(jroen TwartrJexeU in het hart Herinneringen aan vroegere tewaterlatingen Teso liet nieuwe boot op stapel zetten „Wein, Weib und Gesang" Strandfeest De Cocksdorp Op reis De ronde van Zuidema WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1955 69e JAARGANG No. 6962 TEXELSE® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij boekhandel Drukkerij Bibliotheek Dm Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm Dit is de Dokter Wa gemaker tijdens de bouw in 1934. KRAAMCENTRUM DEN HELDER EN OMSTREKEN Voorlopig wordt er in Den Burg geen zitting van het kraamcentrum gehouden. Aanvragen voor kraamhulp kunnen worden gedaan bij het Kraam Centrum, Pasteurstraat 135, Den Helder, te! 3596. Het is noodzakelijk, dat de kraamhulp zo vroeg mogelijk wordt aangevraagd. GESLAAGD Mej. R. Leidekkers, onderwijzeres aan de R.K. School te Den Burg, deed met gunstig gevolg examen voor deel A der Hoofdakte. NUTSSPAARBANK IN JULI Bedrag van inleg f75.568,60; bedrag van terugbetaling f 31.047,08; Meer in dan terug f44.521,52; Te goed spaarders f 648.037,38. Aantal posten van inleg 117; aantal posten van terugbetaling 63. Aantal nieuwe boekjes 15. Terugbetaald boekje 1 (naar elders). Totaal in omloop 508 boekjes. S.V. Oosterend Zaterdagavond speelde een elftal van SVO een bekerwedstrijd voor SVC te gen Tex. Boys 1. Dit elftal van ons, waarin 4 spelers van het eerste waren opgesteld, bleek veel te zwak voor de Boys. Met de rust stond het dan ook al 6—0. Na de thee ging het wat beter, maar we hebben toch wel gezien dat dit geen elftal is om mee in de 3e klasse uit te komen. Wat nu? Leden van SVO, Donderdagavond aanvang 8,30 uur is er een buitengewone ledenvergadering bij J. Dijt. Komt allen, het is dringend. Leden verzuimt nie*, want er kunnen wel eens besluiten ge nomen moeten worden waar je het mis schien niet mee eens bent en wie er niet is wordt niet gerekend. Wij ontvingen nog een tweede bericht van SVO, van een ons onbekende schrij ver. Wil deze zich omgaand met de red. in verbinding stellen? ZETJE VAN AUTOMOBIEL Zondag kreeg de bromfietser B., wo nende nabij Burgzicht, 'op de Waalder- weg een zetje van een auto, bestuurd door P., De Waal. De bromfietser en zijn echtgenote, die op de duo zat, kwamen te vallen. De bestuurder werd aan het hoofd ernstig gewond. Dokter Elias ver leende de eerste hulp. Wij mogen dan (voorlopig) gefaald hebben bij het speuren naar Hotel Texel, gelegen in Noord-Italië, het onvervalste Texelse Hotel Texel verlangt er nu en dan gewoonweg naar om ons pad te kruisen. En niet alleen het onze: neem bijvoorbeeld de avond, die in het teken stond van „Wein, Weib und Gesang". Een met goed resultaat bekroond initia tief van de directie, die als motto geko zen had „Zon is wijn, Wijn is vreugd, vreugd is gezelligheid". En er was zeer goede wijn, er was l(daardoor) een pret tige stemming, waaraan vele gasten hun vreugde beleefden. Deze avond stond in het teken van het vrolijke Wenen en de smaakvol versier de, in de sfeer van het wijnfeest her schapen zaal gaf daar niet weinig re liëf aan. De serveersters en obers hadden hun wit-zwart verwisseld voor het kleurrijke costuum der Tirolers, met hun grappige hoedjes en knalrode kousen. En goud en rood was ér de wijn. Wij hadden op Texel (zelf) horen mompelen over prijzige entree, want f 3,75 per persoon is geen vuurwerk- standaard, maar vergeet U niet, dat in die f 3,75 een karaf wijn, zang, dans en muziek begrepen waren. En zo, gelijke lijk over het gebodene verdeeld, mag werkelijk niet van een te hoge entree prijs gesproken worden. Het aantal feestvierenden viel dan ook niet tegen en tot half drie bleef men in de prettige stemming bijeen. De band Harry Polah en André de Laat sprenkel de zijn sentimentele, vrolijke, rhythmi- sche melodieën tussen de imitatie wijn ranken (de enige imitatie overigens, die