9 roen in het harL, Texel verkocht voor rond éénmillioen gulden aan lammeren Het jonge wolvee braelit dit seizoen ruim anderhalve ton meer op dan vorig jaar Kinderkamp „De Bremakker" jubileert Huid uitslag JSB.ËliEjl. Halve eeuw geieden I ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1955 69e JAARGANG No. i T E X E LS E W COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 4- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Vele artikelen, zo niet allen, zijn duur der dan vorig jaar. De schapehbedrijven zullen hogere uitgaven gehad hebben dan van 1953-1954 en daarom is het ver heugend, dat ook de lammeren hogere prijzen deden dan vorig seizoen. In to taal werden er op de eerste zes markten 10.287 aangevoerd en met de drie daar opvolgende markten totaal 12.197. In 1954 op de eerste zes 11.750 en met de drie daarop volgende markten mee 13.350. Vorig jaar kwamen er dus ruim FILM VAN DE TOUR DE FRANCE 1955 De directie van ons blad is verheugd haar lezers te kunnen mededelen, dat zij er in is geslaagd om de prachtige film van de zojuist gereden Tour de France 1955 ook op Texel te brengen. Dank zij de medewerking van het dagblad „Het Parool" zijn wij in de gelegenheid om op 1 September in „De Oranjeboom" de in drukwekkende wielren-prestaties van alle deelnemende ploegen op het witte doek te vertonen. Natuurlijk in de eer ste plaats onze nationale ren-helden Woutje Wagtmans en Wim van Est, die aan de etappe-eindstreep door hun om helzingen bewijzen ook nog iets anders te kunnen dan alleen maar fietsen. De opmerkelijke prestaties van de baby in onze Nederlandse ploeg, de twintigjarige Daan de Groot, zijn ook voor ons vast gelegd. Dat de Franse en de Belgische teams goed voor de dag zijn gekomen weet elk een die ook maar zijdelings de Tour-be richten heeft gevolgd. Van de Spanjaar den en de Italianen en niet te vergeten van de „prins van de Alpen" de jonge Luxemburger Charly Gaul, die er zelfs in slaagde om als eenling één van de zwaarste bergetappes (2500 meter hoog) te winnen, zijn prachtige momenten op genomen. De krachtige kuiten, die Louison Bobet voor de derde maal het het wereldkampioenschap bezorgden ko men ook volledig tot hun recht. De film is opgenomen van de eerste ]iarer kleinkinderen ook van de partij tot de laatste glorieuse Etappe en brengt j zou zjjn -pQ^ zoverre jn feite niets bij dus een volledig beeld van een sportge- zoncjers maar grootmoeder ver beuren dat ook in ons land steeds meer in de belangstelling komt te staan. De telde voorts dat zij 44 jaar geleden voorstelling duurt twee uur. Er is een voor het laatst het strand van Den Nederlands commentaar van de bekende Hoorn had betreden. Er was puur ver- radiosport-spreker Tonny Bok, dat vlot anderd, zo stelde ze vast. 1100 lammeren meer naar de Groene- plaats om van eigenaar te verwisselen, maar ze brachten samen f 146.240, minder op. Nu was de totale besomming namelijk f 853.790,en vorig jaar f 707.550,Wij komen op deze getallen door vorig jaar een middelprijs van f 53 te schatten en nu van f 70. Bovendien is een aanmerkelijk aantal rechtstreeks van de boerderij aan de handel verkocht, zodat wij veilig mogen aannemen, dat Texel dit jaar voor een millioen gulden aan lammeren afzette. In 1939 brachten de 26.993 lammeren van de eerste zes markten in totaal maar f 148.461,op.of f 5,50 per stuk. In 1933 hebben wij de zesde marktnotering staan met 1.976 lammeren, die gemiddeld f 3,50 opbrachten. De markt variëerde van f 2,75 tot f 5,In 1934 waren de prijzen weer wat hoger, gemiddeld f 8, maar in 1935 vielen ze weer terug tot gemiddeld f 5,50. In 1936 is weer een vooruitgang merkbaar met middelmarkt van f 8,en in 1937 klommen ze tot f 