mvrrn Prima opvoerii Vervuid verlangen Lg van „Inkeer" Kindje verkouden? TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT ZATERDAG 19 NOVEMBER 1955 Het Texelse kwartiertje was ruim schoots verstreken toen de voorzitter van SVC, de heer Joh. de Graaf, Wei- lust", de drukbezochte feestavond in Hotel „De Hoop" opende. In het bijzon der verwelkomde hij de genodigden: le den van diverse sportverenigingsbestu- ren en de beide ere-leden, de heren J. Westdorp Sr. en P. Meindertsma. Op deze, onze jaarlijkse feestavond, zal voor u gebracht worden het dramatische to neelspel „Inkeer". Bij velen heerst ten onrechte de mening, dat SVC een to neelclub is, maar, voor ons is het nu een maal erg moeilijk de feestavond op een andere wijze te vullen. U kunt evenwel op iedere vergadering uw bezwaren hierover naar voren brengen. Spreker wenste de aanwezigen 'n prettige avond. Het stuk speelt ten huize van vader Klein, waarbij inwonen zijn zoon Dolf en schoondochter Marie. De zoon is sinds vijf jaar blind, tengevolge van een on geluk. Hij is onder behandeling van een professor, die probeert hem het ge zichtsvermogen terug te geven. De blin de wordt op zijn tochten naar de prof. begeleid door Greetje, een dochtertje van hun vrienden Clara en Cor. Tussen beiden is een hechte vriendschapsband ontstaan. Clara lijdt aan een ernstige ziekte en weet bovendien dat zij haar man niet meer alleen bezit. Dolf krijgt langzaamaan het gezichtsvermogen te rug, doch heeft met Greetje de afspraak gemaakt dat zij dit bekend zullen ma ken op de verjaardag van zijn vrouw. Evert, een vriend van Dolf, brengt vele malen een bezoek aan huize Klein en heeft een verhouding met Marie, een jonge vrouw, welke zich veel van haar huwelijk voorstelde, maar door de blind heid van haar man haar geluk ziet ont gaan. Dolf, die weer enigszins kan zien, is dan ook getuige van de afspraken tussen beiden. Hij komt tot de ontdek king, dat zijn vrouw slechts uit mede lijden bij hem blijft. Als Clara overlijdt, grijpt dit Marie erg aan evenals Cor. Beiden zien hun fouten in en begrijpen, dat men iets past mist, wanneer het er niet meer is. Vader Klein, die ziet, dat Marie hieronder lijdt, dringt erop aan dat Marie haar man een bekentenis zal doen. Dit gebeurt op haar verjaardag, als Dolf zijn genezing bekend maakt. Het heeft ons verwonderd, dat de re gisseur de heer G. v.d. Kolk, een derge lijk zwaar stuk heeft durven opvoeren, temeer daar er vele jonge krachten aan meewerkten. Het heeft ons daarom des te meer getroffen, dat dit spel zo goed naar voren is gebracht. Natuurlijk zijn er aanmerkingen te maken. Natuurlijk zijn er fouten gemaakt, dit kan ook niet anders. De rolkennis was over het alge meen goed, ofschoon een paar maal de situatie gered moest worden door het nog eens herhalen van het reeds ge brachte. In het begin van het eerste be drijf deed het spel wel erg somber aan. Het gedeelte, waarin door Evert en Marie door middel van een schrijven op de marge van de krant „contact" gelegd wordt, was niet sterk en Evert kon ons niet bekoren. Zijn spel was te traag. De scène daaropvolgend, waar Vader Klein de afspraak leest en Marie zowel als Evert in vertwijfeling voor de gevolgen zijn was bijzonder goed gespeeld; een zeer goed slot van het eerste bedrijf. Het tweede bedrijf werd vlot gespeeld. Boeiend was het gesprek tussen de blinde Dolf en Marie, waarin Dolf zijn vrouw dwingt een antwoord te geven op zijn vraag of een vrouw bij haar man moet blijven uit medelijden. Cor doet in dit bedrijf de onthulling dat hij ter sluik is geworden tot iemand die in plaats van onderligt, nu boven zit en lucht kan halen. Hij