Een nieuwe KACHEL? KILJAN Heropening Chr. Kleuterschool Nelly" Kampioen Kalveropfokwedstrijd Fa A. LANGE VELD Pzn Ram No. 6573, Kampioen Schapenfokdag Fa A. LANGEVELD Pzn VERGADERING VAN HOOFD INGELANDEN VAN DE GEMEEN SCHAPPELIJKE POLDERS OP ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 In zijn openingswoord deelt de Voor zitter, de heer S. Keijser Jbzn mede, dat hij in 1935 werd gekozen als Hoofdinge land en in 1936 tot Heemraad van de Gemeenschappelijke Polders en dat hij in deze periode vanaf 1935 tot 1945 en van 1945 tot 1955 resp. met de heren C. Keijser Hzn en wijlen P. Bakker Azn als Dijkgraaf heeft mogen samenwerken en dat hij met beide Voorzitters steeds op prettige wijze in het belang van het waterschap heeft gewerkt. De geest in het Bestuur was geduren de al die jaren prettig geweest en hij sprak de hoop uit, dat deze samenwer king zou blijven bestendigd. De Voorzitter deelde verder mede, dat hij het in de toekomst wenselijk achtte, dat een nog nauwere samenwerking met de Hoofdingelanden noodzakelijk zal zijn, gezien de in de toekomst uit te voeren werken. Zoals U bekend is moest de oud- Voorzitter zijn werk meerdere malen door ziekte onderbreken en werd zijn functie waargenomen door de heer C. Zijm Szn, wie ik ook hierbij daarvoor dank wil brengen. Wanneer wij thans zien, wat bezig is of wat in de naaste toekomst onze aan dacht zal vragen dan zullen door Uw vergadering belangrijke besluiten die nen te worden genomen, ik denk hierbij in de eerste plaats aan vraagstukken, die niet alleen ons waterschap, doch de gehele Texelse gemeenschap aangaan. Ik wil hiervan enkele noemen, welke uitsluitend ons waterschap betreffen nl. het bouwen van een machine- en ge- reedschapsloods al dan niet voorzien van één of twee woningen en het bouwen of inrichten van een polderhuis, het laat ste misschien in een verre toekomst. Wat dan meer de algemene vraag stukken betreft zou ik willen wijzen op: le. een samenvoeging van diverse pol ders op Texel tot één groot of twee kleinere waterschappen; 2e een oplossing van het onderhoud der wegen; 3e een oplossing van het vuilwater- vraagstuk. Deze drie problemen zullen m.i. moe ten zijn opgelost, wanneer de ruilverka velingswerkzaamheden zullen zijn vol tooid. Het spreekt vanzelf, dat deze proble men kunnen worden opgelost, wanneer alle hierbij betrokken corporaties van goeden wille zijn. Wil de samenwerking goed zijn dan dient deze in de eerste plaats in, ons Bestuur goed te zijn. In het Dag. Bestuur is deze uitstekend, ik twijfel er niet aan of dit zal in de toe komst zo blijven, wel zie ik het zo, dat onze Hoofdingelanden meer dan tot dus verre zich ook Bestuurslid moeten voe len. Ik bedoel dit zo, dat wij als Dag. Bestuur meer contact met onze Hoofd- Zaterdagmiddag vond de officiële her opening plaats van de Christelijke Kleuterschool, welke, zoals voorheen, in het gebouw „Eben Haëzer" {„Tot hier toe heeft de Heer ons geleid"), gehouden zal worden. Ds W. M. van Reijendam, voorzitter van het bestuur school voor C.V.O., Den Burg, verwelkomde in het bijzonder het bestuur van de Kleuterschool-commissie, het bestuur van de School voor Chr. Volksonderwijs, van de Ver. voor Chr. Belangen en de