TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Texel is gereed voor de ontvangst der gasten Pinksterconcert PANG Wat brengt ons liet a.s. Dameshanden rIedereen heeft, Wrijf Kou en Pijn ZATERDAG 21 MEI 1955 Ook Mei doet wat hij wil. Hij kan No vember zijn, maar ook een voorproefje geven van een zomer, die zijn naam alle eer aandoet. Veelal valt er een vacantie in deze maand en velen, die Januari en Februari èn Maart evenals wij zo gena deloos lang toeschenen, verkeren tegen woordig in de goede gewoonte om reeds in het prille voorjaar een stukje van de vacantieperiode aan te snijden. Dat ook dit voorjaar met het Paasweekend velen als toerist het Marsdiep overstaken kon U te Oudeschild goed merken: de ene „vreemde" slee na de andere werd door geroutineerd dekpersoneel op „zijn" plaats gedeponeerd. Het is verstandig zo vroeg in het jaar eens een paar dagen van honk te gaan. Het breekt, en thuis gekomen weet je dan zeker, dat de betere helft van het jaar is aangebroken. Want je hebt kie vitseieren gevonden i(of alleen maar ge geten), je hebt lammeren rond hun wol lige moeder zien buitelen, je hebt de weiden zien groenen en gemerkt, dat het in de luwte van de duinen zelf zalig kan zijn en in de zonbeschenen laantjes van de dennenbossen moest je mantel zelfs uit! Mei doet wat-ie wil, maar toch staat het toeristenseizoen feitelijk al aan de deur. Vooral geldt dit voor Texel, dat als vogeleiland een naam heeft op te houden. Want dan dienen de lepelaars al het oor te luister te leggen tegen de witte eieren, dan dienen er al eenden met jongen door de sloten te scharrelen, dan kan de lucht al verzadigd zijn van het gekwinkeleer van vogels, waarbij de leeuweriken en de lieuwen zich steeds weer als de meesterzangers onderschei den. De toeristen beklimmen de dijken van de wijde polders en wijzen elkaar de soorten vogels, die zij de afgelopen win termaanden bij de haard geleerd hebben. Ze trekken vanuit hun hotels of pen sions door duinpaadjes naar het strand. En dan zeggen ze: „Gut, het valt mee!" (Want ergens hadden ze gelezen, dat Texel door ongekend hevige stormen zo veel van zijn natuurlijke kustverdedi ging prijs had moeten geven aan de on verzadigbare waterwolf. Iedere dag zou de vuurtoren van de baan gaan, maar iedere dag kon gerust de nacht ingaan. „De vuurtoren blijft". Zo verzekerde Thijs Reuvers ons onlangs op de markt. Waarom zou hij het niet mogen voor spellen? Wie zou daar tenslotte méér voetstappen in het duin hebben gezet Texel heeft een prachtig dennenbos dan deze oerechte Cocksdorper? De vuurtoren blijft. Gelukkig maar, want waar zou men deze toren beter kunnen hebben? Meer landinwaarts zou heus wel een oplossing geven waarmee we de eerste tien jaar ons geen zorgen om dit bouwsel behoefden te koesteren, maar hij staat daar zo uitdagend op het tot een landtong geworden stuk Texel. Mooier sluitstuk is moeilijk denkbaar. Texel is nog altijd „De Parel der Waddeneilanden". En wij doen natuur lijk allemaal ons best om het zo te houden. Neem b.v. de werkzaamheden, die momenteel in het voormalige bun kerdorp Loodsmansduin worden uitge voerd: timmerlieden en metselaars, grondwerkers en schilders, tegelleggers en electriciëns, waterleidingexperts en opzichters, ze zijn allemaal actief om dit complex tijdig gereed te krijgen voor zijn nieuwste bestemming: een kampeer- centrum. Dat woord kampeercentrum moeten wij echter zeer ruim nemen, want de kern wordt en is een serie voor malige bunkers, die de Duitsers daar destijds hebben laten bouwen. Ze dach ten toen uiteraard nog lang niet aan kamperen: dat hoge duin bood een ruim uitzicht naar alle windstreken. Je kon er ook afweergeschut plaatsen om vlieg tuigen, die Den Helder wilden bombar deren onder schot te nemen. En dat er druk van het afweergeschut gebruik ge maakt