Groen '2wa in het hart-, 360 Stuks wolvee, waarvan 87 van Texel, naar Egypte Wie wél en wie beter niét kunnen emigreren WOENSDAG 9 NOVEMBER 1955 70e JAARGANG No. 6990 T E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boeren! Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Deze maand zullen 360 stuks wolvee, ooilammeren en schapen, naar Egypte worden uitgevoerd. De eerste zending vindt plaats op 9 November, de 2de zen ding op 16 November en de 3de op de 23ste. De heer C. Roeper, secretaris van het Texels Schapenstamboek in NH., zal de eerste groep naar het land van de Pyramides begeleiden, terwijl onze ei- landgenoot, de heer Arie Brans Dzn., Harkebuurt, op 16 November de emi gratie leidt. Reeds werd van de zomer een 27-tal schapen naar Egypte uitgevoerd. Een en ander kwam tot stand dank zij het contact van de Nederlandse Wolfederatie met de Egyptische regering, die de op dracht tot deze transactie verleende. De transporten zullen uit groepen van tel ken 120 dieren bestaan. De prijzen vari eren voor de ooilammeren van f 140, tot f 150,en voor de schapen van f170— tot f210,—. De eerste zending bestaat uit wolvee van het vasteland van Noordholland, de 2de uit dieren uit Groningen en Noordholland en de 3de uit wolvee van Texel, aangevuld door exemplaren uit onze provincie. Voor Egypte is het een gloednieuw ras. De woldragers zullen te Alexandrië van boord gaan en dan nog een slordige drie honderd kilometer moeten afleggen eer zij op de plaats van hun uiteindelijke bestemming zullen aankomen. Dit schijnt in de buurt te zijn van de Nijl- oevers, waar men door stuwdammen het land vruchtbaar heeft gemaakt. Aanvankelijk waren op Texel 110 st. wolvee aangekocht, doch daarvan zijn er slechts 87 voor de export goedgekeurd: een deel bleek niet geschikt, doordat de lammeren- of wolproductie van de moe- der of van het betrokken schaap zelf dingwater te benutten is niet ongegrond. GESLAAGDE COLLECTE Tijdens de pauze van de Operette „Duizend en één Nacht" te Noord- Scharwoude, werd een collecte gehouden ten bate van de Noord- en Zuidhollandse Reddingmij. Dit leverde f109,op. Evenals vorig jaar werd het initiatief genomen door de heer J. Zwan. Spoedig waterleiding Nu zal het niet lang meer duren of de bewoners van Texel zullen kunnen pro fiteren van een waterleiding. De hoop, dat nog dit jaar de kranen geopend kun nen worden teneinde het zuivere lei- DOOR DE BLIKSEM GETROFFEN Tijdens het onweer, dat Zondagavond boven ons eiland losbrak, werden twee jonge koeien van de heer Tjepkema, Prins Hendrik Polder, door de bliksem gedood. TEXELSE MARKT Aangevoerd 7 November 1.955: 4 koeien 700^800; 33 graskalveren 225— 350; 17 schrammen 6590; 30 biggen 45_60; 11 schapen 95110; 4 nuchtere kalveren 4055. Grotere verkeersveiligheid voor en door allen Reeds meerdere malen is via Radio en Pers het woord tot U gericht, waar bij U werd opgewekt om te allen tijde de zo nodige veiligheid bij het wegver keer te betrachten. Dit geldt voor de voetganger, de fietser, de berijder van een bromfiets, de motorrijder, de auto mobilist en niet in de laatste plaats voor de jeugd. H.K.H. Prinses Wilhel- mina heeft in een bewogen boodschap op ons allen een beroep gedaan. Aan ons allen de taak om de gevaren op de weg tot. een minimum terug te brengen. Dit is een nationaal belang! Het is dan ook met grote voldoening te mogen constateren, dat de inwoners van onze Gemeente blijk hebben gege ven een open oog te hebben voor de vele en grote belangen, welke op het spel staan. Voor de bromfietscursussen door de Groepscommandant der Rijks politie, de