Licht schonk luister aan de feesten aller tijden Met ,Vrij en Blij' op stap Texel Verbroken evenwicht POSTCOMMANDANT RIJKSPOLITIE Met ingang van 1 Juli is de wacht meester eerste klasse der Rijkspolitie, J. Siersema, van de groep Hoogwoud be vorderd tot postcommandant te Oude-, schild. WERKZAAM AAN DE DIJK Het personeel van de Oogstvoorzie- ning uit Friesland, werkzaam bij de landbouwers in Eierland en onderge bracht in Kamphuis „De Robbenjager" is nu tijdelijk ingeschakeld bij de werk zaamheden aan de dijk van de Een- drachtpolder. Het werk daar wordt flink aangepakt. Er is reeds legio materiaal aanwezig en de treintjes rijden af en aan. TEXEL NAAR DE E 55 De directeur van de V.V.V. deelde ons mede, dat zich tot en met Zaterdag j.l. ruim 120 personen hadden aangemeld voor deelname aan de excursie naar de E 55 per „Texel-Expresse" op Donder dag 14 Juli. Tegenover de Spoorwegen was men - voor een extra trein - gebon den aan een minimum garantie van 200 personen. Daar het van de zijde,der Spoorwegen niet mogelijk bleek, de inschrijvingster- mijn te verlengen, heeft men er van moeten afzien de excursie per trein te maken. De trip zal evenwel toch doorgaan en wel met touringcars van de N.A.C.O. De kosten en verdere regelingen blijven, zo als eerder is aangekondigd. Tot uiterlijk Zaterdag 2 Juli kan zich nog een beperkt aantal personen voor deelname aanmel den. TEXELAAR NUMMER EEN Onze eilandgenoten Kees Pranger, Gerritsland, Hans Agter, Stenenplaats, en Wim Lap, Parkstraat, deden te Den Helder met gunstig gevolg examen voor het diploma HBS B. Kees Pranger be haalde het hoogste aantal punten van de gehele school, Hans Agter, de jongste examinandus, hij is 16 jr., werd tweede. REPORTAGE LANDBOUWHUISHOUDONDERWUS Het landbouwhuishoudonderwijs om vat niet alleen haken en naaien, zoals wel eens gedacht wordt. Het doel van het onderwijs is in een tweejarige op leiding de leerlingen gevoel voor hygië ne, orde en netheid bij te brengen. In de radiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening zal op Maandag 4 Juli 's avonds van 19,45-20.00 uur over de zender Hil versum I een reportage worden uitge zonden van de landbouwhuishoudschool in Varsseveld. VVV-AUTORITEITEN OP TEXEL Dezer dagen zal de directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, de ANVV, te New York een bezoek aan ons eiland brengen. Zijn collega, standplaats te Keiden, vertoeft reeds enige dagen op Texel. De reisclub „Vrij en Blij" van De Cocksdorp heeft een driedaagse reis ge maakt. Met de eerste boot voeren de 52 deelnemers naar Den Helder, waar een ruime touringcar gereed stond. Die bracht het gezelschap eerst naar de Fordfabriek bij de Hembrug. Daar groeiden de auto's van het kleinste on derdeel tot de prachtige sleeën. In de Cantine werd koffie met gebak gepre senteerd. Op dit „bloedhete" weer was 't voorts aangenaam toeven in.de Am- stelbrouwerij, waar eerst.... een kop koffie genuttigd werd in een prachtige bierkelder, die smaakvol versierd was met allerlei opgezette dieren, zoals wilde zwijnen en herten. Vervolgens zagen wij een film over het ontstaan van het bier en wel vanaf de gerstkorrel, de oprich ting van de fabriek en de verdere be werking van het product aldaar, tot aan de pakafdeling toe. De fabriek werd van onder tot boven bezichtigd. De Directie bood vervolgens een lunch aan met kof fie en (natuurlijk) bier. Dit was werke lijk af en boven verwachting. Vandaar ging de tocht naar de Anne's Hoeve in