is bewijzen ons de talloze gra naathulzen - want die zijn daar stellig niet heengesleept! Het is eigenlijk een uitvindinkje van Bert Zijm geweest: toen die in de win ter van 1946 op 1947 een geschikte woongelegenheid zocht, liet hij het oog vallen op de verlaten barak van het bunkerdorp ten Zuiden van Den Hoorn. Hij besloot er voorlopig te blijven hui zen, want het6 Staatsbosbeheer toonde zich als huisbaas waarachtig niet on geschikt. En als de zomer in het land kwam voelde de familie Zijm zich bad gast op de lage huurprijs toe. Maar er waren er meer die het een leuk standje vonden en successievelijk werd de ene bunker na de andere tot normaal woon huis ingericht. „Zonde dat wij er binnenkort uit ko men" zegt ons een bewoonster, die nog altijd een der bunkers bewoont en niet de enige blijkt te zijn. Inderdaad, de Na een strandwandeling even pleisteren op het terrasje van een paviljoen mensen hebben er veelal hun uiterste zorg aanbesteed en dan zie je weer eens duidelijk, dat waar een wil is ook een weg gevonden kan worden. Gelukkig zijn deze families, acht in totaal, goede woningen elders aangeboden. Wij horen vertellen, dat het „Loods- mansduinse kampeercentrum" eind Mei in gebruik moet worden genomen. Nu, dan moet er toch nog veel getimmerd en gemetseld worden, want niet alle ver trekken zijn momenteel voor het be wonen gereed We wandelen door een soort loop graaf, die aan weerszijden met gra naathulzen is afgezet. Boven ons roixken de motoTen van militaire vliegtuigen en ergens dreunt een explosie.... Het be hoeft weinig fantasie te kosten om je weer in een tijd van dood en verderf te verplaatsen Gelukkig is de werkelijkheid anders: de soort van loopgraaf is aangelegd ten behoeve van de waterleiding. Dat zal een hele verbetering geven, want voor heen hadden ze de pomp beneden in het dal of ze vingen het water in voormalige geschutstorentjes op. „De barak wordt ook mooi", zo ver zekert men ons. Deze barak ligt ook al bijzonder hoog en door de ramen kun je genieten van de treffendste nanorama's. Het kerkje van Den Hoorn gluurt als dol-benieuwd binnen. Vijftien eeuwen liggen er tussen, maar het lijkt of dit gebouw daar altijd geweest ennood zakelijk geweest is. Hier valt dan ook iets heel aardigs te maken. Wij horen voorts, dat er een achttal zomerhuisjes bijgebouwd zullen worden, d.w.z. reeds dit seizoen. Er is al veel verhuurd, ja, voor de maand Au gustus móet zelfs al niets meer te krij gen zijn. De Stichting „Sociaal Toerisme Texel" heeft dus niet over gebrek aan belangstelling te klagen. „Met de Pasen hadden wij hier al kampeerders, die via de Stichting hier hun tenten hadden opgezet". De zaal van de voormalige barak, die straks als cantine zijn entree gaat ma ken, maakt reeds nu een gezellige in druk, terwijl de inrichting ervan nog beginnen moet. Er voor bevindt zich reeds een enorm terras van tegels. Men wijst ons ook de garage waar auto's kunnen worden gestald. Texel bereidt zich voor op het seizoen. Niet alleen in het Zuiden waar intussen strandpaviljoen „Den Hoorn", paal 9, is herrezen, maar ook te De Koog, waar de Badweg weer tot het strand begaanbaar is gemaakt, ook te De Cocks- dorp en overal, waar maar toeristen wil len komen enterugkomen. Hier en daar ontmoeten wij reeds toeristen. Hebben zij goed weer dan kij ken ze verheugd als mensen, die op het goeie paard gewed hebben. Een goed voorseizoen, een goed hoogseizoen èn een goed naseizoen, zeggen insiders altijd. Dat geldt vooral voor Texel, dat altijd tevreden moet zijn met een temperatuur, enige graden beneden, die van het zuid oosten des lands. Een zonnig voorjaar doet wonderen. Wie in dit vroege voorjaar en route gaat, merkt, dat hij nooit té vroeg is, maar dat de natuur altijd nog weer een stapje verder is gedrongen. Dit is zo, was zo en