uitvoerders van de ver bouwing (de heren Koorn, Geus en Roe per - de heer Roeper was verhinderd de opening bij te wonen). Spreker las vervolgens Marcus 10, 13- 16. „Zij brachten de kinderen tot Jezus, opdat Hij hen zou aanraken". Op een der eerste vergaderingen tot heroprich ting, zijn deze verzen ook gelezen. Het gaat hier om de volwassenen èn de kin deren, temidden waarvan Jezus wil staan. Bij de moeders blijkt het besef aanwezig, dat hun kinderen bij de Heer behoorden te zijn. „Laat de kinderen tot Mij komen en verhindert ze niet. En Hij omarmde ze en hun de handen opleg gende, zegende Hij ze". Er wordt, zo vervolgde Ds Van Reijen dam, dikwijls gezegd, dat de opvoeding alleen een zaak van het verstand is. Veel meer echter is dit een zaak van het hart en van de liefde, de liefde tot de Heer, die ook de kinderen binnen Zijn kring wil brengen en in Zijn liefde wil betrekken. Niet pas als ze volwassen zijn en Gods 'neilplan met de mens pro beren te begrijpen, maar ook reeds eer der. Juist de kleuterleeftijd is voor de geestelijke vorming van zulk een grote betekenis. Daartoe mag deze school, die uitgaat van de liefde tot de Heer, een middel zijn. Deze school, zo stelde spre ker nadrukkelijk vast, is niet opgericht om moedwillig scheiding te maken, maar om in gehoorzaamheid aan de Heer de kinderen, en daarmede ook de ouders, te dienen. Moge zo deze kleuter school niet alleen de naam Chr. kleu terschool dragen, maar inderdaad ge schraagd zijn door de liefde tot de Heer en door Zijn liefde tot de kinderen. Na voorgegaan te zijn in gebed, stond spreker enige tijd stil bij de historie. Wel 70 jaar of langer geleden bestond te Den Burg reeds een chr. kleuter school. Men noemde het toentertijd „be waarschool". De kerkelijke gemeente zag ook reeds in die tijd de noodzaak van dit werk in. Vooral in een tijd, waarin de kinderen vaak aan hun lol werden overgelaten of doordat de hui zen te klein waren of doordat moeder ook uit werken moest. De eerste Chr. bewaarschool werd in de Weverstraat gehouden. Omtrent de historie staat jammergenoeg niets opgetekend. Later werd de school naar de Julianastraa" overgeplaatst. De Ver. voor Chr. Belan gen nam de verantwoordelijkheid op zich. Men heeft voortdurend met finan ciële zorgen te kampen gehad en tracht- ingelanden moeten hebben, dit is weder zijds bedoeld. Onze ambtenaren en werknemers kunnen van mij een humane leiding ver wachten, waardoor een prettige samen werking mogelijk is. Voorop stel ik echter, dat tegenover rechten ook plich ten staan. Met de wens, dat wij allen veel in het belang van ons waterschap kunnen doen en ik de kracht moge ontvangen om dit te leiden open ik deze vergadering. Notulen Hierop worden de notulen van de vo rige vergadering door de secretaris voorgelezen, welke zonder op- of aan merkingen worden goedgekeurd en ge tekend. Ingekomen stukken. 