9 rocn /wa in het hart-, Krijgt Texel in naaste toekomst een Middelbare school School voor Buitengewoon Lager Ouderwijs m <Mi)oorjaarów&elde in fa. J. M. MOERBEEK v_ J WOENSDAG 6 APRIL 1955 69e JAARGANG No. 6928 T EXE LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevtód de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Maandagmiddag kwam onze Gemeenteraad onder voorzitterschap van burge meester C. de Koning in een spoedeisende vergadering bijeen. In deze vergade ring is besloten tot de stichting van een school voor buitengewoon lager onder wijs en hierin vond tevens de benoeming plaats van een echtpaar voor de lei ding in huize „Irene". Met algemene stemmen werden benoemd de heer en mevr. D. Broer en J. Broer-Aalbergsberg, Rotterdam. Levert de rondvraag over het algemeen weinig schokwekkend nieuws meer op, deze vergadering maakte daarop een uitzondering: besproken werd namelijk de mogelijkheid om op Texel een middelbare school te stichten. B. en W. hebben hiertoe reeds contact opgenomen met de betrokken instanties en zijn voorne mens op begroting 1956 een post uit te trekken voor de stichting van een mid delbare school. Allereerst werd de stichting van een school voor buitengewoon lager onder wijs in bespreking gebracht. De voor zitter deelde .mee, dat met de besturen van vier scholen algehele overeenstem ming was verkregen over de wijze waar op deze school zou gaan functioneren. De heer Wassenaar, P. v.d. A., zei de stichting toe te juichen, gezien de be zwaren, verbonden aan het heen en w.eer reizen naar Den Helder, maar het blijft een compromis-school, en het speet hem, dat op andere wijze geen overeen stemming bereikt kon worden. „Wij hebben hier meer scholen, zoals de ulo, de landbouw- en landbouwhuishoud- school, die alleen in stand gehouden kunnen worden als de gehele bevolking er aohter staat. Daarom is het mij niet helemaal duidelijk, dat de B.L.O.-school persé een compromis-school moest wor den; een gewone openbare school had m.i. ook gekund. Een openbare school toch is voor iedereen toegankelijk en wie zou dus tegen zulk een stichtings vorm bezwaar kunnen hebben? Als men voldoende leerlingen had, zou men, zo men dat wenselijk achtte, een school voor bijzonder buitengewoon lager on derwijs kunnen stichten. Het is veel mooier als een en ander op vrijwillige basis geschiedt". Mevr. G. Vrijdag-Keijser (WD) bleek het met helemaal met de heer Wasse naar eens te zijn. Zij zag een duidelijk verschil tussen het ulo-, landbouw- of landbouwhuishoudonderwijs en dat van de te stichten school, want in het eerste geval heeft men te doen met leerlingen, die de lagere school reeds verlaten heb ben. Hier betreft het jongeren, die de vorming nog helemaal moeten onder gaan. De heer P. Smit, KVP, stelde de vraag hce de ouders tegenover de BLO-school zouden staan. „Wie maakt uit of hét kind voor dit onderwijs in aanmerking komt?" De voorzitter bleek optimistisch ge stemd: „Men dient allereerst de gedach ten te doorbreken, als zou men te maken hebben met een „achterlijke school". Het is best mogelijk, dat moet worden be gonnen met b.v. slechts twintig leer lingen, maar de ervaring heeft geleerd, dat door dit onderwijs een zeer hoog percentage der leerlingen een redelijke plaats in de maatschappij kan innemen. Zonder die school zou dat percentage misschien 20 zijn, maar door die school stijgt het tot 70 pet!" De heer J. Vlaming, A.R.: De heer Wassenaar vond een compromis-school niet de beste oplossing en in zekere zin ben ik dat met hem eens, maar dan op geheel andere gronden. Zou het niet kunnen gebeuren, dat het aantal onder wijskrachten zou dalen tot beneden drie, waardoor b.v. het godsdienstonderwijs geschaad zou worden. Ik hoop, dat in dat geval dit onderwijs zal worden gegeven door een godsdienstonderwijzer of een geestelijke". Voorz.: „Deze school gaat van de stelling uit, dat er drie leer krachten zullen komen, zodat ook het godsdienstonderwijs gegarandeerd is". (Zie uitvoerige toelichting elders - red.) De heer Keijser, WD, meende, dat men ook in een kleine gemeenschap geen afkeer behoeft te koesteren voor dit BLO-onderwijs: op de gewone school zitten de zwakkeren toch ook jarenlang op het achterste bankje Wethouder S. de Waard, P. v.d. A.: „Wat de test en toelooo betreft: deskun digen zullen de