I Cjrom <2wartsjexels in het mMMhHH De nieuwe boot van N.V. T.E.S.O. f SifSUS bSs t*. Sa* tb V|1| .7 Texel moet besluiten tot invoering van een straatverliciitingbelasting Op reis WOENSDAG 13 JULI 1955 69e JAARGANG No. 6956 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevtód de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. Het nieuwe schip voor de N.V. TESO groeit gestaag. Achter de patrijspoorten liggen de kajuiten eerste en tweede klas; daarboven de salon tweede klas en nog weer hoger de salon eerste klas. In Arnhem wordt nog steeds met man en macht gewerkt aan de nieuwe boot voor de N.V. TESO. Omstreeks half Sep tember hoopt men dit schip gereed te hebben. Zoals uit bijgaande foto blijkt heeft men op de Arnhemse Scheeps bouwmaatschappij sinds de vorige foto, geplaatst in ons nummer van 13 April jl., goede vorderingen gemaakt. De hui dige staat van bouw geeft ons toch al een aardig idee van hetgeen straks als Teso's vlaggeschip de verbinding Texel -Den Helder zal onderhouden. Overal waren de werklieden druk bezig met het enorme karwei, dat de bouw van een groot schip als dede nieu we boot, met zich brengt. Wij werden bij onze wandeling over het schip rondge leid door machinist Karsman. Soms moest hij zijn explicaties even staken wegens het enorme lawaai, dat een of ander boord- of polijstapparaat teweeg bracht. Timmerlieden waren bezig met het aanbrengen van een houten dubbel dek" over de stalen fundering van het enorme autodek, waarop straks legio auto's gereden kunnen worden. Ja, men stond daar wel even te kijken van de geweldige ruimte die daar voorhanden is. De oppervlakte wordt plm 320 vier kante meter, of plm 35 meter lang en 10 meter breed. Ongeveer dè helft van dit dek zal overdekt zijn. Alle passagiers- verblijven vonden wij aan de voorzijde van de nieuwe boot. Men zal dus heel wat minder gestoord worden door het wentelen van de schroefas als op de Wa- gemaker, waarop de kopjes koffie nog al onrustig te trillen staan. De heer Karsman was al goed op de hoogte met alle verblijven. Men kreeg ook als buitenstaanders echter reeds een goed beeld van wat' komen gaat. En dit werd nog versterkt dank zij de inlich tingen, welke de heer Van der Schoor, met de algemene leiding van dit bouw- nummer belast, ons welwillend verstrek te in de ontvangkamer van de grote werf waarop het werk aan de Texelse boot maar een onderdeel van dit grote bedrijf bleek te zijn. Onderaan de boeg zagen we het „boeg^ roer", dat een gemakkelijker manoeu vreren zal garanderen van het schip, hetwelk zal worden uitgerust met een 600 pk Industriemotor", die juist gear riveerd was. Zie foto. De omkeerschroef bleek nog niet te zijn aangebracht, maar gelukkig behoeft het werk daardoor niet te stagneren. De passagiers zullen door een „eigen" ingang de salons of kajuiten of het. dek kunnen bereiken. Dat is al een hele winst, waar aan- en afvoer van auto's en passagiers over een en hetzelfde plan kier geen aanbevelenswaardige instel ling is gebleken. Allereerst kregen wij dan het domein van de hofmeester, waar ook een salon der tweede klasse is gelegen. Door grote brede ramen zal men een voortreffelijk uitzicht genieten. Wij dalen af naar een kajuit eerste klas en een kajuit tweede klas, gelegen achter de patrijspoorten. De twééde klas krijgt daar de grootste kajuit van het gehele schip. Twee trap pen klimmend bereikt men vandaar de fraaiste salon der eerste klasse, gelegen onder de stuurhut. De meubilering? Tweede klas tussen deks mahoniehouten meubels en idem