9 MC 'SE I 1?. roen in het harL, tl y W JL %W"~ v dmiJi 43 OE OHGERBfiD De Waddeneilanden en het gemeentenfonds Jong zijn we maar eenmaal trok volle zaal Op reis Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1955 70e JAARGANG No. 6996 TEXELSE® COURANT Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. ■s- - s V j f 1 - Zaterdagmiddag arriveerden Sinter klaas en vier Zwarte Pieten met „'De Dageraad" op ons eiland. Jong en oud vas present om dit feest mee te kunnen Snaken. Nog voordat de Knechts op de wal waren gesprongen had de jeugd al druk gegrabbeld, want de pepermoppen werden met handenvol van het bovenste dek de wal op gesmeten. Sinterklaas wuifde aan één stuk door. De Commissie van Ontvangst heette de hoge bezoeker hartelijk welkom. Omstuwd door de en thousiaste jeugd schreed de Sint naar 'n open auto, die weldra koers zette in de richting van Den Hoorn. Daar stond jong en oud ook al verlangend naar Zijn' komst uit te zien. „Ik heb nog nergens zulk 'n enthousiaste begroeting gekregen als in Den Hoorn" zei de Sint. „Het was machtig". Vandaar naar De Koog, waar de jeugd over het algemeen bijzonder moedig te genover de Zwarte Pieten optrad! Toen naar De Waal, waar men de komst van de Sint ook met grote vreugde begroette en vervolgens ging het naar Den Burg, waar op het Waalderend een mooi zwart paard gereed stond - de schimmel had 's nachts zijn been verstuikt, toen hij 'n opgeruimde „krotwoning", die nog wèl op de kaa^t stond, wilde „nemen". In triomphtocht ging het door Den Burg met het Koninklijk Texels Fanfare aan ■het hoofd van de stoet. Op de Groeneplaats was een enorme menigte samengestroomd toen burge meester C. de Koning de Sint namens de burgerij toesprak. Jammer, dat alleen de eerste rijen de speech konden ver staan, maar volgende keer zal men een microfoon laten aanrukken. Hiermede kwam het einde van deze veelbewogen dag. DE PLATTELANDSVROUWEN Dames, woonachtig te De Koog, die nog lid wensen te worden van de Bond van Plattelandsvrouwen, kunnen zich tot 1 December opgeven bij mevr. Laan. GEMEENSCHAPPELIJKE POLDERS De heren P. M. Mant je Hzn. en C. P. Eelman Azn., zijn bij enkele candidaat- stelling herkozen als Hoofdingeland van „De Gemeenschappelijke Polders". NA 44 JAAR WEER OP TEXEL De Oocksdorp. Het was Zaterdag jl. 44 jaar geleden, dat onze oud-eilandge- noot, de heer G. Krul, toen woonachtig op de vuurtoren, als jongeman van 24 jaar de grote stap waagde en naar Amerika trok. Tegenwoordig is het emi greren iets, dat bij velen in het bloed schijnt te zitten, 'doch in die tijd was het een hele gebeurtenis. In de oorlog 1914- 1918 was hij bijna in Holland gekomen. Hij was toen in Amerikaanse dienst en heeft in Frankrijk en België meegevoch ten. Doch hem werd geen verlof gege ven en hij moest weer naar Amerika terug. Nu zal het er dan van komen, dat hij zijn geboorteplaats komt bezoeken. Voor hem zal het zeker een vreemde gewaar wording zijn, wanneer hij ziet, hoe dicht de zee reeds de vuurtoren is genaderd. Toen hij vertrok waren er nog enige duinenrijen en nu. Zijn eerste halte zal in IJmuiden zijn, waar een zijner zusters woont. TEXEL-ZWITSERLAND Dat de Texelaars ondernemend zijn, is al wel gebleken. De heer W. Eelman „Arco", De Koog, werd een betrekking aangeboden in een Zwitserse Skihut, welke geëxploiteerd wordt door de Ned. Reisvereniging te Arossa. S.V. Texel Uitslagen van Zondag: Texel-Egmondia 22; WGW-Schagen 03; Limmen-Succes 11; DTS-BKC 1—1. Adsp.: West-Frisia a-Texel a 17; Texel c-HRC e 1—0. Handbal: Texel-Olympia 61. Texel heeft niet de beide punten be machtigd, die nodig waren om met de leider gelijk te komen. Ontegenzeggelijk was er spanning en grote activiteit in het spel. Duidelijk kwam vast te staan, dat wij wel de sterkste verdediging be zitten. De E.