Virginia sta op STERLING Niemefjet shm De man uit Chicago Erkend de beste! Oo reis DE WADDENCONFERENTIE (Vervolg van pagina 1) met de economie. De industrie verzet zich. Spreker zette dit nader uiteen en de reden bleek wel zeer aanvaardbaar. Belangrijk is ook de vraag: Hoe hou den wij de gasten bezig? Men wenst en zoekt de rust, maar dat wil niet zeggen, dat men steeds met rust gelaten wenst te worden. Geef hun gelegenheid tot verstrooiing ais die gewenst wordt. Door gezelschapsspelen, buitenlandse bladen, spelen voor de kinderen. Maak in Uw tuin een volleybaiinet. Van. tijd tot tijd een dansje om een prijsje. Is Uw gast vertrokken, wel, wens hem goede reis en tot ziens, maar iaat hem verder los: tracht geen contact te onderhouden door het steeds maar ach terna sturen van kaarten etc. Heus dit werkt veelal averechts. Propaganda, ken groot deel ervan make de toerist. Door het verzenden van ansichtkaarten, maar laat hij dan ook uitstekend verzorgde kaarten kun nen kopen en niet anders. Geen kaarten die niets met Uw badplaats te maken hebben. Laten ze als kunstioio des noods maar wat meer kosten. Streelt naar beperking der snelheid van de voertuigen, instrueer Uw perso neel, dat vaak van andere plaatsen komt óók ten opzichte van de kennis van het vacantieoord. Het thuisfront moet ook toeristmin- ded zijn.-Met één verkeerd woord of ge baar kan men alles bederven. Vergeet nooit, dat iedere nationaliteit zijn eigen levensvisie heeft. De heer Quint dankte de heer Bel- mon voor zijn interessant betoog. Inzake de bezetting kan het uitwisse len van de gegevens tot goed eifect lei den. Contact leggen met grote bedrijven is ook van belang en het wijzen op het groter aantal zonnedagen langs de Waddenkust. Besloten werd ook eens contact op te nemen met de Oost-Friese Wadden eilanden. De heer M. Bakker haalde een kras voorbeeld aan van de houding, hei wan gedrag van jeugdige Texelaars jegens buitenlandse toeristen. „Het zou goed zijn als hierover op de scholen eens een klein causerietje werd gegeven, want van het toerisme moeten vele jeugdi gen van nu straks weer leven. Wat meer beschaafdheid zou niet overbodig zijn". De heer Quint zou t.z.t. daarover con tact opnemen met de onderwijzers. Om kwart over twaalf werd deze eerste bijeenkomst gesloten. De volgende morgen begon, weer in „Casino", de tweede vergadering. De heer J. Klaassen, wnd. secr. WV Ameland, hield een inleiding over de kampeerproblemen. Op de kampeerter reinen en kampeerboerderijen dient te worden gestreefd naar voldoende toe zicht, behoorlijke accomodatie, de ge wenste rust, terwijl er een afdoende af scheiding dient te bestaan voor jongens, meisjes, mannen en vrouwen. Voor wat de boerderijen betreft speciale boerde rijen voor jongens, voor meisjes enz. Er dient een nachtregister te worden bijgehouden en nauwkeurige controle te worden uitgeoefend. Ook het groeiende leger kampeerwa gens schept al problemen. Lijkt het soms niet op een kermisterrein? Voor Schiermonnikoog geldt dit niet: Burge meester Anker zei, dat dit eiland de kampeerwagens gewoonweg weigert, wat velen wel erg radicaal vonden. Er ontstonden naar aanleiding van dit betoog interessante discussies. O.a. werd geadviseerd, dat ieder gemeentebestuur dit in eigen kring moet bekijken, waar bij de Kampeerraad deskundige voor lichting zal verstrekken. Zo zal rnen automatisch tot een uniforme regeling kunnen komen. De heer G. Staalman, adjunct-secr. van het Bedrijfschap Horeca, besprak „De huidige aspecten van het sociaal toerisme". Door de langere vacanties en het ho gere inkomen neemt het toerisme toe. De massa moet evenwel nog leren hoe men