Waarheen? Texel I - Limmeii I Zondag een groen-zwart jubileum De fijne geur extra beschermd! N.V. Texels Eigen Stoomboot Onderneming Wantje, Den Burg Kou ©ra fPijra A MP O Scheepvaart vraagt grotere belangstelling van de Nederlandse jongeren Laatste weg van een belangrijk Texelaar HAM EA Geeft handesi om f trots op te zijn TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 22 OCTOBER 1955 Als Texel 1 Zondag het veld betreedt, heeft zij een lid in haar midden, dat reeds 20 jaar in het elftal speelt: Herman Neijens. In al die tijd is hij een der trouwste spe lers geweest en slechts een enkele wedstrijd moest hij verzuimen. Bij de training ontbrak Her man uiterst zelden. Vanaf Sept. '42 is hij aanvoerder. Allen met wie hij in het elftal in die reeks van jaren speelde, leerden hem als een sympathieke sportmakker kennen. Ook het bestuur hechtte 'n grote waar de aan zijn inzichten. Bij tal van tegenstan ders heeft zijn naam om zijn prima spel en z'n sportiviteit een zeer goede klank. Hij heeft met z'n elf tal in onze vereniging succesvolle en zeer sombere perioden meegemaakt, maar steeds bleef hij zich Zondag viert Herman Neijens, de aanvoerder van Texel 1, zijn 20-jarig jubileum als speler in Texels eerste elftal- Sinds 1942 is hij aanvoerder. (Wij komen hier nog wel uitvoeriger op terug)- Deze foto werd op Zondag 21 Januari 1951 gemaakt, toen Herman zijn broer Piet, resp- als aanvoerders van Texel 1 ZAP 1, de tosswierpen. Rechts Herman, links in het wit, Piet. Naast Herman Wim van Zeijlen. geheel geven aan onze S.V. Texel. Voor het eerst speelde hij in Texel 1 op 22 September 1935. Dat was in het volgende elftal: Doel: J. Dukers; achter: J. Ran en G. Witvliet; midden: H. Neijens, Jan Gielis, A. Huizinga; voor: P. Kikkert, M. Vla ming, N. de Graaf, H. Ran, P. Neijens. Het begin was goed, met -82 werd ge wonnen. Hij werd opgesteld onder aan drang van Mr Leavy, die destijds onze trainer was. Hij hielp Texel mee in de 3e klasse te brengen en maakte even eens de glorieuse intochten mee bij het behalen van promotie en kampioen schap. Wij stellen er prijs op, Herman even door middel van deze bijdrage in het volle licht te plaatsen. Wij zijn hem dank verschuldigd, maar ook zeer zeker zijn vrouw, die hem geen moeilijkheden in de weg legde. Een voorbeeld dus voor vele anderen en zo speelde hij ca. 400 wedstrijden voor ons in Texel 1. Herman, namens bestuur en alle leden onze hartelijke dank voor je prachtige voorbeeld. We hopen en vertrouwen dat je nog tal van malen onze kleuren zult verdedigen, voor je club èn voor de liefde tot de sport, die een gezonde ont spanning. biedt en kameraadschap kweekt. voor onze D. D. Wij mogen jou ook zekei jeugd als voorbeeld stellen. S.V. Texel Programma voor Zondag: 4e klasse A: Watervogels-Schagen Me er vogels '31-Succes; VZV-DTS Texel-Limmen; BKC-WGW. Succes 3-Texel 2; Succes a-Texel Texel b-De Koog a; Succes c-Texel Welpen: Hedenmiddag, aanvang 4 uur Oosterend a-Texel a. Handbal: Adsp.: Texel a-Zeemeeuwen a. Na afloop prijsuitreiking voor het be haalde kampioenschap door de heer Jur Beumkes. Een volledig programma dus en we mogen voor Texel 1 een spannende wed strijd verwachten. Ook Texel 2 geven we een kans tegen Succes 3. Texel a moet niet denken „Het komt wel", maar proberen zelf het initiatief te nemen. Ook C zal het niet gemakke lijk hebben. Texel b moet het tegen De Koog op nemen, nu moeten jullie eens proberen te winnen. Voor de welpen is het een tractatie tegen Oosterend te spelen. Doe je best jongens èn niemand blijve zo maar weg. De Handbaladspiranten, die al kam pioen zijn, zullen tegen Zeemeeuwen spelen. Zorg dat het een feest voor jul lie wordt, meisjes! van deze echte Engelse Melang Door de speciale melange is Douwe Egberts Pickw: thee reeds