9 roen in het harL, Morgen landt Den Helicopter bij Burg De boer en de ruilverkaveling SS Marsdiep door de ]N.V. T.E.S.O. verkocht VOENSDAG 4 JANUARI 1956 70e JAARGANG No. 7006 E X E LS E® COURANT Uitgave N.V. v.h. Langeveld de Rooij Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv- 3 ct p- mm. Na de stemming over de ruilverkave ling van een groot deel van ons eiland kon ons kopje „Ingezonden stukken" ook weer eens voor andere onderwerpen worden gebruikt, maar het ligt voor de hand, dat er na de stemming en de daarop begonnen werkzaamheden, ver band houdend met de ruilverkaveling, nog wel eens vragen met betrekking tot dit grote object zouden rijzen. De land bouwers zien weliswaar hoe de werk zaamheden verlopen, maar daarnaast willen zij toch ook wel eens weten hoe straks alles reilt en zeilt. Het was dan ook een goed idee van het Bestuur van de Hollandse Maatschappij van Land bouw, Afdeling „Texel", op de Donder dag j.l. gehouden vergadering gelegen heid te geven tot het stellen van vragen niet betrekking tot de ruilverkaveling. De leden van de Plaatselijke Commis sie en de heer Poortman, landmeterdes- kundige, verklaarden zich dadelijk be reid tot de volle medewerking, waar het hun voorkwam, dat een en ander de verstandhouding enkel maar zou kun nen bevorderen. In zijn openingswoord verheugde de voorzitter, de heer Jac. Roeper, zich over de grote opkomst: op een „normale" ver gadering kan men het aantal bezoekers meestal op de vingers aftellen, niet waar! Spreker zei, dat ook het verleden vraagstukken gekend heeft, die de ge moederen in beweging brachten, zoals thans de ruilverkaveling, die uiteraard diep ingrijpt in het bestaan van de landbouwer. Daarom is het nuttig, dat de landbouwer zo af en toe eens naar voren kan brengen wat hem op het hart ligt en de voorzitter hoopte dan ook, dat men t.z.t. nog eens een dergelijk agenda punt aan de vergadering zou kunnen voorleggen. Dit laatste merkte hij op aan het eind van de besprekingen, waaruit moge blijken, dat deze gevoerd zijn zo als men dat op ons eiland gewend is: in gemoedelijke, vertrouwelijke sfeer. Er werden verstandige vragen gesteld en men heeft getracht deze zo duidelijk mo gelijk te beantwoorden. Nadat de secretaris, de heer F R. Keijser, de notulen van de op 15 Decem ber gehouden vergadering had voorgele zen, deed de voorzitter mededeling van een schrijven van het hoofdbestuur, dat wees op de moeilijkheden inzake de voorziening van arbeidskrachten. Het hoofdbestuur noemde als een der fakto- ren, die de schaarste aan werkkrachten in de hand werken 't dikwijls ontbreken van de scholing. Het hoofdbestuur vraagt wat men denkt van de schoolop leiding voor zoons van landarbeiders. De heer C. P. Laan, hoofd van de land bouwschool alhier, deelde mee, dat dit voor Texel zeer gunstig ligt, want van de 84 leerlingen behoren er 15 tot de gezinnen van landarbeiders, een pet. dus van 18 pet, terwijl dit landelijk slechts 4 pet. bedraagt. Voor Texel is dit dan ook z.i. geen factor verband houdend met ge noemd probleem. Eén der faktoren, die voor Texel wèl een rol spelen achtte men het woningvraagstuk, want verschillende werkgevers konden juist hun arbeiders behouden door de aanwezigheid van een dienstwoning. B. en W. toonden open oog te hebben voor deze kwestie en dit college wilde dan ook gaarne medewer ken om vergroting van het bouwvolume te verkrijgen ten behoeve van de land arbeiders resp. de landbouw. Gevraagd werd hoe groot de behoefte is. Er kwa men evenwel slechts 