Cjrocn Tjmrts JexeU in het hart De nieuwe Texelse uitkijktoren Vacautie-oord „De Verrassing'' Aanleg waterleiding vordert flink Op reis WOENSDAG 27 JULI 1955 69e JAARGANG No. 6960 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. LangeveAd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. De nieuwe uitkijktoren van de Fonteinsnol Donderdag is de nieuwe uitkijktoren, staande op de Fonteinsnol, gereed geko men. Deze toren, gebouwd door de fa Bakker en Koorn naar een ontwerp van de heer C. Alkema, heeft twee verdie pingen en is heel wat hoger dan de eer ste toren, die in Mei 1936 gereed kwam. Bouw van een hogere toren werd nood zakelijk wegens de groei van het om ringend dennenbos. Vanaf de opening is het daar een klimmen en dalen ge weest en reeds hebben honderden kinde ren en volwassenen er genoten van het prachtige panorama: men kijkt bij helder weer tot aan Wieringen en aan de ande re kant van het eiland ziet men een flink stuk Noordzee. In het zuiden Den Hoorn en omgeving en noordwaarts ont dek je de vuurtoren van De Cocksdorp. De toren maakt een uitstekende in druk en zal dan ook jaren kunnen mee gaan. P.s. De entree is geheel gratis. Hiernaast ziet u de voormalige toren. Keer op keer blijkt onze kennis ten opzichte van Oosterend's omgeving te kort te schieten. Zeker, de smalle, verra derlijke bocht bij de ingang van de P perstraat, zou óns geen verrassingen meer bezorgen en wij weten, dat je niet alleen te Den Burg, maar ook te Oos terend een Nieuwstraat vindt. Dat de oudste kerk van Texel in Oosterend staat; dat het jammer is, dat het kerk hof feitelijk het gehele Kerkplein in be slag neemt, anders zou het een tweede Gr oeneplaats zijn geworden. Ook weten wij, dat ze in Oosterend uitstekende bakkers en slagers hebben en dat het gros van onze Texelse Kottervissers daar domicilie heeft gekozen. Maar. van Oosterend's omgeving weten wij feitelijk niets. Wie zal, passe rende, een van de vele kronkelende, groene weggetjes inslaan? Daar zóu je toevallig kunnen komen, als je lid zou zijn van de Motorclub Texel, want soms zijn de route-uitzetters er op uit het de deelnemers aan een of andere puzzle- rit bijzonder moeilijk te maken. Maar onder, normale omstandigheden blijft Oosterend's omgeving voor de niet-in- gewijde verborgen. Tenzijje als toe komstig toerist in een of andere krant een advertentie leest, waarin gewaagd wordt van een mooi en rustig gelegen kampeerterrein met grote stolp a-la de Jeugdherberg en diverse zomerhuisjes. Nooit hadden wij van dat kampeer terrein gehpord. Dat is merkwaardig, want het mag tot een van Texels mooi ste recreatieoorden gerekend worden. Als u ergens in de Peperstraat in Noor delijke richting afslaat komt u op een met paardenpad voorzien weggetje uit. U ziet er veel bos en ineens een zomer huisje. Dat maakt dan deel uit van het Verjaag de pijn en ellende van Rheumatiefe. Zuiver Uw bloed! Met Hruschen Salts. Waarom zou u kreunend en zuchtend in de kwellingen van rheumatische ongemakken berusten? Doe iets Neem Kruschen Salts! Kruschen is samengesteld uit zes minerale zouten die stuk-voor-stuk bevatten wat uw bloedzuiverende organen nodig hebben om uw bloed zuivr te maken énte houden. Lever, nieren en ingewanden, in de loop der jaren wat verslapt, wor den opnieuw de actieve zuiverende organen, die de onzuiverheden uit het bloed verwijderen. De circulatie van •het gezonde, zuivere bloed wordt krachtig gestimuleerd. En waar „zui ver" bloed stroomt krijgt rheumatiek geen kans. complex, dat bij alle Oosterenders be kend is als de „Toes" van de familie Bakker-van-'t-postkantoor. Zeven of acht jaar geleden wandelde een der familie leden Bakker met