Cjroen ^warL-Jéxels in het harL, Pater Witte maakt kennis in Centraal Afrika E De bootscholieren hadden de lachers op hun hand SB :NSDAG 11 JANUARI 1956 EXELSE 70e JAARGANG No. 7008 COURANT 'ijStyave N.V. v.h. Langeveld de Rooij .^iekhandel Drukkerij Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank Postgiro 652- - Abonn. pr. f 1,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv 8 ct p. mm. p/7 Ware het niet in strijd met de aller- fiïuwste spellingsvoorschriften, gaarne «iden wij „goed en „geweldig" in onze aard ïèensie met hoofdletters schrijven als tuur ah compliment voor de wijze waarop de Texelse middelbarescholieren", stude- ccn ®nd aan de andere kant van de grote >ffic. las- vrijdag- en zaterdagavond in „De iranjeboom" het blijspel „De Tante van 5tel" üharley" voor het voetlicht hebben ge- t 0p racht. Want dat was in één woord af. jirscheidene toeschouwers verklaarden ns nog nooit zo te hebben gelachen. vcrs Laconiek (woordenboek sluiten) heeft en onzer collega's - maar in feite een Oll^ga (zie al weer het woordenboek) - dviseerd „dat je je tekst niet weg ret spuiten, maar moet wachten tot 't ibliek is uitgelachen „Gun het de tijd A te lachen". Nu, wat dat betreft, wij ,erinneren ons een feestavond, waarop >t publiek meer dan de tijd kreeg om te :hen maar ze zaten er helaas bij als fodbidders. „Gun ze de tijd", nou moet óók ers kunnen ophouden: zaterdag- •'ond b.v. hebben wij het aantal golven- n-de-lach met de beste rekenmachine de wereld niet kunnen registreren, men toen het geachte publiek wer- (lijk volop de tijd had gegeven om uit e lachen, zouden wij daar ankomme .*a£^aar nog gezeten hebben. aH^Ja, dit was ontegenzeggelijk dé succes- ivond van onze Texelse studenten, wat ]\j Qjteraard te denken geeft: moest dit Bjisschien een tegenhanger vormen voor letgeen zij onze TESO de voorafgaande >2 weken aan displezier hebben berok kend?? Dan is die arme - figuurlijk al thans - TESO diep te beklagen. Maar ïoe dan ook, de president-commissaris, le heer C. J. de Lugt, heeft toch weer /oorgesteld met een schone lei te be ginnen en het startschot vond grote ■veerklank. De regie lag in handen van Emmy Dros, die tevens het openingswoord mocht spreken. Zij deed het hoogst ori gineel. De clicheetjes „welkom", „grote voldoening" en „niet roken" waren er aens niet bij. Het eerste spreekt immers vanzelf en het laatste helpt toch niks. 0 ÏZij sprak namens de „boot-, kweek- en 2X-scholieren" of daaromtrent en ver telde - zaterdagavond - dat in ons mid- Ofden troonde met minder dan de voor- bitster van het Nederlandse damesvoet balelftal. MEn toen klom Piet Boom in het koord om ons te confronteren met een gezellig I Kfingerichte kamer, de pensionkamer van Jv\fack (Jan Kievits). Jack had kennel^k moeilijkheden. Hij schreef dan ook een conferentie uit met zijn mede-studenten _.Will (Lodie van der Wulp) en Charley l57f(René Witte). Het doet er weinig toe waar de schoen wrong, maar het zat goed fout en ten einde raad besloot Will de knoop door te hakken of juister de .figuur van de gefantaseerde tante van I /«Charley te gaan vertolken. Hij slaagde daar wonderwel in en redde zodoende de situaties meesterlijk. $En nu het spel. Jan Kievits, Lodie, -»jRenè, Kees Vlas, de advocaat en Hannie j *Stiggelbout waren naar onze smaak de besten, wat intussen geenszins wil zeg gen, dat de overigen, Ada Boogaard, Paul Wuis, Ineke Drevel en Hillie Ber- --kenbosch, niet prima speelden: alle leden j Jjvan dit ensemble waren goed op dreef. En wat een tempo! Zelden hebben wij een stuk mogen bijwonen, waarin zóveel vaart zat. Geen moment liet het verhaal - allemaal kolder overigens - je los. Het publiek dat de zaterdagse voorstelling yr^ieemaakte, was over het algemeen zeer 5jeugdig en het had er veel van weg alsof het massaal gehuurd was om het succes te helpen vergroten. Wij persoonlijk za- Qfl gen hen min of meer als trouwe suppor- j Otters en supportsters. 