Ada-„Van Holland" Concert te Den Hoorn Texelse amateurs voor de microfoon Op reis Zomerprogra mm a De man uit Chicago INGEZONDEN S.S.S. schrijft" ons: Als oud-Texelaar zij mij te dezer plaatse een verzuchting gegund naar aanleiding van Uw charmante artikel „Van Saksische Burcht tot open Stadje". Een verzuchting, en: een aanklacht. Niet tegen U - stel je voor! - niet tegen iemand anders persoonlijk, vermoedelijk zelfs niet tegen enige Texelaar, maar een aanklacht, en: een ernstige, tegen de nivellerende, de alles-vervlakkende, in vloed van de tegenwoordige bouwerij - die maar zelden nog bouw kunst ge noemd mag worden. De moeilijkheid hierbij is, niet reac tionair, noch sentimentele verheerlijker van „die goede oude tijd" te worden. Nademaal die nu niet bijzonder goed, en in menig opzicht inderdaad helemaal niet zo goed als de tegenwoordige, is. Maar, dit gezegd zijnde: er was toen wel goeds ook, dat er nu niet meer is. Ter zake. Bekijk eens met een voor schoonheid ietwat gevoelig oog de twee plaatjes op de voorpagina van Uw nr. van 22 Juni: boven de „Ada van Hol- land"straat, beneden de „Stenenplaats" en barst dan eens niet in tranen en jammerklachten uit. Wat een verschil! I k zou er de voorkeur aan geven mèt petroleumlampen, mèt zwerfkeien, mèt bedsteê (ben altijd als kind al dol op bedsteeën geweest trouwens), zonder fiets, zónder douche-cel, zónder auto, zónder radio, zónder bioscoop (en zónder gierende straaljager!) op de Ste nenplaats van 1830 te mogen wonen, in plaats van mèt al die, deels nuttige, deels verderfelijke zaken, in die karak terloze woninkjes van de „Ada van Holland"-straat. (De naam is misschien niet slecht gekozen, wanneer men hem leest als „Al Deze Aanwinsten van Hol- land"-straat!). Ik wil maar zeggen - en dat geldt voor héél Nederland, maar voor een karakte ristieke besloten gemeenschap als de Texelse toch wel zeer in het bijzonder - dat de moderne bouwstijl in ons vader land, vooral waar het de massa-produc tie betreft, elk streek-karakter volko men verloren heeft. Het eigene is ver dwenen. Er zijn standaardmodellen ge komen, die nergens of nauwelijks er gens, meer rekening houden met plaat- Als steken en scheuten U het leven vergallen en geen raad meer weet van de tergende pijn, brengt Kruschen Salts uitkomst. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. selijke of regionale bouwstijlen. Of je nu in een buitenwijk van Culemborg of van Appingedam, van Aardenburg of Ak- krum, Winterswijk of Westzaan, Ter schelling, Terheiden, Terneuzen of Texel loopt, het is allemaal precies één pot nat ....„modern" (allicht: alles is „modern" op het ogenblik van zijn ontstaan) „ruim" (allicht: voorschrift), maar: uni form, één-van-vorm: Ada.... ja „Aller Droevigste Architectuurvan Holland" Tóch reactionair? Toch sentimenteel hunkerende naar het pittoreske maar ongezonde verleden? Neen, driewerf neen! Wèl meegaand met de hygiëni sche eisen van onze tijd, geen bezwaar tegen nieuwe materialen, nieuwe con structiemethoden. Alleen fel gekant te gen de nivellering, de vervlakking, de uniformering van ons leven, ook en dit maal vooral in de bouwkunst. Wij hébben kunstzinnige, bekwame, moderne architecten. Zij zouden, als ze niet bevangen waren door die uniformi- teitswaan (of misschien: gedwongen van „hogerhand"??) warempel wel in over eenstemming (dit is niet naapend) met de locale tradities en stijl, ook: het lo cale landschap, in modern materiaal en naar de eisen des tijds, locaal of regio naal, karakteristiek hebben kunnen bou wen. Nu wordt heel ons land volgestopt met overal gelijke en gelijkvormige „A.D.A.