maar 1954 was voor onze pluimveehouders een goed jaar JNu zakken de prijzen weer A :»ii Op reis Jaarvergadering School met de Bijbel *t)e wts/tapet/n^. van dvmsfe tang. 1954 is voor de P.T.V. „Texel" wat de aanvoer van eieren betreft een topjaar geworden: 5.425.620 stuks kippeneieren, 7.352 eendeieren, 278 ganzeneieren, 284 kalkoeneieren en 47 parelhoeneieren. Totaal dus 5.433.581 stuks, waarvoor f 696.044,35 werd uitbetaald. (Voor de kippeneieren zelf f 696.238,08, maar voor 2de soort kippeneieren werd f 894,48 ingehouden). Aan Alkmaar werden over 1954 afge leverd 5.061.927 stuks. In 1953 bedroeg deze aflevering 4.411.613 stuks. De hoogste plaatselijke aflevering dateert in de week van 7 Augustuls, nl. 119.156 stuks. De laagste aflevering is van de week van 13 November nl. 3288 stuks. Aanvoer van Pluimvee etc. Op onze vorige jaarvergadering werd besloten om van het aangevoerde pluim vee enz. 1%% provisie te heffen. Dit tot dekking van de onkosten. Met in gang van de week van 8 Maart werd voor het eerst l%°/o kosten van het aangevoerde pluimvee ingehouden. De provisie vanaf 8 Maart tot en met 31 December bedroeg in totaal f 439,49. Omzet pluimvee 8-3 tot 31-12 1954 f29.299,33; Aangevoerd Pluimvee 1-1 tot 7-3 1954 f 3.726,21Totaal geldelijke op brengst der aanvoer f 33.025,54. Over 1953 bedroeg de geldelijke opbrengst f 30.338,22. Over 1954 was de omzet in pluimvee dus hoger f 2.687,32. Steeds meerdere pluimveehouders gaan er toe over om het slachtpluimvee via de vereniging af te zetten. De uit betaling voor de aangevoerde dieren is gebaseerd op de wicht. In enkele uit zonderingen wordt wel eens per stuk betaald, doch dit komt heel weinig voor. Er wordt steeds naar gestreefd om U de grootst mogelijke opbrengst te verzeke ren. Gebouwen. Aan het pakhuis werd een stuk aange bouwd. Het bestaande kantoor werd ook nu geheel als pakhuisruimte aan gewend. Dit is vooral aan de stalling der auto veel ten goede gekomen. Bovendien beschikken wij nu over een grotere be drijfsruimte. De nieuwbouw van het kantoor is ook een grote verbetering. Wij beschikken nu over twee ruime vertrekken. Het geheel is keurig afgewerkt. Aan de bouwers komt dan ook een woord van lof toe. Aanvankelijk was er nog al enig be zwaar tegen de kosten van deze nieuw bouw. Nu alles gereed is valt het nog al mee en mogen we blij zijn dat deze kosten van nieuwbouw'zijn gemaakt. In de toekomst kan hierop worden afge schreven. Leden Het aantal leden bedraagt per heden 558. Er zijn enkelen uitgevallen door overlijden en vertrek. Vorig jaar be droeg het aantal leden 578. Personeel 1954 was voor de Pluimveehouders 'n heel goed jaar. Vorige keer waren wij wat pessimistisch gestemd, maar de prij zen trekken weer wat op. De aanvoer steeg met ruim 700.000 eieren en gaf 'n hogere opbrengst in vergelijking met '53 van f 39.789,89. De kippenstapel kan op Texel dus een woordje meespreken. Al dus de voorzitter van de PTV „Texel", de heer Jac. Keijser, die de Donderdag avond in „De Lindeboom" gehouden vergadering best bezocht zag. In verhouding tot het totaal van het uitbetaalde bedrag, zo vervolgde de di recteur, de heer P. Sluisman, is de in houding voor de 2de soort eieren zeer gering. In feite is de aanvoer der twee de soort veel hoger. In de administratie over het afgelopen jaar komt nl. voor een bedrag van f 11.893,30 als ontvang sten voor afgeleverde eieren aan de Bakkers. Dit is voor vuilschalige en gekneusde