1012 aanvragen binnen. De voorzitter meende, dat dit aantal te gering is om er in Haarlem mee te kunnen werken. Intussen was hem be kend, dat in Eierland landbouwers zijn, die een goede woning kunnen aanbieden, maar toch geen arbeiden(s) kunnen aan trekken. Wie willen bouwen, gelieven hun verlangen hiertoe kenbaar te maken. Al dus besloot de voorzitter, die B. en W. namens het bestuur heeft toegezegd deze aangelegenheid nogmaals onder dc aan dacht te zullen brengen. Na de bestuursverkiezing, waarvan wij de uitslag reeds publiceerden, werd de ruilverkaveling besproken. De heer M. Roeper: Wanneer wordt met het eigenlijke verkavelingswerk be gonnen? Antwoord: Wij hopen daar in 1957 mee te kunnen beginnen. De werk zaamheden inzake het graven of verbe teren van de waterlopen, de aanleg van nieuwe of verbetering van bestaande we gen zijn al tamelijk goed gevorderd en volgend jaar gaan we daarmee verder De voornaamste waterlopen zijn aange bracht. Daarna volgt het maken van de kavelsloten. Vervolgens worden de z.g. wenszittingen gehouden (Ik hoop, dat U allen komt, zegt de heer Poortman en wij kregen de indruk, dat niemand zich afzijdig zal houden!). Daarna komt het werk van de landmeters, want uiteraard zal men eerst moeten weten hoeveel grond er te verdelen zal zijn. Volgend jaar hopen wij de wenszit tingen te houden en als dit alles te boek is gesteld kan met de toewijzing der gronden worden begonnen. De heer-F. R. Keijser zag moeilijkhe- j den inzake de hooioogst, waar straks de veebezetting z.i. een probleem zou kun nen worden. De heer C. van Groningen, secretaris der Plaatselijke Commissie, raadde aan dé veestapel te beperken, vooral als men reeds een zekere overbe zetting heeft en adviseerde verder de toepassing van een zwaardere stikstof bemesting. De heer C. H. Roeper meen de, dat een en ander voor de grasland- bedrijven nog wel mee zou vallen. Mej. Gr. Dijt: „Als men enige bunders tijde lijk moet missen is het toch nog al duur om er doorheen te komen". Geantwoord werd, dat haar bedrijf dan ook tot een der „zwaarst getroffenen" behoorde. De hooioogst kan echter binnen zijn, wat b.v. in De Eendracht gebleken is. De heer H. J. Keijser: „We zitten met de pijn en moeten maar door de zure appel heenbij ten". De heer P. Koorn, Westergeest: „De extra stikstof moet ook betaald worden!" Antwoord: U krijgt schadevergoeding voor het land, dat U mist. Na een jaar wordt de schade bekeken en uitbetaald. Dit gebeurt na ieder jaar. De pacht dient men op de oude voet te betalen, de ge bruiker krijgt de schade uitbetaald. Het is dus een tijdelijk verlies, dat met de schadevergoeding wordt opgeheven. De heer Joh. Bakker: De uitvoerders zijn anders wel eens erg gemakkelijk. Hij omschreef de moeilijkheden en het ongemak, dat hij van de ruilverkave lingswerkzaamheden ondervindt. Ant woord: Het is raadzaam, dat de belang hebbenden zelf een oogje in het zeil hou den en zich zonodig tot de opzichters van de Grontmij en de Heidemij wenden. In redelijk overleg moet men de moeilijk heden zoveel mogelijk zien te beperken, wij kunnen nu eenmaal niet ambtelijk te werk gaan. De heer J. C. Rab: Maakt U het land weer zo vlug mogelijk in orde als het werk ter plaatse beëindigd is. Dan wordt de schade aan het betrokken land ook automatisch kleiner. Antwoord: De com missie is het geheel met Uw opmerking eens. Het opruimen van schotwal kan ogenschijnlijk stagneren, maar dan loop je de kans, dat als je het meteen op ruimt, straks geen voldoende grond aan wezig is om