Hilversum, waar een complete kermis gaande was. Om half vier stap ten ze de bus weer in. Toen op weg naar de Hoge Vel uwe, waar in het vacantie- huis Zonnehuis te Loenen de maaltijd gebruikt w.erd. Een ieder deed de ge rechten alle eer aan. Na de televisie-uitzending werd de. koffer opgezocht en niemand had moeite contact op te nemen met de goede Mor pheus. Alleen Renee Hoeerwerf had een minder rustige nacht, althans deel van de nacht. Via het vliegveld Teriet ging het de volgende ochtend naar het Rijksopen luchtmuseum. Ook daar kon je flink uit de voeten, want het is 35 ha groot. Het volgende programmapunt ver meldde een bezoek aan Ouwehands' Dierenpark, gelegen op de Grebbeberg, waar men zich o.a. met leeuwen en ijs beren confronteerde. Om half vier start te de bus richting Utrecht, waar in „De Tempel" in Overschie gegeten en gelo geerd werd. Renee moest hier eventjes 300 kussens opvangen, 's Avonds werd de E 55 bezocht. De ochtend van de laatste reisdag werd een bezoek gebracht aan het ge bouw van de Arbeiderspers, althans door een gedeelte: de dames gaven na tuurlijk de voorkeur aan winkelen. Hierna ging men naar Madurodam en het Panorama Mesdag. Te Schoorl werd het afscheidsdiner gehouden. Ook dat zat zeer rustig. Met de laatste boot stak men het Marsdiep weer over. Een zeer geslaagde tocht, welke alle drie dagen door uitstekend weer begun stigd werd. En ook dat is het vermelden toch wel waard! Mijn zonen, aanschouw nu de droom van je moeder: Een eiland doemt op aan de rand van de zee, Ik breng je er heen als een pelgrim, die thuiskeert, Met een rijk reliquie, want ik heb jullie twee. Ik toon je een lustoord, natuur is zo kwistig, Elk mens is mijn broeder, hier voel ik me thuis, Een klein paradijs daalde neer op de aarde, In 't dorp aan de dijk stond mijn ouderlijk huis. Hoog ligt er een kerkhof, en veel die er rusten, Bewaarden voor mij steeds een plaats in hun hart, Veel moois is voorbij, 't boek der jeugd is gesloten, Het spelen werd zorgen, de tijd is benard. Mijn zonen, toch blijft steeds de droom van je moeder, En is eens de taak van mijn leven volbracht, Dan ga ik terug, want ik hoor steeds weer fluist'ren: „Kind kom weer naar huis, er wordt op je gewacht" A. W. Riepma-van der Zee Hoek van Holland, Zomer 1955. De Leeuwarder Gourant schrijft: De Texelse Courant plaatste verleden week een artikel over het groeiende te kort aan vrouwelijk personeel; de hotels, pensions en winkelbedrijven op het Waddeneiland bleken namelijk uit de eigen bevolking geen helpsters meer te kunnen krijgen. Oorzaak? De industrie die betere lonen, betere werktijden en meer sociale voorzieningen biedt, die aan de amusementsdrift meer ruimte verschaft en die door de concentratie in het Westen de meisjes dadelijk in het centrum van het land brengt, waar het immers toch te halen is. Het blad ziet trouwens, blijkens het volgende citaat, nog een kleine uit komst. „Dan maar elders proberen!" zucht de adspirant-werkgeefster, die na herhaalde vergeefse pogingen nog steeds zonder hulp zit. „Wat dacht je van de Leeuwarder Courant?" Ze proberen het ook door middel van dit Friese blad. Of de aanbiedingen van daar groter zijn? Wij hopen het zeerEn 't blad con stateert dan, dat er vooral in de pensions vele meisjes van elders worden aange trokken. En daarmee zitten we dan weer mid den in de pijnlijke situatie. Het Noorden is van dit alles de dupe; langzamerhand wordt hei leeggezogen. Deze week Maan dag is door de gemeenteraad van