heer J. Gulmans op verschil lende dorpen gegeven, bleek een zeer grote belangstelling te bestaan. Het is dan ook verheugend te kunnen medede len, dat dit soort cursussen en in de nabije toekomst ook andere cursussen, zullen worden voortgezet. Van de velen, die een bromfietscursus Volgden, hebben zich reeds 300 personen opgegeven als toekomstig lid van de „Vereniging Vei lig Verkeer Texel". Een prachtig be gin maar nog lang niet voldoende. In ieder gezin behoort naast het Hoofd van het gezin ieder kind ouder dan 16 jaar lid te zijn van deze Vereniging. Dit kan en dit moet willen wij komen tot 'n volkomen verkeersveilig Texel. De eerste stappen om daartoe te ge raken zijn reeds gezet. Op 1 December a.s. zal in zaal „De Oranjeboom" te Den Burg een grote openbare bijeenkomst worden gehouden. Daarbij zal het woord worden gevoerd door de heer R. Edzes, adjudant der Rijkspolitie in dienst bij het Verbond voor Veilig Verkeer te Utrecht. Er zullen verkeersfilm worden vertoond, terwijl getracht zal worden met een tweetal teams hersengymna stiek te beoefenen met o.a. vragen lig gende in het vlak van het verkeer. Wij verwachten U zeker op deze bij eenkomst, maar ook verwachten wij van U, dat U bijgevoegd aanmeldingsformu lier per omgaande instuurt. Deze be langrijke stap op de weg naar VEILIG VERKEER mag niet achterwege blijven. U maakt dan tevens kans op een aardi ge prijs, indien U het aantal leden der plaatselijke vereniging per 1 Januari 1956 juist weet te raden. Inzending kan plaats vinden aan het op het formulier gedrukte adres, nadat U het formulier heeft voorzien van een postzegel van 2 cent. Zij, die zich reeds als lid hebben opgegeven, behoeven dit niet opnieuw te doen, doch kunnen het formulier benutten om aan de prijsvraag deel te nemen. Be daad is thans aan U; mogen vele aanmeldingen binnenkomen. De consul van het Verbond voor Veilig Verkeer, J. Veldstra niet aan de eisen voldeed. De reis Rotterdam-Alexandrië duurt 17 dagen. KERSTZEGELACTIE 1955 TEN BATE VAN DE TUBERCULOSE-BESTRIJDING Evenals vorige jaren wordt ook dit jaar weer een Kerstzegelactie gevoerd ten bate van de tuberculosebestrijding. De t.b.c.-Kerstzegels 1955 zijn bijzonder fraai, het ontwerp is vervaardigd dooi de bekende kunstenaar Dirk van Gelder. De prijs der Kerstzegels bedraagt slechts f 0,03 per stuk. Tuberculose-bestrijding is nog steeds dringend noodzakelijk. We zijn op de goede weg; de sterfte is, na de oorlog, aanzienlijk afgenomen. Maar: nog élk uur van élke dag en élke nacht wordt een nieuwe t.b.c.-patiënt gevonden! Meer dan 10000 in het afgelopen jaar! Daarom dient de strijd tegen de tuber culose onverminderd te worden voortge zet. Voor deze strijd vraagt men Uw steun. Steun door het kopen van de t.b.c.-Kerstzegels en plak deze zegels op de achterzijde van Uw brieven. De Kerstzegels zijn verkrijgbaar door overschrijving op giro 63200 van de Noordhollandse Vereniging tot bestrij ding van de tuberculose te Haarlem én bij het Districtsconsultatiebureau, Sche- teldoekshaven 2, Alkmaar (telefoon K 2200 - 3694) èn bij het Kringconsultatie bureau, p.a. Gebouw Gemeentelijke Ge- neesk. en Gezondheidsdienst, Middenweg te Den Helder (telefoon K 2230 - 2110). FILMNIEUWS „EMIEL EN ZIJN DETECTIVES" Erich Kastner heeft in Nederland een uitstekende naam, niet alleen onder de jeugd, en velen zullen dan ook reikhal zend uitzien naar de filmversie van zijn meest beroemde „kinder '-verhaal, waar in Emiel Tafelpoot zich zo'n flinke jon gen toont. Na een echte kwajongensstreek in zijn dorp, gaat Emiel op vacantie naar Ber lijn, waar onder andere