Opening Kampeercentrum Heel Nederland is U er dankbaar voor" Wat biedt Rhodesia de emigrant? De zegetocht van het licht Halve eeuw geledén 11 U KUNT HET geloven of niet: Toen het tijdstip naderde, waarop het •kamp- centrum Loodsmansduin zou worden ge opend, leek de zon een kans te willen wagen. En waarlijk, toen wij na de vele vriendelijke woorden uit het mooie hoofdgebouwtje stapten, baadde ons eer ste kampcentrum in het licht van de zo merzon. Nadat burgemeester de Koning de aan wezigen hartelijk had verwelkomd stond hij enige ogenblikken stil bij de moeilij ke wordingsgeschiedenis van het nu te openen kampeercentrum. Reeds in 1951 voerde het gemeentebestuur besprekin gen met de Nederlandse Kampeerraad. Men was het er algemeen over eens dat het probleem van de vacantiebesteding angstwekkend grote proporties ging aan nemen en het gevaar ging bestaan dat vooral het kamperen in de loop van een tiental jaren tot een onordelijke zaak zou uitgroeien. Taak niet alleen negatief Het gemeentebestuur achtte zich in de ze kwestie niet uitsluitend min of meer negatief te moeten beperken tot politio neel toezicht. Er is letterlijk opbouwend werk gedaan, getuige alleen al dit hoofd gebouwtje, waar de opening wordt ver richt. Staatsbosbeheer, dat een zeer ste vige vinger in de pap heeft, bleek in de ze kwestie een instelling waarmee ver standig te praten viel. Het waakte hier niet alleen over zijn bezit, maar stelde het ook open voor recreatie-zoekenden. De burgemeester memoreerde vervol gens dat het de aanvankelijke bedoeling was dat in het Zuiden, Midden en Noor den van het eiland kampeercentra zou den worden ingericht. Met Loodsmans duin is de eerste definitieve stap gedaan; in De Koog bleek geen andere mogelijk heid te vinden dan op het al bestaande terrein. Het Noorden van het eiland zal een andere ontwikkeling te zien geven. Het is, zoals al velen bekend is, de be doeling dat daar een bungalowdorp zal worden gebouwd. Hier zal dus de recre atie op min of meer luxueus niveau ko men te liggen. Voor De Cocksdorp kan dit stellig nieuwe groei betekenen. Ook zakenleven heeft belang Hoewel de gemeentelijke zeggenschap in de kampeercentra groot zal blijven, is toch ook de plaatselijke middenstand nauw bij de ontwikkeling betrokken; vertegenwoordigers hebben zitting in 't bestuur. pe^ ohtruirning van het door Texelaars bewoonde „bunkerdorp" ging niet zon der moeilijkheden; nog betrekkelijk kort geleden werd het bewoond. Fraai zag het er niet uit, en er zou dan ook zéér veel moeten gebeuren voor men het de kam- peerliefhebbers zonder een schaamte blos op de kaken zou kunnen presente ren. De burgemeester noemde in dit ver band met nadruk de namen van de he ren Veldstra en Oskam, zonder wie het werktempo zonder enige twijfel bedui dend trager zou zijn geweest. „Moge dit Kampeercentrum", aldus be sloot onze burgemeester, „werken in de richting van de oorspronkelijke bedoe ling van ons gemeentebestuur." Verschillende van de aanwezigen spra ken daarna enkele korte felicitatie woorden. De heer Jansen van Staats bosbeheer vond het nog niet zo gek dat voor de eigendommen van zijn „baas" zo prachtig werd gezorgd. Het is nu een maal zo dat het Staatsbosbeheer bij be slissingen vaak afhankelijk is van ver schillende departementen. De af te leg gen weg is daardoor wat lang en de on derhandelingen langdurig. De heer Jan sen sprak de hoop uit dat de „overkan- ters" opgenomen