9 ML ro&n in het harL, nnn JE-'* 'iJk i#*. Gewogen WRIGLEY ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1955 69e JAARGANG No. 6975 TEXELSE»COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveid de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. De Ouden van Dagen van Oosterend en Omgeving (Oost, Zevenhuizen enz.) hebben Dinsdagmiddag een uitstapje over het eiland gemaakt- O.a. werd een bezoek gebracht aan de vuurtoren, De Koog, Museum en Den Hoorn. Bo venstaand plaatje maakten wij op het terras van Badhotel „Prinses Juliana" - velen van de daarbij getotograleerden weten er stellig nog van dat van het oorspronkelijke Hotel „Prinses Juliana" de eerste steen gelegd werd. In ons volgend nummer hopen wij uitvoeriger op dit festijn terug te komen- R.K. RUSTHUIS AANBESTEED Het Stichtingscomité R.K. Rusthuis Den Burg, Dinsdag in vergadering bij een, heeft behoudens Bisschoppelijke goedkeuring, na onderhandse aanbeste ding de bouw van het nieuwe Rusthuis opgedragen aan de heer C. H. F. Duin Den Burg. BLIKSEM TROF DOEL Tijdens het onweer werden enige wo ningen, staande aan de Duinweg, Eier- land, Woensdagochtend door de bliksem getroffen. Er brak gelukkig geen brand uit en de schade was betrekkelijk ge ring: van de woning van de fani. H. van Heerwaarden werd een woonkamerruit vernield, een hoge lichtleidingsmast, staande op het erf van de 'heer A. Hap- ke werd finaal versplinterd, terwijl de stoppen van het electrisdhe net door sloegen. Achter het schakelbord was de muur zwart geblakerd. Ook" in de woning van dijkgraaf Joh. de Graaf moesten de stoppen van het electrische licht het ontgelden. Een koppel schapen van de landbou wer M. Koom, Waalenburg, werd Woensdagochtend na 'het onweer op het terrein van een buurman aangetroffen. De dieren zijn blijkbaar door het on weer opgeschrikt en over een brede sloot gesprongen. Een lam werd dood in de sloot gevonden. DIEPSPITTENRESULTAAT! De heer Th. Reuvers merkte in ver band met het ingezonden stuk inzake 'n pleidooi voor het diepploegen of diep- spitten op, dat op hoeve „Wageningen", Eierland, een met resultaat bekroonde proef was genomen. De heer Tollenaar, „Wageningen", kon ons zulks bevesti gen. Hij had een 2 are metende tuin tot 1.40 m. diep laten omspitten, zodat de klei, onder de lagen zand, teelaarde en geel zand liggend, aan de oppervlakte kwam. Het resultaat is zeer goed en van droogte heeft men geen last meer onder vonden. „Dit is de weg voor de gehele polder", zo meende hij. Ook de overheid geeft blijk dit te willen bevorderen, gezien de mogelijk heid tot het ontvangen van subsidie voor het extra werk, dat met een en an der gepaard gaat. Bij iedere maaltijd een kwelling op komst? Angst voor brandend maagzuu Neem Rennies. Alleen al bij de gedachte aan die pijn lijke, snerpende zuurbrand hebt U al gegeten en gedronken vóór U aan tafel gaat. Waarom die ellende? Er zijn toch Rennies! Met Rennies hebt U van bran dend maagzuur niets te vrezen. U eet gewoon waar U trek in hebt. Mocht de nood aan de man (óf aan de vrouw'0 komen, laat U één tot twee Rennies op de tong smelten. Ongemerkt het ver velende „glaasje water" komt er niet aan te pas! Zuurbrand en pijn zijn bij voorbaat kansloos, als U zorgt steeds 'n paar Rennies „op zak" te hebben. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 September op om 6.18 uur en gaat onder om 6.50 uur. Maan: 24 Sept. E.K.; 1 Oct. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 Sept. 9.00 en 21.40; 18 Sept. 9,35 en 22,05; 19 Sept. 10,05 en 22,35; 20 Sept. 10.40 en 23,05; 21 Sept. 11.10 en 23,35; 22 Sept. 11.35 en 23,55; 23 Sept. 12,10 en 24 Sept. 0,25 en 12,45. