Ksrsrsfcirsrs groen ^warL-Jéxels in het harL, Texel krijgt luciferfabriek Westermient zorgt voor grondstof Met redactie Texelse Courant naar de Texelberg Mooi initiatief van actieve Texelaar Vrijdag a.s. aanmelding deelname excursie Unieke berg van ruim 3300 meter hoogte Op reis Evert Vermeer Voorzitter P.v.d.A. sprak te Oudeschild WOENSDAG 30 MAART 1955 69e JAARGANG No. 6926 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. LangeveAd de Rooij m ~b ~b Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Gekscherend werd vorig jaar, toen de heer H. Smit, „Heidehof", nogal wat dennenhout afmijnde bij de jaarlijkse verkopingen, opgemerkt: „Smit gaat zeker een luciferfabriek beginnen!" Zo als gezegd, dit was een grap, die eigen lijk niet te verwezenlijken leek. En toch: zoals met.alles, grote dingen werpen hun schaduw soms heel ver vooruit, want Texel krijgt wèl een lu ciferfabriek. Het zal niet direct de grootste ter wereld worden en de Zweedse aandeelhouders van de aldaar gevestigde fabrieken zullen zich !(nog) geen diepe zorgen behoeven te maken over de koers van hun papieren, maar toch zal de productie behoorlijk zijn en in eerste instantie een groot aantal verbruikers kunnen bedienen. Laat ons allereerst de geschiedenis van deze fabriek bezien: toen vorig jaar een Texelse bloembollenkweker, die ook wat bollen pleegt te exporteren, 'n reis door Zweden maakte, kwam hij ook in de buurt van een luciferfabriek. Zijn relatie nodigde hem uit de fabriek eens te bezichtigen. Even later werden ze vriendelijk door de Directeur ontvangen en vervolgens door hemzelf rondgeleid. „De techniek gaat ver!" zo merkte on ze eilandgenoot bewonderend op, toen ze voor een machine stil hielden, die zo geconstrueerd was, dat het gehele pro ces van boomstam tot lucifer automa tisch verliep. De boomstammen werden in een enorme trechter geplaatst, waar ze allereerst werden geschild, vervol gens gedroogd en daarna op het formaat van de luciferstokjes werden gesneden. De schors deed dienst om de aangekop pelde heteluchtoven op temperatuur te houden, zodat de fabriek bijzonder effi ciënt kon werken. Aan het einde van de machine kwamen de (verpakte) luci fers te voorschijn. Het aantal arbeiders, dat hier te werk gesteld was, bleek in verhouding tot de productie dan ook ge ring en vandaar het feit, dat lucifers be trekkelijk goedkoop aan de man ge bracht kunnen worden. Onze eilandgenoot dacht onwillekeu rig aan Texel, waar het dennenhout welig en in grote hoeveelheid groeit en waar nu en dan het woord „industrie" gebezigd wordt. Bij de nabeschouwing in de luxieus ingerichte directeurska mer kwam het denkbeeld van onze eilandgenoot, óók „in de lucifers" te gaan al heviger opzetten. Hij lichtte de Zweed in over de situa tie van zijn geboorte-eiland en deze bleek bereid hem te helpen. „Mijn voorvaderen zijn nog van Texel" zo ver klaarde hij enthousiast. De volgende dag werd de levering van een lucifermachine gecontracteerd in Stockholm, nadat een telefonisch on derhoud met het Staatsbosbeheer en B. en W. van Texel tot een (te voorzien) gunstig resultaat had mogen leiden. De moderne machine heeft een zodanige capaciteit, dat nagenoeg al het hout van de Westermient voor deze nieuwe in- ductrie aangewend kan worden. Niet alles goud Intussen is het niet alles goud wat er blinkt: door de vestiging van de luci fersfabriek zullen de traditionele hout verkopingen tot het verleden behoren. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het z.g boerengeriefhout voortaan moet worden ingevoerd. Even voorbij het kruispunt bij hoeve „Heidehof", gelegen aan het begin van SCHIETOEFENINGEN OP „DE HORS" De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat vanaf 1 April 1955 zonder voorafgaande waarschuwing op „De Hors" zal worden geschoten. Het is daarom ten strengste verboden, wanneer de rode vlaggen gehesen zijn, „De Hors" te betreden. Texel, 25 Maart 1955. De Burgemeester voornoemd C. DE KONING. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 30 Maart Den Burg, „Dorpshuis", Voorlichtings avond „Bescherming Bevolking" voor brandweer en EHBO-colonne. Donderdag 31 Maart Den Burg, Oranjeboom, Ziekenfonds Texel, Filmavond o.a. „De Wonderdok ter" en „Texel". Zaterdag 2 April Den Burg, Hotel Texel, 15-17 uur Re ceptie t.g.v. het 25-jarig bestaan van het Ziekenfonds „Texel". Oudeschild, Eigen Gebouw, „Klein To neel" voert op „Op een mooie dag in Mei". HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: '30 Maart 0.30 en 12.50; 31 Maart 1.20 en 13.40; 1 April 2.35 en 14.55; 2 April 4.10 •en 16.30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. het Dennenbos en aan de weg naar paal 12, heeft men de beschikking gekregen over een keurig terrein. Momenteel zijn twee Zweedse technici bezig met het monteren van de installatie. „IJs en we der dienende" hoopt men Vrijdag het bedrijf te openen. Een ieder, die belang stelling toont zal in de gelegenheid zijn de fabriek te bezichtigen. Iedere bezoe ker zal een pakje lucifers van het eigen Texelse product worden aangeboden. Bij voldoende afname kan iedere de taillist zijn eigen merk voeren, maar voor de export zal een speciaal merk worden ingevoerd: 'n lepelaar in vlucht. Wij juichen het hier genomen initia tief ten zeerste toe, vooral waar aan een aantal arbeiders het gehele jaar door werk in deze industrie kan worden ver schaft. (Zie ook de adv.). Het initiatief van deze bollenkweker dwingt ons diep respect af, maar de bolleukwekers van Texel zijn nu een maal niet voor een kleintje vervaard: rooien zij zelf geen bollen aan de voet van de Pyreneeën?! Hopen wij dan ook, dat mede door deze fabriek de welvaart van ons eiland nog belangrijk zal gaan toenemen! J!"W? dan Uw spoorkaartje ge- f, haaldbijde V.V.V.,.Texel" T- Woensdag hield de afd. Oudeschild van de Partij van de Arbeid een propa ganda vergadering in het „Eigen Ge bouw". Ondanks het slechte weer was de opkomst zeer goed. De voorzitster van de afd. Oudeschila, mevr. J. Koning-Bruin, heette allen har telijk welkom. En wel speciaal de spre ker, de heer E. Vermeer., die ze namens alle partijgenoten geluk wenste met zijn benoeming tot voorzitter van de Partij van de Arbeid. En ook de oude strijders Henkes en Bruin, reeds 45 jaar lid, eerst van de S.D.A.P., toen van de P. v.d. A„ die hier op speciaal verzoek aanwezig waren om de dank van de jongeren voor de pioniersarbeid van de oude garde te demonstreren. De heer Vermeer constateerde, dat het niet eenvoudig is momenteel politieke verantwoordelijkheid te dragen. Het voorzitterschap was onder moeilijke om standigheden overgenomen van zijn vriend Koos Vorrink, die voortijdig in dienst van de partij is opgebrand. De situatie op internationaal politiek gebied eist inspanning van alle krachten. We vallen van de ene spanning in de andere. Maar toch wil spr. waarschu wen tegen degenen, die al weer over 'n 3e wereldoorlog spreken. Er zijn ern stige spanningen, doch