zouden worden in de haast spreekwoordelijke Texelse gemoe delijkheid. De heer Spijkerman, secretaris van de Nederlandse Kampeerraad, was zeer enthousiast over de vestiging van een nieuw recreatieoord, vooral ook omdat de nadruk wordt gelegd op het sociale karakter. Spreker feliciteerde heel Ne derland met deze aanwinst. Duivelskunstenaar De leiding van een kampeercentrum moet, aldus de heer Spijkerman, berus ten bij een soort duivelskunstenaar. Hij moet van zeer vele markten thuis zijn, een soort schaap met zeventien poten. Ik hoop en vertrouw dat de heer Rui tenbeek aan de vele eisen zal voldoen. Hij zal voor advies altijd terecht kunnen bij de kampeerraad en bij de vertegen woordiger van Texel van de Orkafa, de heer van Schoonhoven. Drs Schreur van de Economisch Tech nologische Dienst vond het geheel zeer geslaagd. Hij zei dat heus aan alle te vestigen instellingen niet een diepgaand sociaal onderzoek behoefde vooraf te gaan; hier was dat ook niet gebeurd. Belangrijk blijft het er achter te ko men hoe de toekomstige gebruikers zelf de huidige inrichting vinden. Ook wélke mensen er gebruik van maken, wat hun beroep is en waar zij vandaan komen. De antwoorden op deze vragen kunnen belangrijk materiaal vormen voor de toekomst. De heer Oskam sprak namens de A.N.W.B., als consul van deze organi satie. De inrichting van het Centrum is dusdanig, dat de A.N.W.B. „Loodsmans duin" direct erkend heeft als Bondskam- peerplaats. De heer van der Kooi sprak tenslotte als vertegenwoordiger van de midden stand. Al is het dan niet zo dat het be drijfsleven steeds voor de volle honderd procent kon onderschrijven wat het stichtingsbestuur besliste, een felicitatie voor het fraaie resultaat was zonder twijfel op zijn plaats. En het is immers zo dat bij groepssamenwerking het vaak een kwestie is van geven en nemen. Als alle partijen dat doen, is er geen vuiltje aan de lucht. Prachtige ligging De gasten troffen het, op deze eerste ig! Een mooier uitzicht dan dat van Loodsmansduin af naar Den Hoorn is er op heel Texel niet te vinden. Aan het kampeercentrum zijn (natuurlijk) ook tenten te huur, men kan er voor een zeer redelijke prijs eten in een nieuw ingerichte kampkantme, die een mooi terras heeft. Hoe alles de toekomstige en tijdelijke bewoners zal bevallen? Wij hopen u dat in de loop van het seizoen te vertellen. Wij hebben de stellige overtuiging dat de mening van de gasten een enthousiaste zal zijn! AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL TE TEXEL Op Maandag 3 October a.s. zal de avondnijverheidsschool (tekenschool) weer starten. De lessen zullen worden gegeven in een lokaal van de ULO- school. De liefhebbers kunnen zich aan melden bij de heer W. J. Jouwersma en het liefst voor 22 Juli a.s. Zie verder de advertentie in dit nummer. GESLAAGD Voor het ULO-diploma A zijn geslaagd: Emmy Smit, Siem Lakeman, Riet van Groningen, Rita Smit, Suze van der Kooi Den Burg en Riet van Heerwaarden, Langebos, Kogerweg, De Koog. Deze keer wil ik graag weer iets ver ellen over Rhodesia, aldus de heer H. A. van Luyk, van het Commissariaat voor de Emigratie in zijn Radiopraatje. Ik doe dat om twee redenen. In de eer ste plaats zijn er weer wat nieuwe moge lijkheden, terwijl ik aan de andere kant een aantal brieven heb gekregen met vragen over allerlei onderwerpen, die op de emigratie naar Rhodesia betrek king hebben. Ik wil - graag proberen