9 rocn wa in het harL, Buitenlands bezoek: Texel op 15de plaats Excelsior kan weer vooruit Gymclub Oosterend oogstte ook op de tweede avond veel succes Sinterklaas bracht bezoek aan Oosterend ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 70e JAARGANG No. 6997 T E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. Dat Texel als vacantieoord wijd en zijd bekend is, ja, overal ter wereld ge roemd wordt, is ons bekend, maar dat er zoveel buitenlandse gasten naar ons eiland komen als uit het overzicht van 't Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt is wel frappant. Vorig jaar heeft Texel wat het bezoek van buitenlanders betreft de zeer eervolle vijftiende plaats inge nomen. Het bezoek aan ons eiland is groter dan dat aan enige plaats in Friesland, Drente, Overijssel, Zeeland en Limburg en met uitzondering van de provinciale hoofdsteden eveneens groter dan dat aan enige plaats in Groningen, Gelder land en Utrecht. Temidden van de Noordhollandse Noordzeebadplaatsen neemt Texel na Zandvoort en Bergen de derde plaats in. De gemiddelde verblijfsduur is op Texel het grootst, namelijk 8,8 dagen, Zand voort 3.8 dagen en Bergen 4,5 dagen. Bij de Waddeneilanden ligt de verhou ding als volgt: Texel, Ameland (ver blijfsduur. 12,4 dagen!), Vlieland 8,5 dagen, Terschelling 6 dagen. Ook hebben wij nog enige gegevens met betrekking tot het afgelopen seizoen bemachtigd, waaruit blijkt, dat de mees te buitenlanders uit Duitsland kwamen. De verdere volgorde was: Zwitserland, België en Luxemburg, Engeland, Frank- OUWE SUNDERKLAAS TE DEN HOORN 12 December nadert weer met rasse schreden. Het is de bedoeling, dat de Jury ook dit jaar weer in school zit en wel van 7-8 uur voor de kinderen tot en met 14 jaar en van 8,30-10 uur voor 15 jaar en ouder. Ook dit jaar zijn er vele prijzen. Laten we er voor zorgen, dat er 12 December een hoop Sunderklazen zijn. Dus allemaal meedoen. Ten bate van de Christelijke muziek vereniging „Excelsior", Oosterend, werd in het Gebouw voor Christelijke Belan gen aldaar een driedaagse bazar gehou den. Van meet af aan tot het sluitings uur toe was er veel bezoek, zodat de Commissie met grote voldoening op haar werk terug kan zien. De netto-opbrengst is f 2500,een bijzonder mooi resultaat dus. De eerste dag was voor D. Trap al direct goed: hij won nl. een fijne taart, P. Vlaming won de dagprijs ringgooien: een koekoeksklok, de 2de dag was S. Daalder de winnaar: een vulpenset, de 3de dag S. Trap een schemerlampje. Jn Beijer ging Vrijdag met een fijne taart huistoe. Donderdag was Veenstra de beste schutter: een schemerlampje, Vrij dag C. Bremer: vulpenset, Zaterdag S. Bremer: strijkijzer en pop. P. Bakker won de 1ste dagprijs bij het Rad: sche merlamp, 3de dag door P. Daalder, die zijn kamer compleet kan behangen. Verder prijzen door W. Renout, Ton Boogaard met busbal, P. Duinker won een taart en zo ging dat maar door. Alle stands waren keurig verzorgd. Wij noemen speciaal de textiel- en prij- zentent. Won men ergens geen prijs, dan kreeg men toch een nummer, waarmee men allicht in de prijzentent geluk had. Er was voor elck wat wils: patates- frites, mét warme worstjes, ijzergordijn, touwtrekken, ballonpompen tot die barstte, schieten, waar de geweren als aan de lopende band geladen werden, busbal, ringgooien, Rad, kruidenierswa ren, boekenstand, Sinterklaasafdeling, theetent, mèt muziek, verzorgd door de heer P. Bakker. Mevr. Trap-Druif raadde de naam van de pop: Loesje. De wekker stond stil op 7.21.22. Mevr. Medema-v.d. Berg raadde 7.20.25 (ze kan de kamer behangen), mevr. Vlaming-v.d. Slikke 7.18.25 en J. Smit 7.15. De grote verloting gaf de volgende uitslag: Nr. 333 doos sigaren; 178 schil derij; 528 ballpoint; 