eieren. De gemiddelde prijs per honderd eie ren was in het afgelopen jaar f 12,83 per honderd stuks. In 1953 was deze ge middelde prijs f 13,99 of f 1,16 per hon derd hoger. De hoogste prijs per kg werd gemaakt in de week van 20 No vember, nl. f 3.09 per kg. De laagste prijs per kg dateert in de week van 3 April, nl. f 1,64 per kg. De hoogste aanvoer dateert in de week van 10 April, nl. 126.648 stuks. De week van de laagste aanvoer was op 7 Augustus nl. 79.128 stuks. Het was ons dit jaar ook wederom mogelijk om belangrijke bedragen boven de weeknotering der VECE uit te keren. Deze extra uitkeringen liepen over 37 weken. De totale kosten van de extra uitkeringen beliepen in totaal f 7.406,97. Per kg bedraagt deze extra uitkering 2,3 cent of per honderd eieren plm. 14 ct. Aan winstuitkering werd van de VECE en Alkmaar in totaal ontvangen f 5.061,31. De uitkering aan de pluim veehouders bedroeg zoals reeds ge noemd f 7.406,97. Door de PTV is dus aan de ontvangen uitkering van de VECE en Alkmaar nog toegevoegd f 2.345,66. Het aantal eieren dat plaatselijk werd verkocht was zeer belangrijk. De afle vering aan de Detaillisten en Bakkers beliep in totaal 364.184 stuks. Gemiddeld dus 7.000 stuks per week. Het vorige jaar was deze aflevering ter plaatse 297.133 stuks. Over 1954 zijn dus meer verkocht 67.051 stuks eieren. Dit is een verblijdend teken aangezien aan deze plaatselijke handel ook weer wat extra wordt verdiend wat uiteindelijk toch weer aan de pluimveehouders ten goede komt. Door huiselijke omstandigheden was het, tot onze spijt, de heer Maas helaas niet meer mogelijk om bij de PTV werk zaam te blijven. De heer Maas is een groot aantal jaren bij de PTV werkzaam geweest. In al die jaren heeft hij zich doen kennen als een plichtgetrouw en nauwgezet persoon. Door onze voorzit ter is hem een enveloppe met inhoud overhandigd. Dit als blijk van waarde ring voor de diensten die door hem aan de PTV zijn bewezen. Het werk van de heer Maas wordt door de heer W. van Heerwaarden voortgezet. Allen, die tot het verdere personeel behoren, hebben ook in 1954 wederom met ijver en nauwgezetheid hun werk verricht. We mogen ons gelukkig prijzen dat ons personeel tot de oude garde be hoort. Bestuur enz. Onze voorzitter is toegevoegd be stuurslid aan de E.V. Alkmaar. Hij be zoekt daar doorlopend en regelmatig de gehouden bestuursvergaderingen. Steeds komt hij voor de belangen van de PTV op. De eieren worden nu 2 maal per week vanaf het pakhuis rechtstreeks per autodienst naar Alkmaar vervoerd. Dit voldoet uitstekend. Wij hebben nu steeds directe beschikking over ons pak- materiaal. Bovendien beschikken wij nu direct over de gelden van de eieren. Via de Bank werden ons valutadagen en om- zetprovisie in rekening gebracht. De kos ten hiervan waren niet gering. Tenslotte memoreert de directeur de gehouden pluimveecursus met als leider de heer Vergaay. In het geheel kan deze cursus ook nu weer als zeer geslaagd worden beschouwd. De pluimveehouders hebben op de avonden hun kennis we derom kunnen verrijken. In de praktijk zullen vele dingen tengoede komen. De resultaten van de pluimveehou derij zijn volgens de deskundigen goed geweest. Zij die hun dieren op de juiste wijze hebben verzorgd en vrij van ziek ten zijn gebleven hebben in het afgelo pen jaar met het houden van kippen veelal een mooie bron van neveninkom sten gehad. Dit is een goede aanvulling voor de heden tendage