een stokoude oma en zijn nichtje Pony Hoedje hem wachten. Onderweg wordt hij beroofd door een smeerpoets van een boef en dat maakt dan dat, hij in Berlijn niet direct in de rustige familiekring terecht komt, maar eerst voor detective gaat spelen, bijgestaan door een schare jongens, die de straat als operatieterrein kennen en beminnen. Hoe het afloopt hoéft men zich niet af te vragen. De knappe regisseur heeft kwaad als het ware gestyleerd in de verschillende figuren. Zijn boef bijvoor beeld heeft tegelijk iets sinisters lachwekkends en de achtervolging door honderden kinderen is bepaald fascine rend op het doek gebracht. „VROUWEN OM PUCCINI" Ondanks de betrekkelijk lange reis was de belangstelling van de zijde dei- Texelaars voor de operette „Duizend en één Nacht" te Noord-Scharwoude groot. Toch behoeft U zo'n lange reis niet altijd te maken om van een operette te kunnen genieten: in Texels Bioscoop Theater draait komend weekend nl. o.a. de film van bovenstaande titel. Trouwens, het is een opera. Het leven van de grote Puccini wordt hierin verfilmd. De grote verdienste van de film is de waardigheid en de artisticiteit, waarmee zij is gemaakt. De technicolor is in de handen van Claude Renoir (die reeds eerder verraste met de in India gemaak te „The River") een subliem medium. Dit treft ons in de operafragmehten, waarin fraaie décors goed zijn gebruikt en vooral bij de religieuze plechtigheid op het meer na de verdrinkingsdood van het dienstmeisje met het voortreffelijk gebruik van de muziek, de op de dood van het meisje geïnspireerde geneuriede aria uit „Butterfly". Kortom, dit is een film,, die operaliefhebber? niet zal te leurstellen en filmliefhebbers zal ver rassen. Nederlands nieuws: O.a. Het Koninklijk bezoek aan de Nederlandse Antillen: Curagao, Bonaire, Aruba, Sint Maarten, Saba en Sint Eustatius. Wereldnieuws: O.a. Europees statuut voor het Saar- gebied? - Nein!; Drie-Minister-Conferen ties in Parijs; Nieuwe sluizen voor de haven van Antwerpen; Verrassende vul kaanuitbarsting in Japan; Voetbalwed strijd Rusland-Frankrijk in Moskou. Men kan dit constateren aan het feit, dat de voltooiing van het grote werk voor de deur staat. Deze week zal b.v. reeds een proef worden genomen met de zuigleiding, lopend van de 16 bronnen achter Loodsmansduin naar het z.g. se condaire pompstation aldaar, alsmede met een proef van de persleiding, lopend van dit station naar het hoofdpompsta tion aan de Hollewalsweg te Den Burg. Het hoofdleidingsnet (plm. 90 Ion lang) is nu gelegd, op een klein stukje na, langs de Derde Dwarsweg in Het Noor den, terwijl ook nog slechts enkele dui kers en zinkers geplaatst moeten wor den. Op 15 November zullen de filters in het hoofdpompstation geprobeerd wor den. Eind November zal de hoofdlei ding beproefd worden om eventuele lekken op te sporen. •Dezer dagen zal de eerste der drie dienstwoningen door de eerste machinist worden betrokken. Vraagt Uw leverancier: FILMAVOND CHR. BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE De afdeling Texel van bovengenoemde organisatie hoopt Vrijdag twee filmvoor stellingen te geven en wel voor de jeugd en voor de ouderen. De jeugd zal de film „Trouwe Kameraden" zien. Een boeiend verhaal, waarin een hond een der be langrijkste rollen speelt. De kinderen zullen ten zeerste meeleven met het lief en leed van twee arme kinderen, die op een kwaje dag bemerken, dat hun hond gestolen is. De dader heeft het dier vlug aan een rijke familie verkocht en het. dier is al spoedig bevriend met een ziek jongetje. Op zekere dag vinden onze vrienden het dier en van dat ogenblik a: hebben zij maar één doel: het herkrijgen van hun hond. Het wordt een moeizame, maar succesvolle poging. 