NEELS Phil harmonisch Orkest bracht Weense sfeer in Texels park Niëüw vliegveld op Vlieland in aanleg Dr.W.FJ.v.Waveren LIJST! Een halve eeuw geleden Geeu werk voor Friezen een winkeltje, zonnebril Doopsgezinde Gemeente Taxi Garage Reij De N.F.0. 'n demonstratie afwezig tot Dins dag 13 Sept. Gym. Ver. Texel Garage A. Kievit Tel. 58 jongensfiets luchtbanden- wagen Mededeling Denkt U er even aan? schapenwas middel JEZUS OVERWINNAAR Boekhandel Parkstraat Maandags Lampionoptocht Geruite Heren-overhemden Moderne lekes windjacks Sportjacks Jongensoveralls Uw Kantoorefficiëncy is in goede handen bij PAYGL0P 9 ALKMAAR EMAILLE AANBIEDING Beperkte voorraad Emaille brood trommels 9,95 Nesten schalen Reseda keuken- uitzet 18-dl 35,40 Wit emalleemmers Wit em. schaaltjes Emaille afwasbak Ovale wasbakjes Nesten gaspannen 5 stuks f 12,60 en voor al Uw DRUKWERK V Drukkerij Texelse Courant Ltet ogtreden van het Noordhollands Phil- hariiVóhisch Orkest, onder leiding van Marinus Adam, is een waardig besluit geworden van de reeks concerten, uitgevoerd door Overkantse geselschappen als onderdeel van het V.V.V.- zomérprógramma, dat wederom veel en velerlei heeft, geboden. De-belangstelling voor dit concert was groot en lang. nipt alle bezoekers konden zich een zitplaat^verschaffen. Onder de aanwezigen merkten wij. burgemeester De Koning op en de heer Li Böüwman, voorzitter van de Stichting Provinciaal Philharmonisch Orkest, lid van Ge deputeerde Staten. Op Vlieland wordt in de Vierde Kroonpolder een Vueüw vliegveld aangelegd. De huidige airstrip biedt slechts mogelijkheid voor Piper- cubs en Austins. Het nieuwe vliegveld, dat een landingsbaan met grasmat van in totaal ander halve kilonieter krijgt, zal ook geschikt zijn voQr vD.ömini's, Beechcrafts en, indien nodig, Dakota's, aldus „Het Parool". Hetdrassige terrein, dat in de nabijheid ligt van dë Vliëhórs, wordt thans gedraineerd. V(oor straaljagers biedt het nieuwe vliegveld wel de mogelijkheid, om er, in geval van nood, te landen, doch opstijgen is niet mogelijk. Op de Vliëliórs werpen de plannen, om daar in het volgend jaar intensiever schietoefeningen te g-aan1 Ixouden, hun schaduwen vooruit. Mid- de.n op:deze grote zandvlakte aan Vlielands westpunt, wordt op twee meter hoogte (de Vliëhórs'lpópt bij stormweer onder water) een waarnemingspost gebouwd, die het houden van oefèriingën op twee banen mogelijk maakt. Ovërigèns vraagt men zich op het eiland af, of een en1 ander geen schade zal toebrengen aan het tot nu toe nog steeds toenemende vreem delingenverkeer. Qqyqrjden voorwerpen (inmiddels al afgehaald? Anders met spoed naar ons Museum aan de Kogerstraat brengen, hqorj. red.). Een broche, een koperen dó'p van een wagenas, een dameszak, be- vat'ten'dè een portemonnaie met eenig geld, eèh zakdoek, een opvouwbaar knoo- penhaakje en een dameshandschoen. V.ï Tegenwoordig behandelt de Texelse Cqurant feet sappige Texelse dialect maar erg stiefmoederlijk. Alleen in de rubriek „Onder de Pomp" vinden wij nu en dan nog wel eens een stukje „eigen Taal" terug. Had je vroeger moeten komen. Neem b.v. het nummer van 23 Juli 1905: Dengene, die een ongemorken Enterling vermist, wel oormerk, kan inlichtingen bekt inaervtegen betaling dezer bij A. BrurfrrJ^m. ïben Hoorn, Texel. In de eerste'plahts hulde aan de handhaver vah Het eigen dialect en verder: inlich tingen ;të|*en betaling van een lam is niet onbillijk te noemen, want toen kost te een lam maar een gulden of negen. 