9 rom /wa in het harL, Texel krijgt een H.B.S. De üntwikkelingsverenigingen nemen een belangrijk besluit Enkele zeer speciale aanbiedingen TROOST Denk er eens om l ZAÏERDAG 8 OCTOBER 1955 70e JAARGANG No. 6981 TEXELSE®COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 -Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl. Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart -f- 20 ct. incasso. Adv. 8 c, p.mm Woensdagavond werd ten Raadhuize een contact-avond gehouden met de plaatselijke ontwikkelingsverenigingen. De vergadering werd belegd door de commissie ontwikkelingsweik van de Culturele Raad, met als doel de moge lijkheden en moeilijkheden op het ter rein van het ontwikkelingswerk eens in een gemoedelijke sfeer gezamenlijk te bespreken. De aanwezige verenigingen - vogels van een zeer verschillende pluimage - bleken voor een groot deel met dezelfde moeilijkheden te worstelen. Voor elke vereniging is het steeds weer de grote vraag „Hoe bieden wij onze leden met de beschikbaar zijnde middelen een zo aantrekkelijk mogelijk winterprogram ma". Elke vereniging poogt zijn leder naast de doorsnee-programma's ook één of meer hoogtepunten voor te zetten, doch vrijwel steeds noodzaken de hier aan verbonden financiële risico's tot beperking. In verband hiermede achtte men het van belang in de toekomst op het ter rein van het ontwikkelingswerk tot een nauwere samenwerking te komen, ten einde naast de programma's voor de eigen leden ook te komen tot enkele avonden voor de leden van de gezamen lijke ontwikkelingsverenigingen. Dit zouden dan avonden zijn, die niet of zeer moeilijk door één enkele vereniging zou den kunnen worden georganiseerd. Ook voor andere punten zag men veel mo gelijkheden in een regelmatig contact. Deze punten zijn: meer samenwerking bij het busvervoer op de avonden vanaf de buitendorpen; uitwisseling van be paalde programma's en organisatie van gezamenlijke uitstapjes met het oog op 'het doen varen van een extra boot. Om al deze motieven besloten de aan wezige vereniginen in principe een „con tact-orgaan voor ontwikkelingsvereni gingen" op te richten. In dit contactor gaan zal elke vereniging een contact persoon benoemen, terwijl de gezamen lijke contactpersonen zelf een dagelijk1- bestuur zullen verkiezen, ter voorberei ding van verschillende gemeenschappe lijke activiteiten. Nylon Overhemden, alleen wit en grijs, onberispelijke pasvorm, sublieme afwerking, ook grote maten f 21, Nappa Handschoenen, geheel ge voerd, pracht kwaliteit, f 10,90 De Autoeoats voor jongelui zeer modern. Wij brengen ze in Rayon, gabardine en tweed, reeds vanaf f52, Sportcombinaties maken veel op gang; niet alleen voor de jonge re, maar ook voor de oudere is het een heerlijke dracht. De goe de merken kimt U bij ons vinden. Ook voor Hoeden kunt U niet beter slagen. Onze speciale afde ling laat U de hoeden zien van vele goede fabrikaten: Borsalino, Mayser Moores en Hollywood. De gabardine regenjas met uit- knoopbare wollen voering is ide aal voor elk jaargetij. Ei' zijn vele goede modellen, Malinine, Falcon. Wij zullen U graag op prettige wijze adviseren. Voor Herenconfectie en. Modes. De Speciaalzaak: de zaak voor de man van smaak. Spoorstraat 40 - telefoon 2606 Den Helder S.V. Texel A.s. Zondag: WGW-Texel; Texel 2-Wieringerwaard 2; Adsp.: Hollandia a-Texel a; Zaterdag middag: ZDH a-Texel b; HCSC b- Texel c. Een volledig programma dus. Texel zal trachten het verloren terrein te her winnen. Texel 2 heeft