Vervuld verlangen TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT TEXELSE GYMNASTEN KWAMEN WEER GOED VOOR DE DAG Zondag jl. werden te Barsingenhorn de kampioenschappen 1955 van de Turn kring Iioll. Noorderkwartier gehouden, waaraan door 5 Texelaars werd deelge nomen. P. Sehoorl wist na spannende strijd met zijn rivaal Strijbis voor de 5e maal het kampioenschap heren te veroveren. Na een flater aan zijn sterkste toestel, het paard, wist hij tenslotte met zijn beheerste vrije oefening de opgelopen achterstand toch nog in te lopen en eindigde met 0,4 punt voorsprong met 101,1 pnt als no. 1. Bij de jeugdturners wist Wim Grisnigt zich als no. 2 achter de zeer sterke kam pioen Lympers te plaatsen met 91,3 pnt. Dick Eelman eindigde hier no. 5 met 85,9 pnt. Zo doorgaan, jongens, dan komt het wel in orde. De jeugdturnsters brachten het er iets minder goed af. Gerda Dekker wist zich ondanks een enkele mislukking in haar vrije oef. en lx van de evenwichtsbalk af te vallen toch nog als no. 6 te plaat sen met 77,8 pnt. Marijke Beumkes raakte zelfs 3x van de balk af en wist desondanks nog als no. 10 te eindigen met 75,9 punt. Jammer, dames, anders waren jullie waarschijnlijk no. 3 of 4 geworden, maar volgende keer zal het wel weer beter gaan. Flink door blijven oefenen, een turnen(ster) laat zich nooit door een te genslag ontmoedigen. Al met al een goed succes voor onze Texelaars o.l.v. de heer V.d. Veen, want allen behaalden hun plaats in de resp. kringkeurcorpsen. OUDERAVOND DR. JAC. P. THIJSSESCHOOL Druk bezochte en zeer geslaagde bijeenkomst Steeds weer treft het de bezoekers van de Dr. Jac. P. Thijsseschool hoe royaal van opzet en geslaagd deze school het beeld in Plan Zuid vorm en inhoud geeft. Doch dit is slechts het uiterlijk beeld; om een juiste indruk van dit fraaie schoolgebouw te krijgen, moet U de school betreden en ook dan zult U verheugd zijn over de wijze waarop de tegenwoordige schooljeugd wordt ge huisvest. Mocht bij vorige gelegenheden de wens tot uitdrukking worden ge bracht, dat de fraaie aula spoedig zou worden voorzien van het zo nodige meu bilair, thans had de Voorzitter der Ou dercommissie, de heer B. Kleinhuis, in zijn openingswoord op de ouderavond Donderdag j.l. gelegenheid woorden van dank te richten tot ons Gemeentebestuur voor de getroffen voorzieningen. Prach tige stoelen - gemakkelijk zittend - en royale tafels maken deze aula thans tot een unieke gelegenheid voor het houden van schoolbij eenkomsten. Vele aanwezigen - 133 ouders - namen kennis van de vorderingen, welke hun kind of kinderen gedurende de eerste maanden van het nieuwe schooljaar had den gemaakt, waarna om plm. half ne gen de Ouderavond een aanvang nam. De heer Bakker sloot zich aan bij de woorden van welkom door de Voorzitter en deed uitvoerig verslag van de gebeur tenissen van het afgelopen jaar. Meer en meer blijkt aldus de heer Bakker, dat de lagere school de basis vormt voor het verdere onderwijs, dat de leerlingen zullen gaan volgen. Was de lagere school vroeger zeer dikwijls eindopleiding. thans vormt zij de vooropleiding. De 37 leerlingen, welke dit jaar onze school hebben verlaten, kozen de navolgende weg te gaan: negentien naar de plaatse lijke ULO-school, zes