Cjrocn '7wa in het harL, bezwaren oplevert wil de gemeente de helpende hand Meden door credietverlening P.W.N. en devies van de gemeente Texel: „Drinkwaterinstallatie in iedere woning Wanneer de aanleg financiële Groot deel van zijn droom kwam uit °P reis ryQ WOENSDAG 14 DECEMBER 1955 70e- JAARGANG No. 7000 TEXELSE Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. „Gebleken is, dat een aantal inwoners van de gemeente, die in het bezit zijn van een eigen huis, niet over voldoende middelen beschikken om hun woning van een drinkwaterinstallatie te voorzien. Zowel uit sociaal als uit hygiënisch oogpunt achten wij het gewenst, dat de ge meente deze mensen de helpende hand reikt en door het beschikbaar stellen van credieten aansluiting van de betreffende woningen bevordert. Aldus schrijven B. en W. aan de Raad met betrekking tot punt 24 van de Dinsdag te behandelen agenda. Er is bovendien, zo vervolgen B. en W., nog een ander aspect aan deze zaak, waardoor het aanbeveling verdient de aansluiting van deze percelen zo veel mogelijk te stimuleren. Wij doelen hier op de garantiebepaling in de ontwerp overeenkomst met het P.W.N.waardoor de gemeente voor elk perceel beneden het minimum percentage aansluitingen f 30,per jaar moet betalen. Zoals de situatie nu ligt zal deze garantiebepaling zeer^ zeker worden toegepast en waar schijnlijk een niet onbelangrijk bedrag vorderen. Bij een door de Sociale Dienst inge steld onderzoek is gebleken, dat alleen onder de inwoners van 65 jaar en ouder er reeds 100 zijn, die een eigen huis - soms belast met hypotheek - bezitten, terwijl daarnaast de liquide middelen nog geen f 500,belopen. Ook onder de overige ingezetenen zijn er huiseigenaren, die de aanlegkosten van de waterleiding niet ineens kunnen betalen. Deze personen dienen eveneens te worden geholpen. Verwacht mag worden, dat van een dergelijke regeling door tenminste 200 personen gebruik zal worden gemaakt. De kosten van aansluiting op de wa terleiding zijn afhankelijk van de aard der voorzieningen, welke worden getrof fen. Gerekend kan worden: 1. voor één af tappunt in de keuken f 200,— 2. voor één aftappunt in de keuken, als mede aansluiting van een aanwezig watercloset f 250, 3. voor één aftappunt in de keuken, als mede plaatsing en aansluiting van een watercloset f 600,— 4. voor het aanleggen van een douche, dienen de hierboven genoemde bedragen te worden verhoogd met ongeveer f800,- tot resp. f 1000,f 1050,en f 1400, Hierbij wordt opgemerkt, dat volgens de Premieregeling woningverbetering en -splitsing voor de vervanging van een tonnenprivaat door een watercloset een bijdrage van het Rijk ten bedrage van 1/3 en van de gemeente van 1/6 van de kosten, tot een maximum van f 100, resp. f 50,kan worden verkregen. In de praktijk zal, ook al om financiële re denen, van de onder 4 genoemde voor ziening |(de douche - red.) weinig of geen gebruik worden gemaakt. Mede met het oog op het financiële risico, dat de ge meente terzake loopt, verdient het aan beveling de te treffen voorzieningen tot de onder 1 tot en met 3 genoemde te be perken en het bedrag van de voorschot ten na aftrek van de op grond van boven vermelde regeling toegekende premie op maximaal f 500,per geval te bepalen. Om dezelfde reden zouden wij de looptijd van de voorschotten op ten hoog ste 10 jaren willen stellen. De aan deze voorschotverlening ver bonden kosten kunnen als volgt worden geraamd. Uitgaande van 200 voorschotten van gemiddeld f 500,is hiermede dus een bedrag van ongeveer f 100.000,ge moeid. De kosten van een geldlening tot dit bedrag, looptijd 10 jaar, rente 