9 •roen in het karL, y de ^-aarwióóelincj door burgemeester C. de Koning Rijmkroniek 1955 Huwelijksgeschenk voor de boerderij Uit het jaar dat voorbij ging ZATERDAG 31 DECEMBER 1955 70e JAARGANG No. 7005 TEXELSE^COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooi] Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag». Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank- Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p- kwart. 20 ct incasso. Adv- 8 ct p- mm. In de eerste raadszitting van het jaar 1954 heb ik, uit de raadsnotulen geciteerd, het vol gende gezegd: „Hoe vreemd het moge klinken, bij alle ellende van toen waren toch de Fe- bruari-dagen in 1953, de mooiste die ik op Texel meemaakte en wel zal meemaken, want toen immers bleek mij overduidelijk dat Texel een éénheid, een hechte éénheid, kan zijn." De sfeer van inkeer en bespiegeling, die ken merkend is voor de Kerstdagen en voor de overgang van het oude naar het nieuwe jaar een sfeer, waaraan, naar ik meen, niemand ontkomt en waarbuiten ik persoonlijk niet graag zou staan brengt mee dat men aan zulk een uiting weer terug denkt; en dan, berustend, komt men tot het aanvaarden van de gedachte dat in ons kleine landje werkelijke samenwer king, echte eenheid, slechts in de hoogste nood te verwachten is. Dit soort van berusting is toch bij nader in zien niet juist. Te veel klinkt dit ook door wanneer tot in de allerhoogste regionen wordt vernomen, dat tien jaar geleden wel eenheid mogelijk was, maar dit nu wel voorbij is. 't Lijkt wel een gebrek aan actieve, positieve houding, met als oorzaak een vermoeidheid door tien jaren van te grote inspanning. Het is zaak tegen deze sombere gedachte stelling te nemen, en voorts te zoeken naar fei ten, die in het recente verleden, een lichtend tegenwicht zouden kunnen zijn. Wanneer ik dit in het laatste jaar tracht te vinden op ons eiland, dan is het niet veel spectaculairs dat valt aan te wijzen, maar wel zijn het kleine zaken met wezenlijk grote be tekenis. Zulk een zaak is dan onder andere de be jaardensociëteit in Den Burg. Het heeft geen zin te releveren op welke wijze en door wier handeling deze sociëteit tot stand kwam. Wij mogen de initiatiefnemers slechts dankbaar zijn, want het resultaat is tenslotte geweest, dat de bejaarden, waaronder vogels van diverse pluimage, met graagte elkaar iedere week ont moeten, zelfs naar ik meerdere malen vernam, hiernaar reikhalzend uitzien. Misschien is de wijsheid, die men de ouderdom pleegt toe te schrijven, hieraan niet vreemd, omdat wellicht de ouderen sneller de relatieve waarde van allerlei splitsende factoren inzien, maar, daar naast staat dat de medewerkende dames aan deze sociëteit nog in het actieve organisatie leven staan en dat zij, in deze sociëteit, ten behoeve van dit éne doel, een volledig harmo nische samenwerking hebben gevonden. Moge ik het juist zien, wanneer in het ge stelde verband de verwachting wordt uitge sproken dat de betekenis van deze sociëteit verder reikt dan alleen het belang der bejaar den die hier samenkomen. In het dorp Den Hoorn nadert een nieuwe en, zeer fraaie, school haar voltooiine en daar mede zal dan de oude school, zo is al geruime tijd geleden principieel beslist, kunnen worden bestemd tot dorpshuis. Op zichzelf al een belangrijk gebeuren, ma ai- eigenlijk eerst van wezenliike betekenis do--- dat alle groeperingen in het dorn elkander hebben gevonden in een gezamenlijke organi satie ten behoeve van dit dorpsluus. Weliswaar zullen i.e. nog