KOOK Muziekconcours heeft een tekort van f 1300,-- MOTOREN Maico B.S.A. D.K.W. Dokter ELIAS Herv. Kerkkoor SCHOUW JAN AGTER 6 man Bezoekt allen de Fancy Fair te Z.-Eierland NUTSSPAARBANK Rente 2\ pCt DAMES Camp corsetten 'n Cadeautje SCHOUW <v«%v Mantje, Den Burg JAN AGTER Zwitserse Horloges personeel gemeubileerd of ongem. huis Herfst SCHOUW SCHOUW aanbiedingen fa J. P. Verbeme Jan Agter Garage A. Kievit Iel. 58 Strop voor de organiserende verenigingen Het Muziekconcours, dat werd geor ganiseerd door D.E.K., V.I.O.S. en het Koninklijk Texels Fanfare ligt al weer enkele maanden achter ons en nu alle gegevens binnen zijn, kan de rekening worden opgemaakt. Helaas werd dit laatste een grote teleurstelling: een na delig saldo vanDertien honderd gulden. De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken: het weer, dat bij dergelijke ge legenheden een belangrijke rol speelt, heeft zich van zijn slechte kant laten zien. Het eerste vooravondconcert viel letterlijk in het water en de Hemel vaartsdag was dermate koud, dat men bewondering moet hebben voor hen, die deze kou nog hebben getrotseerd om het concours mee te maken. De tweede Con coursdag was het weer iets beter, maar toch van dien aard, dat een verblijf in HAD OOK OP TEXEL KUNNEN GEBEUREN! Dit had ook op Texel kunnen gebeu ren, dachten wij, bij het lezen van het volgende bericht: Landbouwers kunnen voor hun trac tors en aanhangwagens kosteloze wegen kaarten krijgen, wanneer zij deze voer tuigen louter voor de landbouw gebrui ken. Maar daar moeten zij wel mee oppassen. Dat leert hetgeen gebeurde in een dorp in Gaasterland. Daar moesten voor een schoolfeest een aantal kinderen naar het dorpje Rijs worden gebracht. En aangezien het alles uit een krappe beurs gebeuren moest, stelden twee veehouders en een landbouwbedrijf daarvoor hun tractors met aanhangwagens ter beschik king. Op deze voertuigen werden de kinderen zingend naar 't feest gebracht. De eigenaars der voertuigen zongen geenszins. Want die werden opgewacht door een commies van de Belastingen. Deze functionaris stelde vast, dat de tractors voor een ander doel dan de landbouwarbeid waren gebruikt. Zodat de drie eigenaars nu onder de motor voertuigenbelasting vielen. En zij kregen prompt een aanslag van samen 2300 gulden Het district Friesland van de E.V.O. waarschuwt nu zijn leden om voorzichtig te zijn. Wij echter willen toch iets ver der gaan. Wij zouden het een schande achten, indien de fiscale overheden niet ergens een bepaling vinden om te zor gen, dat die aanslag van 2300 gulden wordt vernietigd. UIT HET RAPPORT VAN DE CULTURELE RAAD .Burgemeester en Wethouders verzoch ten de commissie zich te beraden op de bestemming van het gerestaureerde perceel Den Burg, Kogerstraat 1, met welke restauratie een bedrag van plm. f 35.000,was gemoeid. De commissie concludeerde, dat de restauratie van het perceel het meest tot zijn recht zou ko men, indien in dit perceel een „Texelse oudheidskamer" zou worden gevestigd. Andere bestemmingen, zoals vestiging van een VW-kantoor, gebruik voor commerciële doeleinden of bewoning zonder meer, werden afgewezen. In prin cipe werd een gelijktijdige bewoning door een concierge-conservator niet on mogelijk geacht, al zouden dan voor deze bewoning een aantal beperkingen moe ten gelden. Nadat dit standpunt de instemming van Burgemeester en Wethouders had verkregen, liet de commissie zich over de opzet van een „oudheidskamer" ad viseren door de heer J. A. van der Vlis te Amsterdam. Aanvankelijk gingen de de gedachten van de commissie in de richting van een zelfstandige, op zich zelf staande oudheidskamer, in verband waarmede een oproep naar sollicitanten naar de betrekking van concierge-con servator werd geplaatst. Met twee van de 8 sollicitanten had de commissie na der contact. De commissie beraadde zich vervolgens op het doel, de inrich ting en het beheer van een oudheids kamer, de taak van een conservator, de financiële opzet