9 roen /wa in het Een nieuwe begroting, een oud geluid: Texel heeft begrotingstekort van f174.918 Schapenfokdag 1955 ZATERDAG 3 SEPTEMBER i955 69e JAARGANG No. 6971 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -j- 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. Een nieuwe begroting, een oud geluid: ook begroting 1956 vertoont een aan merkelijk tekort en wel van f 174.918,B. en W. vertellen in hun toelichting, dat zij zich bij het ramen der uitgaven strenge beperkingen hebben opgelegd en niet verder gegaan zijn dan de naar hun mening strikt noodzakelijke bedragen. Zij betreuren het dan ook ten zeerste, dat de financiële positie van de ge meente niet zodanig is, dat bij een der gelijke raming der inkomsten en een be trekkelijk sober uitgavenpeil een slui tende begroting kan worden aangeboden. Overigens stellen zij met erkentelijKheia vast, dat de financiële positie van de gemeente aanmerkelijk verbeterd is als gevolg van de herziening van het be drag per inwoner van de algemene uit kering uit het Gemeentefonds. Om een bepaald voorzieningspeil op te bouwen, dat gezien de aard en de structuur van deze gemeente, als een absoluut minimum is aan te merken, is een verdere verhoging van de algemene uitkering noodzakelijk. In verband hiermede stellen zij de Raad voor tot de Minister van Binnen landse Zaken een verzoek te richten om verhoging van deze uitkering tot een be drag hetwelk nodig is om de ontwerp begroting 1956 te doen sluiten. De oorspronkelijke begroting 1955 had een tekort van f 671.711,Na het toepassen van zeer strenge bezuinigin gen, o.a. door het afvoeren van een aantal kapitaalsinvesteringen, en als ge volg van het verhogen van de algemene uitkering uit het Gemeentefonds van f 20,36 tot f 46,50 per inwoner, kon de begroting 1955, op een bedrag van rond f 38.000,na, sluitend worden gemaakt. Voor het laatste bedrag kon dekking worden gevonden door beschikking over de saldi-reserve. Alhoewel de sluitende begroting 1955 het uitgangspunt is geweest, zijn B. en W. er niet in geslaagd het ontwerp van een sluitende begroting voor 1956 aan te bieden. Daar verwacht mag worden, dat eind 1955 een begin zal worden gemaakt met de waterleveranties, dient in de begro ting 1956 een bedrag te worden uitge trokken van f 46.000,voor de subsi diëring in het geraamde exploitatiete kort van de centrale drinkwatervoor ziening van ons eiland. Dit bedrag is ge baseerd op het door de P.W.N. uitge brachte rapport inzake de watervoor ziening van de gemeente, d.d. 12 Mei 1955. Wegens subsidie aan de sociale dienst in de gemeente Texel is in de begroting een bedrag ad f113.188,uitgetrokken, hetgeen ten aanzien van het in de be groting 1955 geraamde bedrag een stij ging betekent van f 43.188,Opge merkt wordt, dat het in de begroting 1955 geraamde bedrag ad f 70.000,niet juist is gebleken. De subsidie over het jaar 1954 bedroeg reeds f 95.130,57, ter wijl dit over het jaar 1955, gezien de ontwikkeling van de dienst, ongeveer f 100.000,zal belopen. Dat de stij ging zich in het begrotingsjaar 1956 voortzet tot een bedrag van f 113.188, wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door het verlenen van een suppletie op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ou derdomsvoorziening teneinde deze uit keringen op te trekken tot de voor de gemeente Texel geldende steunnormen. Dat de rentekosten van de tot de dienst 1955 behorende investeringen in de begroting 1956 tot een hoger bedrag van f 17.284,97 dienen te worden ge raamd is een gevolg van het feit, dat in het ontwerp voor 1956 de werkelijke ka pitaalsrente, bedragende 3 tot 4 °/o, is uitgetrokken, terwijl bedoelde investe ringen gedurende het jaar 1955 zullen worden gefinancierd met kasgeld tegen een rente van ongeveer l1/2°/o. In het algemeen gesproken zijn er geen belangrijke wijzigingen tussen de begrotingen voor de dienstjaren 1955 en 1956. De inkomsten, met name de opbrengst van de plaatselijke belastingen, zijn zo hoog