zal altijd zo blijven. Het was zo, toen Texel nog maar nauwelijks ont dekt was, toen men door de duinen nog geen autowegen kende. En het is nog zo. Dat ondervinden wij Sfeeds weer. Als wij door de duinen gaan, te voet of per auto - over een ge baand pad, over welks aanwezigheid wij ons al helemaal niet meer verwonderen. Wij wennen gauw aan het betere. Maar.... kom je dan weer in contact met de natuur, daar waar de weg op houdt, dan doet het ontbreken van een autoweg toch wel even onaangenaam aan. Dan moet je immers je benen weer gebruiken en dat was je al zo aardig af gewend, niet waar? Dat er echter jong leurs zijn, die kost wat het kost ook fietspaden tot autowegen promoveren, mag natuurlijk als een uitzonderingsge val worden beschouwd en wij hopen dan ook, dat Raadslid Kasse Beumkes zich in de vorige gemeenteraadsvergadering voor het laatst opgewonden heeft over die vorm van vandalisme in „zijn" duin terrein. v ra gen WAT BRENGT HET A.S. PINKSTER CONCERT ONS? Als eerste nummer vermeldt het pro gramma van het a.s. Pinksterconcert in de Ned. Hervormde Kerk te Den Burg door het Noordhollands Philharmonisch Concert op Donderdag 2 Juni a.s. de Ouverture „Oberon" van Carl Maria von Weber. De componist werd in 1786 geboren en overleed reeds op 39-jarige leeftijd. De sprookjes-opera „Oberon" is de laatste opex-a geweest, die de componist schreef. Zijn arts schreef hem volledige rust voor, doch hiertoe was hij financiëel niet in staat. Hij schreef het werk, ging in het voorjaar van 1826 doodziek naar Lon don, dirigeerde daar de première en stierf na enkele weken. De stof voor „Oberon" werd ontleend aan het bekende gedicht van Wieland. De ridder Huon moet een uiterst moei lijke opdracht vervullen, die hem door hulp van de elfenkoning Oberon, die hem een toverhoorn schenkt, tenslotte gelukt. De ouverture schildert de belangrijk ste bestanddelen van het verhaal. Zij be gint met het toverhoornmotief, hetwelk enige malen door de violen wordt be antwoord. De fluiten laten daarop een feeëriek motief horen, dat ontleend is aan het eerste toneel van het eerste be drijf van de opera. Telkens zijn zo de belangrijkste motieven uit de opera in de ouverture verwerkt. Ook elfenmuziek duidt de sprookjessfeer van de opera aan. Het eerste lyrische zangthema '(cla rinet en eerste violen) typeert muzikaal prachtig de vrouwelijke hoofdpersoon Rezia. Deze opgewekte muziek - opge wekt, omdat de ridder verwacht in zijn opdracht te zijn geslaagd - leidt een cla- rinetsolo in, die de liefde van de ridder uitbeeldt. Het jubelende tweede thema is uit de beroemde Oceaan-aria van Rezia; het beheerst ook het triomfantelijke slot van de ouverture. Merkwaardig is, dat de componist op het gebied der opera's zo'n vernieuwer is geweest, terwijl toch zijn kamermu ziek zich geheel aan de destijds heersen de smaak aanpaste. Zijn invloed op de Duitse opera en het muziekdrama is dan ook zeer groot geweest. Als tweede werk zal worden uitge voerd de „Serenala Nocturna" van Wolf gang Amadeus Mozart (1756-1791). Van deze componist werd vorig jaar reeds de beroemde Serenade „Eine kleine Nacht- musik" uitgevoerd. Aan het leven van de componist werd toen reeds aandacht besteed, zodat nu volstaan wordt met 'n nadere omschrijving van het thans uit te voeren werk. Het werk bestaat uit drie delen, t.w. een mars, een menuet en een rondo. De Serenade schreef Mozart voor 2 kleine strijkorkesten en pauken. Het eerste strijkorkest is een solokwartet, bestaande uit een le viool, 2e viool, alt viool en contrabas. Het tweede, een vol lere bezetting, bestaande uit le en 2e violen, altviolen, celli en contrabassen. De paukenpartij geeft een rhythmische steun aan het geheel. Serenades beginnen in de regel met 'n mars, welke een levendig en eenvoudig karakter draagt. Zo ook in deze