8 Na, het gezelschap had het grote suc ces dan ook ten volle verdiend. Er werd 05 zeldzaam vlot gespeeld. Ruud Bakker heeft in zijn souffleurshokje stellig maar Beel weinig werk behoeven te verzetten, gf I De drie studenten speelden hun rollen I als gold het gesneden koek, de advocaat had een mimiek waar een deurwaarder veertig jaar voor in een op de rand van het faillissement levende wereld' zou moeten verkeren. Hanny was écht de alles bevroedende tante en Paul Wuis - deed ook goed werk als de vader van _r PUBLIKATIE VAN DE 75 CULTURELE RAAD Woensdag 11 januari onn Len Burg, Oranjeboom, de heer A. v.d. o J Hoek, P.V.C. in NH spreekt voor Texel- on" se Coöp. over het onderwerp „Boeren ivij goed". Den Burg, „Texel", Fusievergadering ziekenfondis „Texel". yDosterend, Wapen van Amsterdam, Fu sievergadering ziekenfonds „ANOZ" Zft Donderdag 12 januari I Den Burg, De Zwaan, kap. Stam spreekt J I voor Kath. Arb. Vrouwen. Den Burg, Lakeman, jaarvergadering afd. Den Burg Partij v.d. Arbeid. Vrijdag 13 januari Den Burg, Dorpshuis, de heer Abma tepreekt voor C.B.T.B. over „Veeteelt" Jack. En tenslotte een pluim voor Ge rard van der Kooi, die ons een bediende bracht, die de zoetsappigste opmerkin gen nog gauw distilleerde voor ze zijn mond verlieten. Jan Kievits sprak het slotwoord, waarin hij allereerst Emmy Dros van harte dankte voor haar medewerking, zowel t.o.v. de regie als de grimage. Hij bedankte de heer P. Boom voor zijn ver dienstelijk werk bij de verzorging van de entourage en Ruud Bakker voor zijn werk als souffleur. Als steken en scheuten D het leven vergallen en U geen raad meer weet van de tergende pfln, brengt Ernichon Salts uitkomst. De kleine, dagelijkse dosis Kruschen maakt korte metten met Uw rheumatiek. Zes minerale zouten, wetenschappelijk samengesteld, spannen in Kruschen samen om Uw bloedzuiverende organen krachtig te stimuleren. Met verjongde energie doen die dan hun heilzaam, bloedzuiverend werk. Onzuiverheden kunnen zich niet opnieuw ophopen en Vastzetten in de gewrichten. Zo wordt U binnen korte tijd bevrijd van de pijnen die Uw humeur vergallen en Uw gestel slopen. TEXELSE MARKT Aangevoerd 9 januari 1956: 1 koe 725—800; 24 biggen 45—60; 9 schapen 85105; 12 nuchtere kalveren 40—55. PAARDENFOKKERIJ Het hoofd van plaatselijke politie te Texel herinnert, dat het volgens artikel 8 der paardenwet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te hou den zonder in het bezit te zijn van een bewijs van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de stamboekvereniging, als de hengst in een stamboek is ingeschreven en anders bij het hoofd van plaatselijke politie der gemeente, waarbinnnen de hengst wordt gehouden. Deze verstrekt de aangever een bewijs van aangifte. Het bewijs van aangifte is slechts gel dig voor de daarop vermelde houder, zolang deze binnen de gemeente van aangifte is gevestigd, en voor de daarop vermelde hengst, zolang deze binnen die- gemeente ter dekking is gestationneerd. Indien een bewijs van aangifte niet meer geldig is, moet de houder het te rugzenden aan de stamboekvereniging of het hoofd van plaatselijke politie, die het heeft verstrekt, onder opgave van de veranderingen, welke tot de ongeldig heid hebben geleid. De stamboekvereniging of het hoofd van