de oude sloten te dempen. Over het algemeen wordt door de com missie in het oog gehouden, waar de schotwal kan worden opgeruimd en waar deze nog moet wachten. De heer Van Groningen: Wij advise ren steeds: Ploeg maar om en ga nor maal je gang, wacht niet tot het voor jaar. De heer J. C Roeper: Het talud aan de wegkant is 1-lVt, aan de landkant 1-1. De wegkant blijft beter staan dan aan de landkant. De heer J. Bakker, Atlas: Wij hadden rechtaf 1-lVs moeten maken.. De heer H. J. Keijser meende, dat het afkalven zal verminderen als men de waterafvoer kan beheersen. De heer C. H. Roeper merkte op, dat het graven naar grondslag in verband met de aanbesteding niet mogelijk is. De heer Joh. Bakker: „Vooi* de stem ming was ons van het maken van een weg naar het Horntje niets bekend". Antwoord: Het gaat hier om een z.g. iandbouwweg, die later als fietspad (3 meter) dienst zal doen. De pontweg krijgt twee van zulke fietspaden aan weers zijden van de hoofdweg. De heer Jurr Beumkes wees op de moeilijkheden voor de jeugd van de Prins en het Horntje om de school te Den Hoorn te bereiken. Hij zag dan ook graag, dat het fietspad, resp. de groene weg door het Nieuwland verbeterd wer den en vroeg of wegen, gelegen buiten 't verkavelingsblok, welke door R.V.-au- to's worden stuk gereden, door de be trokken instantie hersteld worden. Ge antwoord werd, dat men tot herstel ver plicht is. De heer P. Kikkert, Zuidhaffel, vond het niet meer dan billijk, dat geleden schade behoorlijk wordt vergoed: gelijke lusten, gelijke lasten. Geantwoord werd dat betwijfeld moet worden of t.z.t. nog wel bedrijven gevonden zullen worden, welke „de dans" ontsprongen waren. De heer J. Bakker, Hogerstraat, achtte het in het algemeen belang, dat de ver goeding voor de Plaatselijke Commissie verhoogd wordt, want wat haar thans uitgekeerd wordt, is in geen verhouding tot hetgeen zij moeten verrichten, maar de heer Poortman zei, dat de vergoeding door de Centrale Commissie landelijk is geregeld en hij betwijfelde het zeer of van die regeling afgeweken zou kunnen worden. De heer M. Roeper vroeg of er na de verkaveling opnieuw taxatie van de gronden plaats vindt. Antwoord: Inder daad en men kan dan of bij betalen of dit doen verrekenen in de toedelings- waarde. Uitvoerig werd ook gesproken over de vraag of het wel nodig is, dat de land- bouwwegen met inbegrip van de bermen de standaardmaat krijgen van negen meter breedte. Antwoord: In de toe komst zullen nog hoger eisen aan wegen worden gesteld dan nu, waar de mecha nisatie zich blijft ontwikkelen. De heer KI. Zuidewind vroeg hoe het staat met de aansluitingsmogelijkheden aan het electrische net. De heer C. van TEXEL VIERDE DE JAARWISSELING Er zijn tal van manieren om de jaar wisseling te vieren. U kunt dit met oliebollen-aan-de-lopende-band doen, met punch en metvuurwerk-in-mi- niatuur. De Texelse jeugd heeft er bo vendien nog (te Den Hoorn dan) het schoonschipmaken bij gevreëerd. Alles wat los en verlaten langs de Hoornder straten of op de Hoornder er ven wordt aangetroffen, slepen ze weg, liefst naar de duinen. Iemand heeft een aannemersbedrijf een tip gegeven „Man, let op je betonmolen!" Maar de firma zag het zo somber niet in: „Zo'n zwaar apparaat, dat lopen ze niet mee weg!" De werkelijkheid werd anders: in het roetdonker waagde een club jongens zich op het bouwterrein en een uurtje later stond de betonmolen op een duintop. In Den Burg heeft de jeugd de vreugde over de gehele dag uitgesmeerd: ze be gonnen al bij het