'Maar'- voor die goedkope lammeren bleVeri'de veeartsen ook actief; gelet op volgende advertentie: „Bekendmaking. Ondergeteekende maakt bekend dat hij vanaf heden tot 2 Aug. afwezig zal zijn. De practijk wordt waargenomen door den Heer P. Keijser Johzn., candidaat veearts, Hoogerstraat, Den Burg. J. W. Roeloffs, Veearts. Er wordt wel eens beweerd, dat de Texelaars dikwijls een zeer hoge ouder dom! verwerven, ondanks het drinken van wat meer van bouillon dan van wa ter weg heeft. Maarzouden de hoog bejaarden hun lange leven niet veeleer te danken hebben aan het feit, dat hun woning voorzien is van een water-filter? Die werden, al thans sinds jaar en dag op Texel verkocht, gezien de advertentie in de'Texelaar van 3 Augustus 1905: „Bewaar Uw gezondheid en koop een Cheavin's wereldberoemde water-filter. Alleen-verkoop voor Texel, J. J. Kuijper, in huishoudelijke artikelen". En straks kunnen ook deze filters en beschermers van onze gezondheid opge ruimd worden (allemaal naar het Mu seum, Kogerstraat 1, waar de mooiste kan worden uitgezocht, niet waar!). ,112- teii ai. Op,-24.; Augustus 1905 werd door nota ris G. J. O. D. Dikkers in „De Linde boom" ten verzoeke van de heren S. Keijse^ Rzn, P. Keijser Rzn. en H. Flens publiek vèrkocht De Hofstede „Sir Ro bert Pëel", bestaande uit Heerenhuis, Schuren, Arbeiderswoningen en diverse përceeüen wei- en bouwland, zeer gunstig staande en gelegen aan de Grindweg naar De Cocksdorp in den polder Eijer- land. saipen groot 81.14.30 ha. Koper werd de heer H. Flens voor f 15.100, Deze avond stond na de pauze in het teken van de Weense muziek, want toen werden wij meermalen vergast op werken van Johan Strauss en Frans von Suppé. Vooral de Ouverture „Dichter und Bauer" oogstte de spontane bij val van het enthousiaste publiek, dat het orkest in de hulde zag delen. Het park was keurig verlicht en het geheel had dan ook veel weg van een brokje „Wienerwald". Het programma hebben wij reeds in een vorig nummer aangekondigd. Besloten werd met het Wilhelmus. De heer J. C. Quint, Directeur der V.V.V. „Texel", heeft deze avond zowel geopend als gesloten. Hij moest bekend maken, dat dit het laatste optreden van dit ensemble van de over kant moest zijn, maar inmiddels sprak hij de hoop uit, dat het prachtige, voor Holland (en Texel) zeldzame zormerweer nog vele dagen zou mogen aanhouden, opdat ook de maand Augustus met gulden letteren in de annalen zou mogen worden geboekstaafd. De Weense sfeer. De initiatiefnemers heb- zich werkelijk geen al te grote illusie gemaakt, want vooral later op de avond, toen de dag definitief had gecapituleerd, was het park als een sprookje. Neem daarbij dan „Dichter und Bauer" of de „Frühlingsstimmenwals" en er is inderdaad maar weinig fantasie voor nodig om ons niet in Wenen te wanen. Alleen is het jammer, dat de drukke Parkstraat op zon avond niet voor motorvoertuigen wordt afgesloten. Soms overstemde een knetterende motor de muziek, vooral tijdens de opening van de „Al gerijnse suite", toen het concert veel weg had van een film, waarvan de geluidsband is uit gevallen INGEZONDEN GEACHTE REDACTIE, Gaarne zouden