(groen 7wa in het harL, Vandaag tewaterlating nieuwe boot Overzicht Landbouwgewassen Texels Gemeenteraad op reis Wü!©LEY ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1955 69e JAARGANG No. 6969 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v.h. LangeveAd de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. -Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm. Bij het schrijven van dit overzicht kan al niet meer voor de volle 100 gesproken worden van „de stand" der landbouwgewassen. Immers sinds meer dan een week draaien de graanmaaiers en combines al weer en is van een „stand" van het gewas voor bepaalde percelen al geen sprake meer. In die gevallen kan de landbouwer het resul taat van zijn arbeid al weer zien in zakken graan en balen geperst stro. En ditzelfde geldt in een nog grotere mate voor onze graslandboeren. Het resultaat van hun werk is voor een groot deel al te zien in een „vak" of klamp met hooi. Graag ben ik echter bereid om aan het verzoek van de Redactie van onze Texelse Courant om iets te vertellen van onze landbouwbedrijven te voldoen. Het begin van de groeiperiode. We zouden het in deze warme weken bijna vergeten dat het voorjaar en ook de voorzomer vele mensen aanleiding gaven om te vragen of we in een andere klimaatzone terecht waren gekomen. Het is nog maar weinig voorgekomen dat de kachels in onze woonkamers zo lang rookten als dit jaar. Maar voor onze landbouwers heeft dit naast een hoge brandstofrekening veel meer be tekent. Wat duurde het dit jaar lang voor de koeien van stal konden en wat hebben we in die eerste weken van de weideperiode een sombere geluiden ge hoord over de te verwachten hooioogst. Het ene perceel na het andere moest immers in de beweiding worden opge nomen. En bij de bouwboeren was het al niet anders. Wat was de stand van alle landbouwgewassen op achter bij normale jaren. Wat heeft het een moeite gekost om de bieten aan de gang te krijgen. Een abnormaal groot aantal percelen bieten moest worden omge ploegd en opnieuw bezaaid worden. Wat duurde het lang voordat het vlas de haal kreeg en de aardappelen het Markt Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belang hebbenden, dat in verband met de te houden Schapenfokdag op 5 Sept. a.s. geen veemarkt zal worden gehouden, Texel, 27 Augustus 1955 Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris. P. Beemsterboer De eerstvolgende Raadsvergadering Naar we vernemen is de eerstvol gende Raadsvergadering bepaald op Dinsdag 20 September. Op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Sep tember zullen de leden van de Texelse Gemeenteraad en hun dames hun jaar lijks uitstapje maken. Ditmaal zal een bezoek aan Zeeland en enige plaatsen langs de Belgische kust worden ge bracht. In Zeeland hoopt men zich o.a. een beeld te vormen van Zeeland als vacantieland om zo mogelijk met nieuwe ideeën huiswaarts te keren. Dat ook de vervoersgelegenheid daarbij aan een onderzoek onderwor pen zal worden, spreekt vanzelf. Via het bekende pontveer Vlissingen Breskens zal men naar de Belgische kustplaatsen reizen. Daar zullen Ost- ende, Blankenberghe, Knokke etc wor den bezichtigd. In Aardenburg, op en kele km van de Belgische grens, zal worden overnacht. De reis gaat per touringcar. Geslaagd Onze vroegere plaatsgenoot, de heer H. Boswijk, thans te Amstelveen, slaagde te 's-Gravenhage voor het 2e gedeelte van het Notarieel Staatsexa men. Blus dat pijnlijk branden van overtollig maagzuur! Beter nog: voorkom het! Neem Kennies. Overtollig maagzuur is de oorzaak van die snerpende zuurbrand. Zo onaangenaam de pijn, zo eenvoudig de remedie. Gewoon één of twee Rennies laten smelten op de tong. Ze smaken lekker en water of zo komt er niet aan te pas. Direct is de brand geblust en daarmede de pijn verdwenen. Als U maar zorgt Rennies bij de hand te hebben kunt U altijd en overal eten wat U lust. zonder angst voor dat nare zuur- branden veld vol maakten. Neen, het begin was verre van gunstig! Toch ook lichtpunten. De koele voorzomer met z'n weinige zonuren is in bepaalde opzichten toch gunstig geweest. De voorraad water in de grond was aan het begin van de zomer beslist niet groot. Maar het feit dat de zon er weinig „uithaalde" en we op geregelde tijden een bui water kre gen heeft tot gevolg gehad dat we heel lang met dit water toe konden. En toen de temperaturen meer zomers werden is het in enkele weken enorm gegroeid. De vrees, dat er niet voldoende hooi zou komen was opeens verdwenen, het vlas werd in enkele weken tijds deci meters langer en het graan in polder Eierland beloofde een opbrengst als in de beste kleipolders. Op