1?. (jroen T'wa in het harL, Hoeve „Rotterdam" na hooi broei door brand verwoest Modeshow Of) reis WOENSDAG 5 OCTOBER 1955 70e JAARGANG No. 6930 TEXELS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langevtód de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart, -f 20 ct. incasso. Adv. 8 c. p.mm. j VOOR LEIEN DAK EN HOPELIJK VAN LEIEN DAK!! Vrijdag en Zaterdag zal in de voor malige Landbouwschool aan de Nieuw- straat een Verkoopdag met Bazar-at- tracties worden gehouden. De organisa tie berust bij de Zusterkring van de Hervormde Gemeente. Het doel van deze actie is het bijeenbrengen van gelden ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de restauratie van het dak der kerk. Zoals U wel gezien heeft, wordt het dak, dat provisorisch hersteld was, thans definitief hersteld (met leien). De kosten bedragen in totaal f 40.000, waarvan f 4000,-voor rekening van I de kerkelijke gemeente ,komt. De Zuster- I kring heeft een goed jaar lang met ijver gewerkt en een indrukwekkende hoe veelheid goederen vervaardigd, waaron der vele kledingstukken. Voorts worden twee verlotingen gehouden, prijzen: een sprei, 'n \(ni.et minder fraai), geborduurd ontbijtlaken, een wintermantel, naar keus en een autoped. De goederen wor den tentoongesteld in een etalage van de fa. Moerbeek, Binnenburg, voorheen Van der Kooi. Vrijdagavond om acht uur wordt de tentoonstelling geopend. Verder ge opend: Zaterdagmiddag, vanaf drie uur en Zaterdagavond. i h 3i.xi3£ SUCCES VOOR „DE EENDRACHT" De afdeling kaasmakerij van de Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" behaalde op de tentoonstelling van de Algemene Ne derlandse Zuivelbond te Valkenburg een tweede prijs - zilveren medaille - met 'n zending Edammer kaas. De heren Daalder en Buis, leden van het Cocksdorper brandweercorps, zien wij hier in actie bij het bestrijden van de brand, welke de grote schuur van „Rotterdam" grotendeels in as legde. Rechts ziet U nog een klein gedeelte van het woonhuis, dat behouden kon blijven. Ten gevolge van hooibroei is Zaterdag de boerderij „Rotterdam", eigendom van prof. dr. H. J. M. Weve, oogarts te Zeist, pachter de heer N. Slot, afgebrand. Dankzij het krachtig bestrijden van het vuur door de brand weer van De Cocksdorp en van Den Burg kon het 'woonhuis worden behou den. De schade is zeer groot: de boer derij was in de zomer van 1947 door de fa. H. Daalder Zonen gebouwd. In de voorgevel prijkt nog de gedenksteen met de beeltenis van een herrezen leeuw: in 1945 was deze boerderij door de Duit sers in brand geschoten, als een van de vele plaatsen, die toen doelbewust ver nietigd werden. In de grote schuur bevond zich de en kele weken tevoren gedorste oogst van ruim 65 bunder graan, voornamelijk gerst: wel 1300-1400 mud gerst, enige vakken hoog opgetast hooi en een aan tal kostbare landbouwwerktuigen, zoals zelfbinder, schoonder en jacobsladder. De boerderij werd bewoond door de gezusters Slot, resp. 75 en 78 jaar oud. De dames waren druk bezig met huis houdelijke werkzaamheden, toen de deur opengerukt werd door werklieden, die bezig waren geweest met het opladen van slootruigte langs de Hoofdweg, waaraan deze boerderij gelegen is. De dames stonden perplex. Brand? Ze had den niets bespeurd. Om acht uur - het was toen ongeveer half elf - was een hunner nog even in de stal geweest om de poes haar dagelijkse rantsoen ze ver strekken, maar ze had niets verdachts geroken of bemerkt. Ogenblikkelijk werd begonnen met het naar ouiten brengen van de huisraad, wat vlot ge schiedde. „Ik had nog naar de rook staan kij ken, wij dachten, dat er een hoop aard appelloof in brand stond". Aldus brand meester J. Zoetelief van De