KLM 1 99 Albert Heijn Texel gaat Ouwe Sunderklaas vieren Boekhandel Parkstraat heeft een ruime collectie grimmen en maskers .Siamees poesje T.B.C. ver. Texel De algemene Vergadering „Jaczon" diepvries-vis. vaste arbeider Speciale tarieven voor: Ger Dros Bz. Te koop beste ganzen Belangrijk bericht voor rokend Oosterend ,The Musical Players" Hotel „De Hoop" STRAKS VISITEKAARTJES DOE HET NU! DRUKKERIJ TEXELSE COURANT KNITTAX Dat zijn nu juist DE BROEKEN voor Uw jongens. Fa Klaas Boon, Den Hoorn Uw merk FIRMA FRANS ZEGEL Kz. Sebrsken Rijst, aQ CANADA EN DE EMIGRANTEN Bekend is, dat de emigratie naar Ca nada dit jaar nogal is teruggelopen. Dit was geen gevolg van het feit, dat er voor Canada bij de Nederlandse emigranten geen belangstelling meer bestond. Inte gendeel, die belangstelling is nog steeds groot. De oorzaak was, dat de econo mische ontwikkeling van Canada in 1954 niet zo gunstig bleek, terwijl de werk gelegenheid niet zodanig was, dat ieder een met een gerust hart naar Canada kon vertrekken. Hoe heeft Canada zich de laatste tijd ontwikkeld en hoe staat het met de werkgelegenheid op dit ogenblik? Wat zijn voorts de verwachtingen voor de toekomst? De werkgelegenheid in Canada verbe terde in de lente van dit jaar sneller dan in de twee voorafgaande jaren. Het aantal werklozen nam snel af en dit aantal is sedert November 1953 niet meer zo laag geweest als in Juni jongst leden. In de Canadese industrie is sinds 1942 zelfs niet zo'n snelle- toename van de werkgelegenheid voorgekomen als juist dit jaar. De werkgelegenheid breid de zich het meest uit in de bouwnijver heid, gedeeltelijk als gevolg van de ideale weersomstandigheden. Ook in de auto mobielindustrie waren de omstandig heden zeer gunstig. Hetzelfde gold voor de dienstensector, de bosbouw, het trans portwezen en de houtverwerkende in dustrie. Iets minder gunstig was de ont wikkeling in de kleding- en vliegtuig industrie en bij de productie van land bouwwerktuigen. Onder de Nederlandse emigranten in Canada komt werkloosheid vrijwel niet voor, of is hoogstens beperkt tot enkele dagen bij 't veranderen van werkkring. De plaatsing van nieuwaangekomen emigranten verliep in het algemeen bij zonder vlot. De verwachtingen zijn dan ook dat Canada de moeilijkheden welke het in 1954 ondervond te boven is ge komen en dat de huidige gunstige ont- Twee volwassenen en twee kinderen hebben op de 5de December te Den Burg als Sunderklaas gespeeld. Ergens in de Warmoesstraat moet nl. een straatveger, een echte woesterd met ketting en al, ge signaleerd zijn en met eigen ogen hebben wij thuis bij de haard een meer dan roetzwarte Piet op visite gehad. Zijn Texels gezicht had hij een zuidelijk ac cent gegeven door het in een of andere gitzwarte stof te wikkelen, nylon, naar wij menen. De man gedroeg zich wel opgevoed en correct, zoals het een knecht -van de Sint betaamt. „Je bent zo wat de enige dit jaar" zeiden we om hem uit de tent te lokken. „Hindert niet", antwoordde hij even blijmoedig, „het feest van de 5de December is niet van belang, als het Ouwe Sunderklaasfeest maar op poten gehouden wordt, want daar gaat het toch om". Daar hebben wij - doezelend bij een niet al te interessant radio-programma - nog even over nagemijmerd. Kijk, héél Texel heeft ieder jaar grote belangstel ling voor het Ouwe Sunderklaasfeest. Vorig jaar kon je je b.v. in de Wever straat op een bepaald