heel wat moeilijkheden moeten worden overwonnen, maar toch. zij zijn niet anders dan technisch en financieel. Een uitermate belangrijke beslissing heeft de Texelse gemeenschap zelf genomen. Toen ten behoeve van het buitengewoon laffer on derwijs, voor een groep van kinderen dus die wel zeer bijzondere zorg behoeft, een zoge naamde compromissohool aanvaan-. kon wor den. Indien niet bij alle partijen de zin tot sa menwerking aanwezig was geweest zou dit on derwon} niet zo ver zijn afgehandeld dat nnk hier alleen maar bezwaren van bestek en be groting nog te ovenvinnen zijn. De 5 Mei-viering van dit jaar mocht geslaagd worden genoemd, hoewel naar mijn bescheiden mening de gedachte, dat men tien jaar geleden zo één en eensgezind was, meer had kunnen worden geaccentueerd. Dat dit kennelijk zodanig is aangevoeld moge blijken uit het feit dat voor 1956 een gezamen lijk concert van alle koren en muziekkorpsen op het eiland vrijwel zeker is geworden; zonder onderscheid komt allen die hieraan meewerkten een hartelijke gelukwens toe. In dezelfde sfeer valt het tot stand komen van een overkoepelend orgaan van de ontwik kelingsverenigingen in onze gemeente. En in dezelfde reeks van punten en feiten verdient nog wel eens bijzondere aandacht onze vereniging voor vreemdelingenverkeer. Dit te meer omdat wij, voor ons, hier met één van die vanzelfsprekendheden te doen hebben, waarlangs heen wordt gelopen. Wie regelmatig de bladen leest, moet weten dat deze vereniging niet zó vanzelfsprekend is. Ik wil hierin dan ook graag zien een bewijs van een extra-zin tot samenwerking van onze eilanders. Mogen belanghebbenden zich er zo nu en dan eens op bezinnen welk een kostbaar goed zij hierin bezitten. Uit het lijstje van punten, feiten en ffebeur- lijkheden, dat ik voor mij heb liggen heb ik. tenville van het motief van deze jaarlijkse be schouwing, het vorenstaande naar voren ge bracht. En dan is mijn conclusie toch wel. dat er. voor ons, op dit eiland, wel deeelijk aan leiding is om hoopvol gestemd stelilng te r>"- men tecen de neiging van splitsing en versplin- i tering, die zoveel wordt ontmoet. Verdergaande, vraag ik mij dan af. welke re- den er zou zijn dat Texel een uitzondering in j ons land zou zijn. In bet schema van mijn jaaroverzicht is bet een gebruik geworden dat het economisch beeld van het voorbije iaar werd geschetst, dat de gemeentelijke en andere m-erheids-nctp-itei- tcn worden besproken, dat ook enige beschou wingen voor de naaste toekomst werden ge geven. Wanneer ik nog eens overweeg, hoe d;t ge schiedde. dan was dit wel met een zekere zelfvoldaanheid. eer> zelfvoldaanheid die ons allen Texelaars. raakte. Tk heb dihnanl geen enkele behoefte in de-m trant opnieuw te schrijven. Met enkele regels kan worden gesteld dat het ons in het voorbije jaar goed ging, dat land bouw, bollencultuur, veeteelt, visserij en vreem delingenverkeer tezamen, met andere wel vaartsbronnen, aan Texel een welvarend jaar bezorgden. De gemeentelijke activiteit had een bevredi gend verloop. Misschien kan worden gesteld dat na een periode van overgrote activiteit een phase het dient met ons tekort aan nood zakelijke voorzieningen een korte te zijn van consolidatie is ingetreden. Overigens zijn de belangrijkste zaken die wij meemaakten volstrekt gemeengoed geworden. Ik noem ze maar op: ruilverkaveling, water leiding, electriciteit, riolering. Met betrekking tot het laatste hebben wij zeker geen reden om tevreden te zijn. Die reden ontbreekt ook met betrekking cot het onderwijs, want hoe meer in dit opzicht is gedaan, hoe meer wel blijkt hoe groot onze behoeften waren. Zijn enerzijds de stichting van een B.L.O.