Cocksdorp. Maar even daarna ging de sirene: we werden vanaf 'boerderij „Holland" ge waarschuwd. De spuit was zeer snel ter plaatse en concentreerde zich allereerst op het woonhuis, dat wellicht nog be houden kon worden, een poging, die zo als gemeld, met succes bekroond werd. Ongeveer 12 minuten later arriveerde ook de spuit van Den Burg teneinde assistentie te verlenen. Nu, er is een in drukwekkende hoeveelheid water ver spoten. Gelukkig was dat volop voorra dig in de sloot langs de Hoofdweg. Toen de spuit van De Cocksdorp arri veerde stond de schuur reeds in lichter laaie. Het met pannen l(en daaronder riet) gedekte dak was reeds op de span ten na ingestort. Naar wij vernemen wordt de schade door de verzekering gedekt. De familie Slot was reeds sinds 1906 op deze boer derij woonachtig. Deze foto stond al eerder in de Texelse Courant: op 25 October 1347; de laat ste hand werd gelegd aan de nieuwe boerderij „Rot terdam". Helaas zege vierde de rode haan bin nen acht jaar opnieuw. DAMCLUB TEXEL Allereerst moeten we vermelden, dat de comp.-wedstrijd tegen Andijk op 8 October niet door gaat. Dan nemen we de clubavond weer even onder de loupe. Zoals vaak ge beurt schuilen de beste partijen tussen de puntenverdelingen. In A. was de par tij S. Ros-J. Vinke de enige van goed gehalte. G. Dros meende in een Turkse slag 5 stenen te geven voor de witte dam, om tot 4 om 4 eindspel te geraken. De Turk bleek geen Turk te zijn, maar een gift van 7 stenen; 20 dus. Ook in B. werden blunders gemaakt. P. W. Kooi o.a. speelde zich in een 4 om 4 eindspel onnodig vast en verloor. Jo Scboo verspeelde de winstkansen dooi de oppositie van een zwarte schijf op 34 tegen 3 witte stenen eigenhandig te verbreken. Jb Koorn bracht het met 2 stukken achterstand toch nog tot een dam en won. Drie nieuwe leden tellen we nu reeds in C. Er is evenwel nog steeds ruimte voor meer. Uitslagen 30 September: A.: A. v.d. Slikke-W. A. van Zeijlen 20 S. van Heerwaarden-J. Hooijberg 20 C. Dijker-Jac. v. Heerwaarden 20 C. v. Heerwaarden-G. Dros 20 S. Ros-J. Vinke 11 B.: S. Bakker-A. Vinke 2—0 J. J. de Beurs-Jo Schoo 11 C. Medendorp-C. P. Burger 20 P. W. Kooi-C. v.d. Werf 0—2 Jb Koorn-R. Zijm 20 Jn Barhorst-P. Bakker 11 ■J. Hillen-Jn Koorn 20 P. Keijser Dzn.-J. J. Lafeber 20 D. v.d. Werf-J. J. Lafeber 20 Dat het voor 8 van de 12 A-klassers weer een heel kunststuk zal zijn zich enigszins behoorlijk te klasseren, is al bekend. Dit jaar moeten we ook nog re kenen op verzwaarde degradatie, nl. 3 in plaats van twee der laagst geklasseer- den. Voor de B.-afd. betekent dit, dat alleen de kampioen gaat promoveren. Drijf die Rhenmatisclie Fijnen uit Dn leden. Doe 'n bloedzuiverende knor. Met Srnschen Salts. Zuiver bloed, daar gaat het om als u rheumatische pijnen wilt verdrijven. Stramheid, steken, scheuten, allemaal „smartelijke" bewijzen dat er met uw bloed iets niet in orde is. Maak uw bloedzuiverende organen weer actief. Met Kruschen! Zes minerale zouten, in Kruschen' samengebracht, geven die organen nieuwe energie. Dan kunnen schadelijke stoffen want die zijn het die u die verlammende pijn be zorgen zich niet ophopen of vastzet ten in de gewrichten, maar worden afge voerd langs natuurlijke weg. (INGEZONDEN) DE VLEESPRUZENÜ Mijnheer de Redacteur, Hoe komt het toch, dat wij hier op Texel voor het vlees i(e.a.) veel meer moeten betalen dan de mensen aan de andere kant van het „Marsdiep"? Dezer dagen kregen wij een paar kranten in handen van o.a. Den Helder en Harlingen. Hierin werd geadverteerd met vlees. Om eens een vergelijking te maken tussen Texel en bovengenoemde plaat sen, geven wij U hier eerst een paar Texelse prijzen voor koeienvlees per pond: Biefstuk f 3.