Vlagt- wedde openlijk en in onbedekte termen geprotesteerd tegen de min of meer ge dwongen tewerkstelling van de arbei ders uit deze streek in het Westen des lands. De betere woningtoestanden daar en de veel grotere kansen voor de kin deren verlokken heel wat ongeschoolden op de aanbiedingen in te gaan. In de provincie Groningen blijken in 1954 ruim 5200 mensen meer vertrokken te zijn dan er zich gevestigd hebben. De richting van de binnenlandse migratie is uitermate eenzijdig: het is de trek van het agrarische platteland naar de meer industriële stadscentra in het Westen. Men vergisse zich echter niet door te menen dat 't hier alleen om ongeschool den gaat. „Als je niet vlak bij Den Haag zit en daar een beetje bekend blijft bij mensen die het te zeggen hebben, krijg je in Nederland nooit een goede kans", zei ons dezer dagen iemand uit het Wes ten, die sedert enige jaren gedoemd is in het Noorden te wonen. In Groningen is het reeds meermalen opgemerkt: het zijn voornamelijk geschoolde krachten en leidinggevende functionarissen, die uit deze provincie wegtrekken om in het Westen hun positie te verbeteren, een mogelijkheid die zij blijkbaar in eigen gewest niet of niet meer aanwezig zien. Er wordt in het parlement weinig of nooit over gesproken, maar desniettemin gaat het om een levenskwestie voor het gehele Noorden. Het proces van 't lang zame leegbloeden van deze provincies kan alleen maar gestuit worden, wan neer men aan de sociaal-culturele be voorrechting van het Westen een eind maakt. Als de ogen daarvoor in het Wes ten nu niet spoedig opengaan, zal men er zelf de wrange vruchten van dit uit het- evenwicht trekken moeten plukken. FILMNIEU WS „HET MYSTERIE VAN HET LEVEN" Een charmante film. „Het mysterie van het leven", een Duitse film. Het is duidelijk, dat het verhaal handelt rond de geboorte. Op een wijze, zij hier opge merkt, die uiterst correct is en niets ge meen heeft met een „opzettelijke" film als „Zo begint het leven". In „Het mysterie van het leven" staat men aan de zijde van vrouwen, die haar baby verwachten. Jonge, gelukkige stra lende moeders, voor wie het 'n „pracht" is. Doch men treft ook de minder geluk kige vrouwen aan. En zo is deze rol prent één aaneenschakeling van flitsen uit mensenlevens, vol vreugde, droefheid en ontroering. Men heeft niet te zwaar gegrepen, er geen tragedie van gemaakt; integendeel, zeer waarheidgetrouw, een blijspel, waarin dus een enkele droeve noot niet mankeert. „Het mysterie van het leven" met Gustav Fröhlich in de hoofdrol is een uitstekende film geworden, die men stellig moet gaan zien. „SALTO DES DOODS" De Duitse film „Salto des doods" biedt een kijkje achter de schermen van een sterke lampen gaven mogelijkheid tot het plaatsen van grote gebouwen in zg. floodlight FEEST EN LICHT vormen een twee eenheid. Men kan zich geen viering voorstellen zonder het vreugdevolle ac cent van het licht. Zo is het vandaag en zo was het in het voorchristelijk verle den, toen onze voorouders hun cultische feesten vierden. In stilten tussen woe dende windvlagen en gierende stormen bloeiden vuren open en wierpen hun spookachtig schijnsel tegen de nachtelij ke luchten. Met vreugdevuren verkortte men de nacht die aan midwinter-zonnewende voorafging en als in het hartje van de zomer de zon onbetwist winnaar op de duisternis bleek, flakkerden vlammen tot het eerste ochtendgloren tegen de hemel. LICHT BETEKENT FEEST. ZO WAS HET OOK bij Meden en Perzen die dichter bij