9 rocn /wa in het harL> r Rijkswaterstaat wil zee bij noordkust een halt toeroepen - daar zal plm vijf miljoen gld i mee gemoeid gaan Aantal paarden liep op Texel terugmaar gehalte verbeterde *dig Texelaar le^de eerste steen voorde nieuwe graanloods van de Coöp. Aankoopver. „Texel" K°s Als plan slaagt is voortbestaan vuurtoren verzekerd l' r' mm fcflr IE- C - -E>:. Geslaafde feestavond Paardensport 18 JANUARI 1956 70e JAARGANG No. 7010 COURAN [ave N.V. v.h. Langeveld de Rooi) khandel Drukkerij Bibliotheek 1 Burq - Texel - Postbus 11 - Tel- 11 Verschijnt woensdags en zaterdags. Bank: R'damse Bank, Coöp. Boerenl- Bank. Postgiro 652. - Abonn. pr. 11,95 p kwart. 20 ct incasso. Adv. 8 ct p. mm. )e 12-jarige Jan Mantje Klzn, Ruysdaelmocht vrijdaqmiddaq de qedenk- en plaatsen van de in aanbouw zijnde graanloods van de Coöp- Aankoop reniqmq „Texel", gelegen aan de Waalderweq nabij Den Burg. Links op de 3 de heer C. H. Roeper, voorzitter, en rechts de heer JKoorn, één der venno- i van de ia. Bakker Koorn. Ie 13de januari 1956 is voor de Coöp nkoop Vereniging „Texel" een be- grijke datum geworden: vrijdag werd de eerste steen gelegd voor de graan- ds, waarmede het bestaande complex de Waalderweg zal worden uitge- ?id. Een belangrijke dag voor de V.V., maar niet minder voor de 12- ige Jan Mantje Klzn. van „Ruysdael", nt hij mocht de gedenksteen aan- ïngen. ^a enige technische voorlichting door heer N. Weijdt, speelde Jan dit kar- •itje keurig klaar. Inmiddels bleek de >ds zelf al aardig gevorderd en ze zou tig nog veel verder geweest zijn als er stagnatie in de aanvoer van stenen is ontstaan. Deze speciale graanloods is 30 meter en 15 meter breed, even breed dus e kunstmestloods, waarvan op 11 t 1948 door de toen 9-jarige Marga los Albd. de gedenksteen was ge- ïatst. Het inschakelen van de jeugd ig zeker als een symbool worden be- ïouwd: de C.A.V. heeft het volste ver- >üwen in de toekomst. Wel, dit is ge- [ivaardigd, want sinds de oprichting de C.A.V. in 1935 met 14 leden, is .Omzet van 12.000 kg in het eerste ekjaar gestegen tot anderhalf miljoen Cijfers die voor zichzelf spreken. Aanvankelijk werd gebruik gemaakt n een gehuurde loods, maar op 7 juni 39 kon in tegenwoordigheid van het ltallige Dagelijks Bestuur en Directie n-het Centraal Bureau de opening van t reerste gebouw aan de Waalderweg aats vinden. Dit werd voor algemene eleinden aangewend. Thans vinden wij It ook een kunstmestloods en een kan- br, terwijl te Oudeschild een pakhuis 156 »rd aangekocht. De voorzitter van het Dagelijks Be- ïur, de heer C. H. Roeper, merkte vrij- .gmiddag ten kantore van de C.A.V., na recJ plaatsing van de gedenksteen op, dat iele laatste 25-30 jaar veel is veran- rd. Hij wees op de ontwikkeling van gs 't coöp. verenigingsleven op ons eiland, it -begon met de stichting van de coöp. aerenleenbank. Er volgde toen een pe lde van rust, totdat besloten werd tot ■stichting van de coöp. Zuivelfabriek dracht", waarvan thans nagenoeg .e melkveehouders lid zijn. „Met de chting van de „Eendracht" is het öp. leven op Texel werkelijk gaan lien. De „Eendracht" begon klein, zij is uitgegroeid tot een machtig ijf, dat de toets der kritiek van heel d-Holland kan doorstaan, ja als een r [modernste fabrieken van ons land, TEXELSE MARKT Aangevoerd 16 januari 1956: koeien 675725; 46 biggen 42,50 f,50; 13 nuchtere kalveren 4055. BOUWVERGUNNINGEN |De heer H. Alta, „De Bremakker", pritsland, uitbreiding kinderkamp met Ligel annex woonhuis. