouden jubileum ten deel viel, aanleiding geweest om óók eens het „al ledaagse" terrein van de Bank te ver kennen. De voorzitter noemde de economische toestand van ons eiland gunstig. Hij verwelkomde in het bijzonder de ere leden C. S. Zijm en H. Leber. Nadat de kassier, de heer Th. Graaf, de notulen en het uitgebreide jaarver slag had uitgebracht, werd de balans en de verlies- en winstrekening behandeld. Daar alle leden deze reeds thuisge stuurd kregen, kunnen wij met enkele cijfers volstaan: Beschikbare middelen f3.137.748,28; Debiteuren f2.862.425,78; Beleggingen f 1.068.070,77; Kantoorge bouw f 20.273,36; inventaris f 21.682,80; Te vorderen rente f 10.029,82; Totaal f 7.120.230,81. Spaarbank: f 3.355.844,24; f 1.142.400- Dagelijks opzegbaar Voor één jaar vast y/^io Spaardepositobrie- ven f 1.591.18; Rekening-Courant f2.227.563,64; Reserves f382.111,27, waarvan f 367.000,aan reservefonds. Saldo winst f 7.259,58. Verlies- en Winstrekening: Betaalde rente f 115.630,07Onkosten f86.826,47; Ontvangen rente f 185.627,27. Spaarbank: Ingelegd f 1.958.627,25; Te rugbetaald f 1.341.769,43; Saldo per 31 December 1954 f4.499.835,42. Uitgegeven beekjes in 1954 561, waarvan 115 ten be hoeve van pasgeborenen met een gratis inlage van f 2, Totale omzet: f 31.981.062,35. Kasomzet: Ontvangsten f 5.928.456,57; Uitgaven f 5.935.117,69. Aan het einde van het boekjaar be droeg het aantal leden 1237 (1213); Spaarders 4699 (4385); Voorschotnemers 327 (300); Rekeninghouders 1127 (1093) Boekingsposten 111.382 (95.052); Kaspos- ten 21.261 (19.390). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn van 1953. Bestuur. De heer C. H. Roeper werd bij enkele candidaatstelling herkozen. Daar de heer S. Wuis Azn, voorzitter van FILMNIEUWS „EEN MEISJE OM TE STELEN" In deze film zien wij Esther Williams in een romantisch en muzikaal zwem feest temidden van Florida's prachtige cypressen-tuinen. Zij speelt de ster van een water-revue en heeft alles wat haar hartje begeert, behalve dan de aandacht van haar baas, die meer aan zijn zaken denkt dan aan haar verleidelijke glim lach. Door omstandigheden gedreven komt ze met een andere jongeman op de proppen, maar dan wordt „hij" ook ac tief en het slot is een happy ending. In deze film zien wij ook nog een sen sationeel waterfestijn achter acht race- boten. In een der slagzinnen is deze rol prent treffend geschetst: „MGM's vacan- tiereis naar het Paradijs. Wie zou dat niet willen meemaken?? de Raad van Toezicht niet meer her kiesbaar was, werd bii enkele candi daatstelling gekozen de heer F. R. Keij- ser, tot lid. De heer Wuis werd door de voorzitter dank gebracht voor het werk, dat hij sinds 1941 als lid van de R. v. T., en sinds 1948 als voorzitter van die Raad voor de Bank had verricht. De heer F. L. de Grave werd bij enkele candidaat stelling gekozen als plaatsvervangend bestuurslid als opvolger van de heer P. J. Witte, die de heer Wuis als voorzitter van de R. van T., opvolgde. Nieuwe leden. Er traden ruim 40 nieuwe leden toe. Wegens vertrek moes ten 7 leden hun lidmaatschap opzeggen: wie de gemeente verlaat, zo is de regel, kan niet langer lid zijn. Op voorstel van de heer J. Witte, ,,'t Hoffie", werd de heer S. Wuis tot ere lid benoemd. Om half elf volgde sluiting. Leverbare bollen werden aan de markt onttrokken om te worden opge plant. Grote hoeveelheden afgebroeide narcissen werden uit Engeland geïmpor teerd en in Nederland voor veel geld aan de man gebracht. Bollenhandelaren bezochten Gronin gen, Friesland, Drente, Brabant, Zee