WSÊ. Texel in wezen nog even intiem als in de tijd van dr Jac. P. Thijsse AFDRUKKEN fa. KI. te Zn. Geslaagd FOTO-TOESTEL Cabaret-avond Gratis Guldens Garen kamer- werkmeisje houdt zitting motor B.S.A. 2 gebruikte trap- naaimachines motorrijwiel ÜD. Toneelvereniging „Sint Jan" JAWA - N.S.U. M. A. J. VONK Texel naar de E 55 zal niet worden gemaakt per spec, trein doch met touringcars van de N.A.C.0. Onze wekelijkse Drie extraatjes Levensmiddelenbedrijf v/h C. J. v. d. Kooi Het adres voor ONTWIKKELEN en Langeveld De Rooy Rundveefokver. Texel monsternemer Grasm aaien een jongen 3,5 HA hooigewas GOED ONDERGOED Inlevering bouwvakbonnen pracht woning moderne woning te Texel Afgesloten rijwegen LANGEVELD DE ROOIJ Texelse Amateurs N.V. Texelsche Elec. Mij geheel Texel onderbroken worden. Kwaliteit Lage prijzen Dividendtocht 1955 op 13 September „DIE TIJD OP TEXELdat was de mooiste tijd van mijn leven. Wanneer ik nog aan al die goeie Texelaars denk, aan hun prettige omgangsmanieren, aan hun gemoedelijkheid en aan hun vader lijke en moederlijke bezorgdheid over zo'n broekje van 24 jaar - ik was toen nog zo jong - aan de leuke, schrandere en leerzame kinderen...." Dit ver trouwde wijlen dr. Jac. P. Thijsse ons toe, toen wij hem destijds, nu al weer 14 jaar geleden, opzochten in zijn villa „Binnenduin" te Bloemendaal ter gele genheid van het feit, dat hij, onze groot ste natuurkenner, toen een halve eeuw geleden voor het eerst naar Texel kwam, waar hij benoemd was tot Hoofd van de ULO te Den Burg. „Texel", zo vervolgde hij, een en al enthousiasme als vroegen wij hem om referenties betreffende een oud-vriend, „Texel is ons mooiste eiland! Drie keer per jaar, in April; Juni en October, be hoort een mens naar ons Vogeleiland te gaan. Toen ik er in 1890 voet aan wal zette, was het hartje winter, dus ik zag het eiland voor het eerst in zijn minst- mooie tijd. En toch vond ik, dat er een grote bekoring van uitging. Ach, sindsdien is er ook op Texel veel veranderd: de diligence rijdt er niet meer b.v., maar.... schitterend is het eiland gebleven en ik ga er nog zeer dikwijls heen". Texel in 1890, Texel in 1954: ge zult 't practisch onveranderd vinden, zeker, de boeren hebben in de dertiger jaren ver scheidene bundertjes grasland laten kennis maken met de gladde ijzers van de ploeg, de haven van Oudeschild wordt niet meer alleen in beslag genomen door de ,skuten", de blazers en bommen en botters, zoals weleer, de „kinderhoofd jes" zijn zo zoetjesaan allemaal uit de straten der dorpen verdwenen en zo zijn er wel meer veranderingen op te som men, maar zijn ze belangrijk? Leggen ze gewicht in de schaal voor wie Texel zoekt als hèt vogeleiland? Als hèt eiland, waar de stilte spreekt in bos en duin, in polder en langs zijn Noordzeestrand cf waar de Waddenzee de bloem-be- strooide schorren bij De Cocksdorp be- streelt? Texel, beroemd geworden om zijn vogels en bloemen - hoevele buiten landers ook trokken de artikelen van wijlen dr Thijsse naar „Het Gouden Bolt je" - Texel is nog altijd het schone ongerepte eiland-van-de-diligence-tijd! De koetsier van de diligence is al lang geleden ontslapen en van de „deli" maakten ze op Texel een hoenderpaleis, maar de koetsier werd opgevolgd door 'n corps van niet minder vriendelijke chauffeur, die stoppen op Uw bevel, al dan niet in de nabijheid van „de" halte. En zij vragen: „Oh, maar dan bedoelt U zeg „Jaap van Gerrit!" „Is twee huizen voorbij die boerderij daar, aan dat kron kelende weggetje, maar gaat U dan ach terom, want de voordeur kan vast zijn!" Texel is nog even intiem als vóór de eeuwwisseling, nog even gastvrij en nog even hulpvaardig. De zomer vervult Texel weer van de vogelgeluiden. Toen wij gisteren