de zon leefden dan noordelijker volken: zo was het bij de Egyptenaren, waar de zonnegod Ra het middel punt was van een vormenrijke cultus en in het oude Hellas, waar men de schone en krachtige jongeling Helios vereerde die een gouden stralenkrans en lichtende lokken droeg. Nadat Eos, godin van de dageraad, de poorten van de he mel had geopend, kwam hij in zijn met vier rossen bespannen wagen langs het firmament gereden tot de moegedraafde paarden in het westen de oceaan als ver koeling zochten. Maar bij het scheiden van de dag was de vreugde der antieken nog niet ge doofd. Bij houtvuren en toortslicht vier de men voort WAAR MAAR REDEN tot feesten was zocht men naar mogelijkheden om te verlichten. Licht verdreef immers de dreigende demonen en licht rukte het meestal in duister gedompelde Rome uit zijn avondlijke dommel. Had men in de ochtend met een majestueuze intocht de terugkeer van de zegevierende veldheer gevierd en waren het in de middaguren brood en spelen - die patriciër en plebe jer bijeenbrachten, de avondlijke festivi teiten die de feestroes tot het aanbreken van een nieuwe dag moesten verlengen, vroegen om licht. En men wil zelfs beweren dat keizer Nero, om zijn zucht naar 't gigantische te strelen, de stad Rome aan vier hoeken in brand liet steken om zich aldus te verlustigen in een schouwspel dat zijns gelijke niet vond. Toortslicht flakkerde tegen de wanden van de romaanse basi lica toen in datzelfde Rome in het jaar 800 Karei de Grote tot keizer werd ge kroond. Brugge, dat een vijfhonderd jaar later het hart van de wereldhandel geworden was, had geld te over om zijn heren te eren. Men bouwde er niet slechts bonte en ingenieus voortbewogen praalwagens en fantastische poorten, groot circus, waarbij men wordt gecon fronteerd met alle facetten van dit zo romantische leven. Het verhaal is aar dig. De directeur wordt opgevolgd door zijn dochter, die het circus op de oude voet zal voortzetten. Voor het winter seizoen heeft men de behoefte aan een manége, doch tevens aan veel geld. Het crediet wordt uiteindelijk verleend, maar de bank voegt aan het circus een controleur toe. Deze jongeman wordt verliefd op de hoofdpersoon, hetgeen tot allerlei moeilijkheden leidt, wijl de die rentemmer haar evenzeer begeert. Wat er zich zoal afspeelt, wordt de bioscoop bezoekers op onderhoudende wijze voor geschoteld. „Salto des doods" is geen grootse film, doch men zal er wellicht een ge zellige avond aan beleven. Hoofdrollen zijn voor Margot Hielscher, Frits van Dongen, Karlheinz Böhm en Paul Kemp. Nederlands nieuws O.a. Europa maakt front tegen Rheu- matiek, Opening van het Europese Rheuma-Congres in Den Haag. Beelden van de rheumatiekbestrijding in Neder land; Tijdsbesparende omweg voor het wegverkeer, De nieuwe verkeersweg over het sluizencomplex van IJmuiden; Boerenbedrijf per vliegtuig naar Cana da geëmigreerd; Smaldeel van de Ko ninklijke Marine bezoekt Amsterdam De eerste officiële daad van Prinses Margriet, Eerste steenlegging voor Ca nadese Ambassade; Noodlottige aanva ring op de Noordzee, Zweedse tanker „Johannishus" door brand verwoest. Slepers brengen wrak naar Schiedam. Wereldnieuws O.a. 24-uurs rit van Le Mans; Danny Kay bij een Britse liefdadigheidslunch; Oostenrijkse krijgsgevangenen komen terug uit de Sovjet-Unie; Pandit Nehroe op doorreis in Praag; Laatste bezoeken in de Congo van Koning Boudewijn en zijn thuiskomst in Brussel. men hulde zich niet slechts in de kleu- rigste kledij, legde