plaatselijke politie verstrekt een nieuw bewijs. Indien de veranderingen echter een andere gemeente betreffen dan die van het hoofd van plaatselijk politie, die het bewijs van aangifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mededeling aan het hoofd van plaatselijke politie van die andere gemeente. Formulieren voor het doen van aan gifte zijn verkrijgbaar ter gemeente secretarie te Den Burg. Texel, 4 januari 1956. Het hoofd van plaatselijke politie voornoemd, C. de Koning. DIENSTPLICHT Uitspraken inzake vrijstelling De Burgemeester van Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Oorlog omtrent vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige de volgende uitspraken heeft gedaan: Wilhelmus Oetelmans, lichting 1935. Met ingang van 31 maart 1956 voor goed vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige, wegens kostwinnerschap, bij beschikking van 2 januari 1956, no. 658332. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak kan iedere belang hebbende uiterlijk de tiende dag na de dag waarop de uitspraak ter algemene kennis is gebracht, in be roep komen. Indien de ingeschrevene, wie de uitspraak geldt, buiten Neder land verblijft, kan, voor zover het door deze in te stellen beroep betreft, met overschrijding van de termijn van tien dagen genoegen worden genomen. Zo lang omtrent zodanige overschrijding geen beslissing is genomen, wordt de uitspraak na het verloop van de termijn van tien dagen als onherroepelijk be schouwd. Het tot Hare Majesteit de Koningin te richten beroepschrift moet met redenen omkleed zijn en worden ingeleverd op afd militaire zaken van de secretarie de ze*- eemeente. Texel, 7 januari 1956. De Burgemeester voornoemd, C. DE KONING Catholic Mission, Arusha, Tanganyika Territory, East Africa Op weg naar de boot, vond ik in Den Haag alle boekwinkels vol van de verta ling van de laatste Mau-Mau-roman: Iets van waarde. Daarin ontmoet men weer dat ik-weet-niet-waar opgedroom- de tafereel van het „primitieve geluk" in de oerwouden, natuurlijk verre te verkiezen boven alle, ook christelijke, beschaving, doch ach!, zo wreed ver stoord door Staat en Missie!! Sinds de 34 jaren, dat ik in Afrika voet aan wal zette, ben ik met heel wat tamelijk wilde volksstammen in aan raking geweest, maar ik zoek nog naar die paradijselijke toestand of naar iets dat er maar op lijkt. Mijn nu toegewezen arbeidsveld de wacht is op het eind van de regen om er enkele honderden km's in door te drin gen bevat één der van-ouds wildste stammen, de meest primitieve in Tan ganyika, die zich uitstrekt tot in Kenya. Oordeelt zelf. De Masai zijn een Nomaden-volk van 150.000 zielen, waarvan 100.000 in mijn toekomstige parochie. Vroeger heb ik eens één Masai-jongen in Kenya op school gehad, die spoedig daarna weer wegliep, tot grote opluchting van de overige scholieren. Als zijn ogen begon nen te rollen en er een stuk gereedschap bij de hand lag, dan had hij binnen en kele seconden de plaats voor zich alleen! Van nabij de grenzen zijn sinds 30 jaren dappere pogingen gedaan door Duitse zendelingen, die zeker een beter resul taat hadden verdiend. Er zijn enkele armtierige begin-schoolt-jes met meestal personeel en leerlingen van naburige aanverwante stammen. De massa is nog niet aangeraakt. De natuur van het dun bevolkte Masai-land: eindeloze gras- en dorenssteppen met plenty wilde dieren, maakt het beschavingswerk niet gemak kelijker. Vrouwen en kinderen en de oudjes wonen binnen de omheinde kring van enkele hutten, die aan omgekeerde was kommen doen denken. Van nabij blijkt zo'n geval een primitief