Niemeifeti sim De raad ging uit De man uit Chicago Pepito's sei'sla grote avontuur MOTORRIJDER IN BOTSING MET SCHAPEN In de nacht van Zaterdag op Zondag kwam de motorrijder Th. van der Vis, Oosterend, ter hoogte van boerderij Brans in botsing met een kudde schapen. Hij zag de dieren te iaat, doordat hij zich juist voor de flauwe klim in het weggedeelte bevond, zodat het licht over de dieren heen scheen. Van der Vis liep een gecompliceerde beenbreuk op. Nadat dokter Renout de eerste hulp had verleend, werd hij met de eerste boot naar Den Helder vervoerd. LIJK VAN ZEEMAN? Op het strand bij paal 10 ontdekte 'n Duitse toerist Zaterdagmiddag een in een zeil gewikkeld lijk, dat reeds gerui me tijd in zee had gelegen. Op dit lijk bleek, voordat het een zeemansgraf werd bereid, sectie te zijn verricht. Men had te doen met de stoffelijke resten van een man van middelbare leeftijd. Maandagochtend is het op de Algemene Begraafplaats te Den Burg ter aarde be steld. BLINDE PASSAGIER BEKNELD Dickie Kooiman, De Koog, was boven op een vrachtauto geklommen. Toen de ze een garage binnenreed raakte hij be kneld tussen de zoldering en de hoog- opgeladen vracht. Gelukkig bemerkte de chauffeur het ongeluk vrij spoedig, zodat Dickie er met schaafwonden vanaf kwam. Z AKENNIEUWS HUISVROUWEN KEURDEN De liefde van de man gaat nog steeds door de maag. De goede verstaander heeft maar een half woord nodig. „Huisvrouwen van Texel, let op Uw saeck, portemonnaie en wederhelft!" Dit was feitelijk hetgeen kruidenier A. van Heerwaarden, Weverstraat, Den Burg, vooral heeft willen betogen op zijn d-j- monstratieavond met medewerking van Cacaofabriek De Zaan, „Maggi" en Mul ders Wijnen. Er werden allerlei aantrek kelijke filmpjes gedraaid: een kleuren film over de voedselvoorziening van Europa „300 millioen monden", over t bedrijf van Cacao „De Zaan", een show film, „Maggi"-film, „De Haringvangst" van Van der Horst, Abotte en Costello, een circusfilm. Tussen de bedrijven door werd er na mens de demonstrerende fabrieken spon taan gespeeched en volop getracteerd: iedereen kreeg een proefpakje cacao, iedereen mocht proeven van de op het toneel van „Casino" bereide chocolade pasta, „Maggi" liet haar voortreffelijke soep savoureren, de zuivere chocolade korrel werd op de tong gelegd, allen kregen een glaasje wijn en dongen mee in de verloting van vele prijzen. Geslaagd was ook de wedstrijd „Spraakwaterval", waarbij de drie da mes hun bevindingen van deze avond mochten verklappen. Hoofdprijs een mand vol boodschappen. Deze werd ge wonnen door mevr. Zwart, Wilhelmina- laan, Den Burg. Voorts waren onder zes stoelen cacao-couverts verstopt. Die konden voor een gevuld pakje worden ingeruild en als ze bovendien een „Cen- tra"-wapentje of een „Maggi"-blokje bevatten won men nog iets extra's, uit geloofd door genoemde fabrieken. De heer Van Wees zei, dat overal in het land veel publiek getrokken wordt en dat hij van plan is in het wintersei zoen nog eens naar Texel te komen. Zo zijn burgemeester Koning, En zijn prinselijke schaar. Naar 't petattenland getogen. Heel gezellig met elkaar. Daardoor stond ons schapenlandje, Door een elk zo zeer bemind Twee maal vierentwintig uren, Onder vrouwelijk bewind. Omdat Mevrouw Vrijdag-Keijser, Niet een vrije Vrijdag had. En zodoende dus de Keijser, Op des Konings zetel zat. 't Is begrijp lijk, dat de vroedschap, Oók een keer wou aan de rij, Nu een ieder deze zomer, Trok naar bos of zee of hei. 'k Zag de heren al flaneren, Aan het Zeeuws- en Belgisch strand, Met een losgeslagen boordje. En een broodje in de hand- Met een reeks nieuwe ideeën. Van bikinies enzovoort. Zijn ze allen thuis gekomen, Aan des Wagemakers boord. 