-voorhoede toch, die met 'n flink aantal doelpunten voor, wel tot de sterkste van onze afdeling gerekend kan worden, kwam aan scoren bijna niet toe. Onze verdediging zat er prima in. Ook de halflinie was prima. Herman was overal op tijd, zowel verdedigend als voedend en dan Bertus, fenomenaal ver dedigde hij zijn heiligdom. Tal van keren wierp hij zich op de bal voor de voeten der tegenstanders, terwiji menig corner door hem werd weggevangen. Jammer voor Niek, dat zijn niet direct wegwer ken met een doelpunt werd afgestraft. Onze aanvalslinie, waarin Cees Boot weer eens pracht partij vertolkte, liep stroef, vooral Harry remt het spel wat te veel af. De combinaties in de voor hoede leveren te weinig doelrijpe kan sen op. E. was als ploeg wel een gelijkwaar dige tegenstander. Haar beste deel is wel de aanval. Haar le doelpunt, wel bij ver rassing gemaakt, was van prima gehalte. Het 2e echter werd, volgens onze grens rechter en spelers, in buitenspelpositie gemaakt, waartegen dan ook werd ge protesteerd. Herman benutte de straf- schap op sublieme wijze, terwijl Cees Boot, die de gehele wedstrijd door een en al actie en strijdlust toonde, uit een goede pass van Max een fraai doelpunt scoorde. De belangstelling was uitermate groot, hetgeen maar zeggen wil, dat voor een goede gang van zaken in de Vereniging, succesvol spelen der elftallen van groot belang is. De spanning in de afd. zit er nog volop in, al wijst het er op, dat Eg- mondia en Texel het met elkaar moeten uitknobbelen. De aanvang was nog al onzeker, ge zien de belangrijkheid der wedstrijd. T. had eerst het voordeel van de wind, maar reeds na 8 min. raakt Niek een niet vlug genoeg verwerkte bal kwijt. De bal wordt doorgegeven, een plotseling hard schot en de bal ligt in het net. Te leurstellend, maar niet helemaal ont moedigend. T. pakt meer en meer aan, maar de E.-verdediging weet van geen wijken en samen met haar doelman we ten ze de score blank te houden. Zeer snel en fel reagerend trekken ook de be zoekers ten aanval, zodat het een aan trekkelijke partij blijft. Zowel het E.- als T.-doel verkeren enige malen in moeilijkheden. Uit een corner bewerkt een E.-speler de bal met de hand bin nen het strafschopgebied. De strafschop wordt door Herman fraai benut. Enkele malen moest Bertus de situatie redden. Rust 11. De 2e helft met de wind in haar voor deel, trekt E. gevaarlijk op ons doel af en menigmaal kon slechts door een coi ner te geven gered worden. T. probeert de stand te behouden, maar na 15 min. gaat de bal van rechts naar links en van daar voor het doel, waar de bal wordt ingeschoten. Appèl van onze grensrechter °n aanvoerder hadden geen succes: scheidsrechter kende het doelpunt toe, waartegen dan ook protest werd aange tekend. Nu kwam Texel verwoed opzetten en zo'n 10 min. raakten de gasten bijna in paniek. Het doelpunt kwam. Max maakt zich vrij, geeft een strakke pass naar 't midden, waar Cees Boot in volle ren met een laag hard schot de partijen op gelijke voet brengt. Een wijziging in de voor hoede bracht niet het gewenste resultaat. Beide partijen spelen op het houden van de stand en menige bal wordt over de