9 rocn /wa in het harL, Herman Neijens door sportvrienden gehuldigd Q WOENSDAG 26 OCTOBER 1955 70e JAARGANG No. TEXELSE«COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. 3ank: R damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p. kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. VERGADERING VAN DE RAAD der gemeente Texel op Donderdag 27 October 1955, des namiddags uur ten Raadhuize. Texel, 18 October 1955 De Burgemeester van Texel, C. DE KONING Agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen 3. Benoeming van een hoofd der open bare lagere school te Midden-Eierland. 4. Verlening van eervol ontslag aan mej. M. de Bruin als onderwijzeres aan de o.l. school te De Cocksdorp. 5. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het openbaar lager onderwijs over 1954, als bedoeld in artikel 55 der lager onderwijswet 1920. 6. Vaststelling van een besluit ex arti kel 23 der lageronderwijswet 1920 tot bouw van een nieuwe o.l. school te Md- Eierland. 7. Beslissing op een verzoekschrift van de heer A. Compagner om een tege moetkoming als bedoeld in artikel 13 der lageronderwijswet 1920. 8. Beslissing op een verzoekschrift van de heer C. Leijen om een tegemoetko ming als bedoeld in artikel 13 der la geronderwijswet 1920. 9. Mededeling van de jaarstukken over 1954 van de stichting Prof. dr W. H. Keesomstudiefonds te Texel. 10. Aanvaarding van de voorwaarden, verbonden aan de toekenning van een provinciaal subsidie in de kosten van uitbreiding der lagere landbouwschool. 11. Aanvaarding van de voorwaarden, verbonden aan de toekenning van een provinciaal subsidie in de kosten van de stichting van een school voor bui tengewoon lager onderwijs. 12. Verlening van een garantie inzake de betaling van rente en aflossing van een door de stichting Sociaal Toerisme Texel te sluiten geldlening ad f 60.000. 13. Verlening van een garantie inzake de betaling van rente en aflossing van een door de stichting Rooms katholiek rusthuis „Sint Jan" te Texel te sluiten geldlening ad f 300.000.- 14. Vaststelling van de 3öe en 37e sup- pletoire begrotingen voor de dienst 1955. 15. Vaststelling van de 2e suppletoire begroting voor de dienst 1956. 16. Herziening van het aantal gemeen telijke opcenten op de grondbelasting voor gebouwde en ongebouwde eigen dommen. 17. Aankoop van grond te Den Burf van de heer H. W. Keesom, aldaar. 18. Vaststelling van de 6e wijziging van de bouwverordening, in verband met het verhalen van de kosten van open bare voorzieningen op de eigenaren van de belendende bouwterreinen. PROF. KEESOM (STUDIE)FONDS Aan het jaarverslag over 1954 van de stichting prof. dr. W. H. Keesom- fonds ontlenen wij: De stichting werd in het leven geroe pen bij besluit van de gemeenteraad van 31 Maart 1953. Het stichtingskapi taal werd door de gemeenteraad vast gesteld op f 10, Het bestuur. In de vergadering van de gemeenteraad van 20 November 1953 werden de volgende personen benoemd tot bestuurslid, t.w.: Mevr. G. Vrijdag- Keyser, de heren S. van der Vis, H. Le ber en D. Dapper. Al deze personen hebben verklaard hun benoeming te aanvaarden. Zij treden tegelijk af op 31 December 1957. Krachtens artikel 4 van de statuten is de burgemeester van Texel lid van het bestuur en ambtshalve voorzitter. In de vergadering van burgemeester en wethouders van 26 Juni 1953 werd benoemd tot secretaris-penningmeester de heer T. van de Heerik. Aanvragen voor studietoelagen. In de Texelse Couranten van 27 en 31 Maart 1954 werden oproepen van gegadigden voor studietoelage ge plaatst. De aanvragen moesten voor 1 Mei 1954 bij het secretariaat worden ingeleverd. In totaal werden 4 aanvra gen ontvangen, verdeeld naar de vol gende inrichtingen van onderwijs, t.w.: 1 voor de Leidse onderwijsinstelling te Leiden; 1 voor de hogere Burgerschool te Den Helder; 1 voor de Vrije Acade mie voor Beeldende Kunsten te 's-Gra- \enhage en 1 voor een niet nader op geven inrichting van onderwijs. De gevraagde toelagen liepen van f 78.