-school en de vestiging van een H.B.S. zeer belangrijke en goede zaken, ander zijds moet toch worden gesteld dat het ver wachte tempo waarin op ons eiland kleuter scholen tot stand kunnen worden gebracht, volstrekt onbevredigend is. Het is een trieste zaak dat in het probleem van de financiële verhouding Rijk—Gemeente, waarin uiteindelijk al deze problemen komen te liggen, wel het een en ander is bereikt, maar toch het juiste begrip voor onze gemeentelijke, moeilijkheden, bij verschillende beoordelende instanties nog niet is ontstaan. Met voorbijgaan van veel belangrijks, men denke aan de Culturele Raad, de Stichting So ciaal Tourisme, jeugdzorg, de ingebruikname van de „Dageraad" en zoveel anders van grote betekenis, zou ik gaarne in dit relaas de aan dacht willen vragen voor de woningnood. Waar men dit probleem algemeen als volksvijand no. 1 betitelt is het wel te meer te betreuren dat het er zeer op lijkt alsof hier van hoog tot laag een soort van regeer- of bestuurs-onmacht is ontstaan. Het is voor ons eiland duidelijk dat de woningnood niet zienderogen vermindert, zodat wij dus, zo wij al niet in staat zijn in algemene zin de richting van een oplossing te wijzen, toch voor onszelf, voor de eigen ge meente een weg, een betere weg moeten vin den. Ik heb mij dan ook afgevraagd of hier niet in de allereerste plaats aanleiding is om aan te sluiten op het motief van dit overzicht om de handen ineen te slaan, om gezamenlijk deze volksvijand no. 1 te keer te gaan. 1956 zou geen schoner jaar kunnen worden wanneer wij hier gezamenlijk wegen en mid delen konden vinden. Wanneer ik deze beschouwing ga beëindi gen. zou ik dit willen doen door welbewust in een herhaling te vervallen. Met een bedoeling besteedde ik nauwelijks aandacht aan de wel vaart die in 1955 ons deel ws. Bewust omdat -"enovcr dit materiële welzijn steeds duide lijker het gevaar dat daaraan is verbonden, naar voren komt, het gevaar namelijk' dat, als een ketting-reactie-werkend, nog meer de aan dacht wordt geschonken aan materiële behoef ten-bevrediging en steeds minder aan de za ken des geestes. Met de bescheidenheid die mij in deze sfeer past. zou ik mijn vroegere waarschuwing, indien ik die zo noemen mag, nog eens willen herhalen, laten wij er toch voor zorsen dat wij met onze welvaart, onze we zenlijke waarde niet verliezen. Ik zou willen eindigen met de wens dat ons eiland met zijn inwoners weer een goed jaar moge meemaken, goed dan in die zin, dat materiële welvaart en geestelijk welzijn, har monisch mogen samengaan. door Huib de Rijmelaar Driehonderdvijfenzestig dagen Zijn weer vergleden in de tijd. Dit jaar behoort weer tot 't verleden, Met al zijn zorg en narigheid, Met al zijn vreugden en zijn deugden, Met al zijn wel en al zijn wee, Ook binnen de besloten grenzen Van 't Gouden Boltje in de zee. Moest ik het wéreldnieuws beschrijven Van dit welhaast voorbije jaar, Dan had ik niet veel ruimte nodig In onze goeie Tesselaar. Want elke dag was haast het zelfde: Corruptie, diefstal, moord en brand, Ilier revolutie, daar een opstand En bloedbaden aan alle kant. Wat dat aangaat leeft men op Texel Gelukkig nog steeds frank en vrij, Al was het hier, wie ztü 't ontkennen, Ook lang niet altijd koek en ei. Zo was 't een strop voor vele mensen Toen TESO onverwacht zei: „Stop, Het vrij vervoer naar specialisten Houdt met 1 Januari