Serenade. De verdeling in 2 groepen maakt het geheel contrastrijk, vooral in de dyna miek. Deze karakteristiek hoort men di rect al in het openingsthema met het krachtige fanfarethema, gevolgd door de verfijnde melodieën in het solokwartet. Het kernachtige rhythme van het 2e Tutti (vol orkest) is kenmerkend niet al leen voor dit deel, maar eveneens voor het menuet. Het 2e thema krijgt een bijzonder as pect door het guitaarachtige gebruik (pizzicato) van 't grote orkest, nadat het solckwartet een wonderlijk fijn thema heeft ingezet. Het menuet is een en al gratie en ele gance. Een puntig dansthema, in de vio len ingezet, lost op in fijne staccato ac- coorden, welke een grote charme aan dit menuet verschaffen. Beide orkesten zijn samengevoegd, uitgezonderd in een kleine verbindings frase in het 2e thema. Het trio is alleen voor solokwartet, waarbij de le viool een principale rol speelt op het decoratieve dartele spel van de 2e viool. Van de Finale gaat een grote bekoring uit. Het rondothema wordt sierlijk inge zet door de le viool en krachtig beant woord door beide orkesten. Het vluchti ge hoofdthema uit deze finale is wel 'n grote tegenstelling met het markante thema van het openingsdeel. Na een onderbreking door een korte langzame melodie met een plechtstatig karakter volgt een vrolijke Weense marsmelodie. Hier heeft Mozart op een voortreffelijke wijze beide orkesten be handeld in een verrukkelijke dialoog, waarin een volmaakt evenwicht in beide groepen bewaard blijft. Met de terug keer van het schalkse rondo-thema sluit de componist deze prachtige serenade af. Een van de hoogtepunten van het a.s. concert is ongetwijfeld de uitvoering van de „Onvoltooide Svmphonie" van Franz Schubert. 1(1797-1828). Franz Schubert, een onderwijzerszoon uit Lichtental, een voorstad van Wenen, blonk al jong in het zingen zo uit, dat hij werd aangenomen als „Sangerknabe" van de Weense hofkapel. Voor zijn op voeding was dit uitstekend. Toen hij de baard in de keel kreeg kwam hij weer thuis en ging na enige tijd leren voor hulponderwijzer. Reeds in 1814 schreef hij zijn eerste meesterlijke lied „Gretchen am Spinn- rade". Het jaar 1815 was wel het meest vruchtbare van zijn leven: 4 opera's, 144 liederen (o.a. Erlkönig en „Iieidenrös- lein"), 2 symphonieën, 2 missen, 1 strijk kwartet, 2 pianosonates en een reeks stukken voor kerkmuziek. In 1818 nam Schubert ontslag als hulponderwijzer en ging nu tevens muzieklessen geven. Een onbezorgde tijd heeft hij nadien echter geenszins gekend. Voortdurend verkeer de hij in geldelijke zorgen. Lange tijd was hij gedwongen bij vrienden in te wonen. Slechts met moeite kon hij zijn schulden betalen. Eerst in het jaar van Staande aan de vooravond van een groots muziekfestival, als het Concours van de YVesti'riesche Bond van Harmo nie- en Fanfarecorpsen nu éénmaal is, lijkt het wellicht enigszins voorbarig reeds nu Uw aandacht te vragen voor een andere muzikale gebeurtenis van de eerste orde. Wij doelen hier op het a.s. Pinksterconcert te verzorgen door het „Nocrdhollands Philharmonisch Orkest" op 2 Juni a.s. in de Ned. Herv. Kerk te Den Burg. De beschikbare plaatsruimte ncept ons er evenwel toe reeds thans Uw aandacht te vestigen op dit muziek-eve- nement. Hiermee is stellig niet gezegd, dat de ene muzikale gebeurtenis be langrijker zou zijn dan de andere. Inte gendeel, wij menen, dat zowel het twee de concours van de W'estfriesche Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen, dat na de oorlog op Texel wordt gehouden, ais het tweede concert op Texel van het Noordhollands Philharmonisch Orkest recht hebben op een daadwerkelijke be langstelling van de gehele Texelse be volking. Hopelijk zullen velen, die vorig jaar op 3 Juni het eerste concert in het Ne derlands Hervormd Kerkgebouw te Den Burg