Fe Frans Zepe! Kzn. Fa. Frans Zeyel Kz. Drukkerij Texelse Courant J. H. v. d. Veen Doopsgezinde Gemeente Bezoekt het adspiranten- en welpen- tournool EXPRES voor U de EXPRESS van NU 1 Taxi Garage Reij Gazelle en Locomotief rijwielen bij ZEGEL, partij gebruikte ruiters SWIFT herenschoenen Nijma dames schoenen maaien van gras Garage A. Xisvit Tel. 58 Voor dakbedekking Voor binnenwerk Borduren 1 J. G. Dekker MOTOREN Maico B.S.A. Q.K.W. Onderjurken Fa J. P. Verberne 'n Cadeautje hooigewas NACHT OP TEXEL Voor Emniy Nu slaapt dit eiland, in zichzelf besloten, met duistre vormen aan de lucht getild wat bomen langs de dijk van Oudeschild, een molen en in 't water enkle boten. Ver aan de kim, zoals een ooglid trilt, wordt tweemaal kort de lichtflits afgeschoten, waarmee de toren maant, dat nooit de grote onrust hier ophoudt, als het land verstilt. De Cocksdorp waakt en zilte nachtwind houdt de boerendorpen, waar de mensen slapen in 't grondeloze, dat om dromen rouwt. Verzonken zijn de bloemen en de schapen. Tegen de wind, als onze tranen zout, is eenzaam waken nog ons enig wapen. George Kettman VERTRAAGDE BRIEFWISSELING Beter laat dan nooit. Vier jaar geleden op 22 Augustus 1951 - vond de heer C. J. Ellen, Oosterend, flessenpost, verzon den door een Engelsman, die zijn zoon de beantwoording opdroeg. De brief van onze eilandgenoot raakte echter tussen alle correspondentie verzeild en eerst vorige maand kwam de oude brief boven water. De heer Ellen ontving dezer da gen een leuke brief terug en de Engels man hoopte, dat ze in contact zouden blijven. HANDELSREGISTER In „Handelsregister" lezen wij onder inschrijvingen van zaken: Diversen P. Plaatsman, Texel, Den Burg, Gra venstraat 1. Schilders- en behangersbe- drijf. Uittr. E.: P. Plaatsman; Nwe E.: B. Beumkes o. eig. n. En onder „wijzigingen": Kleinhandelaren: P. Vlaming Pzn., Texel, Oosterend, Kerkstraat 4. Winkelier in tot verbruik bereide tabak, pensionbedrijf. Uittr. eig. P. Vlaming Pzn door overl. Bedrijf w. v. door Mevr. Wed. D. Vlaming-de Vries o. dez. naam. Diversen: P. Vlaming en Co. (Comm. Venn.). Texel, Oosterend, Kerkstraat 4. Zee visserij in de ruimste zin des woords. Uittr. beh. venn.: P. Vlaming Pzn door overl. Nwe beh. venn.: Mevr. Wed. D. Vlaming-de Vries. LOCALE PREMIEKEURING Voor de Locale Premiekeuring op Maandag 27 Juni a.s., uitgeschreven door de Vereniging tot bevordering van de Landbouwtuigpaardfokkerij in Ne derland, Afdeling Noordholland, zijn de volgende aangiften gedaan: 11 merrie- veulens, 9 1-jarigen, 7 2-jarigen, 10 3- jarigen en 7 4- t.m. 7-jarigen. Totaal dus 44 paarden. De keuring vindt plaats aan de Secre taris Jonkerstraat te Den Burg. LEIDSE MARKT Van de 1562 lammeren waren er 770 van Texel. De prijzen liepen van 62 tot circa 80 gulden. Een enkel uitgezocht koppel enkele guldens hoger. De handel verliep, mede onder in vloed van de hooibouw, slepend. WERDEN NIET VERHUURD Begin dezer week vroeg een toerist aan een winkelier of hij misschien een straalkacheltje verhuurde. De zakenman zei, dat hij nog nooit in deze handel ge zeten had, maar dat het inderdaad een goede tip was! ONZE TEXELSE AMATEURS Woensdagavond zal in het Park voor Toerist en Texelaar een bonte avond worden verzorgd door de Texelse Ama teurs, die beloven hun allerbeste been tje voor te