werkelijk vacantie neemt. De mensen zijn veel mobieler gewor den. Dit maakt het hun mogelijk om grotere tochten te maken. Veelal gaat dit gepaard met bezuiniging op de ho telrekening, wat het kamperen in de hand' werkt. Kamperen is nog weer iets anders dan pensiongast zijn. Men on dervindt dit wel het sterkst als het FEUILLETON: Een verhaal vol verwikkelingen door T. LODEWIJK 40. Moeilijkheden? fluisterde me vrouw Boom scherp, voor hem ja, maar niet voor ons. Hier in mijn tas, en zij knikte veelbetekenend op dit onder deel van haar garderobe, zit zijn ver klaring, zwart op wit. En daar praat hij zich nooit onderuit. De burgemeester nam plaats achter de groene tafel, mr Clarenbough aan zijn rechterhand, de Amerikaan aan zijn andere zijde. - Dames en heren, begon Dikken- burg met een stem, die eerst wat on vast., later helderder werd, we zijn nu hier vanavond bijeengekomen, om af scheid te nemen van mr Clarenbough, die we allen kennen. Dat wil zeggen - hier pauzeerde hij even - ik moet u 'n onthulling doen. Aha, fluisterde mevrouw Boom met schitterende ogen. De mr Clarenbough. die wij heb ben leren kennen, is, en ik moet u wel mijn verontschuldigingen aanbieden voor deze aangelegenheid, wat ik te vrijer kan doen, omdat ik zelf 'ook in zekere zin slachtoffer geworden ben - mr Clarenbough is mr Clarenbough niet. Een gemompel ging door de zaal, dat de burgemeeste" met een handgebaar onderdrukte. Mr Clarenbough, de eigenaar van de Clarenbough Chain Stores, kon hier weer slecht is. Dan doet zich immers de vraag voor: „Waarheen?" Is het dan niet prettig als men zich kan vermaken in een cantine of iets dergelijks? Dit behoort tot de onontbeerlijke service. Voorts werd medegedeeld dat van regeringswege gepoogd wordt te ko men tot instelling van een reis-spaar- kas. De aanleiding daartoe ligt de be grijpende lezer voor de hand. De vorming tot „vacantiegangers" begint bij de jeugd en in dit verband werd met lof gewaagd van hetgeen er door de Nederlandse Jeugdherberg Cen -trale in deze richting reeds bereikt is. Ook mag grote waarde worden gehecht aan de meerdaagse schoolreisjes, waar door de jeugd al vroeg met het toeris- me-in-de-dop in aanraking komt. Een goede troef is ook de zich uitbreidende internationale jeugduitwisseling. Zoals te doen gebruikelijk werd hier na gelegenheid gegeven tot deelname aan een rondvraag. Daar was allereerst de suggestie om te komen tot de oprich ting van een controle-instantie op de verhuur van compartementen om te be oordelen of het bewuste geval aan de eisen voldoet of het op peil staat en zich wel degelijk tot deze of gene ca tegorie mag rekenen. Het woord „hotel" wordt nogal vlot gebezigd, om maar eens een der categorieën te noemen. De secretaris van de Horeca kon de verheugende mededeling lanceren, dat er gewerkt wordt aan een desbetreffen de regeling, uitgaande van de Bedrijfs groep. Wil men de naam hotel voeren {wat ook voor pensions geldt) dan zal men aan bepaalde eisen dienen te vol doen, terwijl bovendien klasindeling wenselijk is. Ook de pensions zouden in diverse klassen dienen te worden inge deeld. Tijdens deze conferentiedagen kwa men de hotel- en pensionhouders tot een belangrijk besluit nl. de vorming van een bestuur, dat de opdracht kreeg met alle collega's van de Waddeneilan den te komen tot een eenheid in het .hotel- en pensionleven op de eilanden. Van elk der Waddeneilanden zal een afgevaardigde in het bestuur zitting nemen. Men zal op gezette tijden in de vorm van een permanente wbrkcom- missie bijeen komen ter bespreking van de gezamenlijke problemen. Tijdens de ochtendvergadering na men de dames een kijkje in de Oud