bezochten, hieraan een prettige herinnering hebben bewaard en zullen velen het concert als een mooie ervaring hebben ondergaan. Hopenlijk, ja, want mede van het a.s. concert zal het afhan gen of de organisatie van een dergelijk concert jaarlijks in de week na Pink steren ook in de toekomst kan worden bestendigd. Aan U, Texelaax-s, de taak hierop een antwoox-d te geven. De kaarten voor het a.s. concert zullen in de week voor Pinksteren op verschil- liiende adressen in alle dorpen van het eiland verkrijgbaar zijn. Vooraf zullen de verenigingen, die kaarten voor be stelden, entreebewijzen voor hun leden ontvangen. De toegangsprijs voor het komende concei't is zo laag mogelijk ge houden t.w. f 2,en f 2,50 per persoon. Deze prijzen mogen dan al vrij hoog lij ken, zij liggen toch op een vergelijkbaar niveau met de gemiddelde prijzen, die men in de stad voor dei-gelijke concerten betaalt. Dit is xnogelijk geworden dank zij "de subsidie, die het gemeentebestuur bex-eid was voor dit concert toe te staan. Immers, indien de kerk tot op de laatste plaats is bezet, zal toch nog een aan- wel eens een ogenblik, dat hij zich niet helemaal fit gevoelt. De opwekkende en verkwikken de eigenschappen van de natuur zuivere King pepermunt helpen U er overheen. King te lekker en gezond. OVERSCHOT AAN KATTEN In het vooi-jaar komen weer heel veel jonge katten ter wereld, waarvoor niet altijd goede tehuizen kunnen worden ge vonden. Trouwens er is een surplus aan katten. Vandaar dat de Ned. Ver. tot Be scherming van Dieren adviseert om de diertjes waarvoor men geen goed tehuis beeft, enkele uren na de geboorte, wan neer de ademhaling voldoende functio neert te doen inslapen. Men kan dat doen door ze in water onder té dompelen. Om ze onder water te houden karx het beste een bloempot worden gebi'uikt, die na dat de diex-en er onder zijn gelegd, ge heel onder water moet worden gehou den. Door het gaatje in de pot is men er zeker van, dat geen luchtbel achterblijft, hetgeen bij andere voorwerpen nogal eens het geval is. De verdrinkingsdood wordt daardoor onnodig verlengd. Ook kan men zich wenden tot plaat selijke asyls en dierenartsen. Ter bevordering van geboorte-beper king verdient het aanbeveling om katers van 10 maanden erx ouder door een die renarts te laten behandelen. zijn sterven was hij in staat een eigen piano aan te kopen. Hij overleed aan typhus. De zevende symphonie is de beroemde „Onvoltooide". Zij bestaat uit een Alle gro en een Andante; van het Scherzo heeft Schubert slechts een klein deel der schets uitgewerkt. Waarschijnlijk heeft hij tijdens de arbeid aan het Scherzo gevoeld, dat de twee delen een afgesloten geheel vormden en zich daar om niet aan de traditionele vierdeligheid gestoord. Het begrip „onvoltooid" bij deze symphonie heeft dan ook betrek king op de vorm, doch is zeker ten aan zien van de innerlijke gesteldheid vol komen misplaatst. In 1865 toen deze in 1822 gecompo neerde symphonie werd ontdekt voorzag men deze symphonie van dit ongelukki ge praedicaat, dat al spoedig een bron van misverstand werd. Schubert moet hebben ingezien, dat hij in de twee delen van de symphonie al les had gezegd, wat hij in een symphonie kon uitdrukken en dat na de oneindige weemoed van het berustende Andante - dat op zichzelf weer een reactie is op de stille dramatiek van het eerste deel - 'n Scherzo en een Finale hun doel zouden missen. De symphonie wordt thans nog even zeer als een volmaakt stuk muziek be wonderd als drie-kwart eeuw geleden. (Publicatie Culturele Raad) merkelijke subsidie noodzakelijk zijn. Voor de schooljeugd zijn plaatsen be schikbaar tegen de sterk gereduceerde prijs van f 1,— p.p. Ouders stelt Uw kind in de gelegenheid dit concert bij te wo nen. De voldoening, die het er aan be leeft zal stellig groter zijn dan het