wij daar hebben kunnen ontdekken). Liesbeth Lunow en Fons Dankaart, ons allen bekend door gramofoon en radio, zwierden telkens weer als vederlichte, windgevoelige vlinders de zaal binnen, zingend van het aanlokkelijke leven, dat alleen de wijn tot stand kan brengen. John Hodlar zong Franse en Weense liedjes bij de accordeon en Frits van Geel werd zeer gewaardeerd als de zin gende en swingende bassist. Wij hopen, dat Hotel Texel in deze avond aanleiding heeft gevonden op deze weg voort te gaan. Dokter Wagemaker een waar dig plaatsvervanger zijn. De Marsdiep zal dit jaar uit de vaart worden genomen. (Het hulpvaartuig De Voor waarts, die op 15 November 1940 te Oudeschild arriveerde kostte f40.000,—). UITSLAG „KOTEX" VERLOTING Op de volgende nummers is een prijs gevallen: 286, 883, 457, 651, 395, 948, 362, 247, 393, 181, 878, 343. De prijzen kunnen op vertoon van het lotnummer, worden afgehaald bij de heer H. Snoek, Kogerstr. 53, Den Burg. BEROEPEN TE MEDEMBLIK Ds P. C. Klijnsma, predikantbij de Herv. Gemeente te Oosterend, is beroe pen door de Herv. Gemeente te Medem- blik. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden, Woensdag Consultatieureau De taxi's worden verwacht van 23 uur. Moeders met kinderwagens van buiten Den Burg van 33,30 uur en de moeders van Den Burg v. 3,304,30 uur. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 3 Augustus De Cocksdorp, strandfeest met Goldrush. 's Avonds lampionoptocht. Donderdag 4 Augustus Den Burg, Oranjeboom, Toneelver. „Het Masker" voert op „Het hing in de lucht" Vrijdag 5 Augustus Den Burg, 8 uur Texelfilm, Oranjeboom. Den Burg, Ronde Texels Fanfare en vuurwerk. Zaterdag 6 Augustus De Cocksdorp 8 u. Jaarlijks wielerronde. ISJesai dadelijk Kruschen bij de eerste aanwijzing van Rheumatiscke Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg - 'n lijdensweg bergaf? Roep die sluipende pijnen vandaag nog een „Halt" toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volko men natuurlijk middel; de" zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloed zuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de on zuiverheden af, die nu het bloed veront reinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom - wacht niet langer; be gin er vandaag mee. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De Burgemeester van Texel houdt Za terdag 6 Augustus a.s. geen spreekuur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 Aug. 8.05 en 20.45; 4 Aug. 8.35 cn 21.20; 5 Aug. 9.10 en 21.55; 6 Aug. 9.40 en 22.25. Heden houdt de WV, afd. De Cocks dorp haar jaarlijkse strandfeest. De •"or ganisatoren hebben besloten om het feest op een nieuwe leest te schoeien en daarom zijn de volgende mededelingen voor de deelnemers(sters) van groot be lang. Het feest wordt gehouden aan de Noordbatterij en de gegadigden dienen om 2 uur aanwezig te zijn, de wedstrij den beginnen nl. om half drie. In de schadelijke ruimte hoopt men de admi nistratieve moeilijkheden op te vangen. Er wordt gewerkt in 3 groepen met 3 verschillende jury's. De leeftijdsgroepen voor het strandfiguren maken zijn als volgt samengesteld: Groep 6 t.m. 8 jaar, persoonlijk plus groepen; Groep 9 t.m. 11 jaar, persoonlijk plus groepen; Groep 12 t.m. 14 jaar, persoonlijk plus groepen; Men krijgt een uur de gelegenheid om zijn aesthetische gaven bot te vieren. Dus om half vier gaan de 3 groepen juryleden aan het werk. Tijdens de strandfigurenwedstrijd krijgen de 4- en 5-jarigen gelegenheid om hun athletische gaven te tonen.. Als de juryleden om half 4 starten, starten eveneens de wedstrijden voor 6 t.m. 14-jarigen in dezelfde leeftijds groepen als het figuurmaken, maar meis jes en jongens afzonderlijk. In 2 uur tijds hoopt men de wedstrij den af te werken en dan kan daarna om half 6 een aanvang worden gemaakt met de „Goldrush". Deze duurt