tegen W.W. 2 een behoorlijke kans. Texel b gaat kennis maken met ZDH a. Het doet ons genoe gen ook de Hoornder jeugd weer in onze rijen aan te treffen. Texel c gaat van middag naar Den Helder en zal het las tig krijgen, maar aanpakken en door zetten. Texel a zal in Hoorn de tanden stevig op elkaar dienen te zetten. H. wist van Helder a en Westfrisia a te winnen. De training onder de heer Van der Veen was goed bezocht. We hopen, dat in de toekomst een regelmatig drukke deelname zal zijn. De resultaten blijven stellig niet uit. A.s. Woensdag allemaal present èn op tijd gereed staan, nl. om 7,45 uur. Reeds verklaarden zich de volgende verenigingen bereid tot het orgaan toe te treden: Het Departement Texel van de Mij, lot Nut van het Algemeen; de R.K. Ont wikkelingsclub; de Ontwikkelingsclub te Oosterend; de Ontwikkelingsclub te De Waal; de Oranjevereniging te De Koog; de afd. Texel van de Bond van Platte landsvrouwen; de Bestuurdersbond van het N.V.V.; de R.K. Vrouwenvereniging; afd. Gilde; de Katholieke Arbeiders vrouwen vereniging; de Vrouwenvereni ging van het N.V.V. Andere verenigingen, die menen een taak op het gebied van het ontwikke lingswerk te hebben, kunnen zo zij dit wensen alsnog tot het orgaan toetreden. Zij kunnen deze wens kenbaar maken aan de secretaris van de Culturele Raad. De eerste vergadering van het contact orgaan is bepaald op Woensdag 19 Oct. SPORT ALS VORMINGSMIDDEL Uit het rapport van de Studie-com missie, ingesteld door de landelijke con- taetraad voor de gemeentelijke bemoei ingen met de lichamelijke opvoeding en de sport. (V ervolg) Sport kan ook misvorming geven. Er zijn mensen, die de vormende waarde van de sport niet alleen in twij fel trekken, maar zelfs beweren, dat die sport misvormt. Zij kunnen heiaas tot staving van hun betoog een aantal feiten ten tonele voeren, die een duidelijke taal spreken. Wij kennen ze allemaal, deze ontaardingssymptomen. Wij lezen berichten over of zijn getuige van het molesteren van een scheidsrechter, een gevecht tussen spelers, het slaags raken van toeschouwers, enz. Daar is een on miskenbare tendens naar verruwing en ook naar verzakelijking van de sport, waarbij de penningmeester wel eens een te gewichtig functionnaris wordt. Niettemin lijkt ons de leuze: „Weg met de sport!" in hoge mate onwerkelijk. Veeleer moeten wij streven naar het zuiver en nobel houden van de sport en naar het hoog houden en de ontwikke ling van haar meest wezenlijke waarden. De ontaardingsverschijnselen, die de sport te zien geeft, heeft zij gemeen met allerlei andere aspecten van onze heden daagse cultuur, omdat zij van de cul tuur in onze verwarde en chaotische en onzekere, door pessimisme, gemis aan geloof en vertrouwen en onrust bevan gen wereld nu eenmaal deel uitmaakt. Er is ook pornografie en er zijn Wild- westromans. Er zijn films, die smaak- bedervend werken en radio-uitzendin gen, waarvan de mens innerlijk niet rij ker wordt. Maar niemand zegt daarom: „Werpt alle boeken op de brandstapel. Sluit alle bioscopen. Sloopt alle radio toestellen". Ons streven moet er op ge richt zijn, dat goede en zuivere in deze machtige middelen tot volksontwikke ling te doen zegevieren en het kwaad le beteugelen en uit te snijden. Met de sport is het niet anders ge steld. Goede sport is een krachtig vor mingsmiddel. Deze stelling wordt door de onverkwikkelijkheden, die het sport leven hier en daar te zien geeft, in geen enkel opzicht aangetast. Eisen aan de sportleiders