kostelijke tapijten uit en vormde stoeten die de glorie der gil den gestalte gaven, evenzeer streefde men in die dagen er naar het donker dat de dag aan banden legde, te door breken en zo stak men flambouwen langs de muren, plantte fakkelbomen op de pleinen en liet verlichte gondels het Minnewater en de vele reien door klieven. Licht betekende feest! Nobelen en nederigen LICHT TROK OP met de feesten in de volgende eeuwen. Omwentelingen en woelingen konden de vierlust niet be dwingen. Aan het hof van de Zonne koning schitterde het licht van duizen den kaarsen boven de hoofden van de bevoorrechte nobelen, maar na de be storming van de Bastille waren het de citoyens die in de gloed van duizenden fakkels om de vrijheidsboom dansten. Het „licht van de rede" was doorgebro ken, het „verlicht despotisme" gloeide na, wat de verlichting in het avondlijk duister betrof was men nog aangewezen op traditionele lichtbronnen als kaars en oliepit, walmende fakkels en flam bouwen. Maar het begon te dagen. In de negen tiende eeuw, een eeuw die ontzaglijke ontwikkeling op velerlei gebied te zien zou geven, kreeg ook het „kunstlicht" zijn kans. Voor Edison in 1879 zijn oe- langrijke overwinning op de duisternis kon boeken, moest er heel wat gebeuren en toen de bladen meldden dat een van zijn gloeilampen twee dagen en nachten aan een stuk was blijven branden, schud den de mensen ongelovig het hoofd. Ze liepen echter te hoop en wreven zich verwonderd de ogen uit toen twee maan den later - op 21 December 1879 - liefst zestig lampen hun licht over het New Yorkse Menlo Park verspreidden. Dui zenden en nog eens duizenden ver gaapten zich aan dat nieuwe licht op de Parijse Wereldtentoonstelling die in 1881 werd gehouden. (Slot volgt). NEDERLANDSE VERENIGING SOCIALE ZORG VOOR MINDER-VALIDEN „A.V.O." (ACTIO VINCIT OMNIA) Afdeling Den Helder en Omstreken. „Tegenover onze minder-valide mede mensen zijn wij niet verantwoord, wan neer wij hen de mogelijkheid niet ver schaffen, om als volwaardige arbeids krachten in het bedrijfsleven te wor den opgenomen. Niet uit liefdadigheids overwegingen, maar gedreven door het inzicht dat we aan onze maatschappelij ke plichten moeten voldoen, diehén we ons te beijveren voor een productief, menswaardig bestaan der minder-vali- den, opdat deze ten volle het recht op arbeidsvreugde kunnen laten gelden". Dit was de kern van het betoog, dat de secretaris-penningmeester van het Hoofdbestuur van de A.V.O. enige jaren geleden hield in de trouwzaal van het Raadhuis te Den Helder, bij welke gele genheid de afdeling Den Helder en' Om streken van de A.V.O. werd opgericht. De Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen „A.V.O." wijdt zich al jarenlang aan de arbeids- zorg voor lichamelijke- en geestelijk minder-validen. Zij bevordert of ver leent haar medewerking aan maatre gelen, welke er in het algemeen op ge richt zijn invaliditeit te voorkomen of te genezen, dan wel de minder-valide ar beidskracht geschikt te maken (o.a. door revalidatie) en te houden voor een onaf hankelijk bestaan in de maatschappij. De A.V.O. gaat hierbij uit van twee feiten, nl.: le. dat regelmatige arbeid „om den bro de" een levensnoodzakelijkheid is voor ieder individu en voor de gemeenschap en 2e. dat bij rationele arbeidsverdeling voor iedereen naar mate van zijn aanleg en capaciteit, passend werk te vinden is, hetwelk hij volwaardig kan verrichten. Het werk van de A.V.O. is de laatste jaren zeer uitgebreid. Hieronder