1. Benoeming van de heer S. Keijser Jbzn tot Dijkgraaf; 2. Circulaire van G.S. tot het nemen van een besluit, bezoldiging personeel. Uit kering ineens over het eerste halfjaar 1955; 3. Idem, besluit incorporatie van de laatstelijk ingevoerde bezoldigingsver beteringen van het personeel, ingaande 1 Juli 1955; 4. Idem, besluit geneeskundige verzor ging waterschapspersoneel; 5. Idem, besluit vacantie-uitkering over 1955 voor het personeel en vaststelling wijziging Ambtenarenreglement en in werkingtreding hiervan op 1 Januari 1955; 6. Idem, besluit herziening van de lo pende verzekeringsovereenkomst beheer Penningmeester; 7. Idem, besluit tot vaststelling van de regelen, bedoeld in art. 11 van het Bij zonder Reglement van bestuur. Conform het voorstel wordt door de vergadering goedkeuring aan deze be sluiten verleend. Bestuursmededelingen Zoals bekend heeft het Bestuur van de Gemeenschappelijke Polders na de storm in 1953 van het Waterschap „De Zeven Grietenijen en Stad Sloten" grote hoeveelheden zetsteen gekocht. Het Be stuur van dit Waterschap heeft in deze zijn volle medewerking verleend, opdat uitvoering van herstelwerkzaamheden aan de steenglooiing vlot konden verlo pen. In 1954 heeft het Bestuur van de Gemeenschappelijke Polders een bezoek gebx-acht aan „de Zeven Grietenijen". Donderdag 8 Sept. a.s. zal het Bestuur van dit Friese Waterschap een bezoek aan Texel brengen. Kennisneming van de aard en de omvang der wederzijdse werkzaamheden is hierbij ten doel ge steld. De tweede woning in de Weverstraat is tijdelijk verhuurd aan Ir Van Dam. Zeer moeilijk is het momenteel een techn. ambtenaar te krijgen, de woning blijft echter zo nodig gereserveerd voor een tweede techn. ambtenaar. Schouw De Schouw over tochtsloten en cenen is door het Dag. Bestuur vastgesteld op 5 October a.s. De voorzitter deelt mede, dat na een breedvoerige bespreking, het Dag. Be stuur tot de conclusie is gekomen, dat ondanks de in Ruilverkavelingsverband gegraven nieuwe waterleidingen, alle oude tochtsloten moeten worden ge- te het tekort dan te dekken door het houden van bazars, gezellige avondjes (dikwijls o.l.v. de heer J. Visser) enz. In de oorlog eisten de Bezetters het ge bouw helaas op. Men heeft toen nog eni ge tijd school gehouden in de consisto riekamer van de kerk aan de Binnen- burg. Na de oorlog waren er weer andere zorgen, die allereerst de aandacht vroe gen. In de eerste plaats de stuk gescho ten kerk. In Eben Haëzer zelf werden gedurende enige jaren de godsdienst oefeningen gehouden. De restauratie vergde ook van de kerkelijke gemeente veel geld, maar tenslotte mochten wij toch weer komen tot plannen tot herop richting van deze school. Wij waren er van doordrongen, dat wij ons dienen aan te passen aan de eisen, welke de moderne tijd aan het onderwijs stelt. Het ontbrak aan de nodige gelden. Maar nieuwe hoop rees, toen de wet op het kleuteronderwijs in zicht kwam. De kleuterschool-commissie heeft stimule rend werk mogen verrichten. Wij zagen in, dat de Chr. Kleuter school een onderdeel moest zijn van de school voor C.V.O. Daarom ook gaat één en ander nu uit van deze school. Er kwam een voorbeeldige samenwerking tot stand tussen de Besturen van de school voor C.V.O. en de Ver. voor Chr. Belangen, die terstond bereid bleek het lokaal af te staan. De restauratie werd ter hand geno men en resulteerde in het effect, dat ons aller bewondering zal afdwingen. Er is nu volop licht en zon en modeim meubi lair. Wie had zich kunnen voorstellen, dat er zoiets moois gemaakt had kunnen worden. De Rijksinspectrice