naar H.B.S. of Ly ceum, 2 naar de Landbouwschool, 3 naai de Landbouwhuishoudschool, 6 naar de Ambachtsschool, terwijl slechts 1 leer ling verkoos de maatschappij in te stap pen en derhalve geen dagonderwijs meer te volgen. De aandacht werd nog gevestigd op de schoolradio, een bruikbaar en nuttig instrument en door de welwillende me dewerking van de heer J. C. Bruin wer den de Ouders in de gelegenheid gesteld de schooluitzending: „Pas op je tellen", een wedstrijd tussen deze school en een school in Kruiningen en verzorgd door de VPRO, te beluisteren. Texel verloor met ere; wij behaalden elf punten en Kruiningen 13 punten, maar hoe weten wij op Texel ook, dat V.V.V., de reclame der Nederlandse spoorwegen wil zeggen Veilig, Vlug, Voordelig, nog afgezien van de vraag of dit laatste wel waar is. Neen, de vraag had moeten luiden: Wat betekent T.E.S.O., dan hadden alle jon gens en meisjes ongetwijfeld het ant woord wel geweten. In de Oudercommissie werd gekozen Mevr. G. v.d. Struijs ter vervanging van Mevr. Roeper-Mantje, welke laatste thans geen schoolgaande kinderen meer heeft. In de pauze werden de ouders in de gelegenheid gesteld een kopje koffie te nuttigen. Na de pauze werd als onderdeel van de door de heer Gulmans te houden in leiding een schoolfilm getiteld „Veilig fietsen" gedraaid. Het toonde ons een jongeman in de grote stad, die zich aan geen enkele verkeersregel stoort, terwijl aan zijn fiets van alles ontbreekt. Geluk kig weet zijn Oom een en ander in goede banen te leiden en na het Verkeerson- derwijs op school en het afgelegde exa men wordt ook Gijs een Heer in het Verkeer. De heer Gulmans gaf in een korte doch bewogen en indruk makende inlei ding weer welke taak de Ouders hebben ten opzichte van de verkeersproblemen, waarmede wij allen en dus ook de kin deren te maken krijgen. De taak is wel zeer positief, n.l. het kind bij voortdu ring wijzen op de gevaren, welke het verkeer medebrengt. De film gaf wel duidelijk aan hoe een kind dikwijls wordt vrijgelaten en is het dan een won der, dat er zo veel verkeersongevallen, velen met dodelijke afloop, vooral met kinderen plaats vinden?! Dit zoveel mogelijk te voorkomen be hoort tot de taak van Ouders en opvoe ders. De jeugd in het algemeen te be schermen tegen de bestaande gevaren en dit kunt U doen als voetganger, maar ook als wielrijder, automobilist of derge lijke. Laat deze taak niet uitsluitend over aan de politie, maar wees U zelf bewust van Uw verantwoordelijkheid ten opzichte van U en de Uwen, maar ook ten opzichte van anderen. Ook Texel is gevaarlijk voor het spelende kind omdat de jeugd zich hier veelal uitleeft op straat en daardoor op de verkeers weg. De ouderen zullen zich de ver keersregelen eigen moeten maken en deze doorgeven aan de kinderen, waar door wij gezamenlijk kunnen komen tot een verkeersveilig Nederland. In dit ver band vestigde de heer Gulmans nog de aandacht op de op te richten Vereniging voor Veilig Verkeer. De heer Gulmans werd met een harte lijk applaus dank gebracht door de aan wezigen voor zijn spontane weergave van zijn zorg voor de jeugd, niet alleen als politie-ambtenaar doch meer nog als mens. De Voorzitter overhandigde spre ker een kleine attentie. Om de Ouders reeds