en de exploitatiemoge lijkheden van een oudheidskamer, de mogelijkheden van een onderbrenging van de Texelse oudheidskamer in be heer bij het bestuur van de „Stichting Texels Museum", alsmede op de voor waarden, aan een dergelijke combinatie verbonden. De commissie kwam tot de conclusie, dat de voordelen van een combinatie Texels Museum-Oudheids kamer de nadelen overtroffen. Dit stand punt werd door de Cult. Raad en de ge meenteraad gedeeld, waarna besloten werd de opzet, het beheer en de exploi tatie over te dragen aan de „Stichting Texels Museum". Door het bestuur van de Stichting werd vervolgens de con servator van dit museum de heer G. J. de Haan tevens aangesteld als conserva tor van de te stichten „oudheidskamer" zulks met ingang van 1 September 1954. De gemeenteraad besloot in principe aan het bestuur van het „Texels Mu seum" ter zake van de exploitatie van de oudheidskamer een jaarlijkse subsi die toe te zeggen van f 750,Voorts zal de Stichting het gebouw gratis ter beschikking krijgen, terwijl de gemeente voor het onderhoud en de verzekering van het gebouw zal zorgdragen. De oni vangen entreegelden blijven ter beschik king van de Stichting. Hieruit dienen de kosten van een aan te stellen assis tent, alsmede de overige exploitatie kosten te worden bestreden. Voorts be sloot de gemeenteraad in 1954 een bij drage in de kosten van de eerste opzet ad f-750,beschikbaar te stellen, ter wijl voor het jaar 1955 nogmaals een dergelijke uitgave ad f 1000,werd ge raamd. het park verre van aangenaam was. Daardoor is het bezoek ver beneden de raming gebleven, met het genoemde re sultaat. Een strop voor de organiserende verenigingen, die werkelijk beter had den verdiend. Onze corpsen zijn altijd paraat en niemand zal betwisten, dat zij veel en goed werk verrichten in het be lang van de gemeenschap. Dat dit door de burgerij wordt gewaardeerd is al herhaaldelijk bewezen, want het is waar lijk niet de eerste keer, dat onze corpsen in geldnood zitten. Daarom durven de corpsen ook nu weer een beroep te doen op de offer vaardigheid van de burgerij in de vaste overtuiging, dat zij begrip zal tonen voor de moeilijkheden. Het Gemeentebestuur heeft toestem ming verleend om een lijstcollecte te houden in de week van 2 tot 8 October op alle dorpen. Helpt onze Fanfare corpsen uit de nood en geeft met milde hand. U kunt op aller dankbaarheid re kenen! GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenote, mej. Marie Keijser Sd., slaagde aan de Ge meentelijke Universiteit van Amsterdam voor het candidaatsexamen theologie. GEEN SPREEKUUR BURGEMEESTER Het spreekuur van de Burgemeester gaat heden, Zaterdag 1 October 1955 niet door. SPORT ALS VORMINGSMIDDEL Uit het rapport van de Studie-com missie, ingesteld door de landelijke con- tactraad voor de gemeentelijke bemoei ingen met de lichamelijke opvoeding en de sport. De sportorganisatie is voor vele jon- eren een zegenrijk derde milieu. Er is nog een belangrijk element, dat de sport stempelt tot een maatschappe lijk verschijnsel, dat voor het jeugdige deel van ons volk van grote vormende waarde is. De sportorganisatie is nl. voor een niet onbelangrijk deel van onze jeugd het z.g. derde milieu, dat die jeugd, naast de vormende kracht, die er uit gaat van gezin en school, niet ont beren kan. Als „derde milieu" kunnen ook ande re verenigingen fungeren, zoals jeugd organisaties, clubhuizen, volkshuizen, zangkoren, toneelverenigingen, volks dansgroepen, enz. Maar de practijk leert dat niet een zo heel .groot percentage van onze jeugd zich tot deze verenigin gen voelt aangetrokken. De oorzaken daarvan laten wij thans buiten beschouwing. Wij constateren al leen het feit. Tal van jonge lieden, die er niets voor voelen zich aan te sluiten bij een jeugdorganisatie, enz. worden door hun natuurlijke begeerte om sport te beoefenen, door hun speldrift dus, gedreven naar de sportorganisaties, die voor hen het enige derde milieu worden, waarmede