's Avonds is de film „Tweeërlei le vens" de hoofdschotel van het filmpro gramma, dat door een korte toespraak door de heer C. v.d. Wal, secr.-penn. zal worden onderbroken. Ook deze film avond zal de aanwezigen stellig voldoen. DIENSTREGELING TESO Geldig van 2 Oct. t.m. 26 November 1955 Werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 10,30; 12,55 15,25; 18,00. Van Den Helder: 6,30; 9,25; 11,40 14,10; 16,45; 19,35. Op Zon- en alg. erk. chr. feestdagen: Van Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20. Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20: 19,35. Op reis dan Uw spoorkaartje ge haald bijde V. V. V. „Texel" CURSUS SCHAPENTEELT De lezing van Ir J. A. Haverhals trok 40 bezoekers. Hierbij kwam naar voren, dat Nederland niet meeteelt op de we reldwolmarkt. Van de 833 millioen schapen op aarde telt ons land er onge veer 300 duizend. Wat. de export betreft zijn er moge lijkheden naar Frankrijk, Spanje, Egyp te en Zuid-Amerika. Hierbij dient Ne derland te komen met een schaap, dat fijne wol en fijn vlees levert. Hedenavond spreekt de heer A. F. Folkerts te Breukelen over handel en export van slachtschapen. Ieder, die belang stelt in dit onderwerp is welkom in de landbouwschool. Oud-Texelaar Siem de Waal schrijft ons: „Texel" - flats nr. 39, Alexandraroad Pieter Maritsburg, Zuid 'Afrika Vorige maand was het 19 jaar geleden dat ik in Zuid Afrika voet aan wal zette. Dus ben ik nu op de helft. Waar mee ik bedoel, dat ik de helft van mijn „bewuste" leven in Zuid-Afrika heb doorgebracht. De eerste drie levensjaren mogen we toch wel afschrijven, niet waar? We zitten nu dus op de wip. Onze Hollandse periode, tegenover de Zuid- Afrikaanse. En dit deed bij ons de vraag rijzen, wat gaan we verder doen, Neder lander blijven of naturaliseren en dus de Afrikaanse nationaliteit aannemen. We hebben er ons nooit druk over ge maakt, we hebben nog nimmer stem recht gehad, dus nog nooit gestemd en er ons toch altijd wel bij bevonden. Dat is dus niet de reden, maar we hebben ons eens afgevraagd, wat gaan we doen in de toekomst. En dan is er maar één antwoord: Van teruggaan naar Holland, zal nooit meer iets komen. Als we het zouden willen, dan zouden we niet kun nen en als we zouden kunnen, zouden we het niet willen.... In de jaren van ons verblijf hier zijn we vaster geworteld, dan we ooit hebben durven dromen. Zeker, Zuid-Afrika is goed voor ons ge weest, al hebben we- er hard voor ge werkt. Maar er zijn naast het materiële zoveel andere dingen die ons reden tot dankbaarheid jegens dit jonge land kun nen geven. We geloven b.v. dat we nooit weer zouden kunnen wennen aan het klimaat, aan de afstandsverschillen, aan de sociale ordening en honderden rege- laties en voorschriften wat mag en niet moet, die nu eenmaal het oude Vader land kenmerken. Het begrip Vaderland, de lieve lezer vergeve het ons, heeft voor ons begrip nooit andere grenzen gekend dan het Marsdiep in het Zuiden, de bedreigde vuurtoren in het Noorden, de blonde duinen in het Westen en de niet te beste dijk in het Oosten. Texel was ons dierbaar Vaderland. Maar de Friese wei den, of de Vennen van Brabant doen ons bloed niets meer of minder bruisen of ons hart. sneller kloppen, dan de ver verlaten vlakten van de Oranje Vrijstaat of de toppen van de Drakensbergen in Natal. We zijn Texelaar en verder We reldburger, kind van één Moeder, de Aarde. Als ik schrijf over Sociale Ordening dan houde de lezer het mij ten