Teun Brouwer, de oudste vogelwachter, „die niet met pensioen kan", iets van over 't brede water bij de molen van polder „Het Noorden" wilden vragen, moesten wij zowaar driemaal onze roep herhalen, zó gingen die drie scholeksters aan de oever van het blauwe water te keer. Boven onze hoofden wiekten een reeks zilverpleviertjes, tureluurs stonden op de waldampaaltjes te veren alsof ze hun ochtendgymnastiek nog wat wilden aan vullen. Aan de einder stapten lepelaars en reigers, aalscholvers en allerlei soor ten strandlopers over de bijkans droog gevallen Waddenzee. „Al bezoeker van de Overkant gehad, Teun?" „Bossies!" antwoordde hij prompt, „de veugelmensen komme altied vróog in 't jaar, dan is Tessel immers op z'n mooist!" Wij wisten het als geboren en getogen Texelaars. Maardat wil uiteraard nog niet zeggen, dat Texel al leen maar mooi is in het (prille) voor jaar!! Om het scherpste contrast te ne men: U had dit eiland eens moeten zien, toen de zee rondom het eiland machtige brokken ijs als millioen maal vergrote suikerklonten tegen de dijken en de dui nen had opgestapeld! Toen de tuunwal- len nóg hoger leken "met sneeuwbepoe- derde kruinen, toen ook de stolpvormige daken der boerderijen reliëf gaven aan die witte, winterse wereld. U had toen de schapenboer moeten zien sjokken door het weiland, opweg naar zijn wol vee, dat al instinctmatig naar de voer- krib was getippeld. U had ze bij het bad plaatsje De Koog moeten zien skieën, de jeugd van het dorp, duin op, duin af. Maar goed: nü is het zomer, die alom de paarse, gele, witte en purperen bloe men., .uit de grond heeft gelokt; vele vogelsoorten, door de paar- en broed- drift bevangen, zaten op de eieren en ik zou niet graag het aantal vogels tellen, dat thans als ouders geboekt staat. TEXEL, eiland, beroemd ook om zijn schapen en lammeren! De „laxnmertied" ligt al weer ver achter ons. In de wei kent hun vreugde geen grenzen, zie ze achter elkaar rennen rond de kolken of óver de tuinwalletjes, die met z'n allen ruim vierhonderd kilometer lang zijn!! -Zie, hoe zo'n koddig diertje achter een veel snellere vogel kan aan hollen of de dwaaste bokkesprong maken, louter uit levensvreugd! Maar op Texel hoort ons niet alleen de wereld van de vogels, de bloemen of de schapen: wie heeft ooit een folder of geïllustreerd artikel over het eiland ge zien, waarop een plaatje van de brede duinengordel ontbrak? Waarop de eeu wig zingende zee met haar eeuwig rol lende golven niet op stond afgebeeld?! Een dertig kilometer land en bij eb wel meer dan honderd meter breed strand, dat niet, zoals op vele andere plaatsen, ontsierd werd door strandhoofden! Fietsers b.v. kunnen achter het schapen en toeristendorp Den Hoorn de kronke lende duinweg inslaan en het strand be reikend onbelemmerd langs de Noord zee peddelen, zo ze willen tot aan de Eierlandse Vuurtoren toe! Nu ja, ge moet even capituleren voor een riviertje, „de Slufter" genaamd, maar het moet al „raar" weer zijn als dit passeren niet tot „pootjesbaden" beperkt kan blijven!! En dan het prachtige dennenbos, dat bij de komst van dr Thijsse nog in aanleg was: het strekt zich uit van De Koog tot in de onmiddellijke nabijheid van Den Hoorn. Kris-kras lopen er de bospaadjes door heen en overal vindt ge rijwielpaden. Ja, Texel is vooral rijwiel-minded, wat weer niet wil zeggen, dat de hoofdwegen niet voor het snellere autovervoer berekend zijn! Texel, opvallend door zijn opgerept- heid, zou Texel niet zijn, als ge alom de beruchte bordjes „Verboden toegang" zoudt ontwaren. Ja, de vogelbroedplaat sen zijn beschermd,maar mét de vogel wachter behoeft geen vierkante meter grond onbetreden te blijven, waarbij dan wél opgemerkt dient te worden, dat