vanavond een aantal van deze vragen te beantwoorden. Maar eerst dan iets over de nieuwe mo gelijkheden. Het is namelijk zo, dat weer een moge lijkheid is opengesteld voor ongeschoolde jongelui van 20 tot 24 jaar om te gaan werken bij de Rhodesiaanse Spoorwegen als leerling-stoker. Het is de bedoeling van de Rhode siaanse Spoorwegen om maandelijks, te beginnen in de maand Mei, een 15-tal Nederlanders in dienst te nemen. Het gaat hier om ongeschoolde mensen, die ongehuwd zijn. Naast de algemene voor waarden, die voor emigratie gelden, komt hier nog bij dat men geen bril mag dragen, rechtshandig moet zijn en geen platvoeten mag hebben. Dit houdt na tuurlijk allemaal verband met het soort werk, dat zal moeten worden ver richt. Wanneer men belangstelling heeft voor deze mogelijkheden, dan zou ik wil len aanraden om eens te gaan praten op een aanmeldingskantoor, waar men van zelfsprekend alle gewenste inlichtingen zal kunnen geven. Daarop vooruitlopend kan ik wel zeg gen dat de voorwaarden waaronder men zal komen te werken wat het loon be treft ongeveer 45.- per maand zullen zijn, waarbij niet is gerekend het over werk wat bij dit soort werkzaamheden nogal vrij veel voorkomt. Het is natuur lijk moeilijk precies te vertellen tot welk bedrag men per maand zal kunnen ko men, maar men is toch wel aan de vei lige kant wanneer men rekent op onge veer 55.- of 60.- per maand. Een pond is ongeveer f 10.60. Dit bedrag is op zichzelf ruim voldoende om er in Rho desia als ongehuwde zeer behoorlijk van te kunnen leven, men zal daarvan zelfs nog wel het een en ander kunnen sparen. Voor het levensonderhoud zal men in Rhodesia gemiddeld tussen de 25.- en 30.- nodig hebben. Dit hangt natuur lijk nog heel- sterk af van de persoonlijke behoefte. Er zijn er ook heel wat, die aanmerkelijk minder nodig hebben. Maar wanneer ik een bedrag van zo 25.- per maand noem, dan zijn wij, geloof ik, wel erg aan de veilige kant. Dit was dus de nieuwe mogelijkheid. Dan nu de vragen: Ik ontving een vraag van een luiste raar, die machine-bankwerker is. Hij vraagt of hij in dat beroep in Rhodesia geplaatst zou kunnen worden. W lnu, voor machine-bankwerkers, en eigenlijk voor alle metaalarbeiders, zijn zeer goede plaatsingsmogelijkheden. Ik heb al meer verteld dat Rhodesia industriëel in opkomst is en snel ont wikkelt en vooral nu ook een beslissing is genomen met betrekking tot de bouw van krachtstations om nieuwe industrie- en van energie te kunnen voorzien, zal dit tempo nog wel weer worden opge voerd. De lonen in deze beroepen liggen zo ongeveer op 80.- per maand. Dan heb ik nog een vraag, die voor iedereen van belang is, nl.: Zijn er in Rhodesia uitkeringen in ge val van ziekte? Laat ik voorop stellen, dat wij in Rhodesia niet zo'n uitgebreid VOLLE YBALNIEUWS Vanavond om half tien speelt in het kader van de sportuitwisseling 1 heren en 1 damesteam tegen Den Helder. De wedstrijd vindt plaats op het sportter rein bij kunstlicht en bij slecht weer in het gymlokaal. Bij de dames spelen mee: T. Karsman, P. Dalmeyer, C. Keyser, M. Kuip, T. Zwan en N. van Maldegem, res. N. Wit te. Bij de heren: Th. Rijk, D. Eelman, C. Mets, G. Bakker, M. Veldstra en S. Lakeman, res. A. Hin. De spelers moeten om 9 uur present zijn om het net op te zetten. We hopen op een mooie en spannende wedstrijd en goed weer. Verder ligt het in de bedoeling om el ke Donderdagavond in De Koog een da mes- en