9- rocn in het harL, ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1955 69e JAARGANG No. 6973 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevald de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652.-Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p mm. DE A.S. WATERLEIDING Met bekwame spoed wordt verder ge werkt aan de voltooiing van het water leidingbedrijf op ons eiland en het P.W.N. verwacht dan ook, dat de een- trale waterleiding op Texel nog voor 't einde van dit jaar in gebruik kan wor den genomen. Momenteel zijn reeds di verse woningen van waterleiding voor zien door bemiddeling van het P.W.N. ten behoeve van een aantal nieuwe wo ningen te Den Burg werd nl. een pro visorische hydrofoorinstallatie met ont- zuringsfilter geplaatst. Het water daar voor wordt onttrokken aan een stel be staande pompputten, toebehorende aan „Houtpreserf', te Lisse. In 1954 werd door dit station 1.027 m3 water afgele verd. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande Zaterdagavond 6 uur) OUDEN VAN DAGEN OOSTEREND Zoals gemeld hopen de Ouden van Dagen van Oosterend Dinsdagmiddag om 1 uur vanaf het Kerkplein te starten voor een tocht over Texel. De route is als volgt: Het Noorden, Eierland, Vuur toren - uitstappen - De Cocksdorp, De Koog - thee drinken - Museum, Den Hoorn - uitstappen - Hogeberg, Ouda- schild, De Waal, Oosterend, Aankomst plm. 7 uur. Koffietafel bij Jn Dijt. De medewerkende automobilisten worden verzocht vroegtijdig aanwezig te zijn, mede met het oog op het van huis afhalen van deelnemers. Het comité kan tot haar voldoening mededelen, dat de medewerking zeer groot is. Velen stelden hun auto be schikbaar, er kwamen giften in geld en natura; wie nog iets willen schenken kunnen daarvoor terecht bij het comité. Moge ook deze tocht weer door mooi weer begunstigd worden en als een on vergetelijke herinnering voortleven. W. W., secr. REIS NAAR SAUERLAND Voor de excursie van de Oudleerlingen kunnen zich nog deelnemers opgeven tot uiterlijk 14 September. Men dient in :t bezit te zijn van een geldig paspoort. VERGADERING VAN HOOFD INGELANDEN VAN DE GEMEEN SCHAPPELIJKE POLDERS OP ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1955 (Vervolg) Omslag 1955 Uit de begroting volgt dan, dat de om slag der landerijen is bepaald op f 24, per ha., met uitzondering van die hoger gelegen gronden in Koog 'en Everste- koog, waarvoor de lasten zijn vastge steld op f 14,40 per ha. De bemalings- lasten blijven gelijk aan voorgaande ja ren, namelijk f 4,per ha. Verhoging der omslag is noodzakelijk door reeds eerder genoemde werkzaamheden aan de zeewering. De jaarlijks terugkerende inkomsten van bezittingen, waaronder vallen renten, pachten van landerijen en viswater, uitkering uit het Verkeers- fonds, pensioenbijdragen etc. welke be dragen voor 1955 tezamen f 44.087, Deze inkomsten ondergaan weinig ver andering. UITGAVEN: Zeewering Bij de uitgaven zien wij voor onder houd aan zee- en binnendijken een be drag groot f 14.765,vermeld. Dit be drag is uitsluitend bestemd voor de ge wone onderhoudswerken. Voor sluizen, bruggen, duikers en tochtsloten is een bedrag van f 8875, begroot. Wegen Aan onderhoud wegen, waarbij is op genomen het aanbrengen van een nieu we slijtlaag op de Duinweg, Westerweg, Zuidhaffelderweg, Spangerweg, weg door de Nes, Bargerweg, Polderweg, Hallerweg en een gedeelte Oosterweg ter lengte van ongeveer 20 km is een bedrag van f 57.050,— opgenomen. Hier bij is rekening gehouden, dat een groot gedeelte van de wegbermen dient xe worden