bijzonder geurig en krachtig. Bovendii echter beschermt een aparte zilver - aluminium - binnehverpakking het kernachtige karakter van Pickwick thee, zodat U profiteert van de volle rijkdom aan aroma en smaak! Theezakjes 'o20 sibks 100. ct. 10 stvxs S? c:. Douwr Egberts Zondagmiddag 2,30 uur ZGterdag 5 November a.s. rijden er bussen van de N V. TESO naar de Operette „Duizend en één nacht'' te Noord-Scharwoude. Prijs per persoon f 9,50 van Den Burg tot Den Burg inclusief boot en entreebewijs operette Vertrek Groeneplaats 15,05, terug extra boot Kaarten verkrijgbaar aan het kantoor te Den Burg. De Directeur Komt llectle olledlg Voor duizenden vluchtelingen is dit nog steeds een open vraag. Mensen, die de ene dag nog niet weten, waarheen zij de volgende dag zullen gaan en hoe zij de volgende dag hun honger zullen stillen. Onder hen zijn tal van ouden van dagen, kinderen, invaliden, t.b.c.- patiënten, invalide kinderen. Met de berichten, die men van- tijd tot tijd in de dagbladen over de vluchtelin gen leest, weet men nog niet de helft van de werkelijkheid. Enige malen is voor deze beklagens- waardigen een hulpactie op touw gezet. Door de uitslag op Texel is wel bewe zen, dat de bevolking van ons eiland begrepen heeft waarom het ging, nl. om de zo bitter nodige hulp te verlenen aan hen, die geen eigen thuis hebben, die vrijwel niets hun eigendom kunnen noemen, slachtoffers als zij nog steeds zijn van een rampzalige wereldoorlog. Bij de eerste inzatneling en een loten- verkoop in de winter van 1953-1954 werd een bedrag van f 1631,83 bijeen gebracht, terwijl in 1954, toen de Texel se Courant een uurloon-actie organi seerde, een som van niet minder dan f 2575,27 voor de vluchtelingen werd overgemaakt. Met dankbaarheid zal men een dezer dagen in de dagbladen hebben gelezen, dat dank zij de allerwege ondervonden financiële hulp, het aantal vluchtelingen met '50.000 verminderd is; aan deze groep kon huisvesting en een werk kring geboden worden. De nood van de overgebleven vluch telingen is groot. Daarom zal een dezer dagen een collecte voor hen worden ge houden. Gaarne wil ik iedere Texelaar oproe pen mee te helpen voor het bereiken van een goed resultaat. Dit laatste is mogelijk als men bij het bepalen van zijn gift voor ogen houdt, dat vorig jaar door zeer velen een uur loon is gegeven. Helpt allen Uw medemens, die in nood verkeert! DE KONING, Burgemeester wrijft U weg met CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 October Consultatiebureau ALLEEN voor de zuigelingen van Den Burg. De moeders worden verwacht van 34.30 uur. De moeders van de Buitendorpen wor den op 2 November a.s. verwacht. Onze taal kent tal van uitdrukkingen die aan de scheepvaart zijn ontleend. In onze liederenbundels komen vele verzen voor, die de zee of het zeemansleven tot onderwerp hebben. En in de bibliothe ken staan meer boeken over dit onder werp, dan wij ooit zullen kunnen lezen. Nederland is door de eeuwen heen een „zeevarende natie" geweest en wij zijn dat nóg, meer zelfs dan menigeen ver moedt. Er zijn naar schatting lVz a 2 millioen Nederlanders, die hun dagelijks brood direct of indirect aan de scheep vaart te danken hebben. Een klein ge deelte van hen vaart, maar honderd duizenden anderen werken in de scheepsbouw en in de talloze andere tak ken van bedrijf, die de artikelen leveren voor de inrichting en de uitrusting van onze schepen. Het is voor ons kleine land van het grootste belang, dat de goede reputatie, die het als zeevarende natie geniet, behouden blijft, niet alleen in verband met de werkgelegenheid, maar vooral ook met het oog op de hoognodige deviezen, die de scheepvaart ons oplevert. Raakt zeemansberoep in discrediet? De ervaring en het vakmanschap van de Nederlandse reders en hun zeelieden