niet zo dreigend, dat met een internationaal conflict re kening moet worden gehouden. De wereld herstelt zich moeizaam van- de gevolgen van de 2e wereldoorlog en we hebben ervaren, dat de verhoudingen zo samengesteld zijn geworden, dat we ook in ons land afhankelijk zijn van wat ver in de wereld gebeurt. We leven in een maatschappij van één wereld of geen. De tijden zijn voorbij dat oorlogen in Azië of Amerika alleen maar nieuws uit verre landen was. We zijn op leven en dood met elkaar verbonden. De 2e wereldoorlog heeft de verhou dingen volledig omver gegooid. Tot 1945 werd de politiek in het Westen gevoerd voor de gehele wereld. Ook Nederland had zijn deel door het bezit van Indo nesië. Thans staat West-Europa op de 2e plaats. Machtige koloniale volken heb ben grote gebieden zelfstandigheid ge geven. Deze gaan hun eigen weg. Enge land heeft tijdens de Labourregering India en Pakistan zelfstandig gemaakt. Nederland heeft onder druk der omstan digheden met Indonesië hetzelfde moe ten doen. Deze volken willen niet terug. Er zijn lieden als bv. Prof. Gerbrandy, die dit niet kunnen aanvaarden en een 2e koloniale oorlog willen, maar dat is belachelijk. De ervaringen in Indo-C'hi- na, waar Frankrijk de nederlaag leed, ondanks ontzettende offers, heeft bewe ren, dat de Partij van de Arbeid juist heeft gezien. Natuurlijk gaan we niet met alles accoord wat in die landen gebeurt, maar ze moeten een groeiproces doormaken. Het Westen kan zich daar een nieuwe plaats veroveren door een machtig hulp programma. Mijn partijgenoot Geert Ruygers heeft daarvoor 100 millioen per jaar gevraagd aan de Tweede Kamer. Duizenden sterven daar nog dagelijks van de honger en de offers van het Wes ten kunnen in het Oosten een nieuw po litiek klimaat scheppen, en een tegen weer vormen voor de communistische BROMFIETSCURSUS OUDESCHILD Donderdag is de laatste avond gehou den van de bromfietscursus. Na afloop werd de heer Gulmans har telijk bedankt voor de prettige wijze, waarop hij de cursus heeft geleid. Ho pelijk zullen de cursisten er betere weg gebruikers door zijn geworden. De heer Gulmans hoopte de cursisten in ander verband (de Vereniging voor Veilig Verkeer) nog wel eens te ont moeten. In dit verband noemde hij ook de heer Veldstra, die eveneens alle cur sussen had bijgewoond en feitelijk de promotor van de cursussen is geweest. De heer Veldstra zei, dat hij reeds lang consul was van „Veilig Verkeer", maar ook het enige lid op Texel. De cursussen hadden hierin echter veran dering gebracht en er waren veel leden ingeschreven. Hij hoopte dat dit ook hier het geval zóu zijn. Nadat daarvoor de gelegenheid was gegeven, gaven alle aanwezigen zich als lid op, waarmee in totaal meer dan 200 leden waren ingeschreven. Een mooie oogst dus van de gezamenlijke cursus sen, hoewel de heer Veldstra stellig pas tevreden zal zijn als alle Texelaars bij de vereniging zijn ingeschreven. De mi nimum-contributie ad f 1,per jaar kan. daarvoor geen bezwaar zijn. Binnenkort zal getracht worden een afdeling Texel van „Veilig Verkeer" op te richten met vertegenwoordiging op alle dorpen. Het is een zeer leerzame cursus ge weest en een woord van dank aan de heren Gulmans, Stomp en Veldstra is dan ook zeer zeker op zijn plaats. DEEL VAN DEKLAST OVERBOORD Het vrachtscheepje „De Vier Gebroe ders" was nog niet ver uit de kust toen het door een bui verrast werd. Het vaartuig, geladen met 46 ton hooi, dat voor de heer J. P. Eelman, De