3°/o, bedragen: Rente (3%>) f 16.500 zegelrecht 7V2 0/00 f 750, provisie 1/8 0/00 f 125, Totaal f 17.375,— Daarnaast moet rekening worden ge houden met de administratiekosten. Deze kosten zijn voornamelijk afhankelijk van de termijnen, waarin de voorschot ten worden afgelost. Bij aflossing per half jaar of per jaar zullen deze kosten tot een minimum worden beperkt. De vraag rijst, of halfjaarlijkse aflossing voor wanbetalers niet funest zou kun nen zijn. Gelet op de ervaringen in an dere gemeenten menen wij, dat half jaarlijkse aflossing stellig verantwoord is. De hoge kosten van en talloze moei lijkheden verbonden aan maandelijkse of wekelijkse inning rechtvaardigen trou wens zeer zeker het lopen van enige risico. Bovendien kan altijd ten aanzien van wanbetalers een afwijkende rege ling worden getroffen. Gebaseerd op 200 voorschotten en half jaarlijkse aflossingen behoeft op deze Wijze wegens administratiekosten per jaar niet meer dan f 500,te worden uitgetrokken. Ook moet rekening worden gehouden met het feit, dat een gedeelte van de voorschotten, misschien 3 - 5 onin baar zal blijven. De totale kosten kunnen derhalve wor den begroot op f 17.375,plus (10 x f500,—) plus f4000,— of f26.375,—. Met het oog op de penibele financiële positie van de gemeente achten wij het gewenst, dat deze kosten, zo veel moge lijk op belanghebbenden worden ver haald. De voorschotten zouden dan tegen een rente van 5% moeten worden ver strekt. (Hierbij zijn uiteraard de kosten, ver bonden aan de toepassing van de Pre mieregeling woningverbetering en splitsing ad f 50,per geval, buiten be schouwing gelaten). Gezien het doel, waarvoor en de om standigheden, waarin de voorschotten worden verstrekt, menen wij dat het verantwoord is, dat de gemeente zich- een financiëel offer getroost en de voorschot ten tegen een rente van 4°/o verstrekt. VERGADERING VAN DE RAAD Vergadering van de Raad der gemeen te Texel op Dinsdag 20 December 1955, des namiddags 2,30 uur ten Raadhuize. Texel, 10 December 1955. De Burgemeester van Texel, C. DE KONING AGENDA: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Benoeming van een hoofd van de openbare lagere school te Oosterend. Voorgedragen wordt mevr. M. C. E. C. Rappard-Smeur, onderwijzeres aldaar, thans waarnemend hoofd. 4. Verlening van een vaste aanstelling aan de heer Jac. van Heerwaarden als slager aan de gemeentelijke verwer kingsinrichting. 5. Benoeming van de leden van de com missie van advies, welke in 1956 belast zal zijn met de behandeling van belas tingreclames. Aanbevolen worden: 1. de heer C. H. Roeper, 2. de heer W. Wassenaar; 1. de heer F. L. de Grave, 2. de heer C. Merkx; 1. de heer S. Keijser, 2. mevr. G. Vrij- dag-Keijser; 1. de heer S. van der Vis; 2. de heer J. Vlaming. 6. Benoeming van een bestuurslid van de Woningbouwvereniging Texel tot de in het voorjaar van 1958 te houden al gemene ledenvergadering dier vereni ging. Voorgesteld wordt te benoemen tot bestuurslid de heer S. de Waard en tot diens plaatsvervanger de heer Th. R. Hin. 7. Benoeming van een afgevaardigde en een plaatsvervangend afgevaardigde van de Raad naar de in 1956 te houden Al gemene vergaderingen van aandeelhou ders van de N.V. Texelse Electriciteits- maatschappij. Aanbevolen worden, als afgevaardigde: 1. de heer S. Keijser, 2. mevr. G. Vrij- dag-Keijser; als plaatsvervangend afgevaardigde: 1. de heer K. Beumkes, 2. de heer C. Merkx. 