dadelijk Ver- keersminnend te maken, werden een tweetal teams gevormd, bestaande uit dames en heren, welke groepen zouden worden getest op him kennis inzake de verkeersvoorschrii'ten. Er werden 2x12 vragen gesteld. De B-ploeg won met 11 punten, terwijl A. er 9V2 behaalde. Wel bleek, dat voor velen een cursus een aanvulling zou zijn op hetgeen zij ter zake reeds weten, want de verkeerspro blemen zijn velen en de intensiteit van het verkeer neemt steeds meer toe. Mo gelijk dat de Vereniging voor Veilig Verkeer in de toekomst een en ander kan organiseren. Met een woord van hartelijke dank tot allen, die aan het welslagen van deze avond hadden bijgedragen werd deze ouderavond gesloten. BRIDGEN Uitslag competitieavond 23 November: A.: 1. Mevr. Kooijman-Wessels 62,50% (10) 2. v. Heerwaarden-de Vries 58.33 4) 3 Echtpaar Beemsterboer 57.14 i( 6) 4. Mej. v. Heerwaarden-v. Lenten 52.98 1) 5. Gebr. v. Sambeek 48.81 (11) 6. v. Dam-Raven 45,24 3) 7. Echtpaar Boersma 42.26 (12) 8. Dames de Graaf-Hattuma 32.74 i(15) B.: 1. Echtpaar Jouwersma 2. Mantje-Venema 3. Snijders-Wiegers 4. Kok-Smits 5. Roeper-v.d. Werf 6. Echtpaar v.d. Heerik 7. Echtpaar Bakker 8. Backer-Broekman 9. Bos-Gieze Volgende competitieavond EILANDCOMPETITIE Tijdens de Maandagavond gespeelde wedstrijd voor de Eilandcompetitie Eijerland 1-Oosterend 2, wist eerstge noemd tiental na een spannend duel te winnen. De volledige uitslag was: G. ten Brug-S. Trap 11 P. de Bloois-Jn Blom 20 A. Boon Mzn-L. de Vries 20 W. de Bloois-P. Timmer 02 G. Boon Mzn-Jac. Plaatsman 20 W. Stolk-C. C. Barhorst 20 R. Hooijberg-P. Vlaming l1 M. Voorthuizen-W. van Dompselen 02 Jn. van Loo-P. Daalder 02 Jn. Roorda-S. Bremer ll 11—9 KLAVERJASCLUB DEN BURG Stand 25 Nov., resp. gesp., pnt, marsen: Jac. Gieles en partner 24 - 36361 - 17; P. v.d. Molen en C. v. Noord 24 - 35731 - 14; P. de Brok en P. Har tog 24 - 35584 - 15; J. Jonkergauw en H. Wielinga 24 - 34973 - 17; J. v. Heerwaarde en H. v. Heerwaarde 24 - 32904 - 17; Michels en M. v. Heerwaarde 24 - 33182 - 7; C. v. Leersum en Joh. Barhorst 24 - 31464 - 11; Jn Gieles en Jn Borgman 24 - 31370 - 12; Mevr. Winter en Winter 24 - 30414 - 14; T. v.d. Wulp en H. v.d. Meer 20 27249 - 8; Jac. Mosk en Stolk 23 - 26636 - 5; J. de Boer en C. Tuinder 17 - 22334 - 3. SVC-Nieuws Het tweede deed het deze week goed door met 32 van Oosterend te winnen; gaat zo door! Programma a.s. Zondag: SVC 1-WGW 3 om 1,30 uur. Het tweede en de adsp. zijn vrij. Dat het morgen spannend zal worden aan de Torenweg, blijkt wel, daar WGW en SVC respectievelijk no. 1 en 2 op de ranglijst staan. SVC zal stellig proberen revanche te nemen op de nederlaag, die ze aan Den Helder hebben geleden. Het zal er dan ook aan spanning niet ont breken. ZDH-nieuws Morgenmiddag wacht ons eerste elftal thuis de zware strijd tegen leider Vesdo uit Schagerbrug. Dat belooft dus span nend te worden. De stand aan de kop is nu: Vesdo 9 5 3 1 13 ZDH 7 6 0 1 12 DWOW 8 6 0 2 12 Aanvang van de wedstrijd half twee. Hedenmiddag wordt er aan het terrein gewerkt. Laat een ieder, die even tijd heeft .helpen. De slechte plek voor ene goal moet dicht gemaakt worden. Het tweede en adsp. elftal zijn vrij. 65.97 7) 65.28 2) 60.42 5) 48.61 9) 47.22 |(13) 46.53% '(16) 41.67% (14) 39.58 8) 34.72 (17) 7 December. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 4 December op om 8,30 uur en gaat onder om 4,30 uur. Maan: 6 Dec. L.K.; 14 Dec. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 3 Dec. 11,10 en 23,05; 4 Dec. 11,55 23,45; 5 Dec. 12,40 en 6 Dec. 0,30 en 13,30; 7 Dec. 1,20 en 14,30; 8 Dec. 2,30 en 15,35; 9 Dec. 3,45 en 16,40; 10 Dec. 4,50 en 17,45. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. MOEDERS OPGELET! CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 7 Dec. Consultatiebureau De moeders, van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1.45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; De Hoorn 3,15 uur; De Koog 3.45 uur. Ook de moeders van Den Burg wor den verwacht van 4 tot 5 uur. DAMCLUB TEXEL Uitslagen 25 November: A.: J. Vinke-S. van Heerwaarden 02 A. v.d. Slikke-N. de Graaf 11 W. A. v. Zeijlen-C. v. Heerwaarden 11 J. Hooijberg-C. Dijker 02 G. Dros-S. Ros 11 Joh. D. Bakker-Jac. v. Heerwaarden 02 B.: P. W. Kooi-Jo Schoo 02 S. Bakker-C. P. Burger 11 C. v.d. Werf-S. v. Heerwaarden 11 Jn Stam-C. Medendorp l1 C.: J. J. Lafeber-A. de Vries 02 Jn Barhorst-J. A. van Enst 02 P. Keijser Dzn.-D. v.d. Werf 20 R. Zijrn-J. Hillen 02 Jn Koorn-Jb Koorn 02 J. Barhorst-A. de Vries 20 P. Bakker-J. A. v. Enst 20 MEN STOND VOOR EEN RAADSEL „Laten we het dan maar eens zoeken in verandering van lucht", aldus de dokter, die tot taak had de vijf-jarige Marja Schulte weer gezond te maken. Een jaar geleden begon ze al te sukke len. Het leek op bronchitis. Ze kreeg 'n dieet, maar er trad geen verbetering in, ook niet na een rustkuur. Tenslotte werd besloten eerst eens met haar naar een ziekenhuis te gaan. Daar werd Marja doorgelicht en wat bleek? In een van haar longen bevond zich een klein zilveren ringetje, dat ze dus al een jaar geleden moet hebben in geslikt. Gisteren zou Marja eventjes van „de kwaal" worden verlost. „DE DOORMARS" Stand na 32 partijen: 1. Jan Blom en G. Koning 51024 - 20; 2. P. Kleve en T. Dekker 50788 - 27; 3. S. en D. Hemelrijk 50097 - 18; 4. Tj. Bergstra en D. Backer 50075 - 21; 5. Jan Vlas en Jan Kuijper 49304 - 16; 6. mevr. Hemelrijk en KL Vlas 49286 - 19; 7. S. Kuijper en Alb. Schagen 49250 - 18; 8. mevr. Spaans en mevr. v.d. Brink 48510 - 19; 9. mevr. Krijnen en G. v.d. Meer 4821o - 14; 10. Joop Westdorp en Jannie Dalmeijer 48051 - 17; 11. Jaap Koning en D. Westdorp 47895 - 16; 12. Z. Stolk en Jac. Koning 47765 - 14; 13. P. Vos en T. Eelman 46847 - 13; 14. Jan Spaans en B. v.d. Brink 46413 - 14; 15. Echtpaar H. v. Sijp 44127 - 15. Tex. Boys-nieuws Het eerste elftal heeft zijn uitwed strijd tegen Cailantsoog met 10 ge wonnen. Het spelpeil stond wel zeer laag. De Boys waren vooral in de 2de helft regelmatig in de aanval, doch Cai lantsoog verdedigde met man en macht en voor de rust was er geen doorkomen aan. Ondanks het grote Boys-overwicht duurde het daarna nog ruim een kwar tier alvorens de l.