OOK SINT NICOLAAS doet méér met minder geld N.V. GOEDERENHANDEL PH. VLESSING Bakkor's Uzerhandei Overhemden Grote sortering Shawls Nylonkousen Klein Meubelen Hollandia Zelfbinders Ontbijtlokens Rookstoelkussens Handschoenen Worteldoeken Rookstoelen Onze zaken zijn vanaf Dinsdag tot en met Zaterdag tot 9 uur 's avonds geopend m Vervuld verlangeti Inkoop van oud goud en zilver Toneelgroep «Het Masker» Oldsmobile 1947 Garage A. Kisvitj [ei. 58 vruchtbomen speelgoed Amstel over de toonbank... AMSTEL bij Den Burg - Texel - Telefoon 20 Kerko f12,50 Fablo f 10,95 de nieuwste dessins f3,75 iets moois f2,95 en f3,50 Grote collectie broekjes f 2,30 hemdjes f 2,30 nylon onderjurken f 8,90 Hollandia onderjurken f3,95 f 1,75 f4,99 dubbel verend 10 jaar garantie per stel f 28,75 Nappa f 9,95 zeer moei 90x90 f 6,75 in diverse prijzen; Ziet onze speciale etalages WADDENZEE BLUFT VOORLOPIG WADDENZEE Het ziet er naar uit, dat de Wadden eilanden de eerste tien, vijftien jaar nog losjes naast elkaar blijven sluimeren, want de afsluiting van de Waddenzee acht de regering met het oog op de vei ligheid van het daarachter gelegen ge bied thans niet noodzakelijk. Zij merkt daarbij op, dat het trouwens economisch noch materieel mogelijk zou zijn om ge lijktijdig met de Zuiderzee-inpolderingen en het Deltaplan ook een „Waddenplan" tot uitvoering te brengen. Bovendien moeten op dit punt nog zeer uitvoerige en langdurige studies worden verricht. Daarom geeft de regering voorlopig de voorkeur aan verhoging van de be trokken hoogwaterkeringen in het noor den van het land. Werken als verdere inpoldering van de voormalige Zuiderzee en het Deltaplan vergen uiteraard een reeks van jaren, zodat er nog heel wat water door het Eierlandse gat zal kunnen stromen eer ook daar de zee zal worden bedwongen. TIJDELIJKE „EMIGRATIE" „Waar mijn brood is, is mijn Vader land". Texelse kotter vissers zijn onlangs naar Zeeland vertrokken teneinde de haring te verschalken. Omdat de week ends thuis daardoor of onmogelijk wer den of veel te kort, besloten verschillen de vissers eens uit te zien naar een huisje in Zeeland, waar hun vrouw of gezin tijdelijk zou kunnen wonen. Het toeval wilde, dat er in Breskens een aantal zomerhuisjes voor billijke prijs - in ieder geval geen seizoenprijzen - ge huurd konden worden en verschillende gezinnen hebben daar dan ook dankbaar gebruik van gemaakt. „Maar met de Kerst zijn we weer op het Gouden Boltje", zo verzekerde een hunner ons, „we huren dan een bus en rijden regelrecht naar Den Helder". VLIEGENDE KASTELEIN Onze vaderlandse kasteleins behoren als regel niet tot de meest enthousiaste sportbeoefenaren, als men de biljarters en de hun populariteit commercialise rende voetballers buiten beschouwing laat. Het beroep brengt mee, dat zij zich veelal pas ter ruste begeven als de nieu we dag al begonnen is; geèn vak dus met ideale omstandigheden voor de sportsman. Een uitzondering vormt de heer E. („Eef") BREEUWER, de bij vele toeris ten bekende caféhouder in Den Burg op Texel. Aldus „De Telegraaf". Hij is de eerste Texelaar, en misschien ook de eerste kastelein in Nederland, die zijn brevet als sportvlieger heeft ge haald. Texel heeft een sportvliegveld en ziet mogelijkheden in een toekomstig lucht- toerisme naar het eiland. Als