overkantse kennissen door de uitgestrekte fruittuinen en toen ze bij een riant gelegen zomerhuisje kwa -men, zei iemand zo maar: „Waarom gaat u dat niet bij zomerdag verhuren? De mensen zouden er ideaal zitten, zo rustig en ongestoord". Nu, daar had de familie Bakker volstrekt geen bezwaar tegen en met een nieuwe lent' kwam er een nieuw geluid uit dat huisje, waarin slaapplaatsen waren gemaakt en al wat de landelijk ingestelde toerist wenselijk acht incluis. Inmiddels is het aantal zo merhuisjes uitgebreid tot acht. Maar u moet er naar zoeken. Wat een ruimte: de fruittuin beslaat de luxueuze opper vlakte van drie bunder. Bomen, hees ters, struiken, grasveldjes. Een groen tetuin, die een heel hotel zou kunnen ra vitailleren enz. En daar troffen wij dezer dagen aller lei families met vacantie aan. Want met de nieuwe bedrijfsleider, de heer F. Stark, als gids hebben wij het gehele terrein rondgetippeld. Door smalle, ro mantische laantjes, langs reeksen bes senboompjes, langs alle mogelijke soor ten vruchtenbomen, langs alle mogelijke bedjes met groenten. Een waar lusthof dus. De toeristen verklaarden dan ook zeer in hun schik te zijn met deze wijze van vacantievieren, want.... de Wad denzee had bij Nieuweschild een leuk zwembadje gemaakt en daar kon je je kinderen met een gerust hart laten ge nieten en raak ploeteren. Dit terrein luistert naar de naam „De Verrassing" en de grote stolp, de kam- peerschuur staat bekend als „De Roese moes". Inderdaad zou het er wel eens een geroezemoes van stemmen kunnen zijn, als alle 50 jongens en meisjes aan de conversatietafel zijn geschoven. Ons frappeerde de netheid en orde in dit be drijf, dat alles van een échte jeugdher berg weg had. Vooral de hoogst gelegen slaapzaal, vlak onder het correcte, spin- ragvrije strodak moet de tijdelijke bezet ters tot ware kampeervreugde stemmen. „Ja, een enorme aanvraag en als wij 50 zomerhuisjes rijk waren geweest, hadden wij ze best allemaal kunnen verhuren." Wij nemen dit onvoorwaardelijk aan, want dit terrein moet de toerist en voor al de rust en ontspanning zoekende stadsmens als een oase voorkomen. PARKEERVERBOD, MAAR.... Den Burg werd Maandagochtend ter gelegenheid van de marktdag over stroomd door toeristen. Er waren ca tienmaal zoveel toeristen als lammeren, terwijl de aanvoer Maandag toch belan- rijk hoog was, nl. 400 stuks. Wij zagen de talloze fietsen in brede rijen langs de straten geparkeerd staan en op twee punten regelde de politie het verkeer, nl. op de hoek Parkstraat-Weverstraat en op de Stenenplaats. Zoals uit twee parkeer- borden, aan de Kastanjeboom genageld, blijkt, is het parkeren op dit plein ver boden, maarin feite staan die bor den verkeerd. Fijnproevers weten dat en die bleken er Maandag bij tientallen te zijn. Hoe de borden dan wél aange bracht dienen te worden is nog niet op gelost. TE DIEP IN 'T GLAASJE GEKEKEN? De Zaandamse politie heeft Donder dagavond de Texelaar B aangehouden. Hij reed zodanig met zijn auto op de Provincialeweg, dat het was of hij on der de invloed van sterke drank ver keerde. Een agent, die een stopsein gef, werd genegeerd. De agent hield een juist passerende taxi aan en kon daarmede de auto van B achterhalen. De man werd in Zaandam ingesloten om de volgende dag te worden verhoord. TEXEL zal als waterleidingbezitter een dure klant zijn. Er zal geld bij moe ten, want het zal tot de onrendabele gebieden behoren. Vandaar o.a., dat het zo bitter lang geduurd heeft, eer ze in ernst met de waterboringen begonnen. Wat kost het, is de grote vraag ge weest. Velen weten al niet eens meer, hoeveel het de particuliere verbruikers zal kosten, wel, dit valt "reusachtig