- van Holland" huizen. Misschien gezond en geriefelijk om in te wonen. Maar niet leuk om naar te kijken. Ten minste op Texel niet! TEXELSE MARKT Aangevoerd 27 Juni 1955: 900 lammeren 68—83; 51 biggen 48—60; 8 nuchtere kalveren 4065. WANNEER IS HET POSTKANTOOR TE DEN BURG OPEN? Dagelijks van 8.30-12.30, van 2-4 en van 5-7 uur. Zaterdags van 8.30-1. Voor telegraaf en telefoon Zaterdags bovendien van 2-4 en van 5-7 uur. Zondags. Alleen voor te'egraaf en tele foon van 8-9 uur. Evenals andere jaren, wordt ook dit jaar weer in de maanden Juli en Aug. door het fanfarecorps D.E.K., iedere week strijd om de vrouw en de man ge houden. Het fanfare zet haar zomerprogramma in met een concert op Vrijdagavond, aanvang 8 uur in de Dorpsstraat. Hei programma is als volgt: 1. Kroonprins, mars, Hannusk, arr. Molenaar 2. Cortège des Dryades, grande marche A. Delbecq 3. In 't Zigeunerkamp, mars, M. Oscheit arr. Molenaar 4. Nabuccu Verdi, arr. Alyre Delhaye l 5. Boven de Sterren, Avondklokje. 6. Sinfonie Concertante G. Boedijn 7. Bevrijdingshymne G. Boedijn 8. Le chant du départ, mars Méhul arr. Mirang 7 JULI OFFICIËLE OPENING KAMPEERCENTRUM „LOODSMANSDUIN" Donderdag 7 Juli zal het Kampeer- centrum Loodsmansduin officieel wor den geopend. Het bestuur van de Stichting Sociaal Toerisme Texel deelt mede, dat de „kern van het centrum - het voormalige bun kercomplex - een dusdanige gedaante verwisseling heeft ondergaan, dat het hun gerechtvaardigd lijkt de ingebruik name niet ongemerkt voorbij te laten gaan. „Hoewel de capaciteit van het centrum voorshands nog een beperkte zal zijn, menen wij, dat dit centrum, zo wel door zijn ligging als in verband met de steeds toenemende vraag naar goed geoutilleerde kampeercentra, in de naaste toekomst voorbestemd is een van de grotere kampeercentra op het eiland te worden", aldus het Bestuur. RESTAURATIE HOORNDER KERK Reeds hebben de bewoners van Den Hoorn een flinke som bijeengebracht voor de restauratie van de Hervormde Kerk, maar een klap op de vuurpeil was wel de jongste rondgang voor het res tauratiefonds: deze bracht nl. f6.731,50 op, terwijl de Westen nog bezocht moet worden. Zondag, na de dienst, die om 9,30 uur begint, is er gelegenheid de kerk, die thans grondig onderhanden genomen wordt door de fa. Boon en De Graaf uit Enkhuizen, te bezichtigen. Onder de houten vloer, die wegge- sloopt is, liggen zeer oude grafstenen. Nu alle banken verwijderd zijn, blijkt duidelijk hoe zeer de restauratie nodig is: de 75 cm dikke muren vertonen nl. scheuren. Het totale bedrag aan giften van vrienden van Texel is inmiddels geste gen tot f211,50, het totaal der giften van Texel zelf tot f 275, Handbalnieuws GDS De wedstrijd Z.M.-GDS 2 is vorige week door Z.M. met 74 gewonnen. Het was een leuke sportieve wedstrijd en vlot gespeeld. Gisteren heeft het 1ste tegen ZDH ge speeld en is deze week net als het 2de verder vrij. De adspiranten spelen vanmiddag te gen elkaar, nl. GDS b-GDS a om 4 uur op het Boys-veld. A.s. Zaterdag 2 Jyli Z.M. b-GDS a, 3 uur en Z.M. a-GDS b, 3,45 uur, beide wedstrijden aan Oudeschild. We vertrekken om 2,30 uur vanaf de Groeneplaats. Dus allemaal op tijd ko men hoor! Z-D.H.