het zover komt, kan de heer Breeuwer over de tapkast met kennis van zaken met zijn overgevlogen bezoe kers converseren. RICHT UW LICHT EEN ANDER NIET IN HET GEZICHT! Geen verblindend licht! Dat geldt ook voor U, wielrijder! De lantaarn dient schuin naar omlaag gericht. Verblinding betekent een sinister spel letje met het verkeersongeval. Wie wil het voor zijn verantwoording nemen? En hoe staat het met Uw achterlamp je? Het is bekend, dat het dikwijls uit gaat, zonder dat de bestuurder het weet. Daarom: „Doe wel en zie zo nu en dan eens om!" VERBOND VOOR VEILIG VERKEER (Lezers, denkt U om de grote propa- ganda-bijeenkomst op 1 December a.s. in zaal „De Oranjeboom" te Den Burg! Daar hoort U meer over Veilig Verkeer). VONNIS TWEE WEKEN De Limburgse chauffeur, die afgelo pen zomer het centrum van Den Burg onveilig maakte als gevolg van te nauw contact met Bacchus, werd te Alkmaar veroordeeld tot twee weken gevangenis straf en voorwaardelijke intrekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar, met een proeftijd van twee jaar. „INSTUIF DE KOOG" Men maakt er ons opmerkzaam op, dat de „Instuif" te De Koog niet Zater dagsmiddags is geopend, maar Zondags middags voor de jongerèn en Zondags avonds voor de ouderen. VISAFSLAG OUDESCHILD Week van 14 tot en met 19 November: U/2 kg tong; 151 kg schar; 343 kg bot; 21 kg kabeljauw; 14 kg zalm; 21 kg ha ring; 2167 kg handelsgarnalen; 4200 kg puf garnalen; 144 kg krukels; 1382 kg wulken; 2900 kg kokhanen. FEUILLETON door W. ROELANT 6. Rolf.vroeg ze en haar han den klemden zich nog vaster. Rolf. Ja.vroeg hij zacht. Hij hield zijn adem in, angstig om haar woorden te moeten horen. Het gaat niet goed, fluisterde ze. Als ikze maakte de zin niet af. Hij knielde naast het bed neer. Hij be greep wat ze had willen zeggen. O God bad hij hardop, nee, nee.laat het goed gaan. Stil zei ze, stil.zo niet. Rolf, jij en ik.en ons kindje.Uw wilUw wil geZe snikte en kon haar zin niet afmaken. Pijn schoot door haar heen, brandend en fel. Haar hart bonkte. Okreunde ze Rolf.Rolf. help me toch Kindje, kindje, machteloos stond hij bij haar. Haar leed was zijn leed. Hij voelde, hoe zijn knieën onder hem weg dreigden te zakken. Hij hield zich aan de kant van het bed vast. Jij moet het.... afmaken.... hijgde ze. Even begreep hij haar niet. Toen wist hij het. Haar zin afmaken, dat wilde ze van hem. En bijna mechanisch zei hij: „Uw wil geschiede.Was het van zijn lippen een gebed of een leugen? Hij wist het niet. Ja, ja dat, zei ze en haar gezicht ontspande een ogenblik. Sabina? vroeg ze toen. Ja, ze is beneden. Wil ik haar roepen? vroeg hij. Ze knikte. Hij liep de kamer uit en riep naar be neden: Sabina! Meteen kwam ze boven. Ze had in de gang staan wachten: Hoe is het? vroeg ze fluisterend. Zo erg antwoordde hij en zijn ge zicht was vertrokken, of hij zelf de pijn moest doorstaan. Sabina ging naar bin nen en boog zich over haar schoonzuster heen. Josje, zei ze zacht, je wil de, dat ik bij je kwam. Sabina, de kleine vrouw in bed greep haar hand vast. Ik.Weer moest zij ophouden, omdat de pijn haar het spreken onmogelijk maakte. De aan val bedaarde. Sabina begon ze weer, als ik weggenomen zou worden dan.dan moet jij voor Rolf en ons.kindje zorgen. Beloof je dat? Eén ogenblik keek Sabina stil voor zich