15,gemiddeld. In 1938 lag de mid delprijs iets boven een tientje om in 1939 te duiken tot f 5,50. De regering ging toen tot de aankoop van de niet ver kochte dieren over en wel vanaf de twee de tot de laatste markt. Ook iets voor Texei? De schapenmarkt te Ede werd om wille var. de vreemdelingen opgelui sterd door dames, die ijverig aan het spinnewiel werkten. Zou dat niet iets voor Texel zijn? Het ligt ongetwijfeld in de lijn van het geen de Stichting Texels Museum en Texels Oudheidkamer nastreven. „Bij ons in het dorp" Dezer dagen vertelde een ingezetene van Den Hoorn met enthousiasme van het strandfeest. Ja, dat had ze beslist niet willen veizuimen, temeer daar een alle situaties belicht terwijl opgewekte muziek de gehele film omlijst. Wij zijn er zeker van dat velen onzer lezers de gelegenheid om onze voorstel ling bij te wonen niet ongebruikt voorbij zullen laten gaan. 'n Mens heeft eigenlijk geen leven met dat brandend maagzuur... Maar Rennies brengen uitkomst I Zo lang 't niet opkwam, was de dreiging er toch en zo was er dan, zelfs zonder enige aanwijzing, van eten al geen sprake meer. Maar... komt 't eenmaal zo ver, dan is ook de meest snerpende zuurbrand (U kent dat) met een of twee Rennies be zworen. Die doven het vuur en stillen de pijn. Radicaal'n Heerlijk veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak - bij voorbaat. Altijd bij de hand en als de nood aan de man komt, onmiddellijk baat.... Waarom zou U ze niet bij U steken DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Jacob Sijbrand Dijt, lichting 1955. Aanvraag om vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige wegens per soonlijke onmisbaarheid afgewezen, bij beschikking van 8 Augustus 1955, no. 589515. Tegen elke omtrent vrijstelling Helrierse jeugd naar Texel Op Dinsdag 30 Augustus zal een aantal jongens en meisjes uit Den Hel der een z.g. Knobbeltocht naar ons ei land ondernemen. De tocht gaat per Helders gemeentevaartuig. De organisa tie berust bij de sectie jeugd van de Helderse Gemeenschap in samenwer king met „Katholiek Den Helder" Ds Van Rhijn bij huwelijk van de dag De voorzitter van de Eerste Kamer, mr J. A. Jonkman (63), sociaal-demo craat van de oude stempel, en mr dr A. A. van Rhijn (62), staatssecretaris van Sociale Zaken en „doorbraak"-socialist (voormalig lid der CHU), die elkaar reeds gevonden hadden in de Partij van de Arbeid, zijn dezer dagen ook door een familieband verbonden geraakt. Ds H. K. Jonkman, Hervormd predikant en zoon van de Kamerpresident, is in het huwelijk getreden met mejuffrouw A. van Rhijn, dochter van de staats secretaris. Het huwelijk werd ingezegend door een broer van de bruid, ds C. H. van Rhijn Hervormd predikant in Den Hoorn op Texel. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande Zaterdagavond 6 uur) Geslaagd De heer W. Poeze, Prof. Keesomlaan, Den Burg, onderwijzer aan de Ulo-school deed te Utrecht met gunstig gevolg examen voor de acte Frans l.o. Te Dordrecht benoemd De heer E. A. Ribhagen, Plan Zuid, technisch ambtenaar B. bij gemeente werken alhier, werd te Dordrecht be noemd. SVO-nieuws Op 11 September begint de compe titie voor ons. Jongens, zijn wij er klaar voor of wordt het weer zo: de halve competitie verliezen om op toeren te komen? ('n typiesch Texels verschijnsel.) Ons eerste zal ontmoeten: DWOW, SVW, Verdo, Wiron, Dirkshorn, ZDH, Sint Boys en AGSV. Een andere indeling dus. SV „De Zwaluw" Ons elftal is het komende seizoen ingedeeld in afdeling 3B, met de vol gende elftallen: DWOW, SVW, Verdo. Wiron, Dirks horn, Oosterend, Sint Boys, AGSV. Reis van de Qudieerlingen Voor de excursie naar Sauerland van 26 tot en met 30 September a.s. heb ben zich tot nog toe 5 deelnemers op gegeven. Ook dames zijn welkom op deze reis. Aangezien paspoorten nodig zijn is spoedige aanmelding gewenst. Zo gauw als zich 20 personen gemeld hebben, gaat de reis definitief door. Vakopleiding Bouwbedrijf reiki diploma's uit Voor het einddiploma leerlingenstel sel van de Stichting Bouwbedrijf zijn geslaagd: Metaalbewerken: C. J. Paag- man, Èierland. Lood- en zinkbewerken: J. W. Geus, Den Burg. Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, doodt de ziek tekiemen en geneest de huid. DIENSTREGELING N.V. TESO Ingaande 22 Mei t.m. 1 October 1955 Op Werkdagen: Van Texel: 5,30 7,45 8,55§ 10,25 o 11,45§ 12,55 15,30 16,25§ 18,05 gedane uitspraak kan iedere belang- Van Den Helder: 6,30 9,20 10,25§ 11,40 hebbende uiterlijk de tiende dag na 13,00§ 14,10 16,45 18,05§ 19,30 de dag waarop de uitspraak ter Op Zon- en Alg. erk. Chr. feestdagen: algemene kennis is gebracht, in be- Van Texel: 7,55 10,25 13,55§ 16,00 roep komen. Indien de ingeschrevene, 18,25 20,30| wie de uitspraak geldt, buiten Neder- Van Den Helder: 9,20 11,30 14,55§ land verblijft, kan, voor zover het door j 17,20 19,30 21,30| deze in te stellen beroep betreft, mei j Verklaring der tekens: overschrijding van de termijn van tien is van 15 Juli t.m. 20 Augustus 1955 dagen genoegen worden genomen. Zo- 1' is van 3 Juli t.m. 28 Augustus 1955 lang omtrent zodanige overschrijding j geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn a KAmW van tien dagen als onherroepelijk be- j USB u schouwd. m i WDIIÏLEV Het tot Hare Majesteit de Koningin te RB vLJLJt»)/ richten beroepschrift moet met redenen j |g yëy heerlijk - verfrissend omkleed zijn en worden ingeleverd op j afd militaire zaken van de secretarie de zer «emeente. j zuivert mond en keel Texel, 16 Augustus 1955. j verhoogt uw werklust De Burgemeester voornoemd. 1 C. DE KONING Ook veel toeristen cp Vlieland Wij mogen dit aannemen als het op Texel druk is, zal het op Vlieiand stel lig niet stil zijn. Ook daar is alles wat met het toerisme te maken heeft nog steeds overbezet (Dat was dan de stand van Maandag jl.) Wist men op Texel nog steeds de op goed geluk gelande toeristen onderdak te bezorgen dank zij de onvermoeibaar-actieve VVV „Texel" de Harlinger Courant vertelt inzake Vlieland, dat het nog immer niet ver antwoord is om zonder reservering naar Vlieland te komen, daar de kans bui tengewoon groot (98 pet) is, dat men de nacht in de openlucht moet door brengen. Het aantal aankomende gasten bedroeg Zaterdag en Zondag resp. 858 en 420. Het aantal vertrekkenden be droeg Zaterdag ca. 1000. Om 11,30 uur bleven er Zaterdag ongeveer honderd personen staan, doordat de passagiers capaciteit van de Noord Nederland en de S'tortemelk volledig was uitgeput. Voor de betrokkenen een teleurstelling daar pas 's avonds om 6 uur er gele genheid was om naar het vasteland terug te keren. De Rijkspolitie, die heel tactisch optrad, droeg er veel toe bij om alles zo goed mogelijk te doen ver lopen. Wij hebben haar bewonderd om de waardige wijze, waarop zij 'n vrouw van een hooggeplaatst personage, die meende door de hoge functie van haar echtgenoot aanspraak te kunnen maken op een plaats vooraan in de wachtende rij, onder 't oog bracht, dat iedere gast gelijke rechten en plichten heeft en dat zij achter in de rij wachtenden moest aansluiten. Naar het Westen, omsloten door de rand van Texels uitgestrekte dennenbos, naar het Oosten de wijde blik op het pittoreske Texelse landschap met aan de einder het hoofddorp Den Burg, ligt daar in een der oudste delen van „De Parel der Waddeneilanden" een kinder kamp, dat sinds zes jaar luistert naar de naam „Bremakker". Wie er zijn blik en voeten heeft laten gaan