herenwedstrijd te spelen tegen badgasten-teams. De training is nu voor alle dames en heren op Woensdagavond. Verdere mededelingen hier over a.s. Woensdag op de training. systeem van sociale voorzieningen heb ben als in Nederland. Maar het is toch wel zo, dat er een aantal voorzieningen zijn, die voor een groot deel in de be hoefte voorzien. Zo is er voor iedere be drijfstak in het algemeen een soort col lectieve arbeidsovereenkomst van kracht waarin voorzieningen op dit punt zijn getroffen. Nu willen deze voorzieningen van bedrijfstak tpt bedrijfstak nog wel eens verschillen, maar in het algemeen is het zo, dat de werknemers kunnen deelnemen aan een ziekenkas. Dat gaat dan zo: iedere week wordt van het loon een bepaald bedrag ingehouden, een soort verzekeringspremie. In geval van ziekte keert de ziekenkas het tevoren overeengekomen bedrag uit. Het is wel belangrijk te weten, dat deze ziekenkas sen door de overheid worden gecontro leerd. Dan een vraag, die wij altijd weer tegenkomen, nl.: Hoe staat het in Rhodesia met het woningprojDleem? Ik denk niet, dat men verwacht dat ik zal antwoorden, dat er in Rhodesia geen woningnood heerst. Ik geloof dat er geen land meer in de wereld is waar geen gebrek aan huizen bestaat. Ook in Rhodesia is er een tekort aan huizen. Het is een land in opbouw en dat zegt eigenlijk al voldoende. Het zal dan ook voor een gezin in de meeste gevallen niet mogelijk zijn direct bii aankomst over huisvesting te beschikken. Bovendien zijn er in Rhodesia ook geen opvang centra. Daarom zal het in de meeste ge vallen noodzakelijk zijn, dat de man al leen vooruit gaat. De practijk heeft ons geleerd, dat het voor een man alleen niet moeilijk is onderdak te vinden. Als hij een beetje gewend is en wat vrienden heeft, duurt het niet lang meer of hij kan de beschikking krijgen over kamers of over een huis en kan hij zijn gezin laten overkomen. Wat dit betreft is het in Rhodesia- niet beter gesteld dan in andere immigratielanden. Maar de prac tijk heeft ons geleerd, dat gezinshereni ging meestal binnen een half jaar kan plaats vinden. Wat de huren van de huizen betreft, deze zijn naar onze begrippen nogal hoog. Nu moeten wij hierbij direct be denken, dat de huren in Nederland naar wereldbegrippen dan, laae zijn. Ik denk hier bv. aan Zweden, waar iemand van zijn inkomen 25 °/o verwoont. Dat is in Rhodesia ook zo. Daar tegenover staat weer, dat de lonen belangrijk hoger zijn dan bij ons. Zoals overal ter wereld zijn in Rhodesia de huishuren in de kleinere plaatsen aanmerkelijk lager dan in de steden. Dan heb ik hier een brief van een luisteraar, die schrijft: ik ben automon teur en ik heb gehoord, dat er in mijn beroep in Rhodesia grote mogelijkheden zijn. Nti zou ik graag willen weten waar ik geplaatst zou kunnen worden. Inderdaad zijn er voor automonteurs in Rhodesia grote mogelijkheden. Maar ook weer alleen voor goede vaklieden, want het eenvoudige werk in de garages gebeurt door de inheemsen. Een goed vakbekwaam automonteur zal in Rhode sia een loon verdienen tussen de 80.- en 100.