lambrizering, de banken bekleed met donker-grijs leer. Eerste klas idem, maar met blauwe bekleding en armstoelen. De vloer bedekt met linoleum in de kleur beige-gemarmerd. De (beneden) salon der tweede klas krijgt eveneens genoem de meubilering, waarbij de banken met groen leerhekleed zullen worden. De sa lon eerste klasse, benedendeks, zal prij ken met stoelen en banken, welke be kleed zullen zijn met groene stof. De romp, althans het bovenste gedeelte, zal de kleuren donkergroen en beige verto nen, de schoorsteen geel met ((natuurlijk) groen-zwart. Het fraaie schip biedt de kapitein een ruime stuurhut, maar dat niet alleen: er komt een z.g. mobilofoon aan boord, waarmede men telefonisch contact met de vaste wal kan onderhouden. Men draait een bepaald nummer en komt dan in verbinding met een speciale telefoon, welke in het Teso-gebouw aanwezig is en van daaruit kan men ieder gewenst nummer opbellen. Is meneer of me vrouw vemokken zonder een of ander gewichtige order te hebben gegeven, wel al varende kan hij zijn verzuim nog goed maken. Men kan straks dus om zo te zeggen voortdurend controleren wie zich aan boord bevinden. Ten behoeve van dit snufje zal aan boord en op het Teso-gebouw een speci- J" 2 -«■ Dit is de 600 pk motor, die dezer dagen te Arnhem arriveerde en gebouwd werd door „Industrie", te Alphen aan de Rijn. Wij verzochten de heer Karsman, machinist, even te willen poseren teneinde de grootte van de machine goed te laten uitkomen. NIEUWE WONINGEN In de heden te houden vergadering van de Texelse Gemeenteraad wordt be handeld het voorstel van B en W om f 120.000 te verstrekken aan de Woning bouwvereniging Texel als voorschot voor de bouw van acht woningen. Twee dezer woningen zullen te De Cocksdorp verrij zen, vier te Oudeschild en twee te Zuid- Eierland. In genoemd bedrag is f 10.000 begrepen voor de aankoop van grond. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat, in verband met een wijziging van de Arbeidswet 1919, met ingang van 1 Juli j.l. een verbod in wer king is getreden tot het verrichten van bedrijfsarbeid door 14-jarige meisjes. In verband hiermede wordt de ouders die voornemens waren hun dochters, na dat deze aan de leerplicht hebben vol daan, van school te nemen, teneinde hen te werk te stellen in een bedrijf, er op gewezen, dat zij aan dit voornemen geen gevolg kunnen geven, .indien hun doch ters nog geen 15 jaar zijn. Deze meisjes zullen om de gékozen be stemming van de bedrijfsarbeid te kun nen volgen nog een jaar of een deel van een jaar moeten wachten. Ten einde bedoelde tijd ten goede te doen komen aan de verdere vorming van deze meisjes, wordt de betrokken ouders verzocht, althans gedurende de tijd, die hun dochters scheidt van de 15-jarige leeftijd, hen in de gelegenheid te stellen verder onderwijs te volgen; bijvoorbeeld aan scholen voor nijver heidsonderwijs. Texel, 11 Juli 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer HINDERWET Burgemeester enwethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 6 Juli 1955, ingevolge de hinderwet Vergunning heb ben verleend aan Esso Nederland N.V., Benoordenhoutseweg 7, 's Gravenhage, tot het oprichten van een ondergrondse benzinebewaarplaats met aftapinrichting bestaande uit een 6000 liter tank met aftappomp, aangedreven door een elec tromotor van 1,3 pk.; perceel, plaatselijk gemerkt Oudeschild, Dijkweg, kadastraal bekend, gemeente Texel, sectie D nr. 3876. Texel, 7 Juli 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer GESLAAGD Mej. Nel