finan ciële offer, dat U er zich voor zult moe ten getroosten. Evenals vorig jaar, zal ook thans een beknopte toelichting met betrekking tot de uit te voeren werken in de courant worden opgenomen om U in de gelegen heid te stellen U enigszins te doen in leven in de sfeer, die de componist met zijn werk beoogde te scheppen, of U in kennis te stellen met de gegevens, waar van de componist bij zijn compositie is uitgegaan. Deze bijdragen treft U in dit en volgende nummers van de Texelse Courant aan. Wij raden U aan er goed kennis van te nemen, want eerst dan zult U het concert ten volle beleven. (Publicatie Culturele Raad) weg met QAMPO EEN HALVE EEUW GELEDEN (Uit een Texelaar van 1905) Adv.: P. J. Hin bericht aan de ingeze tenen van Texel, dat hij in de Graven straat te Den Burg een winkel heeft ge opend in Touwwerk, borstelwerk, klom pen enz. Echte eigengemaakte Noord- hollandsche kaas, voorts een partij deur-, gang- en rijtuigmatten, alsmede kruideniers- en grutterswaren. Minzaam aanbevelend. P. J. Hin. Te koop gevraagd: een beste geit. Jan Schaap, Hofstede „Madura". Gevraagd een flinke jongen, die het schoenvak wil leren. Joh. Kikkert. Tot het uitkloppen van kleeden be veelt zich aan Joh. Rijk, en nieuw bed- stroo te koop. Ontvangen: eene collectie stalen der nieuwste zomerstoffen voor damesjapon nen en blouses. Tevens van gekleurd katoen, effen en gewerkte satiné's, zwart en gekleurd garneerzijde enz. Beleefd aanbevelend, Gezusters Petersen, Den Burg. Bekleeden van alle soorten rijtuigen, stoelen, canapé's, biljarts enz. Speciaal adres voor luxe- en werktuigen. Con currerende prijzen. Beleefd aanbevelend Alex Koning, Zadelmaker, stoffeerder en rijtuigbekleeder, Weverstraat. Bericht van de Redactie: Eierzoekers klagen, dat het getal kie vitseieren in den polder „Het Noorden" aanmerkelijk kleiner is dan in vooraf gaande jaren. Stellig is dit een gevolg van de meerdere bedrijvigheid, die er plaats vindt, vooral bestaande in het vervoeren van materiaal en het bouwen van huizen en schuren. Door de commissionair J. Kooy werd een os afgescheept, afkomstig van de heer Jb. Kuijper, De Waal, die het bui tengewone gewicht van 1690 halve kilo's had. Deze os was gewogen op de bascule van de weduwe P. Bakker aan de Haven Den Hoorn. Het plan bestond om op Dinsdag 18 April des avonds te 7 uur het eerste zinkstuk te plaatsen voor het herstellen van den dijk aan het Horntje. Dit werk, voor iemand die het nooit ge zien heeft, hoogst interessant, moest we gens het ruwe weder der laatste dagen uitgesteld worden. KEURING VOOR DE DIENSTPLICHT De Burgemeester van Texel maakt be kend dat alle oproepingen voor de keu ring voor de lichting 1956 zijn verzon den. Zijn er in 1936 geboren mannelijke personen, die de Nederlandse nationali teit bezitten en in een der Nederlandse bevolkingsregisters zijn opgenomen of daarin opgenomen hadden moeten wor den, en de oproeping voor de keuring dan wel een bericht van niet-inschrijving nog niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 1 Juni a.s. ter gemeente secretarie aanmelden. Texel, 20 Mei 1955. De Burgemeester, C- DE KONING Blus dat Zuurbranden op Uw maag. Nog beter: voorkom het Met Kennies. U hoeft geen vrees te hebben voor over tollig maagzuur en het pijnlijk zuur branden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens verkeerd zou kunnen vallen"- 't Zou interessant zijn, als ge in Uw om geving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken- Met Rennies behoort lijden .aan zuur- brand tot het verleden- De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat- In diverse frisse vruchtensmaken a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent per rol Let op de naam RANG op het beschermend omhuWel ii/aai

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 6