op". Men kan een strijdvraag er van maken Wie of daarvan de oorzaak is, Maar de personen die het aan gaat Grijpen in deze lelijk mis! Gelukkig, oliebollen-eters, Kwam er soms ook een b l ij bericht, Zo heeft de gymvereen ging „TexeT' Een damesgymclub opgericht. Thans ziet men Texel's schonen zweven Gelijk een zwaantje in de lucht, Al zijn zij dan voor reuzezwaaien, Begrijpelijk, wel wat beducht. De bromfietscursussen op Texel Begonnen ook al in dit jaar Waarvan met vrucht gebruik gemaakt wordt Door menig bromfietspruttelaar. De oudjes op ons schapeneiland Kregen een eigen sociëteit, Die in hun stille levensavond Een bron is van gezelligheid. De Waal werd ook een kleuterschool rijk En kreeg een dorpshuis nog daarbij. Zodoende zijn niet slechts de kleuters Maar ook de ouderen daar blij. De rami kéék niet op een paar centen. En gaf maar liefst een half millioen Voor d' eleclrische neluitbreiding. Ze geven 'm dus van katoen. Ook werden wij een „ridder" rijker d' Heer Hoordijk kreeg op lintjesdag De Orde van Oranje Nassau, Wat wel verdiend toch heten mag. Iets nieuws is onze oudheidskamer. Die deze zomer kwam gereed. Heeft U misschien iets voor haar liggen? Zorgt dan, dat u dit niet vergeet! Onze Fon'e'nsnoluitkijktoren, (Las u dit woord in één keer goed?) Heeft men een stuk omhoog doen brengen Fn me? de west bcktthme spoed. Kees Alkema kan waarlijk tro's zijn Op deez' vem'euwin z van zijn hand; Men kijkt nu, zonder last van bomen, Vrij uit, vér over zee cn land. Dcez' zomer was in één woord zeldzaam' Ik denk. dat het niet beter kon, Fr kwam een minimum aan regen En schier een maximum aan zon. Geen wonder, dat der wadden parel Weer overstroomd werd met bezoek. De mensen lagen maar te zonnen Van Loodsmanduin tot Witte Hoek. Dit jaar verscheepte men maar liefst Ruim een millioen aan bollen. Het bollenbollebozendom Liet dus het geld wel rollen. Aan lammeren werd in dit jaar Oók een millioen verhandeld, Zodat de boer niet slechts op gras Maar pok op rozen wandelt Nu het toch over schapen gaat: Wel honderddertig dieren Lopen in 't Amsterdamse bos Heel fijn te passagieren. Dus al ge in de Hoofdstad zijt En ge krijgt heimwee, vrinden. Dan kunt ge daar met vrouw en kroost Een stukje Texel vinden. Dc woningnood is nog steeds groot Fn menig hunk'rend paartje Zal zuchten straks, bij klokslag Twaalf: „Och. och, al wéér een jaartje". Enfin, maar hopen, joijgelui. Wat 't nieuwe jaar zal brengen: Misschien eên huis, en*anders de Verloving maar verlengen. Oktober kwam de „Dageraad" De haven binnenvaren, Waarvan zeer vele Texelaars Vol tro's getuigen waren. Als straks dr stoepen zijn gereed Is 't helemaal in orde En zal alzo de overtocht Nóg even korter worden. Er spoelde dit jaar heel wat aan, Tot vreugde van de jutters, Want ja, dat geeft wat avontuur Aan deze mannetjesputters. Zolang de zee nog geeft haar buit Aan onze blonde kusten, Zolang zal ook het jutiersvolk Niet op zijn lauweren rusten! Met de Rhenate Leonard Is nog geen goud gedolven, Dat zit nog altijd heel diep weg Onder de wilde golven. Enfin, de „pers" die had. daardoor Weer heel wat nieuws te schrijven. Maar menigeen vraagt zich toch af Waar of de duiten blijven. De oude kerk van Oudeschild Heeft men voor goed doen sluiten Want voor de restauratie zijn Er blijkbaar ook geen duiten. Het zou toch zonde zijn wanneer Dit kerkje ging verloren, Ik hoop althans, dat wij wat nieuivs Daarover zullen horen. Na acht jaar dienst in Afrika Zag men hier Pater Witte Weer aan de echte blauwe koek En