zijlijn gewerkt. Onder de grootste span ning komt dan het einde. De scheidsrechter had het niet gemak kelijk, was wel eens mis, maar hield de teugels in handen. Jammer dat Bob niet van de partij kon zijn, maar Max heeft dikwijls goede kansen gegeven. Texel a speelde in Enkhuizen een goe de wedstrijd: 1:7. Texel c won na veel moeite met 10. Het botert daar in de voorhoede niet erg. Beter, zuiverder en sneller plaatsen. Handbal Texel 1 heeft in een goede en snelle wedstrijd met 61 gewonnen. Het aan- valsspel was niet zo gek en Gré zorgde met goede strakke schoten voor de doel punten, met goede berekende schoten. Weer best gedaan, dames! Doorzetten maar! A.s. Zondag zijn Texel 1 en 2 vrij. Adsp.: Texel a-Hollandia a, 2 uur; Texel c-Succes c, 12 uur. GESLAAGD Bij het examen, uitgaande van de V.A.M., gehouden te Scheveningen, slaagde voor 2e monteur de heer P. B. Doornbos. BESTUUR POLDER WAALENBURG De heren P. Witte Jbzn., Heemraad, en L. Roeper Pzn., Hoofdingeland, zijn bij enkele candidaatstelling herkozen. iff.?i SINT NICOLAAS IN HET VEILIG VERKEER Onder dit motto organiseert de Motor club Texel Zondag a.s. een Puzzlerit voor auto's, motoren en bromfietsen. Het is een pracht rit over mooie wegen met veel haken en ogen, een echte puzzle. De start vindt plaats om 2 uur oij Dros' Autocentrale. Het is de bedoeling, dat de Bromfietsers eerst starten. Deze rijden een kortere route. De Finish is geheim in verband met de Sint Nicolaas- verrassingen. Deze tocht staat geheel in het teken van Veilig Verkeer. Er staan op enkele punten stille controleurs, die toezien, dat de rijders hun verkeerstekens geven. Voor iedere verkeersovertreding krijgt de betrokkene 1 strafpnt. De motorclub Texel verwacht grote deelname. Blijf niet doorlopen met die Rhenmatische Pijnen. Roei ze uit met wortel en tab. Neem Kruschen Salts. De zes .minerale zouten,die Kruschen be vat, wekken lever, nieren en ingewanden weer tot nieuwe energie. Het bloed wordt weer gezuiverd en zuiver gehouden en zo is er dan geen oorzaak meer voor stram heid, scheuten, steken en pijn. Koop vandaag Kruschen bij Uw apothe ker of drogist en begih morgenochtend die heilzame kuur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 30 Nov. 8,35 en 21,00; 'l Dec. 9,30 en 21,45; 2 Dec. 10,20 en 2^,25; 3 Dec. 11,10 en 23,05. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE, RA AD Woensdag 30 November Den Burg, Oranjeboom, Algemene ver gadering „Alg. Ziekenfonds Texel". Den Burg, Landbouwschool, Praatavond Ver. v. Oud-leerlingen. Donderdag 1 December Den Burg, Oranjeboom, 2,30 uur Kinder middag „Veilig Verkeer" voortgezet onderwijs. Den Burg, Oranjeboom, 8 uur, filmavond Ver. Veilig Verkeer. Den Burg, Hotel Texel, ledenvergade ring Coöp. Aankoopver. Texel. GROTE BELANGSTELLING VOOR DE OOSTERENDER GYMNASTEN De Hoofdafdelingen van gymvereni ging Oosterend hebben Zaterdagavond groot succes geoogst met een afwisse lend programma. „Het Wapen van Am sterdam" was tot de laatste plaats bezet, waaruit blijkt, dat voor de turnsport grote belangstelling bestaat. Wij komen hier uiteraard uitvoeriger op terug. ZWARTE PIETEN VRAGEN NU „KNUFFELPROOF" Zaterdagmiddag bezocht de Sint met met zijn Knechten De Koog. De intocht was feestelijk in een open auto. De Sint werd hartelijk toegesproken en verwel komd door de heer C. Drevel. Gretig raapte de jeugd de pepernoten. De Pie ten bleken evenwel niet alleen de kleu ters aardig te vinden: hun waardering ging óók uit