betrokken ouders dui delijk uiteenzetten waarom hun gead viseerd wordt hun kind naar de BLO- school te zenden". Ock werd de positie van de onderwij zer op de gewone lagere school ter sprake gebracht. Mevr. Vrijdag geloofde niet, dat deze een kind, dat niet mee kan komen expres op zijn school zal houden ten behoeve van het leerlingen aantal, temeer doordat iedere onderwij zer toch de beste resultaten voor zijn school bereiken wil". De heer Daalder: „Ik zou het zeer te laken vinden als de onderwijzer een kind, dat op een BLO-school thuis hoort, vast zou houden. Gelukkig ligt de uit eindelijke beslissing bij de ouders". De heer Wassenaar meende evenwel, dat de overredingskracht van de onder wijzer de doorslag zou kunnen geven. Maar ook hij bleek ervan overtuigd, dat iedere onderwijzer het opvoeren van het gehalte nastreeft. De heer Vlaming hoopte, dat de bij drage door de gemeente zo hoog moge lijk zou zijn, opdat vlot goede krachten kunnen worden aangetrokken. De heer Jn. Daalder, A. R.: „Naar aanleiding van hetgeen de heer Wasse naar betoogde: U zegt dat de ulo enz. goed werken, maar U staat het openbaar onderwijs voor, ik daarentegen het bij zonder onderwijs. Dat die inrichtingen door leerlingen uit alle groeperingen worden bezocht, komt louter doordat op Texel geen andere mogelijkheid bestaat. Als bestuur van een christelijke school draag je mede de verantwoordelijkheid en wij stellen het godsdienstonderwijs als primair". De heer Wassenaar: „Bij het ulo-on derwijs wordt ook met het godsdienst onderwijs rekening gehouden. Daarom moeten wij een vrijwillige basis prefere ren". De heer C. Merkx, KVP, merkte in dit verband op, dat de ulo geen roos ter voor godsdienstonderwijs bezit, de BLO-school zal dat echter wél krijgen. De heer Wassenaar voerde aan, dat door catechisatie hierin wordt voorzien. Hierop ging de raad accoord met de stichting van een school voor BL.O.- onderwijs. Accoord ging men eveneens met het voorstel tot overname van een herbouw- plicht van de Erven Leverington ten be hoeve van de bouw van een schilders werkplaats annex garage. Naast de grootboekinschrijving ad f 5650,maakt de gemeente hierdoor aanspraak op een aanvullende rijksbijdrage van rond f 8.000,—. In verband met de viering der bevrij ding op 5 Mei stelde B. en W. voor f 3500,uit te trekken voor de feest viering op Texel, te verdelen over de ze ven dorpen. De raad stemde hier mee in. Alsmede met het voorstel de Stich ting 1940-'45 een bedrag van f 250,te schenken. Middelbare school. De heer Beumkes bepleitte voor een strengere bewaking van het rijwielpad naar paal 9, waar zelfs auto's gebruik van maken. De heer Wassenaar merkte op, dat het intelligentiepeil voor de Texelse ulo bij zonder hoog ligt, wat o.a. moge blijken uit het groot aantal leerlingen, dat de cursus met vlag en wimpel doorloopt. Vele leerlingen zijn dan ook geschikt voor een HBS of Lyceum. Het is echter voor kinderen van 12 jaar bezwaarlijk reeds dagelijks naar Den Helder te moeten trekken, vooral door de slechte invloed die de bootreis uitoefent. Daarom laat men zijn kind meestal eerst enige tijd op de ulo gaan. maar dat is niet bevorderlijk voor een vlotte studie: het scheelt meestal een jaar studeren. Binnen niet te lange tijd dient de ulo-school door de grote toe vloed van leerlingen weer te worden uitgebreid. Daarom is het gewenst, dat wij hier een H.B.S. krijgen. Dat is voor Texel veel belangrijker dan uitbreiding van de ulo. Wij doen er beslist verstan diger aan een HBS te stichten, de moge lijkheden zijn aanwezig. Voorzitter: „Wij onderschrijven Uw argumentatie ten volle en daarnaast zijn ook verschillende andere argumenten aan te voeren. Het gevolg is geweest, dat B. en W. de betrokken instanties verzocht hebben de stichting van 'n HBS op de begroting voor 1956 te mogen plaatsen. De cijfers voor het middelbaar onderwijs liggen zeer gunstig. Binnen enkele jaren, indien het gelijke percen tage leerlingen het middelbaar onder wijs blijft volgen, zal Texel een middel bare school kunnen hebben, die door 140 leerlingen zou worden bezocht. Momen teel bezoeken 44 Texelse leerlingen een elders gevestigde school voor middel baar onderwijs". Hierna volgde sluiting. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: JVC a-Texel a 02; Texel b-Tex. Boys a 51; Texel welpen-Tex. Boys welpen 2—2. Handbal: JVC 2-Texel 1 2—5; JVC 3- Texel 2 4—1. Over de wedstrijden hebben we niets vernomen, maar de uitslagen zijn be vredigend. Voor 2e Paasdag staat vastgesteld: Texel 1-ZAP 1; Texel 2 gaat op bezoek bij Schagen 3; Texel a speelt thuis tegen Callantsoog a; terwijl Texel b een extra beurt moet maken nu De Koog a op be zoek komt. Wordt gespeeld aanvang uur. Al met al 'n behoorlijk programma. ZOEKEN EN RAPEN VAN EIEREN De Burgemeester van Texel maakt het volgende bekend: 1. het-zoeken en rapen van eieren van grutto's is toegestaan tot en met 19 April 1955; 2. het ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkopen, afleveren en vervoeren van eieren van grutto's is toegestaan tot en met 21 April 1955, met dien verstande dat op 20 en 21 April het vervoeren slechts is toegestaan binnen de bebouwde kom. der gemeenten en langs openbare wegen en paden; het zoeken, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, verkopen, afleveren en vervoeren van eieren van zwanen, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen, schol eksters, goudpluvieren, kemphanen, wul pen, tureluurs, meerkoeten en water hoentjes is niet toegestaan. Texe, 31 Maart 1955. De Burgemeester voornoemd, C. de Koning. KRAAMZORGCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Het bovengenoemd Kraamcentrum houdt HEDEN, Woensdag spreekuur van 3-4 uur in het Consultatiebureau aan de Schoonoordweg. Deze week dus niet op Donderdag. GELDELIJKE STEUN VOOR STUDERENDEN Het Bestuur van de Stichting „Prof. Dr. W. H. Keesom-studiefonds" te Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat personen met een redelijk goede studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van hun voorgenomen of reeds aangevangen studie te betalen en die gedurende het cursusjaar 1955-1956 voor een studietoelage uit genoemd fonds ter tegemoetkoming in die kosten in aan merking wensen te komen, zich vóór 1 Mei 1955 kunnen wenden tot voornoemd Bestuur door middel van een daartoe strekkend aanvraagformulier, dat te verkrijgen is op de afdeling Financiën en Onderwijs der gemeentesecretarie te Den Burg. Verzoekschriften, die na 1 Mei 1955 worden ingezonden, zullen niet meer in behandeling kunnen worden genomen. De Gemeenteraad heeft Maandagmid dag besloten tot de stichting van een school voor buitengewoon lager onder wijs. Hier volgt het uitvoerig prae-ad- vies, dat B en W aan de Raad richtten: Het zal U bekend zijn, dat de Texelse kinderen die, wat hun verstandelijke vermogens betreft, in aanmerking ko men voor het buitengewoon lager on derwijs, in het algemeen niet een derge lijke onderwijsinrichting bezoeken, doch veelal tot de plaatselijke scholen voor gewoon lager onderwijs worden toegela ten. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat op Texel geen school voor buiten gewoon lager onderwijs aanwezig is en de ouders, naar onze mening volkomen terecht, bezwaren hebben om hun kin deren naar de te Den Helder gevestigde B.L.O.-school te sturen, zulks in ver band met de schadelijke invloed welke de dagelijkse boottochten op deze kin deren hebben. Momenteel bezoeken 14 Texelse kin deren elders gevestigde inrichtingen voor buitengewoon lager onderwijs. In dien men bedenkt, dat Texel, volgens haar leerlingen-aantal en gerekend naar een landsgemiddeld percentage van 2,5 van de schoolbevolking, 37 a 38 kinde ren heeft welke in aanmerking komen voor buitengewoon lager onderwijs, dan blijkt, dat ongeveer 23 a 24 van derge lijke kinderen een school voor gewoon lager onderwijs in de gemeente bezoe ken. In verband met de algemene vorming van deze kinderen moet het bezoeken van een school voor gewoon lager onder wijs ten sterkste worden afgeraden. Zij kunnen n.l. het gebruikelijke schoolpro gramma, dat in hoofdzaak is afgestemd op klassikaal onderwijs, niet of slechts met de grootst mogelijke moeite volgen. Het voortdurend niet mee kunnen ko men, kan een funeste invloed hebben op deze toch al geestelijk zwakke kinderen. Bovendien heeft hun aanwezigheid tus sen de normaal begaafde leerlingen een remmende invloed op laatstgenoemden, wat hun vorderingen betreft. Om meer dan één reden is het zeer gewenst de daarvoor in aanmerking komende kin deren op een B.L.O.