8. Stemming over de benoeming van een commissaris van de N.V. Texelse Electri- citeitsmaatschappij, wegens periodieke aftreding per 1 Januari 1956 van de heer C. de Koning. Aanbevolen worden: 1. de heer C. de Konipg, 2. de heer S. de Het loont altijd de moeite nu en dan eens in oude kranten te snuffelen. Zo troffen wij in de Texelse Courant van 24 November 1945 een artikel aan, waar boven stond „Wat een Texelaar droomde anno 1955". 1955, toen de verre toekomst, thans tot het heden gepromoveerd en met stijgende belangstelling lazen wij dan ook dit verhaal, de droom van een Texe laar, omdat die eilandgenoot op vele punten een profeet is gebleken. Zeker, hij slaat de plank hier en daar ook wel eens gedeeltelijk mis, maar over het al gemeen komt zijn „voorspelling" - maar dat wilde het in feite helemaal niet zijn - fantastisch goed uit. Want wij hebben de waterleiding in feite al te pakken, nagenoeg heel Texel is aangesloten op de TEM, de wegen zijn verbeterd, het ge bied rond de Elemert is enorm veranderd en zo kunnen wij doorgaan. Wij hebben die ouwe krant op de zet machine gedeponeerd en hier heeft u het verhaal nog eens compleet voor U: Texel, 24 November 1945. „Een dezer dagen spraken wij met een Texelaar, die ons vertelde van een droom die hij kort te voren had. Hij was een man, zoals U of ik, door niets werd hij gekenmerkt, of - het zou de bijzondere belangstelling voor zijn eiland moeten zijn. In eenvoudige woorden vertelde hij van de gedachten, die in de slaap tot hem gekomen waren. Wij zullen trachten ze weer te geven. Ik droomde, aldus onze zegsman, dat ik leefde in het jaar 1955 en dat ik in tien lange jaren niets van Texel had verno men. Ik leefde al die tijd waarschijnlijk ergens in het buitenland en ik keerde met een hart vol verlangen naar mijn ge boortegrond terug. De reis er heen was veel gemakkelijker geworden: de electri- sche trein bracht mij in nauwelijks een uur van Amsterdam naar Den Helder. Elk half uur voer een pont van deze stad naar een nieuwe, goed beschutte haven nabij het Horntje. Een uitnemende auto weg, met vertakkingen naar de andere dorpen, leidde naar Den Burg. Alle we gen verkeerden in uitstekende staat en ik herinnerde mij hoe, lang geleden, in het jaar 1945, er op Texel alleen maar goede wegen in de Eierlandse polder wa ren. Een net van fietspaden lag door de duinen en bossen, de oude landweggetjes naar Westergeest en Zuidhaffel had men ongerept gelaten om iedereen in de gele genheid te stellen zelfs in de seizoen- drukte van het landschap te genieten. De Koog was 'n flinke badplaats geworden; aan de hand van het uitbreidingsplan, lang geleden ontworpen, was het dorp uitgebouwd. De huizen waren goed van vorm, de duinen ongerept, de dennen wa ren tot aanzienlijke hoogte gegroeid. Een verharde baan voerde naar het strand, waar het badleven tot ongekende bloei gekomen was. De grootste veranderingen zag ik ech ter in het dorp Den Burg. Na mijn afwe zigheid kon ik nauwelijks begrijpen, hoe alles daar veranderd was, wat daar door eendracht en samenwerking was bereikt, onder het beleid van een doortastend ge meentebestuur. Ook hier was een lang beraamd uitbreidingsplan werkelijkheid geworden, de verwezenlijking was. door de April-gebeurtenissen uit het jaar 1945 ten zeerste bespoedigd. De binnenzijde van Nieuwstraat en Parkstraat was ge heel verdwenen, noch van 't oude Wees huis, noch van de oude landbouw- of la gere school was een spoor te bekennen. Ook het oude raadhuis was gesloopt met de huizen van de Groeneplaats, welker erven op het Park uitkwamen. Het Park zelf was een prachtig wandeloord gewor den, dat aan drie zijden open lag, de ge heel gerestaureerde kerk aan de Binnen- burg vormde een waardige begrenzing aan de vierde zijde. Men vertelde mij, dat de opruiming van veel oude