moment nauwe lijks een weg door de menigte banen, maardie menigte bestond voorna melijk uit kijkers. Kijken hoe een ander speelt, maar als het hun dan toch nog tegen valt en ze „Veul meer verwacht hadden" vragen wij ons af waarom die genen, die zo redeneren dan niet zélf ook eens meedoen. Wij kennen mensen, die al vijf en twintig jaar lopen te kijken. Het is te hopen, dat het eens zó zal wor den, dat degene, die niet verkleed is, zélf te kijk staat. Dat de sunderklazen gaan kijken naar een man of een vrouw, die op 12 December in zijn of haar gewone kleren door de straten durft te lopen. Alle sunderklazen in optocht er achter aan. Dat hopen wij dan nog eens mee te kunnen maken. Ieder jaar hebben wij ons artikel met het oog op de 12de December besloten met een opwekking toch vooral allemaal mee te doen. Ditmaal zullen wij die op wekking achterwege laten, vertrouwend, dat de tijd wel eigenhandig de bakens zal verzetten. wikkeling zich verder zal voortzetten. Tot zover dan de algemene situatie in Canada. Nu de ervaringen van onze emigrant. Neemt bijvoorbeeld de heer W. R. v. Niekerk, van beroep bloembollenkwe ker en groentehandelaar, die in April 1951, met een gezin van 8 kinderen naar Canada emigreerde. Het was hem in Holland een beetje te zwaar gewor den met 5 dochters en 3 zoons. De Van Niekerks hebben de eerste weken na hun aankomst in de emigration hall ge leefd. Het was daar nou niet zo bijster gezellig maar zij hadden er een goede ontvangst. Daarna is de heer Van Nie kerk bij een aannemer terecht gekomen waar hij het eerste jaar gewerkt heeft, tot heden ook in de wintex-maanden. Zo als hij zelf zegt: „Je moet zelf zien, dat je je kop boven water houdt en met een groot gezin kost het je ook veel centen, net zo goed als in Holland". De fam. Van Niekerk leeft in Lorette in de provincie Manitoba, een heel mooi plaatsje op 15 Mijl van de grote stad Winnipeg. „We telen hier groenten, in hoofdzaak voor de fabriek, dus in con tractteelt - vertelt de heer Van Niekerk - bij contractteelt kan je je groenten goed afzetten. We telen in hoofdzaak komkommers, peen en rode bieten. Spinazie hebben wë het eerste jaar ge probeerd, dat ging ook, maar van sla bijv. waar ik een liefhebber van ben, valt de teelt niet mee. Je hebt daarin veel last van ongedierte. Daartegen is nog wel vergif te gebruiken. Maar vaak treedt ook na wanne dagen ineens een afkoeling op en dan krijg je de ramp dat je sla ineens verrot. Ook is sla een marktartikel. De aardappelteelt is hier heel goed, al zijn de coloradokevers hier talrijker dan in Holland". Het eerste jaar in Canada heeft de fam. Van Niekerk met de huisvesting gesukkeld. Hun huis was erg koud en ze waren genoodzaakt zo gauw mogelijk iets beters te vinden. Er is nu een huis gekocht met een lening van de „credit union", een zelfde soort instelling als de boerenleenbank in Holland. De heer van Niekerk vertelde: „Je betaalt iedere maand aflossing met rente. Met behulp van de kinderen, die ook allemaal wer ken, is het voor elkaar te krijgen en kunnen we erop rekenen over een jaar of vijf, misschien al eerder dat alles be taald is en dat we een vrije farm heb ben. Onze tuinderij, 30 acres, is groot, dat is zo ongeveer 12 ha en onze gewas sen staan er van het jaar best bij. Ik heb het idee dat we een goed jaar zul len hebben. Verleden jaar hadden we ook niet te klagen en als het ons zo voor de