te stellen. Natuurlijk stelt de taak, die wij aan de sport toebedeelden en met name aan het juniorwezen, speciale eisen aan de sportleiders en vooral aan de junior- leiders. Een juniorleider, die alleen maar be schikt over sporttechnische capaciteiten en slechts aandacht heeft voor het op voeren van de sportprestatie der aan zijn zorgen toevertrouwde jeugd, ver staat zijn taak niet. Die heeft de juiste instelling en de juiste gezindheid niet. Instelling en gezindheid. Het zijn twee begrippen, die moeilijk nader te om schrijven vallen. En nog moeilijker is het, concreet aan te geven, aan welke voorwaarden iemand moet voldoen, voor en aleer hij zich een juniorleider met de juiste instelling en de juiste gezindheid noemen mag. Laten we mogen opmerken, dat al veel is bereiikt, wanneer de juniorleider de probleemstelling op zijn terrein heeft onderkend, begrijpt dat hij tekort schiet, als hij slechts sporttechnische capacitei ten bezit, een grote liefde heeft voor de jeugd en beseft, dat in het leven het ge ven van het goede voorbeeld van veel meer betekenis is, dan hetproduceren van een stroom van woorden. Zij, die beweren, dat men, om een goed juniorenleider te zijn, a.h.w. van huis uit over bepaalde eigenschappen moet beschikken, hebben niet helemaal ongelijk. Maar minstens even waar is, dat men een aantal inzichten er vaardighe den, waarover een juniorenleider be schikken moet, kan verwerven. Scholing en kadervorming zijn hiervoor de aange wezen middelen. Een bewuste scholing van deze junio renleiders is nodig. Een steeds groter aantal bonden begrijpt dit en organi seert juniorenleiderscursussen. Onnodig te zeggen, hoezeer wij dit toejuichen. Lezers, 'k heb de Oudheidskamer, Onlangs een bezoek gebracht, Wat ik daar zo mocht bekijken, Is, ronduit gezegd, een pracht. En nu is 't niet mijn bedoeling, U te zeggen: Gaat daar heen, Want dat is, volgens mijn weten, In de zomer maar alleen- Maar wél kunt ge in de winter, Voor die kamer iets gaan doen, Dat is net zon aardig klussie, Voor het stampot-snertseizoen- i Kijk, allicht heelt u op zolder, Nog iets moois van vroeger staan, Dat de kamer kan gebruiken, Dénkt u daar eens even aan? Velen onzer ingezeet'nen, Hebben reeds iets toegezegd, En wie v/eet, hebben zij alles, Daarvoor reeds geieed gelegd. Maar door deze lange zomer, Schoot het er allicht bij in, Het d'heer Stechweij te bezorgen, Maak daar nu mee een begin. Moog'lijk vindt g'een oude hamer, Waar Uw grootvader mee sloeg, Ol een jakje of een mutsje. Dat uw overopoe droeg. Een oud theelichtje, een vuurpot, 'n Snotneus ol een tondeldoos, Ol een ouderwetse ketting, Van uw zaliger nicht Toos. Snor eens even, dames, heren, Wat ge er voor al kunt staan, En rijk het bij een der heren, Van de Oudheidskamer dan. Als dan later deze kamer, Weer de deur voor elk ontsluit, Kijkt een ieder op die dingen, Vastelijk zijn ogen uit. Huib de Rijmelaar E.H.B.O.-CURSUS TE DE WAAL De belangstelling voor de E.H.B.O. cursus in De Waal is zo groot, dat Don derdag 13 October a.s. met de lessen wordt begonnen. Alle belangstellenden, ook zij die zich nog niet aanmeldden, worden om acht uur verwacht. Voor de lessen in Veilig Verkeer kwa men reeds enige aanmeldingen. Wacht niet langer, opdat ook deze cursus kan doorgaan. Het is de bedoeling, dat er 'n tiental lessen in veilig verkeer gegeven zullen worden, verdeeld uver de win termaanden. REIZENDE BIBLIOTHEEK DE WAAL Met ingang van Vrijdag 14 October a.s. is de Reizende Bibliotheek