mogelijk opgevoerd. Het is bekend, dat van de gemeenten, die op grond van een tekort aan algemene dekkingsmid delen een verhoging vragen van. de alge mene uitkering uit het Gemeentefonds, verlangd wordt, dat zij in de eerste plaats haar inkomsten uit eigen belas tingen e.d. hebben opgevoerd tot de. BEKENDMAKING De burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis dat: a. aan alle keuringsplichtigen, die tijdens de zitting 1954-1955 (keuring lichting 1956) ter keuring moesten verschijnen, de oproepingen voor opkomst ter keuring zijn verzonden; b. de in 1936 geboren mannelijke perso nen, die in één der Nederlandse bevol kingsregisters zijn opgenomen of daarin hadden behoren te zijn opgenomen, en de oproeping voer opkomst ter keuring dan wel een bericht van niet inschrijving nog niet hebben ontvangen, zich voor 1 Januari 1956 ter gemeente-secretarie moeten aanmelden. Texel, 29 Augustus 1955. De burgemeester van Texel, C. DE KONING wettelijke of algemeen praktisch aan vaarde grenzen. De belastingscapaciteit van deze ge meente is inderdaad ten volle benut. Deze opvatting heeft erkenning gevon den in het feit, dat de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën, bij gelegenheid van de herziening van de algemene uitkering voor 1955, ge vorderd hebben, dat naast de bestaande brandverzekeringsbelasting een straat- belasting met een beperkte opbrengst van rond f 8500,wordt ingevoerd. Aan dit verlangen is gevolg gegeven door de invoering per 1 Januari 1955 van een straatverlichtingsbelasting, waarvan de opbrengst thans in de ontwerp-begro- ting 1956 is geraamd. Hiermede is de be lasting-capaciteit derhalve volledig aan geboord. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 26 Augustus t.m. 1 September 1955 Geboren: Pieter, zv Pieter H. Kingma en Hendrika J. Luchies; Petronella, dv An toon de Leeuw en Petronella Edel; Johannes, zv Johannes H. Brügemann en Anna M. D. Graaf. Gevonden voorwerpen: Portemonnaie, zwart damesvest, zwem broek met badhanddoek, blauw kinder jasje, dop van benzinetank. ATTRACTIE OP PAARDENSPORTDAG Aan het concours op Zaterdag 24 Sep tember a.s. worden ter gelegenheid van- het 30-jarig bestaan van de „Paarden sport" enige extra nummers toege voegd, o.a. het optreden van de zeer vermaarde Gezusters Liewes uit Gro ningen met hun drie paarden. Duur "van dit optreden plm. 2 uur. Deze dames zijn welbekend uit het Nieuws van de bioscopen en uit het tijdschrift „De Spiegel". Texelaars, houdt deze middag hier voor vrij! SPEURTOCHT HELDERSE JEUGD Tweehonderd jongens en meisjes uit Den Helder staken dezer dagen met een eigen bootje naar de zuidpunt van Texel over om deel te nemen aan een puzzle- tocht, welke over een afstand van 10 km ging en waarbij o.a. Den Hoorn werd. bezocht. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande Zaterdagavond 6 uur) BESTUUR POLDER EIERLAND I De heer J. S. Keijser is bij enkele j candidaatstelling herkozen als Hoofdin- i geland van polder Eierland. ONBEKEND SLACHTOFFER Tussen Texel en Den Helder werd 1 Dinsdag een drijvend lijk aangetroffen, i Het verkeerde in vergaande staat van j ontbinding. JEUGDIGE GYMNASTEN Ook de jongens van 4-5 jaar kunnen naar de gymnastiek. Reeds hedenmiddag van 2-3 uur, kunnen zij aantreden. DE TEXELSE MOLENS Naar aanleiding van ons artikel over de molens maakt men ons er opmerk zaam op, dat „De Drie Gebroeders" aan de Molenstraat stond en „De Vrede" tussen Den Burg en De Waal. DE LAATSTE STRIJD Dinsdagavond zal te Den Hoorn voor de laatste maal het Volksspel „De strijd om de man en de vrouw" worden gehouden. Ook de jeugd komt weer aan bod. Zié adv. „SCHRIJNENDE TOESTANDEN" In hun toelichting op de begroting van de Sociale Dienst voor 1956 schrijven B. en W., dat er door een regelmatig 'huis bezoek dikwijls nog schrijnende toestan den aan het.licht komen. Het aantal ondersteunde gezinnen of personen bedroeg in 1954 63; in 1953 was dit 55. Een vermeerdering dus van 8 gevallen. De gemiddelde