heidkamer, v/aar mevrouw Laan en mej. Roeper respectievelijk de kantklos en spinkunst demonstreerden, terwijl het dochtertje van de familie Laan, ook al in Texels costuum gekleed, zich amuseerde met allerlei Texelse poppen. Wij ontdekten, dat diverse dames nog nooit een spinnewiel op de keper had den bekeken. Na de lunch, aangeboden door de bei de Middenstandsverenigingen - „gewel dig" prees het persgilde in koor - ver liet men „De Lindeboom-Texel" voor een rit over het eiland, waarbij o.a. de vuurtoren in ogenschouw werd geno men. „Als-ie gaat krijgen wij de plaat" beslisten de diverse krantenvertegen woordigers en de plaatselijke corres pondenten knikten actief Na de rondrit begaf men zich naar de aula van de o.l. school te Den Burg, waar het gezelschap door het Gemeen tebestuur van Texel allerhartelijkst ontvangen werd. Burgemeester De Koning wierp zich op als gids en gaf in vlot tempo een beeld weg van de op Texel uitgevoerde en in uitvoering zijnde werkzaamhe den, Allereerst noemde spreker de ruilverkaveling, waarvoor 12 millioeri gulden is uitgetrokken. Voor ons eiland van het allergrootste belang, temeer waar het juiste evenwicht is gevonden jegens wat de economie eist en wat de handhaving van het landschappelijk schoon vordert. Dit is mede te danken aan het feit, dat de plaatselijke com missie voor de R.V. uit eigen eilanders bestaat, dus uit mensen, wie de be scherming van het landschappelijk- schoon best toevertrouwd kan worden en de waarde van het landschapsschoon voor Texel inzien. Een tweede belangrijk object vormt de waterleiding, waarvan het buizen net bijna voltooid is. Letterlijk en fi guurlijk komt dit tot stand na een veertig jaar durend gemodder. De kos ten van dit werk bedragen rond 2 3/4 millioen. Spreker behoefde stellig niet te betogen, dat het bezit van een wa terleiding en het vaarwel tot de vaak kwalijk riekende regenputten voor het toerisme eveneens van het grootste ge wicht zijn. De gasten konden constateren, dat Texel ook wat zijn electriciteitsvoor- ziening met zijn tijd meegaat: de voor ziening van de onrendabele gebieden heeft de gemeente intussen 1 millioen gulden gekost, wat inderdaad een grote uitgave betekent, maar tevens de ver dwijning van een bestaand en veelal diep gevoeld „onrecht" heeft bewerk stelligd. Ook kon spreker met trots wijzen op het vele goede dat ten dien ste van het onderwijs gedurende de na oorlogse dagen tot stand is gebracht. Hij noemde de bouw van de landbouw- huishoudschool, landbouwschool, die van de lagere scholen te Den Burg, De Koog, De Waal en te Den Hoorn, ter wijl het oude schooltje in Midden-Ei- eiland binnenkort ook door een modern gebouw zal worden vervangen. Tenslotte noemde spreker de bouw van een B.L.O.school, waarvoor hij over vier maanden de eerste steen ge legd zag. Eveneens werkt Texel aan de bouw van echte kleuterscholen en een twee de gymlokaal, terwijl het Rijk besloten heeft tot de bouw van een HBS, prij kend op begroting '56. Maar met dit alles is Texel nog niet content: er wachten daarnaast immers nog tal van zaken, die ook urgent ge noemd mogen worden: b.v. de hoogno dige voorziening inzake de sportacco- modatie, i.e. de aanleg van sportvelden en de riolering van de gemeente vor dert ook zeer traag, wellicht" zal de nood op en bepaald moment dwingen het tempo van deze werkzaamheden te gaan versnellen, maar.hoe wij aan het benodigde geld moeten komen weet ik niet De fietspaden hebben een glorievol verleden, maar de moderne tijd kwam met hogere eisen, ze zijn als het ware onder de voet geraakt en in slechte staat komen te verkeren. Ook dit zal veel geld vergen. Daarnaast