-nieuws Zaterdagmiddag is ons welpen-elftal naar het Welpen-tournooi in Oosterend geweest. Het was voor het eerst dat onze jongens in een wedstrijd uitkwa men. De eerste wedstrijd tegen Texel werd met 2—0 verloren. Toch hebben ze uitstekend partij gegeven. Jammer, dat ze al gauw door een penalty (een veel te zware straf!) achter kwamen te staan. In de verliezersronde werd gelijk ge speeld 11. Door doelschoppen werd gewonnen van de Tex. Boys-welpen. De leider was Kees de Bruyn. Er is 's avonds trainen om 7 uur voor de Welpen, daarna voor de adsp. Nieuwe adspiranten zijn welkom. 1 339 CoBVrlonl P. I. B. Box 6 Copenh BIM EN BAM Wat is het toch vervelend dat in de straat waar Bim en Bam wonen geen lantaarns zijn. Iedere keer is er iets aan de hand. Gisteren liep Bim tegen meneer Olifant op en als de beertjes 's avonds eens visite krijgen, zijn er altijd stootte zich een bloedneus en valpartijen. Daar krijgen ze langzamerhand schoon genoeg van en daarom kopen ze vandaag een grote pot verf en niet van die gewone verf, nee hoor, als je daar iets mee verft, dan straalt het licht af. Daarmee gaan de beertjes al les verven, wat ze maar tegen komen. De bomen, hun huis en natuurlijk zichzelf en alle andere dieren. En 's avonds, als het heel donker is, lopen alle dieren in het straatje van Bim en Bam, iedereen en alles is verlicht en nu is het geen moeite meer om de weg te vinden hoor! S.V. Texel Dit weekend stond geheel in het teken van de jeugdvoetbal. Zaterdagmiddag wisten Welpen a in het jubileum-jeugdtournooi van Ooster end, de prijs, een mooie medaille en een serie draagspeldjes overtuigend te win nen. Adsp. b dat haar le wedstrijd had ge wonnen zag kans om, ondanks een sterk overwicht, van Oosterend te verliezen. Aan Oosterend onze dank voor deze prettige goed geslaagde jeugdmiddag, stellig een juist gekozen programma, passend bij dit jubileum, het 20-jarig bestaan. Zondag was het de Welpendag. Met 2 elftallen trokken we naar het Alkmaarse Boys-welpentournooi. De terreinen wa ren best verzorgd, de grasmat keurig kort gemaaid, door de zorgen der ge meente. Het weer was prima, een beetje warm, maar dat was toch geen beletsel, want het enthousiasme en de overgave, waarmede deze jeugd elkander de eer bestrijdt bewijst voldoende dat het hen een vreugde is. De heenreis werd een vrolijke rit, waarbij Jan in zijn Zaans dialect wel aanvoerde. Het eerst speelde B tegen Alm. Boys c. Dit werd 00. Vervolgens Alkmaar a- Texel a, dat ging niet slecht. T. was wat in de meerderheid, maar er komt 'n bal schuin voor ons doel. Henk loopt uit en Rob speelt terug en plaatst langs de kee per in eigen doel. Wel valt T. het meest aan, maar ze hadden geen geluk, bal te gen de paal, een paar maal vlak langs de verkeerde kant, het werd nog erger, want na een misser kan A. vrij op ons doél afgaan en er 20 van maken. Dat was wel een tegenvaller. Vervolgens speelde b tegen Alkm. Vic. b, hierbij bleek wel dat we nog niet op het peil zijn van Alkm. enz. Toch ver loren we maar met 01. Doordat Alkmaar van Schoorl verloor met 01 en Texel van Schoorl met 10 won, hadden in deze groep alle 3 deel nemers 2 punten. Doordat het doelgem. beslist, kwam Alkmaar in de finale. Tenslotte speelde B tegen Alkmaarse Boys c en speelde met 00 gelijk, waar door ze als 3e in haar groep eindigde en de 3de prijs bemachtigde. Hier volgen de standen: Afd. B.: Alkmaar 2 punten, 2 doelpnt voor 1 tegen; Schoorl 2 punten, 1 doel pnt voor 1 tegen; Texel 