volgen enkele cijfers uit het jaarverslag 1953: „Gedurende het jaar 1953 waren in to taal 6234 personen (minder-validen) bij de A.V.O. in zorg. Hiervan konden wor den geplaatst 1050 personen. Andere hulp met kunstig resultaat (plaatsing in eigen bedrijfje, of in beschuttende werk plaats, dan wel aan permanente huisar beid geholpen enz.) werd verleend aan 3148 personen. Verder werd nog hulp verleend aan 1532 personen waarbij ech ter (nog) niet het beoogde doel kon wor den bereikt. Aan het einde van het verslagjaar stonden 3174 personen bij de A.V.O. in geschreven". Bij de oprichting van de afdeling Den Helder en Omstreken lag het reeds in de bedoeling, dat deze afdeling haar werkzaamheden zou uitstrekken over de gemeenten Den Helder, Texel, Wierin- gen, Anna Paulowna en Callantsoog. Tot voor kort kon echter nog niet de juiste vorm worden gevonden, op welke wijze de werkzaamheden in de laatstgenoemde vier gemeenten zouden plaats vinden. In overleg met het Hoofdbestuur en de Provinciale Raad voor Noord-Holland, is de heer J. Westdorp, hoofd van de Ge meentelijke Sociale Dienst, p.a. Raad huis, Den Burg, i(die zich daartoe be reid heeft verklaard) als correspondent aangesteld voor de gemeente Texel. Personen (minder-validen) wonende in bovengenoemde gemeenten, die hulp van de A.V.O. denken nodig te hebben, dan wel het advies-bureau (te Den Helder) willen bezoeken, kunnen zich bij ge noemde correspondent opgeven. De A.V.O. heeft echter, om haar werk te kunnen uitvoeren, naast een subsidie, welke door het Rijk wordt gegeven, de steun nodig van haar leden. Zij telt deze leden onder alle groepen, kringen en richtingen van de samenleving, zoals overheidscolleges, verenigingen van werkgevers en werknemers, medici en sociaal gezinde personen. Wij twijfelen er niet aan, of dit werk heeft ook de instemming van velen in de gemeente Texel wonende personen, die daarbij kunnen helpen, door als lid toe te treden. De contributie bedraagt: min. f 3,50 per jaar, of per half jaar f 1,75. Voor rechtspersonen (verenigingen) min. f 10,per jaar. Men kan zich als lid opgeven bij bo vengenoemde correspondent, die tevens bereid is, nadere inlichtingen te ver schaffen. DIENSTREGELING N.V. TESO Ingaande 22 Mei t.m. 1 October 1955 Op Werkdagen: Van Texel: 5,30 7,45 8,55§ 10,25 11,45§ 12,55 15,30 16,25§ 18,05 Van Den Helder: 6,30 9,20 10,25§ 11,40 13,00§ 14,10 16,45 18,05§ 19,30 Op Zon- en Alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7,55 10,25 13,55§ 16,00 18,25 20,30f Van Den Helder: 9,20 11,30 14,55§ 17,20 19,30 21,30f Verhlaring der tekens: is van 15 Juli t.m. 20 Augustus 1955 t is van 3 Juli t.m. 28 Augustus 1955 NIEUWE DIJKGRAAF DERTIG POLDERS De heer S. Keijser Jbzn. is bij Konink lijk Besluit benoemd tot Dijkgraaf van het Waterschap „De Dertig Gemeen schappelijke Polders" op Texel. De heer Keijser maakt reeds gedurende verschei dene jaren deel uit van het Dagelijks Bestuur. BIJ ONS IN DE JORDAAN Ziet de jeugd van het Jan Ligthart- huis, met verlangen uit naar het ogen blik, dat de schooldeuren dichtklappen. Vooral nu het zonnetje toch nog kans heeft gezien in de gribussen door te dringen is de drang naar buiten des te sterker. Bij ons in de Jordaan hebben we. een stralende Koninginnedag mogen vieren en een en ander is weer op een filmstrip vastgelegd. 4 Mei stond in het teken van plechtig herdenken. 