en de vermaarde service, die onze maat schappijen verlenen zowel wat betreft het vervoer van passagiers als op het gebied van het vrachtvervoer zijn even- zovele waarborgen, dat men overal ter wereld gaarne gebruik zal blijven maken van de diensten van Nederlandse scheepvaartmaatschappijen. Tenminste, wanneer de Nederlanders in staat zullen zijn, die diensten te blijven verlenen. Aan de schepen en aan de opdrachten OTitbreekt het niet. Men maakt zich in scheepvaartkringen echter ernstige zor gen over een dreigend tekort aan perso neel, dat nodig is om de schepen te be mannen. „Dreigt in ons land het zee mansberoep in discrediet te raken?" zo vraagt men zich op de rederij kantoren af. En op een samenkomst van de Ne derlandse pers op een van onze vlagge- schepen, de „Willem Ruys", is door een deskundige op dit gebied dit ernstige probleem aan de orde gesteld. ^LllateH-JI-81 'L Tekort aan zeelieden. Een ernstig probleem inderdaad. Want het zou op de duur een nationale ramp betekenen als schepen opgelegd zouden moeten worden, als dus het fiere rood- wit-blauw van de wereldzeeën zou gaan verdwijnen, alleen maar omdat er onder de Nederlandse jongeren niet voldoende Woensdagmiddag' is op de Algemene Begraafplaats te Den Burg het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer J. Tiessen, oud-directeur van Gemeente werken. Vele vooraanstaande figuren volgden de baar. Aan de groeve werd allereerst gespro ken door Ds J. J. J. van Sluijs en ver volgens door de heer P. Beemsterboer, gemeente-secretaris, namens het Ge meentebestuur - burgemeester C. de Ko ning en de beide wethouders waren verhinderd. De heer Beemsterboer sprak als volgt: „Als ik U, mijnheer Tiessen, toespreek, dan is dat in de eerste plaats namens het gemeentebestuur van Texel, in de tweede plaats namens de burgemeester persoonlijk en tenslotte voor mijzelf. Het gemeentebestuur is tot zijn spijt verhinderd deze teraardebestelling bij te wonen door een belangrijke vergadering. Dit geldt ook voor de burgemeester. Hij zou heel graag hier zelf hebben gestaan om uitdrukking te geven aan zijn mede leven en aan zijn waardering voor Uw persoon. Mijnheer Tiessen, U is te ruste gelegd in Texel's bodem, in de grond van het eiland, dat U dierbaar geworden is in de lange tijd dat U de Texelse gemeenschap heeft gediend. In Augustus 1912 begon U Uw werkkracht te stellen in dienst van die gemeenschap, want de Raad had U benoemd tot opzichter, een titel welke in latere jaren werd gewijzigd in di recteur van gemeentewerken. Sindsdien heeft U ongelofelijk veel zaken ter hand genomen en - ik aarzel niet dit te zeg gen - op een wijze, welke steeds het volste respect afdwong van Uw bestuur ders. Bij Uw pensionnering verloor de gemeente niet alleen een van haar meest bekwame krachten, mijnheer Tiessen, doch ook een van haar sympathiekste. Immers, Uw wijze van optreden maakte, dat een ieder die met U in aanraking kwam, sympathie voor U ging voelen. Het is aan deze sympathie dat ik op deze plaats nog een extra uitdrukking zou willen geven. U was steeds ambtenaar in de goede zin van het woord, U was ens. Mijnheer Tiessen, het gemeentebe stuur en de burgemeester willen nog maals uitdrukking geven van hun waar dering en dank voor al hetgeen U op zo uitnemende wijze verricht heeft, on der dikwijls moeilijke omstandigheden. Dit„.geldt ook voor mij persoonlijk, want ik ben U ongetwijfeld grote dank ver schuldigd voor Uw hulp en steun op tal loze wijzen en voor de prettige, kame raadschappelijke omgangsstijl, welke U daarbij placht te bezigen. Laat de wetenschap dat U slechts vrienden had, Uw nabestaanden troos ten in het geleden verlies. Mijnheer Tiessen, rust in vrede! Hierna sprak de heer Jn Veldstra, onder-directeur van Gemeentewerken: Als naaste