lijdt nu niet bepaald aan overpeinzingen. Dit was goed spel. Van het derde bedrijf willen wij uit sluitend de slotscène noemen. Het spel tussen Vader en Marie en Dolf en Marie was buitengewoon goed. Dit was een waardig slot van dit stuk. De grime werd verzorgd door de heer A. Smit, De Cocksdorp. Hierop willen wij een kleine aanmerking maken, nl. de Vader leek jonger dan de zoon. Hier had meer aandacht aan besteed dienen te worden. Ondanks deze kleine opmerkingen is wel gebleken dat de groep leden van SVC goede tonelisten telt. Alle spelers hebben hun uiterste best gedaan om hel stuk tot een goed einde te helpen bren gen. De Vader, de heer W. Ran, Dolf FEUILLETON door W. ROELANT 4. Die neem ik mee naar boven antwoordde ze. Wil jij ook? Dan neem ik ook voor jou mee.Hij bedankte en nam zijn stok. Moeilijk liep hij de ka mer uit en de trap op. Suzan hoorde hem stommelen. Toen het stil werd, ging ze ook naar boven. Even liep ze nog bij Maarten binnen. Zo lig je er al in? zei ze.Kan ik nog iets voor je doen? Nee, ik heb alles, zei hij. Slaap maar lekker. Slaap lekker antwoordde ze en sloot de deur achter zich. Maarten wilde nooit geholpen worden. Hij was gebrek- king, zonder zijn stok kon hij niet lopen, maar altijd wilde hij zichzelf redden. Ze begreep het, want zelf zou ze ook geen medelijden of hulp kunnen ver dragen. Onder het uitkleden dacht ze aan Sabina Vermaeren. Had ze een hekel aan haar? Het was alles zo verward. Soms zou ze willen, dat Sabina altijd bij hen was, om het leven in huis gezel liger te maken en minder eenzaam. Maar wanneer zij aan haar moeder dacht, voelde ze Sabina als een indringster. Uitgestrekt tussen de koele lakens, dacht Suzan aan haar moeder. Ze duwde haar hoofd in het kussen. Ze wilde hier niet aan denken. Moeder. twee uur spo ren hier vandaan leefde zijEn toch zo oneindig ver. HOOFDSTUK II Sabina Vermaeren zat in haar grote, de heer G. v.d. Kolk, Greetje, mej. H. Schouten, Clara, mej. R. de Graaf, Cor, de heer C. Smit, Evert, de heer G. van Goch, gaven allen goed spel. Wij kunnen dit verslag niet beëindigen zonder een woord van hulde voor Marie (mej. Riet Beerling) welke deze rol op fantastische wijze heeft gespeeld. Met belangstelling zien we weer uit naar de volgende feest avond van S.V.C. De voorzitter bedankte het ensemble van harte. De heer V.d. Kolk wekte de aanwezigen tenslotte nog op donateur te worden van Sportvereniging Cocksdorp. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun beschikking van 10 November 1955, ingevolge de hinderwet vergun ning hebben verleend aan Shell Neder land N.V., Wassenaarseweg 80 te 's-Gra- venhage tot het uitbreiden van de ben- zine-installatie door bijplaatsing van 'n 6000 liter tank met aftappomp, aange- dieven door 1 electr o-motor van Yz P.K. in het perceel, plaatselijk gemerkt Den Burg, Kogerstraat nr. 5, kadastraal be kend, gemeente Texel, sectie K nr. 1590. Texel, 10 November 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer DE REMMEN VAN UW BROMFIETS Om veilig te rijden is het een eerste vereiste, dat U een paar goede remmen op Uw bromfiets heeft, één op het voor- en één op het achterwiel. Een bandrem is 'verboden. Houdt Uw remmen voort durend onder controle, want van één meter remafstand meer of minder kan veel afhangen. U rijdt zo voorzichtig, dat U ze nog nooit voor een ernstig geval nodig heeft gehad? Bedenk, dat een ANDER het U aandoen kan. Veel bromfietsen zijn nog uitgerust met 2 velgremmen. Omdat dit een on voldoende toestand geacht wordt, ver langt de wet van U, dus ook de Politie, dat na 1 Januari 1956 elke bromfiets voorzien moet zijn van tenminste