Agter, Stenenplaats, Den Burg, deed met gunstig gevolg examen voor de acte l.o. (onderwijzeres. TEXELSE MARKT Den Burg, aangevoerd 11 Juli 1955: 380 lammeren 6580; 3 koeien 700900; 28 biggen 4860; 4 n. kalveren 4565. HANDBAL TOURNOOI SV TEXEL Dit tournooi werd gewonnen door „Vlug en Vaardig", dat met aanvullin gen van andere verenigingen speelde, waaronder twee van onze meijsjes nl. Corrie van de Vis en Truus Jongedijk. Deelnemende clubs waren: DOSKO, Oudesluis; JHC, Julianadorp; Vlug en Vaardig en SV Texel. Dosko speelde tegen JHC en verloor 1-4. Vlug en Vaardig - Texel 8-7 na 2x 5 minuten verlengen. Dosko - Texel 3-5. Vlug en Vaardog - JHC 7-4. Zodat Vlug en Vaardig de wisselbeker heeft gewon nen, JHC de Lauwerkrans en Texel de lauwertak. Wel heeft deze dag ons laten zien dat de volgende Comp. meer Van onze speelsters zal vragen, maar we vertrou wen dat met de les van Zondag en een prima training het best in orde zal ko men. Vooral dient echter in het elftal een prettige geest behouden te blijven. Na- afloop werd dank gebracht aan deelneemsters en scheidrechters en allen die aan de voorbereiding hebben meege werkt. Voor de aanvang werd de nieuwe afd. Handbalvlag door de schenker, de heer Ten Cate, gehesen. De heer Kiljan had voor een keurige vlaggemast gè- zorgd. Veel successen onder deze vlag toegewenst. ale antenne, worden gebouwd. Voorts zijn besprekingen gaande over de bouw van eên radar-apparaat, dat bij mist uiteraard uitstekende diensten zal bewij zen. En zo zal dit nieuwe schip aan de hoogste eisen voldoen. Er zal warm en koud stromend water voorhanden zijn, de bemanning zal er een moderne dou che-inrichting aantreffen. Wij waren als Texelaars toch wel even onder de indruk van hetgeen ons naar Arnhem trok. En toen de heer Karsman er nog aan toe gevoegd had, dat er vier rijen auto's meegenomen zullen kunnen worden, stonden wij wel helemaal perplex, te meer waar het dek ruimere toegangen heeft dan de Dokter Wagemaker. Als wij straks over de nieuwe aanleg- gelegenheid even enthousiast mogen zijn als over hetgeen de Arnhemse Scheeps bouw Maatschappij presteert, zullen wij meer dan tevreden mogen zijn. Heden dient de Texelse Gemeenteraad te beslissen over de invoering van een z.g. „straatverlichtingsbelasting". Dit be treft een belasting, te heffen van de ge bouwde eigendommen en daarbij beho rende erven, die aan openbare land- of 'waterwegen in de gemeente belenden, of in de onmiddellijke nabijheid daarvan zijn gelegen, ter verkrijging van een bil lijke bijdrage in de ten laste van de ge meente komende kosten voor verlichting van de openbare land- en waterwegen. Onder gebouwde eigendommen wor den voor de toepassing van deze veror dening uitsluitend verstaan woonhuizen en alle andere eigendommen welke naar hun aard en inrichting strekken tot be woning. Deze belasting zou per 1 Januari 1955 dienen in te gaan. Uit de uitvoerige toe lichting van B en W blijkt zonneklaar, dat onze Vroedschap er niet onder uit kan, daar een en ander in direct verband staat met de algemene uitkering uit het Gemeentefonds. Gelukkig zal de nieuwe belasting niet al te zwaar behoeven te zijn nl. van resp. f 2.tot f 4.per perceel per jaar. B en W verstrekten het volgende prae- advies: In het verleden werd meerdere malen door hogere instanties aangedrongen op de invoering van een straatbelasting. Van de gemeenten, die een verzoek hebben gedaan tot verhoging van de uit kering uit het Gemeentefonds wordt nl. verlangd, dat zij in de eerste plaats haar inkomsten uit eigen