vlechtwerk te zijn van takken, besmeerd met koe mest. Als het vee met te ver weidt, wordt het 's naahts hier binnengedreven, waarbij de kinderen te pas komen en de vrouwen voor het melken. Overdag volgen de mannen hun kud den en verdedigen ze tegen wilde dieren. Ofwel ze staan dromerig in hun karak teristieke houding op één been, de rech tervoet op de linkerknie, steunend op hun onafscheidelijke speer. Die weten ze goed te hanteren, als nu en dan teveel verlies onder de koeien dwingt tot een gezamenlijke leeuwenjacht. In Washing ton, ik denk bij Mr. Piet Witte, zag ik er deze zomer zo'n jacht op de T.V. Maar vóór de Europeanen kwamen, waarvan hun grootvaders nog weten, werden de Masai-speren ook voor ernstiger sport gebruikt. De Masais hebben in hun tradities de voordelige overtuiging, dat God alle koeien schiep voor hen alleen. Als dus vroeger hét leven wat eentonig werd, wat natuurlijker dan de speren-wetten voor een expeditie naar een naburige volksstam om wat vee terug te halen? Als de buren - en dat was de regel, maar dat konden zij niet helpen - hun beesten niet goedschiks teruggaven, dan werden ze afgemaakt, wat natuurlijker? De jonge geestdriftige krijgers werden er wel aan herinnerd: een Masai doodt geen vrouwen of kinderen. Die allem meenemen om er thuis goede Masai van te maken! Na de excursie konden de jongelieden, voor zover ze al ontsnapt waren aan de vergiftigde pijlen van de vijand, rustig hun sweethart ten huwe lijk vragen, want de conditie voor het ja-woord was er: mensen-bloed aan hun speer. Dat allemaal is nu verboden, al ruim »en halve eeuw. Nou ja, ze vergeten het nog weieens een enkele keer, maar dan tracht de Regering een oogje dicht te doen. Konden zij het b.v. helpen, toen in de loop van dit jaar een Engelsman, vé térinair of zo, hen iets wilde laten doen, waar ze persé geen zin in hadden, waar na ze hem overhoop spietsten? Als Ma sais behoefden ze toch van niemand iets te leren over koeien! Van inenten en zo moesten ze nu eenmaal niet hebben. Werd een koe ziek, nou dan was er de tovenaar toch ook nog. En bezweek de koe voor het eind van de belezingen, wel dan was het gauw slachten, het bloed voor de vrouwen en kinderen en het vlees voor de mannen. En „that is that" zouden de Engelsen zeggen. Het land is arm aan water. De meeste Masai-kralen liggen een paar uren lopen van waar wat aanwezig is. Daar wordt het vee zoveel mogelijk dagelijks of ook om de andere dag heengeleid. Op de terugweg wordt dan wel wat water mee genomen, maar voor geen ander gebruik dan om te drinken. Dat drinkwater is zelfs schoon, als ze niet te ver afwonen van één van de vele Northon-pompen door de Engelse Regering geboord om mensen en vee te laven. Edoch, voor wassen (handen enz.) en spoelen (de ca- lebassen voor vaatwerk gebruikt), doen ze het met het substituut dat altijd -bij de hand is, en achter een koe, als ie salu eert, voor het opvangen. „Gnapper" kan ik het nu eenmaal niet zeggen. Maar een en ander maakt het deelnemen aan een Masai-maaltijd geen onvermengd genot. Al voeg ik er dadelijk aan toe: 't „vaat werk" wordt na de afwas met hete ko len gedesinfecteerd. Je ruikt de as dui delijk in het algemeen Masai-aroma en probeert dan de rest te vergeten. Niets eenvoudiger. Over een paar jaren hoop ik mijn eigen boorgat te hebben, com pleet met pomp, en zal ik het voorlopig maar doen met busjes-melk en coca cola (voor zover te krijgen). Ik heb natuurlijk kennis moeten ma ken met enkele voorname Masai-ouder- lingen en opperhoofden. Die lui, voor zover zelf geen tovenaars, moet ik te vriend hebben om jongens in mijn school