dit moment waren we vol van de beste verwachtin gen voor de graanopbrengsten. Te vroeg gejuicht. Toen ik in de eerste helft van Juli met de bedrij fsvoerder van één van onze grootste bedrijven de verschillende ge wassen bezichtigde en deze met echt genoegen op zijn prachtige percelen zomergerst wees merkte ik op: Nu nog één keer een flinke bui regen en dan zijn we er met de graanoogst. Onze landbouwer was op dit moment meer optimist dan Uw verslaggever en meen de, dat we er wat de graanoogst betrof wel waren. Jammer genoeg was zijn optimisme voorbarig. Een paar weken echt Texels drogend weer maakten zeer snel een eind aan de fleur van onze grootste polder. Het is dit jaar wel weer zeer duidelijk gebleken dat de droogte gevoeligheid van Eierland veel erger is dan van onze andere Texelse polders. Wat is er in die droge weken weer geprakkizeerd over de vraag: Hoe lossen we het ieder jaar weerkerende probleem van de verdroging toch op? En we hoorden weer stemmen, die spraken over diepploegen, terwijl anderen meen den dat de oplossing zou moeten komen door de inpoldering van het wadden gebied en het scheppen van een zoet- watermeer, waardoor we de mogelijk heid zouden krijgen om de sloten van polder Eierland tot de kop toe vol zoet water te zetten. Maar daarop volgde steeds de verzuchting: Dat zal wel voor onze kinderen of kleinkinderen zijn Hoewel in mindere mate dan polder Eierland leed ook het overige deel van ons eiland van de droogte. Het kostte onze graslandboeren in de tweede helft van Juli de grootste moeite de koeien in het gras te houden en op verschillen de plaatsen was de melkopbrengst veel lager dan deze onder gunstige omstan digheden zou geweest zijn. Tijdelijke uitkomst. De eerste helft van Augustus gaf ons, nadat wij reeds verschillende be richten hadden gehoord over flinke buien aan de „overkant" wat regen. Het Zuidelijk gedeelte van ons eiland I werd echter veel rijker bedeeld dan het Noordelijk deel. Van een paar .fikse buien, die de omgeving van den Burg en den Hoorn goed bedachten kreeg Eierland en Cocksdorp geen druppel. Het gevolg daarvan is geweest dat de grasgroei in het Zuidelijk deel weer be hoorlijk op gang, is gekomen en ook de bouwlandgewassen als aardappelen en bieten flink opgehaald zijn. Polder Eier land demonstreert de gevolgen van de droogte echter nog zeer duidelijk. Ver schillende percelen bieten liggen dag en nacht slap, de aardappelen sterven vroegtijdig af en van grasgroei is geen sprake meer. Wanneer niet zeer binnenkort regen komt zal het ook voor de rest van het eiland weer critiek worden. Drinkwatervoorziening zeer moeilijk. Als deze zomer de laatste is zonder waterleiding, dan zal hij de veeboeren in 't geheugen blijven als één van de zeer moeilijke voor wat de watervoor-1 ziening betreft. Wat is er de laatste maanden een water aangevoerd voor de veestapel en wat is er in veel gevallen gebruik gemaakt van water, dat toch eigenlijk de naam van drinkwater niet mocht dragen. We hopen hartelijk dat onze veeboeren een goed gebruik zullen -maken van de mogelijkheden, die de waterleiding h un biedt en aan de an dere kant de bevoegde instanties alles in het werk zullen stellen om zoveel mogelijk bedrijven hiervan te laten pro fiteren. In een volgend artikel hopen wij nog een overzicht te geven van de stand en opbrengsten van de verschillende ge wassen. C. v. Gr. Hedenmiddag om half twee zal de nieuwe boot voor de N.V. TESO op de werf van de Arnhemse Scheeps bouw Maatschappij te water worden gelaten. Aanvankelijk zou dit eerst volgende week Zaterdag gebeuren, maar deze bespoediging is noodzake lijk in verband met de lage en nog steeds dalende stand van de Rijn, waaraan de werf gelegen is. De doopplechtigheid zal worden verricht door mevr. C. E. de Lugt-de Vries, echtgenote van de President- Commissaris der N.V. TESO. Tot hedenmiddag half twee zal dus nog moeten worden gegist naar de naam van de nieuwe boot. Zoals be kend heeft de redactie van ons blad daartoe onlangs een wedstrijd uitge schreven. Tientallen suggesties kwa men binnen. Zo spoedig mogelijk zullen wij he denmiddag op alle dorpen bulletins laten aanbrengen. De tewaterlating zal vanaf een dwarshelling geschieden en wel op een serie kleine wagentjes. Bij te lage stand van de rivier zal men niet vol doende water onder de kiel krijgen, zodat spoed geboden is. De verdere afbouw en het stellen van de motor zal nog enige weken in beslag ne- Straks 400 gymnasten De gymvereniging „Texel" gaat straks met alle afdelingen onder nieu we leiding starten. Deze zal rtl. in handen liggen van de heer J. van der Veen, Apeldoorn, speciaal sportleider, opgeleid aan het C.I.V.O.S. - centraal instituut voor opleiding sportleiders te Overveen. Er zullen twee kleuter klassen gevormd worden voor 4-- en 5-jarigen, die Zaterdagmiddags les krijgen. Hierdoor hoopt de Vereniging straks 400 leden te tellen. De heer Van der Veen heeft diplo ma's voor gymnastiek, zwemmen, vol leybal en sportmassage. Door de extra uitgave zal de contributie iets moeten worden verhoogd, wat geen bezwaar mag zijn, nu verantwoorde leiding aangetrokken kan worden. De juiste lichamelijke opvoeding is een extra uitgave meer dan waard. (Zie ook de advertentie.) 