één rem op elk wiel en dat van deze twee remmen er tenminste één een trommel- of terugtraprem moet zijn. De andere mag dus een velgrem blijven. Een band- rem blijft verboden. Een goede raad: Wie nu nog twee velgremmen heeft en een terugtraprem laat monteren, late deze twee gerust op zijn plaats. Hij heeft er dan drie, welke hem, als hij ze goed bedient, een grote kans op veiligheid geven. Voor heel veel bromfietsers betekent deze remmenkwestie een uitgave. Laten zij zich die getroosten, de veiligheid gaat voor alles. En als ze treuzelen totdat het te laat is, kon er nog wel eens een fiks bedrag bovenop komen! Doet het nu, voor het te laat is! VERBOND VOOR VEILIG VERKEER l(Lezers wij verwachten U op de grote propaganda-bij eenkomst op Donderdag 1 December a.s. in zaal „De Oranje boom" te Den Burg. VEILIG VERKEER leert U dan meer!) ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 20 November op om 8.08 uur en gaat onder om 4.43 uur. Maan: 22 Nov. E.K.; 29 Nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 Nov. 10,55 en 22,50; 20 Nov. 11,25 en 23,15; 21 Nov. 12,00 en 23,45; 22 Nov. 12,40 en 23 Nov. 0,30 en 13,45; 24 Nov. 1,40 en 15,00; 25 Nov. 3,00 en 16,15; 26 Nov. 4,25 en 17,25. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. rustige kamer en corrigeerde de dictees, die zij die dag in de tweede klas had laten maken. Haar potlood gleed lang zaam langs de regels. Soms zette zij een vinnige, rode haal door een woord, dat fout gespeld was. In de kamer was het heel stil. Het vuur in de grote salamanderkachel brandde fel, want het was koud buiten. Sabina onderbrak haar werk en stond op om het raam uit te kijken. Er was niet veel te zien. Een grijze, trieste Novem bermiddag. De bomen stonden kaal en roerloos onder een grauwe hemel. Er kwam wat mist opzetten. De weg was stil en verlaten, 't Begon reeds te sche meren. Ondanks de warmte in de kamer, huiverde Sabina even. Ze keerde zich van het raam en liep naar haar gemak kelijke stoel bij de kachel. Ze ging zitten en keek peinzend naar de micaruitjes, waar de rode gloed doorheen schemerde. Ik moet doorgaan met corrigeren en de lamp opdraaien, dacht ze. Maar ze bleef zitten. Een vermoeidheid, die haar de laatste tijd vaak kwelde, maakte haar lusteloos. Overdag, op school, voel de zij het niet. Dan had ze plezier in het les geven en was vol aandacht voor het werk. Maar alleen op haar kamer, schrompelde haar energie in elkaar on dan bleef er niets over dan een trage tegenzin tegenover haar werk en haar omgeving. Ze overdacht haar leven, zoals dat elke dag aan haar voorbijtrok. Opstaan :s morgens en alleen in de kamer ontbij ten. Twee sneetjes brood met kaas, een BUITENGEWONE VERGADERING C.Z. „EENDRACHT" G.A. Zoals wij in ons vorige nummer reeds meldden werd Maandagavond tijdens 'n buitengewone ledenvergadering van de Coöp. Zuivelfabriek „Eendracht" G.A., met vrijwel algemene stemmen besloten tot de aankoop van een z.g. indamp-in- stallatie ten behoeve van een rationeler verwerking van de wei. Deze vergadering stond onder leiding van de voorzitter, de heer C. Roeper Mzn., die zich zeer verheugde over de grote opkomst, waaruit blijkt, dat de gang van zaken in hun vereniging hun na aan het hart ligt. Spreker hoopte, dat ook deze vergadering zich zou mo gen kenmerken door een prettige, opbou wende discussie. Nadat de secretaris, de heer C. H. Roe per, de notulen van de vorige ledenver gadering had voorgelezen, volgde de be handeling van het bestuursvoorstel inza ke de aanschaffing van een indampin- scallatie, waarvan de totale kosten onge veer op f 130.000,zijn begroot. Dit is met inbegrip van een