wind blijft gaan kunnen we misschien een tripje naar Holland ma ken. Onze oudste is al getrouwd. Die heeft zijn eigen farm. De twee dochters werken in de wintermaanden in het hos pitaal. Het bevalt ons hier goed in Ca nada en als het zo door blijft gaan dan geloof ik wel dat de mogelijkheden in Canada beter zijn dan in Holland". PLAATS VOOR TEXELAAR Door bemiddeling van het Arbeids bureau delen wij het volgende mee: Mrs B. W. Friesen, Canada, Box 825, Stein- bach, Manitoba, heeft werkgelegenheid voor een Texelse jongeman van onge veer 20 jaar oud. Hij kan beginnen vol gend voorjaar - in Maart of April - Het bedrijf heeft enig melkvee en een duizendtal stuks, pluimvee. Een ieder, die lust heeft tot emigratie naar Canada en bovenstaande betrekking gelieve zich in verbinding te stellen met de heer Friesen. Men gelieve te schrijven in het Engels, Duits of Hollands. BOUWVERGUNNINGEN De heer J. C. Bakker, Waalderstraat "16, Den Burg, verplaatsing en verande ring van kippenhokken van Waalderweg naar Hallerweg; de heer F. Buis, De Cocksdorp 75, verandering voorgevel woonhuis. TE KOOP ras zuiver, geboren 16 Oct jl., nieuwe zw. moHieres maat 48, beste petroleum- vergasser in prima staat Te bevragen bij P. W. Daaider, De Koog Tel. 254 zal worden gehouden op Vrijdag 16 Dec. a.s Voor agenda enz. zie Texelse Crt. van 14 Dec Het Bestuur. Biedt zich aan voor de opfok van Uw jonge hennen 100 pet goed J v. d Star. 't Noorden O 165 Door aanschaffing van een diepvrieskast zijn wij thans in staat U heerlijke, altijd verse vis te leveren. „Jaczon'' diepvries- vis van de aller beste kwaliteit Panklaar en zonder graat dus bijzonder voordelig en gemakkelijk E. MEDEMA, kruidenier, Oosterend Gevraagd per 1 Maart woning beschikbaar P. Dros BzEierland Landbouwers, Veehouders, Bollenkwekers en aanverwante bedrijven. Zegt 't voort. Assurantiekantoor De Koog Telefoon 351 Gevraayd een tractorchauffeur woning beschikbaar. VanMaidegem, „jachtlust" Eierland Een klein partijtje stenen en brik Sloperij Molenstraat J. H. GEUS TE KOOP H. Th. Koorn Dennen, Telef. 73 Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES Radio herstellen? VONK opbellen! Telefoon 78 en 273 Aangeb 15 jonge hennen W L xR.I 5>/2 mnd. f7.— p. st. |n S oelstra P.H. pol der Biedt zich aan een meisje voor dag of dagen nacht. Eierland E89 Te koop kaptein mobylette, na half zes R. de jong, Post weg E93 Te koop een prima handnaaimachine. Schoonoordweg 41, Den Burg Te koop gevraagd giertank niet groter dan 750 liter. Bremer, Isola Bella Met dankbaarheid geven wij U kennis van de ge boorte van onze zoon Authonius Christofoor (Tonny) Tlx. I. van Arnhem M. A. van Arnhem- Kager Den Burg, 2 Dec 1955 Hallerweg 2 De familie Kikkert-Lap 2e Theemsstr. 30, Haarlem heeft de eer U kennis te geven van het huwelijk van hun dochter AH Kikkert met Léon Praii in de St. Stevens Church (Presbyteriaans) te Sydney op 9 December 1955 Toekomstig adres 179 Darlinghurst Rd. King's Cross Sydney Heden heeft de Here tot Zich genomen, mijn geliefde man en onze zorgzame vader, be huwd en grootvader Reijer Corneïis Boon in de ouderdom van 82 jaar Hariingen G. Boon Gonggrijp P. Boon J C. Boon M. Boon-v. d. Zee Enkhuizen D. Boon Y F. Boon-de Boer Hariingen Joh's Boon B. Boon-Beuker Hariingen, 2 Dec. 1955 Noorderhaven 28 De begrafenis heeft plaats gehad op Dins dag 6 Dec. '55nmom2 uur op de Algemene begraafplaats te