uitkering in geld be droeg in 1954 f 619,50 per week, in 1953 f 458,20 per week. Een meerdere uitgave clus van f 161,30 per week. De gemidd. uitkering voor brandstof fen bedroeg in 1954 f 131,34 p. w., in 1953 f 86,89 p.w. Een meerdere uitgave van f 44,45 p.w. De ondersteuning in geld bedroeg in 1954 f 32.143,16, terwijl in 1953 ver strekt werd een bedrag van f 23.826,53. Bij de begroting is rekening gehou den met de steeds stijgende verpleeg- prijzen in ziekenhuizen en andere ver plegende instellingen. Bij de raming van de post brandstof- fenvergoeding is er rekening mee ge houden dat het uit te keren bedrag is verhoogd van f 70,tot f 85,— per seizoen. Daarnaast moet nog steeds ge rekend worden op meer gevallen die voor brandstoffenvergöeding in aan merking komen en hiertoe een verzoek doen. B. en W. menen te mogen vaststellen dat de verstrekte gelden aan deze dienst dat deel van onze bevolking deelachtig worden, dat hier de meeste behoefte aan heeft. Zij zijn verder van mening dat deze hulp voorkomt dat velen bene den een bestaansminimum zouden moe ten leven, zodat de uitkeringen en ver strekkingen tenvolle verantwoord zijn. HEDEN OFFICIËLE OPENING Naar wij vernemen is de officiële her- opening van de Christelijke Kleuter- school, Julianastraat, Den Burg, be- paald op hedenmiddag 4 uur. Ouders en andere belangstellenden zijn hartelijk welkom. j ZITTING CONSULTATIEBUREAU j Consultatiebureau voor Zuigelingen j voor de buitendorpen op Woensdag 7 September. Willen de moeders op de aangegeven j tijden komen, dan behoeft niemand te wachten: De Cocksdorp om 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur Tevens is er gelegenheid om 1 uur voor het inenten tegen pokken, kink hoest, diphtherie en tetanus, voor de zuigelingen en kleuters die het bureau niet bezoeken. WADDENCONFERENTIE 1955 De Waddenconferentie - waarop de VVV's van alle Waddenielanden plegen samen te komen - vindt dit jaar op Texel plaats en wel op 19 en 20 Septem ber. INGEZONDEN De Cocksdorp, 29 Augustus 1955 Aan de Redactie Texelse Courant, „Nog steeds geen regen in Eierland en Het Noorden". Dat hoort men dagelijks; En op het andere eind van Texel krij gen ze maar van die heerlijke regen buien. Iedereen krijgt nu eenmaal wat hij waard is: In Eierland en het Noorden neemt men niet de moeite om bomen te planten, men hakt ze zelfs liever om en roeit ze uit, terwijl aan de andere kant van de Ruigedijk overal bosjes en bo men om boerderijen staan en men mag er dan om lachen, maar het blijft een feit, waar geen bomen groeien, valt ook geen regen. Op de Vliehors en in Eierland valt de minste regen van heel Nederland. Is het geen zielig gezicht als men in 't Noorden en Eierland alle bieten ver brand op het land ziet liggen en alle weilanden totaal verdroogd zijn, terwijl alle gedempte greppels of kuilen nog groen staan. En kijk eens naar de bieten op hoeve „Weltevreden" achter De Cocksdorp. Daar ligt er niet één slap, omdat het kanaal daar is afgesloten en alzo meer vocht in de grond brengt. Is men nu nog niet overtuigt, dat diep los gemaakte grond beter het vocht naar bo ven brengt, dan die keiharde oeroude p^at onder de ploegsnee? Natuurlijk brengt grond diep los ma- J ken kosten mee, maar wat zouden de j kosten zijn van al de waardeloze bieten- I velden. Eigenaardig dat er niet één boer eens de proef neemt met een ha diep los te maken, terwijl men alle modeime ma chines wel aanschaft. R. SW 555 Maandag 5 September a.s. zal te Den Burg door het Texelsch Schapenstam boek in Noordholland de traditionele Schapenfokdag worden gehouden. Ter opluistering zal een Kalveropfokwed- strijd worden gehouden. 