ze in aanraking komen. Dit gezamenlijk verbonden zijn in een georganiseerd niet te groot en daardoor overzichtelijk verband, kan van grote vormende waarde zijn. Het clubleven is voor de jonge mens een belangrijke vor mende kracht en een bron van inspira tie, daadkracht en zelfverloochening. De juniorenafdelingen van de sport organisaties krijgen hiermede een geheel eigen functie, verantwoordelijkheid en taak, die ver boven de sportsfeer uit reikt Want de taak van de juniorenafdeling is dan stellig niet alleen meer de sport- technische capaciteiten van de jonge sportbeoefenaar te vergroten en te ver volmaken. Het juniorenwerk zal mede dienstbaar worden gemaakt aan net kweken van een geest van ware sporti viteit, aan het aanbrengen van een juist begrip van en een helder inzicht in de waarde en de betekenis van de sport >(en de betrekkelijkheid daarvan!). De jonge sportbeoefenaar zal van het begin af aan ingeprent moeten worden, dat •hij de zuiverheid der sportzeden moet hoog houden en bevorderen, de sport niet op een maniakkale manier mag be oefenen en de sportprestatie niet als een der hoogste levenswaarden mag gaan beschouwen. Hij zal moeten leren, dat er in het leven hogere vreugden zijn dan een gewonnen wedstrijd en zinvol ler leed, dan het verdriet om een neder laag. Hij zal moeten leren beseffen, dat de uitslag betrekkelijk onbelangrijk is en dat hij sport beoefent om de sport. Bovendien kan de juniorenafdeling van een sportorganisatie in zekere zin de functie van jeugdorganisatie gaan vervullen, wanneer zij de enge grenzen van haar onmiddellijke doelstelling overschrijdt en zich verantwoordelijk gaat gevoelen voor een stukje totale vorming van de jonge mens. Met uitslui tend sportbeoefening boeit men op den duur alleen maar hem, die door een na tuurlijke aanleg en door gestage training een spelpeil bereiken kan, dat niet te ver beneden 't gemiddelde niveau blijft. Voor wie daartoe niet in staat is ver liest de sport vaak een groot deel van haar charme en daarmede verliest de vereniging dikwijls een lid, dat dan meestal zo gedesillusionneerd is, dat 't weinig behoefte meer heeft, een ander derde milieu te zoeken. Het is daarom wel uiterst gewenst, dat de juniorenafdeling zich bezig gaat hou den met allerlei culturele activiteiten, waaronder we gaarne, om maar een en kel voorbeeld te noemen, rekenen: han denarbeid, handwerken, declamatie, to neelspel, lekenspel, volksdans, zang, mu ziekbeoefening, kamperen, museumbe- zoek, het vullen van een deel van hét clubblad, het verzorgen van de feest avond van de vereniging, enz. enz. Het bezit van een clubgebouw is daar bij wel zeer gewenst, maar geen onver biddelijke voorwaarde. Het is verheugend te kunnen consta teren, dat een toenemend aantal sport bonden deze taak van het juniorenwezen begrijpen en dit begrip omzetten in een daad. NATIONAAL VIJFJARENPLAN RUNDERTUBERCULOSE NADERT VOLTOOIING In de Memorie van Toelichting op de Landbouwbegroting 1956 spreekt Mi nister Mansholt er zijn voldoening over uit, dat de strijd tegen de rundertuber- culose inmiddels zo ver is gevorderd, dat nagenoeg alle veebeslagen in het noorden, oosten en zuiden van ons land in het kader van het vijfjarenplan zijn gesaneerd. In de resterende planperiode, welke wordt afgesloten in Mei 1956, dient nog een aantal reageerders te worden opgeruimd, dat zich bevindt in het westelijk deel van Utrecht en in Zuidholland, hoofdzakelijk ten noorden van de grote rivieren. Het laat zich aan zien, dat het vijfjarenplan op de daar voor gestelde termijn zal zijn beëindigd. Het ligt dan ook in het voornemen, na overleg met het Landbouwschap, per 1 Mei 1956 voor het gehele land een ver bod tot het houden van reactiedieren af te kondigen. Ter voltooiing van het vijfjarenplan zuilen gedurende enige jaren gelden uit het Nationaal Fonds Rundertuberculosebestrijding ter be schikking worden gesteld ten behoeve van 'n voor de nazorg noodzakelijke re geling. De bewindsman acht het van groot be lang, dat de georganiseerde bestrijding van de abortus Bang onder directe lei ding van de verschillende provinciale gezondheidsdiensten voor dieren verde re voortgang heeft. Het overleg met het Landbouwschap over het gebruiken van de restgelden der t.b.c.