-school te plaatsen, waar het voor hen geijkte onderwijs wordt gegeven. In verband met het bovenstaande, heb ben wij onderzocht in hoeverre het .mo gelijk is op Texel een B.L.O.-school te doen vestigen. Uit het Besluit Buitenge woon Lager onderwijs blijkt, dat het minimum aantal leerlingen voor een dergelijke school 35 bedraagt. De ge meente Texel zou dus iets meer dan het vereiste minimum aantal kunnen op brengen. Het is echter duidelijk, dat de stichting van een B.L.O.-school op Texel alleen mogelijk is, indien alle richtingen daartoe samenwerken, zodat alle daar voor in aanmerking komende Texelse kinderen inderdaad bedoelde school zul len gaan bezoeken. Om deze samenwerking te verkrijgen, hebben wij in een tweetal vergaderingen met vertegenwoordigers van de verschil lende groeperingen overleg gepleegd over de wijze waarop samenwerking in de practijk is te verwezenlijken. Het re sultaat is, dat overeenstemming werd bereikt op basis van de voorwaarden, zoals deze zijn neergelegd in het hier- bijgaande ontwerp-raadsbesluit. Ook met de Provinciale Onderwijs commissie van Noordholland werd een vergadering gehouden over deze aange legenheid. Gebleken is, dat van deze zij de de ontwikkeling ten aanzien van de stichting van een B.L.O.-school op Texel met grote belangstelling wordt gevolgd, en dat op volledige medewerking van de Commissie kan worden gerekend. Verder zij nog vermeld, dat van de deskundigheid op het gebied van het buitengewoon lager onderwijs van de heer E. P. Schuyt, Directeur van de ge meentelijke Nazorg te Haarlem, bij de voorbereiding een dankbaar gebruik is gemaakt. Een eventueel op te richten. B.L.O.- school zal door de.gemeente worden ge sticht en instandgehouden. Het zal dus een openbare school zijn. Aan de wensen van de voorstanders van het confessio neel onderwijs is tegemoet gekomen in die zin, dat in het leerplan van de school plaats ingeruimd zal worden voor gods dienstonderwijs, bijbelse geschiedenis en het christelijk lied. Verder zal tot hoofd der school worden benoemd een persoon, die geacht kan worden het openbaar on derwijs voor te staan, terwijl de twee overige onderwijsfuncties aan de school zullen worden vervuld door één leer kracht, die geacht kan worden het Rooms-Katholieke onderwijs voor te staan, en één leerkracht, die geacht kan worden het Protestants-Christelijk on derwijs, voor te staan. Op deze wijze is getracht zoveel mogelijk tegemoet te ko men aan de principes van de voorstan ders van het openbaar onderwijs em-die van de voorstanders van het confessio neel onderwijs. Het zal dus een z.g. cont\ promisschool zijn. Teneinde de deelnemende partijen de hun toekomende invloed te verschaffen op de benoeming der leerkrachten en op de vaststelling van het leerplan, zal een commissie van advies in het leven wor den geroepen, samengesteld uit vier le den van de voorstanders van het open baar onderwijs en vier leden van de voorstanders van het bijzonder onder wijs. De Burgemeester zal als voorzitter van de adviescommissie fungeren. SLUITING GEMEENTELIJKE DIENSTEN Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de gemeente lijke diensten Zaterdag 9 April a.s. ge sloten zullen zijn. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer PREDIKBEURTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg Donderdagavond 8 uur Wij- dingsdienst. Zang van het kerkkoor. Oosterend hedenavond 8 uur Samen komst in het Noorden ten huize van de familie Vlaming, „Utopia". Goede Vrijdag HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam 7,30 uur Ds Van Reijendam Bediening van het Heilig Avondmaal Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn half acht Ds Van Rhijn Bediening van het Heilig Avondmaal De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan n.m. 7.30 uur Ds Soesan Bediening van het Heilig Avondmaal De Waal 10 uur Ds Janse Bediening van het Heilig Avondmaal Doopaangifte uiterlijk a.s. Zaterdag aan de pastorie. De Koog n.m. 8 uur Ds Janse Bediening van het Heilig Avondmaal Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Bediening van het Heilig Avondmaal Oudeschild n.m. 7,30 uur Ds Klijnsma Bediening van het Heilig Avondmaal GEREF. KERK Den Burg half acht Ds M. Hamming Oosterend 8 uur Ds Woudstra DOOPSGEZ. GEMEENTE Den Burg 19,30 uur Ds J. J. J. van Sluijs Avandmaal

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1