huisjes aan vankelijk tegenwerking ondervonden had, dat de betrokken neringdoenden echter tevreden waren gesteld met winkels in het hart van het dorp. De drukkerij van de Texelse Courant was overgebracht naar de overzijde van de Parkstraat. Terecht was men de mening toegedaan, dat een krantenbedrijf in het centrum van het dorp behoorde. De oude bomen van het Park waren zorgvuldig gespaard. De lommerrijke kruinen beschaduwden twee van de belangrijkste gebouwen op het eiland: het nieuwe Postkantoor, dat aan de Parkstraat stond en het prachti ge, nieuwe Raad- en Polderhuis, waar van de voorgevel naar de Groeneplaats gekeerd was. Het oude raadhuis was sinds lang te klein geworden, in overleg met de Polderbesturen, die reeds jaren naar een eigen behuizing op zoek waren, had men voor gezamenlijke rekening het nieuwe gebouw gesticht. Dromen zijn bedrieglijk. Wil je geloven, zei onze ken nis, dat ik De Graaf vol trots op het bor des van het nieuwe Raadhuis heb zien staan? Het was de Texelaars een genot om mij rond te leiden. Zij brachten mij naar een buurt tussen Vogelenzang, Wester- weg en Gasthuisstraat. Ook daar had men de oude bomen gespaard: jong hout groeide er welig rond het fraaie Rusthuis der Doopsgezinden en rond een nieuw kerkje, dat juist plechtig was ingewijd. Totaal onherkenbaar was het uitge strekte terrein van de Elemert, waar ik in m'n jeugd menig baantje heb gereden. De vijver was behouden en vormde een versiering temidden van de speel- sportterreinen. In deze buurt was een flinke school verrezen, een gedeelte er van was als landbouwschool in gebruik, een vleugel was tot museum ingericht. In eendrachtige samenwerking met het be stuur van TESO, de onderneming, die nog steeds een zegen voor Texel was, had men het schoolcomplex annex mu seum gesticht. Hoewel verschillende bijzonderheden mij zijn ontgaan, weet ik mij te herinne ren, hoezeer de Texelaars ingenomen wa- Waard. 9. Benoeming van vertegenwoordigers en plaatsvervangend vertegenwoordigers van de Raad in de Commissie voor ge organiseerd overleg voor het jaar 1956. Aanbevolen worden: Als vertegenwoordiger: 1. de heer W. Wassenaar, 2. mevr. J. Koning-Bruin; als diens plaatsvervanger: 1. de heer A. Dros, 2. de heer C. H. Roeper. Als vertegenwoordiger: 1. de heer F. L. de Grave, 2. de heer P. Smit; als diens plaatsvervanger: 1. de heer P. Smit, 2. de heer C. Merkx. Als vertegenwoordiger: 1. de heer S. v.d. Vis, 2. de heer J. Daalder; als diens plaatsvervanger: 1. mevr. G. Vrijdag- Keijser, 2. de heer J. Vlaming. 10. Bepaling van het aantal bestuursle den van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbou wonder wijs in de gemeente Texel voor het tijdvak van 1 Januari 1956 tot en met 31 December 1959. Voorgesteld wordt het aantal te handhaven op 13. 11. Benoeming van de bestuursleden van de Stichting tot bevordering van het land-,en tuinbouwonderwijs in de ge meente Texel, wegens periodieke aftre ding per 1 Januari 1956. Aanbevolen worden: 1. de heer Th. R. Hin, 2. de heer A. E. de Grave; 1. de heer A, Dros Bzn, 2. de heer C. H. Roeper. Wegens het niet benoemen vóór 1 No vember 1955 van een vertegenwoordiger in het bestuur door de Hollandse Maat schappij van Landbouw, afd. Texel, de Hollandse Maatschappij van Landbouw, afd. Eierland en de Hollands-Brabantse afdeling van de Christelijke boeren- en tuindersbond, afd. Texel, worden aanbe volen: 1. de heer D. W. Keijser, De Westen, 2. de heer D. Slot, Wezenplaats; 1. de heer C. A. Eelman, 't Noorden, 2. de heer C. G. Vlaming, Nieuweschild. De aanbeveling van de afd. Eierland van de Hollandse Maatschappij van Land bouw zal nader worden bekend gemaakt. 