verlaagd, teneinde een goede af watering te waarborgen. Machines Voor aankoop en onderhoud machi nes is in deze begroting een post van f 6300,vermeld. Rente en aflossing van schuld De renten en aflossingen van schuld vorderen een tamelijk groot bedrag van de omslag. Aan rente dient te worden betaald f 20.967,75 en aan afloss" f 27.600,tezamen dus f48.567,75 of ruim f 8,per ha. Bemaling De ontvangsten van de bemaling be dragen f 34.206,44 en de uitgaven f 33.214,65. Bij het bepalen van de be- malingslasten voor dit dienstjaar is re kening gehouden met de wijziging van het Bijzonder Reglement. De landerijen in polder het Noorden zullen in het ver volg ook dezelfde lasten betalen als de overige polders. In 1954 betaalde men in deze polder f 2,— per ha aan bemalings- lasten meer. Na de Hoofdstuksgewijze behandelde begroting wordt deze zonder wijziging SVO-nieuws Zondag gaat de bal weer rollen en laten we hopen, dat het voor ons goed mag gaan. Het 2de speelt thuis tegen De Koog 2, aanvang half twaalf met het oog op de kerk. Het 1ste speelt om 1,30 uur thuis tegen Dirkshorn. Jongens, allen present en aanpakken tot het einde; dan is er wat te bereiken. Z-D.II.-nieuws Morgenmiddag begint de competitie. Ons elftal krijgt bezoek van Sint Boys, aanvang half twee. We spelen deze com petitie op het Hoekstuk van Joh. Zijm, even voorbij Jn Commandeur, daar ons terrein opgeknapt wordt. Nu ik dit sportnieuws schrijf, moet er nog veel op het terrein gebeuren. Ieder, die even tijd heeft, kome vanmiddag op het terrein. Het is jammer, dat wij de eerste wed strijd al met enige invallers moeten uit komen. Dit is een reden voor de anderen om er een schepje op te gooien. We re kenen weer op onze supporters, want 't wordt een zwaar seizoen. Er zijn nog twee elftallen bij onze afdeling ge voegd, nl. ZAP 2 en Zeemacht 2. Volgende week Zaterdag Tex. Boys ó- ZDH a, aanvang 4 uur. We hebben plannen om alsnog een tweede elftal te laten inschrijven. Dit speelt dan uitsluitend op Texel en één maal aan Den Helder. Wie willen mee spelen, kunnen zich opgeven bij het be stuur. De jeugd verzoeken we niet op de tuinwallen rond het veld te klimmen, ook mag er niet buiten de comp. op het veld gespeeld worden. Hopelijk dat een ieder meewerkt voor een goede orde. Wapen U tegen die kinderlijke maagznur-brand. Met Bennies! Duizenden mét U hebben last van over tollig maagzuur en pijnlijke zuurbrand. Daarom dragen zij steeds Rennies bij zich. Rennies helpen altijd dadelijk. Bij de eerste aanwijzing dat er in Uw maag iets „mis" gaat, laat U rustig één of twee Rennies op de tong smelten. On opvallend - zonder water of wat ook. Direct verdwijnt de pijn. Zo kunt U weer onbevreesd alles eten wat U lust. Vraag Rennies bij Uw apotheker of dro gist. met algemene stemmen vastgesteld. Voordracht Heemraad Door benoeming van Heemraad S. Keijser Jbzn moet voor deze vacature een voordracht worden opgemaakt. Na stemming luidt deze voordracht als volgt: 1. H. J. Keijser Dzn; 2. C. P. Eei- man; 3. P. M. Mantje Hzn. Vaststelling arbeidsovereenkomsten- verordening Na toelichting door de Voorzitter wordt de arbeidsovereenkomstenver or dening met algemene stemmen aangeno men. Verlenging Kasgeldlening Een bij de CoÖp. Boerenleenbank te Texel aangegane Kasgeldlening, groot f 50.000,welke per 15 October a.s. moet worden afgelost, dient ter finan ciering van de nog in uitvoering zijnde dijkwerken te worden verlengd. Beslo ten wordt deze Kasgeldlening wederom voor de tijd van 1 jaar te verlengen. Rondvraag Heemraad C. H. Roeper zegt, dat