een half uur, waarna om 6 uur de prijsuitreiking volgt. In verband met dit late sluitingsuur, heeft het bestuur besloten om de lam pionoptocht tot Vrijdag 5 Augustus uit te stellen. Deze begint om 9 uur. De kinderen kunnen hun lampions a 25 ct bekomen bij het bureau van de WV te De Cocksdorp en bij mevr. P. den Bra ven. Het Molenbos zal met electrische verlichting versierd worden en langs de Rogsloot hoopt men door middel van Bengaals vuur, een exotisch effect te be reiden. Bij de wedstrijd in strandfiguren dient men er rekenipg mee te houden, dat het bij de groepen niet mogelijk is, om bui ten de vastgestelde leeftijden om te gaan. Een groep kan dus niet bestaan uit iemand van 14 jaar en van 6 jaar. De voorgeschreven groepen zijn bindend. dan Uw spoorkaartje ge- U*Y haald bij de V.V.V. „Texel" Met rasse schreden nadert de grote dag, waarop Cees Zuidema weer een jaar ouder wordt. Op deze dag wordt de ronde van Zuidema nl. verreden. En di rect na afloop van de Tour de France hebben verschillende prominente ren ners zich met de „Godet de Texel" in verbinding gesteld om in te schrijven 'voor dit grootse gebeuren. Ook het Durp verandert al langzaam maar zeker van aanblik. De Tourkoorts begint de mensen op temperatuur te brengen. Dit jaar kan iedereen meerijden, de strijd zal dus niet alleen voor Noorde lingen en gasten zijn, maar iedereen die mee wil doen, wordt met open armen ontvangen. Er zijn nog meer verschillen vergele ken bij het vorige jaar. Dit. jaar wordt er in 3 groepen gereden n! Ie 7.00 uur Mannen van 35 jaar en ouder, twee ronden; 2e 7.15 uur Dames, alle leeftijden, twee ronden; 3e 7.30 uur De eigenlijke tour van 10 ronden voor de leeftijd van 16 jaar af. Iedere groep wordt verdeeld 'in: fiet sen met versnelling, en dito zonder. Er wordt dus geen onderscheid gemaakt in sport- of gewone fietsen. De inschrijving staat vanaf een half uur voor de start tot aan de aangekon digde starttijd open. Het inleggeld bedraagt 50 ct voor de twee ronden wedstrijden en 75 ct voor de 10 ronden wedstrijd. Indien men premies of prijzen be schikbaar wil stellen, kan men deze te lefonisch opgeven De Cocksdorp de nrs: 279, 253 en 256. FILMNIEU WS HET ZWARTE SCHILD Filmproducers spelevax-en nog altijd graag door de duistere, maar romanti sche middeleeuwen. Een van de resulta ten van deze voorliefde, de film „Het zwarte schild", is een kleurrijk product op breed doek geworden, waarin de zoon van een ridder, die aanvankelijk gelooft een boerenzoon te zijn, Engelands troon voor Hendrik IV redt in de strijd tegen verraders, die de koning willen onttro nen. Zijn opleiding tot schildknaap en ridder, zijn ridderslag en zijn amoureuze avonturen werden met veel 20e eeuwse flair en fantasie tot een vaag verhaal geweven. Tony Curtis is een charmante jonge ridder en Janet Leigh een mooie onbetekenende Lady Anne. Indrukwekkend is Torin Thatcher als Sir James. Wie zich bij het zien van deze film losmaakt van de werkelijke Middel eeuwen kan aan dit spannende verhaal in technicolor plezier beleven. „SABRINA" De charmante Audrey Hepburn vormt het charmante middelpunt van de Para mount-film „Sabrina", die men in Texels Bioscoop kan gaan zien. Het geliefkoos de Assepoester-thema vindt hier een va riant, waarin New York en Parijs hun fascinerende rol spelen. Het gaat dit maal niet om een sprookjesprins, maar om twee. Tot de laatste meter weet nie mand, noch Sabrina noch de toeschou wer, wie van de twee de hare zal zijn. Wie houdt van een flinke dosis roman tiek. gemengd met een vleugje tragische humor, zal zich bij „Sabrina" zeker amuseren. Haar tegenspelers zijn Hum phrey Bogart en William Holden. Nederlands nieuws Koos Vorrink overleden, In memoriam; Spoorwegongeluk bij de Moerdijkbrug, Nachtelijke botsing van twee goederen treinen; De kleinste school van Noord- Holland, 6 klassen, 