—; baklappen f 2,50; rib- lappen f 2,20; magere lappen f 2,20, nou- let f2,—, gehakt f 1,80. Voor Den Helder zijn deze prijzen: Biefstuk 12,50; baklappen f2,20, rib- lappen f 1,90; magere lappen f 1.80, pou- let f 1,60; gehakt f 1,50. Voor varkensvlees ligt het prijsver schil in dezelfde lijn als bij het koeien- vlees. Voor Harlingen liggen de prijzen nog iets lager voor verschillende vleessoor ten, nl.: Mooie runderlappen f 1,45Runder- en varkensgehakt f 1,35; Carbonade f 1,73; Speklappen doorregen f 1,Paarden- vlees f 1,enz. Wanneer we het verschil tussen Texel en Den Helder eens bekijken, dan blijkt het ruim f 0,30 per Vz kg te bedragen. Het vreemde is, dat er tussen de sla gers op Texel in de prijzen bijna geen verschil is. Moeten we hier soms spreken van een „prijzenkartel". Het verwondert ons, dat er niet meel mensen tegen deze hoge prijzen op komen. Men werkt het toch op alle ma nieren in de hand dat de Texelse huis vrouwen hun inkopen te Den Helder gaan doen. Met de meeste hoogachting, H. S. Wij hebben bovenstaand schrijven voorgelegd aan een Texelse slager, die ons het volgende antwoordde: Hoe het komt, dat hier het vlees niet zo goedkoop verkocht wordt als in de door U bedoelde aanbiedingen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat er op Texel niet een z.g. „Volksslagerij" of, zoals men ook wel zegt, „goedkope" slagerij bestaat. De Texelse slagers verkopen 'n prima stukje vlees, en dit moeten zij zelf bij aankoop van het vee ook heel goed betalen. Het gevolg hiervan is, dat de consument voor het goede vlees ook goed moet betalen. Er rijden hier auto's van tien mille en ook van 4500 gulden inkoop, maar ik durf niet beweren, dat die van tien dui zend best voor f 5000,verkocht zouden kunnen worden. Wel weet ik. dat er koeien en varkens geslacht worden, die de Texelse slagers niet willen kopen, (van een medewerkster) „Je loopt nu zeker alle modeshows af?" vroeg mijn schoonzuster, die op het platteland woont. Met dat „nu" bedoel de zij: sedert je in de stad woont. Voor dien was ik ook dorpelinge. Zij bracht me op een idee. Waarom zou ik niet eens naar een modeshow gaan, inplaats van het modehoekje in de krant te lezen? De wintermode 1955-'5o was juist in Parijs bekend gemaakt cn nu kwamen de Nederlandse modehui zen met. hun interpretatie hiervan. Ik koos een show uit van een bekend groot huis; het Theé Complet was wel duur, maar daarvoor was er onder de manne quins ook een Frangaise. Zowaar be- tiapte ik mijzelf op een zekere opwin ding. Zoiets als vroeger, toen ik een jong ZITTING CONSULTATIEBUREAU Consultatiebureau voor Zuigelingen voor de buitendorpen op Woensdag 5 October 1955 (heden). Willen de moeders op de aangegeven tijden komen, dan behoeft niemand te wachten: De Cocksdorp om .1,45 uur; Oosterend 2,15 uur: Oudeschild 2,45 uur; Den Hoorn 3,15 uur; De Koog 3,45 uur Tevens is er gelegenheid om 1 uur voor het inenten tegen pokken, kink hoest, diphtherie en tetanus, voor de zuigelingen en kleuters die het bureau niet bezoeken. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 6 October Den Burg, „Casino", filmavond verzorgd door de R.K. gezinsverzorging. Den Burg, „Dorpshuis", huishoudelijke ledenvergadering Partij v.d. Arbeid. Vrijdag 7 October Zuid-Eierland. „Bethel", -Fancy-fair, t.b.v. het wijkgebouw. Zaterdag 8 October Zuid-Eierland, „Bethel", Fancy-fair, t.b.v. het wijkgebouw. Den Burg, „Dorpshuis", filmprogramma verzorgd door de jongerenver. „Nieuwe Koers". BEJAARDE MAN AANGEREDEN Toen de 80-jarige heer H. Witte, Gasthuisstraat, Den Burg, Zaterdag om streeks twaalf uur met een andere be jaarde kennis in de berm van de weg (Westerwegj stond, werd