12. Bepaling van het aantal bestuursle den van de Stichting Nijverheidsonder wijs voor meisjes op Texel voor het tijd vak van 1 Januari 1956 tot en met 31 December 1959. Voorgesteld wordt het aantal te handhaven op 13. 13. Benoeming van de bestuursleden van de Stichting Nijverheidsonderwijs voor meisjes op Texel wegens periodieke af treding per 1 Januari 1956. Aanbevolen worden: 1. de heer C. de Koning (als gedelegeer de), 2. de heer S. de Waard. 1. mevr. F. de Wijn-Jonker, 2. mevr. G. Roeper-Mantje; 1. mevr. J. M. A. C. S war thof-Voor velt, 2. mevr. P. J. Smit-Kuip; 1. mevr. M. Kikkert-Lap, 2. mevr. J. Beumkes-de Radder; ren met de eenvoudige badinrichting, waar, tegen een uiterst laag tarief, ieder een stortbad nemen kon en hoe zij boog den op hun waterleiding. Niemand wilde terug naar de tijd, dat men zich met bouillonachtig welwater behelpen moest. De TEM leverde nog groter baten dan voorheen. Het woonhuis van iedere Texelaar was electrisch aangesloten. Te recht ging men van de redenering uit, dat, waar iedereen belasting betaalde, ook iedereen recht op de voordelen van de gemeenschap had. De huizen van De Westen hadden jaren geleden reeds stroom gekregen. Heel Texel werd elec trisch bemalen, iedereen wilde de onza lige strijd olie-electriciteit maar begra ven en vergeten laten. Ik zou, aldus onze zegsman, U veel meer van mijn droom kunnen vertellen; ik vrees echter, dat het te veel zou wor den voor de krant. Laat ik nog mogen zeggen, hoe de zaak financiëel werd op gelost. De toenemende welvaart, niet in de laatste plaats veroorzaakt door het zeer bloeiende vreemdelingenverkeer, verhoogde de belastingopbrengst. Deze gevoegd bij de reeds genoemde baten van TEM en TESO leverde echter onvoldoen de op ter financiering van alles wat ik had gezien. Men was het er over eens, dat de verbeteringen tot stand moesten komen. Een achterstand van jaren moest worden ingehaald om het tegenwoordige en komende geslacht te laten genieten van het goede, dat de aarde biedt. Die na ons komen, zullen mede profiteren van alles wat tot stand werd gebracht. Men sloot daarom een lening op lange termijn, waarvan de jaarlijkse aflossing en rente een niet onoverkomelijke last bleek te zijn. Er waren oude Texelaars, die in 1945 in de kracht van hun leven schenen te zijn, die de grote gebeurtenissen op het eiland slechts moeilijk konden verwer ken. In welverdiende rust rookten zij hun pijpje in Park en Rusthuis; zij spel den de Texelaar, die al lang dagblad ge worden was. Jongeren hadden hun taak overgenomen. Zij toonden zich niet wei nig voldaan over alles wat door hun durf en doorzettingsvermogen tot stand was gekomen. Ja, zei onze vriend en toen.ben ik wakker geworden en zag ik de bedroe vende staat, waarin ons eiland verkeer de. Maar ik gevoel mij jong en krachtig en velen wensen, wat ik droomde. Wie het geloof heeft, kan bergen verzetten. Zou de droom werkelijkheid worden?" 1. mevr. A. de Vries-Steutel, 2. mevr. A. Dros-Koorn; 1. mevr. J. Koning-Bruin, 2. mevr. A. V ermeulen-Dogger Wegens het niet-benoemen vóór 1 No vember 1955 van een vertegenwoordiger in het bestuur door de Hollands-Bra bantse afdeling van de Christelijke Boe ren- en Tuindersbond, afd. Texel en (ge zamenlijk) door de afdelingen Texel en Eierland van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, worden aanbevolen: 1. de heer C. A. Eelman, 't Noorden, 2. de heer C. G. Vlaming, Nieuweschild; 1. de heer E. Noor dijk, Den Burg, 2. de heer P. Dros Bzn, Eierland. 