wij zien dat u plaatsruimte in uw blad zoudt willen afstaan voor het vol gende: Texel is een recreatieoord bij uitnemendheid. Duizenden toeristen uit binnen- en buitenland bezoeken jaarlijks dit mooie eiland. Zo ook de Koog trekt bij duizenden zijn badgasten, waar van het merendeel met tenten zich „nestelt" in de mooie Kogerduinen. Dit is reeds jaren zo het geval en is tot grote bloei gekomen onder auspiciën van het Staatsbosbeheer. Er is in de loop van de jaren contact gekomen tussen de tentbewoners en de mensen van Staatsbosbe heer. De verhouding was altijd prettig, men begreep elkaar en wist eikaars wensen. Nu dit jaar is er verandering in gekomen; er is een stichting in het leven geroepen om de weder zijdse belangen te behartigen, de stichting „So ciaal Toerisme Texel". Wij vragen ons af, was deze verandering wenselijk en noodzakelijk? Wij kunnen niet inzien dat deze verandering verbetering heeft gebracht. Integendeel. De kampgelden zijn verhoogd, maar de accommodatie is minder. Waren andere jaren de paden flink met stro bedekt, nu zijn ze mul en moeilijk begaanbaar en met een beetje wind eet men zand. Terwijl ook het toezicht te wensen overlaat. De mensen van Staatsbosbeheer kon men regel matig door het kamp zien lopen, zowel over dag als 's nachts. Nu merkt men niet veel van toezicht. Wat voorheen bijna niet voorkwam dat er jongens kamperen in het gedeelte voor gezinnen en meisjes, komt nu wel voor. Wan neer er bewoners van tenten vertrekken en er komen op die plaatsen geen nieuwe bewoners, dan blijft het liggen, zo het verlaten is, er kijkt geen mens naar om, ook al laat de tentbewoner zijn plaats onordelijk en rommelig achter. Ver der hebben, wij nog een grote grief. Er komen steeds meer tenthuisjes in de dui nen. Deze huisjes worden verhuurd aan ver schillende gezinnen, zo tussen Mei en October. Zij worden op de beste plaatsen gezet, het ge volg is, dat de tentbewoners hun plaatsjes mis sen. Is het de bedoeling van de nieuwe stich ting om de tentbewoners te weren? Ik geloof niet, dat dit in het belang is van de midden stand, want die leeft toch voor een groot ge deelte van de tentbewoners in de Kogerduinen. Nu zijn er 15 tot 20 van dergelijke huisjes. Misschien volgend jaar wel het dubbele. De bewoners van de tenten, de echte kampeerders, voelen zich hierdoor enigszins bedreigd. Wij vragen, weer de tenthuisjes uit de dui nen, of wijs hen een bepaald open terrein toe. Een tent is erg gevoelig voor wind en kan niet overal staan, een tenthuisje is niet afhankelijk van wind. Geef de regeling terug in handen van Staatsbosbeheer, deze mensen hebben ja renlange ervaring. Een en ander is in het be lang van de Koog zelf en ook van de kam peerders. Dankend voor de plaatsruimte, namens hon derden kampeerders. Enige kampeerders. Het Tweede-Kamerlid de heer Stapelkamp heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat in het voorjaar een 65-tal landarbeiders uit Friesland door de arbeidsbu- reau's met medeweten en goedvinden van de PCW, naar het eiland Texel zijn bemiddeld, waar voor hen gedurende een halfjaar werk zou zijn? 2. Weet de minister*, dat bij aankomst op ders geen, voor een ander deel slechts voor een korte tijd werk in de landbouw beschikbaar Texel bleek, dat voor een deel van deze arbei- was? 3. Is het waar, dat als gevolg hiervan allerlei moeilijkheden voor de betrokken arbeiders zijn ontstaan, zoals voor een aantal weigering van uitkering uit de wachtgeld- en werkloosheids verzekering, omdat deze arbeiders ontslagen zouden zijn zonder dat de contractuele opzeg termijn in acht was genomen, terwijl voor an deren bleek, dat in Friesland wel werk voor hen was geweest? 