- per maand. Het is van tevoren niet precies te zeggen in welke plaats men terecht zal komen, maar in het al gemeen kan men rekenen op één van de belangrijke plaatsen of steden van Zuid- Rhodesia. Onze emigratie-attaché in Rhodesia verzorgt de plaatsing en is in staat en bereid bij eventuele moeilijk heden de helpende hand te bieden. Dan tot slot iets naar aanleiding van een vraag over de mogelijkheden in de landbouw. Er zijn in de landbouw in Rhodesia mogelijkheden voor jongelui om opgeleid te worden tot bedrijfsleider. Hiervoor komen in aanmerking jongelui met een landbouwopleiding en met er varing in de landbouw. Om U een voor beeld te geven: wanneer iemand die al leen de Middelbare Tropische Land bouwschool in Deventer heeft gevolgd, maar nog geen praktijk heeft, naar Rho desia wil emigreren, dan zal hij eerst nog ongeveer één jaar practisch in de landbouw in Nederland moeten werken. Aan de andere kant zal een boerenzoon of landarbeiderszoon met bv. Landbouw Winterschool, zonder meer daarvoor in aanmerking komen. Dan is er nog een belangrijk ding nl. de maximum leeftijd. In het algemeen zal plaatsing alleen mogelijk zijn wan neer men niet ouder is dan 45 jaar, ter wijl de gezinnen in het algemeen niet groter mogen zijn dan man, vrouw en drie kinderen. Dan nog een korte opmerking. Wan neer men iets voelt voor de mogelijkhe den bij de Rhodesiaanse Spoorwegen, dan zou ik de raad willen geven met de aanmelding niet te lang te wachten. Men heeft er nl. in Rhodesia nogal haast mee en wie het eerst komt wordt het eerst geholpen. De gloeilamp won onbedreigd toch zou hiér de kaars het echter gedaan hebben! i(Slot) Verdreven droefheid ZO BEGON DE ZEGETOCHT van de gloeilamp. Ze verscheen in kerken en kantoren, in schouwburgen en scholen, in hotels en huizen. Ze bond de - onge lijke - strijd aan tegen het gloeikousje, poogde het' gaslicht een tweede jeugd te geven. De gloeilamp won onbe dreigd. Het sprookje was werkelijkheid en in 1900 produceerden de lampenfa brikanten liefst 2.500.000 stuks van het standaardtype. Niemand vermoedde toen dat die productie in vijftig jaar tijds nog verduizendvoudigd zou worden. Maar men wende aan het nieuwe en werd door het betere verwend. Wie thuis aan goed licht gewoon was, stelde andere eisen aan een feest verlichting dan de man die ooit bij een oliepitje de uren sleet tot de slaap hem naar bed dreef. Spetterende pektonnen mochten dan nog zo'n waas van romantiek ver spreiden, ze hielden tevens zoveel ge vaar in dat kort plezier ontaardde in lang getier. Soms kregen feesten uit het verleden hun historische vermaardheid, doordat overmoedigen hun vierlust ge smoord zagen in een ontoombare vlam menzee. Al te vaak werd een vreugde décor door de rouwgordijn vervangen, trokken na feestelijke optochten droeve rouwstoeten door dezelfde straten. DE GLOEILAMP bracht veiligheid en nieuwe mogelijkheden. Voorbij was de tijd waarin windvlagen hun spel zo kon den spelen, dat ze in één ruk de duizen den vlammetjes, die plezierig boven vet potjes dansten, van de wereld wegblie zen. Mensen die in sleur de straten sle ten, voelden zich te gast in diezelfde om geving als rijen-lampjes contouren langs de gevels van statige woningen, langs de transen van torens, de wallekantejjj der grachten en de bogen van bruggen' trokken. Een vergrijsd kasteel stond her boren tegen de nachtzwarte luchten als schijnwerpers hun veroverende bundels tegen de muren van een nimmer ver meesterde sterkte straalden. Steden met een roemrucht verleden maakten op nieuw geschiedenis. Brugge won ver maardheid door zijn lichtfestijn, Parijs maakte furore en verwierf - met reden het predicaat „Ville Lumière", Brussel schaarde zich in de rij der lichtsteden. Amsterdam gaf Vondels dichtwöord - „schoonste van Europe" - opnieuw ge stalte en bloeide weldadig open. Boten en bussen trekken door en langs de grachtengordels; Men kan de namen van Nederlandse steden met een „lichtend voorbeeld" tot een illustere litanie aan eenrijden: Hilversum, dat van zijn par ken en tuinen bij avond een toverland maakte, Den Bosch, dat de gotieke glo rie van zijn schone. Sint Jan met licht omspoelde, Haarlem, dat Waag en St. Bavo als parels in een diadeem liet fon kelen. En wij kunnen voortgaan met Groningen en Wageningen, met Nijme gen, Eindhoven en Zutfen, met Rotter dam en Den Haag. Palet' met tovertinten TOVERTINTEN van de lichtmeesters, de magiërs dezer dagen, zijn de gloei en kwik-, de natrium-, neon- en fluores centielampen. Kunst en techniek gaan hand in hand waar het geldt om door middel van licht luister aan het feest bij te zetten. Deze artisten der verlich tingstechniek beschikken over een palet dat is afgestemd op de eisen der aesthe- tica, eisen die steeds hoger worden ge steld. Niet meer het vele is goed: men stelt de kwaliteit primair. Liever mo menten van stomme verbazing dan uren van doelloos dwalen, want slechts ver rassing kan verveling verdrijven, zo geldt als parool voor de mensen die een feestverlichting ontwerpen. En dan gaan zij aan de slag. Ze benut ten de mogelijkheden die in iedere stad, in ieder dorp te vinden zijn. Bloemrijke borders, naald- en loofhout worden ver lost uit duister isolement. Bomen die nog schaars in het blad zitten, spelen in het vroege voorjaar al mee waar het geldt contrast - en silhouet werking te ver krijgen. Geen bont gewemel maar een gaaf kleurengamma staat de ontwerpers voor ogen: natuurlijke nuances kunnen worden versterkt en zo.-, prijken bruine beuken, wilgen en' kastanjebomen in gulle glorie wanneer zij gloeilampen- of natriumlicht „mee" hebben, kan kwik lamplicht, plataan, linde en populier met een geheimzinnig groen omringen en zullen andere lampen van de frêle berk een zilveren mysterie kunnen maken. Schoonste reflectie schenkt de natuur waar waterpartijen steun geven aan de lichtsierkunstenaar en feeërieke fon teinen als uitroeptekens zijn compositie ONGELUKKIGE VAL Oudeschild. Donderdagmorgen is oor» bromfietser van Wierl^ngen, werkzaam bij de Grontmij, te Oudeschild over cle kop geslagen toen een hond plotseling voor zijn wiel terecht kwam. De brom fietser werd aan het hoofd gewond. ;>Mefc de volgende boot keerde het slachtoffer naar Den Helder terug, waar hij in.het... ziekenhuis onder behandeling werd ge- omen. De bromfiets werd ernstig bescha- S.V. Oosterend 'Het is alweer een paar weken geleden dat we ons 20-jarig bestaan op feestelij ke wijze hebben herdacht. Jammer was het dat er van de adspiranten en wel3- pen-wedstrijden geen verslag in de cou rant is gekomen, maar als ik er niet ben is er schijnbaar geen ander die dat -eens over kan nemen. Trouwens de Texelse Courant schitterde 's avonds ook weer door afwezigheid. (Overigens: Zie ver.-5/ slag in onze courant van 6 Juli red.)'ijns Op. d£ jaarvergadering hebben wè< be- sloten dat de adspiranten en welpèjpM"' op Zaterdagmiddag trainen onder_le§3 ding van W. v.d. Slikke en-of K.~van. Leeuwen. Waarschijnlijk krijgen we vo'or de welpen een eiland competitie. c Zij die de leeftijd van 12 jaar hej^ep;' bereikt en nog niet gekeurd zijn dit zo spoedig mogelijk opgegeven biji S. Keijzer. Leden die nog geen shirt of broek hebben, moeten dit even opgevpn aan C. Daalder voor 16 Juli. In verband met de Sportdag van de, Texelse Sportraad (heden) op het SV Texel terrein, is er geen training. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTE Den Burg, 10 uur Ds J. J. Buskes Collecte Kerkeraadskas De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Den Hoorn 10 uur Ds van Rhijn Extra collecte voor het Restauratiefonds Oosterend 10 uur Ds Klijnsma Medewerking van het kerkkoor - Maandcollecte voor de Kerkeraadskasj Oudeschild, half tien, Ds van Reijendam De Waal 11 uur Ds Janse ioc De Koog 9-30 uur Ds Janse 8 uur Ds Janse, Jeugddienst GEREF. KERK Den Burg 10 en 7.30 uur Ds Joh. Dij&tfë Oosterend 10 en 3 uur Ds R. J. Koóïstfa' Extra collecte voor P.I.T. GEREF. KERK (onderh. art 31. :K-.0.)' in de Doopsgezinde Kerk - sOo>; Oosterend 3 en 7.30 uur Stud. J. Strating GEREF. GEMEENTE in het Gebouw voor Chr. Belangen, porterend 10 en 3 uur Ds A. de Bloois r -DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds T. Hoogslag Oosterend 11.15 uur Ds T. Hoogslag Woensdagavond 8 uur Zusterkring te Den Burg. OPENSTELLINGSUREN P M POSTKANTOOR DE KOOG van 1 Juni tot 15 September Maandag tot en met Vrijdag open van 9.30 - 11.30 uur; van 13.30 - 15 uur en van 19-20 uur. Zaterdags: m nj;:ï voor Postzaken van 9.30 - 13 uur. 'pqsl»' telegraaf en telefoon 9.30 - 13 uürji$£130 - 15 uur; 19 - 20 uur. Voor afhalen dagbladen van 19 - 19tHf-Trc De Cocksdorp, 25 April. Op :.het, zoogenaamde „Engelsche Kerkhof" zijn! weder eenige zilveren muntengeyonden< ra et de beeldenaars van koning Jacobus II, (1685-1688), koning Willem III (1695- 1702), onze stadhouder Willem, en konin-, gin Anna (1702-1714, allen uit het En-: gelsche vorstenhuis „Stuart", hetwefk van 1603 tot 1714 aan het bewind .wa^. De munten zijn in het bezit van den'op-': zichter van den Eierlandschen polder enl vormen eene aardige verzameling, welke) voor verzamelaars van oude munten' misschien van belang is. accentueren. Gekleurde lampen en kleu- renfilters doen ieder voor zich hun wel willend werk. Uitersten raken elkaar en vangen ""el kaar op waar lichtbronnen van 15~watfc tot 5 kW ter beschikking staan: daar wordt de natuur geïdealiseerd en ge bouwen getroffen door de staf van :,eéh toverfee. Edele rb ivaliteït^j-. WIE ZO EEN WANDELING MAAKT door de nu nog papieren illusie van0een straks reeële illuminatie, voelt als hét ware de neiging om feesten te creëfen alleen al omwille van dat licht. Woor vindingrijke virtuosen is het echter al lerminst moeilijk om redenen tot vieren te motiveren. Heeft niet iedere stad, elk dorp een verleden dat een vier-, viji-i, zes-,een tien-, twaalf- of dertieneeuwig bestcaansfeit vierenswaard maakt? ZpêBtmen de Bevrijdingsherdenking als motto? Wel, zo'n feit is zeker niet eenmalig, want steeds opnieuw zal men zTch hevrijd willen voelen, al was het alleen maar om de verlossing van de duisternis in gepaste vreugd te steken. Naijver kan de mens in netelighede^ brengen, maar waar zij een nobele^'cón- currentie in de competitie om' nét* schoonst „verlichte" oord geldt, is'-.z5£ slechts toe te juichen. Hebben wij aan deze rivaliteit, die haar voeding vindt in een gezond plaatselijk chauvinisme, niet de schoonste kathedralen uit d^ Middeleeuwen, de prachtigste paleizen-; uit de Renaissance, de machtigste monu menten uit barok en rococo te danken?'

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2