de lepelaarskolqnie bepaald onrustig zou worden als de toeristen er tussen de eieren zouden gaan ronddolen! Zeker, de diligence en het kleine post- bootje zijn van de kaart, maar vindt U de overtocht met de „Dokter Wagema- ker" minder gerieflijk dan een halve eeuw geleden met die roetspuwende ra derboot? En over hoeveel beter geplavei de wegen brengen U de bussen of taxies naar de dorpen Den Burg, het schilder achtige hoofdstadje, Oosterend, de klei nere tweeling-broer, De Waal, de Benja min, De Koog, het dorpje, waar de vic torie voor toerist en eilandbewoner be gon, naar De Cocksdorp, vanwaar ge zo'n leuke pleziervaart kunt maken met de „Zeemeeuw" naar de overburen op „Vlie", naar Den Hoorn, dat straks ook een prima weg naar zee krijgt! Ja, als wij gaan wikken en wegen slaat de balans ongetwijfeld over in het voordeel van de „moderne tijd", die. de natuur al haar schoonheid op Texel behouden liet, die de geaardheid der ei landbewoners evenmin in ongunstige zin aantastte, kortom, die dit eiland nog al tijd met volle trots de eretitel doet dragen „De Parel der Waddeneilanden". Voor F a mi li e-D r u k werk slechts één adres Drukkerij Texelse Courant TEXELAABTJES Bij vooruitbetaling tot 3. regels f0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr. f 0,20 meer. Radio herstellen VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Te overname gevr. jongens fiets Rudy Blok v.d. Velden De Koog Te k. gevr. beste melkgeit H. van Heerwaarden Cocksdorp C 102 Te koop hooigewas van 't grote hooi land best gewas 2 ha Gebr. v.d. Sterre, Oudeschiid Te k. gevr. stevig gebr. hob belpaard C. Schulte. Wever straat 90 Te k. best hooi aan de tol. W. Bulder, Eier- land E38 Jolanda heeft haar blauwe vest verloren, gaarne terug bij P. v. Vondel Doolhof S 11 Maria heeft een zusje gekregen. Wij noemen haar Nelly j. Witte W. M. Witte— Moorman Hoeve „Dordrecht" 27 Juni 1955 Met grote blijdschap en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van onze zoon Co die bij het H. Doopsel de namen ontving Cornelis Jozef E v. Heerwaarden- Witte T. v, Heerwaarden Wilhelminalaan 31 Den Burg, 27 Juni 1955 Gevraagd Hotel Café Restaurant „Witte Huis" Verloofd B. R. Buysing Damsté en J„ J. de Beurs 29 juni 1955 Voor de zeer vele blijken van belangstelling bij ons huwelijk ondervonden zeg gen wij namens weder zijdse ouders onze harte lijke dank P. Brouwer A C. B.ouwer- Hooimeijer Oosterend, Juni 1955 Voor de zeer grote be langstelling ondervonden bij ons zilveren huwelijks feest, zeggen we hartelijk dank. J. C Moens J. Moens den Braven Eierland, juni 1955 Allen, die mijn thuis komst uit Engeland op 18 Juni tot een onvergetelijke dag hebben gemaakt, zeg ik nog eens iieel hartelijk dank Nelly Kikkert Den Hoorn 52 Zendt vroegtijdig Uw advertenties in De kerkvoogdij der Ned Herv. gemeente Eierland op Zaterdag 2 juli a s. nm 89 uur tot het innen van Hoofdelijke omslag en plaatsenhuur te Cocksdorp in gebouw van Ch'. Bel. Midden-Eierland in de O. L. school en Zuid-Eierland in de kapel Te koop aangeboden Lederwaren-afdeling vestigingsvergunning geen bezwaar MANTJE, Hogerstraat Den Burg TE KOOP 350 cc k.k. In prima staat Adres Oudeschild 210 TE KOOP w,o. 1 z.gan Pfaff salonmeubel Jac. Bruijn, Stenenplaats TE KOOP 7—9 p k. G Janssen, 't Noorden Donderdag 30 Juni opvoering van het blijspel Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw in Casino te Den Burg Aanvang 8 uur. Na afloop bal. Entree f 1,60 Toegangsbewijzen bij de VVV bureaux en 's avonds aan de zaal Motorrijwielen waarop 0 kunt vertrouwen De Service die achter deze merken staat zorgt er voor dat U niet alleen gaat motorrijden, maar ook kunt blijven motorrijden. Thans uit voorraad leverbaarJawa 150 