1 September opening Christelijke Kleuterschool Naar het bestuur ons meedeelt hoopt men op Donderdag 1 September a.s. de Christelijke Kleuterschool, Den Burg, te heropenen. De leiding zal berusten bij mej. J. de Blaauw. Het gebouw is gemoderniseerd: in de westmuur heefi aannemer D. Koorn Hzn., twee grote ramen aangebracht, er zal een nieuwe hard board vloer worden aangelegd en de lambrizering in een frisse kleur groen worden geschilderd, dezelfde kleur als die van het meubilair. Het betegelde plein zal met een grote zandbak worden verrijkt. Extra boot De Voorwaarts heeft Donderdagnacht een extra reis naar Den Helder moe ten maken ten behoeve van een pa- tiënt (mevr. Van Ruitenbeek, „Loods mansduin) die wegens een acute blin- dendarmontsteking geopereerd moest worden. „Handelsregister" In Handelsregister vinden wij on der „wijzigingen": Kleinhandelaren: Boekel's Slagerij, Oudeschild 139, Runder-, varkens- en lamsslagersbedrijf. Uittr. venn. C. Boekei door overlijden. Bedrijf w. v. door H. Boekei o. dez. naam. Diversen: Fa. Verstegen Boeijen, Den Burg, Loodgietersbedrijf. Bedrijf uitgebreid met waterfittersbedrijf. men, zodat de nieuwe boot eind September te Oudeschild verwacht mag worden. De werkzaamheden aan de havenmond zullen dan misschien nog niet geheel gereed zijn, maar toch zal men de boot er reeds lig plaats kunnen bieden. De bulletins zullen op de volgende adressen worden aangeplakt: De Koog: VVV-gebouw, Witte Huis, De Toekomst; Oudeschild: Winkel J. Witvliet, Bakker Dros; De Waal: D. Boot; Den Hoorn: Loodsmanswelvaren; Oosterend: Het Wapen van Amster dam, S. Rentenaar; De Cocksdorp: Hotel De Hoop. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 28 Augustus op om 5.44 uur en gaat onder om 19,38 uur. Maan: 2 Sept. VM; 9 Sept. LK. Hoog water ter rede van Oudeschild: 27 Aug. 2.20 en 14.55; 2§ Aug. 3.30 en 16.15; 29 Aug. 4.45 en 17.40; 30 Aug. 6.00 en 18.45; 31 Aug. 6.55 en 19.40; 1 Sept. 7.35 en 20.25; 2 Sept. 8.10 en 21.00; 3 Sept. 8.50 en 21.30. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 31 Aug. Den Burg, Taptoe Kon. Texels Fan farecorps Vrijdag 2 September Den Burg, Oranjeboom Texelfilm Zondag 4 September Ronde van Texel. Wielerwedstrijd Nog veel gasten Het aantal bezoekers op Vlieland bedroeg de afgelopen week 3204. In de overeenkomstige weken van 1954 en 1953 was het resp. 2053 én 1947. Zaterdag arriveerden er 564 en Zondag ongeveer 500 gasten, waaronder een groot aantal dagjesgasten. Het aantal vertrekkenden bedroeg Zaterdag onge veer 500. Het aantal kampeerders mindert sterk, doch hotels, pensions, zomerhuisjes en gemeubileerde kamers zijn nog geheel bezet. Ronde van Texel Zondag 4 September zal de Ronde van Texel, zestig kilometer, worden verreden. Titelhouder is Leo Garritsen Eierland, die de afstand vorig jaar in 1 uur, 43 minuten en 1 seconde af legde. Er waren toen 34 deelnemers: De vereniging voor Folklore en Volks feesten zal ook nu weer de organisatie ter hand nemen. Er zal in 2 klassen worden gereden: voor racefietsen en fietsen met ver snelling en voor gewone sportfietsen en tourfietsen. Het traject zal drie etappes bevatten. Tot en met Vrijdag avond 2 September kan men zich als deelnemer aanmelden bij de heer M. Idema, Schoonoordweg 41, Den Burg tel. 393. Het Inschrijfgeld bedraagt 50 ct. Uitvoeriger mededelingen volgen. Poppenkast De poppenkast te De Koog trok hon derden belangstellenden. De jeugd klapte en juichte volop en het weer was zeer gunstig, zodat dit 'n geslaagde avond mag heten Losgebroken kettinghond De kettinghond, daar valt een tragedie aan te wijden. Geen wonder, dat zo'n dier op de duur abnormaal gaat déYi- ken en doen. Op eenmaal brak een kettinghond van een Koger familie los en maakte Tineke Hamerslag tot slachtoffer. Het argeloos in de Koger dorpsstraat spelende meisje werd door de hond enige meters meegesleurd en in de rug gebeten. Er moest een dokter aan te pas komen K^uW heerlijk - verfrissend houdt u in topvorm in uw werk en bij sport

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1