krieken van de ouwe jaarsdag te „donderen" en hielden dit tot een uur na de jaarwisseling dapper vol. De verkopers van het miniatuur- vuurwerk zullen goede zaken gedaan hebben, maar de vreugde bleef niet on verdeeld: emge jongens of jongemannen werden de dupe van de grap, die zij op touw zetten. Zo melddt zich een werk man bij het PWN zich omtrent de jaar wisseling bij een dokter, die drie ge scheurde vingers in de lappen mocht rollen. Het schijnt dat de ongelukjes ver oorzaakt werden door het vroegtijdig ex- ploideren van het vuurwerk. Het knallen was sommige perioden niet van de lucht. De materiële schade bleef beperkt tot een vernielde ruit. De gemeentelijke politieverordening verbiedt het afsteken van vuurwerk zon der daartoe verleende vergunning, maar op ouwejaarsdag schijnt de overheid de jeugd een bijzonder goed hart toe te dragen - of wordt het ontsteken van z.g. „bommen" niet als vuurwerk be schouwd? Hoe dan ook, wij spreken stellig na mens vele dorpsgenoten als wij de hoop uitspreken, dat de vreugde om de jaar wisseling ons voortaan in wat meer ge- concenteerde vorm wordt aangeboden! P S Tijdens de kerkdiensten bleef het rustig, wat wij dus als een lichtpunt mogen zien. Groningen kon mededelen, dat in het ka der van de Ruilverkaveling een regeling in voorbereiding is. Feitelijk kan iedere dag de regeling inzake de subsidie voor aansluiting op een (het) electrisch net worden verwacht, maar men stelle deze weer niet zó voor, dat men straks wel haast voor niemendal aangesloten wordt: per bedrijf zal er f 400,moeien worden betaald, plus f40,per ha. Dit kan -•venwel als ruilverkavelingsrente wor den afbetaald. Dit moge op zichzelf een groot bedrag lijken, in feite is het slechts een tiende deel van de totale aansluit kosten. Gehoopt wordt, dat ook t.a.v. de waterleiding een dergelijke gunstige re geling kan worden getroffen. De TEM heeft reeds grote gebieden aangesloten, die onrendabel zijn en dus geld kosten. Vaak werd bij die aanslui ting 20 pet gedekt door het belangheb bende bedrijf en thans zullen dan die ge bieden aan de beurt kunnen komen, die nog ongunstiger liggen. Zo zal Texel straks dank zij de Ruilverkaveling alom over electriciteit kunnen beschikken, wat een grote overwinning genoemd mag worden. De heer P. Kikkert vond het intussen niet meer dan billijk, dat waar door de ruilverkavelingswerkzaamheden het be schikbare water ontnomen is, men een tegemoetkoming ontvangt. Hierover wa ren allen het volkomen eens. In antwoord op een vraag van de heer P. Dros werd gezegd, dat men nog steeds het volste recht heeft tot onder ling ruilen van grond. De heer P. Koorn vroeg of het nog mogelijk was veranderingen aan te brengen, als een bepaalde weg reeds uitgezet is. Antwoord: Als er bezwaren zijn zullen die gaarne worden bekeken, opdat men de meest bevredigende oplos sing zal verkrijgen. De heer R. Eelman vroeg waarom er in de nieuwe weg De Waal-Oudeschild nog zoveel (4) bochten liggen. De heer Eel man zag hierdoor de economische kant van de zaak op de achtergrond gedron gen. Antwoord: De landschapdeskundige is tegen eentonigheid. De heer Jurr Beumkes: „De volksmond wil nog al eens beweren, dat het veel meer gaat kosten dan men bij de start had gedacht." Antwoord: Wij hebben ons er over verwonderd, dat die vraag niet als nummer één gesteld is! Uit de hieromtrent gedane mededelin gen bleek overduidelijk, dat „de volks mond" wel zeer slecht „ingelicht" is. Hierna volgde sluiting. DE EERLIJKE VINDER Een trouw lezer van ons blad