2 punten 1 doel pnt vöor 2 tegen. Afd. B 1: Alkm. Boys 6 pnt; Alkm. Vic. 4 pnt; Texel b 1 pnt; Alkm. Boys c 1 pnt. De finales werden gespeeld tussen de nrs 1 der 3 groepen, nl. Alkmaarse Boys b, Alkm. Vic. b en Alkmaar. Alkm. Boys won de 1ste wedstrijd met 50, de laat ste weten we nog niet, wij moesten weg. We namen onze 3de prijs voor Texel b in ontvangst, evenals een chocoladereep De voorz. van Alkm. Boys verheugde zich over onze deelname en we spraken af, na onzerzijds gedankt te hebben voor deze fijne dag, voor het volgende jaar. De jongens hebben genoten en mee ge leefd in een prettige sportkameraad- schap. Woensdagavond geen voetbaltraining, doch een wedstrijd om 7,30 uur tegen Handbaltraining om kwart vóór 7 uur. H.S. uit Amsterdam. Hedenavond in het park te Den Burg De Vereniging voor Volksfeesten en Texelse Folklore heeft een aantal Texel se Amateurs bereid gevonden heden avond ter gelegenheid van de verjaar dag' van Prins Bernhard een uitvoering te geven in het Park te Den Burg. (Mocht het weer zich daarvoor niet le nen, dan wordt het festijn uitgesteld tot Zaterdagavond a.s. Het Bestuur verzocht ons tot opname van het programma: 1. The Starliners met de Tune, Moon light and Roses, Side by side, C'est si bon (met zang). 2. J. Kievits, zang; 3. P. Kuiper, sneltekenaar; 4. Mej. Tuinder, zang; 4. Mej. Tuinder, zang, met Zonnelied, 't Kosterke, De Noordzee. 5. De zingende zusjes met Alpenbal, Droomland, Mooi Alpenland. 6. Mondaccordeon-ensemble met de Tune, Harmonicats Jingle, Potpouri met a. Seven lonely days, b. Anneliese, c. Heideroosje en d. Happy wanderer, 4. Chattanoogie Shoe Shine Boy. Pauze. 7. The Starliners met El Banon, Piano solo „Black .and White Rag", Sh-boom (met zang), Tune. 8. J. Kievits, zang. 9. L. Kuiper met sprekende pop Bartje; 10. De zingende zusjes, Jodelen is mijn leven, Met een veer op je hoed, In Tirool 11. P. Kuiper, sneltekenaar. 12. Het mondaccordeon-ensemble met Wien bleibt Wien, Potpouri, a. Hoort de Muzikanten, b. Geef mij de wodka Anuschka, c. Kassian Sipotokiaan, d. Suikerbossie; en tot slot de 12th Street dan Uw spoorkaartje ge- "r»Y haald bij de V.V.V. „Texel" 4^ Agent voor Texel: ^C.iKOOIJMAN^Den Burg, Tel. 3.| Vrijdag 1 Juli - Den Burg. Texel-film; Bioscoop, Zwaanstraat; 20 uur. Donderdag 7 Juli - Den Burg. Toneel ver. „Klein Toneel" met blijspel „Op een mooie dag in Mei": De Oranjeboom, 20 uur. Bal na. Vrijdag 8 Juli - Den Burg. Texel-film; Bioscoop, Zwaanstraat; 20 uur. Dinsdag 12 Juli - De Koog. Bridge-drive; Hotel „Juliana", 20 uur. Dinsdag 12 Juli - Oudeschild. Klaverjas- wedstrijd; Eigen Gebouw, 20 uur. Donderdag 14 Juli - Den Burg. Toneel ver. „Het Masker" met blijspel „Het hing in de lucht", in De Oranjeboom, 20 uur. Bal na. Vrijdag 15 Juli - Den Burg. Texel-film; Bioscoop, Zwaanstraat; 20 uur. Zondag 17 Juli - Zeeviswedstrijd bij ge maal Dijkmanshuizen (ten Noorden van Oudeschild), 14.00 uur. Dinsdag 19 Juli - De Koog. Strandfeest voor kinderen. Des avonds lampion optocht. Dinsdag 19 Juli - Den Burg. Filmavond Simon de Waard met reisfilms in kleu ren (o.a. Strand en Wad); Casino, 20 uur. Woensdag 20 Juli - Den Burg. Concert door de Marinierskapel, o.l.v. Gijsbert Nieuwland; Park, 20 uur. Donderdag 21 Juli - Den Burg, Toneel ver. U.D.I. met blijspel „In Revisie" in De Oranjeboom; 20 uur. Bal na. Vrijdag 22 Juli - Den Burg. Texel-film; Bioscoop, Zwaanstraat; 20 en 21,45 uur. Dinsdag 26 Juli - Den Hoorn. Strandfeest Dinsdag 26 Juli - Den Burg Bridge-drive Hotel „Texel", 20 uur. Dinsdag 28 Juli - De Koog. Klaverjas- wedstrijd; Hotel „Juliana", 20 uur. Woensdag 27 Juli - Den Burg. Radio gezelschap „Vrij en Blij" o.l.v. Wessel Dekker, m.m.v. Henk Dorel; Park. 20 u. Donderdag 28 Juli - Den Burg. Toneel ver. „Sint Jan" met blijspel „Telefoon voor meneer, telegram voor mevrouw"; Casino, 20 uur. 