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN I Heden woensdag consultatiebureau De moeders van GEHEEL Texel wor- verwacht: De Cocksdorp 1.45 uur; töpterend 2,15 uur; Oudeschild 2,45 uur; Hoorn 3,15 uur; De Koog 3.45 uur. Burg 4 tot 5 uur. NTINGEN TEGEN POKKEN ENZ. woensdag is er tijdens het consultatie- reau ook inenting tegen pokken, kink- L^S*' en tetanus voor alle kin- Efen, dus ook voor die, welke het con- I iPtatiebureau nu niet bezoeken. inentingen beginnen reeds om 1 uur. een machtig boerenmonument genoemd mag worden „Ook de Coöp. Aankoop Vereniging", zo vervolgde spreker, „is klein begonnen. In 1917 kon het gebouw aan de Waal derweg van het Centraal Bureau worden aangekocht. De groei hield aan en daar door ontstond allengs de behoefte aan de bouw van een grote kunstmestloods een waagstuk op zichzelf en een omme keer in ons werk. Het bleek een goed besluit en nu mochten wij dan wederom de eerste steen voor een nieuw gebouw laten leggen. Een overduidelijk bewijs van de gestage groei van boerenbezit Echter, beschouwt men dit nog te weinig als werkelijk boerenbezit. Het betreft hier immers niet een Aan- en Verkoop vereniging zonder meer, maar het bezit van de boeren-leden. Ik hoop, dat de C.A.V zal blijven groeien en bloeien en de belangheb benden de C. A. V. meer en meer gaan zien als onze coöperatie. Spi ,-!:er besloot met de hoop, dat de C.A V. .1 groter betekenis zou gaan krij gen en een onmisbare plaats in de boe rensamenleving zou gaan vervullen. Nadat de heer Roeper Jan Mantje na mens het bestuur met een fraai vulpot lood had verrast, werd het woord ge voerd door de heer L. de Koning, archi tect bij het Centraal Bureau, die op merkte, dat de groei van de C.A.V. zelfs voor de leek een bewijs moet zijn, dat het de coöperatie goed gaat. Zij heeft dit te danken aan het vertrouwen, dat mede tot uitdrukking komt in het steeds gro ter worden van de coöperatie. Spreker vond het bijzonder prettig, dat het Cen traal Bureau de opdracht kreeg wat be treft de architectuur. De uitvoerders, de La. Bakker Koorn, hebben tot dusverre zeer goed werk geleverd en spreker twij felde er niet aan of het gebouw zou in uitstekende staat worden opgeleverd, ge zien de zorgvuldigheid, waarmede deze firma zich van haar taak kwijt. Spreker hoopte, dat de thans in aanbouw zijnde loods spoedig te klein zou zijn en dat men van het gebouw veel plezier en profijt zou mogen trekken. De voorzitter antwoordde, dat de ver houding met het C.B. steeds prettig is en dat de C.A.V. steeds het volle ver trouwen genoten en gegeven heeft. HELPT DE VLUCHTELINGEN! Even de kleine mededeling, dat het met de reisbonnen erg vlot gaat. Samen één kunnen wij wel zeggen' Van het hele eiland en ook van de vaste wal, o.a. Hoorn, Sappemeer, Haar lem, Amsterdam, ja zelfs uit Soestdijk en het plaatsje Haelen in Limburg, stro men de bonnen bij grote en kleine pak jes binnen. Er zijn zelfs enkelen onder U die er ook nog geld bij ingesloten heb ben. Wat is het toch heerlijk, dat wij allen zó van goeden wille zijn! Misschien zijn er onder U, die nog niet in de gelegenheid waren om de bon nen te sturen, ze worden nog graag aangenomen. Van woensdag tot zaterdag kwam er al een groot bedrag aan kilometers bin nen, nl.: Voor de „Hoboca" 7054,75 km Voor de „Midreiza" 1386,50 km Ook