46 Wolveehou ders zullen met de bloem van hun be drijf naar de Groeneplaats komen om de heren jury-leden voor de zoveelste maal enige uren van intensieve studie te be zorgen. Er zijn 225 inzendingen geboekt, waarboven nog twee voor de verkoop klasse. Wij zullen weer de strijd zien tussen oudere rammen en jonge adspirant-wol- dragers, tussen enkelingen en groepen. Kortom, een evenement, dat geen enkele wolveehouder van Texel enver daarbuiten zal willen missen. De show zal bestaan uit: 14 oudere rammen, waarvoor voor een totaal be drag van f 32,50 aan prijzen is uitge loofd; elf 2-jarige rammen, ook f 32,50; 23 jarige rammen (f40,24 schapen met één ramlam voor de letters B t.m. H. (f30,23 idem voor K t.m. R l(f 27,50), 21 idem voor S t.m. Z (f 25, 16 schapen met één ooi- en één ramlam, B t.m. H (f 27,50), 16 idem H t.m. deel KO (f 27,50), 17 idem rest KO t.m. Z (f27,50); 20 schapen met twee ramlam- meren (f 45,5 schapen met twee ooi lammeren (f 22,50); 12 drietallen ram- lammeren (Eervolle vermeldingen); 5 viertallen oudere fokschapen (f27,50); 8 viertallen 1-jarige ooien van één vader (f 30,en 10 viertallen ooilammeren van één vader f 27,50). Evenals vorig jaar stelt het Gemeente bestuur van Texel het Marktterrein, hokken en stro gratis beschikbaar. In 1954 behaalden rammen van Jn C. Hin, F. M. Roeper en Jn Schraag de premie a f 25,en de ramlammeren van W. J. Bakker en A. J. Lap. De TESO-beker won: In 1946 door Gebr. Boersen; 1947 en 1949 door P. C. Hin; In 1948 en 1950 door G. C. Kikkert; In 1951 door M. C. Veeger; In 1952 door Jn C. Hin; In 1953 door R. Eelman Azn; In 1954 door Jn C. Hin. Dan is er een zilveren wisselbeker, uitgeloofd door Het Texelsch Schapen stamboek voor het beste schaap met 2 ramlammeren. De beker wordt het ei gendom van degene, die haar 3 maal in totaal heeft gewonnen. In 1953 W. J. Bakker Jzn. en in 1954 P. C. Hin. Ere-prijzen: Kampioen ram (vorig jaar C. J. Com mandeur); Reserve kampioen ram (vorig jaar C. Koorn Hzn); Kampioensgroep ooien (vorig jaar P. C. Hin), Reserve kampioensgroep ooien (vorig jaar Joh. J. Roeper). WIE ZAL PROTESTEREN? Als het nou 1 April was.... maar toch is het zo, dat de houders van brom fietsen, die een belastingkaart bezitten, welker geldigheidsduur tot na 1 Sep tember loopt, het te veel betaalde thans aan het kantoor aan de Haffelerweg te rug kunnen halen. Wij plaatsen dit be richtje ten gerieve van onze abonné's. Tex. Boys-nieuws Zaterdagavond speelt Boys l de jaar lijkse wedstrijd tegen de Boys-vetera nen. Dit is altijd een spannende wed strijd geweest, dus ook nu zal het weer niet aan spanning ontbreken. Daar het al vroeg donker begint te worden, begin nen we om 6.45 uur. Op tijd aanwezig mannen, opdat er niet in het schemer gespeeld hoeft te worden. Boys 2 speelt Zondag om 12.00 uur een oefenwedstrijd tegen een combinatie van Texel 2 en 3 op het Boys-veld. Laat dit een goede en sportieve oefenmatch wor den. Zie elftallen in het kastje. SVO-nieuws Zo werd onze afdeling dan weer ge wijzigd en aangevuld met ZAP 2 en Zeemacht 2. Het 2de elftal zal bijna alle wedstrijden op Texel kunnen spelen, slecht 2 maal naar Den Helder; dus dat komt mooi uit. Het tweede elftal start 11 September tegen De Koog 2 om 10 uur, het eerste tegen Dirkshorn om 1,30 uur. Allebei thuis. We rekenen op ieders medewer king en op geen afberichten. S.Y. De Koog Het is weer zo ver dat de competitie zo langzamerhand een aanvang gaat ne men. En wel op Zondag 11 September. De Koog 1 is ingedeeld bij Witrood, WSW, MOC, Twisk, ALC, VADA, De Koog en Con Zelo 2. Het tweede is voor een dubbele com petitie ingedeeld bij WGW 4, De Cock- dorp 2, Oosterend 2 en Tex. Boys 2. A.s. Zondag om half drie speelt De Koog 1 een vriendschappelijke wedstrijd tegen Tex. Boys. Mocht dat geen door gang vinden, dan spelen w;e een gecom bineerde wedstrijd. Zijn we allen aan wezig? Zie kastje. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 September op om' 5.55 uur en gaat onder om 7.22 uur. Maan: 9 Sept. VM; 16 Sept. NM. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 Sept. 8.50 en 21.30; 4 Sept. 9,25 en 22.05; 5 Sept. 10.05 en 22.40; 6 Sept. 10.45 en 23,20; 7 Sept. 11,25 en 23,55; 8 Sept. 12,10 en 9 Sept. 0,35 en 12,55; 10 Sept. 1,20 en 14,00. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1