- tot f 1000.- per jaar. Beslissingen op ingediende aanvragen Het bestuur kwam op 7 Juli 1954 in vergadering bijeen teneinde een be slissing te nemen op de ingediende aanvragen voor een studietoelage. Het bestuur kon slechts in één geval beslissen een toelage te verlenen en wel ten behoeve van een zeer begaafde Texelse jongen, die de vierde klasse van de Hogere Burgerschool te Den Helder bezocht. Voor het cursusjaar 1954-1955 (vijfde klasse) werd hem een toelage toegekend van f 100. Op de 3 overige aanvragen werden afwijzende beslissingen genomen en "Wel om de volgende redenen: In 1 geval wettigde de financiële toe- WADDEN CONFERENTIE (Vervolg) Waarom naar de Waddeneilanden? Aldus de heer Belmon, directeur van de ANVV in West-Duitsland, van wiens rede wij reeds een deel plaatsten. Wel, de tijd van het zenden van an sichtkaarten uit grote, indrukwekkende steden, schijnt achter de rug te liggen. Men zoekt de rust. Dat is werkelijk de grote factor. De Duitsers zijn voorna melijk afkomstig uit Zd-Duitsiand. De eerste keer zult U hen merendeels in de grote badplaatsen aantreffen, omdat je vandaar uit zoveel andere beroemde Hollandse bezienswaardigheden kunt b reiken, maar de Duitser, die voor de tweede maal met vacantie gaat, zult U meer aantreffen in plaatsen ais Bergen aan Zee en de Waddeneilanden. Oor zaak: men heeft de rust zo hard nodig, want men werkt bijzonder hard. In Duitse Noordzeebadplaatsen is tevens een „Kurort" - daar moet U niet zo mis ever denken: ze kosten enige millioenen en worden door Ge middenstand ge steund. Men propageert het drinken van zeewater, de gunstige invloed van het baden, wandelen iangs de zee. Van de /0 millioen overnachtingen in Duits land, waren er 29 millioen in „Kur"- plaatsen, die niet alleen op de Wadden eilanden liggen. Dit jaar was dit pet. 31 millioen. De Duitser is ervan overtuigd, dat dit heilzaam is, wat de resultaten dan ook bewijzen. Nu de vraag: Hoe krijgt men de Duitser (dit geldt voor alle nationali teiten) naar ons land, i.e. de Wadden eilanden? Deze volgorde biedt de prac- tijk: de opwekking, de informatie, de boeking. Propaganda o.a. door goede films, levendige krantenartikelen etc. De affiches zou spreker niet terug willen brengen tot een bepaalde plaats, maar zoals de ANVV dat doet: een jon getje (ergens) aan zee. Holland. De fol der dient all-round te zijn, opdat de ad- spirant-toerist niet in het onzekere wordt gelaten. Propageer daarin ook de vissport: Duitsland is een land van sportvissers. Nodigt U eens Duitse jour- nalisten uit, speciaal met het oog op de voortijd. Het vogelleven trekt, want de Duitser is een natuurvriend. Met een folder zonder hotel- en pensiorïlijst doen wij niets. Vermeldt de prijs, de werke lijke prijs. Wees ook eerlijk bij de ver melding van de afstand tot het strand. Heeft de vacantieganger een auto, dan is een stukje afstand geen bezwaar, heeft-ie die niet en moet hij er per bus b.v. heen, dan voelt hij zich bedrogen, als Uw afstand-van-de-folder niet hele maal klopt. Dan verliest U hem voor later enook diens relaties zullen U mijden. Gebruik geen superlatieven. Men maakt zich maar belachelijk. Als het inderdaad zo'n wonder is, dat va- cantieoord, wel, laat de toerist dat dan zelf ontdekken. Geeft U ook de verbin ding duidelijk aan. Vergeet evenmin Uw inlichtingen t.o.v. de douane-forma liteiten. Is U bezet? Schrijf dat niet, maar antwoordt, dat men zich in dit geval met succes tot de VW zal kun nen wenden. Als men steeds maar ge antwoord krijgt: „Bezet", krijgt men de indruk, dat heel Nederland bezet is en klant is men kwijt. Daarom zou het wenselijk zijn om voor alle Waddeneilanden één Centraal Reserveringsbureau te stichten. De vacantie is niet alleen in Neder land een fiasco: ook in Duitsland is zij nog niet wat wij wensen: op enkele provincies