zetten. Wij herinneren aan 't ■grote succes van de vorige opvoeringen. Het geheel staat weer onder auspiciën van de Vereniging voor Texelse Folklore en'het programma vermeldt o.a. muziek, zang, sneltekenen, mondaccordeon, het optreden van de zingende zusjes en Bartje, de sprekende pop, die ook op het terrein der folklore zijn spoortjes ver diend heeft. Liederen van de Noordzee tot het Alpengebied, van Heideroosje tot Wien bleibt Wien. Een avond dus voor elck wat wils. IDE MOERBEEK BEKERHOUDER MULO Ide Moerbeek heeft Woensdag op de MULO-Sportdag de beker 1955 veroverd. De uitslagen waren: Sprint 100 m. jongens A.: 1. Kees Boot 12.8; 2. Martin de Wolf. 80 m. jongens B: 1. Bert Doornbos 10.9 2. Ide Moerbeek. 80 m. meisjes A: 1. Marijke Beumkes 11.2; 2. Wil Boon. 60 m. meisjes B: 1. Willy Roeper 8,2; 2. Tineke Toolens. Verspringen jongens A: 1. Kees Boot 5.28; 2. Martin de Wolf 5.09. Jongens B: 1. Ide Moerbeek 4.90; 2. Bert Doornbos 4.64. Meisjes A: 1. Marijke Beumkes 4.47; 2. Willy Boon 4.33. Meisjes B: 1. Tineke Toolens 4.26; 2. Irene Hoogewoning 4.19. Hoog met lat jongens A: 1. Siem Lake- man 1,40; 2. Piet Zoetelief 1,38. Jongens B: 1. Ide Moerbeek 1,30; 2. Hans Kuip 1,28. Hoog met touw meisjes A: 1. Willy Boon 1,40; 2. Grietje Lap 1,35. Meisjes B: 1. Alie Lap 1,20; 2. Irene Hoopewoning 1.18. Veldloop, 2100 meter B: 1. Piet Roeper 7.45.2; 2. Eddy Moojen 8.04.2. Veldloop, 2100 meter A: 1. Wilke Was senaar 7.42.2; 2. Biem Lap 7.42.3. ONDER DE POMP Wat ken een mens verandere hè. Hoezo? Nou, toen ze wot an de meeuwe verdiene konne, wiere ze beskermd, en nou benne 't roofridders. INGEZONDEN Oudeschild 20 Juni 1955 Geachte redactie, gaarne zag ik onder staand schrijven in Uw courant opgeno men. Bij voorbaat mijn dank. Na Uw stuk gelezen te hebben in de Tex. Courant van jl. Zaterdag over de roofzuchtige zilvermeeuwen, moeten mij toch enige dingen van het hart. Niet dat ik het zal opnemen voor deze vogels, daarvoor is mij te weinig over hun doen en laten bekend. Maar als oud-Ooster- ender en tegenwoordig als Oudeschilder, zou ik het graag eens hebben over de even slecht bekend staande zwartkop- meeuwen. Ook deze vogels worden even erg vervolgd, de eieren worden nl. ge raapt. Volgens de mensen die het weten kunnen is dit de weg om de vogelstand hier op Texel op peil te houden. Maar of dit de goede weg is, betwijfel ik persoonlijk wel ten zeerste. Als lief hebber van eierenzoeken heb ik in de lage landen tussen Oudeschild en Oos terend, ieder voorjaar al heel wat voet stappen staan, zo'n goede 20 jaar lang. Als men 15 of 20 jaar geleden, zo om streeks half Mei het lage veld inging, dan was het daar een ooeenhoping van vogels. Neem het Samenland eens en de lange landen om de eendenkooi van C. Koning, nu „Natuurmonument", het Vogelenwater tussen Nieuweschild en Dijkmanshuizen of het Snobbelland bij Nieuweschild. Elk van deze landen was een waar vogelparadijs op zichzelf. Ze ker, de meeuwen voerden er de boven toon, maar toch kon men er velerlei soorten eieren vinden en wel de vis- diefjes, tjerken, grutto's, kluten, krage- makers, scholeksters en allerlei kleine soorten vogels. Allen broederlijk mid den tussen de meeuwen. Zeker, men zag vaak de stuk gepikte eieren liggen van een kievit of tjerk, en ook wel gedode jonge vogels. Alles