locaal. De voorzitter gewaagde van een be langrijke verbetering, waar de verwer- kingskosten van de wei door ingebruik name van deze machine belangrijk ge- drukt kunnen worden en de hier tegen over staande investering kan dan ook ten volle verantwoord genoemd worden. De belangrijkste voordelen zijn het be perken van deze exploitatiekosten, als mede het feit, dat de nachtarbeid door aankoop van deze machine kan komen te vervallen, wat in deze tijd van per- soneelsschaarste eveneens van groot be lang is. Het bedrag der investering is niet gering, maar toch ten volle verant woord, aldus de voorzitter. De Directeur, de heer Wieringa, gaf een uitvoerige en duidelijke uiteenzet ting inzake dit onderwerp. Drie jaar ge leden werd besloten de v/ei te gaan ver werken. Men kan voor dit jaar zeker rekenen op rond 4.7 millioen liter te ver werken wei. Men is nu in de gelegen heid om deze verwerking te perfectio neren. De machine, die men op het oog heeft, werkt reeds te Klundert en Assen delft met uitstekend resultaat. De nieu we verwerkingswijze zal het stoomver bruik tot de helft reduceren en daarnaast heeft één en ander een belangrijke ar beidsbesparing tot gevolg. Verscheidene leden maakten van de gelegenheid gebruik om vragen te stel len en suggesties te doen in verband met het bestuursvoorstel. De heer Dalmeijer, De Koog, o.a. vroeg of het niet mogelijk is, dat het aantal koeien zal gaan dalen wegens de zo gun stige lammerenprijzen. Geantwoord werd, dat er waarschijnlijk wat meer wolvee zal worden gehouden, maar het bestuur meende, dat zulks niet ten koste van de rundveestapel gaat. Eerder - aldus de voorzitter - verwacht ik een toename van het aantal koeien, de top van de melkproductie hebben wij stel lig nog niet gehad. Is op Texel deze zo mer wat minder melk aangevoerd, dan moet dat ontegenzeggelijk worden toe geschreven aan de langdurige droogte, want dit was ook het geval in andere gebieden, die droogtegevoelig waren. In antwoord op een vraag van de heer N. Dros, Oosterend, werd medegedeeld, dat er voor een bedrag van f 100.000,- aan weibrokjes was verkocht. De verga dering bleek dit toch wel een prachtig resultaat te vinden. De heer Jurr Beumkes, 't Horntje, merkte op, dat als de koeienvleesprijzen en die van de varkens gaan zakken, au tomatisch minder wei afgenomen zal worden, zodat de verwerkingsinstallaüe volop te doen houdt. Vervolgens werd bij handopsteken overgegaan tot stemming over het be stuursvoorstel, dat vrijwel met algemene stemmen aanvaard werd. Na de rondvraag, waarvan nog menig een gebruik maakte, volgde omstreeks half elf sluiting. GEVONDEN VOORWERPEN In den vervolge dient de aangifte van gevonden voorwerpen niet meer te ge schieden ter gemeentesecretarie, doch bij de dichtsbijzijnde postcommandant der Rijkspolitie. (De postcommandant te Den Burg heeft zijn kantoor in het groeps- bureau, De Zes no. 2). Inlichtingen omtrent verloren voor werpen kunnen uitsluitend worden ver kregen op het groepsbureau der Rijks politie te Den Burg. met hagelslag en een met jam. Het vaste menu voor elke morgen. Onderhand het ochtendblad inkijken, nog een les prepa reren, een enkele brief, die gekomen was, lezen. Dan naar school. De weg in het voorjaar met jong groen en nieuwe verwachting. De weg vlak voor de zo- mervacantie, stoffig en warm. In de herfst grauw en triest. In de winter koud en vlak. Zo was het elk jaar. Op school was alles beter. Het lesge ven boeide haar altijd en de jonge ge zichten, in aandacht naar haar opgehe ven, konden haar ontroeren en blij ma ken van binnen. Altijd met jonge men sen samen zijn, die bij je kwamen met hun moeilijkheden