goede, dat ik hier geen politieke bijbedoelingen mee heb! Ik neem aan, als ik zo wekelijks Vrij Nederland en Eiseviers weekblad lees, dat in een land als Nederland met zulk een massa mensen, levende op een, voor Afrikaanse begrippen ongelooflijk klein stukje grond, alles geordend en geregeld moet worden wil men, om met Pater Witte te spreken, de kinnen wup- pende houden, - Maar zolang er op Moeder Aarde nog maar één -plekje te vinden is zonder al dit droevig-noodza- kelijke, laat mij dan de stenen maar op stapelen. En zo wordt dan de Emigrant Burger van dit land, zonder zijn Texelse Vaderland te vergeten. In de loop der jaren heb ik heel veel brieven van Texelaars en Nederlanders uit andere delen van ons land ontvangen in verband met eventuele Emigratie. Heel dikwijls is het moeilijk om hét juiste antwoord op die brieven te geven. Ik geloof dat er nog maar steeds één goede type Emigrant is. Namelijk die er uit wil. Die genegen is het zure, zowel als het zoete te nemen, die eigenlijk nog het minst bekommert is over het haakje waar de kan aan hangt, nl. de kwestie van de duiten. Want hij, die als het re sultaat van een koele (kenmerkend Ne derlandse) berekening Emigrant gaat worden, is geen Emigrant. Als zo iemand nu eens een zeker bedrag heeft willen verdienen en hij komt daar nou net niet aan toe? Dan deugt het land niet. Komt hij er overheen dan is het je ware. Maar er zijn nog zoveel andere tegenvallers, waar hij met al zijn rekenen nooit aan heeft gedacht, dingen die hij pas mist als hij hier eenmaal is: die voor geen geld te koop zijn, waar hij „agter sal kom as hij hier is" De ouders, de fami lie, de kameraden 'waar hij mee werkte. De club en de buurman in de straat, maar óók het oude geveltje op de hoek of de manke ket van de vuilnisboer. Zo lang als dat alles met veel geld vergoed wordt, gaat het best. Maar als dat door ziekte of andere pech nu eens niet zo best is? Ik kreeg een dezer dagen een aardige brief van een Amsterdammer. Die wilde absoluut, maar dan ook absoluut emi greren, wou echter een paar dingetjes graag weten. Behalve de gewone vragen, hoeveel wordt er verdiend, hoeveel kostgeld, hoeveel huur, hoeveel voor de was en is-verstellen-er-bij-inbegrepen: kwam de pot aan de beurt. „Zijn er ook kruimelige aardappelen en sappige peren, want daar ben ik eenmaal gek op, m'n kruimelige aard appelen moet ik hebben". De man meende het allemaal wel goed. Hij wilde zeker zijn dat hij toch maar vooral niets zou missen. „Raad U me aan om tabak mee te nemen, Engelse siga retten kan ik nu eenmaal niet uitstaan" „Beste kerel", zou ik terug willen schrij ven, „met de aardappelen gaat het hier best, van ouwe hoor je nooit en aan de tabak zal je wel wennen. Anders kan de familie je af en toe wel eens een beetje van die beroemde stinkende „sjek" tussen de Panorama's of Libelles sturen. En al zijn de peren soms niet zo best, de sinaasappelen kopen we hier nog steeds bij de zak, en van een kistje perziken of druiven denken we niets. Maar de Westertoren die moet je in je Amsterdamse grond achter laten. Je zult Ajax of Texel nooit meer zien door Siem de Waai voetballen (de eerste wedstrijd van Wa tervogels met 61 gewonnen was niet slecht jongens) en je kunt nooit meer schelden op het geraas van die krengen die men bromfietsen noemt. Over die andere tabak en de piepers zou je nog heen kunnen komen, maar al het andere, het andere, nee beste kerel, jij wilt nog lang niet weg! Zuid-Afrika is goed voor ons geweest, maar er zijn anderen, die het niet mee viel en weer terug gingen. En de ge schiedenissen die zij