mee,. GESLAAGD De heer A. J. H. M. van der Hulst, Be- atrixlaan 1 Den Burg, onderwijzer aan de R.K. School, deed met gunstig gevoig: examen voor de Hoofdacte; de heer A. C. Bakker „Spijk", thans onderwijzer te 't Veld bij Oude Niedorp, deed even eens met gunstig gevolg examen voor de hoofdacte. Onze vroegere eilandgenoot de heer W. Boon W. Jzn., onderwijzer te Alk maar, deed met gunstig gevolg examen voor de Hoofdacte. Aan de Gemeentelijke Visserijschool te Den Helder werden bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: W. J. Boom, S. Broersma, F. Krijnen, D. de Vries, J. M. de Vries en J. Zuidewind. it Mej. M. K. Dros ,Eierland, behaalde het diploma Kinderbescherming A van de Nationale Federatie Ned. Bond voor Kinderbescherming. De oude toren, die dienst deed vanaf Mei 1936 tot vorige week. TEXELSE MARKT Den Burg. Aangevoerd op Maandag 25 Juli 1955: 300 lammeren 6285; 3 koeien 700850; 40 biggen 4560; 6 n. kalveren 4570. TEXELAAR IN HUWELIJKSBOOT Als wij van alle op Texel gesloten hu welijken een foto-reportage in de krant afdrukten, zou het een geïllustreerd blad worden; dat zou stellig geen nieuw tje meer zijn. In Zuid-Afrika zijn ze wat dat betreft kwistiger. Wij troffen in een te Pietermaritzburg verschijnende krant een foto aan van onze vroegere eilandge noot Gerrit J. Dogger, Oudeschild, die er in het huwelijk trad met mej. Schietekat, wier ouders in genoemd Afrikaanse stadje wonen. Al zeer lang echter en de jonge mevrouw Dogger spreekt dan ook beter Engels dan Hollands. Het werd 'n flinke bruiloft, want het bruidje was verpleegster geweest en niet alleen een schare van oud-collega's maar ook een team doktoren was bij de plechtigheid toen het ja-woord gegeven werd. De heer Dogger is onlangs aangesteld tot timmer man bij de Zuid-Afrikaanse Spoorwegen. De Cocksdorp won de wisselbeker Zondagavond vond onder grote be langstelling de jaarlijkse veteranenwed- strijd plaats tussen vertegenwoordigende elftallen uit Eierland en De Cocksdorp. De Cocksdorp wist door een 3-1 zege voor een jaar beslag te leggen op de wisselbeker. Het was Eierland dat door een goed schot van A. Dros (Volharding) de leiding nam 0-1. Maar al spoedig wis ten de voorwaartsen van Cocksdorp La ger veld te passeren 1-1, met welke stand de rust uitbrak. Cocksdorp was na de thee iets sterker, mede doordat een van de beste spelers van Eierland moest uitvallen. Uit een aanval van Cocksdorp over links schoot A. Boon Jzn hoog in de hoek 2-1. Maar E. gaf zich niet zo vlug gewonnen. Er waren hachelijke mo menten voor De Cocksdorp. Maar Noord einde cs. hielden het hoofd koel en waren niet te passeren. Even voor het eind moest Eierland toch het hoofd buigen voor een hard schot van C. Zuidema 3-1. En zo brak het einde aan van deze pret tige sportieve wedstrijd, geleid door de heer Zwart. We hebben kunnen genie ten van fijn technisch spel en dat het tempo wat te wensen overliet is te be grijpen. Onder deze omstandigheden is door de elftallen behoorlijk partij gege ven. Hopelijk zal Eierland volgend jaar revanche kunnen nemen. Na afloop werd de prachtige beker door de voorzitter van SVC, de heer J. v.d. Kooi, aan de aanvoerder van De Cocksdorp met een toepasselijk woord uitgereikt. Hierna strijd om de man. De ze werd gewonnen door Lida Reuvers- De bekerwedstrijden van het eerste elftal werden een week uitgesteld. Deze gaan a.s. Zaterdagavond door. Morgenavond om halfacht een wed strijd tegen een elftal van de gasten. De Zondagavond in de kleedkamers achtergelaten kledingstukken kunnen ge haald worden bij L. v. Tongelen naast het voetbalveld. dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V. V. V. „Texel" 