m.ii Honderd Texelse schapen raakten aan lager wal Oud voor JJw tijd 2-jarige koe accoordwerk prima chauffeur ALBERT HE1JN LAMMEREIN VOER BAKKEN Woning-Meubelstoffeerder N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming P. S. KUYPER Zn. Honderd Texelse schapen hebben de vorige week de reis van hun leven ge maakt: van het uiterste Noorden zakten zij al naar het zuidelijke Zeeland, waar zij op de Kortgeense weiden in Noord- Beveland hun grazend leventje verder zullen leiden. De bevolking van Kortgene, een vre dig Zeeuws landbouwdorpje in de Noor delijke Bevelanden, heeft de aankomst van de Texelse dieren met vreugde ver beid. Vooral diegenen onder hen, die met het dijkbeheer belast zijn en de function- narissen van de Ambachtsheerlijkheid Kortgene hebben, toen Zaterdagmorgen de veerboot met de dieren de Kortgeense haven binnenliep, een zucht van ver lichting geslaakt. Lange tijd doolde door het dijkenge- bied van Kortgene een schaapherder met een „eigen" kudde. Deze man gaf er echter de brui aan en wierp zich op de pluimveeteelt. Daardoor kwam de Ambachtsheer lijkheid zonder schapen te zitten. Hierop werd besloten dat door dit lichaam zelf een kudde zal worden ge houden. De schapen zijn in Kortgene na melijk zó gezien, omdat zij al grazend er voor zorg dragen dat de dijken kaal blij ven en daar is het de dijkbeheerders juist om begonnen. „Een kale dijk is een stevige dijk", zeggen zij. Tenslotte is de keus op de schapen uit Texel gevallen, omdat die reeds aan het duingebied gewend zijn en men ver wacht dat zij zich ook in het binnen- en zeedijkengebied van Kortgene spoedig op hun gemak zullen voelen. Het spreekt vanzelf dat zich Zaterdag morgen een groot aantal jeugdige Kort- geners rond de 16-jarige schaapherder Gerard Boot opstelden, toen de dieren langzaam maar zeker aan land gingen. De reis had een vlot verloop gehad, na dat Vrijdagmorgen van Texel was ver trokken. In Purmerend was overnacht. De fraaie herdershond van Gerard, Shenny, kon het met de schapen, waar over hij straks zal moeten waken, nog niet zo erg best vinden. Wat onwennig rende hij om de dieren, die gewillig naar hun- verblijfplaats toesukkeldcn, heen. De jeugdige Gerard Boot toonde zich reeds dadelijk een bekwaam herder. Zonder moeite wist hij de kudde op de plaats van bestemming te krijgen. Tot de bewonderaars van de Texelse schapen behoorde o.m. ook de oude schaapherder Meerman, die in vroegere jaren met een kudde door het weidege bied rond Kortgene trok. „Opa" Meer- man, die tijdens zijn jarenlange „op trekken" een grote vakbekwaamheid heeft verkregen, was van oordeel dat men met het binnenhalen van deze hon derd schapen geen slechte slag heeft ge- wordt U het gemakkelijkst, als U een lusteloze stemming de overhand laat krijgen. Het begint al vroeg, wanneer men toegeeft aan de kleine mo menten van inzinking. Neem dan een King pepermunt en U zult ondervinden, dat King U fit houdt. King is lekker en gezond. U.D.I. Op Zaterdag 14 Mei a.s. geeft de Re derijkerskamer een uitvoering ten bale van de Nutskleuterschool. Opgevoerd zal worden „In Revisie", blijspel in 3 be drijven van Joop Spit en Henk Bakker. Nadere bijzonderheden volgen. Zeemeeuwen-nieuws Maandag a.s. trainen we weer op het veld. Aanvang 7,15 uur. De adspiranten beginnen om 6,30 uur. Komt allen en op tijd! En houdt er rekening mee, dat er geen kleedlokaal is. SVC-Nieuws Het eerste gaat morgen op bezoek bij AGSV 1 in Aartswoud. Vertrek 11 uur van De Cocksdorp. Het 2de heeft vrijaf. De adsp. spelen Zondagmiddag om half drie thuis tegen Tex. Boys a. Door de medewerking van het bestuur van de Boys kunnen de adsp. deze keer eens