en vreugden, gaf haar bevrediging. Maar om vier uur was dat voorbij, dan ging ze alleen naar huis, dezelfde weg weer terug. Ze had zich het leven anders voorge steld. Vol enthousiasme was ze haar loopbaan begonnen. Maar ze had er niet mee gerekend, dat een mens, en vooral een vrouw, meer verlangde dan lesge ven, studie en boeken. Nu haar eerste jeugd voorbij was, miste ze pijnlijk een eigen gezinsleven, een mens voor wie zij alles betekende en die alles voor haar was. Een vast punt in het bewegen der dagen. Een thuis, om naar terug te ke ren - armen, waarin ze veilig kon zijn. Ze schudde de gedachten van zich af. Niets vond ze erger dan die ongetrouw de vrouwen, die elke dag van hun be staan hun ongetrouwd-zijn bejammer den en daardoor hun leven voor zien- zelf en anderen tot een verschrikking maakten. Die vrouwen, die zij in ge- ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER SCHALKWIJK (ingaande Zaterdagavond 6 uur) ZIJ ZOCHTEN DE VOGELS Vorige week kwam een Amerikaans echtpaar even naar ons eiland overwip pen om het oog te verlustigen in de vo gelwereld. Blijkbaar waren ze wel bij zonder slecht ingelicht of helemaal niet? Want wie de vogelwereld op haar in teressantst wil zien moet nu eenmaal in het voorjaar komen. Enfin, misschien hebben zij een vleugje kunnen opvangen van de herfsttrek? CHRISTELIJKE BEDRIJFSGROEPEN CENTRALE De door bovengenoemde organisatie gehouden propaganda-avond viel slechts een gering bezoek ten deel; 's middags toen een film voor de jeugd vertoond werd, was de belangstelling groter. De secretaris, de heer J. Hondema, vroeg zich in zijn verslagje dan ook terecht af, waar de rest van de leden bleef. De leden toch dienen het goede voorbeeld te geven. In ieder geval hebben de (50) aanwe zigen genoten van het afwisselend film programma: over het Centrum, een kleu renfilm en de hoofdfilm „Tweeërlei le vens", die ook in deze tijd nog hoogst actueel genoemd mag worden. STRAFFERE MAATREGELEN Het moet ons als eilandbewoners thans wel duidelijk zijn dat er iets ern stigs aan de hand is met betrekking tot het verkeersvraagstuk. Doorlopende con trole op het verkeer is daar het gevolg van. De politie slaat toe waar dat mo gelijk is. Zwaardere straffen worden op gelegd bij ernstige verkeersfouten. Thans is het zo, dat een gebruikt ver voermiddel verbeurd verklaard kan worden. Bij navraag op het bureau van politie alhier werd ons gevraagd het publiek nogmaals te wijzen op de ernst van de zaak. Het komt namelijk nog teveel voor, dat jongelui met een pas verworven bromfiets van rond de f 500,op on oordeelkundige wijze door de bebouwde kommen jakkeren en daarmee willen de monstreren hoe feilloos zij tussen het publiek, voetgangers welke hun weke lijkse rondjes lopen, door kunnen racen. De jongelui die deswege hun brom fiets en zelfs hun nieuw gekochte motor voor een paar dagen naar het politie bureau zagen verdwijnen, hebben tot dusver geboft, aangezien thans wordt overgegaan tot definitieve inbeslagname, waarop meestal verbeurdverklaring volgt. De Groepscommandant der Rijkspoli tie alhier heeft ons verzocht het publiek en hun die het aangaan op deze gevol gen te wijzen, opdat niemand onkundig blijve van de straffere maatregelen die uit veiligheidsoverwegingen zullen wor den genomen. FILMNIEUWS „DE GROTE OBSESSIE" Dit is een bijzonder filmwerk en de recensies over deze rolprent zijn dan ook zeer positief in him waardering; het is een onweerstaanbare film, teer en harts tochtelijk. Uitgevoerd in technicolor, zal men van deze onvergetelijke film de beste herinneringen behouden. In de hoofdrollen: Jane Wyman, Rock Hudson en Barbara