uit. Deze belofte zou over haar le ven kunnen beslissen. Het zou kunnen betekenen, dat ze haar werk moest op geven, haar vrijheid, haar zelfstandig heid. En ook, dat ze iemand zou hebben, waar zij nodig voor was, een kindje, een wezentje, dat haar zou opeisen. Ze wist dat ze het doen zou. Ze wist dat ze alles terzijde zou kunnen stellen voor dit kindje, dat nog geboren moest worden. Ik beloof het je zei ze hees, ter wijl ze Josje's hand drukte om haar be lofte kracht bij te zetten. Het bleef een ogenblik stil. Sabina dorst niet verder te vragen. Maar Josje ging zelf moeilijk voort: Ik wil zo graag blijven leven voor Rolf.voor het kindje, ik heb er zo naar verlangdmaar Ben je bang? vroeg Sabina zacht. Ze had haar ogen vast gericht op deze vrouw, die haar altijd zo lief was ge weest. Ze wilde niet troosten met goed kope woorden, dat het toch heus wel goed zou gaan en dat Josje zich niet zo ongerust moest maken. Sabina begreep, dat de toestand gevaarlijk was. Josje was gedurende de hele zwangerschap al niet goed in orde geweest. Ze was een zwak, teer vrouwtje. Brekelijk, zeiden sommige ouderwetse mensen. Zou nu haar aardse bestaan gebroken wor den? Sabina durfde haar vraag niet te herhalen. Josje's hand ging rusteloos over het dek heen en weer. Sabina greep die magere, koude hand in haar eigen warme handen. Ik weetzei de zieke toen moeilijk, ik weet, aan Wie ik mij vertrouwe.Zeg dat vers eens voor me op. Sabina aarzelde even. Ze wist niet, of ze haar stem vertrouwen ken. Zacht kwam Rolf weer binnen. De dokter komt zo zei hij. Josje gaf er geen ant woord op. Ik weet.zei ze weer, dromerig nu, alsof haar gedachten in een bewusteloosheid weggleden. En zacht begon Sabina; Ik weet aan Wien ik mij vertrouwe, Al wisselen ook dag en nacht. Ik ken de rots waarop ik bouwe: hij laait niet, die Uw heil verwacht. Eens, aan de avond van mijn leven, breng ik van zorg en strijden moe, voor eiken dag mij hier gegeven, U hoger, reiner loflied toe"- Haar stem was al zachter geworden. Het leek haar te erg, te wreed, dat dit vrouwtje, dat haar eerste kindje met zo veel blijdschap verwacht had, nu reeds „aan de avond van het leven" zou staan. Zo kort, zo snel kon het leven toch niet voorbij gaan? Geluk was zo zeldzaam - moest het hier in één slag kapot Ge maakt worden? Het was té gruwelijk. Rolf stond roerloos. Hij beet zijn lip pen tot het bloed te voorschijn sprong. Hij wilde het niet uitsnikken - het mocht niet om Josje. Maar dezelfde vragen, die in Sabina waren opgekomen, martelden hem. In Josje kwamen deze vragen niet 'op. Ze herhaalde alleen langzaam, met veel moeite, de laatste regels: „Voor elke dag mij hier gegeven, U hoger, reiner loflied toe-" En plotseling begreep Sabina, waarom ze juist dit vers had moeten opzeggen. Juist voor Josje, voor wie het leven zo rijk was geweest. Er kwam een gevoel in haar, dat bijna jaloersheid was. Ja loersheid op Josje, die zoveel ontvangen had, dat zij, wanneer zij nu reeds heen moest gaan, toch rijk sterven kon. En de gedachte flitste door Sabina heen, dat het misschien makkelijker was, van een vervuld en gelukkig leven afscheid te nemen, dan van een hunkerend en eenzaam bestaan. In Rolf bleven de woorden doorhame ren. Hoe zou hij nog ooit voor één dag kunnen danken, als Josje hem ontnomen