'k Hoop, dat men in 't plaatsje Knokke, Niet het knokken heeft geleerd. Aangezien schermutselingen. Uit de Raad dienen geweerd- Maür 'k vermoed wel, dat de vroedschap. Opgefrist door deze reis. Weer in eendracht zal regeren. Over 't vogelparadijs- Huib de Rijmelaar REIS VAN OUDLEERLINGEN Voor de reis naar Sauerland van 26- 30 September hebben zich thans 21 deel nemers opgegeven, waaronder 2 ge- gehuwde dames, die met hun echtgeno ten de tocht willen meemaken, zodat de reis nu doorgang kan vinden. INGEZONDEN De Cocksdorp, 29 Augustus 1955 Aan Redactie Texelse Courant. Elke dag hoort men de opmerking in de bussen, wie zou het eerste slachtof fer op de nieuwe weg bij De Waal zijn, want dat is zo'n vreselijk gevaarlijk kruispunt enz. enz., maar er zijn op Texel nog wel meer gevaarlijke kruis punten en toch gebeuren daar meestal niet de ongelukken, omdat elke wegge bruiker daar extra uitkijkt. Als men bij De Waal echter op de minst belangrijke weg 2 doodeenvoudige stopbordjes plaatst, zoals dat overal in Amerika geschiedt, dan kan daar geen ongeluk gebeuren, want elke weggebrui ker, of dat nu 'n auto, bromfietser, drie- wielde kar of fiets is, heeft maar voor dat kleine houten paaltje met het bordje „Stop" stil te houden en mag pas verder gaan als hij zich overtuigd heeft dat de weg vrij is. Stopt men niet, dan is men in overtreding en zijn alle gevolgen voor zijn rekening. R. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Consultatiebureau voor Zuigelingen voor de buitendorpen op Woensdag 7 September. Willen de moeders op de aangegeven tijden komen, dan behoeft niemand te wachten: De Cocksdorp om 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur Tevens is er gelegenheid om 1 uur voor het inenten tegen pokken, kink hoest, diphtherie en tetanus, voor de zuigelingen en kleuters die het bureau niet bezoeken. Pepito zette zijn onderzoekingstocht voort en sloop voorzichtig door de don kere scheepsgangen. „Wat een oud schip" fluisterde hij. „Maar het is wel een echt schip, zonder onbegrijpelijke electrische draden en dreunende machines!" Het rook er bedompt en muf. Prrrt! Daar schoot een rat voor zijn voeten weg; Huh! wat griezelig. Héél stil was het, angstig stilAlleen de dikke binten steunden en kraakten zachtjes bij elke wiegeling FEUILLETON: Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 26. En nu was Clare plotseling met die meneer vertrokken. De zaak is op de fla con, schreef ze. Dus Clarenbough had zich in de vingers gesneden. Waarmee? Waren ze misschien te lang geweest? En Clare zat er ook in, tot over haar oren, schreef ze. Wat betekende dit alles? Zo met die raadselachtige oplichter te ver trekken, hém in de steek te laten brief volgt, jawel. Hij verscheurde nijdig het briefje en wierp het in de prullen mand. Die zaak Clarenbough moest tot klaarheid komen, er gebeurden daar vreemde dingen in Meeldam. En wie wa ren er debet aan? Die burgemeester? Leek volkomen ongevaarlijk, zo onschul dig als een lam. Mevrouw Boom? Was er toe in staat. Riek? Zijn mond vertrok tot een glimlach. En hij nam een besluit. Hij zou deze zaak uitzoeken, maar niet zonder Riek erover gehoord te hebben. Veronderstel, dat zij er last door kreeg. Nee, dat mocht niet gebeuren. Nee, dat mocht nooit gebeuren, stelde mr Colver- ton vast, hij belde de ober en verzocht hem er voor te zorgen, dat om twee uur een auto voor zou staan. En toen begon hij rustig aan zijn lunch. Hij was nog niet gereed met het des sert, toen de kellner hem min of meer geagiteerd kwam meedelen, dat er bene den in het restaurant vier bezoekers op hem zaten te wachten, waaronder de burgemeester, jhr De Graet van Mager- hem. De anderen waren heren uit Meel- van het schip. Doch plotseling werd de spanning verbroken door de nadering van plompe voetstappen. Pepito keek verschrikt om zich heen of hij een ge schikte schuilplaats kon ontdekken. Ja warempel, daar stond een luik open, dat toegang gaf tot een donker trapgat. Vlug rende hij er heen, doch toen hij de eerste treden had bereikt, gebeurde er iets heel vreemds! Een