land, plaatsen dus waar voorheen nooit bollen waren geteeld, en deden goede zaken. Veilingen hielden propaganda- avonden, vakonderwijzers zwierven uit en gaven onderricht in de teelt van bloembollen. Ook op Texel werd dapper meege daan. Ook hier onderwijs in bloembol lenteelt waarvoor veel animo bestond. Maar niet alleen boeren leerden bollen kweken, ook allerlei anderen wilden 'n gok wagen en staken hun geld in de bol len. En niet alleen in de goede handels- soorten, maar vooral ook in de z.g. nieu we aanwinsten. Nieuwe soorten, die zorgvuldige be studering en beproeving vereisen om hun juiste waarde voor de toekomst te leren kennen en waarin dus een groot element van onzekerheid en risico ligt. Maar hier werd zelfs niet aan gedacht. Met nieuwe soorten was geld te verdie nen, 50, 100, 1000 gulden voor een kilo werd graag betaald voor soorten die he melhoog werden aangeprezen en die en kele jaren later totaal waardeloos ble ken te zijn en in het surplusfonds te recht zouden komen. 's Winters tentoonstelling in het hou ten gebouwtje te Sassenheim, toen al „Monte Carlo" genoemd. Nieuwe soor ten tulpen en narcissen op hun voorde ligst opgesteld werden graag gekocht. Want het ging immers goed in het bol- lenbedrijf. Maar deze vermeende welvaart bleek een schijnwelvaart te zijn. Niet ontstaan door inkomsten uit de export, maar ont staan door de enorme uitbreiding. Grote hoeveelheden bloembollen, die eigenlijk moesten zijn uitgevoerd naar het buiten land werden opgeplant met als gevolg het op peil blijven der prijzen. Ook Texel deed mee aan de uitbrei ding, vooral in 1929 toen, tengevolge van de vorsischade de narcissen en vooral de gele crocussen duur waren. Velen koch ten herfst 1929 gele crocussen voor f 400,of meer per Hl, maar veel ple zier hebben de kopers daar niet van ge had, want in de zomer van 1930 waren ze niet meer dan f 100,waard en in 1931 waren ze al zo goed als waardeloos. Zo ging men dus vrolijk verder tot dat in 1930 de muziek verstomde. Wel iswaar bereikte de export dat jaar nog een recordwaarde van 46 millioen gul den (in 1931 zou dit tot 29 mill, vermin deren met eenzelfde uitvoerhoeveelheid van 45 mill, kg), maar in de zomer van 1930 doemden donkere wolken op (o.a. verscherping der economische wereld crisis) en daalden de prijzen, doordat het De voorzitter, de heer De Lugt, ver welkomde een groter aantal aanwezigen dan door de kou en overige drukte ver wacht werd en in het bijzonder de spre kers voor die avond en de Jury, welke met een hete rug in Oudeschild voet aan wal hebben gezet, vanwege het hollen op de Dr Wagemaker: van stuur- naar bakboord, opdat de boot de haven toch maar zou bereiken. De eerste spreker was de heer Aat Boerhorst over de „Schapenhouderij". Het Texelse schaap is volgens spreker ontstaan uit het Peilstaartras, gekruist met diverse Engelse schapenrassen, waarna hij ons de typische kenmerken opsomde van het thans dominerende schapenras. De hoofdbron van bestaan is momenteel niet meer in de schapen houderij gelegen, maar moet worden gecombineerd met het aan het bedrijf aangepaste aantal stuks rundvee, zodat minstens één keer in de 4 jaar het land kan profiteren van een gift stalmest. Achteréénvolgens liet spreker alle gebeurtenissen, welke zich in een vol jaar in het schapenleven voltrekken, de revue passeren. Hier en daar konden we even een practische tip opvangen, al hoewel sommige redeneringen ook nog wel voor verbetering vatbaar waren, hetgeen in de discussie wel tot uiting kwam. De heer