na is van spreiding geen sprake. Oorzaak? De scholen willen wel meewerken, maar spreiding botst (Vervolg op pagina 4) CURSUS SCHAPENTEELT De belangstelling voor de cursus scha penteelt groeit nog steeds. Er zijn nu 53 deelnemers. Hedenavond spreekt de heer E. Noordijk over schapenziekten en hun bestrijding. Ieder die belang stelt in dit onderwex-p is welkom in de landbouwschool. stand van de ouders de toekenning van een studietoelage niet. Het betrof hier het bezoek van de Vrije Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage, 1. de vorming tot kunstschilder. De aanvrage voor een studietoelage ten behoeve van het volgen van het en derwijs van de Leidse onderwijsinstel lingen met name voor de opleiding tot onderwijzer werd afgewezen,, omdat niet voldoende zekerheid kon worden verkregen omtrent de beantwoording van de vraag of er bij betrokkene vol doende studie-aanleg aanwezig was, terwül bovendien de bijzondere ge schiktheid voor het onderwijsambt niet voldoende vast stond. Op de aanvrage om een studietoe lage voor een niet nader opgegeven inrichting van onderwijs werd atwij zend beslist, omdat ondanks herhaald verzoek niet kon worden opgegeven welke studierichting of opleiding ge wenst werd. Financiën. Zoals uit de rekening van lasten en baten blijkt bedraagt het ba tig saldo over het boekjaar 1954 1931.28. De jaarlijkse subsidie van de gemeente bedraagt f 2000.-. Het kapi taal van de stichting bedraagt per 31 December 1954 f 5888,82. TENTOONSTELLING IN DE SCHOOL VOOR C.V.O. In de school voor CVO aan de Wil- helminalaan te Den Burg, werd on langs de jaai-lijkse paddenstoelenten- toonstelling gehouden. Evenals andere jaren werd weer een keur van padden stoelen aangevoerd. Verzorgde mand jes en bakjes met paddenstoelen en an dere herfstproducten gaven het geheel een fleurig aanzien. De uitdrukking „de grauwe herfst" werd hier wei ge logenstraft en duidelijk bleek de kleu renpracht van de herfst. Vele belangstellenden kwamen zich verwarmen aan de liefde van de jeugd voor de natuur. Aan de tentoonstelling was een wed strijd verbonden, waarvan de uicslcg luidt: Klassen 1 en 2: José van Dienst, Arno Tuinema; 3. Henk v.d. Heerik; Joke v.d. Boomgaard; 5. Sixvia Feen- stra. Klassen 3 en 4: 1. Peter t eenstra, 2. Cora en Tineke Kassenaar, 3. Co: ny en Fokko Veenema; 4. Marene van Beek; 5. Piet Vissei". Klassen 5 tot 7: 1. Cor en Harry Beukema; 2. Lyda er Mar ja Koorn; 3. Ina en Peter Hooger- heide; 4. Sietske Combé, Ria Boks er ,-innie v.d. Zwaag; 5. Siep Keyser. CONTACT-ORGAAN ONTWIKKELINGSVERENIGINGEN Het contactorgaan ontwikkelingsver enigingen kwam Woensdag 19 October j.l. voor het eerst bijeen. In dit orgaan, dat bedoeld is als overlegorgaan tussen de verschillende verenigingen en als orgaan om in de toekomst naast de eigen activiteiten van de eigen vereni gingen ook bepaalde gezamenlijke acti viteiten voor te bereiden, werd thans door de navolgende verenigingen contactpersoon aangewezen. Het Departement Texel van de Mij tot Nut van het Algemeen; R.K. ont wikkelingsclub; Bestuurdersbond van het NVV; afd Texel van de Bond van Plattelandsvrouwen; RK vrouwenver. afd. Gilde; RK Arbeidersvrouwenver.; Vrouwenver. van het NW; de Aqua riumvereniging Texel. Tot vooi-zitter van het contactorgaan werd benoemd de heer M. Wieringa. terwijl tot seci-etaris werd benoemd de heer G. J. de Haan. De ontwikkelingsverenigingen in de buitendorpen zullen alsnog een contact persoon kunnen aanwijzen. DE K.R.O. KOMT OP BEZOEK De K.R.O., die jaai'lijks met een da verende show op tournée gaat, brengt ons Maandag' 31 October in „Casino" een denderend programma. Berry Kievits, Gerard Walden en Harry Boda zijn de spil van deze avond. Op onovertroffen wijze weten zij te be reiken, dat U na veel uitbundige vro lijkheid ais een ander mens naar huis gaat. Daar zorgen ook Harry Woodson en Fred Johnson voor met hun koste lijke