Koog, naar Makkum vervoerd zou worden, kwam dwars op de golven te liggen en begon allengs zo zwaar te schommelen, dat minstens tien ton hooi over boord sloeg. Bovendien verloor het schip een dertigtal luiken en twee zeilen. Naar we vernemen zijn zowel 'lading als schip verzekerd. VERGADERING TE DE WAAL Morgen, Donderdag 31 Maart zal in het Dorpshuis te De Waal een vergade ring gehouden worden. Achtereenvolgens zullen aan de orde komen: de 5 Mei-viering, het dorpshuis en de kleuterschool. Men hoopt op die avond te komen tot het samenstellen van een feestcommissie en het kiezen van een bestuur voor het dorpshuis. Komt dus allen. propaganda uit China en Rusland. Te genover hun simpele leus: „weg met de koloniale overheersing" onze daadwer kelijke hulp. Dit kan slechts doeltreffend gebeuren door een Verenigd Europa. Er is na 1945, ook in ons land, veel propaganda voor gevoerd. De idee leed een ernstige ne derlaag door verwerping van de Europe se Defensie Gemeenschap. Bij aanvaar ding had een Europese Volksvertegen woordiging kunnen volgen. Stellig had het de jeugd enthousiasme bijgebracht als ze een parlement voor 6 landen had den kunnen kiezen. Toch moet de Euro pese eenheid er komen. De Koningin heeft in Kopenhagen tot de studenten gezegd: „We zullen in één huis samen wonen en samen verder bouwen of af zonderlijk op de puinhopen ondergaan". Onze geestelijke weerkracht moet in staat zijn de beschaving te redden. Het gehele Nederlandse volk kan met trots terugzien op wat na 1945 is tot stand gebracht. Men spreekt van het mi rakel Nederland. Minister Zijlstra spreekt van super-hoogconjunctuur. Spr. waarschuwt ernstig tegen te veel opti misme. We hebben geen grondstoffen en prijsstijging hiervan heeft voor ons on middellijk gevolgen, evenals onze uit voer direct nadeel heeft bij internatio nale moeilijkheden. Daarom geen pot verteren. De gunstige situatie is ont staan mede door het beleid van Prof. .Lieftinck, waarvan men thans de lof trompet steekt, maar die men tijdens zijn bewind een bankroetier noemde. De belastingverlaging heeft in grote lijnen onze instemming, maar eerst moe ten de zwaksten geholpen. De dividen den van de laatste jaren hebben bewe zen, dat daar geen zware slagen zijn ge vallen. In de jaren voor 1940 wilde men geen reserves maken en we weten allen hoe funest dit is. geweest. Een groot aan tal vraagstukken vraagt om oplossing. De vergeten groepen (ouden van da gen, mensen met kleine pensioenen etc.), die geen deel hadden aan de loonrondes, maar wel aan de prijsstijgingen, een noodvoorziening voor weduwen en we zen, zoals de KVP vraagt, we stemmen er van harte mee in. Er is een tekort aan scholen en onderwijzers, het onderwijs is verouderd, iedereen schreeuwt om verbetering. Maar het kost honderden millioenen per jaar. Verbetering invali diteitswet, Deltaplan etc. idem zo. We hopen dat de andere politieke partijen met hetzelfde enthousiasme de gelden opbrengen als ze nu de plannen propa- De redactie van ons blad heeft de Texelberg ontdekt: een prachtige berg van ruim 3300 meter hoogte. De eerst volgende vacantietocht zal haar hoogte punt vinden in het beklimmen van die berg, die in de Otztaler Alpen, Italiaans Tirol, gelegen is. Zij, die abonné zijn op de Texelaar en in het bezit zijn van een motorfiets (variërend van 125 tot 750 cc) worden bij deze van harte uitgenodigd tot deelname aan de trip die ongeveer tien dagen zal duren. Aanmelding dient te geschieden Vrijdagochtend