medewerker en vriend van de overledene is het mij een be hoefte met een persoonlijk woord af scheid te nemen aan zijn groeve. Ik kan er niet aan geloven, dat ik de mij zo vertrouwde persoon niet meer zal ont moeten. Bijna 27 jaar heb ik met U samen mogen werken. Altijd was U be reid te helpen, ook na Uw actieve dienst bij Gemeentewerken was U steeds de rustige, eerlijke raadsman. Mijnheer Tiessen, wij hebben allen zeer veel van U gehouden. In dit „wij" spreek ik namens allen, in dienst van Gemeentewerken en de Vrijwillige Brandweer, waar U ook zo'n grote plaats innam. Het verlies van Uw vrouw heeft U meer aangegrepen dan iemand heeft kunnen vermoeden. Ons medeleven gaat vooral ook uit naar Uw dochter, schoon zoon en kleinkinderen, die Uw voortdu rende steun nu moeten missen. Ik hoop, Nely en Wim, dat jullie toch de kracht zullen ontvangen dit grote verlies te dragen. Mijnheer Tiessen, ik neem nu afscheid van U, die niet voor niets heeft geleefd. Wij zullen U blijven eren als „onze mijn heer Tiessen. Rust zacht". De heer P. A. de Rode sprak namens het Bestuur van de Nutsbouwstichting, waarvan de heer Tiessen van de oprich ting - bijna veertig jaar geleden - af be stuurslid is geweest en zijn steun steeds heeft gegeven als bouwkundige. Ook de Nutswoningen werden onder zijn leiding gebouwd. De heer De Rode dankte de heer Tiessen voor het vele werk, dat door hem ten dienste van de Nutsbouw stichting is verricht. „De woningen vor men een blijvende, tastbare herinne ring", aldus spreker. •De heer W. van den Boomgaard, schoonzoon van de overledene, dankte voor de eerbewijzen. Ds Van Sluijs besoot de plechtigheid met het „Onze Vader". Diep onder de indruk verliet de lange stoet de dodenakker, waar een der beste Texelaars van deze tijd zijn laatste rust plaats vond. Tussen de vele bloemstukken, welke het graf bedekten, zagen wij er van het Gemeentebestuur van Texel, de Brand weer Texel, Personeel Raadhuis en Ge meentewerken, van de Nutsbouwstich ting en van de Bond van Hoofden van Gemeentewerken in Noordholland. Hij ruste in vrede. VASTSTELLING „ZOMERWONINGEN VERORDENING GEMEENTE TEXEL" Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de bij besluit van de raad dezer gemeen te van 20 September 1955, nr. XIV, vast gestelde „Zomerwoningenverordening gemeente Texel" goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van Noordhol land van 12 October 1955, nr. 22 van heden af gedurende drie maanden ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt. Bovenvermelde verordening is tegen betaling der kosten algemeen verkrijg baar gesteld. Texel, 19 October 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer belangstelling bestaat voor het zeemans beroep. Er zijn natuurlijk allerlei oorza ken aan te wijzen voor dit dreigende te kort, dat zich op het ogenblik ook in allerlei andere takken van bedrijf open baart. De industrialisatie van ons land speelt een rol. Heel veel jongens, die op 14-ja- rige leeftijd aan de leerplicht hebben voldaan, gaan direct van school naar 'n „baas" waar zij onder de huidige om standigheden een behoorlijk loon kun nen verdienen. De moeilijkheid voor de reders is, dat een jongeman pas mag „monsteren" op een schip, wanneer hij 16 jaar geworden is. Het avontuurlijke, dat vroeger het zeemansleven kenmerk te, de romantiek, heeft door de intrede van de moderne techniek veel van haar aantrekkelijkheid verloren. (Huisves- tingsmoeilijkheden brengen gehuwde zeelieden ertoe, een betrekking aan de wal te aanvaarden, omdat zij hun ge zinnen niet alleen met allerlei samen- woningsproblemen willen achterlaten. En zo zouden er nog veel meer andere factoren te noemen zijn, die de belang stelling voor het beroep van zeeman hebben verminderd. De vloot móet blijven varen! De rederijen