376 V2 hl anthraciet; 218 taart; 809 stropdas; 89 pot verf; 782 1 hl aardappelen; 587 kamer behang 13 rol; 650 autoped (gewonnen door A. v.d. Brink Azn. Dit was de hoofdprijs); 413 bus verf; 9 ballpoint; 217 sierklomp; 47 doos sigaren; 718 gehaakt kleedje; 574 fles eau de cologne; 465 ontbijtlaken; 547 vulpenset; 653 wandbord; 424 bus verf; 665 stropdas; 826 ballpoint; 609 boek; 918 Nylonkousen; 42 cocosmat; 815 bus verf; 991 bus jodenkoeken; 835 2 mooie Sebravinkjes in vogelkooi; 447 fotostan- d ard; 552 bus verf; 497 schemerlampje; 161 ballpoint; 738 bus leverpastei; 914 fles wijn; 928 mooi wandkleed; 41 kg verf. Omdat er nog heel wat onverkocht is gebleven, zal het restant Zaterdagavond aan de man gebracht worden. Men kan dan koopjes halen en het is de moeite waard. Alles moet weg. Namens „Excelsior" alle medewerkers en schenkers van prijzen etc. hartelijk bedankt! „Een speciaal woord van dank aan de vier Commissie-leden, die onnoe melijk veel werk verzet hebben", aldus de heer C. Bremer in zijn slotwoord. rijk, Saarland, Zweden, Verenigde Sta ten, Oostenrijk, Denemarken, Italië, Tur kije, Spanje, Israël, Brazilië en Zuid- Afrika. De gemiddelde verblijfsduur was dit jaar aanmerkelijk hoger dan vorig jaar, toen het weer niet al te best meewerk te Nu was deze voor de buitenlan ders 9,2 dagen, vorig jaar, zoals gemeld 8,8 dagen. Uit een en ander blijkt, dat de propa ganda, welke de V.V.V. „Texel" in het buitenland maakt een zeer gunstig effect heeft. VRIJWILLIGERS GEVRAAGD Verschillende verenigingen maken ge bruik van de voormalige Landbouw school in de Nieuwstraat. De bezoekers zullen gezien hebben, dat een schoon maakbeurt niet overbodig zal zijn. Het plan is geopperd om hedenmiddag (onge veer half drie) boenders en zeep te ge bruiken. Vrijwilligers worden verwacht! Laat ieder een emmer en boender en bijv. zeemlap en spons meenemen. Het is bekend: Vele handen maken ligt werk! A. B. Ook Zaterdagavond, toen de hoofdaf delingen van de Oosterender Gymvere niging in „Het Wapen van Amsterdam" aldaar voor het voetlicht traden, was de zaal geheel gevuld. Mevr. Rentenaar was als vertegen woordigster van het bestuur dan ook zeer voldaan over de grote belangstelling en het was haar dan ook een dubbel plezier zoveel aanwezigen welkom te mogen heten. Dit gold het tweede optreden van de afdelingen, tiaar de gym eerst vorig jaar als afdeling van de S.V. Oosterend werd opgericht. Daar vorig jaar ook al met succes voor het publiek werd geturnd, waren de verwachtingen hooggespannen. Wel zei ons in de vooravond een der damesturnsters: „Ik hoop, dat de pers maar niét komt;;" doch dat meende ze stellig niet! Want de toeschouwers hebben allemaal genoten van hetgeen het programma bracht. Begonnen werd met de Vaandelgroet. Met feeling zwaaide mej. N. v.d. Vis het vaandel en het geheel was een toonbeeld van correctheid. Inmiddels popelden de Dames 2, in de handel en wandel „de oudere dames" ge noemd, maar wij zouden deze titel niet gaarne gebruiken!, al van verlangen om hun verrichtingen op het paard ten beste te geven. Nu, op een enkel klein misgreepje na - de zenuwen speelden uiteraard ook een rolletje mee - ging dat allemaal naar wens. Een compliment waard, hoor. Het bonte programma bracht vervol gens de schets „Spijkers met koppen". Heel aardig vertolkt. De visjes werden zowel letterlijk als figuurlijk uitgegooid. De pret steeg nog meer toen de vrouw des huizes met tafelkleed en al aan de tafel gespijkerd werd. Hierna zagen wij grondgymnastiek door de jongere meis jes. Mooi gedaan. Het paardspringen door dames en he ren werd uitstekend uitgevoerd. Hierop volgde de schets „Vraag het beleefd". Dat pakte scheef uit: men vatte n.l. de mening, dat