zal het met ons eens zijn, dat de naam Bremakker voor de hand lag: het terrein, dat Han en Suus Alta uit Amerongen in 1949 van de familie Zoetelief, „Vredelust" aankochten was gedeeltelijk overwoe kerd door taaie bremstruiken met even taaie bloemen, die wekenlang met hun knal gele bouquetten het terrein oe- heersen. Daar stichtten de Alta's dus een kin derkamp, nadat zij in 1945 een eerste proef daartoe hadden genomen in Ame rongen zelf. Die proef slaagde. „Het gaat", was de opinie. Het volgende jaar sloegen zij de tenten op in Heelsum en in 1947 in Denekamp. Heel toevallig kwam de heer Alta in contact met een vroegere eilandgenote, mej. Rita Jonker, Westermient en zo ontstond het plan om ook eens de kin deren op Texel te laten vertoeven. In 1948 zagen wij zodoende een prach tig en keurig verzorgd kamp aan de Ro- zendijk in de Westermient en wel op een perceel grasland van de familie Smit. „Gaan wij hier volgend jaar wéér heen? zo vroegen vele enthousiaste kinderen, „het is hier nóg fijner dan in Dene kamp". Tussen ons gezegd: de directie had daartoe reeds het vaste besluit ge nomen, want ook op Texel viel een en ander in uitstekende aarde. En men zag hier nog weer meer mogelijkheden dan. elders: aan de rand van het bos, daar achter de eerste rijen duinen en nog weer verder, maar toch niet tè ver, sloegen de golven stuk op het strand „Dat nemen we", zeiden Suus en Han vastberaden, toen zij vernamen, dat de familie Zoetelief bereid was een stuk grond, groot plm. 4 ha., te verkopen. Het was geen grond, waarvan je de puikbeste Eigenheimers rooit, het was geen grond, waarop de koeien wanstaltig van dikte zouden worden. Het land was feitelijk alleen maar goed voorbloembollen en in die jaren was het kweken van bollen nog geenszins een vak, dat een zwaar gemeubileerde boterham beloofde. Wel was het terrein een dorado voor wie van rust hield en zich toch ook weer niet helemaal van stad en strand verla ten behoefde te gevoelen. Net geknipt cm tot kampterrein te worden gepromo veerd. De koop ging vlot en in 1949 werd daar, in het prille Voorjaar een soort erepoort getimmerd met het opschrift „Kinderkamp De Bremakker". Als de vacanties beginnen komt er le ven op die Bremakker: gedurende de grote vacanties in Juli en Augustus ver blijven er zo'n 150 jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar. En met hen komen een kleine vijftig leid(st)ers mee. De jeugd bivakkeert in tenten, met z'n zessen en een leider of leidster. Het eerste jaar werd met 60-80 kinderen gestart, maar daarna kon het kamp tot twee afdelin gen van resp. 6-9 en 10-12 jaar worden uitgebreid en het aantal deelnemers wor den verdubbeld. Ieder kind blijft veertien dagen en er zijn jaarlijks drie kampen. Uit alle de len van het land komen zij te Amster dam op een verzamelpunt bijeen om van daar per TESO-bussen naar het Gouden Bolt je te reizen. Ook treffen wij dik wijls buitenlandse kinderen onder hen aan: Engelsen, Belgen en Fransen. Veertien goed te besteden dagen wachten hun. Om zeven uur uit de veren, om 8 uur aan het ontbijt, de jongste groep in het kampgebouw, dat vorig jaar gesticht werd, en de ouderen in een gro te dagtent. Het dagprogramma biedt elck wat wils: sport en spel, zang en handenarbeid, toneel, zwemmen, zandfi- gurenmaken enz. En Woensdag, toen we daar een uurtje als gast aanwezig moch- j ten zijn, werd uit eigen krachten - en onderschat U hen nou niet! - een com pleet circus met domme Augusten en koppige ezels uit de grond gestampt. De vreugde die ontketend werd ging aller verwachting te boven. Is het een wonder, dat zeker vijftig pet van de kinderen een volgend jaar opnieuw present is? Ja, er zijn er onder, die al vijf jaren