heeft het blijkens haar adviezen goed bekeken! Wij deden een beroep op het gemeen tebestuur, dat zo bereidwillig was om ook deze school in de subsidieregeling xe betrekken. Daarvoor zijn wij zeer erken telijk. De aannemers ook dank voor hun keurig werk, dat de voorlichting van Gemeentewerken genoot. Dank ook aan de dames Vinke en De Ridder voor de „finishing touche" - En mej. C. de Blaauw popelt natuurlijk reeds van on geduld om met de lessen te kunnen, be ginnen! Wij prijzen ons gelukkig, u als leidster te mogen begroeten en wensen U een vreugdevolle arbeid onder Gods zegen. Wij gaan beginnen in vertrouwen op Hem, die de Vriend wil zijn van de kinderen". Hierna werd het woord gevoerd door de heer J. de Vries, lid van de Chr. Kleutei'schoolcommissie, die o.a. een vergelijking trok tussen de vroegere si tuatie, waai-in het gebouw verkeerde on het heden, dat de jeugd zoveel beter ac- comodatie biedt. Vervolgens deed Ds Van Rijendam nog enige practische mededelingen, waarna het officiële gedeelte met dank gebed werd besloten. maaid. De Schouw op scheidingsloten, vastgesteld op 9 November a.s. werd door de Hoofdingelandenvergadering nader vastgesteld op 16 November a.s., zulks met het oog op de beschikbare ar beidskrachten. Waterleiding 't Noorden Vanwege het P.W.N. was een verzoek gedaan om ook de machinistenwoning in polder het Noorden op het waterlei dingnet aan te sluiten, eventueel met 'n bijdrage van het Gem. Bestuur voor het z.g.n. onrendabele aandeel voor deze aansluiting. Door de techn. Hoofdamb tenaar werd echter voorgesteld de totale aanlegkosten vanaf de laatste aanslui ting voor de mach. woning geheel voor rekening van het Waterschap te doen komen. Hiermede kan de vergadering zich volkomen verenigingen. Schulden en bezittingen Voorzitter geeft naar aanleiding van een door de heer List gestelde vraag op de laatste Hoofdingelandenvergadering over de schulden en bezittingen van het Waterschap een uiteenzetting hierover. Hieruit tekenen wij aan, dat het totaal der vaste leningen van het Waterschap tot heden f 726.270,bedraagt, waarte genover gesteld kan worden een bezit van 41 aandelen in de Mij van Gemeen te Crediet a f 1000,6 woningen, 3 ma gazijnen, 3 gemalen, de machines en on geveer 192 ha grond en dijken. Deze leningen zijn in hoofdzaak afge sloten ter bestrijding van aan de wegen uitgevoerde verbeteringswerken en de aankoop van de diverse machines. Op- gemeixkt dient hierbij te worden, dat ter bestrijding van de kosten aan verbete ringswerken aan de zeewering in de naaste toekomst een groot bedrag zal dienen te worden geleend, na aftrek van de Rijkssubsidie. Deze uitgaven worden thans gedekt door enkele Kasgeldlenin gen. Vaststelling rekening 1954 De commissie tot nazien van de stuk ken, betrekking hebbende op de reke ning van het dienstjaar 1954, bestaande uit de heren C. P. Eelman, C. Kuip, D. Roeper en N. Kikkert Jbzn deelt mede, dat alle bescheiden zijn gecontroleerd en in orde bevonden. Uit deze rekening blijkt, dat de uitgaven f 1.464.083,79, de ontvangsten f 1.052.078.66 hebben bedra gen, een nadelig saldo dus van f 412.005,13. Dit nadelig saldo ontstaat door de uitvoering van de zeewering- werken, waarvoor een