het verlof vanwege de ouwe tante werd gevraagd in plaats van om de interlandwedstrijd. Toen wederom turnen: de meisjes werkten heel mooi op de brug. Ook de zangnummertjes oogstten aller waarde ring. De tweelingzusjes Van Dijk en Aaf, Martha, Ans, Dieuwertje en Peetje lieten ons genieten van hun molenliedjes. De heren voerden keurig werk uit op de springkast. De niet-leden moeten stel lig het verlangen hebben gevoeld daar aan mee te kunnen doen, wel: nieuwe leden, speciaal voor de nog veel te kleine herenafdeling, kunnen zich dage lijks aanmelden!! Het gedeelte voor de pauze werd be sloten met vrije oefeningen door de Dames 1, die aller bewondering afdwon gen. In de pauze werd een verloting ge houden. Mevr. Koning won een taart, mevr. De Zwart een worst en de heer D. Koorn, idem. Het tweede deel begon met een aantal zangnummertjes door acht dames. Nadat nog een drietal schetsjes was gebracht, volgden de Dames 1 en 2 op de Brug. De Dames 2 besloten met een vrije oe fening. Een woord van lof voor het gepres teerde van deze jonge vereniging, die on der de bekwame leiding staat van mevr. Rentenaar en de heren A. Keizer en D. Koorn. In haar slotwoord wekte mevr. Rente naar de heren-niet-leden op toe te tre den, uiteraard zijn de dames-niet-leden even hartelijk welkom. U kunt zich op geven bij het bestuur of bij de leden zelf. Voorts werden allen bedankt, die op eni gerlei wijze hun medewerking aan het slagen van deze avond hadden verleend. Een gezellig bal besloot 't turnfestijn. Vermelden wij nog, dat het décor ver- zorgd was door de heer Sijb Dros. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 25 November t.m. 1 December 1955 Geboren: Douwe, zv Matheus Medema en Grietje van der Slikke; Rudy Hendrik Jacobus, zv Hendrik J. Vink en Alida Collou; Cornelis Johannes, zv Johannes Huisman en Johanna M. de Groen. Getrouwd: Mattheus Smit en Veronica Bos. Overleden: Hendrika Akkerman, oud 1 jaar, wv A. C. Rab. INGEKOMEN PERSONEN Paulina G. Kikkert, van Huizen, Crailo- seweg 116 naar De Koog 4; Willem B. Poede, van Groningen, Smalstraat 16 naar Den Burg, Weverstraat 38; Marti- nus J. Bakker, van Australië naar H 10. VERTROKKEN PERSONEN Teunis van Son, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; Jurjen van der Bij, van Wilhelminalaan 24 naar Den Helder, IJselstraat 61, met gezin; Grietje Boon ev Altena, van Oosterend, Bosweg 23 naar Bussum, Meulewiekeln 34; Ger- rit Okkinga, van H 101, naar Barradeel, Sexbierum, Franekerweg 2; Antonie D. de Haas, van Oosterend, Kerkplein 2 naar Nieuwer Amstel, Amstelveen, Heemraadschapslaan 105; Veronica Bos ev Smit van C 57 naar Harenkarspel, Weelweg D 135. ZONDAGSDIENST DEN BURG DOKTER ELIAS (ingaande Zaterdagavond 6 uur) GRONDWATERWET WATERLEIDINGBEDRIJVEN Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat: 1. van 1 December 1955 tot en met 31 Januari 1956 ter secretarie dezer ge meente voor een ieder ter inzage liggen de stukken, betrekking hebbende op de aanvraag van Gedeputeerde Staten van Noordholland om vergunning, als be doeld in artikel 2 van de Grondwater wet Waterleidingsbedrijven, tot het op richten van een ruwwaterpompstation c.a. nabij de Moksloot; 2. gedurende voornoemde periode van ter inzage ligging, belanghebbenden schriftelijk bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vergunning bij hun College kunnen indienen; 3. op 16 Februari 1956 te 12 uur ter secretarie dezer gemeente een openbare zitting zal worden gehouden, waarin ge legenheid zal worden geboden de schrif telijk ingediende bezwaren betreffende bovenvermelde aanvraag mondeling toe te lichten en overleg te plegen met de aanvraagster. Texel, 28 November 1955. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer INVOERING LEGITIMATIEBEWIJZEN BLINDENGELEIDEHONDEN- INSTELLINGEN In de loop der laatste jaren zijn bij herhaling ernstige bezwaren gerezen te gen de activiteit van zekere instellingen, welke zich bezighouden met de opleiding en verstrekking van geleidehonden voor blinden. Deze omstandigheid heeft de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aanleiding gegeven een commissie van deskundigen in te stellen ter bestudering van dit vraagstuk. Als resultaat van dit onderzoek is de Stichting „Het Nederlandse Blindenwe zen" belast met de verstrekking van le gitimatiebewijzen aan die instellingen, welke naar haar mening voldoen aan redelijke eisen van deskundigheid en fi- nanciëel-organisatorisch beheer. Na een ingesteld onderzoek heeft voor noemde Stichting slechts aan twee in stellingen, n.l. het Koninklijk Nederlands Geleidehondenfonds te Amsterdam en aan de Stichting voor Blindengeleide honden te Zwijndrecht, een legitimatie bewijs verstrekt. Teneinde onnodige verspilling van voor dit goede doel bestemde gelden te voorkomen, dringen wij er bij U op aan Uw gaven uitsluitend aan voornoemde instellingen te schenken. Hiervan kunt U zich overtuigen door colporteurs te vragen hun legitimatiebe wijs te tonen of U er van te vergewissen, dat aan de, in diverse winkels geplaatste, collectebusjes de daarvoor bestemde le gitimatiebewijzen zijn gehecht. Texel, 25 November 1955. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, C. de Koning De Secretaris, P. Beemsterboer HARRY EN ZIJN VOETBALTEAM Woensdag behaalde het voetbalelftal van de Helderse politie te Amsterdam door een 40 overwinning op de ploeg van Tiel het Nederlandse politie-voet- balkampioenschap. Harry du Porto, spe ler van Texel 1, maakt deel uit van deze succesvolle ploeg. SINTERKLAAS IN OOSTEREND Vanochtend brengt Sinterklaas een bezoek aan de Oosterender Kleuter school, Maandagochtend om half tien aan de Openbare School en Maandag middag half twee, komt hij een kijkje nemen in de School met de Bijbel. Hoe vindt U dit plaatje? Het is Zater dagmiddag in Oosterend genomen, toen Sinterklaas en zijn beide, kwieke Zwarte Pieten Oost en Oosterend met een be zoek vereerden. Een groot, spannend mo ment voor jong en oud en het zag dan. ook zwart van het volk. In Oost zette V.I.O.S. zich marcherende aan het hoofd van de stoet, waarin wij ook de landauer van de Commissie van Ont vangst opmerkten. Vrolijk blazend ging het vandaar naar Oosterend, Texels tweede centrum, waar aan het einde van de Peperstraat een grote menigte reik halzend naar de komst van de Hoge Be zoeker uitzag. Het fraaie span paarden van de heer D. Witte trappelde alsof het schimmels van Sinterklaas zelf waren en de landauer zelf was mooier opgepoetst dan ooit. Ook de baard van de Sint was zeldzaam mooi en de Zwarte Pieten konden eveneens trots zijn op hun kleur rijke pakjes. De stoet trok door heel „Strend", geen straat werd vergeten. De Sint knikte iedereen vriendelijk toe, wat bel off en voor de 5e December inhoudt! Onderwijl graaiden de Pieten in de zak en strooiden zij het lekkers in alle hoe ken. Tenslotte hield men halt in de Juliana- straat, waar de voorzitter van de Com missie, de heer Jb. Visman, de Hoge Gast en zijn knechts namens de burgerij hartelijk verwelkomde: „Gelukkig is het nu met de samenwerking van ons ge hele dorp, mede als gevolg van Uw eigen verzoek van vorig jaar". Hierop stelde spreker de mede-comitéleden voor: mevr. Rappart, hoofd o.l. school, mej. Griffioen, onderwijzeres aan de School met de Bij bel en de heer M. Vlaming, vertegen woordiger van de Kleuterschool. „Wij weten het van vorige jaren, dat U de Kleuterschool een warm hart toedraagt. Wij hopen, dat U ons op Uw verjaardag niet zult vergeten". Hierop verzocht spreker de aanwezigen, jong en oud, een driewerf hoera uit te brengen op Sinter- BOERDERIJBRANDEN IN SEPTEMBER In September zijn 29 boerderijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij to taal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen, vier in Friesland, drie in Drente, drie in Overijssel, vier in Gelderland, twee in Utrecht, twee in Noord-Holland, drie in Zuid-Holland, twee in Zeeland en vier in Noord-Bra bant. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op f 1.020.320,—. Eén van deze branden werd veroor zaakt door korenbroei, acht door blik seminslag, één door kortsluiting, twee door hooibroei, één door het onvoorzich tig gebruik van butagasinstallatie, drie door het spelen met vuur, één door lood gieterswerkzaamheden, één door een schoorsteen, twee door vonken van for nuis, één door warmteuitstraling van electrische lamp, één door lichtaggre- gaat van benzinemotor, terwijl in zeven gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn 28 varkens om gekomen. klaas en zijn Knechts, wat natuurlijk spontane beantwoording vond. O.l.v. V.I.O.S. werd uit volle borst een repertoire van Sinterklaasliedjes gezon gen en de Knechts dansten met de kleintjes, dat het een lust was. Hierna was het woord aan de Sint, die aller eerst een woord van dank richtte aan de Commissie. Het meest getroffen had hem de voorbeeldige samenwerking. Zich tot de kinderen richtend zei Hij, dat Hij op 5 December beslist terug zou komen. Hij hoopte, dat de jeugd erg gehoorzaam zou zijn, jegens hun ouders, onderwijzers en alle anderen. Lang kon de Sint het intussen niet maken, want er wachtten nog meer kin deren op hem. De Sint dankte VIOS voor de schitterende begeleiding en de Politie, die voor ruim baan had gezorgd. Tenslotte deelde Hij nog mee, dat Hij Zaterdag de Kleuterschool hoopt te be zoeken. Voor Hij afscheid nam, werd hem door Jan Vonk een keurige bouquet bloemen aangeboden. Geloof maar, dat die Jan nu in een goed blaadje staat! Nadat VIOS nog enige versjes had ge speeld, vertrok de Sint naar de West straat, waar Hij met zijn Knechts in een roomkleurige auto stapte, teneinde ook nog een kijkje te nemen in Eierland en De Cocksdorp. VISAFSLAG OUDESCHILD Aangevoerd van 20 t.m. 26 Nov. 1955: 125 kg schar; 150 kg bot; 26 kg kabel jauw; 3 kg zalm; 1345 kg handelsgarna len; 652 kg exportgarnalen; 3335 kg puf- garnalen; 237 kg krukels; 1580 kg wul ken 4260 kg kokhanen. PLATTELANDSVROUWEN KWAMEN BIJEEN Donderdag 24 November hield de Bond van Plattelandsvrouwen, afd. Texel haar maandelijkse bijeenkomst in de Landbouwhuishoudschool. De voorzit ster, mevr. Laan, kon ongeveer een negentig dames welkom heten. Na het lezen van de notulen bracht mevr. Van Dienst een keurig verslag uit over de Herfstvergadering in Alkmaar, welke door een zestal Texelse dames werd bijgewoond. Vervolgens vertelde mevr. V.d. Vlies van de zeer geslaagde reünie van de medewerksters van de jubileumrevue, die in Mei j.l. in Alkmaar met zoveel succes enige malen gespeeld werd. Deze revue zal binnenkort ook in Hoorn ge geven worden. Na het zakelijke gedeelte was het woord aan mej. Rezelman, declamatrice. Het repertoire bevatte ernst en luim, proza en poëzie en werd op prettige en gevoelige wijze gebracht. Ter afwisseling kregen wij mej. Rezel man enige keren te horen in haar West- Friese schetsen, waarin zij stellig op haar best is. Vooral haar laatste voor dracht in klederdracht was een succes. Met een hartelijk woord van dank voor het gebrachte, werd deze avond door mevr. Laan gesloten. De adventsavond wordt gehouden op Donderdag 22 December in Hotel „De Lindeboom-Texel".

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1