in successie tot de jeugd van de Bremakker behoren. Dit seizoen moesten 150 aanvragen worden afgewe zen en op het advertentie-budget kon dan ook belangrijk worden bespaard!! Op de Bremakker hebben wij levens blije kinderen gezien, vooral toen de etensbel ging, want U begrijpt, dat ze na zo'n welgevuld dagprogramma een goede eetlust genieten! PRIJZENBESCHIKKING HANDELSMARGES In middenstandskringen bestaat reeds geruime tijd ontstemming over de Prij- zenbeschikking Handelsmarges 1955. Met name acht men het onbillijk, dat de brutowinstmarges moet worden ver laagd met 3 het percentage van de voorheen verschuldigde omzetbelasting. De Kamer van Koophandel te Alkmaar deelt ons thans mede, dat gebleken is dat een verkeerde uitleg van de bewoor dingen der beschikking aanleiding tot deze ontstemming is geweest. Het is nl. geoorloofd de vermindering met 3% om zetbelasting (berekend over de verkooo- prijs) af te trekken van het opslagper centage op de inkoopprijs. Een voorbeeld zal dit duidelijk maken. Oude berekening Verkoopsprijs artikel (voorheen f 1000, Inkoopsprijs f 700,Marge f 300, waarin 3% omzetbelasting begrepen. Omzetbelasting 3% f 30,Netto marge voor de winkelier f 270, Toegestane nieuwe berekening Inkoop f 700,Winstmarge was f 300, van f 1000,{verkoopprijs) 30 °/o. 30 van de verkoopsprijs 43 van de inkoopprijs. Hiervan aftrekken 3 J/o omzetbelasting; blijft dus 40 °/o toegela ten. De marge op inkoopsprijs is dus 40 van f700,— f280,—. Toegestane verkoopsprijs derhalve f 980, Volgens deze nieuwe berekening is dus de marge in werkelijkheid verhoogd van f270,— tot f 280,—. Aan de geop perde bezwaren wordt op deze wijze te gemoetgekomen. Uit de Texelaar van Zondag 23 Juli 1905: Door onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer Alb. Dros Albzn., werktuigkun dig ingenieur, werd heden aan de Tech nische Hoogeschool te Karlsruhe (Duits land) het diploma behaald voor Electro Techniek. En dat er vijftig jaar geleden in de Iïogerstraat te Den Burg een bakker woonde met een luxe naam als J. Aber- crombie was ons, jeugdige eilandbewo- j ners, werkelijk niet bekend. Hij adver- teerde: Luxe Broodjes {passend bij zo'n j luxe naam, niet waar) a iVz cent per I stuk en vervolgens iedere Zaterdag: Ma- crons, Epines enz. Aanbevelend, J. Aber- crombie. Het zal aan onze zeer beperkte eetlust liggen, maar van macrons en epines heeft onze tong nog nimmer ge- smuld. Toe, Texelse bakkers, breng ze I nog weer eens! Tegenwoordig slachten ze koeien en varkens, vroeger ging dat anders dank zij een vernuftig systeem: „Door middel van onze Ijskast alle dagen 1ste kwal. Rund- en Varkensvleesch. Neem proef met onze Worstsoorten. Gekookte Ham, Rookvleesch, enz. Aanbevelend, gebr. Dros, Slagers. (Wellicht ontstond daal de E°rste Texelse Ijsfabriek?). Een bezoek van Z.D.H. de Bisschop aan ons eiland heeft altijd iets feestelijks. Bij de aankomst van de boot te 12.05 u. j van Den Helder stond aan de haven te Oudeschild een erewacht opgesteld om Mgr. A. J. Callier hare begeleiding aan te bieden. In optocht ging het daarop naar Den Burg, voorop een erewacht van nagenoeg 50 ruiters, allen zo mogelijk in gelijke klederdracht, versierd met sjer pen van de bisschoppelijke kleuren en. voorzien van vlaggen, wimpels en een 5-tal vaandels van gemeente en kerke lijke aard. Daarop volgde het rijtuig, waarin de Bisschop was gezeten en ver volgens tal van rijtuigen met vele be langstellenden. (Laat ons volledigheids halve vermelden, dat de stoet werd voor afgegaan door bereden politie, zij 't dan ook op defiets. Dan komen Opper Gulmans en zijn staf tegenwoordig wel éven beter voor de dag. - red.)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1