tussen 10 en 11 uur kantoor Parkstraat. De reis zal omstreeks begin Juni worden ge maakt. De ontdekking van deze berg heeft de redactie uiteraard wel enigermate in opwinding gebracht, want wie heeft ooit van deze berg gehoord? Wij zijn er trots op, want natuurlijk moet deze berg genoemd zijn naar een of andere Texelaar, die bij de Otztalerianen in hoog aanzien heeft gestaan. Misschien was hij een verwoed bergbeklimmer, misschien heeft hij het leven gered van verdwaalde toeristen - het is een onher bergzaam gebied, wat ons duidelijk is gebleken uit de wandelkaart, welke ons door de Osterreichische Verkehrsverein is toegezonden. Wij spreken van Texelberg, maar die vormt slechts een onderdeel van het dis trict „Texel", dat ongeveer even groot is als ons eiland zelf. Ook moet daar - zo vernemen wij uit zeer betrouwbare bron, een hotel „Texel" liggen, een riant gebouwtje, een berghotelletje. Ons plan is de volgende route te ne men: Texel-Amsterdam-Arnhem-de. Rijn langs, de Oostenrijkste grens over - de Brennerpas over (1370 meter höog) en vervolgens afbuigen in zuidwestelijke richting. De tocht naar de top van de Agent voor Texel: 0. K00IJMAN, Den Burg, Te!. 3, geren. Maar het is boerenbedrog om zo als de KVP'er Lucas wil, een milliard belastingverlaging te vragen en tevens alle verbeteringen te propageren. Of zoals Zegering Hadders van de WD, die voor de Bond van Staatspensionering voor verhoging der uitkeringen pleit en op een vergadering van de WD voor sterke belastingverlaging. Dit kan be slist niet samengaan. Wij hebben een gevecht te voeren op vele fronten. Zestien maanden voor de verkiezingen is het al begonnen. De ze telwinst van de P. v.d. A. in 1954 heeft diepe indruk gemaakt en men probeert met alle middelen dit tegen te gaan. Het mandement probeert men ais stormram te gebruiken en de samenwerking van mensen met verschillende levensbe schouwing uiteen te slaan. Laat men aandacht besteden aan het sociale gedeelte van het mandement, maar tot nu toe heeft de KVP-pers daar aan geen woord gewijd. Weiter zegt: allen in de KVP en dan conservatief, de „Volkskrant" van de Kat'h. Arb. bewe ging zegt: onmogelijk, maar Prof. Duyn- stee vindt dit vanzelfsprekend. Spr. ver gelijkt de KVP met een elftal. Links de arbeiders, rechts de conservatieven, ie der met eigen spelpeil en in het midden Romme, die geen doelpunten kan maken. In de C.H.U. staan Kikkert en Gerrit- son lijnrecht tegenover elkaar, in de A.R. Partij Zijlstra en v.d. Heuvel, wie het conservatiefste niet conservatief ge noeg is. Men probeert te verenigen wat onverenigbaar is. Wij verheugen ons ook niet over de geloofsafval in de grote steden, maar ook Christelijke mensen zijn overtuigd, dat de houding van de Christelijke partijen daaraan veel schuld heeft. Daarover had het Episcopaat moeten praten. Er is een dodelijke bedreiging van achter het ijzeren gordijn. Laat de Texelberg gaat vanuit het schilderachti ge Merano, waar wij een sub-tropisch klimaat zuilen ontmoeten. Hoe de terugtocht zal lopen hebben wij nog niet bepaald. Wellicht langs de zelfde route, omdat het door Frankrijk cm die tijd van het jaar haast niet te doen is vanwege de moordende hitte. Het eerste deel van de terugtocht zal waarschijnlijk over de prachtige St. Gotthardpas gaan. Dus nogmaals, motorrijders van Texel: meldt U Vrijdag tussen 10 en 11 uur. P.S. Er zal in hotels worden over nacht. De prijs van het logies in het buitenland valt mee, wat ons vorig