bezit Texel zijn toeristische wegen, die ook de vol le belangstelling van het gemeentebe stuur genieten. Reeds werden twee be langrijke wegen naar het Noordzee strand aangelegd en er zullen er nog meer bij moeten komen. Ook voor de uitbreiding c.q. aanleg van parkeerter reinen zal veel geld nodig zijn. Voorts releveerde burgemeester De Koning de uitbreidingsplannen, de aan -leg van het vliegveld met bijbehorend fraai stationsgbouw, dat in het licht van de toekomst staat. „Ik heb dit alles aangehaald om u aan te tonen, welk een grote achter stand Texel had (en heeft) in te halen. Er is sprake van een cumulatie, door- dat het vreemdelingenverkeer de ge- i meentekas geld kost, geld, waar geen baten tegenover gesteld kunnen worden. I Hierdoor zien wij ons dus voor een dubbele cumulatie van tekorten ge- I steld, een dubbele reden tevens om bij de regering aan te kloppen voor een extra uitkering. Daarom ook hebben wij gemeend gezamenlijk een telegram aan de minister te sturen met het vei'zoek i in deze de nodige steun te willen ver lenen." j Na deze rede werd het woord ge voerd door de heer J. C. Rab, voorzitter van de VW Texel, die namens de con ferentie het gemeentebestuur bedankte voor de prettige ontvangst. „Als gebo ren Texelaar ontgaat je werkelijk wat er in feite allemaal geschiedt in je om geving en toen de burgemeester dan ook deze bloemlezing gaf stond ik wel even perplex. Mijn respect voor het ge presteerde. Ik hoop, dat het gemeen tebestuur op deze weg zal voortgaan in het belang van ons mooie eiland." Burgemeester Anker van Schiermon nikoog sprak een woord van dank na- Sterling shag is véél lekkerder en geuriger werkelijk het allerbeste uit de Virginia oogst! U zegt ook: mens de overkantse gasten. Intussen waren in „De Lindeboom-Texel" de ho ge kaarsen aangestoken boven ranke zilveren kandelaars, geplaatst op het smetteloos wit van de tafels, waaraan weldra een exclusief diner zou worden gevierd: verse krabben van de Wadden- kust, aangevoerd -zo vernamen wij, ook al exclusief - door de Texelse kotter- visser de heer W. van der Vis. Nu is die krab verwerkt in een cocktail, wat de eetlust stellig nog verhoogd heefd. Ver volgens schreden de serveersters en kellners met een speciale streeksoep langs de lange rijen genodigden en ook dit deel van het menu hield de naam van het vermaarde Hotel op Texelse hoogte. Vervolgens plaatste de gerouti neerde personeelsleden hier en daar 'n fragment van een lamsrug, even echt Texel als de souvenirs-stand, waarme de de heer Jan Zwan het feest opluis terde. Een en ander werd gegarneerd met de wereldberoemde Terschellinger cranberries en diverse groenten. Ook het slot stond in het teken van de con ferentie: een VW-puddinkje. Het lijkt ons overbodig te vermelden dat de wijze waarop „De Lindeboom- Texel" dit alles verzorgd heeft niet in de warmte van het hart is blijven rus- j ten. Namens de aanwezigen was het de heer E. Breeuwer, die „zijn buurman" hartelijk toesprak en dankte voor de goede verzorging. Ook lijkt het ons (finaal) overbodig om mede te delen, dat de heer G. W. Oskamp deel uitmaakte van de catego rie oud-Texelaars, want ons eiland ligt hem nog steeds na aan het hart. Dat intussen nergens piklfcter „Ossentong" geserveerd wordt als in Zeeland, staat onzes inziens ook weer eens als de be kende paal boven het wassende water: met genoegen heeft men geluisterd, naar hetgeen onze oud-directeur zeggen moest, hetgeen hem ook ditmaal, gezien het applaus rijkelijk vergeven is. Maar - het hemd is nader dan de ,rok of het welverzorgde kleed van „Den Os" - het laatste woord willen wij gaarne wijden aan het adres van de