-buiten een goed door gespeelde bal kan benutten, door langs de uitlopende keeper te spelen: 10. Het hierop volgende kwartier een serie Boys-aanvallen, maar zonder het be slissende schot. Werd dat toch zo eens afgevuurd, dan was er steeds weer een been of keeper, die redding bracht. De zeer sporadische aanvallen van Call.oog waren niet zonder gevaar, doch onze achterhoede hield stand. Boys 2 moest met enkele invallers de strijd aanbinden tegen ZDH 2, dat over een goed elftal beschikt. Tijdens de match heeft ZDH kans gezien Boys 2 de eerste nederlaag te bezorgen: 21. Deze is verdiend, want ZDH heeft hard gewerkt, terwijl de Boys het te licht op namen en bovendien in het wilde weg schoten. Rust 20 voor ZDH. De adsp. moesten met 70 in Ooster end a hun meerdere erkennen. Zondag a.s. Tex. Boys-Zeemacht. S.V.O.-nieuws Zo wisten de adsp. dan weer een klin kende overwinning te behalen: 70. Dat de sportieviteit en kameraadschap hier met sprongen achteruit gaan, kwam het 1ste aan de weet. Hier is togh wel de vraag op zijn plaats, wat doen we eigenlijk met een tweede elftal, als deze spelers toch niet een opengevallen plaats in het eerste willen innemen. Voorzitter, hier is een taak voor het Bestuur zou ik zeggen! Dus zo trok het eerste, schrik niet, met 9 man naar ZAP. De stemming was eerst gedrukt, maar later kwam dit joed bij en we hebben onze huid zo duur mogelijk verkocht. Er is door ons goed gespeeld en ZAP had met drie doelpunten voor de rust goed geluk. Er is zeker al twintig minuten gespeeld voor ZAP tot doelpunten komt, als Si mon met een prachtige duik de bal uit de hoek stompt, maar precies voor de voeten van de vrij staande rechtsbinnen; even later kopt de spil achterover naar de doelman, doch deze is uitgelopen en met een klein tikje is het 20. Een schot springt tegen de paal en weer rolt de bal over de doellijn. Na de rust weet Piet er 31 van te maken. ZAP weet nog tweemaal te doelpunten en met 51 komt het einde. Het tweede speelde thuis tegen SVC 2 en verloor met 32. KOU GEVAT... Bedek keel en borst met de pijn- stillende Thermogène; de weldadi- ge warmte verjaagt verkoudheid. FEUILLETON door W. ROELANT 8. Sabina stak de sleutel in het slot, maakte de deur open en liep zacht naar boven. In haar kamer was het koud. Ze ging zitten, at gedachtenloos het sneetje brood op, dat voor haar klaar stond en dronk de beker melk leeg. Toen kleedde ze zich vlug uit en ging naar bed. De ge beurtenissen van de avond trokken als een film aan haar voorbij. Ze trachtte haar gedachten te ordenen, maar het lükte niet. Beelden, schijnbaar zonder enige samenhang, flitsten voor haar op: Josje, het ziekenhuis, Rolf, de verpleeg ster. Maar ook de lyceumklas, 't school feest, Suzan van Laar Ze viel in slaap, zonder overgang. En m haar droom liep ze op een lange, rechte weg, zonder bomen. In de verte mee moest. Maar hoe hard ze ook liep, toch kon ze hem niet inhalen. Ze werd moe, ze kón niet meer, maar toch moest ze doorlopen. En de trein reed maar verder. Met een schok werd ze wakker. Ze wist niet waardoor. In het donker lag ze stil voor zich uit te kijken. En ze voelde een verdriet en een angst, die ze niet begreep. HOOFDSTUK III Het was een mistige Novembermid dag. De bomen stonden grijs en stil on der een grauwe hemel. Traag viel nog een enkel vergeten geel blad naar bene den. Het begon al te schemeren. Huive rend dook Maarten van Laar dieper in zijn kraag. De vochtige kou drong door alles heen. Deze mist scheen vorst te be loven. Vorst en