veel gevraagde kosten van het levensonderhoud. Wij hopen dat ook 1955 weer goede resultaten zal mogen afwerpen. Dit is af hankelijk van de te maken prijzen bij de export en daarnaast het niet te on derschatten binnenlandse verbruik. Een goede propaganda is dan ook zeer ge wenst om de verkooD in het binnenland te bevorderen. De advertenties in de verschillende bladen bevorderen 'n goed gebruik. Vooral nu de laatste weken de prijzen zo laag zijn. Voor al de steun en het vertrouwen, dat wij van de vele pluimveehouders ook in het. afgelopen jaar wederom in ruime mate hebben mogen ontvangen, zeggen wij U hartelijk dank. Laten wij, zoals ook in het verleden, steeds blijven samenwerken. Wij werken dan immers aan onze eigen zaak en voor onze belangen in de pluimveehouderij! De Balans toonde een winst van f 3.054,77, de Verlies- en Winstrekening een eindcijfer van f 718.763,03. De winst werd geheel voor afschrijving op auto en nieuwbouw bestemd. De sorteerma- chine, weegklok, kalkbakken, kisten en car tonnage, rekenmachine, schrijfmachi ne, gebouwen en terreinen staan voor ieder f 1,op de balans, een krachtige stille reserve dus. De nieuwbouw staat nu voor f 11.310,op de balans. Namens de Comm. van Toezicht, Copenhagen 3Y8 Bim en Bam willen graag met Piet Giraffe spelen. Maar die zegt minachtend: „Hu, spelen met jullie zeker, ga nou gauw door, zulke kleine mannekes". „Kleine mannekes", zeggen Bim en Bam tegen elkaar, als Piet Giraffe weg is, „we zullen hem kleine mannekes". Zij gaan naar huis om him timmerdoos te halen en dan gaan ze in het bos vier hoge bomen vellen. Van de bomen maken ze 2 paar stelten en dan hollen ze naar huis en maken twee ontzettend lange broeken en trekken die over de stelten heen. De volgende dag trekken ze de lange broe ken aan met de stelten erin en dan gaan ze naar buiten, waar ze spoedig Piet Giraffe tegenkomen. Ze zijn zo lang, dat Piet tegen hen moet op kijken en dan vragen ze: „Waar had je het gisteren ook weer over? Kleine mannekes toch?" Piet Giraffe kijkt nu toch wel op zijn neus. waarin ook zitting hadden de heren Jac. Bakker Adrz. en G. Koorn, De Krim, bracht de heer S. Bakker, Westerweg, verslag uit. „Ondanks ettelijke uren speuren hebben wij geen fouten kunnen ontdekken", zo gaf hij toe. Bestuur. De heer P. Zoetelief werd met 32 van de 34 stemmen als bestuurs lid herkozen. Als lid Comm. v. Toezicht in de plaats van de heer S. Bakker, niet herkiesbaar, de heer Jac. Bakker Adrz. /"V dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" Vf NAAR HET LAND VAN ZON EN WARMTE De voor Texel reeds bekende reis- club „Geurts", organiseert wederom haar bekende reis naar de Rivièra. Uit de verslagen van mevr. Tiessen-Spaans is reeds gebleken, hoe de reisclub haar reizen organiseert. Alle reizen worden tegen de kostende prijs uitgevoerd en de leiders benevens het gehele bestuur doen het werk louter en alleen als hob by. Texel werkt de gehele zomer hard voor anderen. Pasen is dè tijd om zelf eens een kijkje te nemen in andere stre ken. Vooral met Pasen. U vervroegt daarmee de zomer zeker met twee maanden. Bij voldoende deelname van Texelaars loopt er een extra touringcar vanaf Den Helder, zodat extra kosten voor overnachting enz. voorkomen wor den. i(Zie ook vorig nummer). CULTURELE RAAD Woensdag 16 Maart Den Hoorn, „Ons Huis", de heer Schreu- der spreekt over „De Jordaan". Donderdag 17 Maart Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub. Kapelaan