te genwoordige directeur der VW Texel, de heer J. C. Quint. Wij zouden haast willen beweren (wat met J. C. begint j is goed), want de organisatie lag toch grotendeels in zijn handen. Hiervoor heeft de heer J. C. Rab hem dan ook hartelijk bedankt. Een stunt mogen wij voorts noemen de slag, die de heer Quint deed ter ge legenheid van een contactje met een ontwerper voor de Rotterdamse Lloyd: deze maatschappij pleegt haar menu kaarten grootscheeps en smaakvol ge ïllustreerd in zee te sturen. Zo kreeg de ontwerper van een nieuwe kaart de opdracht er 800,000 van te laten druk ken. De Mij had al eens de Hollandse molen en andere typische hollandse trotsheden gebracht, nu zag zij uit naar een andere genre illustratie. Na de ont moeting tussen de heer Quint en de ontwerper stond het buiten kijf, dat Texel een goede kans van slagen zou maken onder de aandacht te worden gebracht en dit kwam zo uit ook: de Rotterdamse Lloyd ging accoord met de illustratie van „Texelse tekeningen" Vogels, Hoornder kerkje, boerderijen enz. enz. acht verschillende prenten. Een enorme, gratis werkende reclame dus, want de menukaarten zijn be stemd voor de passagiersschepen van de R.L. En onder die 300.000 toeristen die volgend jaar ons en de andere ei landen komen bezoeken, zullen er stel lig zijn, die kwamen, gelokt door dit aardige visitekaartje. Deze reclame toch is de beste recla me, want zij zegt niet: „Kom naar Texel, want het is hier het mooist", maar de reiziger zal zelf deze conclusie gaan trekken aan de hand van het ge- illustreerde. Wij meldden, dat de conferentie met een feestavond werd besloten. In „De Oranjeboom" werd nl. door Klein To neel van Oudeschild met groot succes opgevoerd het blijspel „Op een mooie dag in Mei." De uitnodiging van Ter schelling dit stuk ook eens op dat ei land te willen opvoeren is wel een be wijs, dat het gebodene zeer in de smaak is gevallen. En zo behoort deze tweedaagse Wad denconferentie weer tot het i(jongste) verleden. Al zijn er dan geen directe besluiten genomen, er is wederom nauw contact geweest en uit de be sprekingen en suggesties zullen onge twijfeld weer waardevolle resultaten voortvloeien. op de vastgestelde dag niet tegenwoor- 1 dig zijn, om echter al onze feestelijk- lieden niet in het water te doen vallen, I had hij een afgezant gestuurd en die I afgezant is een landgenoot van ons, die jarenlang in Amerika heeft gewerkt en die de goed hollandse naam Jonge- jans draagt. j Wat draait die vent de zaak ge- meen om! mompelde Kruiderink. Wacht maar, zei mevrouw Boom en tikte veelbetekenend op haar tas. Mr Jongejans zal aan de man, die wij hebben willen huldigen, volledig verslag uitbrengen van alles, wat hier in Meeldam is gebeurd. Hij zal hem de groeten van onze gemeenté overbren gen en hem het diploma en de plaque overhandigen die vergezellen het ere burgerschap van onze stad, dat in de i onlangs gehouden geheime gemeente- raadsvergadering aan mr Clarenbough is aangeboden! Er klonk applaus, maar opeens stond mevrouw Boom rechtop. Burgemeester! Mevrouw? de stem van de burge meester klonk beleefd-verwonderd. 