te De Waal weer geopend. Wekelijks kunnen bij Mevr. Snoeij boeken geruild worden in de Redmer IJskaschool. S.V. De Koog De Koog 1 heeft in de thuiswedstrijd tegen Twisk weer geen overwinning kunnen behalen. Er werd met 42 ver loren. De adsp. deden het beter en won nen met 21 van Tex. Boys a. De Koog 1 speelt Zondag uit tegen de M.O.C.. Wij gaan met de boot van 11.35 uur. De Koog 2 is vrij. De adsp. spelen uit tegen Oosterend aVertrek De Koog 3 uur. Denken alle leden en donateurs a.s. Woensdagavond om 8,30 uur aan de ver gadering in „Het Witte Huis". SVC-Nieuws Programma a.s. Zondag: JVC 2-SVC 1. We vertrekken om kwart voor elf van garage Reuvers. Hedenmiddag spelen de adsp. thuis om 3 uur tegen Tex. Boys a. Tex. Boys-nieuws Boys 1 speelde Zondag jl. thuis tegen Winkel 1 en wonnen met 41. Dit is 'n nogal forse wedstrijd geworden. Vooral het laatste half uur, toen Winkel een 31 achterstand had, werden enige spelers nogal ruw. Jammer was het dat scheidsrechter Post hiertegen niet opge wassen bleek te zijn. Al spoedig na de aftrap hadden de Boys succes, want een vrije schop we gens buitenspel, werd door de Winkel- achterhoede tegen een van de eigen spe lers geschoten en de Boys-midvoor maakte dankbaar gebruik van de terug springende bal door met een boogbal de uitgelopen keeper te passeren: 10. Niet lang daarna benutte onze r.buiten een mooie voorzet en schoot no. 2 in de touwen. Voor de rust maakte Winkel een tegengoal, welke ontstond door een misverstand in de achterhoede, 21. Tijdens de 2de helft moesten de Boys tegen de straffe wind opspelen, doch doordat de ballen laag werden gehouden, waren onze jongens toch het meest in de aanval, waardoor succes niet uitbleef, want Martien passeerde met een diago naal schot de Winkel keeper kansloos. Hierna kreeg de wedstrijd een rommelig karakter en door niet optreden van de scheidsrechter vaak ruw. In deze periode wisten de Boys nog eenmaal te scoren door de l.binnen. Einde 41. De adspiranten speelden Zaterdag te gen De Koog. In een spannende wed strijd verloren zij met 21. Zondag a.s.: Schoorl 1-Tex. Boys 1. Vertrek om 11.05 uur van de Groene plaats. Tex. Boys 2-ZDH 2, aanvang 2.00 uur. Zaterdagmiddag: Cocksdorp a-Tex. Boys a, aanvang 3.00 uur, vertrek om 2,15 uur van de Groeneplaats per taxi. Het initiatief van B. en W. om te ko men tot de oprichting van een H.B.S. op Texel heeft in een verrassend hoog tem po resultaat gehad: Den Haag heeft gunstig beslist en als de Tweede Kamer geen bezwaar zal maken (en die kans wordt al heel gering geacht) dan zal ons eiland werkelijk een middelbare schooi rijk worden! Mét het goede nieuws rijzen al direct problemen. Aan een nieuw gebouw be- BURGEKLIJKE STAND VAN TEXEL van 30 September t.m. 6 October 195-5: Geboren: Marcel Arthur, zv Willem Poeze en Margaretha Verbeek; Neeltje Cornelia, dv Klaas van Strien en Jan netje Kreeft. Ondertrouwd: Harm J. Beute en Roe- lefke M. A. Faber. Getrouwd: Jan W. Bakker en Petro- nella Mosk; Gerrit Eelman en Wilhel- mina Westerlaken. Gevonden voorwerpen: Bril, bruin jasje, kinderwantje, i naar nylons, sleutelring. INGEKOMEN PERSONEN Pietje Trap, van Uithoorn, Pr. Beatrix - laan 14 naar O 3; Dieuwertje Dros, van Amsterdam, Weesperzijde 99a naar Ko- gerstraat 35; Jacob Berkenbosch, van Leeuwarden, Raadhuisstraat 10, naar Burgerhoutstraat 13, Wilhelmina Th. van Alphen, van Boekei, Arendstraat 6 naar E 77. VERTROKKEN PERSONEN Wilhelmina Steeman wv Zaagsma, van Groeneplaats 11 naar Den Helder, Vla mingstraat 3; Trijntje Dijker, van De Waal 75 naar Heemstede, Meer en Bosch Arjen A. de Wolf, van De Waal 12 naar Schagen, Kanaalweg 1; Arend Nieboer, van Groeneplaats 12 naar Uitgeest, Bon- kenburg 2; Sophia Th. Siemons, van Den Hoorn 66 naar Den Haag, Viviënstr. 