Vos spreekt over „Jehova's Getuigen". Den Burg, De Lindeboom, Voorlichtings avond Kon. Alg. Ver. v. Bloembollen cultuur, afd. Texel. (L. N. Onderwater over „Stookproeven" en S. Koppes over Tulpenteelt). De Cocksdorp, „Wijkgebouw" £Ied. Herv. Gemeente, de heer Scheuder over „De Jordaan". Vrijdag 18 Maart Den Burg, Hotel Texel, Bijeenkomst plaatselijke en centraal bevrijdings- comité's. Den Burg, „Eben Haëzer", de heer Schreuder over „De Jordaan". Zaterdag 19 Maart Den Burg, Oranjeboom, toneeluitvoering „Het Masker" met „De gouden kooi" Midden-Eierland, Garage B. Dros, Gym- nastiekuitvoering Sportver. De Cocks dorp. OLIE-STOOK KACHELS De Fa. De Graaf en Schoorl hebben Zaterdagavond in „Het Wapen van Am sterdam" te Oosterend, een demonstra tie gegeven van met olie gestookte ka chels. Het was maar goed, dat de vijf verschillende types op halve kracht brandden, want anders zouden de be zoekers in een meer dan tropische tem peratuur terecht zijn gekomen, wat een te grote overgang zou hebben betekend vanuit de winterse straten! De show werd door velen in ogenschouw geno men. Deze kachels, die niet alleen zeer practisch, maar ook fraai van vorm zijn, geven geen stof en na één handomdraai is uw kamer na 15 minuten op de door U gewenste temperatuur gebracht. De School met de Bijbel hield Dins dagavond haar algemene vergadering onder voorzitterschap van de heer Jn. Kuiper, die liet zingen Ps 84:3 en ver volgens een gedeelte uit 2 Timotheus voorlas. Na te zijn voorgegaan in gebed hield de voorzitter een kort openings woord, waarin hij o.a. het heengaan van de heer G. Bakker Lzn. memoreerde. Zoals bekend zal Texel in de toekomst een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs i(B.L.O.-school) krijgen. „Wij zijn inprincipe besloten hieraan mede te werken", aldus de voorzitter. Deze school is voor Texel onmisbaar. De leerkrachten zullen van alle gezindten zijn. Momenteel komen plm. 40 kinderen voor dit onderwijs in aanmerking. De bouw kan reeds geschieden indien 32 kinderen dit onderwijs zullen volgen. Op iedere tien leerlingen komt een onder wijzer (-es). Ook deed de voorzitter de verheugen de mededeling, dat van gemeentewege is toegestemd in de bouw van een 4de leslokaal. De secretaris, de heer Th. Eelman las notulen en jaarverslag en de penning meester kon een gunstige stand van za ken melden. De heren C. Bremer en Jb. Breman hadden de boeken in orde be vonden. Bestuur. De heren Jn. Kuiper en H. Mulder werden herkozen. Medegedeeld werd, dat het lidmaat schapsgeld iets verhoogd zal moeten worden. In plaats van de heer A. van der Knaap, niet herkiesbaar, werd gekozen de heer M. J. Bremer. Nadat de voorzit ter zich nog in hartelijke bewoordingen tot de heer Van Beijeren, te Limburg benoemd, had gewend, werd door de heer Jonge jan na Avondzang met ge bed gesloten. Agent voor Texel: C. KQ0UMAN, Den Burg, Tel. 3. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau In verband met de veranderde dienst regeling van de boot worden de taxi's en moeders van buiten Den Burg verwacht van 34 uur. Moeders van Den Burg van 45 uur. Deze week is er echter geen inenting, deze vindt plaats op Woensdag 30 Maart. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel VOOR BEROEP BEDANKT Naar wij vernemen heeft ds P. C. Klijnsma, Hervormd Predikant te Oos terend, bedankt voor het beroep naar Nieuw Guinea. GOUDEN ECHTVERENIGING Het echtpaar A. J. Eelman en M. Eel- man-Bremer, Kogerweg, Den Burg, her dacht Woensdag de dag waarop zij vóór 50 jaar in de echt werden verbonden. VAN HARLINGEN NAAR TEXEL De vissersvloot van Oudeschild is weer met een vaartuig vermeerderd: de heer P. Slik kocht nl. de kotter Harlin- gen 100. IN DE ZACHTE BERM GERAAKT Een vrachtauto van de fa. Fr. Zegel Kzn. strandde op de nieuw aangelegde weg achter Oosterend in de zachte berm. Het bergingsbedrijf van de heer C. Keij ser, Den Burg, bracht de auto vlot. FEUILLETON: De zoon Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 18. De volgende morgen ontdekte Rob al meteen dat zijn collega's de Lange en de Rooie een „koude oorlog" tegen hem op touw zetten. Allerlei geniepigheden en plagerijen had hij te verduren en hoewel hij probeerde zich tot kalmte te dwingen, begon hem het bloed te koken. Moest hij zich door dat stel laten koejeneren? Om half elf werd een korte koffie pauze gehouden. De meesten hadden een thermosfles met koffie of thee bij zich en aten dan een boterham op, want de dag begon al vroeg. Rob stond, een beetje afgezonderd van de rest, uit de schroefbeker van de thermosfles zijn koffie te drinken. De Lange en de Rooie waren in druk gesprek met een groepje anderen, meest jongelui zoals hij zelf, en de herhaalde lachgieren die opstegen en de blikken, die naar Rob werden gewor pen, overtuigden hem er van, dat hij het voorwerp van de pret was. Plots vloog een vette poetslap door de ruimte, inderdaad meesterlijk gemikt, vlak in Rob's gezicht. De beker schoot hem uit de hand, de koffie liep over zijn kleren. Een vlam schoot in hem omhoog. Schijnbaar kalm, maar met trillende handen, raapte hij de beker op, zette die voorzichtig neer, en liep toen naar de groep toe. Het was wel duidelijk wie de lap ge mikt had. De Lange werd als „Willem Teil" luide geprezen, en lachende, uitda gende blikken staarden naar Rob, die, met een vuile veeg over de wang, lang zaam zijn belager naderde. Deed jij dat? vroeg hij. Die dweil was voor jou, je bent nogal op dweilen gesteld, spotte de an der, zich veilig achtend te midden van zijn vrienden. Wat bedoel je daarmee? informeer de Rob schijnbaar bedaard. Ooi, oei, je hebt de jonkheer zijn dame beledigd! hitste de Rooie. De an deren lachten. Rob dacht niet na. Zijn hand schoot uit. Met één klap sloeg hij zijn lange treiteraar tegen de grond. Een gejoel steeg op uit de groep en het scheen dat ze met z'n allen op Rob zouden aanstormen, maar toen de Lange bleef liggen, met een heel bleek gezicht op de tegelvloer, schrokken ze. Ook Rob. Hij stond daar als versteend, toen plot seling de chef Koster, die juist even in het kantoor geweest was, zich door de troep heen een weg baande. Achter hem aan kwam Gijs, de reus. Wat is hier gebeurd? informeerde Koster scherp. Die fijne meneer hier heeft Piet zo wat doodgeslagen, lichtte de Rooie met overslaande stem in. De hele morgen is ie al an de gang. Dat lieg jij, klein mispunt, viel Gijs in. Jullie bent de hele morgen al an de gang. Jij en je maat. Hij heb wat 'em toekomt. Koster knielde bij de Lange en op dat moment kwam die uit zijn bezwijming bij. Verschrikt sloeg hij de ogen op en voelde toen naar zijn kaak. Onder luide commentaren van de andere jongens hielp Koster hem opstaan en bracht, hem naar het kantoor. Jullie aan je werk, allemaal, zei hij over zijn schouder, je zult hier méér van horen. Rob ging terneergeslagen weer naar zijn werkbank. Gijs klopte