acrobatisch nummers. Het Hon gaarse danspaar Frances Capy zal het schouwspel fleur bij zetten en op muzikaal gebied doen dit ook de colora- tuur sopraan Coby Beek en de tenor John van Heumen. Een eigen genre brengen de Wembley Sisters, terwijl Mitzy Tieland de zaal zal verrassen door haar chansons vol jeugd en vrolijkheid. Een nieuwtje is het electronische concertorgel. Het XRO-revue-orkest o.l.v. André van Wattingen zal van begeleiding tot top hit zijn kunnen demonstreren. Een weelde van décors en costumes, plaatst deze sterrenparade in een afwisselende pracht. De ervaring heeft geleerd, dat het bij de kaartverkoop storm kan lopen. Weest U er dus vroeg bij! Zie ook de advertentie. TEXELSE MARKT Den Burg, 24 October 1955. Aange voerd: 8 koeien 650-800; 27 graskalve ren 250-300; .7 schapen 95-110; 15 lam meren 65-90; 45 biggen 42-60; 7 n. kal veren 40-55. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Woensdag 26 October Den Burg, Landbouwschool, lezing door E. Noordijk over - „Ziekten bij schapen" Donderdag 27 October Den Bui'g, De Zwaan, de heer Glisse- naar spreekt voor de R.K. Ontwikke lingsclub Den Burg. Vrijdag 28 October Den Burg, „Texel", revue door eigen leden i.v.m. 25-jai-ig bestaan van de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen. Zaterdag 29 October Oudeschild, 20 uur, start nachtrit mo torclub Texel. SPECIALE CONFERENTIEBOOT De Rijkspolitie te Water van Har- lingen heeft een goede beurt gemaakt bij de Waddeneilanden: zij bracht im mers de bezoekers van Vlieland en Terschelling rechtstreeks naar Texel, waarbij gebruik gemaakt werd van de Rijkspolitieboot. De zee was ruw en er waren (vooral onder de dames) wel eni- passagiers, die in moeilijkheden kwamen te verkeren, maar lang heeft de nawerking beslist niet geduurd, wat ons tijdens lunch en diner duidelijk ge bleken is. Hierboven Herman Neijens, 20 jaar spelend in Texel 1, vereeuwigd met zijn gezin, elftal en verenigingsbestuur. Het was te voorzien, dat de 23ste Oc tober voor de aanvoerder van Texel 1 niet onopgemerkt voorbij zou gaan: Herman toch heeft zich steeds als een sportief voetballer leren kennen. 20 Jaar in het eerste elftal, waarvan sinds 1942 als aanvoerder. Het is een prestatie Het groen-zwart shirt draagt hij echter al zo'n kleine dertig jaar, want reeds als jongen van 9 jaar trad hii tot de adspii-anten van de SV Texel toe. Hij klom al spoedig op tot speler in Texel 3 en toen mr Leavy Herman's spel bestudeerde, dacht hij: „Daar zit wat in." Deze trainer van naam besloot de 16-jarige eens op te stellen in het eei'ste elftal. Als rechtshalf, een plaats die Herman nagenoeg voortdurend be houden heeft. 400 Wedstrijden voor het eerste, overwinningen en nederlagen, wat de voetbalsport juist aantrekkelijk maakt. Kort na zijn entree tot het 1ste wist dit het kampioenschap in de 4de klasse te behalen en derhalve naar de zoveel :waardere derde klasse te promoveren. .Jammer", zegt Herman, dat wij daar ook weer zo gauw uit vandaan raak ten." Maar de voetbalsport op Texel heeft de belangstelling toch mogen be houden waar zij recht op heeft. Voor de strijd TexelLimmen (10) begon moest Herman wel even een se rie woorden van hulde accepteren. Al lereerst werd het woord gevoerd door de voorzitter, dé heer D. Dapper, die in hartelijke bewoordingen de genegen heid vertolkte, welke Herman om zijn sportiviteit in zulk een wijde kring ge niet. Als stoffelijke biijk van waardering bood spreker de jubilaris een schemer lamp met inscriptie aan, geplaatst op een voetstuk, dat voor Herman geen onbekende vorm had. Mevrouw Neij werd met bloemen gehuldigd. De heer H. Boon bood namens het eerste elftal een boekwerk en bloemen aan, terwijl de heer J. Kramer namens het „donateurshuldigingscomite" - waarin ook de heer J. Maat „zitting" had - CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden Woensdag Consultatiebureau ALLEEN voor de zuigelingen