naar de rijpere jeugd. Ver schillenden werden liefdevol geknuffeld, maar de Pieten verloren hierbij gedeel telijk hun teint, iets wat de kleuters ver bijsterd deed staan.... Zoals wij reeds schreven heeft Den Haag nog geen beslissing genomen op het verzoek tot verhoging van het basis bedrag per inwoner van de Wadden eilanden uit het gemeentefonds. De Minister heeft letterlijk in zijn Nota gezegd: „Ook deze gemeenten hebben voor 1956 zeer onlangs nieuwe verzoeken tot verhoging van de algemene uitkering in gediend, waaromtrent eveneens nog geen beslissing is genomen". Kamerlid Van de Wetering drong er bij de minister op aan deze zaak nog eens ernstig te bekijken. „Persoonlijk ben ik verschillende zomers op de Wad deneilanden geweest. Ik weet, dat deze gemeenten een zware taak hebben, vooral, als ik het zo mag uitdrukken, met betrekking tot de sociale kant van het toerisme. Daar komt heel wat voor kijken. Er doen zich moeilijke vraag stukken voor op zedelijk en op ander gebied. Ik zou graag willen, dat de Mi nister deze zaak zeer ernstig nam, omdat het hier een stuk opvoeding betreft. Deze taak kan door deze groep van eilanden niet naar behoren worden ver vuld, wanneer hun niet voldoende mid delen ter beschikking worden gesteld om paal en perk te stellen en een goede „Het Masker". Dat zetten wij op ais wij als een ander vermomd door 't leven wensen te gaan. Onze ware aard moet men dan maar raden. Wie zich anders voordoet dan hij in werkelijkheid is, draagt dus een masker. Zó bekeken kan dat aantal onder ons wel eens heel wat groter zijn dan wij met onze goeie wil veronderstellen; intussen wil daarmee niet gezegd zijn, dat wij onze rol ook al lemaal even goed spelen.Wij vallen wel eens door de beruchte mand. Wie zich wenst te vermommen, moet dan ook de consequenties durven aanvaarden. Wel, de leden van „Het Masker", de to neelgroep van deze naam, kunnen in dit opzicht hun lust tot vermomming onbe perkt botvieren. Wij hebben dit Zater dagavond in de uitverkochte zaal van De Oranjeboom" weer eens met genoe gen mogen constateren. Consequenties: men wordt geconfronteerd met de toe schouwer, die door Uw spel een genoeg lijke avond hoopt te beleven. Van u wordt dus geëist, dat U als tonelist de kunst van het acteren verstaat of toont - U is b.v. debutant - een goed acteur te zullen worden. Welnu, „Het Masker" mag wat dat betreft weer met voldoening op het ge brachte terugzien, want er werd door de geroutineerde spelers prima spel gele verd en de incoming man zal ongetwij feld ook wel flink ver komen. „Jong zijn we maar eenmaal" was een stuk in drie bedrijven. Tussen het eerste en tweede bedrijf ging het doek weer vlot op en ook de pauze werd goed ge timed. Zodoende kon het bal reeds vroeg beginnen, want het toneelspel zelf was ditmaal aan een betrekkelijk kort scena rio ontleend. Bovendien was de inhoud weinig gecompliceerd en zagen wij hier in tevens de mogelijkheid van het r-e-k- bare verhaaltje. De kern was in ieder geval belangrijk genoeg: „Jong zijn we maar eenmaal". De bewuste vrouw kon zich dit moeilijk voorstellen, althans zij wilde zich met hand en tand tegen het onvermijdelijke verzetten, terwijl haar overspelige minnaar al evenzeer door deze perverse gedachtengang geleid werd. Het feit, dat haar man voor lange tijd elders vertoefde, gaf haar mede een reden om connecties met een ander aan te knopen. Dit zou nóg niet tot een dra ma zijn uitgelopen als zij daarbij niet geducht gedwarsboomd