-bestrijding voor de vorming van een startfonds voor de bestrijding van abortus Bang heeft tot dusver geen resultaat gehad. Het aantal gevallen van mond- klauwzeer liep in het afgelopen jaar nog verder terug, zodat de indruk is ver sterkt, dat met het systeem van preven tieve inenting, gekoppeld aan het over nemen en het afslachten van toch nog aangetaste runderen, de juiste weg van bestrijding is ingeslagen. De zeer goede resultaten, welke ons land met betrek king tot de mond- en klauwzeerbestrij- ding heeft bereikt, hebben internatio naal de aandacht getrokken. De Minister heeft zich beijverd de ons omringende landen te bewegen tot de Europese com missie voor mond- en klauwzeerbestrij- ding, welke zeer belangrijk werk in dit opzicht kan verrichten, toe te treden. N.V. TEXELS EIGEN STOOMBOOT ONDERNEMING. Ten overstaan van Notaris Mulder werden de onderstaande num mers voor de proefvaart uitge loot: nrs: 31, 37, 49, 80 en 105. Houders van genoemde loten kunnen zich tot Zaterdag 8 Oc tober a.s. ten kantore van de Onderneming te Den Burg ver voegen om een bewijs van deel name af te halen. De Directeur. TEXELAARTJES Donderdag verl. in de Molen- str. of Emmalaan double hor loge met zwart bandje Gaarne terug C. Witte, Molenstr. 44 Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Oud-Deurwaarder Prins en wnd. Deurwaarder Van Vliet houden Maan dag van 11 tot 2 uur zitting in Hotel „Texel" (verkopingen, rechtza ken, incasso, kosteloos advies in pachtzaken). Passagebureau Velthuys Den Helder, houdt Maandags van 11,30 tot 2 uur zitting in Hotel Texel. Emigratie, Passages naar Afrika, Aus tralië, Amerika, Canada, enz. Voor verhuizingen, emi gratie-verpakking en opslag met verzorging documenten en verzekering. Vraagprijsop- gave V.T.B., Den Burg, Tel. 85 Ik geef de hoogste waarde voor zolderopruimingen, lom pen, metalen, ijzer en papier A. v.d. Vis, tel. 256 - P. C. Kaan, Ruygweg 101, Den Helder, voor emigratie verpakkingen naar alle delen der wereld. Zendt ons bericht en wij komen U thuis bezoeken. Te k. Eigenheimer aardappe len bij de zak 12 ct per kg. W. Bakelaar. de Koog Te k. damesfiets, Warmoesstraat 69 Te k. g. onderh. kin derwagen en z.g.a.n. vulka- cheltje Etna. M. Bosma, P.v. Cuyckstraat 6, Den Burg Te k. aangeb, potkachel met ommanteling, gazelle fiets, wandelwagentje en kort bont manteltje. Ada v. Hollandstr. 1. Den Burg Te k. boe kenkastje 1.60 m hoog en 57 cm breed met verstelbare planken, 3 kolenkitten 1 zw. ematlle. 2 gegalv. en grote wastobbe Spanjer, Weverstr. 28 Gevr. net kosthuis. Br no 690 bur. v. d. blad Te koop z.g.a.n. Etna kacheltje J. Borgman, De Koog 25a Ook op termijnbetaling Fa W. G. Manshanden Den Helder Middenweg 189 Tel. 2953 Nely Wuis en Cees Mantje hebben het genoegen U, mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen hu welijk waarvan de voltrek king zal plaats vinden op Donderdag 13 Oct. 1955 om 12 uur ten gemeente huize te Den Burg, Texel Oudeschild 419 Hoeve Rembrandt September 1955 Gelegenheid tot feliciteren op de trouwdag van 15,30 tot 17 uur in hotel Texel Toek. adres: Spang W 30 afwezig van 3 tot 13 Oct Waarneming doktoren Van Loon en Schalkwijk Apotheek open van 9-12,30 De Koog Aanvang repetities Vrijdag 7 Oct. a.s. Het Bestuur van polder Waal en Burg maakt be kend, dat de Schouw over de tochtsloten en Killen is bepaald op Zaterdag 8 Oct. a.s. Texel, 17 Sept. 1955 Het bestuur voornoemd H. J. Keijser Dz. voorzitter E. L. J. Lap secretaris OWES* WEREN VOOR N VOORTPEFFEiyKE RADIO naar Technisch Bureau Keuze uit de nieuwste modellen Ook leverbaar op termijnbetaling en wij ruilen ook Uw oude toestel in. Zo juist ontvangen Wasmanden in alle maten