belastingen e.d. heb ben opgevoerd tot de wettelijke of alge meen praktisch aanvaarde grenzen. In 't bijzonder werd de aandacht gevestigd óp de belangrijkste der gemeentelijke hef fingen, de straatbélasting. Daar in deze gemeente, in tegenstel ling tot verreweg de meeste andere ge meenten, 'n brandverzekeringsbelasting met een opbrengst van ongeveer f 18.000 wordt geheven, konden wij tot nu toe geen vrijheid vinden u voor te stellen tot het invoeren van een straatbelasting over te gaan. Temeer niet omdat de op ons eiland geheven dijk- en polderlasten vrij hoog zijn. De Minister van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat wil de gemeente Texel in aanmerking komen voor een verhoging van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, zij daadwerkelijk dient over te gaan tot het heffen van een straatbelasting. Voorshands kan deze heffing, aldus genoemde Minister, be perkt blijven tot een belasting waarbij een opbrengst wordt verkregen van rond f 8500.zijnde ongeveer 85 pet der ge raamde kosten van de straatverlichting Zoals uit het bovenstaande blijkt wordt zonder meer de verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeentefonds gekoppeld aan de invoering van een straatbelasting. Teneinde de begroting van de gemeente voor het dienstjaar 1955 te doen sluiten is een verdere ver hoging van de algemene uitkering onont beerlijk. In de hierboven vermelde brief heeft de Minister van Binnenlandse Za ken het basis-bedrag van de algemene uitkering voorlopig vastgesteld op f 43,50 voor het jaar 1955, uitgaande van de veronderstelling dat een straatbelasting wordt geheven. CULTURELE RAAD PUBLICATIE VAN DE Donderdag 14 Juli Den Burg,, De Oranjeboom, Toneelver. „Klein Toneel" voert op het stuk „Op een mooie dag in Mei". Vrijdag 15 Juli Den Burg, De Oranjeboom, Texel-film Zaterdag 16 Juli Den Burg, Park, „Texels jeugd musi ceert" o.l.v. de heer Jn. Visser. Oudeschild, taptoe door het Koninklijk Texels Fanfarecorps. AVONDRUST Kom, laat ons 't mulle duin beklimmen, En uitzien naar de ondergaande zon. Zo aanstonds als zij neigen zal ter kimme. Brengt z' ons haar avondrood als 't even kon. Doch blijft zij achter 't wolkendek verborgen Gaat deze luister 's mensenoog voorbij. Misschien zal zij weer in de vroege morgen Haar stralenbundels zenden ruim en blij In 't stille avonduur als alles schijnt te rusten Legt dan alom de mens de arbeid neer Ook waar de zon scheen, ginds aan verre kusten Als zij haar baan volbracht heeft deze keer Dan gaat er door de nacht een zoete fluis'tring En slapende-vergaart men nieuwe kracht Hetzij bij helder maanlicht of bij ijle schemering Is 't dat na deze rust, de nieuwe dag taak wacht A. van Leeuwen-Boon Zuid-Eierland 118, Texel Na het doorvoeren van een strenge bezuiniging en het tot het uiterste op voeren van de inkomsten is het gelukt de begroting voor 1955 te doen sluiten met een basisbedrag wegens algemene uitkering van f 43.50 en een opbrengst van f 8500.wegens heffing van een j straatbelasting. Hoezeer wij het betrea- ren, de invoering van een straatbelasting j (in dit geval te noemen straatverlich- j tingsbelasting) moet als onvermijdelijk worden beschouwd. De gemiddelde heffingspercentages welke bij de beoordeling van een ver- zoek om verhoging van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds voor de straatbelasting worden gehanteerd zijn 6 en 3 pet van de belastbare opbrengst der gebouwde respectievelijk ongebouw de eigendommen in de gemeente. Op basis van deze percentages zou on geveer