hem op de schouder. Trek het je niet an, jö, hij vroeg er om. Maar vijf minuten later kwam de jongste bediende van het kantoor zeggen dat Rob bij meneer Korrenga moest ko men. In het kantoor zat de Lange, nog wat witjes, op een stoel, en schoot een haten de blik naar zijn tegenstander. Meneer Korrenga zat achter zijn bu reau. Koster stond terzijde, zijn arm leunend op de plint van de betimmering. Zeg eh.. van Liempden, als je denkt dat ik je gehuurd heb om hier mijn personeel tegen de grond te slaan, dan ben je toch wel slecht ingelicht, in formeerde meneer Korrenga hem op barse toon. Wat zijn dat voor manieren? Denk je dat ik van mijn garage een Wilwest wil maken? Rob schudde het hoofd en zweeg. Wat sta je daar nou of je geen tien kunt tellen? Daarnet was je ook zo be dremmeld niet! Er zal wel een aanleiding zijn ge weest kwam de stem van Koster be dachtzaam, en zijn ogen monsterden vol verdenking de bleke held in de stoel. Ik gooide een poetsdoek naar hem toe, sprak de Lange voor zijn beurt, en toen kwam ie op me af en sloeg me half dood. Is dat zo? informeerde meneer Kor renga, met zijns ondanks iets van appre ciatie in zijn stem, en hij nam dé flinke jongen tegenover hem scherper op. Ik geloof veeleer, kwam Koster er tussen, dat de val op de tegelvloer de oorzaak is geweest dat meneer hier het vaantje streek. Van 't begin af is ie al bezig, be schuldigde de Lange, vraagt U het maar aan de andere jongens. Die lefgoser. Spaar me je vocabulaire, verzocht meneer Korrenga. Ik zal dit zaakje on derzoeken. Jij, Pieters (dat was de Zon dagse naam van de Lange) kunt wel v/eer aan je werk, en gooi voortaan niet meer met poetsdoeken. Met jou, van Liempden, moet ik een ernstig woordje spreken. De Lange verdween met 'n triomfan telijke blik, en ging in de werkplaats ijverig vertellen, dat die opschepper daar binnen voor zeven centen kreeg van de baas, tot Gijs hem welwillend verzocht zijn kaken op elkaar te houden, anders kon hij voor de tweede keer op de tegelvloer gaan slapen. Vertel me eens precies, vroeg me neer Korrenga, wat er gebeurd is. Ga daar zitten. Ik wil weten wat er in m'n bedrijf voorvalt, en ik moet geen ruzies. Als jij je hier niet thuis voelt en met de mensen niet kunt opschieten, dan kan ik je niet gebruiken. Ik moet een goede geest onder mijn personeel hebben. Rob keek naar Koster, maar die staar de uit het raam. Ik kan met de meesten goed op schieten, zei Rob, maar er zijn er een paar die me niet mogen. De Lange is er één van. Hij gooide me de poetsdoek naar het hoofd toen ik koffie stond te drinken, en daardoor morste ik alle kof fie over m'n kleren. De heer Korrenga keek naar de blau we overall, waarop de donkere plekken nog zichtbaar waren. Accoord, zei hij, 't is geen fijne grap, maar daar moet je tegen kunnen. Dat is nog geen reden om iemand bijna naar de andere wereld te slaan. Dat was ook de reden niet ant woordde Rob en voelde hoe hij kleurde. Wat was de reden dan? Hij zei iets. Ietsietswat? Dat ehhij wierp weer een blik naar Koster, dat kan ik niet zeggen. Was 't zo erg? Niet zo erg.zo gemeen. Gemeen., zo., hm hm. Nou ja, van Liempden, ik geef je nog één waar schuwing, je houdt je handen thuis. Je ziet maar dat je 't met je mond afdoet. Ik wil geen gevechten in m'n bedrijf. Als 't nog eens gebeurt ga je er onherroepe lijk uit. Rechtsomkeer en de groeten! En daarmee kon Rob gaan. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4