schrijft ons, dat een huisvrouw, wonende in de Kantoorstraat, Den Burg, de door haar verloren portemonnee terugvond. Ze slaakte een zucht van verlichting, maar schrok bij de opening van de portemon nee niet weinig, toen zij ontdekte, dat het geld - f 15,ontbrak. Wend U tot de politie: even een speurhond erbij en de dader „zit". Nog nooit is hier een helicopter offi ciéél geland, ook niet in 1953, toen wij met grote koppen het voorgenomen be zoek van zulk een hypermodern vlieg tuig aankondigden, want dat was een Aprilmop. Heel wat mensen zijn er toen ingelopen, niet in de helicopter, maar in de mop. Morgen komt er echter werkelijk een helicopter, niet om een vergeten Zwarte Piet op te halen, niet om een jutter in ijltempo naar de Helderse kantonrechter te vervoeren, niet om een patiënt over het Marsdiep te brengen. O nee: de komst en het landen van de helicopter zal louter staan in het teken van de vreugde, want hij komt ter gelegenheid van de heropening van C. Huisman Zoons Levensmiddelenbedrijf, Wever straat, Den Burg. Dit bedrijf - een der oudste van ons eiland - heeft zich aangesloten bij de grootste landelijke inkoopvereniging, de ENKABE, waarin meer dan 1000 voor aanstaande kruideniers zijn georgani seerd. Een belangrijke dag dus voor C. Huisman Zoon, maar een belangrijk feit tevens voor Texel, dat de premiere van een helicopterlanding gaat beleven. Het landen van gewone vliegtuigen heeft nauwelijks meer onze belangstelling: dao\ is - op ons vliegveld in Eierland - immers strijk en zet - maar de komst van een helicopter is een gloednieuw evenement. TEXELAARS OP HET MATJE Op de voorlaatste dag van het oude jaar heeft de politierechter te Den Hel der verschillende Texelaars laten aan treden. Al met al vielen de straffen nog al mee: een dame had haar schoonzuster, die haar had uitgescholden, aan de haren getrokken en tevens met de tanden be werkt, welks karwei de rechter met f 7,50 of drie dagen wilde honoreren; een bejaarde man van Den Burg, die door jongens was getreiterd, nadat zij enige ruiten bij hem hadden vernield, was zo kwaad geworden, dat hij een hunner (maar toevallig een niet-medepliahtige) met een bijl had geraakt. Hij moest daar een tientje of vijf dagen voor op brengen. Het hakwerktuig werd ver beurd verklaard. Ook in de landbouwwereld kan de liefde niet van één kant komen: de boer dient goed voor zijn dieren te zijn. Een veehouder behandelde een kalf zo stief moederlijk, dat een dame hem spontaan had verklaard, dat hij niet voor zijn vak deugde. Dit nam de man echter niet: hij ging haar te lijf! De rechter zag hem niet verschijnen en veroordeelde hem dus bij verstek: f 50,of 25 dagen. TE WESTZAAN BENOEMD De heer J. Zwart, hoofd o.l. school De Cocksdorp, is met algemene stemmen benoemd tot hoofd van de Zuiderschool te Westzaan. TEXELSE MARKT Aangevoerd 2 januari 1956: 2 koeien 650750, 15 biggen 4555; 5 schapen 8595; 9 nuchtere kalveren 40—60. DIENSTREGELING T.E.S.O. Voor het tijdvak van 27 November 1955 tot en met 29 Februari 1956 Op werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 12,00; 14,55, 18,00 Van Den Helder: 6,30; 10,35; 13,25; 16,25; 19,35. Op Zon- en alg. erk. Chr. feestdagen: Van Den Helder: 10,35; 13,00; 17,20; 19,35 Van Texel: 7,45; 11,35; 16,00; 18,20 Waar hij zal landen Op het terrein bij de prof Keesomlaan, Den Burg Hoe Iaat? Tussen half elf en elf uur. Uiteraard gaat dit feest niet door als het weer té slecht is Als bijzondere attractie zal het toestel daar een groot pak Van Nelles