52 PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Zaterdag 8 October Den Burg, Oude landbouwschool, 3-5 uur en vanaf 8 uur: bazar ten bate van de restauratie van het kerkdak. Den Burg, Dorpshuis, Inleiding en film programma verzorgd door de jongeren vereniging „Nieuwe Koers". Zuid-Eierland, Bethel, 14,30-17,00 uur en 19,30-23 uur: fancy-fair ten bate van het gebouw. Oosterend, Het Wapen van Amsterdam, Ontwikkelingsclub, causerie door de heer J. Gulmans over „Politie en publiek". Dinsdag 11 October Oudeschild, Proefvaart „De Dageraad Woensdag 12 October Den Burg, Oranjeboom, Pater Henri de Greve voert op het stuk „Commissie van objectief onderzoek". De Koog, Het Witte Huis, 8,30 uur,le denvergadering S.V. De Koog. Donderdag 13 October Den Burg, Oranjeboom, Mij. tot Nut v m •het Algemeen, gezelschap Kommer Kleijn, Eva Jansen en W. van Cappellen met sketches en voordrachten. Den Burg, De Zwaan, R.K. Ontwikke lingsclub, Openingsavond. Z-D.H.-nieuws Hedenmiddag spelen onze adsp. thuis tegen Texel b, aanvang 4 uur. Morgen om 2 uur speelt het tweede tegen Tex. Boys 2 op het Boys-veld en 's middags om half drie de grote strijd Z.D.H.- Oosterend. TONEELGROEP „HET MASKER" In de krant van Woensdag jl. is een foutje geslopen. 26 November komt „Het Masker" niet met een blijspel, doch „Jong zijn we maar eenmaal" is een toneelspel is 3 bedrijven van Christien van Bommel-Kouw en Henk Bakker. Onze donateurskaarten zullen U een dezer dagen weer worden aangeboden. Mogen wij U even attent maken op de adresverandering van ons secretariaat? Dit is thans: R. Breet-Fiddelaar. Schil- dereinde 111, Den Burg. PROTESTANTSE KERKDIENSTEN HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur Ds Van Reijendam Extra coll. voor Kerk en Israël 19,30 uur Ds Van Reijendam Onderw.: Hoe moet een Christen leven? De Cocksdorp 10 uur Ds Soesan Bediening v.d. Heilige Doop Den Hoorn 10 uur Ds Van Rhijn Extra collecte voor het restauratiefonds De Waal 11 uur Ds Klijnsma De Koog 19,30 uur Ds Soesan Oosterend 19,30 uur Ds Klijnsma Heilig Avondmaal Oudeschild 9,30 uur Ds Klijnsma Heilig Avondmaal GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 3 uur Ds A. F. Goedendorp Oosterend 10 en 3 uur Ds B. Scholten van Bergen GEREF. KERK (onderh. art. 31, K.O.) Oosterend, Hoekstraat 38 10 en 3 uur Dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Ds J. Knot Den Hoorn 11.15 u. Ds T. van der Zwaag hoeft natuurlijk nog niet te worden ge dacht. Waar dus zo pauw geschikte ruimte te vinden? Men hoopt reeds met ingang van het nieuwe cursusjaar te kunnen starten, d.i. September 1956. Met voorlopig alleen een eerste klasse? Het is nog niet be kend. Als de te benoemen directeur geen woning kan worden aangeboden, dan kan geen enkele sollicitatie worden ver wacht. Er zal dus een directeurswoning moeten komen. Maar ons gemeentebestuur is vol goe de moed en rekent er op binnen de ge stelde termijn met alle voorbereidende maatregelen klaar te zijn. Wij hopen spoedig meer nieuws over deze voor Texel zo belangrijke kwestie te kunnen publiceren. Na het gunstig ad vies van de heren drs Van den Berg en drs. De Bruijne van het Sociaal Econo misch Bureau, welk advies tot genoemd resultaat leidde, is het Texel's plicht alles op alles te zetten om met dezelfde voortvarendheid de start van de middel bare school mogelijk te maken. Wij wensen ons gemeentebestuur met het behaalde succes van harte geluk! ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER VAN LOON (ingaande Zaterdagavond 6 uur) „NIEUWE KOERS" OPENT IIET WINTERSEIZOEN Zaterdagavond 8 uur opent de afdeling Texel van „Nieuwe Koers", de Jonge renorganisatie van de Partij van de Ar beid, het winterseizoen. In het Dorpshuis te Den Burg zullen dan. na een korte inleiding, waarin iets over de afdeling zal worden verteld, een drietal films worden vertoond, t.w. „Schoenmaker en hoedenmaker". „Het Open Venster" en de bekende film van Herman van der Horst „Het schot is te boord". De toegang tot deze avond is natuur lijk vrij en wij raden de Jongeren, die iets over deze afdeling willen horen, dan ook aan deze avond te bezoeken. J. VI. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Ten dienste van de verenigingsbestu ren zal voortaan één maal per maand in de Texelse Courant een overzicht wor den opgenomen van de reeds vastge stelde data van uitvoeringen, vergade ringen enz. Hierdoor zal het andere ver enigingsbesturen gemakkelijker zijn een datum te kiezen voor de eigen activitei ten, zonder dat zij daardoor andere ver enigingen benadelen. In verband met de ze rubriek worden de verenigingsbestu ren verzocht de vastgestelde data zo spoedig mogelijk door te geven aan de secretaris van de Culturele Raad. Blanco kaarten voor deze opgaven zijn ten raadhuize verkrijgbaar. De Culturele Raad is de redactie van de „Texelse Courant" ten zeerste erkentelijk voor haar medewerking bij het plaatsen van deze maandelijkse rubriek. Hieronder volgt de eerste-opgave: October: Wo/Do 19 en 20. October: Den Burg: Waddenconferentie V.V.V. Vr. 21 October: Dén Burg, demonstratie voor Kath. Arb. Vrouwenvereniging. Ma. 24 October: Oosterend, viering 50- jarig bestaan R.K. Kerk. Di. 2-5 October: Den Burg, Optreden „De Toneelvereniging" voor de Bestuurders- bond van het N.V.V. Do. 27 October: Den Burg, R.K. Ontwik kelingsclub, spr. de heer Glissenaar. Vr. 28 October: Den Burg, revue i.v.m. 25-jarig bestaan Bond van PI. vrouwen. November: Di. 1 November: Den Burg, inleiding voor Bestuurdersbond N.V.V. Do. 3 November: Den Burg, Voordrachts- unst in Doopsgezinde Kerk Do. 3 November: Den Burg, inleiding voor Kath. Arb. Vrouwen. Do. 10 November: Den Burg, R.K. ont wikkelingsclub. Vr. 11 November: Den Burg, filmavond Kali-mij. voor Landbouwcoöperaties. Di. 15 November. Den Burg, inleiding voor Bestuurdersbond van het N.V.V. Wo. 16 November, Den Burg, filmavond voor Coöp. Boerenleenbank. Wo. 16 November, Den Burg, bazar in Doopsgezinde kerk. Vr. 18 November, Den Burg: de heer A. Viruly spreekt voor „Het Nut". Za. 19 November, Den Burg: Toneel uitvoering U.D.I. Do. 24 November, Den Burg: Inleiding voor R.K. Ontwikkelingsclub. Do. 24 November, Oudeschild: Vrouwen dag vrouwenver. P. v.d. A. Za. 26 November, Den Burg: Toneel uitvoering „Het Masker". December: Do. 15 December, Den Burg: R.K. Ont wikkelingsclub. Januari: Vr. 20 Januari, Den Burg: Toneeluit voering Ver. van Oudleerlingen L.L.S. Ma. 23 Januari, Den Burg: optreden ge zelschap Benny Vreden voor VPRO. Za. 28 Januari, Den Burg: Toneeluit voering Ver. van Oudleerlingen L.L.S. Februari: Do. 2 Februari, Den Burg: Mees Toxo- peus spreekt voor „Het Nut".

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1