jaar wel gebleken is. We nemen dus geen kampeertenten mee, wel ieder een uit rusting om zelf water te kunnen koken. Het meevoeren van een kampeertent zou vooral voor de lichtere motoren be zwaarlijk kunnen zijn, want de route wemelt van de bergen, met machtige steilten enangstwekkende dalingen. Tenminste aanvankelijk, want, zoals ons vorig jaar bleek, je went er gauwer aan dan je denkt. Wij zijn benieuwd naar het aantal deelnemers. De kosten van deze excursie worden per koppel (natuurlijk neemt U Uw vrouw of verloofde mee) begroot op tweehonderd gulden. WONINGNOOD IN RATTENWERELD Het schijnt, dat ook in de rattenwereld woningnood heerst: in een kippenhok staande op de boerderij „Buitenwijk", Kogerveld, dat nog maar één week leeg had gestaan, hadden zich 65 ratten ge nesteld. KUNT U UW GASTEN VERSTAAN? Het seizoen staat voor de deur. Land genoten zullen weer door eilandgenoten als gasten Verwelkomd worden. En niet te vergeten de stroom van buitenlandse gasten. Prettig als je personeel hebt, dat zich in de moderne talen enigszins kan redden. Dan heb je in ieder geval geen ..ans een „incident" te beleven, zoals destijds in een Koger pension, waar een buitenlandse gast een dienstmeisje een kanjer van een paling aanbood. Het lieve kind stond even bedremmeld te kijken. Wat een beest, wat een cadeau en nadat ze op charmante wijze haar verlegenheid met het geval had afgeremd, spoedde ze zich naar de keuken, waar de paling met de andere meisjes heerlijk veror berd werd. De volgende ochtend kwam mevrouw evenwel vragen waar „die paling van de buitenlanders was gebleven": Een at tentie? Welnee, het was de bedoeling geweest de kronkelaar op een koele plek in de provisiekelder te deponeren REIZENDE BIBLIOTHEEK DE WAAL Alle leden van de Reizende Biblio theek te De Waal worden verzocht op Vrijdag 1 April de boeken in te leveren bij mevr. O. Snoeij-van Zwol van 6.30- 7,30 uur in de Redmer IJska-school. In September hopen we een nieuwe voorraad boeken te ontvangen. De be langstelling in dit seizoen was zeer groot. Regelmatig kwamen 59 leden om te profiteren van de gelegenheid goede boeken te lezen voor weinig geld. Kath. kerk bedenken, dat een ogenblik kan komen, waarop socialisten en kerk elkaar nodig hebben. Nu zijn we in ons gezicht geslagen en we zullen het ant woord niet schuldig blijven. Onze Ka tholieke partijgenoot Willems heeft op het congres reeds een waardig antwoord gegeven. In 1956 gaat het om krachtige voort zetting van het beleid dat voert naar verdere sociale zekerheid. Dr Drees zal weer aanvoerder zijn van de Partij van de Arbeid, die bewezen heeft tot zulk een politiek bereid en in staat te zijn. Wij laten ons niet zenuwachtig ma ken en bepalen tijd van actie zelf. De Katholieken zijn in de Partij van de Ar beid gebleven. Romme smaalt van een handjevol. Waarom dan al die drukte? Maar in het Katholieke Maastricht kiest 1/3 P. v.d. A. Wij willen de saam horigheid uit de bezettingstijd handha ven en in een partij van gelijkgezinden strijden voor een betere wereld, waarin geen ongekende rijkdom zal zijn naast schrijnende armoede. Een wereld van arbeid, bestaanszeker heid en vrijheid. Wij hebben het zelf in de hand, samen met de millioenen mensen in andere lan den, die wereld tot werkelijkheid te ma ken door Uw stem en steun te geven aan de Partij van de Arbeid. Een groot aantal vragen werd door de spr. nog zeer uitvoerig behandeld.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1