het werk van de meeuwen; dat is wel zeker. Men ging de eieren van deze zondaars rapen, iede re dag weer aan. De meeuwen zijn ten slotte van die landerijen vertrokken. Dat heeft men gewonnen, maar door de meeuwen te verjagen zijn practisch ook alle andere vogels vertrokken. De kra- gemakers en visdiefjes zijn bijna alle weg op enkele na. Scholeksters, kievi ten, grutto's en kluten zijn er nog wel, maar het haalt niet bij een jaar of 20 terug. Er zijn meer oorzaken te vinden dan alleen het verjagen van de meeu wen. Betere bemaling en het meer toe passen van akkerbouw heeft ook 't zijne toe bijgedragen dat verschillende soorten vogels andere broedplaatsen hebben opgezocht. Maar volgens mij heeft dit toch niet de doorslag gegeven, want bij 15 of 20 jaar terug zijn deze landerijen toch heel weinig veranderd. Ik zal een paar voorbeelden noemen, wSar ik mijn opinie wel enigszins mee kan rechtvaardigen: 2 jaar terug was WEDSTRIJD IN HET AFSCHIETEN VAN HOUTDUIVEN Het bestuur van het Landbouwschap heeft overeenkomstig het advies van de Commissie Grondgebruik besloten een wedstrijd uit te schrijven in het afschie ten van houtduiven. Een viertal prijzen zijn uitgeloofd. De jager, die de meeste duiven schiet krijgt f 1000,de volgende f 500,de derde f 250,en de vierde f 100, Daarnaast blijft de regeling bestaan, dat per duif 75 cent premie wordt gegeven. Het vorig jaar is een soortgelijke wed strijd uitgeschreven door de Koninklijke Nederlandse Jagers vereniging, hetwelk goede resultaten heeft opgeleverd. De priizen werden verdiend door jagers, die resp. 948, 857, 576 en 435 houtduiven hadden geschoten. In totaal bedroeg het afschot het vorige jaar ongeveer 150.000 houtduiven. De noodzaak tot het beperken van de houtduivenstand is wel duidelijk. Op grond van onderzoekingen en ervaringen kan men de landbouwschade per hout duif op f 5,a f 6,stellen, zodat het niet overdreven is de totale schade op meer dan f 1.000.000,per jaar te ra men. Door het invoeren van het premie stelsel is het aantal klachten practisch tot nul teruggebracht. Ook het gebruik van gif is verdwenen, en dit is de naam van de landbouw zeer ten goede geko men. Indien dit jaar niet voldoende houtduiven afgeschoten zouden worden, zou de winst van het vorige jaar weer teniet worden gedaan. Om deze redenen heeft het bestuur van het Landbouw schap het bedrag van f 1.850,beschik baar gesteld voor deze wedstrijd. Voor Familie-Dru k werk slechts één adres TEXELAARTJES Bij vooruitbetaling lot 3 regels f 0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Bcekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 P. C. Kaan, Ruygweg 101, Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder Van Vliet houden Maan dag van 11 tot 2 uur zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). bij de Hornt, een plas tussen Oudeschild en Dijkmanshuizen een kleine kolonie meeuwen gevestigd. Geen land van „Na tuurmonumenten" en wat mij hierbij opviel was dat ook verscheidene vis diefjes, minstens 18 nesten, dit terrein als broedplaats gekozen hadden. Ook vond ik er 5 nesten van de grutto, nesten van de kievit en zelfs 2 nesten van de kragemaker, alle weer midden tussen de meeuwen. De meeuweneieren heb ik zelf geraapt, waar ik trouwens 'n „strafbaar feit" mee pleegde en wat bleek mij vorig