14. Benoeming van bestuursleden van de Sociale Dienst, wegens periodieke aftre ding per 1 Januari 1956. De aanbeveling zal nader worden bekend gemaakt. 15. Benoeming van bestuursleden van het Algemeen Weeshuis wegens perio dieke aftreding per 1 Januari 1956. Aan bevolen worden: mevr. T. Dros-Roeper, 2. mevr. M. de Beurs-Rab; de he,er C. van Groenigen, 2. de heer A. Kikkert Jzn. 16. Beslissing op een verzoekschrift van de heren F. Oosterhof, K. Timmer, B. v.d. Velde en M. Verijzer (allen te Eier land woonachtig - red.) om een tegemoet koming als bedoeld in artikel 13 der Lager-Onderwijswet 1920. 17. Vaststelling nieuwe gemeenschappe lijke regeling betreffende het genees kundig schooltoezicht. 18. Hernieuwde deelname in de Stichting Noordhollands Philharmonisch Orkest". 19. Bepaling van het maximaal toelaat bare crediet voor 1956 op grond van de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage aangegane rekening-courant-overeenkomst. 20. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met het kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V. voor het jaar 1956. 21. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met de Coöperatieve Boe renleenbank te Den Burg voor het jaar 1956. 22. Machtiging tot het aangaan van een of meer kasgeldleningen ten behoeve van de dienst 1956. 23. Stemming over de vaststelling van 't maximale crediet voor 1956 van de N.V. Texelse Electriciteits Maatschappij bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. 24. Verlening van voorschotten aan fi nanciëel minder draagkrachtigen ten behoeve van de aansluiting op de drink waterleiding van bij deze personen in eigendom zijnde woningen. 25. Aangaan van een vaste geldlening van f 500.000, 26. Beslissing op ingediende bezwaar schriften tegen plaatselijke belastingen. 27. Goedkeuring van de begroting van het Algemeen Weeshuis voor 1956. 28. Vaststelling van de 4e en 5e begro tingswijziging van de dienst 1956. Vaststelling van de 38e begrotings wijziging van de dienst 1955. 30. Wijziging van het uitbreidingplan-in- onderdelen voor Zuid-Eierland. 31. Wijziging van het uitbreidingsplan- in-onderdelen voor Midden-Eierland. 32. Verlenging van de termijn, waarbin nen enkele onbewoonbaar verklaarde woningen ontruimd dienen te zijn. 33. Verkoop van grond te De Koog aan de heer mr. S. Knoppers te Amersfoort. 34. Verkoop van grond te De Koog aan de heer J. van Lare te Voorburg. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 14 Dec. 8,20 en 20,35; 15 Dec. 8,55 en 21,05; 16 Dec. 9,30 en 21,35; 17 Dec. 10,05 en 22, Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. GROENEPLAATS BLIJFT MARKT Het gerucht wilde, dat de Groene plaats in de toekomst niet meer dienst zou doen als marktterrein. Van officiële zijde vernemen wij evenwel, dat dit vol komen onjuist is: de Groeneplaats zal wel degelijk marktterrein blijven en als de wolveestapel nog eens groter gaat worden - of dat het geval zal zijn laten wij uiteraard in het midden - zal dat ook geen bezwaar zijn, want gezien de uitbreidingsplannen zal dit plein t.z.t. belangrijk worden vergroot. Immers, is, het de bedoeling om de huizen aan de Oostzijde, het z.g. Raaks je, af te breken en in die buurt, maar het front een twin tig meter dieper het park ingedrukt, 'n nieuw raadhuis te bouwen. De Groene plaats zal dan dus automatisch ruimer worden en die extra ruimte kunnen wij uiteraard wel gebruiken. dan Uw spoorkaartje ge- haald bij de V.V.V. „Texel" SVC-Nieuws Programma a.s. Zondag: ZDH 2-SVC 2, om 2,30 uur. We vertrek ken op eigen gelegenheid. A.s. Zaterdag: ZDH a-SVC a, om 3 uur. Vertrek om plm. 2 uur.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1