te krijgen. Gelukkig gehoorzamen de Masai-kinderen hun ouders en ouderlin gen, zodat er weinig zullen weglopen als ik ze éénmaal heb. Mijn grijze baard en leeftijd (oh! pas 61), helpen om „erin" te komen. Aan een jonge man geeft een oude nog zelfs geen hand. Ik ken alle groeten al van buiten met een aantal steriotiepe uitwisselingen van beleefdhe den. Hun erg vreemdsoortige taal is niet van de, mij bekende bantu-groepen, en bezit nog geen gedrukte spraakkunst of taalboeken. Vóór de hut kwamen eerst alle kinde ren me hun Masai-groet brengen, door één voor één stilzwijgend hun kroeskop je tegen mijn maagstreek te wrijven. Daarop zei ik: natoiye endokwenya? tot de meisjes en: oiye, enda sopai? tot de jongens. Zij antwoordden resp iko, epa! met een glimlach van oor tot oor. Kin deren zijn leuk, waar ook ter wereld. Toen naar binnen, op invitatie van de oude man. Iedere man heeft zijn hut apart, zoals iedere vrouw de hare heeft, die ze deelt met haar kinderen. Het ging op handen en voeten. Het was een toer door het lage en nauwe deur-gat te kruipen en binnen liet ik me zo gauw mogelijk zakken, ook al om wat licht en lucht te hebben. In de grote holle mest hoop van U/2 m. hoogte was het dik van de Masai-geuren De oude man, die wist dat ik kwam, zat aan mijn kant van het Pater Witte vertrok in november niet voor het eerst naar Afrika: bo venstaand beeld herin nert 'ons nl. aan zi]n werk in een vroegere missie. vuur, glimmend in zijn geboorte-pak. Hij drukte me hartelijk de hand na er nog hartelijker in gespuwd te hebben. Volgens Nomaden-gebruik had hij voor zijn gast een stuk half-peroosterd vlees klaarliggen. Hij sneed het aan stukjes op zijn knie en reikte me met de hand er telkens vriendelijk een paar aan. Ik moedigde hem sterk aan mee te eten, want die lap van een paar pond leek weg te moeten. Het idee, dat de eti quette dat verbood, deed me op zich zelf al zweten. De saus zat in een versierde calebas: melk, oorspronkelijk. Om het vitamine- rijker te maken denk ik, was er bloed aan toegevoegd. Dat het er smakelijker door wordt, kan ik niet zeggen. Eigenlijk kon ik de hele „mixture" niet waarde ren. En wis en waarachtig kan ik zo'n Masai-maaltijd niemand aanbevelen. Ook niet aan mijn vijanden, als ik die had. Voor de Goede Zaak moet je wat over hebben en heb ik ook wat over. Maar overigens? Nee, nee, nee! Mijn medicijnen-kist is natuurlijk in gericht naar de meest-voorkomende no den: schurft, wormen, wonden, oogziek ten enz. enz. De riasai-vliegexi zijn legio en verwend-kwaadaardig: een kind op moeder's rug is er soms onder bedekt. Ook onder mijn primitieve Masais heb ik het overigens verfrissende tafereel van primitieve zaligheid, van paradijse lijk oer-geluk, niet kunnen ontdekken. En dan nog niet gesproken van de dag- en-nachlelijke vrees voor de tovenaars, oppermachtig in het land, meesters in 't vergiftigen. Natuurliik kost alle vooruit gang iets en er moet „iets van waarde", iets van méér waarde, voor in de plaats komen. Na enkele jaren „poot-aan" (wat mij betreft heb ik er alle 39 voor over, die me nog van de eerste 100 scheiden), hoop ik een mooie demonstratie-school te heb ben, vol lachende, zingende jongens, ge zond, levend en levendig, vrede in hun zielen, kortom gelukkig, zoal niet van wege een „primitief geluk", dan toch met een christelijk geluk. „Iets van waarde" terug? Ja, ik hoop het, voor tijd en eeuwigheid. Pr. Mich. J. Witte S.V. Texel Uitslagen: Limmen-Meervogels 21; WGW-VZV 2—1; Texel-BKC 1—2. Helder 4-Texel 2 81; Helder a-Texel a afgelast; Oosterend a-Texel b 41, HRC f-Texel c 41; Oosterend welpen-Texel welpen 00. Handbal afgelast. 