jaar? Er waren nog slechts enkele meeuwen, maar ook nog maar enkele nesten van andere vogels: 3 visdiefjes, 2 kieviten, 1 nest van de grutto en geen kragemakers meer. Dit jaar op ditzelfde stuk land nog één kie vit, 4 visdiefjes en 3 paar meeuwen; grutto's ook niet meer. Hetzelfde gebeur de bij een plas tussen Oudeschild en de Kerkeplaats. Hier broedden 16 paren kluten, ook al tussen de meeuwen. Hier vond ik ook 3 gedode jonge eendjes bij de nesten van de meeuwen, dat is inder daad waar. Dit gebeurde vorig jaar. Iedere avond ging ik hier naar toe en raapte de meeuweneieren op enkele na. En wat blijkt mij dit jaar: bij deze mooie plas nog 3 nesten met kluten- eieren, geen meeuwen meer en ook niet één nest meer van andere vogels. Dit heeft mij toch doen nadenken en daar om wil ik waarschuwentegen een te grote vervolging van de meeuwen. Vaak geeft men de bemaling de schuld van onze achteruitgaande vogelstand, maar als dat de oorzaak is dan geef ik de vogels nog een kleine kans als men ziet naar de kanalen en sloten, die over ons eiland gegraven worden. Texel draagt op het ogenblik nog met recht de naam van Vogeleiland, maar als men niet op let en niet goed oppast, zal er nog eens een tijd komen, dat men blij is als men hier of daar in deze lage landen nog eens een broedende meeuw aantreft. Men moet hier of daar op Texel de proef maar eens op de som nemen. Laat een paar jaar. lang'op één van de landerijen van „Natuurmonumenten" het vogelle ven eens zijn gang gaan, zoals de na tuur het zelf wil, geen geraap en geen excursies, niets anders dan rust, en niet opgejaagd iedere dag. Dan zal het met recht worden wat het behoort te zijn, 'n stukje echt natuurmonument. De meeu wen zullen er ook heersen maar er zal ook plaats genoeg zijn voor alle andere soorten vogels. Er zullen ook kapot ge pikte eieren liggen en gedode vogels, maar dat is nu eenmaal de wet van de natuur. De overblijvende visdiefjes, grutto's, kemphanen en alle anderen zul len er zich toch handhaven. En er niet uitgeroeid worden, zoals men algemeen schijnt te denken. Ik heb mijn mening gezegd en weet, dat er veel critiek op zal zijn. Maar ik blijf bij, mijn standpunt, dat als men op deze weg voortgaat, het er met de vo gelstand bitter slecht voorstaat. S. Daalder, Oudeschild PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam 7.30 uur Ds 'Meijer, Jeugddienst Onderwerp: „Loopt het met het Chris tendom op-een eind?" De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Maandcollecte voor de kerkvoogdij Den Hoorn 10 .uur Ds van Rhijn Bediening Heilige Doop Extra collecte voor het Restauratiefonds De Koog 10 u, Cand. A. W. F. Waarden burg, Den Haag, op beroep. De Waal 7.30 u. Cand. A. W. F. Waar denburg, Den Haag, op beroep. Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Maandcollecte voor de Kerkvoogdij n.m. 7,30 uur Ds Klijnsma Jeugddienst Maandcollecte voor de Kerkvoogdij Oudeschild 9,30 uur Eerw. heer Veldhuis Maandcollecte voor de Kerkvoogdij GEREF. KERK Oosterend 10 en 3 uur Ds J. H. Donner Den Burg 10 en 3 uur Ds T. Klein van Zd Wolde. Extra collecte voor de Vrije Universiteit. GEREF. KERK (onderh. art. 31. K.O.) Oosterend 3 uur en 7.30 uur in de Doopsgezinde kerk Stud. Alberts. GEREF. GEMEENTE Oosterend 10 en 3 