dan misschien ijspret. Mismoedig schudde hij zijn hoofd. IJs pret voor anderen, maar zeker niet voor hem. Hij trachtte zijn stap te verhaasten, maar het ging niet. Hij liep vandaag nog moeilijker dan anders. Zwaar leun de hij op zijn stok. Hij had niet zover moeten lopen; hij wist toch dat hij het niet kon. Maar de stilte in huis - de hele lange middag door - was zo drukkend geworden, dat hij weggegaan was om 'n flinke wandeling te maken. Hij had er nu spijt van, dat hij niet rustig bij de haard was gebleven. Nog één laantje, dan was hij thuis. Gelukkig. Even rus ten? Weifelend bleef hij een ogenblik staan en keek om zich heen. Er was nie mand te zien. De lanen lagen leeg en vex-laten. Uit een paar villa's straalde ZATERDAG 3 DECEMBER 1955 OESTERTEELT IN WADDENZEE? Voor de oesterteelt in de Oosterschel- de, die door de uitvoering van het Delta plan moet verdwijnen, hoopt men moge lijkheden te vinden in de Grevelingen (het water tussen Schouwen en Goeree) of op de Waddenzee. Aldus de directeur- generaal van Rijkswaterstaat, ir A. G. Maris, in een lezing voor het studenten gezelschap „Practische Studie" van de afdeling Weg- en Waterbouwkunde van de Technische Hogeschool. HIJ BEDIENDE ZICHZELF WAT AL TE ROYAAL De 50-jarige T. O. K. uit Bonn, amb tenaar bij de West-Duitse Bondsrege ring, is op Texel stellig niet meer „er- wünscht": hij gapte van de zomer in 'n zelfbedieningswinkel te De Koog name lijk een filmpje voor zijn foto-toestel. Zijn manipulatie was echter door een paar andere toeristen opgemerkt en de politie maakte proces-verbaal tegen hem op. De rechter te Alkmaar zag hem Maandag niet op het matje verschijnen en zodoende werd bij conform de eis bij verstek veroordeeld tot f40,of 20 dagen. VEILIGHEIDSVOORSCHRIFTEN OVERTREDEN Omdat een Eierlandse landbouwer niet had voldaan aan de bepalingen van de landbouwveiligheidsvoorschriften werd hij door de Helderse kantonrech ter veroordeeld tot f 40,of acht dagen. De Texelaar had de apparatuur zelf samengesteld. De velddorser was door onbeschermde drijfriem aan een tractor gekoppeld. FILMNIEUWS: „MAGDALENA" Het verhaal speelt zich af in een Zuiditaliaans bergdorp, waar een primi tieve bevolking elk jaar een processie houdt met een wezenlijke maagd als Maria. Als zeker jaar geen maagd voor handen is, bakt een boer de pastoor een poets door Magdalena, een meisje uit een verdacht huis, met valse klooster- papieren voor de processie aan te mel den. Magdalena heeft haar eigen redenen om het spel mee te spelen. De pastoor aanvaardt haar, maar het dorp wijst de vreemdelinge af. Zij wordt het mikpunt van de kleine, primitieve gemeenschap, maar dat verandert als bij toverslag, als zij een „wonder" verricht. Als de pro cessie op het punt staat te beginnen, zorgt de boer voor het dramatische hoogtepunt: de ontmaskering van Mag dalena. Een sterk verhaal, ondanks enkele melodramatische elementen. De kracht van Genina ligt vooral in zijn uitnemen de schildering van het primitieve volk met zijn wonderlijk mengsel van geloof en hedonisme. Daarbij is hij er in ge slaagd de moeilijke figuur van Magda lena te plaatsen en aanvaardbaar te ma ken. Zijn kijk op de processie en wat er bij te pas komt, is merkwaardig realis tisch, critisch