hij omver ge reden door een adspirant-landbouwer, die, om voorliggende collega's te kun nen inhalen, pardoes door het gras ging racen. De heer Witte liep een gebroken dijbeen op. dan Uw spoorkaartje ge haald bij d e V. VV. „T exel" omdat de kwaliteit niet best is en de Texelse slagers met zo'n kwaliteit vlees niet wensen te winkelen. Deze dieren kosten belangrijk minder en dit vlees kan inderdaad goedkoper verkocht wor den. Ook kan men op abattoirs en vlees- warenfabrieken minder gangbare arti kelen kopen tegen lage prijzen en mei deze artikelen de consument aan goed kope spullen helpen. Er is op Texel ech ter geen slager, die in deze richting werkt. De prijzen op Texel zijn beslist niet hoger dan men voor dezelfde kwa liteit elders in ons land betaalt. Uw tante, die in Amsterdam woont, betaalt daar meer voor het vlees van gelijke kwaliteit, dan op Texel en veel gasten, die van de zomer hier waren verklaar den, dat het vlees hier best was en ze ker niet duurder dan bij hen ter plaatste. U wijst op verschil in prijs tussen vlees uit slagerijen te Den Helder en Texel, maar er zijn te Den Helder ook slage rijen, die dezelfde prijzen voeren als hun collega's op Texel. Ik kan U slagers noemen, wier producten nog lager ge prijsd zijn dan die, welke U hierboven noemde. Het zegt voorts genoeg, dat de in Uw ogen te dure slagers, elders ge vestigd, zelden of nooit adverteren en toch een bloeiende zaak rijk zijn. Nemen wij uit de door U ter inzage gegeven advertentie paardenvlees f 1, per pond en gekookte worst f 1,per pond - dat zijn prijzen waarvoor de sla ger het absoluut niet kan doen en men mag rustig naar die adverteerders gaan en het daar kopen voor dat bedrag. Daar kan geen Texelse slager jaloers op zijn. Goedkoop gehakt is ook reeds vele ma len duurkoop gebleken. Het is nl. ver schillende malen voorgekomen, dat een of andere huisvader zijn vrouw trachtte te verrassen met een bal gehakt van el ders, welk product echter niet op tafel kwam, maar de poes geserveerd werd. De prijs van het vlees op Texel is in vergelijking met de cijfers van de Be drijfsvoorlichting zelfs nog te laag". ~k Wij meenden er goed aan te doen de vragensteller het antwoord hier gelijk tijdig te kunnen aanbieden en de lezer zodoende in de gelegenheid te stellen zijn conclusie te trekken. meisje was en naar een bal ging. Ik trok mijn „goede" mantelpak aan. In de zaal was het vol. Op het plan kier, waar de mannequins straks de mo dellen zouden tonen, lag een rode loper. Alleen daarover kon ik het tafeltje be reiken, dat voor mij gereserveerd was. 't Gaf me heel even de gewaarwording hoe het moet zijn om zo letterlijk in het oog lopend over die verhoging te gaan. ,Ik keek eens om me heen. Allemaal keurig .gedekte tafeltjes, waarop het complet reeds was neergezet. Per per soon was dat: één petit-four, één sneetje cake, twee bonbons, twee koekjes en twee zoutjes. Vol belangstelling nam ik de aanwezigen op. Wat hadden zij aan getrokken om er goed uit te zien? He laas vond ik het merendeel slecht ge kleed. Tegenover mij zat een gezette dame (zij was al aan de petit-four be gonnen!) met een enorme broche op haar brede borst. Om haar hals had zij vier snoeren kralen en om haar ene pols een kolossale schakelarmband. De vrien din naast haar had blijkbaar niet de verleiding kunnen weerstaan om een zeer opzichtig hemelsblauw hoedje op naar bol te zetten, dat haar niet meer jonge gezicht nog ouder deed lijken. Hoeveel vrouwen begaan niet de fout modellen en kleuren te kiezen, die veel te jeugdig voor haar zijn en die haar daardoor juist oud maken. Onderwijl had de keliner een potje thee neergezet. Toen ik mijn tafeigenote vroeg of ik zou inschenken, was onze vriendschap gesloten. We hebben de hele middag gezellig gebabbeld en we waren het - hoe toevallig - roerend eens over alles wat we zagen. 