scherp gesis weerklonk en een vieze vette walm omhulde de weer- DE GROET VAN TEXEL De altijd werkzame man in Haarlem vindt 's morgens bij zijn zakenpost een haastig bekrabbelde prentbriefkaart van zijn vrouw: Maandag komt ze met de kinderen weer thuis. Het is een glim mende foto-kaart: „Texel, schaapsche ren". Hij ziet een Texelaar met een ern stig en scherp gezicht geknield bij een gelaten neerliggend schaap. En meteen herinnert hij zich „lampiesdag" aan Den Burg en ook alle slagregens en wind van een dag in Juni op Eierland. De druip natte dennen bij De Koog. De regenweek van een te vroeg geno men vacantie is sindsdien dubbel en dwars met een extra zonnige Augustus maand vergoed aan zijn vrouw en kinde ren; ze zullen gebruind en met verscho ten haren van Texel gaan. Op Zaterdag, rechtstreeks van kan toor, koopt hij een paar broodjes en reist met de diesel naar Den Helder. Nog vóór de aankomst op Oudeschild informeert hij al op de boot, of de afstand van 48 I meter tussen de vuurtoren en de zee nog I weer minder is geworden. Hoe is het ge gaan met het experiment in de Mui? Daar had een ransuil immers een ei ge legd bij het ei van een torenvalk. Ook daarvan zou hij graag méér weten. De vogelwachter had hem in Juni door een dennenbos naar het nest gebracht, waar in het grote ei en het kleine ei broeder lijk bijeenlagen. Van de boot gaat hij op de fiets naar De Koog, waar hij al van verre de boer derij met het schapeweitje, de perebo men en de kippen herkent - de vredige zomerresidentie van vrouw en kinderen. De boerin, die op het erf komt, herkent hem ook en geen minuut later hangen Ada en Jaap je al aan zijn hals, terwijl hij in die houding tracht zijn vrouw een kus te geven. Gezamenlijk trekken ze naar het strand. Nog één Zondag en dan is de va cantie om! Nog één dag ziet hij de prach tige wolkenluchten boven dit eiland en dan zullen ze het tot het volgend jaar moeten doen met de herinnering. Maar voor zijn vrouw en zijn kinde ren. die hier volop van de zon genoten, blijft het toch heel iets anders dan voor hem. Want wanneer de zon maar wil schijnen, is het overal ter wereld mooi. Maar om met slecht weer een eiland te hebben bezocht, zoals hij het in Juni deed, en er dan tóch nog een goede her innering van te behouden, bewijst wel dat Texel - verborgen onder de gewone uiterlijke dingen - iets heel bizonders I moet hebben. Reclame-stukjes over het eiland van de „tuunwoaltjes" behoeft hij niet meer i te lezen om ervoor te worden gewonnen, i Zo'n simpele kaart met „Texel - schaap scheren" is voor hem genoeg om ineens weer de zilte wind op zijn lippen te proeven en de vriendelijke mensen daar achter de zeedijk van Oudeschild en in de polders te gedenken. Om voor zijn geestesoog daar aan de brede stranden de zeevogels weer te zien jagen en ook de vredige landschappen rondom het kerkje van Den Hoorn en de ruige molen benoorden Oosterend terug te zien. G. K. DE EERSTE STEEN WORDT GELEGD Zaterdagmiddag zal door de heer IT. M. Bos, inspecteur bij het lager onder wijs te Den Helder de eerste steen wor den gelegd van de nieuwe o.l. school te Den Hoorn. loze Pepito. Benauwd spartelde hij te midden van de dikke dampen. Opeens hield het sissen op en zag hij een dom uitziende figuur, die hem met barse stem beval zich over te geven en zijn handen op te steken. „Ha ha", sprak de vreemde dampen- spuiter. „Eindelijk heb ik jou te pakken! Akelig klein insectenbeest! Jij dacht mij het zeemansleven zuur te maken, hè?!" Ha ha, kom jij maar eens mee!!"" JURY SCHAPENFOKDAG 1- en 2-jarige rammen: Ir L. d,e Vries, Alkmaar, A. Koopmans, Barsingerhorn, A. Brans, Harkenbuurt. Oudere rammen en schapen met 1 ooi en 1 ramlam: Ir H. Eikelboom, Alkmaar, S. J. Keijser, Oudeschild, W. Keijser, De Westen. De juryleden van de rammen bepaalden welke ram Kampioen en welke Res. Kampioen werd en aan welke 1-j. ram op Texel