4* FILMNIEUWS „HET GROTE SPEL" Een rijk en jong advocaat heeft zich in een duistere zaak gestoken en moet vluchten. Het kost hem zijn vermogen en zijn schone door Balmain geklede min nares Sylvia. Berooid wacht hij in Al giers op haar. Ze zal komen, maar komt niet. Wat volgt? Het vreemdelingenlegioen en een droom, die door het barre leven en de hitte goed wordt onderhouden. En dan komt Sylvia terug, zij het in de ge stalte van haar evenbeeld Helena, een goedhartig meisje van lichte zeden. Maai de kaartlegster, heeft ongeluk voorspeld en ongeluk komt. Pierre doodt een kame raad, een andere kameraad wordt ge dood en tenslotte doorkruist de echte, harteloze Sylvia de plannen met de trouwe Helena. Wat volgt? Het vreem delingenlegioen. Had u anders gedacht? v „AFKLOPPEN" Danny Kaye pleegt door het leven te gaan als de komiek, die op het witte doek zijn zotte streken uithaalt in zijn „burgerpakkie". Dat hij nochtans dus zpnder doorlopend als een zot gekleed te gaan en zonder een gek gezicht te heo- ben, veel succes oogst, vindt zijn oorzaak in een opmerkelijk talent. Nu, in „Knock on wood" (Afkloppen) heeft Danny weer volop de gelegenheid zijn fratsen tot veler genoegen te demon streren. De buikspreker Jerry moet van zijn vriend naar een psychiater, omdat hij niet meer opgewassen is tegen zijn pop pen, die hem als het ware de mond snoe ren, vooral, wanneer hij verliefd is. De poppen zijn hem de baas en zeggen dingen, die Jerry tegenover zijn meisje niet verantwoorden kan. Jerry moet naar Zwitserland. Nu wil echter het ge val, dat een spion van de poppen gebruik heeft gemaakt, door er gestolen geheime plannen te verbergen. Kostelijk zijn de scènes, waarin Danny Kaye een auto demonstreert en waarin hij terecht komt in een balletuitvoering. Zijn tegenspeel ster is Mai Zetterling. Nederlands nieuws Walvisvaarder „Willem Barendsz II" gereed voor zijn taak. Opening van het Speedway-seizoen. Nationale zeilwed strijden op het Braassemermeer. Konin klijk bezoek aan IJmuiden. Buitenlands nieuws De nieuwe President Generaal in Ma rokko aangekomen. Jacqueline Auriol de snelste vrouw ter wereld. De nieuwe lo comotief loopt opstoom. De Tour de France 1955. DIENSTREGELING N.V. TESO Ingaande 22 Mei t.m. 1 October 1955 Op Werkdagen: Van Texel: 5,30 7,45 8,55§ 10,25 11,45§ 12,55 15,30 16,25§ 18,05 Van Den Helder: 6,30 9,20 10,25§ 11,40 13,00§ 14,10 16,45 18,05§ 19,30 Op Zon- en Alg. erk. Chr. feestdagen: Van Texel: 7,55 10,25 13,55§ 16,00 18,25 20,30f Van Den Helder: 9,20 11,30 14.55§ 17,20 19,30 21,30f Verklaring der tekens: is van 15 Juli t.m. 20 Augustus 1955 t is van 3 Juli t.m. 28 Augustus 1955 boven verwachting, want de Texelaar zal niet meer betalen dan de Amster dammer, Purmerender of Leidenaar. De tarieven zullen namelijk gelijk zijn aan die van elders in het land. Hoe dat be staat? Omdat het water van eigen bo dem komt? Nee, dit hebben wij te dan ken aan de aanlokkelijke rijksregeling voor de onrendabele gebieden. Het rijk zal subsidiëren en wat er dan nog te kort blijft zal door de gemeente en de pro vincie bijgedragen worden. Dit wordt thans geraamd op f40.000, zowel voor de gemeente als voor de provincie. Texel wordt terecht het gouden B o 11 j e genoemd: het eiland is verre van vlak en het valt moeilijk om er het hemelwa ter op vast te houden. Texel ligt om zo te zeggen dicht bij de zon en na een be trekkelijk korte periode van droogte be-; staat er op vele plaatsen al gebrek aan water. Is de regenput leeg en geeft de welput ook geen vocht meer af, wel, dan is men aangewezen op water van elders. Hier en daar op Texel vindt men waterpompen en vooral in deze tijd is het daar een aan-en afrijden