schapenbiefstuk zitten. Inmiddels zit hij nu alweer Tussen de inboorlingen. Vanwaar wij in de Tesselaar Berichten reeds ontvingen. De heer E. Breeuwcr. welbekend Van 't bier, dat altijd best is, Blijkt lang geen lamme vogel, die Maar altijd op zijn nest is. Hij toch behaalde 't vliegbrevet, Dus na het Bols serveren. Kan hij zich gaan vermaken in Hóger gelegen sferen. Daar is het veiliger wellicht Dan langs de aardse straten, Waar 't leven daag'lijks wordt bedreigd Door motorsnelpiraten. Laat men toch op ons eiland ook Wat meer 't verstand gebruiken, Uw auto mag wél naar benzol, Gij NIET naar jajum ruiken! De waterleiding schiet hard op. Weldra staan Jan en Cootje Onder een fikse waterstraal Te douchen in hun blootje. Dan gaat de aker aan de kant. Men draait de kraan slechts open, En 't zuiverst water dat men wenst Komt uit het tuitje lopen. Zo gaat ons eiland steeds vooruit; Men ziet het allerwegen, Want overal komt men daarvan Toch de bewijzen tegen. Het zou teveel van 't goede zijn Als 'k alles op ging sommen Want nu reeds zit de redacteur Over „te veel" te brommen. Natuurlijk hadden wij dit jaar Toen 't echtpaar Zijm-Nooij Woensdagochtend de bruiloftszaal van „Loods manswelvaren" zou betreden werd hun het pad versperd door een geit-op- z'n-paasbest. Op dat moment dacht de heer Zijm aan een lang geleden ge sloten weddenschap met zijn vrienden: wie het eerst de grote stap zou wagen zou worden beloond met een geit en de vrienden hebben niet gefaald. Daags tevoren was het geitje flink in de Omo gezet en hei maakte dan ook een goede indruk. Verder ziet U links en rechts adspiranten van ZDH in hun zee- bra-pakjes opgesteld: de heer Zijm heeft vele jaren gevoetbald en is thans actief als bestuurslid. Moge de geit nog vele jaren getuige zijn van veel geluk op de boerderij op Diek 20 en 21 Jan. ANOZ viert 25-jarig bestaan. 23 Jan. DEK bestaat 30 jaar. 15 Jan. Mej. M. Lap 25 jaar ver pleegster. 2 Febr. Het echtpaar C. de Wijn en B. de Wijn-Backer, Oudeschild, vijftig jaar getrouwd. 10 Febr. De heer G. Visser 25 jaar bij de PTT. 15 Febr. Mevr. de wed. Wevering- Beumkes, Texels oudste ingezetene, viert haar 95ste verjaardag. Febr. ,,'t IJsbeertje" 25 jaar. 1 Maart De heer D. Eelman 25 jaar werkzaam op hoeve „Prinsenhage". 22 Maart. Het echtpaar J. Wetsteen- Peper 55 jaar getrouwd. 9 Maart. Het echtpaar A. J. Eelman en M. Eelman-Bremer 50 jaar getrouwd. 31 Maart. Het echtpaar P. Kok en B Kok-Stark 50 jaar getrouwd. 31 Maart. Algemeen Maatschappij Zie kenfonds Texel 25 jaar. 1 April C.Z. „Eendracht" 25 jaar. 1 April Bloembollencultuur, afdeling Texel, 25 jaar. April. Viering 25-jarig bestaan R.K. school Den Burg. 25 April. Het echtpaar J. Roeper Jzn. en D. Roeper-Bakker 60 jaar getrouwd. April. Nutskleuterschool bestaat 25 jr. 17 Mei. Mevr. M. Dros-Kievit, Rust huis, 90 jaar. Mei. De heer Jac. Boon 35 jaar ijs-, bereider. 25 Mei. D. Drijver en N. Drijver-Kok, Den Hoorn, 50 jaar getrouwd. 5 Juni. Het echtpaar C. Dijker en M. F. Dijker-Dekker, Rusthuis, 65 jaar ge trouwd. 18 Juni. De heer G. Schotanus 25 jaar bezorger van de Texelaar. 13 Juli. Het echtpaar W. Vlas-Platvoet 50 jaar getrouwd. 14 Juli. Het echtpaar A. Weijdt-Tuin- der viert gouden huwelijksfeest. 6 Augustus. De Coop. Boerenleenbank open de 25 jaar geleden haar gebouw aan de Vis markt. 