gefokt, de Zilveren TESO- Wisselbeker toekwam en aan welke 3 eenjarige rammen een premie van f25, in het vooruitzicht kon worden gesteld. Schapen met 1 ramlam en 3 tal ram- lammeren: N. A. Koning, Beemster, H. J. Keijser Dzn, Den Burg, J. N. Bakker, Buitenheim. Schapen met 1 ramlam: F. Blaauw, Beemster, S. W. Koning Lzn., Oosterend, D. Smit, Westermient. Schapen met 1 ooi- en 1 ramlam: P. Kistemaker, Abbekerk, P. Verberne, Spang, Jn Kikkert, Den Hoorn. Schapen met 2 ramlammeren en met 2 ooilammeren: K. Hogetoorn, N. Beem ster, W. Pijper, Alkmaar, A. Goeman, Spang. Deze jury bepaalde tevens aan welke groep de Zilveren Wisselbeker kon wor den toegekend. Deze is aangeboden door het Tex. Schapenstamboek in N.H. en wordt eigendom van de inzender, die deze 3x heeft gewonnen. 4 tallen fokschapen en 4 tallen ooi lammeren: P. Donker Pzn Jr., Twisk, W. v.d. Oord, Barsingerhorn, F. R. Keijser, De Waal, C. Kuip, Rozenburg. Deze jury bepaalde tevens welk viertal tot Kampioen en welk viertal tot Res. Kampioen werd uitgeroepen. Ir L. de Vries, K. Hogetoorn, M. C. Bakker, A. Koopmans en C. Roeper we zen de 3 beste ramlammeren aan uit de bekroonde hokken, waaraan een premie van f 25,in het vooruitzicht kan wor den gesteld. WADDENCONFERENTÏE IN OCTOBER Wij wilden de Waddenconferentie nog deze maand laten houden, maar de da tum is 19 en 20 October. Onze excuses! Vraagt Uw leverancier: S.V. Texel Zondag 11 September start Texel 2 uit tegen Watervogels 2. Hier volgt de indeling adspiranten: Adsp. L. BKC a, Helder a, Hollandia a, HRC a, Flevo a, Schagen a, Succes a, Texel a en West Frisa a. Adsp. P: Cocksdorp a, De Koog a, Oos terend a. Texel b, Tex. Boys a en ZDH a. Adsp. S: HCSC b, Helder c, Helder d, HRC d, HRC e, Succes c en Texel c (voorl.). Weer volop werk aan de winkel, ieder doe z'n best. Altijd op tijd present. Nie mand blijft zonder geldige reden en zonder afbericht weg. Dan loopt het goed. Succes gewenst! NUTSSPAARBANK IN AUGUSTUS Bedrag van inleg f 125.062,72; Bedrag van terugbetaling f20.637,62; Meer inge legd f 104.425,10. Aan spaarders verschuldigd kapitaal f 752.470,75. Aantal posten van inleg 124; Aantal posten van terugbetaling 58. Aantal nieuwe boekjes 11; aantal boekjes afge boekt naar elders 2. Totaal in omloop 517 boekjes. dam en een dame. Laat het gezelschap maar in de spreekkamer zei Colverton onver stoorbaar en zeg maar, dat ik dadelijk kom. Onder het schillen van een appel vroeg hij zich af, wat de bedoeling van deze visite op dit ongewone uur wel mocht zijn. Iets zei hem, dat ze ver band hield met de zaak Clarenbough; dat kwam omdat er Meeldammers in het gezelschap waren. Maar terstond zette hij die gedachte van zich af. Wie weet waren het industriëlen, die plannen hadden, waarbij zij zijn advies en mede werking kwamen inroepen; misschien waren ze iets van plan, waarbij propa ganda in Amerika noodzakelijk was. Burgemeester De Graet, die journa listen nooit anders dan als persmuskie ten placht te betitelen en hen eens para sieten op de gemeenschap had genoemd, was tegenover Colverton een en al wel levendheid, zoals hij dat kon zijn tegen over de mensen, die hij meende nodig te hebben en voor zijn karretje te kunnen spannen. Mevrouw Boom behoefde zich niet opnieuw voor te stellen, maar re fereerde zeer charmant als waren ze ou de kennissen aan de ontmoeting in Meeldam. En passant stelde ze haar zoon, de jonge mr Boom en de heer Kruiderink, grondbezitter uit Meeldam voor. Toen het gehele gezelschap gezeten was, ontstond er een stilzwijgen. De be zoekers schenen het er niet over eens wie het eerst zou beginnen en Colverton was helemaal niet van plan hen op dreef te helpen. Tenslotte hakte mevrouw Boom de knoop door. U zult u afvragen, mr Colverton, wat we hier komen doen. De kwestie is deze. U bent Amerikaan. Amerika be schikt over een grote goodwill in ons land. En daarom lijkt het ons