een opbrengst worden verkregen van rond f 26500.Indien men de op brengst van de reeds bestaande brand verzekeringsbelasting ad f 18.000.toe voegt bij de verwachte opbrengst van de in te voeren straatbelasting ad f 8500 blijkt, dat de belastingscapaciteit van de gemeente op dit punt ten volle is benut. Hiervoor wordt gesproken van een straatverlichtingsbelasting. Deze naam achten wij juister dan straatbelasting zonder meer. Vooral daar de opbrengst beoogt dekking te verschaffen van een groot gedeelte van de kosten van straat verlichting, welke voor 1955 op f 10700 worden geraamd. Bij het samenstellen van de ontwerp verordening hebben wij ernaar gestreeld de heffing zo eenvoudig mogelijk te hou den. Belast worden daarom alleen wo ningen en alle andere eigendommen welke als woning kunnen worden aan gemerkt. Verder is er een onderscheid gemaakt tussen de woningen e.d. gelegen binnen de dorpskommen en de woningen e.d. daarbuiten gelegen. Voor de begrenzing der kommen is het besluit van Gedepu teerde Staten op grond van het tweede lid van artikel 27 van de Wegenwet aan gehouden. Dit betekent, dat alleen Ce dorpen Den Burg, De Cocksdorp, Den Hoorn, De Koog, Oosterend, Oudeschild en De Waal als kommen worden aan gemerkt. Vorenbedoeld onderscheid achten wij juist, daar in het profijt dat van de straatverlichting wordt getrokken ver schil bestaat indien men in de dorpskom dan wel'daarbuiten woonachtig is. Het belastingbedrag is bepaald op een vast bedrag van f 4.respectievelijk f 2. per woning. Uitgaande van het feit, dat in voren genoemde dorpen in totaal 1720 wonin gen e.d. aanwezig zijn en 853 in de wij ken B C E H K O S en W, kan op een bruto-opbrengst worden gerekend van f 8586.— dan Uw spoorkaartje ge- li aa 1 d bi j d e V. VV„T exe 1K FILMNIEUWS DE ZONEN VAN DE MUSKETIERS De onsterfelijke Muskatiers treden in deze film wederom als ware helden op de voorgrond. Voor niets en niemand bukken zij in dit adembenemende ver haal, waarin tronen wankelen, legioenen worden verslagen. Een avonturenfilm vol actie, degengevechten en achtervol gingen te paard. Een film, bijzonder rijk aan afwisseling, liefde en list. RHAPSODIE Regisseur Charles Vidor vertelt de ge schiedenis van een vrouw, die haar plaats moet vinden aan de zijde van een man, die geheel in zijn werk opgaat. Niet de bekrompen omstandigheden zijn het, die deze verhouding scheef trekken, maar hét feit dat de man voor niets an ders belangstelling en tijd heeft dan voor zijn werk, zijn muziek en zijn carrière, zodat het huwelijk strandt. De vrouw trouwt dan met een andere musicus, niet omdat zij hem lief heeft, maar omdat ze intuïtief voelt, dat hij Ijaar nodig heeft. Deze verhouding is wat versimpeld weer -gegeven en er zijn ook wel momenten, dat de romantiek en het sentiment de overhand verkrijgen. Juist is de hier ge geven psychologie niet, de dialogen zijn puntig en wat dan aan deze film beko ring geefc is het goed aangevoelde spel. Elisabeth Taylor, Vittorio Gassman, John Ericson en Louis Calhern weten de geschiedenis een eindweegs waar te ma ken. En: men hoort goede muziek. Nederlands nieuws Eerste landelijke BB-demonstratie te Rotterdam. H.M. Koningin Juliana be zoekt Zeeuws-Vlaanderen. E. 55. Ope ning van de Filmweek Arnhem 1955 Wereldnieuws De onthulling van het beeld van Chur chill. De onderzeeër „Sidon" gelicht. De zonsverduistering in India. Operatie Tir- pitz in Londen. Race-ongeluk in Penn sylvania. Drobny in Wimbledon versla gen.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1