's Morgens om 11 uur kwamen de schoolkinderen en hebben gezongen en bloemen gelegd aan de voet van de Be- vrij dings Linde, geplant in 1945 door de Jordaanjeugd. Dat gebeurde op initiatief van de bekende figuur van de Vacantie- huizen en Kinderfeesten Jan Willem Roscam, toenmalig hoofd van de Theo Thijssenschool. Tussen de wortels van deze Linde bevindt zich een fles met 'n oorkonde. 4 Mei 's avonds vond een plechtige herdenking plaats bij de Gedenkplaat aan de van 1622 daterende Noorderkerk. Maar de 5e Mei was het overal feest in de Jordaan, het was wel een soort massa regie, om ongeveer tussen de 6 a k7 duizend kinderen een echte Kinder kennis te laten genieten. Over de gehele lengte van de Westerstraat en op. de Noordermarkt stonden dubbele rijen van amusement- en attractie-tentjes. Alle verenigingen in de Jordaan hebben hier aan meegewerkt en er was een over vloed aan prijzen. De attractie-tent van het J. L. huis, waar de jeugd kon prijs- vissen en balletjes gooien heeft in 2 uur tijd ongeveer 1500 kinderen te verwer ken gehad. Op de Bevrijdingstentoonstelling door de Amsterdamse jeugd samengesteld on der auspiciën van het Gem. Bur. Jeugd zorg won het J. L. huis de 4e prijs van Amsterdam. Straks komen ze met de prachtige spelen naar Texel, want daar zullen ze „ingewijd" worden. Bij ons in de Jordaan werden hef truck wedstrijden gehouden en prachtige spcrtdemonstraties, tijdens de Jeugd- week en de volgende week nog eenmaal een fijne sportdag in het Amsterdamse bos, hardzwemmen in de Bosbaan enz. Ja, ja, bij ons in de Jordaan, is een we duwe met vier kinderen, die ons onder tranen vertelde hoe haar man plotseling overleed en haar dochtertje als eerste, vader dood in de keuken zag liggen en hoe dat kind een zenuwschok heeft ge kregen. Moeder krijgt buiten de wezen uitkering f 27,p.w. en vertelde verder, dat zij zonder dat de kinderen het wis ten {ze zien er altijd netjes uit) 2e hands spul op de markt koopt. Ik stapte een krotwoning binnen, bij ons in de Jordaan en stond meteen in de „slaapkamer"(tje). Moeder zat in het volgende vertrek, ouwe plunje van haar 12-jarige jongen te vermaken voor een akelig bleek knaapje van 8 jaar, die om gezondheidsredenen 6 weken wordt uit gezonden. Met een blik van triomf in moeders ogen, was ik er getuige van hoe het pastte en ik haastte mij te zeggen met een bittere verrukking, dat haar naald-vaardigheid in een woord fantas tisch was.... Wat een fatsoenlijke ar- moed-mensen! Vader blijvend invalide, moeder verdient met schoonmaken er f 22,bij, ze hebben vier kinderen. Dat is geen vetzoppen moeder, reageerde ik, maarre. Jan mag zeker wel mee hè, naar Texel? Ja, maar toch niet voor niks? Niet leuteren, Jan gaat 16 dagen met ons mee naar, Texel en zo zijn er nog wel wat van zulke „gevalletjes". Mede, dank zij de fianciële hulp van vele Texelaars mogen wij deze hand reiking verrichten ten opzichte van onze naaste. En al hebben we dan nog geen vast Kamphuis, waarvoor de Texelse Courant verleden jaar een voortreffelijk artikel plaatste, toch is het onuitsprekelijk fijn, dat de fam. Tjepkema ons weer gastvrij zal ontvangen en de Burgemeester weer zijn toestemming verleende. Waar ik maar mee zeggen wil, dat bij ons in de Jordaan, het heus niet alle maal rozengeur en maneschijn is, bij die Westertoren en weet ik wat voor valse- romantiek-liedjes op gramofoonplaten en televisie door de aether geslingerd wordt. Met hartelijke dank voor de plaatsing geachte Redachtie, Joh. K. A. Schreüder, Lindengracht 85, Amsterdam

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2