noodzake lijk, dat die goodwill behouden blijft en niet bedorven wordt door het onverant woordelijk optreden van mensen, die de goede naam van Amerika gebruiken voor minderwaardige praktijken. Zie je wel dacht Colverton, maar zweeg en wachtte af. Er heeft zich namelijk in Meeldam een eigenaardig geval voorgedaan vervolgde mevrouw Boom, die de Ame rikaan al heel weinig toeschietelijk vond, een geval waarvan de bijzonderhe den slechts aan enkele ingewijden be kend zijn, maar dat, als het publiek werd, grote schade zou aanrichten. Zo zei Colverton beleefd. Er heeft zich namelijk in onze stad een man vertoond vervolgde me vrouw Boom moedig, vastbesloten dat de Amerikaan méér belangstelling zou gaan tonen voor haar verhaal die zich mr Clarenbough noemde, eigenaar van de Clarenbough Chain Stores uit Chi cago. Dat kan zei Colverton die meneer ken ik. Tenminste oppervlakkig. Zo zei mevrouw Boom geïnte resseerd en ook de andere bezoekers bo gen zich voorover op hun stoelen om geen woord te missen. Dat is dan wel toevallig. Wanneer we u eerder met die meneer in contact hadden kunnen bren gen, zou ons waarschijnlijk veel moeite en teleurstelling bespaard zijn gebleven, en ze keek veelbetekenend naar de anderen. Ik heb geprobeerd mr Clarenbough te interviewen ten huize van de burge meester van Meeldam. Colverton ont dooide een beetje maar mij werd te kennen gegeven, dat mr Clarenbough geen journalisten wenste te ontvangen. Wat een wonder! de lach van Kruiderink klonk hol en boosaardig, mevrouw Boom glimlachte sphinxachtig. Hanny keek geheimzinnig en jhr De Graet knikte voortdurend met het hoofd, alsof hij er reeds alles van begreep. Ik begrijp u niet goed zei Col verton. -Nu, dat zal ik u dan wel duidelijk maken, zei Kruiderink grof als u die meneer Clarenbough had gezien, had u meteen geweten, dat hij meneer Clarenbough niet was! Colverton keek verwonderd van de een naar de ander. U wilt toch niet zeggen, dat die meneer zich ten onrechte voor mr Cla renbough uitgaf, dat er een brutale per soonsverwisseling heeft plaats gehad? U zegt het zelf, bevestigde Krui derink, zo is het en niet anders. Colverton scheen dit een ogenblik te verwerken en hiervan maakte mvrouw Boom gebruik om het woord te nemen. Wij koesterden al argwaan ver telde zij en zoals u zich zult herinne ren heb ik a.1 eens daarover met u ge sproken, maar ik kon niet duidelijker zijn, omdat Sk bewijzen miste. Colver ton begon in te zien, dat hij deze dame onjuist beoordeeld had en voor insinua ties en roddelpraat had gehouden wat in werkelijkheid slechts een tactisch ter- reinverkennen was geweest. Maar nu hebben we de bewijzen in handen. Zwart op wit? vroeg Colverton. Zwart op wit, bevestigde mevr. Boom triomfantelijk. En zonder nog één woord te zeggen, schoof ze de ver baasde journalist de bekentenis van Jongejans onder de neus. Colverton las het papier, herlas het, keek dan verbaasd naar mevrouw Boom. Dit is toch ernst? vroeg hij. Het is toch geen mop of zoiets? Helaas bevestigde Kruiderink met een grafstem, het is zo ernstig als het maar kan. Was het maar een mop voegde mevrouw Boom er aan toe, dan kon den we er nog om lachen. Zoals de za ken nu staan, is de situatie hoogst ern stig voor verschillende belanghebbenden. Legt u me dat alstublieft eens uit, - verzocht de journalist. Ik ben hier vreemd en kan de konsekwenties van dit geval nog niet ten volle overzien. Mevrouw Boom schepte adem en wierp een triomfantelijke blik naar de anderen. Ze had beet! Zie eens, mr Colverton. Allereerst is het geval schadelijk voor de goede naam'van de Amerikaanse zakenmensen, die op deze wijze belachelijk worden ge maakt. Mr Clarenbough in Chicago zal het helemaal niet leuk vinden om op deze wijze het middelpunt te worden van een schandaal. Daarbij zal het onze naam in Amerika nog veel meer scha den. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4