Har iingen Ondergetekende bericht haar geachte cliënten, dat de zaak in ROOKARTIKELEN van Kerkstraat 4 is I overgeplaatst naar Peperstraat 15 j welke geopend wordt as. Vrijdag 9 Dec. nm 2 uur. Langs deze weg U allen darkend voor het gezellige onderhoud en prettige ervaringen opgedaan in de 29 jaar dat-ik U allen heb bediend. U verzekerend dat in de nieuwe zaak voorzien van mijn ruime sortering i en prima waar, met nette bediening Uw wensen J vervuld zuilen worden j U allen het allerbeste toegewenst door Wed D. Vlaming—de Vries „Tante Dit" is een begrip geworden voor rokend üosterënd. Wij zullen al ons best doen om haar zo goed mogelijk te vervangen en staan altijd in „De Luifel" voor U klaar. Beleefd aanbevolen C. Timmer en echtgenote H.H. Adverteerders Vroegtijdige inzending van advertenties Advertenties voor de courant van Zaterdag die nen uiterlijk DONDERDAGMIDDAG in ons be zit te zijn. Directie Texelse Courant spelen op Oude Sinterklaas in De Cocksdorp Entree tl,— (bel. inbegrepen) Voor de ve'e bewijzen van deelneming ons be toond bij het overlijden van onze lieve vader, groet- en overgrootvader CORNELIS KALIS Pz. betuigen wij onze harte lijke dank Namens de familie P. Kalis Cz. Den Burg, Texel, Dec. '55 Dokter Schalkwijk Donderdag afwezig zitten wij tot over de oren in het werk. De praktijk leert dat het bestellen van vaak op het allerlaatste mo ment gebeurt. Wij zouden U willen adviseren: U kunt er dan van verzekerd zijn, dat aan Uw opdracht alle aandacht kan worden besleed. Hartelijk dank voor Uw medewerking de koning der breimachines 'X- Onbeperkt aantal patronen ►X- 80x sneller dan met de hand ►X- Zeer eenvoudige bediening ►v Onbreekbaar en Onverslijtbaar naaldbed X- Geschikt voor alle soorten garens Wij komen geheel vrijblijvend bij U thuis demonstreren Agente voor Texel: Mej. N. Keijzer, De Waal 73 Naai- en breimachinehandel Koningstraat 63 PN f Landbouwstr. 33 Den Helder I I Schagen Tel. K 2230-2448 1 a Tel. K 2240 - 693 Lange Schutterveld Manchester broeken vanaf leeftijd 4 jaar in g oen en bruin. Zie de etalage zwaar KLM manchesterwerkkleding biedt vele voordelen IJzersterk Poolvast Betere pasvorm Weinig verstelwerk Extra versterkte naden en zakken Verkrijgbaar bijt DEN BURG OUDESCHILD geprolongeerd Met St. Nicolaas gaat iedereen min of meer buiten zijn financiële boekje. En dat in het begin van een maand waarin nog méér feestdagen volgen. Maar gelukkig steekt Albert Heijn de huisvrouw de helpende hand toe. Albert Heijn met zijn aantrekkelijk obligatiesysteem, zijn voor treffelijke kwaliteit, zijn lage prijzen. Zie maar eens! Elke aanbieding is een ver rassing... alsof Sint Nicolaas nog achter de toonbank stond. B'ikks, Sappige Rookwerst van 250 gram Capucijners 500 gram SpSiterwten QK 500 gram Crseae Erwten f%~l 500 gram £a Bruine Bonen O Q Hollandse 500 gram UU Dik Vet Spek, gerookt500 gram S 1^" Volv. SoM^se Kaas O "7 jong100 gram S Edamiïïer Kaas Q C Echte N. Holl. jong 100 gram éL%* Sreae®s*ltaas O Q pak 100 gram O half droogkokend 500 gram fcLO Havermout, t\ ~7 vlugkokend 500 gram Arasïiide Olie, 10Q de bestegrote fles A« Ha Pudding, OC 7 smaken 2 pakjes faa'&J' Bessensap AO per fles i*0 Amandel-kransjes ©Q met veel amandelen 200 gram O w 3 redenen 1 1. de beste kwaliteit om bij 2. de laagste prijzen AH te kopen F 3. rente winstaandeel

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 3