dan in Holland op hangen worden alleen maar verteld om hun eigen geweten te bluffen en-of hun falen )m de kansen die dit land biedt niet gegrepen te hebben. Je kunt toch niet verwachten dat ze zeggen: „Het is er best maar ik deugde niet? Ik miste ieder greintje pioniersgevoel!" Een ander soort „Emigrant", die wij hier in Pietermaritsburg gehad hebben, was een Alkmaarder, voorheen bij de P.T.T. Hij kwam hier op een contract voor drie jaren en moest dan maar een besluit nemen. Alle onkosten in verband met de overtocht werden betaald, voor vader, moeder, de jeugd en het armoe dige zootje meubelen. De eerste dag na zijn aankomst, vertelde hij me al wat een opoffering hij gemaakt had. „Weet U dat ik al 15 jaar aan m'n pensioen betaald heb? Als ik niet terug ga dan is dat practisch weg. Maar wil ik over drie jaar terug, dan staat m'n baan nog open. „De baan en het pensioen", hij heeft er over gezeurd, tot ik er str ziek van was. Nooit heeft deze stakker iets van Zuid-Afrika, zijn stralende zon gevoeld, nooit zijn vruchten geproefd, zijn kleurige bevolking leren kennen. Noch het blauwe lauwe water van de Indische Oceaan, noch de groene val leien van de duizend heuvels of de top pen van de ruige Drakensbergen hebben het „visioen van het pensioen" kunnen vervagen. Hij is weer terug gegaan, nu met een pracht stel meubelen en een paar centen in de buul. Toch hoop ik, dat hij nog zonder maagzweren of gal- moeilijkheden enige jaren van de geïdea liseerde pensioengerechtigde leeftijd mag genieten. Het uiteindelijke levensdoel! Ik kan met trots zeggen, dat onze Texelaars het als Emigrant best gedaan hebben. Op zijn minst heeft elk toch zijn 'gen huis, en-of autootje. Ze sturen hun kinderen naar goede scholen en leven, zoals de Afrikaner het zo grappig uit drukt, „regtig lekker". Aan teruggaan zal niemand denken. Waarde lezer, dit is dan het einde van i'n relaas en moge dit tevens een ant- oord zijn aan de Texelaar die me vo rige maand inlichtingen vroeg. Al zijn (goedbedoelde) vragen ga ik lekker niet beantwoorden, zeg alleen dit: Hoe gau- „e komt, hoe beter. Laat dat genoeg zijn. Bespreek maar tot Durban, dan ko men we je daar toch wel afhalen. Je zult er geen spijt van hebben. En neem en passant maar een skepekeesie voor me mee. HINDERWET Ter inzage legging verzoek om vergunning Burgemeester en wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter inzage ligt een van de vereiste bijlagen voor zien verzoek om vergunning ingevolge de hinderwet, van Shell Nederland N.V. te 's-Gravenhage, tot het oprichten van oen benzine-installatie, bestaande uit een 6000 liter tank en een aftappomp, aangedreven door 1 electromotor van Vi P.K., in het perceel plaatselijk ge merkt Den Burg, Hollewalsweg, kada straal bekend gemeente Texel, sectie E, nr. 1192. Voor een ieder bestaat gelegenheid schriftelijk bezwaren in te brengen bij het gemeentebestuur tot uiterlijk 12 November 1955. Voorts heeft iedei de gelegenheid in persoon of bij gemachtigde mondeling bezwaren in te brengen in een openbare zitting ten gemeentehuize op Zaterdag, 19 November 1955 te 11 uur. Zij, die niet in persoon of bij gemach tigde op bovenbedoelde zitting zijn ver schenen, zijn niet gerechtigd tot beroep. Degenen echter, die tijdig schriftelijk bezwaren hebben ingebracht en niet op de zitting zijn verschenen, zijn wel tot beroep gerechtigd, indien zij niet woon achtig zijn in deze gemeente. Texel, 1 November 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. DE KONING De Secretaris, A. van Dienst, l.s.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1