op Zondag spelen. We doen bij deze een beroep op de ouderen, ga er eens naar toe, dat hebben de adsp. wel verdiend. Welke jongens van het 2de zorgen even voor de netten? Nieuws van de Gymafdeling. Geruime tijd was de jongensgym gestaakt wegens gebrek aan een leider. Nu heeft de heer R. Hooijberg zich bereid verklaard de leiding van de jongensgym op zich te nemen. Er wordt gestart op Maandag 25 April om 7 uur. slagen; naar zijn zeggen zijn ze uit het goede hout gesneden. Vooral de dijkbeheerders hopen dat opa Meerman gelijk krijgt en dat de Texelse schapen het goed blijken te „doen". Al grazend zullen zij dan mee helpen de veiligheid van de polderbe woners te vergroten. JAARVERGADERING M.C. TEXEL Zaterdagavond hield de M.C. „Texel" haar jaarvergadering. Om plm. 9 uur kon de voorzitter 20 leden welkom heten. De voorzitter memoreerde in het kort wat er in het afgelopen jaar was ge beurd. De Secr. las de notulen en het jaar verslag, welke zonder op of aanmerking, onder dankzegging werden goedgekeurd. De heer W. Duinker had het vaantje verdiend voor het aanbrengen van nieu we leden. Bestuursverkiezing. De aftredenderi B. Dros en J. Daalder werden met grote meerderheid van stemmen herkozen. In de vacature L. Bakker werd gekozen H. de Ridder. De voorzitter bracht de heer Bakker hartelijk dank voor al het werk wat hij als secretaris voor de club had gedaan. Door de nieuwe regeling van de KNMV moeten thans de Bestuursleden van een erkende club allen lid zijn van de K.N.M.V. (niet meer zoveel procent van de leden). Daarom stelde het Be stuur voor om de Bestuursleden in die kosten tegemoet te komen, hetgeen met algemene stemmen werd besloten. De contributieregeling is weer als vanouds (dus niet zoals vorig jaar is beslist). Tot uitbreiding van de club tot motor en autoclub werd nog al van gedachte gewisseld. Daar binnenkort een rit wordt uitgezet, zowel voor motor, auto en bromfietsen. De vergadering gaf het bestuur op dracht tot het pachten van een stuk duinterrein voor het houden van Trials en oefeningen. De vergadering was van oordeel dat het clubblad moest blijven bestaan, maar de moeilijkheid is een redacteur. Het rittenprogramma werd vastgesteld volgens het Bestuursvoorstel: 2 puzzle-, 1 betrouwbaarheids- en 1 nachtrit en de le puzzler it geeft de helft van normale kampioenspunten voor reserve. De Rondvraag leverde wat zaken van huishoudelijke aard op, zodat om kwart over 12 de voorzitter onder dankzegging voor de gehouden besprekingen de ver gadering sloot met de beste wensen voor 1955-1956. INGEZONDEN De Cocksdorp, 18 April 1955. Aan de Redacteur Texelse Courant Naar aanleiding van het stukje in Uw blad van j.l. Zaterdag 16 April, betref fende het afplukken van bloembollen, wil ik daar nog graag mijn ervaring aan toevoegen. Zoals U weet heb ik nog al wat Ga- lanthus Nivalis (sneeuwklokjes) staan, welke wij telen in het z.g. Molenbosch en ook in ons bos in de duinen. Iedereen vindt dat elk voorjaar weer een mooi gezicht. Gelukkig, dat de men sen tenminste bloemen en voorboden van het voorjaar nog mooi vinden. Maar waarom moeten nu zoveel lieden daar onhebbelijk in gaan lopen en hier en daar een hand vol bloemen en ook loof afscheuren om een stuk verder weer achteloos neer te gooien. Vooral het lopen en beschadigen van deze sneeuwklokjes, kan dë ergste ziekte in het gewas doen ontstaan met de grootste schade als gevolg. Overal staan bordjes met verboden toegang, maar niettemin gaat er geen dag voorbij, dat ik niet iemand moet waarschuwen, dat dit maar niet zo gaat. Mensen met een luxe slee, gewapend met de schop namen niet alleen de bloe men mee, maar staken ook