werd door haar zoon en dochter, ook al geen kleine kinderen meer. Zoals dat meer gaat, moest er iets zeer ernstigs gebeuren eer dit spelletje tot een einde kon komen: ,,Hij" - de indringer - wordt met het dan Uw spoorkaartje ge haald bij de V.V.V. „Texel" leiding te geven. Ik wil hierover niet meer zeggen, omdat de Minister heeft medegedeeld, dat er nog geen beslissing is genomen. Hetgeen ik heb medege deeld, kan misschien ook een factor voor de Minister vormen om deze- zaak in gunstige overweging te nemen". De Minister antwoordde: „De geachte afgevaardigde heeft erop gewezen, dat blijkens de Memorie van Antwoord de basis voor de uitkeringen aan de Waddeneilanden zijn verhoogd, en hij heeft mij uitdrukkelijk verzocht bij nieuwe verzoeken, die binnen moch ten komen, vrijgevigheid te betonen. Uit hetgeen in de Memorie van Antwoord is vastgesteld, is wel gebleken, dat deze aanvragen met welwillendheid worden bezien. Ik zal hetzelfde doen bij nieuwe aanvragen, indien zij binnenkomen". Het kamerlid, de heer Peschar zei: „Wat de Waddeneilanden betreft, men ondervindt daar - en dat is in zekere zin gelukkig - een sterke toeneming van het toeristisch bezoek, vooral gedurende de laatste jaren. De gemeentelijke inkom sten worden door dat grotere bezoek nauwelijks gunstig beïnvloed; dit toeris tisch bezoek stelt aan de andere kant vrij hoge eisen aan bepaalde voorzienin gen op deze eilanden, waarvoor de geld middelen ontbreken, ook al omdat in deze gemeenten op tal van andere ge bieden allerlei voorzieningen moeten worden getroffen. Men heeft in deze ge meenten een achterstand, die nog niet is ingehaald. Nu is het toeristisch ver keer en het vreemdelingenverkeer van grote betekenis voor ons land. Het heeft een grote sociale en culturele betekenis en is zeker uit deviezenoogpunt niet on belangrijk. In de Nota inzake het toe risme en het vreemdelingenverkeer, die kortgeleden aan de Kamer is aangebo den door de Minister van Economische Zaken, wordt dit nog eens duidelijk ge ïllustreerd. Tegen deze laatste achter grond zou ik met name het recente ver zoek van de gemeenten op de Wadden eilanden om een verhoging van de alge mene uitkering wel in het bijzonder in da aandacht, ook van de Minister Financiën willen aanbevelen. De Minister antwoordde hem: „De Regering heeft volkomen oog voor de situatie daar, voor de moeilijkheden, Welke het toeristenverkeer veroorzaakt, leven bedreigd door de zoon. Door louter geluk blijft zijn hart kloppen, maar daar door schijnt tevens zijn verstandskies meteen doorgeschoten te zijn: hij ziet zijn foutieve handeling in, waarmee „zij" zich evenwel nog niet geheel en al schijnt te kunnen verzoenen. „Nu heb ik niets meer", zegt ze moedeloos, waarop haar kinderen antwoorden „Maar je hebt ons toch, moeder!" Zoals gezegd werd er door „Het Mas ker" over het algemeen goed, ja uitste kend gespeeld. Wij hebben de heer A. Pennekamp, b.v. nog zelden zo uitne mend een rol zien creëren, terwijl mevr. R. Breet ook een uitstekend begrip had van de haar toebedachte rol. Mevr. Haak kunnen wij eveneens complimenteren met de wijze waarop zij de figuur van ,de wereldse moeder" vertolkte. Mevr. M. van der Vis-van der Slikke was even eens goed op dreef als de dochter, ter wijl de heer B. Heerschap als de zoon prima acteerde. Alleen in de scène met Lex Arco had hij o.i. een beetje „gevaar lijker", meer buiten zichzelf nog kunnen zijn. Het schot had zich dan ook beter bij die scène