't Begon met muziek en een bruidje. Ilaar jurk vond ik maar heel gewoon tjes. Veel tijd om er lang over na te denken was er echter niet. Want nu tripte luchtig en elegant de ene manne quin na de andere in een zeer vlot tem po aan ons voorbij. Ik keek mijn ogen uit. Wat een middeltjes. Ik had gedacht d t ik slank was, maar bij deze wezen tjes voelde ik me plomp. Hun make-up scheen uit een soort pan-cake te be staan. De wenkbrauwen hadden veelal de natuurlijke breedte, soms waren ze zelfs breder. Op twee na hadden ze al len sluik haar, dat kort leek. Van mijn vriendin in Parijs weet ik namelijk, dat ze het lange haar heel handig met een paar spelden wegmoffelen, om zo een kort gelokt kopje te suggereren. Ze droegen ragfijne lichte kousen, beslist niet met een zwarte naad en/of hiel. De schoenen hadden op één avondsandaal na het pumpmodel. De kleur van het schoeisel was steeds dezelfde als die van het toilet. Na het bruidje in v/it satijn werden wollen japonnen, pakjes en mantels ge toond. Ook een enkele bontjas. Deze wollen kleding had uiteraard mijn groot ste belangstelling. In ons land is dat iets dat je veel kunt dragen. Zowaar nog de H-lïjn. Iets van de Y-lijn konden we be speuren aan een mantel met laag inge zette mouwen. „Het lijkt wel of die mou wen niet goed zijn ingezet", vond mijn tafeigenote, toen een jersey-jurk ge loond werd. „In de kop zit het zo vreemd met fronsjes. Dat moet toch glad zitten?" „Nee", glimlachte ik, trots dat ik het wist, „dat zijn de fronsjes van Géne- viève Fath.Er was nog iets te zien van de allerlaatste mode van Gèneviève, de z.g. bont vestjes. Onder een tailleur of mantel. Meestal van astrakan. Erbij sen hoedje, soms ook nog een mof van hetzelfde materiaal. Aardig. Iets voor de Nederlandse vrouw, mits ze slank is. „Behalve slank moet je ook nog laag zijn voor de tunique", zei mijn tafeige note. Ja, de tunique of zoals wij vroeger zeiden: de casaque is weer mode. Er was een gifgroen en een vuurrood jurkje te bewonderen. „Niet om te hebben", vond ik. Dergelijke kleuren zijn veel te op vallend om vaak te dragen, ook al staan ze je goed. De hoeden meest eenvoudig, klein, nauw om het hoofd. Keurig. Ook oen. enkele windvanger, plat en zo groot als een parasolletje. Bij de cocktail- en avondtoiletten lag het accent veel op de rugzijde. (Wie lacht daar!! - red.). Door de rokken daar extra ruim te maken, en dit vaak nog te completeren met een grote strik. Zoiets sis de vroegere „queue". „Hoe moet je daar nu mee zitten?" Mijn tafeigenote zuchtte. „Ik weet het niet", antwoordde ik en was meteen weer verdiept in de modellen. Veel zwart in combinaties va.i zijde met fluweel en zijde met Itant. Ook enkele champagnetinten. Door de mooi gebronsde huid van de manne quins kwamen de lage decolleté's goed uit. Ze hadden blijkbaar veel zonneba den genomen. Op de juiste manier. Mooi egaal bruin, nergens zag je een witie streep van een bandje. Als enige byou een parel in het oor. „Die mannequins zijn blijkbaar on vermoeibaar", zei ik, „ze lopen nu toch al bijna twee uur". „Zelfs van het kij ken word ik langzamerhand moe, zo vlug, zo veel!" „Ja, ik ook. Gelukkig heb ik het eten al zover klaar, dat ik straks alleen maar de vlammetjes onder de pannen hoef aan te steken. Ik vraag mij af: waarom zitten we hier eigen lijk? We kunnen al dat moois toch niet kopen". Mijn tafeigenote lachte. „We zitten hier om even verrukt te zijn - zo maar even echt helemaal verrukt...."

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1