thee drop pen, tot voordeel van de klanten en te vens brengt het toestel de sleutel mee, die de heropening van de zaak mogelijk zal maken. Zorgt dus, dat U er bij isII (Zie ook de adv. en ingesloten folder). CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Heden woensdag consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor den verwacht: De Cocksdorp 1.45 uur; Oosterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; De Hoorn 3,15 uur; De Koog 3.45 uur. Ook de moeders van Den Burg wor den verwacht van 4 tot 5 uur. PUBLICATIE VAN DE CULTURELE RAAD Donderdag 5 januari Den Burg, Casino, R. K. Ontwikkelings club, Pater C. Meeuwssen, ontdekker van de Kon. Julianarivier, spreekt over „Nieuw Guinea". Vrijdag 6 januari Den Burg, Oranjeboom, de bootscholie ren voeren op het toneelstuk „De tante van Charley" ten bate van de vluchte lingenhulp. Zaterdag 7 januari Den Burg, Oranjeboom, de bootscholie ren voeren op het toneelstuk „De tante van Charley" ten bate van de vluchte lingenhulp. DAMCLUB TEXEL Uitslagen van 23 december A.: W. van Zeijlen-A. v.d. Slikke 11 C. Dijker-S. v. Heerwaarden 11 Joh. D. Bakker^G. Dros 02 J. v. Heerwaarden-Nic. de Graaf 20 B.: J. J. de Beurs-S. v. Heerwaarden 02 Jo Schoo-J. Stam 20 C. v.d. Werf-A. Vinke 1—1 P. W. Kooi-C. P. Burger 0—2 C.: J. A. v. Enst-F. Witte 20 H. Witte-Jn Barhorst 30 J. J. Hillen-A. de Vries 11 P. Bakker-R. Zijm 20 Jn Koorn-D. v.d. Werf 11 P. Keijser-J. J. Lafeber 20 F. Witte-Jn Barhorst 02 F. Witte-P. Keijser 20 H. Witte-J. A. v. Enst 02 Jn Koorn-H. Witte 20 Uitslagen 30 december A.: A. v.d. Slikke-C. Dijker 02 S. v. Heerwaarden-C. v. Heerwaarden 0—2 J. Vinke-Nic. de Graaf 11 G. Dros-W. v. Zeijlen 20 J. v. Heerwaarden-S. Ros 02 B.: A. Vinke-S. v. Heerwaarden 02 C. v.d. Werf-J. J. de Beurs 1—1 C. P. Burger-C. Medendorp 02 P. W. Kooi-J. Schoo 1—1 C.: R. Zijm-Jn Koorn 11 J. J. Lafeber-J. J. Hillen 0—2 A. de Vries-Jn Barhorst 02 J. A. van Enst-P. Keijser 02 D. v.d. Werf-P. Bakker 2—0 HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: l jan. 0,15 en 13,05; 5 jan. 1,00 en 13,45; j jan 1,45 en 14,40; 7 jan. 2,45 en 15,45. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water. 12 Mei 1926. De „Mars diep", „een nieuwe parel aan T.E.S.O.'s kroon", legt met gunstig resul taat een proeftocht af op de Waddenzee. 4 Januari 1956. De „Marsdiep" wordt over gedragen aan een. Han delsonderneming te Rot terdam. Ja, de „Marsdiep" is verkocht. Bijna 30 jaar lang heeft dit stoom schip op de Waddenzee tussen Texel en Den Helder gedobberd, de laatste jaren als reserve schip. Het was een slechte dag voor de „Marsdiep" toen de N.V. TESO in 1934 de „Dokter Wage- ker" als vlaggeschip in de vaart bracht, maar.... de papieren van de „Marsdiep" stegen altijd met sprongen als de winter de Waddenzee in één onafzienbaar ijsveld veranderde, want het was om zo te zeggen een ge boren ijsbreker. Intussen wordt de stille hoop gekoes terd, dat het nieuwste vlaggeschip „De Dageraad" ook met succes de strijd te- 12 Mei 1926: Het stoomschip Marsdiepvaart voor het eerst de haven van Oudeschild binnen- Links ziet U het uiteinde van de toenmalige havenmond gen het toekomstige ijs zal kunnen aan binden. Vandaag verandert de „Marsdiep" dus van eigenaar. Jammer, dat wij het geen uitgelnde kunnen doen: het schip ligt thans te Den Oever, Wieringen, en vaart vandaar vandaag naar Den Helder. Omtrent de verdere bestemming van de „Marsdiep" is nog geen besluit geno men.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1