nog de bollen uit om mee te nemen en als ik dan de heren vraag of zij dat in de plantsoenen van hun woonplaats ook doen, zeggen zij doodleuk, nee, dat mag niet. Dat weten zij dus, terwijl daar geen „verboden bordjes" staan, wordt hun al op school geleerd. Maar hier op Texel bij die in boorlingen van De Cocksdorp zijn geen wetten bekend, denken zij zeker en naar die bordjes van verboden toegang kijken zij niet eens, terwijl het gevaar be staat, dat als de politie hun ziet, het als diefstal wordt gestraft. Dan wordt er moord en brand geschreeuwd, terwijl ze nu doodleuk zeggen, het spijt me, zal het niet meer doen, ik vind ze zo mooi. Zo gaat het ook met velden narcissen, er moeten soms nog verkeerde worden uitgestoken, maar het publiek langs de weg springt maar over de sloot en plukt in het wilde weg bloem en blad bij de grond af. Denken zulke mensen dan niet na? R. INGEZONDEN De Cocksdorp, 18 April 1955. Geachte Redacteur, Mogen wij een klein plaatsje in Uw blad, het gaat om belang van de veilig heid langs de weg en om het leven van onze kleine kinderen. Zoals U weet is de weg door De Cocksdorp niet breed en lopen de laat ste tijd veel bewoners op de rijweg, om dat het zijpaadje door de verschillende opgravingen onbegaanbaar was. Maar nu komen er af en toe van die snelheids maniakken met hun auto door 't dorp heen vliegen alsof de duivel ze op de hielen zit. Bij de Openbare school staat aan elke kant van de ingang een waar schuwingsbord, van grote afstand reeds te zien, maar de meesten doen maar als of zij niets zien en dat zijn meestal geen vreemdelingen, maar rasechte Texelaars. Als dezen de laan inkomen rijden, zetten ze hun pet achterstevoren op, gooien de kop achterover en vliegen als een straal jager door het dorp. Maar laten zij goed onthouden, dat als zij hier een kind dood rijden, dat zij zelf ook niet levend meer uit De Cocksdorp komen, want zowel vrouwen als mannen zullen hem vangen en straffen. R. INGEZONDEN Voor auto- en motorrijders, vooral voor vreemdelingen, die, komende van Den Burg langs de Kogerweg, de rich ting Dennen uitgaan, is de onoverzich telijke bocht bij „Hermanshoeve" een levensgevaarlijk ppnt. Na het laatste, daar ter plaatse, ge beurde ongeluk is er een leuk bordje geplaatst. „KIJK UIT" staat er op, maar voor dat er uitgekeken kan worden, kan het ongeluk al gebeurd zijn. Een doeltreffend bordje voor voetgangers bij een gevaarlijke oversteekplaats, maar voor snelverkeer bij een gevaarlijke bocht volkomen waardeloos. 10 a 20 meter tuin wal wegschoffelen en alle gevaar is geweken, omdait er eerst dan werkelijk kan worden uitge keken. V.V.V. waak over Uw gasten, die straks weer in grote getale dit gevaar lijke kruispunt passeren. Gaat U even praten met B. en W.? Alle nieuwe woongedeelten rordom Den Burg en ook andere dorpen worden, soms nog voordat de bewoners hun hui zen betrekken, van tegelpaden voorzien. Dat hoort ook zo. Maar de Wilhelmina- laan wacht al vele jaren op zo'n tegel pad. Bij regenachtig weer lopen we hier nog steeds in de modder en bij droog, winderig, weer stuift het er als in de Sahara. Vooral nu, na de aanleg der waterleiding. Geachte heren van Gemeentewerken, houdt U met het opstellen van Uw plan nen er wel rekening mee dat de bewo ners van de Wilhelminalaan ook belas ting betalen? H. Bruijn. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 8 en 15 April: B.: C. P. Burger-Jo Schoo 02 A. Vinke-S. v. Heerwaarden 20 C. v.d. Werf-Jac. Rijk 02 A. Vinke-Jac. Rijk 11 D. v.d. Werf-J. Hooijberg 02 Jn Stam-Jac. v. Heerwaarden 20 Jo Schoo-Jb Koorn 11 C. v.d. Werf-S. v. Heei-waarden 1—1 C.: P. Bakker-J. Koorn 1-'1 P. Bakker-J. A. Barhorst 11 P. Bakker-A. de Vries 11 P. Bakker-F. v. Sambeek 11 J. Hooijberg werd dus kampioen in B en kwam tot een score van juist 70%. Tweede werd Jac. v. Heerwaarden, daar C. v.d. Werf in z'n laatste partij niet verder dan remise kwam. J. Hooijberg 22 13 5 4 31 Jac. v. Heerwaarden 22 13 2 7 28 C. v.d. Werf 22 10 7 5 27 Jac. Rijk 22 10 5 7 25 P. W. Kooi 22 8 8 6 24 Jo Schoo 22 6 9 7 21 S. v. Heerwaarden 22 9 3 10 21 C. P. Burger 22 8 4 10 20 A. Vinke 22 6 8 8 20 Jn. Stam 22 7 5 9 19 Jb. Kooiti 22 4 7 11 15 D. v d. Werf 22 4 5 13 13 De stand in C is: C. Medendorp 20 16 3 1 35 J. J. de Beurs 19 12 3 4 27 J. A. van Enst 20 13 1 6 27 A. de Vries 20 11 3 6 25 J. Hillen 20 8 3 9 19 P. Bakker 19 7 4 8 18 Jn Barhorst 20 8 0 12 16 C. Vinke 20 6 2 12 14 F. v. Sambeek 20 5 4 11 14 J. Koorn 20 4 5 11 13 J. A. Barhorst 20 4 2 14 10 TE KOOP beste vers afgekalfde Jac. J. Zijm, Margaretha Kogerweg K 76 Jongeman 16 jaar zoekt op Texel. Brieven onder no 643 bur. van dit blad FEUILLETON: De zoon Door Tom Lodewijk van de Burgemeester 28. Moet je luisteren Rob, zei Rie, toen ze op een avond van een concert in de Stadsgehoorzaal hun gewone route door het Park volgden naar huis, nou is mijn broer Jaap binnenkort de koperen bruidegom. Dat wordt feest, daar in Amsterdam. En daar moet ik naar toe. Dan gaan we samen, besliste Rob. Ik dacht wel dat je dat zeggen zou. .We zijn ten slotte., verloofd, niet? Ze keek naar haar ring. Want Rob had er op gestaan, dat ze een ring zou aanvaarden. Het was voor hem 't sym bool van een onherroepelijk besluit. Hij wilde er zijn familie en haar mee tonen, dat het maar geen gril was, dat hij en Rie Koster het eens waren, voor het le ven. Hij was nog jong, maar had de koppigheid van zijn moeder geërfd. Rie had er ook aan gedacht. Ze hoor de ze vragen: Jij een ring? Ben je ver loofd? Met wie? En waar is-ie? Ze kon natuurlijk zeggen: hij kon niet, hij werkt in Rotterdam. Uitvluchten genoeg. Maar ze wilde eerst Rob zelf vragen.' Kijk es, ging ze voort, ie moet goed begrijpen, Rob, Jaap is een beetje., eh, anders dan ik. Hij is scheepsbouwer, een beste vent met een hart van goud, maar een beetje grof in de mond. Hij zit in de visclub, hij houdt duiven, enfin, een echte Amsterdammer. Ik ben altijd blij als ik ze weer zie, hem en Lena, maar ik ben ook altijd een beetje blij als ik weer weg kan. Ze zijn anders dan ik, en héél anders dan jij. Ik ben het gewend, hij is miin oudste broer, ik houd van hem. Maar voor jou zal het heel vreemd zijn, en misschien zul je je niet thuis voelen. Begrijp je? In haar hart was de grote vrees, dat Rob in dit milieu te beter zou beseffen de kloof die er was tussen hen, ÏHÜtcla/T vloeibareD.D.D. dringtdiep in laaï.öiliy de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. dat 't misschien verwijdering zou bren gen, vooral als hij straks in Rotterdam. en ze kon, ze wilde hem niet missen. Rie Koster gaf zich niet gemakkelijk, maar aan deze jongen had ze zich met heel haar' ziel gehecht in de korte tijd, dat ze hem kende. Ze voelde dat hij haar, on danks allerlei tekortkomingen, kon op heffen, dat ze met hém kon worden wat ze altijd had gewild. Dat ze helemaal kon loskomen uit het milieu, waarop ze geenszins neerzag, maar waarin ze zich niet langer meer thuis voelde. Ze schaamde zich er voor, en toch kon ze niet anders. Haar geest wilde hogerop. Onzin meende Rob. Je zou je ring af moeten doen, en dat wil ik niet. En ook niet, dat je smoesjes verkoopt, om mij. Je broer Jaap wordt straks mijn zwager en daar neem ik de consequen ties van. We hoeven er toch niet elke dag op visite? De kogel moet maar een maal door de kerk. Ze