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen. DOOPSGEZ. GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J- J- J- van Sluijs. Oosterend 10 uur Ds T. van der Zwaag De Waal 11-15 uur Ds J. J. J. van Sluijs Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B.,Den Burg, Tel.85 Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Te k. gevr. jonge hanen A. N. Plaatsman, Poelier, Koger- weg 36, n.b. Texla, Tel. 139 Plant nu Salvia's, Petunia's, Lobelia's. Aster-, Zinea- en Leeuwenbekplanten. Dahlia- en Chrysantenstekken (met potkluit) en tomatenplanten verkrijgbaar bij Fa. Korten- hoeven Te k. bromfiets merk Boy en motorfiets JLO Hoeve Groningen 'tNoorden Wie heeft mijn hengel gev. in weg van Den Burg naar Ceres graag terug G. Kuip. Wilhelminalaan 12, Den Burg Verl. 17 Juni j.l. motor- bril omg. Burg, Westerweg tegen beloning 'terug v.d. Kolk Cocksdorp Te k. 800 ver beterde zwarte Oud Hollandse dakpannen „De Blokhut" Eierland tel. 232 Te k. witte en zwarte 8-w. hennen en kaptein Mobylette G. v.d. Star, De Slufter Te k. 25 kippen le leg met groot hok of schuurtje ook afzonderlijk Wilhelminal. 10, Den Burg Te k. Philips radio Adres bur, Tex. Crt. Enige en algemene kennisgeving Met dankbaarheid en grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje Marjan J Witte-Blom G. Witte De Cocksdorp C 22 Texel, 21 Juni 1955 Tijdel. St. Lidwina zieken huis Kamer 26, Den Helder Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Henk J. G. Schrama-Zijm J. Schrama Piet Texel, 22 Juni 1955 P.H. polder H 42 Met grote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze doch ter Saskia J. van 't Noordende- v.d. Berg W. van 't Noordende De Cocksdorp, Texel, 22 Juni 1955. Met grote vreugde en dankbaarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van ons doch tertje en zusje Use J Snik—Egging G. Snik en kinderen Den Burg, 23 Juni 1955 Op 2 Juli hopen onze ouders en grootouders J. Neef en K. Neef-Kuiper Niasstraat 25h A'dam-0 de dag te herdenken dat ze 50 jaar in de echt zijn verbonden Hun dankbare kinderen S. Neef G. Neef—v. Veen en kleinkinderen Hiermede betuigen wij aan allen hartelijke dank voor de blijken van over grote belangstelling en deelneming tijdens en na het overlijden van ons dochtertje Netty In 't bijzonder dokter Elias, Kap. Stam, Eerw. zuster, buren, verkenners, gidsen en kabouters voor de laat ste eer haar bewezen K. Kuip A. C Kuip-Hopman en kinderen Wilhelminalaan 12 Den Burg Voor de vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden zeg gen wij mede namens we derzijdse ouders onze hartelijke dank J. C. Bügel A. Bügel—Rijk Texel, Juni 1955 Aan ieder die blijk van belangstelling heeft be toond bij ons zilveren huwelijksfeest betuigen wij langs deze weg onze wel gemeende dank K. J. Gieles M. Gieles-van Sijp Schildereinde 21 Den Burg, Texel Voor de zeer grote be langstelling ondervonden bij de geboorte van onze zoon CORNEL1S JACOBUS zeggen wij hartelijk dank G. Geense T. E Geense-Krijnen „Tesse-loo" Den Burg Langs deze weg zeggen wij hartelijk dank aan allen die op 7 Juni de dag waarop wij 35 jaar in het huwelijk verbonden waren tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt C. Huisman M. Huisman-Timmer Voor het medeleven bij het overlijden van onze dierbare man, vader, groot- en overgrootvader Adrianus Schoo betuigen wij onze