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. CURSUSSEN IN DE LANDBOUWSCHOOL Voor de algemene tuinbouwcursus hebben zich opgegeven 8 deelnemers, voor Engels beginners 1, voor Engels voor gevorderden 5, voor schapenteelt 3, voor de andere cursussen, dus spreken in het openbaar, motorkennis en land bouwwerktuigen hebben zich nog geen deelnemers gemeld. Geen enkele cursus heeft dus nog het vereiste getal van 12 bereikt. Men kan zich nog opgeven tot 24 September a.s. bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, telefoon 126. NED. ROODE KRUIS, AFD. TEXEL In Juni is alhier opgericht een z.g. Welfare-groep. De leden hiervan hebben een opleiding gehad om patiënten, die hieraan behoefte hebben, bezig te hou den, de z.g. bezigheidstherapie. Dit kan geschieden door middel van handenar beid, of handwerken, al naar de ambi tie van de patient is. Ook kan lectuur verschaft of voor gelezen worden, of alleen een bezoek gebracht worden. Voor de te vervaardigen producten wordt een vergoeding gegeven door middel van een spaarkaart. Het bedrag, dat deze kaart aangeeft, kan naar keu ze worden besteed. Patiënten, die graag bezoek willen hebben om eens nader kennis te maken met dit mooie werk, kunnen zich op geven bij de secretaresse, mevr. A. B. Bruin-Over, Schildereind 128. Ook kan dit eventueel bij de Wijkzuster aange vraagd worden. Nu wij Uw aandacht vragen voor een van de vele mooie taken van het Rode Kruis, hopen wij hiermee tevens nieuwe leden te werven voor deze menslievende vereniging. Wordt lid of voorzover gij dit geweest bent, opnieuw lid! Steunt dit mooie werk! S.V.O.-nieuws A.s. Zondag speelt het 1ste uit tegen St. Boys. Denk om de vroege boot, jon gens! Op tijd hoor! En geen afberichten zonder reden. De adspiranten spelen thuis tegen Texel b. Het tweede is vrij. TEXELSE WON WISSELBEKER Mej. M. van Sambeek, Jeugdlid, heeft de Wisselbeker gewonnen, welke door de konijnenfokkersver. „Sportfokkers' Den Helder, werd uitgeloofd. Haar Wit te Wener ram spande dus de kroon. Onder de 250 inzendingen waren er 26 van Texel. Tienmaal werd ZZG gege ven, waarvan viermaal voor Texel. Het beste dier was een Havanna van de heer J. A. Barhorst, het beste dier van de Adspirant-leden werd de Bruin Rex voedster van Elly Gielis. De andere pred. waren als vo' Vlaamse Reuzen: J. A. Barhorst ZZG en ZG; Franse Hangoren: W. Rijk ZG en GG, P. v.d. Molen 2x ZZG; Groot Chin chilla: R. W. Kooistra 2x ZG; Groot Zilver: C. Hoogerheide 5x ZG; Witte Weners: P. J. Gielis 2x ZG en GG, M. van Sambeek lx ZG, B. Kooiman 2x GG; Deilenaar: J. A. Stemfoort lx ZG: Zilvervos: H. Stemfoort lx GG; Gouwe naar: Jo Smit lx ZG; Havanna: J. A. Barhorst- lx ZZG en lx ZG; Bruine Rex Elly Gielis 2x ZG. 'In totaal dus 4x ZZG, 17x ZG en 5x GG op de 26 dieren. Dit bewijst dat ook dit jaar de kwaliteit van de dieren weer prima is. Ga zo door „Sportfok kers" en ook op de a.s. Nat. Tentoon stellingen zullen wij met deze dieren weer grote successen behalen. P. v.d. Molen OUDEN VAN DAGEN VAN DEN BURG Hier volgt de route voor de tocht van de Ouden van Dagen van Den Burg, welke morgén, Zondag 18 September gehouden wordt: Vertrek Wilhelminalaan, Waalderweg, De Waal, Nieuwe Weg naar Oudeschild, langs de dijk langs de Schans, langs het Russenkerkhof, door Zuid-Haffel, over de Hoornderweg naar Den Hoorn. Hier gaat de voorste Fouragewagen met de wagens die vooraf gaan aan de tweede Fouragewagen