cc, Jawa 250 cc en N/S U. 200 cc. Kogerstraat Tel 78 Hogerstraat Tel 273 De excursie naar de E 55 op Donderdag 14 Juli De prijs blijft gehandhaafd op f 15,— ptr persoon (inclusief bootvervoer, toegang E 55 en gemeen schappelijke lunch) Tot uiterlijk Zaterdag 2 Juli kan men zich nog voor deelname aanmelden op de bureaux van de VVV Texel, onder gelijktijdige voldoening der kosten (Zie verder mededeling in de nieuwskolommen) 0.89 2 potten jam Rode of gele pruimen Appelmoes per blik Nootmuscaat per busje 250 gr Jan Hagel 'n heerlijk koekje Weverstraat 70, Den Burg 0,69 0,38 0,49 FOTOHANDEL Parkstraat Den Burg vraagt voor omgeving Den Burg en Spang een Inl. bij de secretaris Jac. Roeper |ohz., Duinweg en B. Oostra, Schilderweg. F. Duinker Tz., Nieuweschild Gevraagd huisje of kamers voor 1 a 2 jaar, 4 pers. G. Mulder, Breestr. 24 Zierikzee Gevraagd die in ons vak wenst op geleid te worden Vishandel Mosk, Weverstraat 56, tel 274 TE KOOP Boerhorst, De Kamp Tel. 266 J. H. Slaman, Oudeschild 80 fieisen Den Hoorn Telefoon 258 J. HARMSEN Zn. Haarlemmerdijk 46, Amsterdam Koelkasten, Snijmachines. Weegschalen, Winkel- en Keukenmachines, enz enz. Enkele gebruikte Snijma chines onder garantie. Vertegenwoordiger H. Visser, Geuzenstr. 62, Amsterdam Tel. 84659 op Zaterdag 2 Juii van 3 6 uur in Het Wapen van Amsterdam te Oosterend NCB - AANGEBODEN met of zonder garage Alkmaar. Gevraagd Aanb. Makelaar H. H. Toepoel, Geestersingel 18, Alkmaar, Telef. 3504 Namens de Plaatselijke Commissie voor de ruil verkaveling Texel wordt bekend gemaakt dat vanaf 29 JUNI '55 de volgende wegen voor alle verkeer worden afgesloten Middenlandse weg Kadijksweg Véensche langweg Marsweg Laagwaalderweg Nieuwe Spangerweg N.H.M. Een is een pracht cadeau Voor beginners zowel als voor gevorderden zullen wij graag het juiste toestel tonen FOTOHANDEL Parkstraat, Den Burg HEDENAVOND 8 uur in het park te Den Burg Te verzorgen door The Starliners - De zingende zusjes Skeltekenaar Mondaccordeon ensemble Mej. Tuinder en J. Kievits, zang L. Kuiper met Bartje Entree 40 cent NA AFLOOP BAL IN CASINO Wegens werkzaamheden aan de hoog- spannings-installatle In de Centrale zal op ZONDAG 3 JULI van 14,30 tot 15 uur de stroomlevering voor Alles voor Uw rijwiel tegen billijke prijzen. M. A. J. VONK Kogerstr. Hogerstr. 1 en 5 RPfETER SE JS ERG ZUINIG VOORAL OPZUN VROUW, OAGROM KOCHT «y RflP ZO'NDZ&EUJKE STOFZUIGER, PIE WÖfiKTAftK., ZO LICHT MAAKT f MARTIEN BAKKER H.H. Adverteerders Vroegtijdige inzending van advertenties Advertenties voor de courant van Zaterdag die nen uiterlijk DONDERDAGMIDDAG in ons be zit te zijn. Directie Texelse Courant bovendien in September een Dividendtocht. Rozetten fijn koekje 250 gram 59 ct met 10 punten extra Zachte roomcarmels verpakt 150 gratn 46 ct met 10 punten extra Zilveruitjes per pot 80 cent met 20 punten extra Zo lang er is 2 rol Haust beschuit 58 ct met 1 ontbijtkoekje GRATIS Abro 2 flessen 70 ct met 15 punten extra 500 gr Ie srt. rijst 250 gr. honig Vermicelli 69 ct met 10 punten extra Ringers cacao 250 gram 1,50 met 25 punten extra opgave tot 16 Juli bij Uw winkelier 7.45 vertrek van Texel per bus over Schoorl, Bergen, Velsen (pont) door Haarlemmer meer naar Schiphol. Koffietafel op Schiphol, verblijf plm l'/s uur, Artis en Aquarium verblijf plm 2 uur Theedrinken op Rembrandtsplein Rondvaart door grachten en 't IJ plm P/2 uur Dineren in Café-Restaurant „Victoria" Koffiedrinken in Heiloo Plm 10,30 uur extra boot uit Den Helder Onderweg tractaties U wordt per extra bussen van huis gehaald en gebracht Op deze tocht zult U veel en rustig genieten. Pé Dé - Cor de Jong - Cor Lager veld - R. Daalder

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3