harte lijke dank Fam. Schoo De Koog. Texel, Juni 1955 Voor de vele blijken van belangstelling bij ons gouden huwelijks feest ondervonden zeg gen wij van harte dank. D. Drijver N. Drijver-Kok Den Hoorn 77, Texel. Heden overleed in 't Ziekenhuis „Park zicht" te Den Helder onze beste broer Arie Boon in de leeftijd van 84 jaar. Baarn: A. BOON M. CARST-Boon J. BOON Den Hoorn op Texel, 22 Juni 1955. Enige en algemene kennisgeving. Woensdag 22 Juni overleed in Parkzicht onze huisgenoot de heer Arie Boon in de ouderdom van ruim 84 jaar Fam. G. Bakelaar Den Hoorn 32, Texel De begrafenis zal plaats vinden te Den Hoorn hedenmiddag 2 uur chirurg, Den Helder Woensdag, Donderdag en Vrijdag afwezig houdt op Maandag 27 Juni a.s. nm van 89 uur zitting inning van le bijdrage 1955 in de consistoriekamers Den Burg, De Waal, Oos terend, Den Hoorn, Eier land (Sir Robert Peel) en bij Mevr. Bakker-Keijser, Singel, Oudeschild Dinsdag aan De Koog ten huize van A. Daalder nm van 7—8 uur De kerkvoogdij der N.H. Gemeente te Den Burg houdt zitting voor het innen van Hoof delijke omslag op Maandag 27 Juni a s. 's av van 8 half 10 in de kerkekamer. De Ontvanger HEDENMIDDAG op het sportvel van SVO Aanvang 2 uur PHILS-SHAVE het meest verkochte scheerapparaat f39,75 Vraagt het op proef De modernste continentale tweetact motor 1- en 2 cyl. modellen Prijzen van 1495 - 2095 Geheel compleet ZEGEL, Den Burg Tel 15ü Ursusgaas Harmonicagaas Kippengaas Dampaien Puntdraad Alle soorten creosooipalen TE KOOP een partij raam- en deurkozijnen met ramen en deuren en een partijtje gootstenen. J. H. Geus, Groenepl 10 Den Burg, „Texel Telefoon 333 KEUZE'IN HEEFT U Den Burg Tel. 150 f 1,35 per stuk Franco huis Het zijn de laatste, haast U J. P., De Koog, tel. 282 Burgemeester en Wet houders van Texe! roepen sollicitanten op naar de betrekking van typiste-telefoniste in de rang van tweede klerk Salaris afhankelijk van de leeftijd. Aanstelling op ar beidscontract Ulo-diploma en bekendheid met typen vereist. Sollicitaties voor 2 Juli aan de burgemeester De leidster van de Stich ting R K Gezinsverzorging Texel Mw. A. M. Kievits- Ran, Weststr. 1 Den Burg is telefonisch aangesloten onder no. 309 in vele modellen de beste in pas vorm en Kwaliteit Schoenbandel Hooeerheide JOOP LANGE VELD beveelt zich beleefd aan voor het De Koog K24 - Tel. 317 Taxi,Trouwen, Buitenritten Eternit golfplaten Asphaltpapier Ruberoid Hardboard Zachtboard Brandvrijboard Alle soorten timmerhout Alles voor Uw rijwiel tegen billijke prijzen. m. A. j. VONK Kogerstr. Hogerstr. 1 en 5 Ceintuurs, knopen kousenreparatie binnen 4 dagen gereed VILT PITRIET RAFFIA KRAALTJES Telefoon 146 Ook op termijnbetaling' Fe W. G. Manshanden Den Helder Middenweg 189 Tel. 2953 Voor een betere Perns enent slaagt zeker in Oosterend KAPPER BAKKER, Telef.37 met een STOFZUIGER van een goed merk Wij hebben voor U keuze uit Hoover, AEG, Ruton, Erres, Holland Electra Ook op termijnbetaling. Techn. Bureau Jan Agter Wij ontvingen een prachtcollectie schouderband en ronde hals. Ook met strookje Nieuwste modellen Pracht afwerking 4.25 4.85 en hoger Binnenburg Den Burg voor groot of klein? Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn 'l TOh desgewenst met nagras A. Daalder, De Koog

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2