van Den Burg. De moeders worden verwacht van 31.30 uur. Vraagt Uw leverancier: STEUN „VEILIG VERKEER" Inzake het verkeersvraagstuk kan men zich ongetwijfeld met het beste succes tot de jeugd richten, want zij heeft de toekomst. Ford doet dit met een bood schap met leerrijke strekking door een ver jaarskalender uit te geven onder het motto „Veilig verkeer in het diex*enrijk".' Via de Official Fora Dealers zullen 60.000 exemplaren ervan worden ver spreid. Een goed idee! eveneens in een hartelijk speechje naar voren bracht, hoe zeer de donateurs het werk van de jubilaris waarderen. Namens hen bood hij Herman een toto (duinlandschap) van Texel aan, terwijl mevrouw Neijens met een arm band, een borstel-garnituur en bloemen verrast werd. Tenslotte trad de aanvoerder van Lim men naar voren om Herman geluk te wensen en ook van deze zijde gewerd de familie Neijens een bloemenhulde. Nadat wij bovenstaand plaatje had den gemaakt snerpte het fluitje van de scheidsrechter, waarop Herman voor de zoveelste maal de toss zag werpen. „DE JEEP-EXPRES" Op uitnodiging van de RK Ontwikke lingsclub spreekt morgenavond in ho tel „De Zwaan" de heer J. Glissenaar, voor velen geen onbekende figuur! Talrijke artikels immers verschenen er van zijn hand in de katholieke illu stratie over de landen, die hij bezocht per jeep. Onlangs is hij teruggekomen van een reis die bijna 27 maanden duur de en waarbij hij meer dan 63500 ki lometer aflegde. Zijn reisgenoot de heer P. Pennarts veiwaardigde talrijke foto's. (Zie adv. in de Tex. courant van Zater dag j.l. S.V. Texel Uitslagen: Texel-Limmen 1-0; Succes 31Texel 2 1-2; Succes a-Texel a 1-6, Texel b-De Koog a 4-1; Oosterend wel- pen-Texel welpen 1-2. Ons eerste elftal was na de grootse huldiging van aanvoerder Heiman Neijens eigenlijk wel verplicht om de punten op Texel te houden. Dit lukte dan ook, maar erg vlot ging het niet. Weliswaar namen we reeds spoedig de leiding toen Bob na goed aangeven van Hai-ry tegen de doelman aanschoot en eerstgenoemde voor de rest zorgde, maar de gasten hadden hierna geruime tijd het beste van het spel. In de Texel voorhoede werd ze-er slordig geplaatst en het tempo door treuzelen te veel ge drukt. De gasten zetten de aanvallen dikwijls wel aardig op, maar het duur de ook allemaal te lang. In de tweede helft ging het bij ons wel beter doordr< Bob rechtsbinnen ging spelen en het middenveld hierdoor sterker bezet was. Voor beide doelen deden zich nog en kele spannende ogenblikken voor, maar maar in de stand kwam geen verande ring meer. Texel 2 doet het tot nu toe uitstekend en wist ook nu weer beide punten in de wacht te slepen. Een speciaal woord van hulde voor koeper Kees Moojen die zijn doel waarlijk op voortreffe lijke wijze vex-dedigde. Ook Henk Wit te speelde vooral na de rust een prima partij. Verder vette klei, modder, plas sen, de nodige sensatie en een aardige wedstrijd die het aankijken volkomen waai'd was. Adspiranten a ging in uitbundige stemming naar Succes, met het vaste voornemen om het volgende slachtof fer even aan zijn zegekar te binden. Hot resultaat was een dikke 61 ne derlaag en nog volkomen verdiend ook. De verdediging was als een zeef met extra grote gaten en in de voorhoede kwam alleen Hans Kiewiet tot een re delijke prestatie. Nic kreeg veel te wei nig ballen, waar zijn buurman meer van weet, want die pingelt tot in het oneindige. Ook Joop moet de ballen voortaan vlugger afgeven. Hopenlijk is dit een les die de heren nog lang heu gen zal. Texel b verloor van De Koog en de wedstrijd van de e.-adsp. werd afge last. Het nieuwe welpen a elftal won na een aardige wedstrijd met 2-1 van Oosterend. Hans en Thijs zorgden voor de doelpunten. In de voorhoede werd niet onverdienstelijk gespeeld, maar achter klopt de zaak nog niet. Denken de jongens om de training Woensdagmiddag van 4-5 uur?

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1