door naar Hotel Bos en Duin, de tweede Fouragewagen met de rest van de wagens naar Hotel Loods manswelvaren. In beide Hotels wordt thee of koffie geserveerd. Dan sluit alles zich weer aaneen en dan door de Dennen via de Kogerweg naar Den Burg, Kogerweg, Kogerstraat, Witte Kruislaan, Waalderweg, De Waal, Oosterend, bij Cafe Dijt rechtdoor naar de Bosweg, naar de Kaap, langs de Nieuwe weg terug over Zevenhuizen, en Tweede Dwarsweg naar het Noorden, Noorderweg, over de Dijk naar de Hoofdweg, Hollandseweg, Postweg, De Cocksdorp. Dan gaat weer de eerste groep naar Hotel De Hoop, de rest naar Café Nota, dan achterom de Achterweg, Torenweg, Postweg, door Waalenburg, langs het Waalenburgerhuis naaf De Koog door De Koog Badweg naar Hotel Prinses Juliana alwaar gegeten wordt, dan terug door De Koog, Kogerweg, rondje door Den Burg, naar de Groene- plaats, waar de stoet ontbonden wordt. Wie niet van huis afgehaald worden, gelieven om uiterlijk één uur bij de start aanwezig te zijn. S.V. Texel Programma voor: Zaterdagmiddag 4 uur, O osterend a-Texel b. Zondag 10.45 uur Texel a-Helder a; 12.00 uur Texel c-Helder c; half 2 Texel 2- Helder 4. De adsp. staan weer aan het begin van de oompetitie, alle elftallen zijn in een zware afd. ingedeeld, dus er zal ge werkt moeten worden om een goede plaats op de ranglijst te bezetten. Jon gens veel succes! Het 2e 'heeft met een volledig elftal, wel een kansje tegen Helder 4, maar dan ook van meet af aan aanpakken! VLOEISTOF Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. NIEUWE TELEFOON-AANSLUITINGEN Den Burg: Nr. 487, J. C. Rab, Direc teur J. C. Rab N.V. en N.V. Beton-Jn- dustrie J. C. Rab, Schilderend 100; Nr. 496, D. Slot, landbouwer, „Wezenplaats" S 13; Nr. 497, Th. Witte, Kogerweg K 89a. De Cocksdorp: Nr. 224, C. C. Boon- Verberg, verhuur vacantiehuisjes, bloemb. kweekster, Vuurtorenweg C 87a; Nr. 233, D. Buijs, Dorpsstraat 93. Eierland: Nr. 204, C. de Waard, Loon werker in de Landbouw, E 74B. De Koog: Nr. 208, Kampeerterrein „Kogerstrand", Administratiegebouw beheer kampeerterrein (alleen bereik baar in seizoen). Oosterend: Nr. 315, Ds T. v.d. Zwaag, Doopsgezind-predikante, Peperstraat 46. FILMNIEUWS „HET ZWAARD DER SARACENEN" In deze film wordt druk geïntrigeerd en wraak genomen. En dat allemaal, omdat de smidszoon niet kan vergeten, dat de graaf zijn vader eerst tot lijf eigene maakte en hem daarna doodde. De smidszoon huwt zelfs uit wraak een lid van de zo gehate adellijke familie, maar later blijkt zijn keus toch wel goed te zijn geweest. Een en ander speelt zich af ten tijde van de kruis tochten. „TOT HET BITTERE EINDE" De titel van deze film is zeer toepas selijk. Sergeant Bannion van de afdeling moordzaken trekt van leer tegen een bende gangsters, die de hele stad terro riseert. De leidende figuren bekleden zeer belangrijke functies. Het spreekt, dat Bannion een eenvoudig politie man het niet gemakkelijk heeft, mede daar zijn hoogste chef tot de gangsters behoort. Met Glen Ford als Bannion, die de zaak opknapt, is dit voor liefhebbers van sensatie een goed verhaal, dat de moeite van een bezoek waard is. Nederlands nieuws: O.a." Serveer-race voor hotelpersoneel in Noordwijk aan Zee; Enkhuizen 600 jaar stad; Luchtverdedigingsoefening „Loco"; Vijfde internationale marathon in Enschede; Hockey-wedstrijd Neder- land-India te Amstelveen; „Bello" is niet meer. Wereldnieuws: O.a. Om Frans Noord-Afrika; De Cy- prus-Conferentie te Londen; Eisenho wer ziet het rampgebied der V.S.; Een giraffe-jong in Ierland