15 Augustus. Pastoor Brinkman, van '35- '41 te Den Burg, veertig jaar priester. Ook weer diverse branden En, weet ik, hoeveel jubilé's In alle rangen, standen. De één die kwam, een ander ging, 't Was alles wisselvallig. Nu was de toon zeer opgewekt F, n dan weer eens zicartgallig. Maar hoe het zij, wij zijn dit jaar Tesaam weer doorgetrokken En waar gewerkt wordt maakt een mens Bij tijden ook wel brokken. Maar kom, dat is het ergste niet, Er moet iets aan mankeren. Als maar bedacht wordt, dat wij steeds Van fouten moeten leren. Ik wens de Koningmet gevolg, Dus heel de vroedschap samen, Gods zegen toe op al het werk, Dat zij nog moet beramen. De vissers en de boerenstand, Arbeiders, middenstanders; Hun wens ik allen heel veel heil En zegen en niet anders. Nu maar vol moed naar 't nieuwe jaar, Dat dra begint te rollen, Met appelflappen, warme wijn En stapels oliebollen! 25 September. Huib Fenijn 25 jaar Huib de I Rijmelaar. -4 October. R.K. Kerk Oosterend 50 jaar geleden gebouwd. 23 October. Herman Neijens speelt 20 jaar in Texel I. October. Fa. Moerbeek, „Het Woonhuis", bestaat 25 jaar. 31 October. De heer P. Bakelaar 90 jaar. Juk. Mevr. de wed. Bakker-Bijl, Den Burg 90 jaar. 16 November. Het echtpaar L. Kikkert en M. •ivikkert-Schellinger, Oudeschild, 55 j. getrouwd. 11 December. De heer Corneiisse, Den Burg, Texel's oudste man, 92 jaar. Dec. De heer J. de Wit 25 jaar in de bottelarij. Dec.. Mej. Tr. Bakker 25 jaar Zondags schoolleidster. TOERISME Mei. De Oudheidskamer - in perceel Kogerstraat 1 - geopend. 7 Juli. Kampeercentrum Loodsmans duin officieel geopend. Juli. Op Fonteinsnol een hogere uit kijktoren geplaatst. Juli. Redactie Texelse Courant aan schouwt m Noord-Italië de Texel-Berg. Vele eilandgenoten, zo niet allen, bleken nog nooit van deze berg(groep) te heb ben gehoord. 26 Juli. De drie museum-zeehondjes voor de televisie. Juli. Jeugdherberg „Panorama" boekt 1800 overnachtingen. Juli—Augustus. Dauk zij fraai zomerweer wordt Texel overstroomd door badgasten. Door inschakeling van vele particulieren weet de V.V.V. hen allen onderdak te verschaffen. Augustus. Autootje van Franse studenten vliegt in brand. Door giften van de burgerij kan het vehikel weer op gang gebracht worden. 1 en 2 September. Gemeenteraad naar Zee land en België. 19 en 20 October. Waddenconferentie od Texel. October. De Waddeneilanden sturen tele gram aan de Minister als gezamenlijk betoog, dat het toeristenverkeer tal van voorzieningen vereist, welke het gemeentelijk budget oneven redig bezwaren; zij verzoeken daarom tot ver hoging van de alg. uitkering, j Ten opzichte van het buitenlands bezoek neemt Texel in ons land de 15e plaats in. i December. V.V.V. schat aantal toeristen, dat komer 1955 Texel bezocht op rond 80.000. VERENIGINGSLEVEN 19 en 22 Mei. Concours van de West- Friesche Bond van Harmonie- en Fan farecorpsen te Den Burg. LANDBOUW EN VEETEELT Aan de P.T.V. werden in 1954 aange voerd 5.433.581 eieren; een record. Mei-Juni. De zes z.g. grote lammeren- markten. Aangevoerd werden: le markt 417, prijs 68—75; 2de 2270, prijs 62—75; 3de 2200, prijs 62—75; 4de 2600, prijs 6272; 5de 1700 prijs 67—85; 6de 1100, prijs 67—83. Totaal 10.287 lammeren. Augustus. Texel verscheepte voor ruim een millioen gulden aan bollen. Mei—Augustus. Texel voor rond één millioen gulden aan lammeren. September. 130 schapen, waaronder velen van Texel, naar het Amsterdamse bos. 5 September. Schapenfokdag. October. Dc heer KI. Eelman, no. 2 bij lan delijke ploegwedslrijd. November.-87 schapen naar Egypte. December. Bloembollencultuur concludeert, dat behalve voor de crocussen, de vooruitzich ten voor de kwekers voor 1956 gunstig zijn.

Texelsche Courant | 1955 | | pagina 1