Boerhorst bekeek de toekomst voor de schapenhouderij van de opti mistische kant, met het oog op de vlees- en wolprijzen en besloot met de wens, dat de inspanning en arbeid, gewijd aan de schapenhouderij nog in lengte van jaren beloond zal worden. Als tweede spreker trad op de heer A. v.d. Geest, welke ons zo het een en ander vertelde over: „Groenbemesting". Als men vroeger de grond in een be paald gebied ten naaste bij had uitge bouwd, trok men met hebben en hou wen naar een andere streek en vestigde zich daar. Later liet men het land eens in de 3 jaar braak liggen, hetgeen voor die tijd een verbetering scheen. Zoiets is nu vanzelfsprekend niet meer moge lijk. Wil men tegenwoordig verzekerd zijn van een goed gewas, dan is de eer- I ste eis, dat de grond in een goede con ditie verkeert en hiertoe kan groenbe mesting een steentje bijdragen. Dit mag echter niet gepaard gaan met een be zuiniging van de overige bemesting, tenzij in zeer speciale gevallen, bv. stik stofgift op vlas. De voornaamste voordelen van groen bemesting zijn wel, dat de hoeveelheid stikstof in de grond bij het verbouwen van vlinderbloemige gewassen aanzien lijk wordt verhoogd, evenals het humus- gehalte, wat ook een kleine verhoging vertoont. Het mobiliseren van voedings stoffen uit de diepere grondlagen is ook van veel belang, terwijl de ondergrond dieper los, en de oppervlakte niet zo aan de veile zon is blootgesteld. Daar tegenover staat echter dat men geen stoppelbewerking kan uitvoeren, wat voor sommige percelen wel wat be zwaarlijk is. Spreker pleitte voor een vast bouw plan om dan systematisch één keer in de 3 of 4 jaar weer met een groengewas op hetzelfde perceel terug te komen. De gestelde vragen werden op zeer goede en tactische wijze door spreker beant woord, waar de meesten van ons een voorbeeld aan konden nemen. De laatste spreker was de heer A. Hin, die zijn voordracht betitelde vol gens het spreekwoord „Als het getij ver loopt, verzet men de bakens". Het onderwerp, dat naar aanleiding hiervan naar voren werd gebracht was wel zeer actueel en interessant. Men zou het de naam hebben kunnen geven van: „Arbeidsvraagstuk". Spreker schetste ons hoe de 3 productiefactoren, Natuur, Kapitaal en Arbeid, door ver loop van tijden ten opzichte van elkaar zijn gewijzigd en vermeerderd. In de tijd van de eerste mensen verliep het productie-proces zonder de factor kapi taal en een weinig arbeid, de natuur echter voor 100°/o. Successievelijk is dit veranderd in een toename aan arbeid en een begin van kapitaal. Deze ontwikke ling is de gehele geschiedenis door ei genlijk zo verlopen. Totdat de factor arbeid op een zodanige manier in het minimum kwam, dat dit ontegenzegge lijk zou leiden tot een heel verkeerde verhouding in het productie-proces. De Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Afdeling Texel van de Algemene Vereni ging voor Bloembollencultuur hebben wij de voorzitter, de heer H. Bruin, verzocht om een histo risch overzicht van de bloembol lenteelt op ons eiland. Hierbij gaat het eerste artikel. enorme aanbod niet meer te verwerken was. Aan de handel in nieuwe soorten kwam plotseling een einde en velen wa ren bezitters van nieuwigheden die toen ai onverhandelbaar bleken te zijn. Enig idee van de enorme narcissen- uitbreiding in die jaren krijgt men als men ziet dat er in 1929 ruim 1300 ha met narcissen werd beplant tegen 950 ha in 1928. Hierbij waren 100 ha spur- ren en 90 ha Sions. Thans, in 1955, staat er 1000 ha narcissen waaronder 2 ha Spurren en 25 ha