het hem genoegen deed uit de openingsrede van de Voorzitter te hebben opgemerkt, dat met de Plaatselijke Commissie van de Ruilverkaveling een prettige ver standhouding bestond. Hij twijfelde e: niet «aan of ook in de toekomst zou zulks bestendigd kunnen blijven, daar beide besturen de belangen van de Ingelanden voor ogen dienen te houden. Ook de uit voering van de voorgestelde werken en plannen hebben zijn volle sympathie en hij hoopt, dat alles naar genoegen zal worden opgelost. De heer C. Kuip Mzn vraagt of maat regelen genomen zullen worden, tenein de vervuiling door rioolwater van de in uitvoering zijnde vergravingswerkzaam- heden van de Driehuizertocht te voor komen. Voorzitter deelt mede, dat voorko ming van verontreiniging van alle tocht sloten, waar dit plaats kan hebben, de volle aandacht van het Dag. Bestuur heeft en getracht zal worden hiervoor een. redelijke oplossing te vinden. De heer S. Wuis vraagt of ook het laatste gedeelte bezoding op de nieuwe zeedijk voorzien zal worden van een laag teelaarde. Medegedeeld wordt, dat inderdaad op deze bezoding teelaarde zal worden aangebracht. Verder wordt medegedeeld, dat, voor zover de zoden de komende herfst niet zijn aangeslagen, over deze bezoding een vlechtwerk wordt aangebracht. Ook de Hoofdingenieur van de Prov. Waterstaat stelt zulks als voorwaarde. De heer P. Brans merkt op, dat bij de. duiker in de Oosterweg nabij de Gen- teweg een gronddam ligt en vraagt of deze, voordat er water komt kan wor den opgeruimd. Deze gronddam is een gevolg van het leggen der waterleiding buizen door het P.W.N. Verzocht zal worden deze spoedig te verwijderen. Hierna wordt de vergadering onder dankzegging voor de prettige bespre- king, gesloten. CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Bij voldoende deelname beginnen in de landbouwschool de volgende cursus- sen in October: a. Een algemene Tuinbouwcursus. Als practisch vak zal bloembollenteelt on derwezen worden. In overleg met de cursisten kan ook en tweede practisch vale als fruitteelt, bloementeelt, boom- en heesterteelt, groenteteelt of zaad- teelt worden onderwezen. De cursus duurt 2 winterhalfjaren. Er wordt 20 weken gedurende 3 avonden les gegeven. 1 Minimum-leeftijd is 15 jaar. b. Een cursus spreken in het open baar. Deze cursus is voor ieder toegan kelijk en duurt 12 weken. Er wordt een maal per week les gegeven. c. Een cursus Engels voor beginners. Ook deze cursus is voor ieder toeganke lijk en duurt 20 weken. Er wordt een maal per week les gegeven. d. Een cursus Engels voor gevorder den. Deze cursus is voor hen die 'reeds de beginselen der Engelse taal kennen en duurt 20 weken. Er wordt eenmaal per week les gegeven. e. Schapenteelt. Deze bestaat uit een serie lezingen van de heren S. Keijser, Ir L. de Vries, E. Noor dijk, Ir J. A. Ha- verhals, F. Folkerts en C. P. Laan, ge- volgd door een avond met wol- en scha penfilms, dus totaal 7 avonden. f. en g. Motorkennis en landbouw- j werktuigen. Deze cursussen zijn toegan- kelijk voor oudlêerlingen der landbouw school en personen boven 18 jaar. Ze duren 20 weken. Er wordt één avond per week les gegeven. Voor alle cursussen is een minimum- deelname nodig van 12 oersonen. Spoe dige opgave is gewenst. Dit kan geschie den bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, telefoon 126. S.V. Texel De eerste competitiewedstrijd Meer- vogels A.