kwamen er nog van de Orsi, Teo aan bonnen 174,50 km. Voor deze bonnen kunnen al ruim dertig vluchtelingetjes door Nederland reizen, dank zij Uw hulp! Het is mij een behoefte, mijn warme dank daarvoor aan alle schenksters en schenkers te betuigen. Mevr. F. F. Kraai-Bouman, Witte Kruisweg 14. HOOIKEURINOSWEDSTRIJD Op 1 februari vindt in de landbouw school een hooikeuringswedstrijd plaats. PROVINCIALE LEZING WEDSTRIJD Op 22 februari zal in de landbouw school de provinciale lezingwedstrijd gehouden worden. Voor Texel zullen spreken P. Hin, Dijkmanshuizen, A. Brans, Harkebuurt en T. Huisman, Den Burg. WEG VERBETERING DE KOOG-ZUID De weg ten zuiden van de Brink, te De Koog, is thans voltooid. Bij de o.l. school buigt hij naar links en loopt vandaar naar de Minister Ruisweg. VOOR WIE GEZINSVERZORGSTER WILLEN WORDEN Men schrijft ons: Vanaf september 1955 staat het Inter naat van de Stichting Chr. Gezinszorg der samenwerkende Kerken te Haarlem en Omstreken ook oj.en voor 18-jarigen die gezinsverz<#gster willen worden. B j het bereiken van de leeftijd van 19 jaar is elk geheel vrij in de keuze van een jpleiding. T di-3 tijd of dat een jaar of een half iaar is, kan men zich zowel theoretisch s praktisch voorbereiden op de cursus. Wij menen dat hierdoor een moeilijk heid in verband met de toelatingseisen weggenomen kan worden. Zij die hier over nadere inlichtingen wensen, kunnen zich in verbinding stellen met de Direc trice van het Internaat, Nassauplein 2, Haarlem. WIE WORDT KAMPIOEN IN 4A?? Texel 1 zag zondag het voetbalveld afgekeurd, zodat WGW zich niet op het ruwe Marsdiep behoefde te wagen. In tussen wist de leider, Egmondia, een puntje aan de serie toe te voegen door een gelijkspel (1—1) tegen BKC. Vol gens de verslagen waren deze ploegen aan elkaar gewaagd Dat het voor Texel 1 toch nog niet een verloren zaak is, blijkt uit de hieronder opgenomen stand. De Groenzwarten staan weliswaar drie punten achter, maar voetbal is b.j uitstek een spel, waarbij het verrassende element een be langrijke rol kan vervullen. De stand aan de kop luidt nu: Egmondia 12 9 3 0 21 BKC 14 6 8 0 20 Texel 12 8 2 2 18 Bij oostenwind en dien ten gevolge zeer laag water is er aan Texels noord kust geen vuiltje aan de lucht, maar als de wind naar het zuidwesten draait en vervolqens naar het noorden, terwijl de wind zich in een storm ontaardt, dan is het daar niet pluis. Dan stormt de zee tegen het duin op en buit de be ruchte waterwolf zijn troeven uit- Het was begrijpelijk, dat wij ons na die geduchte decemberstorm van 1954 zorgen maakten om de vuurtoren van De Cocksdorp. Oók om het gebied rond de toren. De zee scheen daar in record tijd grote winst te willen gaan boeken. In de laatste maand van genoemd jaar kwam de toren 37 meter dichter bij de zo gevaarlijke zeereep en dat wilde wat Het is toch wel een opmerkelijk feit, dat in deze supermoderne en supersnelle lijd het paard nog steeds een rol van betekenis speelt en dat de dertig jaar geleden opgerichte vereniging „De Paar densport" nog altijd in de kracht van haar leven staat. Zaterdagavond heeft men dit jubileum onder de guirlandes en tussen het geest rijke vocht op voortreffelijke wijze her dacht. Toen de voorzitter, de heer H. W. Keesom, de feestavond opende, mocht hij een zeer uitgebreid gezelschap welkom heten. Spreker richtte zich in het bijzon der tot burgemeester en mevrouw De Koning