aangepast. Mej. Verberg kan de uren op het toneel doorgebracht stellig nog op de vingers van één hand aftellen en juist daarom een pluimpje voor.haar spel. De heer J. Blankevoort had als Frank van Bergen een niet zo gemakkelijke taak; hij leek ons er dan ook nog niet voldoende rijp voor, maar als debutant mag de bij ons gevatte me ning „aanleg" hem een hart onder de riem zijn. De heer H. C. Prins heeft die riem al lang niet meer nodig; wij zouden hem zelfs de das niet meer om kunnen doen door op te merken, dat wij de gri meur, de fa. Gerritsen Zn. uit Amster dam onze hulde betuigen voor de bij zondere zorg, welke deze aan het uiter lijk van „Charlie" had besteed. Vooral de strik „zat" als gegoten. De heer Prins kon, dank zij zijn prima spel vele malen de lach door de zaal horen golven. Tenslotte noemen wij met bijzondere waardering het ongekunstelde spel van mej. E. Verstegen als de vlotte, maar verre van ongevaarlijke dienstmaagd. Zoals steeds was de regie weer in han den van de heer P. Stechweij. TEXELSE MARKT Aangevoerd Maandag 28 November 1955: 7 koeien 650750; 7 pinken 250350; 9 graskalveren 175275; 37 biggen 40 6 schapen 95110; 11 nuchtere kal veren 37,5050. STREMMING VAN HET VERKEER Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat met ingang van he den de Dorpsstraat te Oudeschild vanaf Wijde Steeg tot Kerkesteeg, in verband met rioleringswerkzaamheden voor on bepaalde tijd is afgesloten. Texel, 30 November 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer HERV. GEMEENTE OOSTEREND Vanavond om 8 uur Samenkomst in het Noorden t.h.v. de fam. Vlaming, „Utopia". OOK AMELAND WIL HAVEN Heeft Texel nog zo zijn wensen ten aanzien van de haven, ook elders komt op dit terrein nu en dan wel eens een verlanglijstje uit de bus. Zo op Ame- .and. De veerdam te Holwerd is met een cilometer verlengd, de steiger te Nes wordt eveneens verlengd, maar daarmee is men nog niet geheel tevreden: ze wil len nu ook nog een haven, althans een aanlegsteiger, bij de Ballumer bocht, èn met het oog op het watertoerisme èn om de vissers èn om het goederenvervoer. Het economisch-technologisch instituut Friesland maakt momenteel studie van deze aangelegenheid. Wat de woningtoestand aldaar aan gaat, ook in dat opzicht ligt de situatie niet zover naast die van Texel: Het lage huurpeil van de woningen op Ameland heeft dikwijls een zekere 'verwaarlozing van de huizen door de eigenaars tot gevolg en wanneer er een huis leeg komt zijn er dikwijls geen liefhebbers meer voor te vinden. Die huizen worden echter later tegen gepe perde prijzen aan vacantiegangers ver huurd. Er wordt aan gedacht om huizen te gaan bouwen, die boven door eilan ders worden bewoond en die beneden kunnen worden verhuurd. en de grotere kosten, welke daarmee gepaard gaan, maar ik moge er wel op wijzen, dat wij ook hebben gemeend te moeten waarschuwen door te zeggen, dat „de ondergetekenden zich wel afvragen, of door 't toekennen van de reeds eerder toegestane verhogingen niet reeds vol doende rekening is gehouden met de bij zondere omstandigheden, waarin deze gemeenten verkeren". Het is duidelijk, dat men natuurlijk bij een dergelijk toeristenverkeer steeds de neiging heeft om door te blijven vragen, maar er is ook een einde, waar de Rege ring haar voet wat stijf zal moeten blij ven houden. Het is altijd de taak van de Regering om daartussen de goede middenweg te kiezen", aldus de Minister.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1