Sions. Waaruit we toch wel kunnen zien dat ook het verbruik der Sions flink is afgenomen. De situatie was dus verre van roos kleurig toen in het voorjaar van 1930 de afd. Texel werd opgericht. In een in Februari gehouden bijeenkomst werd 'n voorlopig, comité gevormd, bestaande uit de heren Dr M. D. Dijt, S. J. Flens, H. Leber, J. G. van Leeuwen en J. List. Dit comité stelde zich in verbinding met de Alg. Secr-Penn., de heer Voors, die in een op 12 Maart gehouden bij eenkomst, doel en werkwijze der vere niging uiteenzette, waarin de afd. werd opgericht. Op 26 Maart werd de eerste vergade- ring gehouden en het bestuur gekozen. Voorz. H. Leber, Secr. Dr M. D. Dijt, Penn. J. G. van Leeuwen, S. J. Flens en J. List, comm. De afd. startte met 37 leden. We zouden nu dus twee verenigingen naast elkaar krijgen, want reeds in 1908 was er op Texel een afd. van het Hall. Bloembollenkwekers Genootschap (H.B.G.) opgericht, waarvan de meeste Texelse kwekers lid waren. Gedurende een reeks van jaren tot aan 1942, toen het H.B.G. - in de Alg". Vereniging werd opgenomen, is er door de beide afdelingen op de meest pret tige wijze samengewerkt. H. Br. Wordt vervolgd. „HANDVAT LIET LOS" Het is goed nu en dan alle onderdelen van Uw voertuig te controleren. Anders kan U overkomen, wat de heer R. Schaap, Oosterend, Zondag op de Oos- terenderweg meemaakte: een handvat liet los, waardoor hij een ernstige val maakte. Dokter Renout verleende me dische hulp: de onfortuinlijke brom fietser had een gapende hoofdwonde op gelopen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Donderdag 17 Maart, 8 uur Zuster- kring. Verwelkoming Ds T. van der Zwaag. Opgeven voor Eilanddag. HERV. GEMEENTE DEN BURG Vrijdagavond 8 uur Gemeente-avond in „Eben Haëzer". Spreker de heer Schreuder over „De Jordaan". techniek stond echter niet stil en deze heeft er voor gezorgd, dat zij, door de uitvindingen aan nieuwe machines etc., een gedeelte van de arbeid kon vervan gen, zodat hierdoor het evenwicht be houden bleef. Een gedeelte van de ar beid werd dus vervangen door het meer aanwenden van kapitaal, terwijl de na tuur hetzelfde bleef. Spreker liet ons schematisch zien, hoe het voor enkele jaren terug was ge steld met het aantal werkkrachten op de bedrijven. Dit was rijk gevariëerd. Elk seizoenwerk vroeg z'n arbeidskrach ten en zodra dit was gebeurd, werd de hoeveelheid personeel weer terugge bracht op het oorspronkelijke aantal. Maar hoe is dat nu en hoe zal dit in de toekomst zijn? Nu zijn er geen - of bijna geen - ar beiders te krijgen, welke willen mee helpen om de seizoenwerkzaamheden te verrichten, dus men zal het moeten zoe ken in de factor kapitaal door het aan schaffen van meer, nieuwe, doelmatige en bedrijfszekere machines, om hierdoor de arbeid te kunnen verminderen, zodat men het gehele jaar door de werkzaam heden kan verrichten met een gelijke personeelssterkte, hetgeen in het buiten land al heel veel gebeurt. Hierna kwam de critiek van de Jury, welke deze keer met een sisser afliep. De voordrachten waren volgens Ir Tiec- ken goed gekozen, beter verzorgd en hu- moristischer voorgedragen dan vorig jaar, hetgeen ongetwijfeld z'n oorsprong vindt in de cursus „Spreken in het open baar", welke de heer Laan de afgelopen winter heeft gegeven. Om kwart over elf werd deze zeer interessante lezingswedstrij d door de voorzitter beëindigd, nadat hij de Jury, sprekers en verdere aanwezigen had bedankt voor het welslagen van deze avond. G. B.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2