1956 is voor onze vereniging teleur stellend begonnen. Texel heeft het tegen BKC altijd moeilijk en ook nu weer werd aan het korste eind getrokken. Het was spannend genoeg, de partijen gaven el kaar niets toe en dan beslist meestal de geluksfactor. Texel 2 verloor mei onnodig grote cij fers. Met de rust stond Helder 4 al veilig 70. Een omzetting in het elftal bewees voldoende, dat Leen zonder enige inte resse heeft gespeeld. Toen kon H. slechts eenmaal scoren en kon T. de eer redden. Prettig voor de andere spelers. Zoals gemeld heeft Texel 1 een span nende strijd verloren. Zeker niet omdat T. de mindere was, maar B. was feller en sneller en het reageerde beter. Veld en bal waren zeer glad, vooral de keepers hadden het in de modder niet gemakke lijk, maar beiden kunnen op een uit stekende wedstrijd terugzien. Het was jammer, dat Harry geblesseerd raakte en het veld moest verlaten. Martien de Wolf viel in en bewees, dat hij het na enige wedstrijden en training wel zal redden. Niek Veldstra speelde weer een pracht partij, terwijl Ruud vooral in de eerste helft de gevaarlijke man was. De aahterhoede leek ons wat onzeker. In de voorhoede duurt het te lang, men loopt te veel met de bal, waardoor de verdedi ging telkens weer kan ingrijpen. Meer ineens schieten zouden we willen advi seren. BKC was een stevige snelle ploeg, een goed geheel, maar ook de aanval niet erg produktief. De scheidsrechter leidde correct en rustig. Direct van de aftrap gaat T. ten aan val en krijgt Harry de kans van de dag, maar z'n schot gaat jammerlijk naast. We zien goed samenwerken tussen Ruud en Bob. De B.-verdediging wordt enige malen ernstig op proef gesteld. Spoedig komt B. ook los en wisselen de aanvallen regelmatig, maar de verdedigers en in laatste instantie de keepers houden stand. Zo komt dan de rust. Nu komt B. meer en meer opzetten. De stootkracht van onze aanval is door het uitvallen van Harry wel wat vermin derd. Bertus heeft het druk in zijn mod derpoel, maar het gaat hem uitstekend af. B. heeft pech als een schot via de lat voor doel komt. Bertus werkt fraai een ingekopte voorzet over de lat. Toch zijn er momenten, dat T. het spel overneemt, maar ook hier blijft de doelman onwrik- oaar. Na 30 min. doet B. onze verdedi ging zwichten: 01. Enkele min. later mist Gerrit en de midvoor komt voor 'n onbeschermd doel: 02. In de resteren de minuten komt T. geweldig opzetten. Spoedig komt de bal voor het doel. Van Niek naar Martien, dan naar Ruud, deze geeft een tikje naar het midden, waar Cees komt opduiken en zuiver inschiet: 12. Er zijn dan nog 8 minuten te spe len. T. komt terug. Martien loopt door op een goede pass en schiet zuiver in, maar louter toevallig raakt de vallende keeper de bal met de voet. Corner. Nog enige pogingen worden ondernomen. B. verde digt en T. krijgt geen kans meer. Einde 1—2. Hopen we slechts, dat Harry weer spoedig van de partij kan zijn. Nu alles er op om niet verder achter te geraken, dus.... trainen! Eén onzer vrienden liet ons weer eens in de steek, zulks tegen de gemaakte af spraak in. Zoiets is wel geschikt om een goede geest te bewaren! A.s. zondag: Texel-WGW; Schagen 3- Texel 2; adsp. BKC a-Texel a; De Koog a-Texel b; Texel c-HCSC d. 29 Januari a.s. balmasqué. Hebt u deze avond al voor dit feest gereserveerd? Werkt u al aan uw costuum? (voorzitter? - red.) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 11 jan. 7,20 en 19,45; 12 jan. 8,05 en 20,20; 13 jan. 8,40 en 20,50; 14 jan. 9,20 en 21,15. Aan het strand ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1