subsidie van het Rijk in het vooruitzicht is gesteld. Begroting 1955 Alvorens tot het behandelen van de begroting over te gaan, deelt de Voor zitter mede, dat de Koninklijke goed keuring is ontvangen op de wijziging van het Bijzonder Reglement van Be stuur. Deze wijziging van het Reglement behelst in hoofdzaak, wijziging van de vastgestelde Omslag van de Polders „De Koog en Everstekoog"'. Deze polders droegen tot heden 571/2% in de lasten van de overige polders bij, hetgeen door het Bestuur als een onbillijkheid werd beschouwd. Thans wordt door ongeveer 400 ha hetzelfde betaald als de overige polders, terwijl overige gedeelte, zijnde de landerijen, welke hoger dan 1 m N.A.P. liggen, 60% van die omslag. Hierdoor is wel een billijker regeling in de betaling der lasten ontstaan. Buitengewone ontvangsten Bij de buitengewone ontvangsten wor den de bedragen aan Kasgeldleningen opgenomen, welke thans een bedrag te zien geven van f 650.000,De totale ontvangsten voor 1955 bedrag-m f969.959,50. (Slot volgt) S.V. Texel Uitslagen: 4de klasse A: Meervogels A.-Texel 2—2; Succes-VZV 11—2. Vriendschappelijk Tex. Boys 2-Texel comb. 23. (Wedstrijdverslag volgt - red.). RONDE VAN EIERLAND Zaterdagavond start om half zes de Ronde van Eierland Drie maal de vol gende route: De Hoop, Achterweg, Vuurtorenweg, Postweg, Schoolweg, Hoofdweg, Wageningseweg, Postweg. Totaal 48 km. Deelname voor iedereen vanaf 16 jaar. In 2 klassen: met en zonder versnei- ling. Wim de Boer en Leo Garritsen veroverden vorige keer de wisselbeker. In het dorp en ergens in de polder zul len klassementssprints verreden wor den. Tot vijf voor half zes kan men zich inschrijven a f 1, Premies kunnen nog bezorgd woi'den bij Zuidema, Bakker of Zwart. COLLECTE VOOR DE T.B.C.-BESTRIJDING TOCHT OUDEN VAN DAGEN EIERLAND-DE COCKSDORP Zaterdag na afloop van de wielerron de zal de trekking van de verloting plaats vinden. Indien er nog mensen zijn die voor dit goede doel nog een prijs over hebben, kunnen ze dit opgeven aan de volgende adressen: Meester Zwart, De Cocksdox-p, tel. 279 en Ben Dros, Eierland, tel. 233. Ook kunnen aan deze adressen nog loten gekocht worden. Ten bate van het fonds „Draagt El kanders Lasten" en „Sonnevanck" en „Zonnegloren" zal van 12-18 September woixlen gecollecteerd. Is een aanbeve ling in de strijd tegen de t.b.c. nog wel nodig? U steunt niet alleen Uw mede mens, maar bevordert bovendien de volksgezondheid. Aan onderstaande adressen kunnen collectanten zich mel den: Ds W. A. Soesan, De Cocksdorp; Ds Van Reijendam, Ned. Herv. Past., Den Burg, P. Bakker, Hallerweg 1, Den Burg; G. Bakelaar, Den Hoorn; C. Mechielsen, Eierland; W. L. Bakker, Oosterend; P. de Vries, Oudeschild 111; M. A. Dijks man, Nieuweweg A 19b, Oudeschild; Mevr. Wed. Zutphen, De Koog; Mevr. J. Heerschap-Halsema, De Waal W 47; Fam. Meijwaard, De Waal 84 en Jb Kreeft, Polderweg, De Waal. OOSTEREND'S OUDEN VAN DAGEN Dinsdagmiddag 1 uur vertrekken Oosterend's Ouden van Dagen voor een fijne tocht over Texel. (De route en an dere bijzonderheden volgen Zaterdag - red.) Wie de auto vóór gereden wil hebben, gelieven dit vóór Vrijdagavond aan onze voorzitter, de heer j. Visman, op te geven. Ook kan opgave tot deel