en wethouder Th. R. Hin en echtgenote en de jury en oud-jury-leden voor zover aanwezig. De voorzitter wees er op, dat de heer E. Noordijk sinds de oprichting als jury lid zijn medewerking heeft verleend en zich van deze taak steeds zodanig kweet, dat dit aller tevredenheid kon oogsten. Spreker dankte de redactie van de Texelse Courant voor de propaganda en de familie Kikkert van „De Lindeboom- Texel" voor het altijd beschikbaar stel len van de prettige zaal. Ook richtte spreker een woord van welkom tot het bekende gezelschap Kees Nat, plus de Drie Musketiers en niet te vergeten de man, die Nederlands veelzijdigste acteur genoemd mag worden Joop Theunisz. Herinnerd werd aan de zo goed ge slaagde paardensportdag 1955, waarbij het optreden van de drie gezusters Lieu- wes de vereniging geen windeieren heeft gelegd: 1600 belangstellenden begaven zich immers naar het terrein aan de Hollewalsweg! De voorzitter deelde mee, dat dokter Swart en echtgenote verhinderd waren de avond bij te wonen. Spreker vond dit erg jammer, waar dokter Swart altijd ten volle meeleeft met hetgeen op het gebied van de Paardensport wordt ver richt. Daaraan is het uiteraard ook te danken, dat hij wederom een fraaie wis selbeker heeft uitgeloofd. Deze werd thans gewonnen door de heer H. Witte, Zuidhaffel, met een paard van het eigen bedrijf en van de familie Bakker. Op deze avond vond tevens de prijs uitreiking plaats. Nagenoeg alle win naars waren aanwezig om de trofee in ontvangst te komen nemen. Zoals gezegd toonde Joop Theunisz zich een zeer veelzijdig acteur. Hij was de conferencier, de acrobaat, de musicus, de clown. Ook ontpopte hij zich als een voortreffelijk buikspreker. Dat hij daar tussendoor een serie moppen hanteerde uit een reeds lang vervlogen tijd ver geven wij hem dan ook maar: de beste acteur laat zijn gehoor wel eens in z'n baard lachen. Terwijl de danslustigen zich op de (zeer) gladde vloer amuseerden, hebben wij de voorzitter een kort interview af handig gemaakt: De Paardensport werd in 1925 opgericht door de heren Keesom, Joh. Kikkert en C. de Wit. De vereniging telde toenzes leden. Zij startte al heel goed door een con cours op het terrein van de Sportvereni ging „Texel". Voor de middag concours, na de middag harddraverij op de Wil- helminalaan. Dit zeer inslaande pro gramma werd drie jaar achter elkaar herhaald. Vervolgens werd het program ma tot het concours zelf beperkt en met uitzondering van de oorlogsjaren toen de paarden voor andere doeleinden waren gevorderd, heeft de Vereniging ieder jaar een paardensportdag op touw gezet. Voortdurend had zij daarbij medewer king van de plaatselijke Rijvereniging „De Waddenruiters". „En zullen wij de „Paardensport" kun nen behouden?" De voorzitter bleek optimistisch ge stemd; „De hoeveelheid paarden is in vergelijking met vroeger weliswaar te ruggelopen, maar het gehalte is belang rijk beter geworden. Dit is bereikt door aankoop van elders en door eigen fok. De commissie van de Paardensport kocht indertijd hengsten om deze ter dekking beschikbaar te stellen. Tot nu toe ex ploiteert zij nog een hengst; deze is ge stationeerd op het bedrijf van de heer Joh. Kikkert, Westergeest". En toen begaf de heer Keesom zich weer naar het podium, want de oude, vertrouwde kring trok hem onweer staanbaar! Tussen haakjes: een gewaardeerde geste was de traktatie door de jubileren de vereniging: iedere bezoeker werd nl. een kop koffie met een gebakje aange boden. KAARTVERKOOP UITVOERINGEN VERENIGING VAN OUDLEERLINGEN De tweede uitvoering op zaterdag 28 januari is totaal uitverkocht. Voor de eerste uitvoering op vrijdag 20 januari zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de heer C. P. Laan, Koogerstraat 21, Den Burg, tel. 126 en 's avonds aan de zaal. Er komt geen derde uitvoering. Wilt u het toneelstuk zien, gaat u dan a s. vrijdag. zeggen als men de verhouding kent: vóór die storm lag er nog 87 meter duin tussen toren en strand en toen die was uitgeraasd, bleek het duin daar ter plaatse nog slechts 50 meter breed. Optimistische Cockdorpers hebben toen gezegd: „Het komt wel weer in orde". Zij bedoelden, dat de vuurtoren wel weer afdoende door moeder natuur zou worden geholpen, want hoe vaak had zij daar schijnbaar hachelijke situ aties al niet op meesterlijke wijze het hoofd geboden.1' Het scheen overigens wel een touwtrekspelletje tussen waterwolf en duin. Intussen is er nog steeds geen door slaggevende beslissing gevallen: nog al tijd staat de toren gevaarlijk dicht aan de rand van het vele meters hoge duin, dat zeer steil is geworden. Nog altijd Kunnen wij iedere dag hevige stormen uit het noordwesten verwachten en ve len zullen het niet als een verrassing ondergaan als de toren vandaag of mor gen toch nog het loodje zou moeten leg gen. Onder deze omstandigheden is het dus een. verheugend feit, dat de rijkswater staat met ernst bezig is een afdoende antwoord te construeren. Wij schreven er reeds over in ons vorig nummer: volgens het plan, dat men dit en zo nodig ook nog in volgende jaren hoopt uit te voe ren, zullen er een duinvoetverdediging, strandhoofden en bezinkingen worden aangebracht om te pogen de zo zeer be dreigde noordkust te behouden en de zee dus een definitief halt toe te roepen. Gezien het grootse werk, dat men een paar kilometer zuidwaarts als het zo genaamde Bolwerk heeft verricht, mo gen wij de komende „actie" met ver trouwen tegemoet zien. Het wordt een betrekkelijk groots .verk, want het zal zo'n slordige vijf miljoen gulden gaan vergen. Dat dit grote bedrag niet voor de lo- ien op zichzelf zal worden gespendeerd s een ieder duidelijk: de toren zelf kost immers „slechts" een ton of vier. Achtte de rijkswaterstaat het beter het bedreig de gebied prijs te geven, dan zou niet ver van dit punt altijd nog gelegenheid bestaan om daar de toren te doen her rijzen. Wij hebben in dit verband al eens gesproken over mogelijkheden daartoe in of bij De Krim. Het is verheugend, dat de toren dank ;ij de maatregelen tot versterking van de kust ter plaatse, zal kunnen blijven staan op dit hoge duin. Niet alleen is dit het allergeschikste punt met het oog op de scheepvaart, maar ook is de toren op de tegenwoordige plaats een zeer ver trouwde figuur geworden in het oude Texelse landschap. SVC-nieuws De adsp. moesten zaterdag met 10 man de strijd aanbinden tegen Tex. Boys a, daar enkelen door ziekte waren verhinderd. Ze lieten het er echter niet bij zitten en wonnen met 30. Door de slechte weersomstandigheden werden de wedstrijden van het eerste en tweede afgekeurd. Daar ZDH uit Den Hoorn a.s. donder dag en zaterdag hun 25-jarig bestaan vieren, wensen wij hun, dat zij met goede vooruitgang nog vele jaren mogen voortbestaan. Onze hartelijke gelukwen sen!

Texelsche Courant | 1956 | | pagina 1