geboren; Naga saki herdenkt de atoombom-aanval van 1945; De modernste kabelbaan op de Mont Blanc; Finale Europese kampioen schappen roeien. GEZINSVERZORGING Men schrijft ons: In verschillende gezinnen op Texel is wel eens een gezinsverzorgster geweest. Daar weet men dus wat gezinsverzor ging is. Maar daarnaast zijn er nog ve len, die er nooit of heel weinig van ge hoord 'hebben. Die zitten met de han den in het haar wanneer de vrouw des huizes door ziekte of anderszins uitge schakeld is. Gezinsverzorging kan in dergelijke gevallen uitkomst geven. Dan komt er een gezinsverzorgster in 'het gezin en neemt de taak van de huis vrouw over. Tot nu toe was het op Texel zo, dat de gezamenlijke Herv. gemeenten en ook de Doopsgez. gemeenten een com missie voor gezinsverzorging hadden. Nu is er j.l. Maandag een belangrijke vergadering gehouden. Daar waren de kerkeraden van de Doopsgez., Geref. en Herv. Gemeenten vertegenwoordigd. En daar is het Protestants interkerkelijk werkverband voor gezinsverzorging op Texel opgericht. Dat betekent dus dat de Protestantse kerken voortaan samen dit werk gaan organiseren. Iedereen - tot welke kerk hij ook be hoort - en ook wanneer hij niet bij een kerk behoort - kan bij dit werkverband hulp aanvragen. Momenteel zijn er twee gezinsverzorgster werkzaam. We hopen meer werkkrachten aan te kunnen trek ken. Mevr. Kievit te Den Burg was bereid cm als hoofdleidster op te treden. En in elk dorp worden nu dames benoemd bij wie U zich voor aanvragen om hulp kunt melden, de z.g. contact-dames. Nadere bijzonderheden over de werk wijze volgen nog. De gezamenlijke Protestantse kerken willen hiermede een algemeen Texels belang dienen en op deze wijze allen helpen. ZITTING CONSULTATIEBUREAU Consultatiebureau voor Zuigelingen voor de buitendorpen op Woensdag 21 September. Willen de moeders op de aangegeven tijden komen, dan behoeft niemand te wachten: De Cocksdorp om 1,45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur Tevens is er gelegenheid om 1 uur voor het inenten tegen pokken, kink hoest, diphtherie en tetanus, voor de zuigelingen en kleuters die het bureau niet bezoeken. INGEKOMEN PERSONEN Nicolaas de Waard, van Heiloo, Hoge- weg 31 naar Oudeschild; Margaretha Slot, van Haarlem, Nieuwe Gracht 100 naar S 13; Maria van der Beek, van Zijpe, Korfwaterweg 1 naar C 58; Jan J. Hartgers, van Doorn, Mariniersweg 7, naar H 131; IJsbrand W. den Drijver, van Doorn, Mariniersweg 7 naar H 131; Willem van den Driest, van Doorn, Ma riniersweg 7 naar H 131. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat. de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Leendert Jan Garritsen, lichting 1954. Met ingang van 25 November 1955 voorgoed vrijstelling van dienst als ge woon dienstplichtige, wegens persoon lijke onmisbaarheid, bij beschikking van 9 September 1955, no. 605053. En voorts: Jan Pieter Kok, lichting 1954. Met ingang van 16 November 1955 voorgoed vrijstelling van dienst wegens kostwinnerschap, bij beschikking van 10 September 1955, no. P 60151/1. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betréft, mei overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te -ichten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de zer eemeente. Texel, 15 September 1955. De Burgemeester voornoemd. C. DE KONING ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande Zaterdagavond 6 uur) BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 9 tot en met 15 September 1955 Geboren: Marjan, dv Jan van der Vis en Adriana van Houte; Wilhelmina Maria, dv Jacob van Heerwaarden en Margaretha C. Metz; Paulus Josephus Wilhelmus, zv Antonius J. H. van der Hulst en Wilhelmina J. Oosterlaak. Getrouwd: Jan Bruntink en Marie Bakker; Petrus Zevenhoven en Corne lia M. Kuip. Overleden: Albert Dros, oud 79 jaren; Anna P. Zijm, wv Bakker, oud 85 jaren; Maria F. Dekker, ev Dijker, oud 88 ja ren. Gevonden voorwerpen: Fietstas, sigarettenaansteker, fles gas, zwarte damesschoen. FILMS BIJBELGENOOTSCHAP Op Dinsdag 27 September en Woens dag 28 September zal resp. in de Gere formeerde Kerk te Oosterend en de Hervormde Kerk te De Cocksdorp een filmavond worden gehouden door het Ned. Bijbelgenootschap. Vertoond wor den de kleurenfilms „Pioniers" en „Het boek voor de wereld van morgen". Kaarten zijn verkrijgbaar bij: Ds P. C. Klijnsma, Oosterend, J. Bakker, O 12, Ds W. A. Soesan, De Cocksdorp, mevr. G. Kok-van Bergen, Eierland, en aan de kerkgebouwen. (Zie inhoudsbeschrijving in volgend nr.). VERTROKKEN PERSONEN Willem P. Lap, van Parkstraat 5 naar Breda, K.M.A.; Cornelis Pranger, van K 96 naar Breda, K.M.A.; Willem Lake- man, van Emmalaan 2 naar Nieuwe Niedorp, Hoogzijde B 35 met gezin; Simon Wagemaker, van Verlengde Pe perstraat 95 naar Weesp, Rembr. van Rhijnstraat. 7 met gezin; Henricus M. Ran, van Schilderend 36 naar Heemste de, Cloosterweg 24; Elisabeth F. M. Floris, van Molenstraat 12 naar Alk maar, WesterWeg 364; Cornelis Kuip, van H 102 naar Beverwijk, Romerkerk- weg 2; Jannetje Gieles, van Gasthuis straat 10 naar Grootebroek. P. J. Jong- straat 53; Hendrik ter Steege, van Mo lenstraat 64 naar Zijpe, K 122; Johanna C. Bakker, van Den Hoorn 17 naar Ber gen, Lóudelsweg 20; Jacob S. Broersma van Oudeschild 66 naar Den Helder, H. A. Lorentzstraat 226; Carel J. J. Janse, van De Waal 12 naar Doetin- chem, Gaanderen, Hoofdstraat 62, met gezin; Ada M. L. Riteco, van Schilder end 81 naar 's Hertogenbosch, Choor- straat 7; Jan van Dijken, van Groene- plaats 11 naar Purmerend, 't Gouw 24, met echtgen.; Dephina M. de Jager, van Beatrixlaan 11 naar Heemskerk, Rijks straatweg 139; Marie Keijser, ev Noor- dervliet, van De Waal 73 naar Blokker, Westerblokker 169; Elisabeth van Heer- waarden ev Leijen, van Zwaanstraat 7 naar Den Helder, Duinroosstraat 13; Marie Bakker ev Bruntink, van K 85 naar De Rijp, Rechterstraat 115; Bauke S. Wieringa, van S 26a naar Heeren veen, Stationsplein 36; Hendricus Schouten van E 86 naar Amsterdam, Bennebroekstraat 5; Lena Zutphen, van K 49 naar Haarlem, Olieslagerslaan 5. (Historisch) 'n Texelaar, dik in de veertig, Had nog steeds geen vrouw, Want hij was wel wat kieskeurig, Nam het al te nauw. Deze was te jong van jaren, Gene veel te oud. Nummer drie was te aanhalig, 'n Vierde veel te koud. Weer een ander was te sproetig, Of te kort van stuk, En zo bleef hij leven zonder Echtelijk geluk. Op een keer kwamen zijn vrienden, Met een dagblad aan, Waarin zij een advertentie. Voor hem zagen staan. Waarin een bedaagde juffrouw, Kennismaking zocht. Met een man, die Jaap zijn leeftijd, Zéker hebben mocht- De Texelaar trok op hun raad de Stoute schoenen aan. En ging 't torteltje bezoeken, Ergens aan de Zaan. Dol nieuwsgierig naar de uitslag. Kwamen 's avonds laat, Jaap zijn vrienden even vragen Naar het resultaat. Jaap had niet veel woorden nodig, Maar sprak zonder meer: „Zij is mij te zwaar van lichaam, En te licht van leer Huib de Rijmelaar KAuW heerlijk - verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden tHI f*»»®

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1