Rush. „WILLY JOE IN TOKIO" Wilt U lachen? Een paar uurtjes vreugde beleven? Wel, dan naar de avonturen van Willy Joe gemar cheerd, want dit duo beleeft het ene kolder-avontuur na het andere. Zij tre den aan als soldaten, maar door hèn zou de vijand zich gemakkelijk tot over winnaar kunnen kronen! Wat zij alle maal beleven verklappen wij natuurlijk niet, wèl, dat onze helden ten lange leste nog tot grote dingen in staat blij ken en daardoor hun naam gevestigd zien. Nederlands nieuws: Het Koninklijk bezoek aan Suriname. Wereldnieuws: O.a. Ex-Sultan van Marokko dichter bij zijn troon; Jagers oefenen met raket kanonnen; Conferentie van Genève; Ja panse geneesmethode bij kinderverlam ming; Koninklijke voorstelling in Lon den; Internationaal springconcours te Parijs; Wereldkampioenschappen in Duitsland van „kunstfietsen". dachten spottend altijd „de klaagmuren" had genoemd. Als ze niet oppaste, werd ze zelf zo'n klaagmuur, steriel en ver zuurd. Een klop op de kamerdeur deed haar opschrikken. „Binnen", riep ze, in haar 1 hart blij, dat ze gestoord werd in haar minder vrolijke overpeinzingen. De hos pita, juffrouw Allert, vulde de deurope ning met haar dikke, welgedane gestalte. Ik dacht, dat er niemand was be gon ze, op haar zeurderige toontje, het was hier zo donker. Ik had even zitten rusten zei Sabina Vermaeren, en het klonk als een verontschuldiging. Meteen had ze daar zelf het land over. Ze hoefde toch aan niemand rekenschap en verantwoording af te leggen. De broer van de juffrouw is- er straks geweest, ging juffrouw Allert door, tevreden, dat Sabina haar tekst en uitleg van haar doen en laten had ge geven. Rolf. meneer Vermaeren, be doel ik? vroeg Sabina verwonderd. Weet u ook, wat hij kwam doen? Een hinderlijke lucht van gekookte spruitjes drong van beneden door. Ik weet het niet, maar hij was erg jach tig, vertelde juffrouw Allert, terwijl ze verder de kamer in kwam en de deur achter zich open liet. Anders is hij altijd zo vi'iendelijk en beleefd, maar nu kon er geen woordje af. Hij vroeg alleen, wanneer u thuis kwam En wat hebt u gezegd? vroeg Sabina. Gunst, juffrouw, dat ik toch ook UW VERSLAGGEVER Een verslaggever heeft toch maar een benijdenswaardig beroep: hij mag over al een kijkje gaan nemen. Velen zullen wel eens gezegd hebben: „Ik wou, dat ik óók bij de krant was". Maar.er zijn vrouwen, die zeggen: „Ik wou aat-ie maar een ander beroep had, altijd „de hort" op en ik 's avonds alleen thuis, overdag zie je hem óók al zo kort. „Dat zijn dan de vrouwen van (bijvoorbeeld) verslaggevers. Is het een wonder, dat „zij" zich de koning te rijk voelt als ze in de gelegenheid is om 's avonds ook eens mee uit te kunnen, naar een to neel-, muziek-, zang- of cabaret-avond? „Fijn, dat wij vanavond eens samen kunnen", zegt ze dan. „Dat moest vaker kunnen, nu wij eindelijk een babyzitter gevonden hebben". Het kón vaker alsieder vereni gingsbestuur open oog had voor hetgeen hierboven beschreven staat. Dat de Bond van Plattelandsvrouwen zich als één man achter dit denkbeeld zou scharen, staat voor ons vast, maar er zijn nog en kele verenigingsbesturen of organisaties, die menen, dat de vrouw-van-de-ver slaggever er niet bijhoort en het „man en vrouw zijn één" niet altijd behoeft op te gaan. Wij hebben eens man en vrouw aan het diner gezien, alle mannen waren er met hun vrouw (misschien zelfs wel met hun eigen vrouw), maar goed: heel al leen zat daar „de" verslaggever alsof hij een verstokt vrijgezel was, en thuis zat z'n vrouw, die hoorde er niet bij. Haar man was geen kapitein, geen machinist, geen secretaris, geen penningmeester en geen lid van het liefdadigheidscomité. Een