1-Iet spijt me wel, dat ik moet pro testeren tegen de gang van zaken hier. Wat u vertelt, is maar gedeeltelijk de waarheid. Inderdaad is meneer Jonge- jans niet mr Clarenbough. Dat was mij bekend en ook andere leden van het comité. Dat weet zo langzamerhand de hele stad trouwens. Ja, de nieuwsdienst schijnt voor treffelijk gewerkt te hebben, fluisterde Corrie tegen Riek. Meneer Jongejans is niet meer dan een doodgewone bedrieger. Hij kent mr Clarenbough niet, heeft hem zelfs nog nooit gezien. Ik kan me voorstel len, meneer de burgemeester, dat nu 't complotje in 't water gevallen is, u er een draai aan probeert te geven, om geen onsterfelijk belachelijk figuur te slaan. Maar voor mij is de waarheid nummer één en ik protesteer er tegen, dat hier zo met de waarheid wordt ge sold. Ik verzoek de heren van de pers hier tegenwoordig, daarvan nota te ne men. Dergelijke verzoeken kunt u aan mij, als leider van de bijeenkomst, overlaten, merkte de burgemeester op. Bent u uitgesproken, mevrouw? i Voorlopig wel, antwoordde de da me, niet van plan al haar kruit ineens j te verschieten. Het spijt me, dat de heren van de pers hier tegenwoordig zijn, merkte de i burgemeester op, want wat hier be- "j sproken wordt, lijkt me niet voor pu- I blicatie geschikt. j Haha, lachte mevrouw Boom snij- dend. j en het is aan te bevelen, dat i die heren nog even wachten alvorens I ze hun bevindingen op schrift stellen. Want ik zou niet graag zien, dat door ongegronde en betreurenswaardige in- j cidenten het verslag van deze huldiging I werd ontsierd. U moet namelijk weten, vervolgde hij rustig, dat de beschuldi ging van mevrouw Boom inderdaad al- Ie grond mist. Ik kan u op mijn woord van eer verklaren, dat mr Clarenbough persoonlijk de heer Jongejans heeft op gedragen hem hier vanavond te verte genwoordigen, het ereburgerschap te aanvaarden en Leugens, leugens, alles leugens! schreeuwde Kruiderink. De aanwezigen keerden zich met verschrikte gezichten naar de vertoornde apotheker. Me vrouw Boom v/as echter opgerezen en legde hem kalmerend de hand op de arm. Wat Kruiderink zegt, mag grof klinken, zei ze kalm, maar het ken- schertst de situatie toch vrij wél. Hier (en ze haalde een brief uit haar tas) heb ik zwart op wit de verklaring van die meneer Jongejans, waarin hij mee deelt, dat hij een bedrieger is, dat hij door de burgemeester en de gemeente opzichter tot dit spel is aangezet en daarna is hij zo spoedig mogelijk ver trokken. Hoe hij de moed heeft gehad hier weer te verschijnen om het verlo ren spel uit te spelen is mij een raad-r sel. Voldaan ging zij zitten en keek de kring rond. Maar nu rees van achter de groene tafel de figuur van de man, die een week lang als mr Clarenbough door de Meeldammers was gehuldigd. Dames en heren, begon Willem Jongejans, inderdaad is dit een iets vreemde historie en ze is alleen ver klaarbaar, doordat we dit geval een beetjeAmerikaans, zou ik haast zeggen, hebben opgelost. Toen mr Cla renbough de uitnodiging ontving, had hij in de verste verte niet verwacht, dat hij hier zo hartelijk ontvangen en gehuldigd zou worden. Het was dan ook zijn plan wel hier eens te komen en de stad te bezoeken, maar zeker had hij er niet opgerekend, hier een ganse week het voorwerp van aller belangstelling te zijn. Het is de ver dienste van meneer De Goover hier, die ook het initiatief nam, dat hij mr Clarenbough heeft medegedeeld hoe hier een feestprogramma in het water zou vallen en daardoor het gemeente bestuur en het comité op zeer onpret tige wijze als 't ware hun gezicht zou den verliezen. Om ons dit te besparen, werd besloten tot de opvoering van deze kleine klucht, die u, daarvan ben ik overtuigd, wel naar de goede bedoe ling zult willen aanvaarden! (Wordt vervolgd) dan Uw spoorkaartje ge- haaldbij de V.V.V. „Texel" 4+ HERVORMDE GEM. DEN HOORN Donderdagavond halfnegen in „Ons Huis" praatkring. MEISJE WON FIETS Jeltje Bakker, 13 jaar, wonende aan de Duinweg te Den Burg, huize „Sun rise", won als deelneemster aan de grote Donald-Duc-prijsvraag een fiets». Deze wedstrijd werd uitgeschreven door het bekende dames„vak"blad „Margriet".

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4