4. Wil de minister, indien bovenstaande vra gen bevestigend worden beantwoord, nagaan wat de oorzaak is geweest van deze wel zeer ongewenste gang van zaken en zo nodig maat regelen nemen, dat zich zo iets niet herhaalt? TEXELAARTJES Bij voöriiitbetaling tot 3 regels f0,60; elke regel méér f 0,20. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nr., f 0,20 meer. Radio herstellen? VONK opbellen I Telefoon 78 en 273 Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraag prijsop gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder Van Vliet houden Maan dag van 11 tot 2 uur zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. P. C. Kaan, Ruygweg 101, Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Te k. een z.ga.n. lichte kinderwagen. Schildereind 98, Den Burg Vermist grijs poesje, witte bef en pootjes, wit staartpuntje. Binnenburg 1 Aangeb. studiepiano in ruil voor een orgel. P. Dros Nz., Weststr. 21, Oosterend Enige kennisgeving Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter Trijnie Jacoba Wij noemen haar Tine J. Schoorl A. Schoorl-Bakker Den Burg, 18 Aug. 1955 Weverstraat 71 Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze dochter, die bij het H. Doopsel de namen ontving Hyacintha Martha Maria J. A. Commandeur C. M. Commandeur- Verberne Den Hoorn, Texel 16 Aug. 1955 Met grote blijdschap geven wij U kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Siem die bij het H. Doopsel de namen ontving Simon Hendrikus M. F. Sweere-de Porto W. A. Sweere Anki, Carla en Roli De Waal 48 Texel, 17 Aug. 1955 Tijdelijk adresHuize „Maris Stella" Cocksdorp Henk Leyen en Elly van Heerwaarden hebben de eer U kennis te geven van hun voor genomen huwelijk waar van de voltrekking zal plaats hebben op Zaterdag 3 September 1955 vm. 9,30 uur in de parochiekerk van de H. Joannes de Dooper te Den Burg, waarna ter hunner intentie een gezongen H. Mis zal worden opgedragen 't Horntje H 55 Zwaanstraat 7 Texel, Augustus 1955 Receptie op de trouwdag van 16—17,30 uur Zwaan straat 7 Toekomstig adres: Duin- roosstraal 131 Den Helder Wim van der Vis en Marianne van der Slikke hebben de eer U hierbij kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op Vrijdag 2 September 1955 nam. 4 uur ten Gemeentehuize te Den Burg Oosterend, Peperstraat 29 Den Burg, Westerweg B 131 Gelegenheid te feliciteren 28 Aug. 1955 Peperstraat 29 te Oosterend en op de trouwdag van 5 tot 7 uur in hotel De Lindeboom Toekomstig adres: De Dennen H 95 Heden overleed^onze geliefde zorgzame vader behuwd- en grootvader Simon Hemelrijk oud-havenmeester in de leeftijd van 81 jr. A. Hemelrijk M. J. Hemelrijk- Dekker en kleinkinderen Oudeschild 148, Texel 19 Aug. 1955 De begrafenis vindt plaats op Maandag 22 Aug. nm 2 uur op de Oudeschilder begraaf plaats Hiermede geef ik ken nis van het overlijden van m'n beste huisge noot Simon Hemelrijk oud 81 jaar A. Gomes Oudeschild 148 19 Aug. 1955 Te huur hoek Weverstraat hoek Warmoesstraat Inlichtingen Kogerstr. 