-Texel, leverde een gelijkspel op. i(22). Zo op het eerste gezicht geen onverdienstelijk resultaat, daar we ge wend zijn met een nederlaag van start te gaan. Gezien de kracht van onze te genstanders, die een erg matige indruk maakten, en ons tedhn&ch overwicht is deze xiitslag onbevredigend. De verdedi ging nam de zaak veel te gemakkelijk op en speelde te traag, wat in de laatste minuut de gelijkmaker kostte. Gebrek aan uithoudingsvermogen spreekt hier trouwens ook een woordje mee. In de voorhoede kwam het binnentrio tot vlotte combinaties die ook de nodige kansen opleverden, maar. de afwerking liet nog te wensen over. De twee doel punten waren overigens van prima kwa- SCHOOLMELKVOORZIENING AAN DE NUTSKLEUTERSCHOOL Het bestuur van bovengenoemde school is zich er van bewust, dat met het aan de orde stellen van dit onder werp een uiterst delicate zaa]^ wordt aangeroerd. Ongetwijfeld zullen velen zeggen: „Melk drinken op school voor Texelse kinderen! Of ze thuis niet ge noeg krijgen" of „Op het platteland drinken de kinderen toch melk genoeg!" Ook het Bestuur der school is er van overtuigd, dat de kinderen thuis vol doende krijgen. Dat op het platteland door de kinderen echter verhoudingsge wijs meer mélk wordt gedronken dan door de stadskinderen is zeker niet het geval. Allereerst willen wij echter duidelijk maken, waarom wij straks Uw mening en zo mogelijk Uw medewerking vragen voor het onderwerp: „Schoolmelkvoor- ziening". Waarom melk? Talrijke onder zoekingen hebben aangetoond, dat melk, meer dan enig ander voedingsmiddel, die stoffen bevat, die voor de groei van het kind onmisbaar zijn. Waarom juist melk op school? Omdat het gaat om het toedienen van een EXTRA verstrekking, waarvan is aan getoond, dat zij het beste kan plaats vin den halverwege de ochtendschooltijd. EN JUIST HIEROM GAAT HET! Het is van groter gewicht, dat Uw kleuter om 11 uur een kwart liter melk nuttigt, dan cm 12 uur een halve liter. Verder kan worden opgemerkt, dat al de goede be doelingen ten spijt veel kinderen thuis geen melk zullen willen drinken, ter wijl het er op school vlot ingaat. Deze overwegingen en op aandringen van medische zijde, o.a. door de school- artsendienst geven ons aanleiding op de volgende week te houden Ouderavond Uw mening te vragen. De ouders van de leerlingen der Nutskleuterschool zal per convocatie nader mededeling wor den gedaan, doch het bestuur wekt hen reeds thans op deze avond zeker te be zoeken. Het Bestuur der Stichting Nutskleuterschool liteit. In de eerste helft schoot Ruud 'n trekbal van Bob ineens in. Rust 11. Later scoorde Bob na een vlotte com binatie tussen kanthalfs en binnenspe- lers, waaraan geen tegenstander te pas kwam. De volgende wedstrijden zullen in een veel hoger tempo gespeeld moeten worden en hier is maar één middel voor: Trainen!! Texel 2, met enkele invallers, won na een nuttige oefenwedstrijd in de laatste minuten van Tex. Boys 2. EERSTE STEEN HOORNDER SCHOOL De eerste steen zal niet heden, maar volgende week Donderdag, 15 Septem ber, worden gelegd, zo wordt ons uit officiële bron medegedeeld. (Onze tipgever handelde te goeder trouw, maar bleek verkeerd te zijn in gelicht - red.) i NATUURLIJK SCHAPENVLEES De lunch, welke de organisatoren van de Schapenfokdag Maandagmiddag in Hotel Texel aanboden, zou uiteraard niet geslaagd zijn geweest als daar de.. schapenbout bij ontbroken had. Een schapenbout, vakkundig bereid, streelt de tong en daarom is het ons nog steeds niet duidelijk dat de Nederlander het schapenvlees niet boven ander vlees prefereert. Om de prijs behoeft men het zeker niet te laten!! TOCHT OUDEN VAN DAGEN VAN DEN BURG i Zondag 18 September zal de jaarlijkse tocht voor de ouden van dagen