werd? Hij kón niet aanvaarden. Zijn hele gezonde levenswil en levensdrift verzette zich. Hij zou zijn vrouw op de dood wil len bevechten en hij moest hier werke loos naast het bed staan en toezien, hoe de pijn weer kwam opzetten. Hier waren ze, zo dicht bij elkaar, deze drie mensen en toch elk gevangen in de ban van de eigen gedachten. Overgave bij Josje en door alle smart en pijn heen een gevoel van dankbaarheid voor de rijkdom, die het leven haar geschonken had. Een aan vaarding, die zij - mogelijk als het laat ste - mee wilde geven aan haar kind. Een vage bitterheid bij Sabina, een ge voel van leegheid, vermoeidheid. En Rolf besefte alleen dat hij Josje niet kon en niet wilde overgeven. De spanning in de kamer werd ver broken door het binnenkomen van de dokter en direct achter hem de verpleeg ster. Dokter Van Vliet gaf met een klei ne wenk aan Sabina te kennen, dat zij beter weg kon gaan. Ook Rolf dwong hij zacht de kamer te verlaten. Samen gin gen ze naar beneden. In de grote, ge zellige huiskamer wachtten ze, ieder aan een kant van de kamer. De klok op de schoorsteenmantel tikte langzaam de minuten weg. Rolf zat met zijn hoofd in zijn handen. Wanneer een zacht geluid van boven doordrong - kreunen of een voetstap - kromp hij in elkaar. „Rolf", zei Sabina zacht, wees niet zo wanhopig. Het kan toch alles nog goed gaan. Hij schokte op. Ze zag, dat hij huilde. Het ontroerde haar meer dan woorden had den kunnen doen. Ik kan haar niet missen, zei hij schor. Ze zweeg. Deze strijd moest hij alleen strijden. Hier m cht geen mens zich in mengen. (Wordt vervolgd) Voor een betere Permanent slaagt U zeker ia Oosterend KAPPER BAKKER, Te>. 203 J. NAUTA, Weverstraat Voor de uitvoering van hedenavond van het toneel spel „Jong zijn we maar eenmaal" zijn nog nog enkele kaarten bij de Oranjeboom ver krijgbaar en 's avonds aan de zaal. Aangeboden 5 persoons Prijs billijk Garage Kievit Den Burg, Telefoon 58 B.z.a. huip i. d. huish. Brieven nr722 bur. Tex.Crt. Taxi,Trouwen, Buitenritten Verwarmde wagens Over karakter, kwaliteit en Amstel No. 16 SNELKOOKPANNEN Dit is de TOMADO-snel- kookpan model COMMO DORE met de 3-delige drukregelaar, geschikt voor een groot gezin. Met een totale inhoud van 7 liter, y B- Uio SPAARPOT.PAN voor iedere dagl Goedgekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen In voorraad bJj- Wij hebben grote partij 3 j. verpl. 15 soorten div. onderst. N A.K.B. gek ver der kleinfruit Rode-, zwar te- en kruisbes Alle soorten groen blijvende- en bloei ende heesters enz. enz. Beleefd aanbevelend, Fa. Kortenhoeven Wij hebben een aardige sortering en komen daarmee U ook thuis bezoeken. C. J. VISMAN, Tel. 232, De Cocksdorp Het zou u verbazen als u wist hoeveel fris, heerlijk Amstel bier „over de toonbank" zijn weg vindt. Zoveel goede huisvrouwen vragen bij het bood schappen doen nadrukkelijk om Amstel bier, om dat hun echtgenoten daaraan de voorkeur geven. En 'n goede kruidenier hééft Amstel. Koel en donker bewaard, behandeld met alle zorg, die zo'n voortreffelijk product verdient. Ook de winkelier, die flesjes Amstel verkoopt, is een kundig vakman, een man met karakter, zo een, die weet wat hij wil: z'n klanten ook bier met karakter leveren:Amstel bier!

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 4