34 Den Burg Verloren met geslepen glazen verm. bij Hoornderslag. Gaarne terug M. Hoogesteger 'Prof. Keesomlaan 13 Piet Zevenhoven en Corry Kuip geven U kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de inzegening zal plaats hebben op Woens dag 14 September 1955 vm 9,30 in de parochiekerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg, waarna tot hun intentie de plech tige gezongen mis aan God zal worden opgedragen v. Beverningkstraat 11 Warmond Hoeve „Rozenburg" B 129, Texel Augustus 1955 Gelegenheid tot feliciteren Warmond thuis op Zondag 21 Aug. Te Texel thuis op de trouwdag van 3—5 uur Toekomstig adres: Waal derstraat 20, Den Burg Texel Leden die deel wensen te nemen aan de Gemeente dag te IJmuiden op4Sept a.s. kunnen zich voor 27 Aug. a.s. opgeven bij de kerkeraadsleden Den Burg, Texel Telefoon 333 afd. Texel organiseert hedenmiddag met motorrugnevelspuiten op het fruitbedrijf van de heer A. Zielman Toegankelijk voor leden en belangstellenden Aanvang 14,30 uur Het Bestuur. Oogarts REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper! Mevr. A. C. A. Boer, Warmoesstr. 46, Den Burg Alg. Ledenvergadering op Maandag 22 Aug. om 8,30 uur in hel Dorpshuis Nieuwstraat In verband met de aan stelling van een nieuwe sportleider voor al onze afd is het zeer gewenst, dat alle leden, ook van de volleybalafd. aanwezig zijn Het Bestuur. T axi, Trouwen, Buitenritten Te huur gevraagd woonhuis met grote schuur en enig terrein voor op slagplaats van oud ijzer Cobus Spigt lompen- en metaalhandel Lentevreugd E 104 Eierland TE KOOP j. P. Stam TE KOOP (compleet) D. J. Barends, Cocksdorp. De RK Kleuterschool begint NIET 23 Augustus maar 29 Augustus De nieuwe leerlingen wor den 30 Augustus verwacht De Hoofdleidster Wij zijn wegens va- cantie gesloten van Maandag 22 Aug. t.m Donderdag 1 Sept. Bakkerij „de Gouden Aar" Oosterend Gevraagd bediende of aanko mend bediende Meisje voor de winkel Werkster voor paar middagen per week Goed loon Brood- en banketbakkerij Carel Schulte Weer voorradig in bussen a 3,voor 10 schapen A. VAN DER SLIKI T.o. Postkantoor, Telefoon 171. TE KOOP prima eigenheimers 14 ct per kg. Jac. Roeper Johz. Duinweg Tel 282 „Tot nog toe hebt gij niet om iets gebeden in Mijn naambidt en gij zult ontvangen op dat Uw blijdschap vervuld zij. joh. 16:24 Zet tekening, foto of diploma in een zijn wij met onze sortering Zwitserse kwal Rijkserkende Uurwerkenhandel DE KLOKKENDOKTE1 Martien Groot, Hoorn fakkeldragers om half verzamelen in het park efiSTUK V'J REPAREEREN VLUG - BILLUK Martien Bakker |TEX£L TEL-153^ Wederom ontvangen Nieuwe sortering kleurecht f 5,15 in de nieuwste kleuren 30,75 Monty's f 33,75 met gebreide boord en shiller kraag, met biezen over borst en mouw pracht kwal. in moderne kleuren f 15,75 voor Techn. school in alle maten en kwaliteiten vanaf f 9,50 Bekijkt de grote collectie bij Grootste speciaalzaak voor Den Helder en omstreken Kantoormachines, Kantoorboekhandel, Kantoormeubelen Op Maandag 22 Aug zijn wij op Texel, voor reparaties en inlichtingen, hotel De Graaf, Den Burg 4-dehg f 2.50 28 cm f 2.55 18 20 22 24 26 cm 73 79 93 106 groot rond f 3,20 wit naadloos f 2.32 DEN BURG TEXEL

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3