doen wat zij kunnen, om daarin verandering te brengen. Er wordt onder de leerlingen van ulo- en ambacht scholen propaganda gemaakt voor het zeemansberoep. En op velerlei manieren wordt getracht, het leven van de zeeman op het schip en in de aanloophavens zo aangenaam mogelijk te maken. En zo hoopt men onder de jongeren nieuwe krachten aan te trekken en de reeds varende zeelieden zoveel mogelijk ervan te weerhouden hun schip vaarwel te zeg gen en aan de wal te gaan werken. Er zijn vanzelfsprekend in ons land nog tal van jongemannen, wie het „zee- mansbloed door de aderen- stroomt". Laten zij zich niet door allerlei bijkom stige omstandigheden van hun verlangen naar een zeemansleven laten afhouden! Onze schepen moeten blijven varen! (Nadruk verboden). PLOEGWEDSTRIJD De heer KI. Eelman Czn. uit het Noorden, Hoeve „Noordwijk", heeft vo rige week deelgenomen aan een Ploeg wedstrijd in de Haarlemmermeerpolder en behaalde de 2e prijs (met gelijk aan tal punten als de eerste prijswinnaar). De eerste en tweede prijswinnaar heb ben nu een uitnodiging ontvangen om op een ploegwedstrijd naar Groningen te komen, waar de beste ploegers uit het land hun beste beentje zullen voorzetten. De volgende week "noopt Klaas er heen te gaan. Deze ploegwedstrijd ging uit van de Jongerengroep van de Chr. Boeren- en Tuindersbond C.B.T.B. Veel succes Klaas! TEXELAARS VOOR DE KANTONRECHTER Zolang er nog eilandgenoten op het matje voor de rechter moeten versche nen, wegens het veroorzaken van ver keersongelukken is de politie-als-voor- lichtster nog niet overbodig geworden. Tussen haakjes: het verwondert je, dat er niet méér ongelukken op Texel ge beuren. Maar goed, dit keer hadden zich twee Texelaars te Den Helder voor de kantonrechter te verantwoorden en ze werden er allebei niet beter van: een chauffeur had op de Waalderweg het echtpaar Br., dat lustig over het asfalt bromde, aangereden, toen hij hen in haalde. Het werd een veroordeling tot f 50,boete of tien dagen, waaraan te vens de voorwaarde verbonden was: voorwaardelijk intrekken van de rijbe voegdheid voor een half jaar, met een proeftijd van een jaar. Bovendien werd de automobilist verantwoordelijk ge steld voor de schade aan de bromfiets: hij mag 50,05 betalen. Ook een andere chauffeur had zich niet strikt aan de regels van het ver keer gehouden: deze was te weinig uit geweken en zodoende in conflict ge komen met 'n fietser. Hij zag zich f 40, armer gemaakt, tenzij hij de voorkeur geeft aan tien dagen gevangenisstraf. De motorrijder Sch. was op het Schil dereinde door een automobilist aangere den. K. D., de inzittenden, maakten hem het leven niet aangenamer of goed koper: hij werd gewond en zijn motor beschadigd. De chauffeur had hem niet opgemerkt. Toch werd hij tot f 40,of 10 dagen veroordeeld. Maar de motor rijder zelf had ook een dure dag: gecon stateerd werd, dat er nogal het eenden ander aan het vehikel mankeerde en daardoor werd ook hij als overtreder van de verkeerswet gebrandmerkt: f 30,of zes dagen was het eindresul taat van het fluks door de rechter op gemaakte sommetje. Met de nieuwe of de oude boot sta ken nog meer „zondaars" het Marsdiep over: de automobilist bv., die gesnapt was omdat hij een andere weggebruiker behoorlijk dwarsgezeten had, f 30,- of zes dagen. Tenslotte was er een rund veehouder op het matje geroepen. Hem werd ten laste gelegd, dat zijn koeien zich de maag hadden gevuld op buur- mans weide. De buurman had 25 gul den schadevergoeding geëist, maar ver dachte had niet boven de 15 gulden kostgeld willen gaan. f 10,of twee da gen werd het vonnis, terwijl de rechter de hoop uitsprak, dat de schade alsnog tot beider genoegen door onderling overleg zou kunnen worden geregeld.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3