bijna. Met Claude Renoir aan de camera heeft men een opmerkelijke prestatie verricht, die op haar beurt aanleiding is tot opmerkelijke acteursprestaties van Marta Toren, de mooie Zweedse, van Charles Vanèl en Folco Lulli, die men zich zal herinneren uit „Le salaire de la peur". „SJORS VAN DE REBELLENCLUB" Voor de voorstelling van deze film bestond destijds zoveel belangstelling, dat vele kinderen teleurgesteld moesten worden. Daarom besloot Texels Bioscoop Theater de film opnieuw te laten draaien. Jullie herinneren je nog wel waar het over gaat? Sjors en zijn naaste medewerker worden gevangen genomen en naar Afrika verscheept; via schip breuk en een vlot komen ze in een oer woud. 't Is allemaal erg spannend en daarom zullen wij maar niet te veel verklappen, hè? Nederlands nieuws: O.a. Sint Maarten-optocht in Utrecht; De 17e Fashion week in Amsterdam; De Herfst, het seizoen van de vogeltrek; Rotterdamse Sint-Laurenskerk vlagt; Kunstbeoefening onder ieders bereik, op bezoek bij de Gooise Academie in Laren. Wereldnieuws: O.a. Bij het verscheiden van Mevrouw Coty; De wereld stelt belang in Ethio pië; Verbannen Prelaten keren in Ar gentinië terug; Zuidpool-expeditie ver laat Engeland; Rijwiel- en motor ten toonstelling in Londen; Voelbalwedstrijd Wolves-Dynamo 21. reed een trein en ze wist, dat ze met die lamplicht naar buiten. Hij liep door. De trein mee moest. Maar hoe hard onl- krampachtige houding. wasrmpp hii a1_ rampachtige houding, waarmee hij al tijd zijn gebrek zoveel mogelijk trachtte te camoufleren, liet hij varen. Er was toch niemand die op hem letten zou. Zo kwam hij sneller vooruit. Bij elke stap maakte zijn lichaam een zwaai naar links. Hij zag zichzelf gaan in het licht van de lantaarn - een zwarte schaduw, grotesk vertrokken, als een clown. Ineens kwam een fel verlangen in hem boven, dat het licht van de kamer thuis nu branden zou. Dat er iemand zou zijn, die op hem wachtte en thee schonk. Maar direct toen hij het tuinpad opliep, zag hij dat de kamer donker was. Suzan was dus nog weg. Hij haalde de sleutel uit zijn zak en maakte de voordeur open. Hij was blij, dat hij niet hoefde te bel len. Het medelijdend medeleven van het dienstmeisje kon hem vaak hinderen. Hij kon geen medelijden verdragen. In hem was een altijd durend gevecht, om zijn gebrek door de kracht van zijn geest te overwinnen. Hij hing zijn jas aan de kapstok en ging de kamer binnen. Zijn stoel stond nog bij de haard en zijn boek lag op de grond. Alles was precies zó als toen hij het verlaten had. Met een zucht ging hij zitten. Zijn hand streek langs zijn voor hoofd. Ondanks de kou buiten, stonden er zweetdruppeltjes boven zijn wenk brauwen. „Van vermoeidheid" wist hij. Zijn kleren waren klam. Hij strekte zijn handen uit naar de haard; plotseling der te hoeven spreken. Dan kon hij na denken over de wereld om hem heen - over zichzelf. Zo, in het donker met al leen het licht van de haard werd de een zaamheid, die in dit grote, holle huis altijd op de loer lag, minder groot. Dan werden de contouren omringd door de zachte glans van weemoed en rust. Hij schrok op uit zijn gepeins, toen in eens de deur openging en een heldere lichtstraal uit de gang naar binnen viel. Een hand greep