'Vrijdag 29 Juli - Den Burg. Texel-film; Bioscoop, Zwaanstraat; 20 en 21,45 uur. FEUILLETON: Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODE WIJK 7. „Ja maar, als die man nu speciaal ervoor gekomen is", protesteerde de burgemeester, die een beetje internatio nale reclame voor zijn gemeente en wel licht voor zijn persoon helemaal nog niet 20 gek vond, „dan kunt U toch maar niet zonder meer „niet thuis" geven?" „Die vent is hier natuurlijk toe vallig in de buurt verdwaald", ant woordde Clarenbough. „Geloof maar niet, dat hij speciaal uit de Staten naar Meeldam is gekomen om een onbeteke nend zakenman te interviewen". „Nu.... onbetekenendvleide Dikkenburg. Och burgemeester, zakenmen sen zoals ik groeien in Amerika aan de bomen. Ik ben nog lang geen Ford of Rockefeller. Op dit ogenblik werd er gebeld en even later kwam het dienstmeisje bin nen met een hoogrode kleur. Daar is een meneer, zeker een Fransman of zoiets, want ik kan 'm al temet niet verstaan!. Laat mij maar even gaan! Corrie was al opgewipt en door de deur ver dwenen. Clarenbough en de burgmees ter keken elkaar aan. Dat zal 'm zijn zei de Amerikaan. Als ze hem nu in vredesnaam maar niet binnenlaat. Maar Corrie was in de hal reeds in discussie met de bezoeker, die ze in het beste Engels (en ze had nog maar kort te voren praktijk gehad) te woord stond. Ik ben Colverton van de Chicago Sun zei de bezoeker, en ik had ge hoord, dat mr Clarenbough van de Cla renbough Chair Storis hier logeerde. Dat hij hier feestelijk ontvangen was, omdat hij uit deze stad afkomstig is. Is dat zo? Ja, dat hebt u wel goed gehoord stemde Corrie toe. Ik zou graag mr Clarenbough per soonlijk een paar vragen stellen ging de bezoeker voort. U wilde hem interviewen, als ik U goed begrijp? Ja glimlachte de ander daar komt het wel op neer. Dan spijt het me erg voor U, me neer, maar mr Clarenbough is hier met vacantie antwoordde Corrie en hij voelt er helemaal niet voor om thans geïnterviewd te worden! Hoe weet U dat? We hebben het er juist over gehad, want wij hadden al van Uw aanwezig heid gehoord. Zo, het nieuws gaat snel hier, nog sneller dan in de Staten. Dus mr Claren bough wil me pertinent niet ontvangen? Zo grof zou ik het niet willen zeg gen. Mr Clarenbough heeft me ge vraagd U te willen zeggen, dat hij het bijzonder op prijs zou stellen, wanneer hij gedurende zijn vacantie met rust ge laten werd. En hij vertrouwde dat U dit verzoek wel zoudt willen eerbiedigen. De Amerikaan glimlachte en keek haar aan. Dat hebt U keurig in de juiste vorm gegoten grinnikte hij want ik vermoed, dat mr Clarenbough wel zoiets heeft gezegd als „go to hell". Zeker heeft hij het niet zo keurig geformuleerd als U het hebt gedaan. U zult het nog ver brengen, jongedameU zoudt het zelfs in Amerika ver brengen. Ik wil U een plezier doen en verdwijnen, maar onder ons gezegd: mr Clarenbough is er daarmee niet af. Misschien kunt U hem dat wel net zo netjes overbrengen als U het zoëven hebt gedaan. So lang! Hij zwaaide