van tank auto's. Dat wateraanvoeren gaat uiter aard met vele kosten gepaard en ook daarom wordt, reikhalzend uitgezien naar de dag, waarop Texel zijn water leiding in gebruik zal kunnen nemen. Vele handen zijn sinds maanden bezig met het leggen van buizen over het ei land of het bouwen van de voor water leiding onontbeerlijke pompstations en last but least de boorputten. Aan de Hollewalsweg, een paar hon derd meter ten Westen van Den Burg, is een pompstation verrezen, althans het werk is nagenoeg voltooid. Het wordt uitgevoerd door de fa Van Hattum en Blankevoort, Beverwijk. Bij dit station worden drie dienstwoningen gebouwd, die betrokken zullen worden door twee machinisten en een chef-fitter. Voorts vonden wij er een werkplaats en een ma gazijn. Komende herfst hoopt men Texel het begeerde leiding water te kunnen ver strekken. De droom van velen zal dan werkelijkheid worden. U weet, dat er al een kleine halve eeuw op Texel plannen gemaakt zijn ten behoeve van een wa terleiding. Dat is onbegrijpelijk, want in vele andere opzichten is Texel toch behoorlijk met zijn tijd meegegaan: had den wij niet het - eerste telefoonkantoor van Nederland? Bezatenwij niet reeds een veertig jaar geleden een gasfabriek en een autobus? En hoe lang hebben wij al niet een electriciteitsbedrijf? Merk waardig dus, dat nog altijd de waterlei ding ontbrak. Merkwaardiger nog, dat wij altijd zo gezond en levenslustig zijn gebleven en dat op Texel nooit epide mieën zijn uitgebroken Honderd kilometer Het hoofdleidingnet beslaat een totale lengte van bijna honderd kilometer. Dit wordt gelegen door de firma Algera, Wolvega. Meer dan de helft zit al in de grond, waarbij inbegrepen de moeilijk ste, de meest tijdrovende gedeelten, zo als de dorpskommen. In ieder geval zal Texel dit jaar wateiieiding krijgen, on danks het feit, dat men wegens aanhou dende vorst twee maanden lang non-ac tief moest zijn. De woningen hebben vorige week ook al de bekende sparretak tussen de bal ken gehad, zodat de fa Jb. Drijver en Zn de bouwer, er ook flink schot achter zet. Zoals bekend wordt ten Zuiden van Den Hoorn, even voorbij het Loodsmans duin, het ruwe waterleidingsstation ge bouwd en wel door de. fa gebr. Bruin. Daar ook is men bezig met het aanbren gen van de 15 bronnen door de fa Van Es uit Appingedam. Deze bronnen zullen +ot plm 17 meter diepte in de bodem reiken en op 70 meter van elkaar komen te lig-i gen. Het water, dat men daar heeft aan getroffen is van prima kwaliteit. Men heeft overigens verscheidene proefborin gen op Texel gedaan, want de kwaliteit van het water is tenslotte bepalend voor het al dan niet slagen van een waterlei ding. De installaties mogen nog zo mo dern en efficiënt zijn en werken, als het water zelf niet aan de hoogste eisen vol doet kan nog niet van een bevredigend geheel gewaagd worden. Gelukkig is de Texelse bodem hier en daar rijk aan ge schikt water. Behalve ten zuiden van Den Hoorn zijn destijds ook proefborin gen verricht ten zuiden van De Koog en bij De Cocksdorp. Vanaf het secundaire pompstation in de duinen zal het water via de Hemmer over een afstand van ca 7 kilometer naar Den Burg worden gestuwd. Daar zal het worden gezuiverd eii naar de uiteinde lijke verbruikers worden gepompt. De nieuwste woningen zijn reeds van de wa- terleiding-in-huis voorzien en in andere woningen is men reeds bezig met de aan leg ervan. De z.g. reinwate'rkelders van het pomp station zijn ieder ongeveer 300 m3 groot, de pompkelders ieder ongeveer 100 m3. Voorts bezit het gebouw drie zg. filter- reservoirs en zeven pompen met een ca paciteit van 15 tot 110 pk.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1