Handenmanden in alle maten Slagers-, bakkers- en boodschappenmandjes voorradig ALEX KONING Zadelmakerij, Den Burg Kan gebruiken met 2 meisjes of 2 vrouwen voor aardappelsorteren Pakhuis Den Burg J. PDe Koog welke gehouden zal wor den in de kapel op 7 en 8 Oct. ten bate van dit ge bouw. Opening Vrijdag avond half 8 en Zaterdag middag half 3 tot 5 uur en van half 8 tot 11 uur Vele attracties. Het Bestuur. Overleg en leg wat over Spaar bij de Dagelijks berekend HYPOTHEEK beschikbaar. Inlichtingen: Bij kantoor Kooger straat 34, tel. 215 Denk om Uw figuur. Draagt uitsluitend Het ideale corset voor iedere vrouw Laag model en steun gevend. Het enige corset onder medisch toezicht vervaardigd. Grote collectie B.H.'s, witte stepins. Gedipl. corsettiére. Alleenverkoop voor Texel Op verzoek ook bij U thuis passen J. G. Dekker, Tel 146 UW KANS! Bij ons terug 20 guldens voor Uw oude electrische scheerapparaat, elk merk, bij aankoop van de razend-snelle REMINGTON "6O" dubbel voltage ƒ98.50 met inruil slechts 78.50 Vraagt proef bij MARTIEN BAKKER Ondergetekenden be tuigen hiermede hun op rechte dank voor de bijna 35-jarige gunst en het vertrouwen in hun Pe- troleum-zaak genoten en bevelen hun opvolgster Mej. BETS SPIGT beleefd in Uw gunst aan. N. MAAT en Echtgenote Den Burg, Texel, 1 October 1955. Aansluitend op boven staande advertentie deel ik U mede, dat ingaande a.s. Maandag 3 October, de zaak door mij zal worden voortgezet. Beleefd aanbevelend, BETS SPIGT Weverstraat 64. voor groot of klein Dan moet U immers bij J. P. STAM zijn I Het Dagelijks Bestuur van het Waterschap Het Hoorn der Nieuwland en de Kuil brengt ter kennis, dat de schouw over de tochten en wateringen zal plaats vinden op Woensdag 19 Oct. 1955 en nodigt mits-dien de ingelanden uit te zorgen dat op gemelde datum allé dienaangaande gestelde voorschriften zal zijn vol daan. Texel, 1 Oct. 1955 Het bestuur voornoemd N. Kikkert, voorzitter K. Stoepker, secretaris jjf het gas in de fles Vreeg inlichtingen bij de depolhoude Voor een betere Permanent slaagt U zeker ie Oosterend KAPPER BAKKER, Te>. 203 VOORJAAR 1955 combinatie mfori IKomt U eens een keuze I maken u/J onze collectie I Technisch bureau Den Burg, Telefoon 46 Schitterende collectie Uitstekende Kwaliteit MANTJE - DEN BURG Betaling eventueel in overleg te regelen f Gevraagd voor smedéïij, eleëtra en waterleiding Smederij Rentenaar, Oosterend Te huur Langeveld, Stenenplaats Den Burg Het Dagelijks Bestuur van de polder ,Eijerland op Texel, brengt ter kennis van de ingelanden, dat de Schouw over de sloten en kreken in de polder zal plaats hebben op Zaterdag 8 Oct. 1955 en nodigt de ingelanden uit om te zorgen, dat op gemelde datum alle voor schriften als bij de keur bepaald, stipt zijn nageleefd Texel, 7 Sept. 1955 Het bestuur voornoemd Joh. de Graaf, voorzitter A. van Hoorn, secretaris De Schouw volgens art. 28 der keur van het Wa terschap „De Gemeen schappelijke Polders op Texel" over alle tochtslo ten en cenen is bepaald op 5 October 1955. De walkanten van de Jan Ayesloot dienen vóór of op 21 September 1955 ge maaid te zijn. De schouw over de weg en scheidingssloten is be paald op 16 November 1955 Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat niet vol doen aan het bepaalde in bovengenoemd artikel voor ieder perceel als een over treding wordt beschouwd. Namens het bestuur van de Gemeenschappelijke Polders S. Keijser Jbzn. Dijkgraaf E. L. J. Lap, Secretaris Flanellen lakens 1 en 2 persoons Rose laken flanel Wollen en halfwollen dekens Wollen breigarens nieuwste kleuren Icalon ijzer sterk voor kousen en sokken Wollen ruitstoffen Blauw jopperstof Wollen Pullovers, Vesten enz. Goed en niet duur Doet Uw voordeel bij Binnenburg 1 Tel 46 Enigste zaak op Texel die werkt met 2 gediplomeerde waterfitters. REPARATIES KUNSTGEBITTEN Sneller, beter en goedkoper! Mevr. A. C. A. Boer, Taxi,Trouwen, Buitenritten

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 2