kameraadschappelijk met zijn hand en voordat Corrie er zich goed van bewust was, sloeg de zware eiken voordeur dicht en stond ze alleen in de hal. Nou verzuchtte ze dat ging van een leien dakje. Een beetje te glad naar m'n zin. Ik geloof, dat die meneer gelijk heeftClarenbough is nog niet van hem af. Peinzend ging ze de kamer binnen, bracht in korte woorden verslag uit van het onderhoud en oogstte bescheiden de lof die haar vader en zijn gast haar toe zwaaiden. Ze nam niet veel meer deel aan het gesprek. Mr Colverton zat inmiddels in de serre van het Rode Hert en voerde een druk gesprek met zijn secretaresse. Jammer, dat hij bij de burgemees ter logeert zei het meisje. In een hotel kwam hij er zo gemakkelijk niet af. Je kunt hier moeilijk op de stoep gaan zitten, tot hij naar buiten komt; in de lounge van een hotel is dat een klein kunstje. Maar we zullen die meneer toch eerst eens moeten zien! Dat kan gemakkelijk antwoord de haar metgezel. Vanavond brengt 't plaatselijke muziekcorps met een paar zangverenigingen hem een serenade op het balcon van het gemeentehuis. Dan zullen ze hem gemakkelijk kunnen zien. En zo stonden tussen duizenden Meel- dammers op 't Raadhuisplein die avond twee jonge Amerikanen en wachtten met grote spanning af, tot de grote man uit Chicago zou verschijnen. Daar zwaaiden de brede deuren van het gemeentehuis open en, voorafgegaan door de burgemeester en gevolgd door de leden van het comité, schreed mr Clarenbough het brede, stenen bordes op, dankte gracieus voor het luide ap plaus en luisterde vervolgens aandachtig en eerbiedig naar de tonen van het volkslied. Clare Wyatt greep de arm van haar begeleider. Wat is èr? vroeg die. Hij keek het meisje aan. Ze zag plot seling zeer bleek en haar grote ogen staarden als gefascineerd naar de slanke figuur daar op het bordes. Wat is er aan de hand? drong Colverton aan. O niets lachte ze, ik werd even duizelig. Ik denk, dat de reis me toch wel wat erg vermoeid heeft. Je had vanavond vroeg naar bed moeten gaan en niet naar deze serenade, Clare, zei de jonge man met vriend schappelijke bezorgheid. O nee zei ze met een raadsel achtige glimlach. Ik zou dit ogenblik voor geen geld ter wereld hebben willen missen. Er heerste een prima stemming aan 't diner en de toasten waren vele. De bur gemeester speechte en alle andere heren, zelfs mevrouw Boom deed een duit in 't zakje. Alleen Jan de Gooyer zat daar maar stilletjes en at en dronk nauwe lijks, maar niemand, behalve wellicht Riek de Ruiter merkte dit op. En mr Clarenbough was een en al vrolijkheid en jovialiteit, klonk met ieder die maar wilde en sprak Hollands en Amerikaans door elkaar op een wijze, die de gasten alleraardigst vonden. Vlak na een rede van de wethouder bracht de kellner mr Clarenbough op 'n zilveren presenteerblaadje een briefje. Hij opende het achteloos en las de in houd snel door, intussen half luisterend naar wat wethouder Akerdam te berde bracht. Maar dan werden z'n ogen groot zijn gezicht zeer ernstig. Slecht nieuws? vroeg de burge meester wie de verandering niet was ontgaan. Clarenbough had al weer zijn gerede glimlach. Nee, gelukkig niet ant woordde hij maar het is beslist nood zakelijk, dat ik morgenochtend even ga naar Kwardamis dat hier ver van daan? Een kwartiertje met de wagen. en die staat tot uw beschikking ant woordde de burgemeester. Zaken? (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4