name tot dat tijdstip geschieden. BIOSCOOP-NIEUWS: In de Bioscoop draait a.s. weekend „Muiterij" en „Tijgerafgod". OUDEN VAN DAGEN DEN BURG Zondag 18 September de jaarlijkse tocht. In volgend nummer komen wij hier uitvoeriger op terug. Tex. Boys-nieuws Morgen is er alleen trainen voor de adsp., op het veld, aanvang 6.30 uur. Om 8 uur is voor de senioren en junio ren ledenvergadering in „De Zwaan". TEXELS NIEUWS IN HET KORT DE KALVEROPFOKWEDSTRIJD Hier volgt de uitslag: Oudere dieren: 1. „Nelly", kampioen, Joh. de Graaf, „Weilust"; 2. „Hennie", M. W. de Graaf, „Weilust";'3. „Martha", M. Witte, „Agnes", Kogerweg. Jongeren: 1 „Annie", reserve kam pioen, D. Maas, Westermient, 2. „Alie", C. Maas, Westermient; 3. „Nellie", C. Witte, „Agnes". Kogerweg. Aan deze wedstrijd, waax-op wij uit voeriger terug komen, namen 20 dieren deel. 32u bib DE DRIE ETAPPES Wij laten hier nog even de. uitslagen van de drie etappes in de ronde van Texel volgen: le 1. J. Zuidewind, 2. L. Brons, 3. L. Garritsen; 2de: 1. mr H. Jochems, 2. W. de Boer, 3. H. van Sijp; 3de 1. W. de Boer, 2. mr II. Jochems, 3. A. Dijker en 4. Adrie de Wolf. Eigenaar de heer Joh- de Graat, „Weilust" Wij willen dc veehouders er even op attent maken, dat „Nelly", Kampioen Kalveropfokwedstrijd 1955, en „Henny" met een 2de prijs in dezelfde groep, volledig zijn opgefokt met kalverbiks van de U. TWIJNSTRA'S OL1EFABRIEKEN LEVERANCIER: Eigenaar de heer C. Koorn Hzn., De Westen s V"? **7 --f- irl!,, T' - l-'i H 1 1 - Vorig jaar reserve-kampioen en dit jaar Kampioen. Een mooie prestatie voor de heer CKoorn. „Ja", beaamde de heer Koorn, „een mooie prestatie, maar U moet één ding niet vergeten, vanaf z'n geboorte is hij opgefokt met. Scha penkorrels van U. TWIJNSTRA'S GLIEFABRIEKEN en deze voldoen met uitstekend"- LEVERANCIER: Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Te koop, kippenhok, 5x4 m. W. Brücher, JulianaStr. 4 Parkieten te koop, 2 voor f 1,50, E. Groot, Molenstr. 15 Te koop een haard en gebr. ameublement. Koger- straat 53, Den Burg Biedt zich aan R.K. meisje als hulp in de huishouding. Br. no. 674, bur. v. d. blad Gevr. 2 nette kostgangers. Br. no 675 bur. v. d. blad Net kosthuis aangeboden voor 2 pers. te De Koog. Br. onder no. 676. bur. v. d. blad Wie leende onze borstboor en baeosleutels Gaarne bericht aan Smederij Kiljan, Gast huisstraat Te koop pracht Etna-kachel. W. C. Veeger, Westermient B 142 A, Den Burg, Tel. 493 Verloren Woensdagmiddag 31 Aug. gaande van Schildereind naar Weverstr., Parkstr., Groene- plaats en Binnenburg, een grijze gabardine regenjas met blauwe alpino muts. Gaarne terug Gravenstr. 17, Den Burg Verloren, groene kinder sweater. Jelle Biikert, De Waal 2 Te k. beste biggen S. Tjepkema, P.H. Polder Verl. regenjas in Den Burg. Gaarne terug Gravenstr. 17 Puik beste Eigenheimers, f5.p. zak. R. Zuidewind, Beatrixlaan 40, Den Burg Te k. stofzuiger, straalkachel, spiraal, houten ledikant,divan naaimachine met tafeltje, spiegel, inmaakpotten. was- klok. Zuidewind, Haven 34, Oudeschild. DAN NAAR DIVERSE MODELLEN ALLE PRIJSKLASSEN Ook voor vakkundige voorlichting en reparatie Gasthuisstraat - Den Burg Telefoon 204

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2