praatten nog wat en in 't eind be sloten ze samen te gaan. Ze zouden niet tot 't eind blijven, dezelfde avond weer terug, Rob moest weer naar zijn werk en Rie ook. Maar Rie's hart was toch zwaar, toen ze samen in de trein stapten naar Amsterdam, en Rob haar mee trok in een tweede klas coupé, waar ze samen konden zijn. Tweede klas, 't kan er af bij jou. We gingen altijd tweede.wilde hij zeggen, maar bedacht zich. Voor één keer eens samen! lachte hij. Ze hadden elkaar veel te zeggen en soms zeiden ze helemaal niets. De con ducteur knipte de kaartjes met een va derlijke glimlach en zei: Vergeet u niet in Utrecht over te stappen? Te snel doemden de huizen, de drukke straten van de hoofdstad op. Ze keken naar de grote boten in het IJ, naar de rookpluimen van de sleepboten en de ponten, en toen stonden ze op 't drukke Stationsplein. Weldra bracht een stamp volle, slingerende tram hen door de kri- oel end-drukke Haarlemmerstraat en even later liepen ze door de naargeestige straten van het Haarlemmerpoortkwar tier, waar ze bij een klein feestzaaltje aankwamen, waar de bruiloft zou ge houden worden. Vader en moeder Koster waren er al, de hele dag te gast. Vader Koster zag er wat moe en rood uit, zo'n dag was hem een corvée. Er waren al heel wat gasten in het kleine zaaltje. De bruide gom stond, met een bloem in 't knoops gat. in het midden en aanvaardde harte lijk de felicitaties. Rob nam hij onder zoekend op. Zo, wor jij me nieuwe zwager! zei hij en gaf hem een stevige bootwerkers- hand. Denk er om dat je goed op me zus past hoor! Rob glimlachte en keek naar Rie, die er weer leuk uitzag. Toen ze even later aan een tafeltje zaten, keek Rob het gezelschap eens rond. Is dat allemaal familie? vroeg hij ontsteld. Welnee, zei Rie kortaf, Jaap heeft er natuurlijk de hele buurt weer bij ge haald. Lui van de hengelclub en van de duivensport en collega's van de werf en buren. Zo is-ie. Een helehoop mensen en een helehoop pret, dat is Jaap z'n aard. Hij is toch een beste vent, "vónd Rob, en hij heeft een heel lieve vrouw. (Wordt vervolgd) Model 8379 Wij vragen voor ons filiaal te Den Burg een voor het bezorgen van levensmiddelen aan huis. Leeftijd tot 35 jaar. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een autorijbewijs. Goed loon en vacantietoeslag. Pers. aanm. in ons filiaal te Den Burg, Bin- nenburg 8 JAWA, Het motorrijwiel voor dienst, tourisme en sport M. A. J. VONK Kogerstraal Tel 78 Hogerstraat Tel 273 Agent: E. BOEKEL FIRMA FRANS ZEGEL Kz: Welke geheel zelfstandige wil van betrekking veranderen en finantieel verbe teren, door spoedig in vaste dienst te treden Qaarbe- trekking) bij woninginrichting te Den Helder. Zeer goede salarisregeling, onkostenvergoeding, etc. Brieven, welke vertrouwelijk worden behandeld, met uitvoerige gegevens worden met spoed ingewacht onder no. 641 bur. van dit blad Bij voldoende deelname rijdt Zaterdag 30 April a.s. een autobus van TES0 naar het bloemen corso in de bollenstreek. Prijs f 8.— per persoon (van Den Burg, boot inbe grepen,) Vertrek Groeneplaats 7 25 uur v.m. Terug laatste boot. Kaarten op het kantoor verkrijgbaar De Directeur. Den Burg Oosterend heeft een uitstekende keuze in alle moderne dessins CORSET Niet alleen hebt U de pret tige zekerheid van een j'uiste en elegante lichaamshouding, maar tevens, dat Uw modieuze kleding „als gegotenzit. Er is n „Twilfu voor ieder figuur. „Twilfit"-Corset van sterke effen coutil, met geheel elas tieken binnenband (25 cm. breed), zijsluicing, veter in de rug en 2 paar 1 wilgrip-Jarretelles. Lj). Fa. J. M. Moerbeek Parkstraat Den Burg

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4