11 leerlingen, 1 on derwijzer; Onthulling van Stuyvesant- monument te Wolvega; 600-jarig bestaan van Monnikendam, wedstrijd voor stads omroepers; De 25ste Asser TT-races, Faust wint zijspanwedstrijden, Duke overwinnaar in de halve-liter klasse. Buitenlands nieuws De Conferentie van Geneve begonnen, Met handboeien over de baai van San- Francisco; Blikseminslag op de renbaan van Ascot; Tour de France, 5e tot 10e etappe. Vraagt Uw leverancier: Hier zien wij de komst van de Marsdiep op 15 Mei 1926. Zo zal volgende maand dus de nieuwe bot, waarvan de naam niet voor de bwaterlating bekend zal zijn, te Arn- lem van de helling glijden om. half September naar Oudeschild te kunnen viren. 25-30 Auto's zal deze boot klui ft >n vervoeren en er mogen duizend ssagiers aan boord. Wie de tekening .toezien heeft weet, dat dit een prachtig ichip wordt en aller verwachting is dan aook hoog gespannen. Terwijl in Arnhem jmet man en macht aan het schip ge- 'bouwd wordt gaat ook het verbreden rvan de havenmond te Oudeschild ge staag voort. Het plan is ongeveer gelijk- L~?dig gereed te zijn, zodat het nieuwe ship in de mond zelf ligplaats kan kie- zfa. Hierdoor zal dus tijdwinst geboekt kmnen worden. Vie in de toekomst blikt, laat zijn ge- dahten onwillekeurig ook wel eens te- ru&roeren naar het verleden. TESO, in 190 opgericht, begon met een gehuurde boe en liet in 1908 „De Dageraad" bouyen. Een symbolische naam, want men had toen (tot 1909) te concurreren Op 27 Mei 1908 liep de Dageraad van Stapel. Op 4 Augustus 1908 arriveerde de nieuwe boot te Oudeschild, waar het zwart van de meelevende eilandgenoten was. De pers was enthousiast over de acco- modatie, ook voor die van het vee: „Het vee wordt beneden in het ruim gebracht, zo lezen wij, „met een soort van lift j waarin vier stuks hoornvee tegélijk naar beneden gelaten kunnen worden en zo •geschiedt het inladen van vee al heel gemakkelijk zonder de dieren te veront- rusten of de passagiers te bevuilen". De Dageraad kostte f 74.000, In 1924 werd besloten tot de bouw van de Marsdiep. Op 8 December 1925 liep hij van stapel en op 15 Mei 1926 te Ou- des child binnen. De Marsdiep „had een ruim voordek, dat plaats bood aan 34 auto's" Dit schip kostte f 105.000,De naam werd gekozen door de aandeelhou ders zelf. Hiertoe was een referendum gehouden! Maar ook' de Marsdiep zou het steeds toenemende vervoer niet meer kunnen tegen de rederij Bosman. Een jaar na de komst van „De Dage raad" Raakte Bosman evenwel de strijd en TESO nam van' Bosman de in 1877 gebouwde Ada van Holland over. Van 190» tot 1923 voer de „Ada" voor TESO. In li23 werd dit scheepje voor f2.312, vc-jr de sloop verkocht. Twee jaar tevoren iad het nog voor f31.000. verwerken. Zodoende werd besloten tot de bouw van een groter schip, dat op 28 Maart 1934 te water werd gelaten en op 26 Mei 1934 naar Texel kwam. Het heette „De Dokter Wagemaker", ge noemd dus naar „de grondlegger van TESO", Dokter A. Wagemaker, die op 8 November 1933 op 70-jarige leeftijd te Heemstede was overleden. De Dokter De Dageraad wordt te water ge <>b e balans gestaan Emals nu bestond er in 1908 veel üiewsgierigheid omtrent de naam, die reuwe boot zou krijgen. Na de'„Ba- on tengers" en de Minister Havelaar" vondmen „De Dokter Wagemaker" - die vooritter van de N.V. TESO was - een zeer passende naam, maar daarvan wil de Dokter Wagemaker niet weten. laten. Dat was op 27 Mei 1908. Wagemaker, nog steeds het vlaggeschip der N.V., kostte f 138.000,—. Iedereen sloeg de handen ineen om zulk een fraai schip, maar weer zou het toenemend verkeer hogere eisen gaan stellen. s TESO liet de Dokter Wagemaker in. 1952 vergroten en moderniseren en als straks de nieuwste boot vaart zal de En lier een schets van de nieuwe boot, die half Sep tember naar Texel komt.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1