van Den Burg worden gehouden. De commissie j verwacht nog groter deelname dan vorig jaar. Men kan zich tot uiterlijk Woens- dag 14 September a.s. aan een der vol gende adressen melden: M. A. Idema, Schoonoordweg 41, Tel. i 393; W. de Graaf, Warmoesstraat 4, Tel. 172; K. Mantje, Hogerstraat 6, Tel. 102 en B. de Jong, Haffelerweg 8. Wie mee kunnen? Allen, die 65 jaar of ouder zijn, maar is alleen de echtge noot (of echtgenote) 65 jaar of ouder, dan mogen beide echtelieden de trip meemaken. H.H. Autobezitters, mogen wij ook op 18 September weer op U rekenen? BOND HUISHOUDELIJK PERSONEEL De Texelse Bestuurdersbond verzocht ons plaatsing van het volgende: Een groot aantal meisjes werkt bij particulieren in hotel of pension. Wan neer er moeilijkheden komen en de be trokkene is niet georganiseerd, is het zeer moeilijk, zo niet onmogelijk om recht te verkrijgen. Wij ontvingen in de 'loop der jaren talrijke klachten over moeilijkheden bij de uitbetaling, vacan- tie enz. Een aantal meisjes heeft ons daarom verzocht te willen trachten een afdeling van de Bond van Huishoudelijk Perso neel op te richten. Wanneer hiervoor voldoende belangstelling is, zullen wij gaarne onze medewerking verlenen. Wanneer het formulier, dat U in de adv.-rubriek vindt, wordt ingevuld, zui len wij spoedig nader van ons laten ho ren. Wacht niet metorganiseren tot er moeilijkheden zijn, want dan is het ie laat. Dus doet het nu! LOSLOPEN VAN RAMMEN Burgemeester en Wethouders van Texel wijzen betrokkenen op het be paalde in de artikelen 4 en 5 van de Voor deze gemeente vastgestelde veror dening, welke luiden: Artikel 4. Behoudens het bepaalde m het 2e lid van dit artikel is het verbo den rammen van een jaar of ouder, an ders dan voorzien van 2 spannen, be vestigd aan ten minste drie poten, en rammen beneden de ouderdom van een jaar, anders dan voorzien van één span, bevestigd aan twee poten tussen 10 Sep tember en 25 October 1955 in de weide te laten lonen. Het verbod bedoeld in het eerste lid van dit artikel is niet van toepassing ten aanzien van rammen, in de weide lopende, vastgemaakt aan een genoeg zaam sterke lijn of ketting, welke ste vig bevestigd is aan een spil, paal of boom, zodanig dat de dieren zich niet kunnen losrukken en hun het springen over terreinafscheidingen wordt belet. Artikel 5. In buitengewone gevallen kan door Burgemeester en Wethouders van het bepaalde in artikel 4 schriftelijk ontheffing worden verleend. Burgemeester en Wethouders kunnen aan deze ontheffing voorwaarden ver binden. De ontheffing wordt niet verleend, wanneer de weide, waarop rammen zul len verblijven, naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders niet vol doende is afgeheind. Burgemeester en Wethouders vestigen er de aandacht op, dat overtreding van artikel 4 wordt gestraft met een hech tenis van ten hoogste twee maanden of een geldboete van ten hoogste driehon derd gulden, terwijl het dier, waarmede de overtreding is gepleegd, kan worden verbeurd verklaard. Texel, 6 Septmber 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel, De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer ZON, MAAN EN IIOOG WATER De zon komt 11 September op om 6.07 uur en gaat onder om 7,06 uur. Maan: 16 Sept. NM; 24 Sept. E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 Sept. 1,20 en 14.00; 11 Sept. 2,35 en 15.35; 12 Sept. 4.10 en 17.15; 13 Sept. 5.40 en 18.45; 14 Sept. 6.50 en 19.45; 15 Sept. 7.35 en 20.30; 16 Sept.. 8.20 en 21.05; 17 Sept. 9.00 en 21.40. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1