bijzonder mens, blijkbaar. Zij at thuis misschien een kliekje. Niemand schijnt ooit nagedacht te hebben over zulk een vreemde situatie. Ja, heus, dit gebeurt! Zelfs op het zo gastvrije Texel, dat gasten uit binnen- en buitenland verwelkomt, zéér velen, óók en vooral dank zij het feit, dat men dank zij de krantenartikelen weet, dat dit eiland er is. Vele Texelaars hebben een leuk zeiltje erbij, dank zij het vreem delingenverkeer, bevorderd door de pers, die nooit enig kwaad van zijn eigen streek zal zeggen. De vrouw blijft thuis. Soms is de si tuatie al héél moeilijk: wij hebben het eens meegemaakt, dat er voor haar zelfs geen plaats was, omdat de dona teurs „natuurlijk" vóór gingen. Wij hebben het zelfs - zéér onlangs - meege maakt, dat, terwijl de zaal maar half vol was, de vrouw (nou ja, die van de pers dan....) teruggestuurd werd, want dan menen sommige - weinige - be- stuurderen, dat de vrouw niet bij haar man behoort. Wie het onderste- uit de kan wil heb ben, krijgt het lid op de neus. De ver slaggever zou nl. gedwongen zijn zijn vrouw of verloofde donateur te laten worden van alle toneelverenigingen, muziekverenigingen, ontwikkelingsver enigingen, zowel op lichamelijk als op geestelijk terrein. De verslaggever zou zo de helft van zijn tractement zien weg vloeien, opdat zijn vrouw nimmer hier of daar de kans zal lopen voor schut te staan. Niemand van de lezers zal dit een normale gang van zaken willen noemen. '(De conclusie doet ons dan ook de vraag stellen, waarom dit stukje dan eigenlijk geschreven werd). Uw verslaggever. OOSTEREND AAN DE TOP BIJ DE VLUCHTELINGENCOLLECTE Oosterend f 301,53; Den Burg f242,95; Collecte op de markt f 10,31; Den Hoorn 49,09; Zuid-Eierland f 40,45; De Waal f23,10; Prins Hendrikpolder f31,02; De Koog f56,13; Oudeschild f 87,43; De Cocksdorp f33,17; Midden-Eierland f22,54. Totaal f897,72. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 23 Nov. Consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1.45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; De Hoorn 3,15 uur; De Koog 3.45 uur. Ook de moeders van Den Burg wor den verwacht van 4 tot 5 uur. Dan rug. keel en borstje 4 inwrijven met niet kon weten, hoe laat dat zou wor den. U blijft wel eens een hele avond weg, zonder mij te adviseren Sabina beet op haar lippen om niet te lachen. Juffrouw Allert gebruikte bij voorkeur te pas en te onpas „deftige" woorden en meestal zo, dat niemand kon raden, welk vreemd woord ze eigenlijk wél bedoelde. Komt hij weer terug? vroeg ze zakelijk, om een eind te maken aan het gepraat. Ja, hij zou straks weer te rugkomen vertelde juffrouw Allert. Ze had nog meer op haar lippen, maar Sabina was opgestaan en naar haar bu reau gelopen. Dat was altijd het teken voor de hospita dat haar gast verder geen zin had om te praten. Zou ik zó kunnen dekken, want mijn man en ik wilden vanavond uit? vroeg ze. Sabina keek op haar horloge. Nog geen half zes. Wel erg vroeg, maar vooruit, het moest dan maar. Goed, zei ze, korter dan ze bedoelde. Het kwam de laatste tijd nogal eens voor, dat juffrouw Allert en haar man uit wilden en het eten werd hoe langer hoe vroeger gezet. Sabina dacht er soms over, zich daartegen te verzetten, maar ze had er de moed niet toe. Juffrouw Allert kon even ongemakkelijk zijn als ze dik was. En Sabina was er op ge steld tenminste rust in huis te hebben. Bovendien had ze een hekel aan ver huizen en de ervaring van lange jaren op kamers wonen had haar geleerd, dat een ernstige onenigheid toch altijd er op uit liep, dat zij nieuwe kamers moest zoeken.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3