naar de lichtknop en 'n seconde later knipperde hij tegen het witte lamplicht, dat uit de ouderwetse kroon met de vijf armen, in de kamer scheen. Jongeheer Maarten zei Marietje, het dienstmeisje, verwijtend, wat doet U hier in het donker? Ze had het zeer koud na alle inspanning. De gloed nooit af kunnen leren om „jongeheer' van het vuur deed hem goed. Hij leunde achterover in zijn stoel en keek drome rig naar de vlammetjes, die een vreemd en onbegrijpelijk spel speelden met el kaar. Zo had hij reeds uren geboeid kunnen kijken toen hij nog kind was. Hij was altijd een rustige jongen ge weest. Maar na de kinderverlamming, die hem vijf jaar geleden trof en waar uit hij zijn ongelukkige been had over gehouden, was hij nog stiller geworden. Een smalle jongen van zestien jaar, met een hoog, ernstig voorhoofd. Zijn wenk brauwen altijd iets samengetrokken, bo ven heldere, peinzende blauwe ogen. De warmte en de rust deden hem goed. Langzaam trok de verlammende moe heid wat uit hem weg. Het liefst zou hij hier nu uren blijven zitten, stil, zon- tegen hem te zeggen, al had hij haar vaak verzocht hem liever bij de naam te noemen, of anders „meneer" te zeggen. Ja.zei hij aarzelend. Hij wist zo gauw geen antwoord, dat haar zou kunnen bevredigen. Wanneer hij zei, dat hij zat te „denken" zou ze het niet be grijpen en er in haar primitieve hart van overtuigd zijn, dat hij verdriet had. En wanneer hij vertelde dat hij zat te slapen, zou ze meteen een warme kruik willen maken, om hem als een zware patiënt onder de wol te stoppen. U zit te prakkizeren vulde ze zelf aan. Dat Ls niet goed voor u. Foei, een jonge kerel en dan zo in het donker zitten. Kordaat schoof ze de overgor dijnen dicht. De prefester heeft opgebeld, dat hij vanavond niet thuis kan zijn met het eten, deelde ze mede. Maarten zuchtte even. Dat gebeurde zo vaak. Het leek wel of vader hoe langer hoe minder tijd had om thuis te zijn. Zal ik U vast een kop warme soep brengen? bood Marietje aan. Nee, laat maar, weerde hij af. Moeizaam stond hij op en liep naar zijn eigen tafel, die in een hoek van de kamer stond. Zijn boeken stonden keurig op een rij op zijn boekenplank. Op de tafel lagen een paar schriften. Hij nam er één op en bladerde er in. Aantekenin gen Latijn. Hij legde het weer weg. Twee maal in de week kwamen de ver schillende leraren van.het lyceum om hem thuis les te geven. Het naar school gaan was te vermoeiend voor hem. Vooral de weg naar school. Fietsen mocht hij niet en om te lopen was het te ver. Professor Van Laar had wel eens voorzichtig zijn zoon gepolst, of hij tóch niet liever de lessen op het lyceum wil de volgen, samen met de andere jonge lui van zijn leeftijd. Maar Maarten had het afgeweerd. Zij gebrek had hem een zelvig gemaakt. Behalve zijn boezem vriend Herman, wilde hij geen vreemden in zijn bestaan toelaten. Hij stond weer rusteloos op van zijn stoel. Hij kon er niet toe komen om te gaan werken. Marietje had - met al haar goede bedoelingen en al haar licht - het gevoel van eenzaamheid, dat hem de hele dag gekweld had, weer opnieuw in hem wakker gemaakt. Hij liep naar de gang, nam de telefoon van de haak en draaide het nummer van Herman.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3